Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3,5 xρονων ....με παθος για τους αριθμους


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Ολες οι μανούλες έχουμε να διηγηθούμε ορισμένα περιστατικά που θα μπορούσαν ιδανικά να καταστήσουν τα παιδάκια μας μικρούς Αινστάιν... Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι υπάρχει ένα πραγματικό ποσοστό περίπου 2% σε παγκόσμιο επίπεδο που το IQ του είναι όντως υψηλότερο, πως να το κάνουμε δηλαδή.

Χρέος του γονιού που θα το καταλάβει ότι κάτι συμβαίνει είναι να απευθυνθεί σ’ έναν ειδικό για να το διερευνήσει και να μάθει πως να το διαχειρίζεται. Γιατί η άνω του μέσου όρου ευφυϊα μπορεί να γίνει ευλογία αλλά και κατάρα. Πρέπει να διαχειρίζεται με άλλους τρόπους από τους συμβατικούς για να μην απομονωθεί και να μην περιθωριοποιηθεί το παιδί από τους συνομηλίκους του, να μην βαρεθεί το σχολείο κ.λ.π.

Marinaki Hectoraki

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Γεια σας αγαπητοι φιλοι και φιλες .Μολις εκανα την εγγραφη και ως καινουργιο μελος θα ηθελα την προσοχη σας και την συμβουλη σας πανω στο εξης θεμα.Ο γιος μου ,αν και τωρα εκλεισε τα 4 ξερειαπο3,5 χρονων να μετραει μεχρι το 50.Στο δρομο διαβαζει ανετα τις πινακιδες αυτοκινητων και τα γραμματα μαζι.Μπορει να κανει συνδιασμους αριθμων διψηφιων πχ 57 αλλλα και 75 τριψηφιων 457 αλλα και 547,54,47...Μπορει να ξεχωρίσει ολα τα γραμματα(κεφαλαια) και να σου πει το καθε ονομα με τι γραμμα ξεκιναει.Ξερει να διαβαζει και ποστοστα πχ 75%.Τελευταία ανακαλυψα οτι μπορει να απομνημονευει ανετα αριθμους τηλεφωνων,περισσοτερα απο 3 διαφορετικα τηλεφωνα και κινητα και να τους ανακαλει οποτε του το ζητησω.Φέτος θα παει προνηπιο.Οι δασκάλες που τον ειδαν ειπαν οτι ειναι σε προχωρημενο επιπεδο.Εγω ομως ως γονιος δεν ξερω που ν'απευθυνθω.Πως μπορω να βοηθησω τον μικρο να εξελιχθει?Υπαρχει καποιο κεντρο προωρης προσχολικης αναπτυξης που μπορω να ζητησω περισσοτερες πληροφοριες?Θα ήθελα καποιος αρμοδιος να μου δωσει τα φωτα του.Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

 

 

Καλημέρα σε όλες! Είμαι κι εγώ καινούρια στην παρέα και θα ήθελα να πω στην φίλη μας το εξής: μην πιέσεις το παιδί σου καθόλου! Καλό είναι να γνωρίζει πράγματα παραπάνω από την στιγμή που και το ίδιο το επιθυμεί και του αρέσει να ασχολείται, αν όμως το "παρακάνει", θα φτάσει στο σημείο να πάει στο δημοτικό με υπερσυσσώρευση πληροφοριών και γνώσεων και ίσως αυτό του γυρίσει μπούμερανγκ. Τι εννοώ? Ότι τα μαθήματα ίσως του φαίνονται βαρετά και ανούσια, αφού ήδη θα ξέρει να διαβάζει και να μετράει, οι συμμαθητές του κατώτεροι και από μόνο του πιθανό να διαχωρίσει τον εαυτό του ως "διαφορετικό", πιο έξυπνο και ανώτερο ίσως από τα υπόλοιπα παιδάκια. Αυτό θα έχει αντίτυπο τόσο στις σχέσεις του με τους συμμαθητές του, όσο και με τα μαθήματα, καθώς δεν θα βρίσκει τίποτα το ενδιαφέρον σε αυτά. Εμένα ο γιος μου είναι επίσης 3,5 ετών, μετράει μέχρι το 40 και αναγνωρίζει όλα τα γράμματα της ΑΛΦΑ ΒΗΤΑ. Παρόλ΄αυτά με έχουν συμβουλέψει να μην "τρελαίνομαι", να αφήνω το παιδί να είναι χαλαρό και κατά περιόδους να ασχολούμαστε με αυτά που γνωρίζει, σαν να είναι παιχνίδι, όχι με μορφή μαθήματος. Προσπαθώ, λοιπόν, κι εγώ να είμαι πιο κουλ, για να μεγαλώσω ένα φυσιολογικό παιδί, χωρίς να έχει κάποια στάμπα του τύπου "ξερόλας" ή "Αϊνστάιν". Συνήθως, το θέμα το έχουμε εμείς οι γονείς -και μιλάω και για τον εαυτό μου- καθώς υπερηφανευόμαστε τόσο πολύ με τις ικανότητες των παιδιών μας που το παρακάνουμε με τις αντιδράσεις μας. Τα παιδιά μας είναι παιδιά, ας τα αφήσουμε να μεγαλώσουνε χωρίς πίεση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατα αρχην να τον χαιρεσαι και δευτερον δεν χρειαζεται να ανησυχεις!

Μαλλον ασχολεισαι πολυ μαζι του και ετσι του εχεις αναπτυξει τις προσλαμβανουσες!

Μην το παρακανεις ζουμε στην Ελλαδα!

Καλο ειναι να επισκευθεις το Παιδων για αναπτυξιακο παιδοψυχολογο που θα σου δωσει οδηγιες!

Εγω ημουν ενα τετοιο παιδι και δεν ξερω αν μου βγηκε σε καλο!

Η μαμα μου επειδη ημουν υπερκινητκη και ζωηρη, αφου με εψαξε για συνδρομο ελλειψης συγκεντρωσης αρχισε να προσπαθει να με απασχολει με διαφορα γιατι ημουν επικυνδυνη οταν δεν απασχολουσα το μυαλο μου!

Ετσι στην ηλικια του γιου σου εκανα τα ιδια μη σου πω και παραπανω!

Η αληθεια ειναι οτι οσο ημουν μικρη δεν εκτιμουτω αυτη η κατασταση γιατι συνεχισε να τους στρεσαρει και να ειναι απαιτιτηκη, τι εννοω...

Οταν πηγα πρωτη δημοτικου στο πρωτο μαθημα ζητησα να φυγω λεγωντας στη δασκαλα "οταν κανετε κατι πιο δυσκολο παρτε μας τηλεφωνο να ερθω , τωρα ειστε βαρετη"

Αυτο το αισθημα να βαριεμαι γρηγορα συνεχιζε μεχρι και το Πανεπιστημιο!

Η δασκαλα της 1ης δημοτικου αφου φωναξε καποιον αλλο δασκαλο με πηρε απο το χερι πηγαμε στο Διευθυντη και πηραμε τηλ τη μαμα μου, τοτε αποφασισαν να με απασχολουν διδασκοντας με πραγματα που δεν ηξερα!

Αυτο με εκανε "μπελα" στους δασκαλους δεν προλαβαιναν να γραψουν μια πραξη στον πινακα και πεταγομουν και ελεγα το αποτελεσμα!

Στο Πανεπιστημιο ειχα αλλο θεμα διορθωνα τους καθηγητες οταν εκαναν λαθος υπολογισμους!

Στα 16 μπηκα στην μαθηματικη εταιρεια υστερα απο παροτρυνση του μαθηματικου εκει εγινει μετριση I.Q. δεικτη νοημοσυνης αλλιως και πραγματικα βρεθηκα σε υψηλο επειπεδο!

Ετσι μου εκαναν πιστοποιημενη μετρηση και με χωροαντιλληπτικα, οπτικοαουστικα μεσα κ.α. και καταληξαμε οτι βρισκομαι στην κλιμακα που βρισκεται το 10% τον ανθρωπον!

Ασχοληθηκα λιγο με μαθηματικα και διαφορα αλλα αλλα βαρεθηκα συντομα και επισης δεν ηθελα να ασχοληθω πραγματικα με τπτ απο ολα αυτα τα εβρισκα και τα βρισκω ανουσια!

 

Αν με ρωτησεις εχασα πολλες στιγμες της παιδικοτητας μου, οσο μεγαλωνα ειχαν περισσοτερες απαιτησεις απο εμενα και προσπαθουσα να τις εκπληρωνω μονο και μονο για να ειμαι αρεστη!

Ειμαι υπερ της αποψης να το κοιταξεις και να αποφασισεις το παιδι σου ειναι οπως ολα τα παιδια του κοσμου δεν εχει κατι παραπανω απλα χρησιμοποιει καλυτερα τις δυνατοτητες που του δινει ο εγκεφαλος του και εχει βρει τροπο να τις εξελιγνυει!

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οσο ασχολεισαι με την εξελιξη τοσο θα εξελισσεται ο ανθρωπος εχει πολλες δυνατοτητες απλα δεν τις ξερει!

Σου ειπα οτι ειμαστε στην Ελλαδα, ο λογος ειναι ενας οτι εδω υπαρχει συγκεκριμενο εκπαιδευτικο συστημα το οποιο δεν μπορεις να προσπερασεις αν ησασταν Αμερικη το παιδι μπορει ηδη να φοιτουσε στην Α- Β δημοτικου και αναλογα με την εξελιξη του να τελειωνε το σχολειο και το κολεγιο σε μικροτερη ηλικια!

 

Παντως να τον χαιρεσαι ψαξε το σαν μητερα γιατι οφειλεις να το κανεις, μην του περασεις ποτε το εγωιστικο συναισθημα οτι ειναι ποιο εξυπνος απο τα αλλα παιδακια!Επισης θα πρεπει να το αφησεις να προσανατολιστει το παιδι στο τι θελει πχ να ζηταει μονο του να μαθει παραπανω!

Η αναζητηση οδηγει στην εξελιξη!

Ολες οι μαμαδες να χαιρεστε τα παιδακια σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...