Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΥΜΕΣ-ΠΙΤΕΣ-ΠΙΤΣΕΣ


Afroditi D

Recommended Posts

Κορίτσια,σας ευχαριστώ.Την συνταγή την έμαθα από την πεθερά μου και είναι πολύ νόστιμη.Έχει γλυκιά γεύση και αυτό που της δίνει την ιδιαίτερη γεύση είναι ο αμάραθος.Φτιάξτε την και θα δείτε.

Τα μυστικά είναι,να είναι πολύ λεπτό το φύλλο και να έχει αρκετή γέμιση μέσα γιατί όταν ψηθεί, μαζεύει το κολοκύθι και λιγοστεύει.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ζυμαροκολόκυθο Μεσολογγίου(εύκολη/γρήγορη συνταγή)

 

Μια μικρή κολοκύθα ξισμένη.

τυρί φέτα

3 αυγά

λάδι

Λίγο αλεύρι (τόσο όσο ωστε να βγεί συνολικά ένα κιλό χυλός)

 

 

Αναμιγνύουμε όλα τα υλικά και η ζύμη να είναι τόσο πηχτή όσο το κέικ.

Λαδώνουμε το ταψί, ρίχνουμε τον χυλό και στην συνέχεια ρίχνουμε λάδι απο πάνω.

 

 

αν δεν εχουμε κολοκυθα.......

γινετε με κολοκυθάκια εμποριου???????

ή πρεπει να ναι μόνο κίτρινη????

Ναι πώς δεν γινεται.... απλά η συνταγή του Μεσολογγίου είναι αυτή που παράθεσα.

 

μόλις εβγαλα την πιτα της Κυριακής!!!!!

κορίτσια πεντανοστιμη κ πανευκολη!!!!!!!

την ειχα βάλει μερες στο μάτι :cool:

την εκανα με κανινικα κολοκυθάκια!!!!

thans Κυριακή :wink: υπέροχη.............................

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ νοστιμη και ευκολή πίτα είνα η εξής

Τρίβουμε κολοκυθάκια στο τρίφτη,λίγο φέτα,λαδάκι,αλάτι,νερό και καλαμποκάλευρο,κάνουμε χυλό,τριβουμε κ άλλη φετούλα απο πάνω και ψήνουμε,τρώγεται και κρύα κ ζεστή,είναι το ίδιο νόστιμη!!Ειναι πολύ ωραιο κολατσιό και για τα παιδιά στο σχολείο.Και αν δεν εχουμε κολοκυθάκι δεν πειράζει τη βαφτίζουμε.....αλευρόπιτα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ζυμαροκολόκυθο Μεσολογγίου(εύκολη/γρήγορη συνταγή)

 

Μια μικρή κολοκύθα ξισμένη.

τυρί φέτα

3 αυγά

λάδι

Λίγο αλεύρι (τόσο όσο ωστε να βγεί συνολικά ένα κιλό χυλός)

 

 

Αναμιγνύουμε όλα τα υλικά και η ζύμη να είναι τόσο πηχτή όσο το κέικ.

Λαδώνουμε το ταψί, ρίχνουμε τον χυλό και στην συνέχεια ρίχνουμε λάδι απο πάνω.

 

 

αν δεν εχουμε κολοκυθα.......

γινετε με κολοκυθάκια εμποριου???????

ή πρεπει να ναι μόνο κίτρινη????

Ναι πώς δεν γινεται.... απλά η συνταγή του Μεσολογγίου είναι αυτή που παράθεσα.

 

μόλις εβγαλα την πιτα της Κυριακής!!!!!

κορίτσια πεντανοστιμη κ πανευκολη!!!!!!!

την ειχα βάλει μερες στο μάτι :cool:

την εκανα με κανινικα κολοκυθάκια!!!!

thans Κυριακή :wink: υπέροχη.............................

 

sabrina πόσα περίπου κολοκυθάκια έβαλες;

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

5....αλλλα βγηκε πολυ λιγη...ενα μικρό ταψακι σαν ατομικο....

ηθελα να ρωτησω κ την Κυριακη γιαυτο....

αλλα υπέροχη...........

την επομενη φορα, που θα ειναι πολυ συντομα θα βάλω 10 τουλάχιστον κολοκυθακια :wink:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

έχει καμιά κοπέλα συνταγή για σπανακοτυροπιτα?(δοκιμασμένη όμως) γιατί άνοιξα χθες στα βιβλία μαγειρικής που έχω και κάθε μία ηταν διαφορετική από τις άλλες...ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα να κάνω προσφτα κ βγηκε πολυ καλη κ την κανω συνεχεια,

κ η συνταγη ειναι παλιακια κ κλασσικη!!!!!!

 

500γρ.σπανακι

1 ματσάκι σεσκουλο

1 πράσσο

1 ματσακι κρεμμυδάκι φρέσκο

ανηθο αν θες(εγω βάζω)

2 ποτηρακια του κρασιου σιμιγδάλι

αλάτι, πιπέρι ,λαδάκι, φέτα όσο θες αλλά τουλάχιστον 1/4

κ αν θες κ αυγα(εγω βάζω δυο)

 

τα πλενουμε ολα κ τα ψιλοκόβουμε σε εάν μπολ ριχνουμε κ το λαδάκι,

αλλα όχι ακομα το τυρι γιατι διαλυεται κ θα χαθει,(έτσι την πάτησα τη πρωτη φορα κ το εψαχνα)

όλα τα υλικά θα τα ανκατέψεις κ θα τα πατησεις πολυ καλά ουτως ώστε να μαραγκιαστουν κ να γινουν σαν μιγμα, μην τα κάνεις λίγο κ φαινεται σαν ωμο το χόρτο....κ μετα ριξε κ το τυρι κ ανακατεψε λίγο ακόμα!!!!

 

δεν ξερω , αν ηδη θα χρησιμοποιησεις καποια δικα σου φυλλά, αλλιως να σου πω ποια παιρνω εγω κ πως τα βαζω στο ταψι!!!

 

οτι άλλο θες αν σου άρεσε ρωτα :D

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

σαμπρίνα την συνταγή που περιγράφεις παρακάτω έκανα αλλά δεν έβαλα σιμιγδάλι και την είχα 2 1/2 ώρες στο φούρνο να πιει τα νερά αλλά και πάλι βγήκε υπερβολικά ζουμερή, την άλλη φορά θα δοκιμάσω με σιμιγδάλι..μια άλλη φίλη μου στη δουλειά μου είπε να τα ζεματίσω πριν τα βάλω πάνω στα φύλλα αλλά μήπως έτσι βγει πιο ζουμερή??εσύ απλά τα ψιλοκόβεις και τα πιέζεις να βγάλουν τα πολλά υγρά?

φύλλο παίρνω έτοιμο, είναι που είναι μπελαλίδικο σαν φαγητό που να κάθομαι να ανοίγω και φύλλο !!!απαπά!!!!όλη την μέρα θα είμαι στην κουζίνα μετά!!

Link to comment
Share on other sites

σαμπρίνα την συνταγή που περιγράφεις παρακάτω έκανα αλλά δεν έβαλα σιμιγδάλι και την είχα 2 1/2 ώρες στο φούρνο να πιει τα νερά αλλά και πάλι βγήκε υπερβολικά ζουμερή, την άλλη φορά θα δοκιμάσω με σιμιγδάλι..μια άλλη φίλη μου στη δουλειά μου είπε να τα ζεματίσω πριν τα βάλω πάνω στα φύλλα αλλά μήπως έτσι βγει πιο ζουμερή??εσύ απλά τα ψιλοκόβεις και τα πιέζεις να βγάλουν τα πολλά υγρά?

φύλλο παίρνω έτοιμο, είναι που είναι μπελαλίδικο σαν φαγητό που να κάθομαι να ανοίγω και φύλλο !!!απαπά!!!!όλη την μέρα θα είμαι στην κουζίνα μετά!!

 

προφανως τότε το σιμιγδάλι κάνει τη διαφορά :wink:

εμενα ουτε καν μου περασε απο το μυαλό ότι μπορε να βγάλει ζουμια, κ ουτε μου ετυχε....

εγτω τα πιέζω για (σαν να πλάθω κιμά) για να γίνετε σαν μάζα κ ανακατευονται κ καλα τα υλικα κ πηγαίνου παντού :wink:

καλε τι 2, ωρες???εμενα σε 45 λεπτά ειναι έτοιμη!!!!!!

όσο για το ζυμάτισμα επειδη το ειχα ρωτησει κ γω στην αρχή αυτό, θα βγει πολυ βαρεια πιστεύω!!!!!

άρα προφανώς όπως εγραωα κ παραπάνω γιυτό μάλλον το βάζουμε το σιμιγδάλι, οποτε δοκιμασε το έτσι :wink:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
ΠΙΡΟΣΚΙ

 

ΥΛΙΚΑ

500γρ αλεύρι

1 αυγό

1 φακελάκι ξηρή μαγιά

1/2 κ.σ. αλάτι

2 κ.σ. γεμάτες βούτυρο μαλακό

1 κεσεδάκι στραγγιστό γιαούρτι

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Σε μεγάλο μπολ ρίχνουμε το αλεύρι, την μαγιά, το αλάτι και τα ανακατεύουμε κατόπιν προσθέτουμε το αυγό, το βούτυρο και το γιαούρτι και ανακατεύουμε μέχρι να γίνει ένα ομοιόμορφο μείγμα που να μην κολάει στα χέρια. Αν χρειαστεί προσθέτουμε λίγο νερό αν είναι πολύ σφιχτό ή αλεύρι αν είναι πολύ αραιό.

 

Καλό είναι να αφήσουμε το μείγμα καμία ωρίτσα να φουσκώσει ή το βάζουμε σε φούρνο με αέρα για 20 λεπτά στους 50 βαθμούς.

 

Κατόπιν το κόβουμε σε 5-6 ομοιόμορφα μέρη και τα ανοίγουμε με πλάστη όπως το χωριάτικο φύλλο για πίτα. Κόβουμε σε κομμάτια που γεμίζουμε με ότι μας αρέσει (τυρί, λουκάνικο, πατάτα, κιμά) και τηγανίζουμε σε μικρό κατσαρολάκι με λάδι ώστε να καλύπτει όλο το πιροσκί. Για κουζίνες με εστίες 1-6 για το λάδι ρυθμίζουμε στο 4 ενώ για εστίες με 1-3 στο 2.

 

.... και καλή όρεξη.

 

Γειά σας, έχω κάποιες απορίες..

 

Θα ήθελα να ρωτήσω για αυτή την συνταγή, αν η ζύμη βγαίνει αφράτη, κάπως σαν ψωμί, δηλαδή σαν τα πιροσκί με λουκάνικο που πουλάνε στους φούρνους?

Το λουκάνικο φρανφούρκτης το βράζουμε πρώτα?

Τι αλεύρι ειναι προτιμότερο το σκληρό η για όλες τις χρήσεις??

Επίσης μπορούμε να τα ψήσουμε στο φούρνο, και αν ναι, πως και πόσο?

 

Ρωτάω όλες αυτες τις ερωτήσεις, διότι εχω πεθυμήσει να φάω πιροσκι, αλλα πλεον βρίσκω λουκανικοπιτες στους φουρνους κλπ.

 

Ευχαριστώ πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι γιατί νομίζατε οτι δεν θα έγραφα εγω!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Την έχω στείλει και στην ΠΗΝΕΛΟΠΗ αλλα με διάφορα σχόλια!! Σ'εσάς την βάζω σκέτη!!! χαχαχαχαχαχαχα

 

Η ΠΑΣΤΑ (Φλώρα) ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΥ

 

ΥΛΙΚΑ

Ζύμη

2 κούπες φαριν απ (καλά γεμάτες)

1 κούπα (ίδια με το φαριν απ) λιωμένο βούτυρο αλμυρό (κοινώς ΒΙΤΑΜ)

2 αυγά

2 κουταλιές της σούπας ζάχαρι

½ ποτηράκι κονιάκ

 

γέμιση [/color](λέμε τώρα.......)

1 κουτί μαρμελάδα (μπο μαμα βάζω εγώ) οτι γεύση ΘΕΤΕ!!!

Λίγο κονιάκ

 

 

Εκτέλεση

βάζεις οοοοοοοολα τα υλικά για την ζύμη μαζί σε μια λεκανίτσα και τα πλάθεις μέχρι να ξεκολλάει η ζύμη απο τα χέρια. Δηλαδή αν χρειαστεί βάλε λίγο ακόμα αλεύρι (φαριν απ). Μολις γίνει μια ωραία ζύμη την αφήνεις στην ΛΕΚΑΝΙΤΣΑ για κανένα 20λεπτο.

 

Προθερμαίνεις τον φούρνο στους 180!!!!!!!!

 

Σε ένα μικρό κατσαρολάκι, βάζεις μέσα την μαρμελάδα μαζί με το κονιάκ να πάρουν μια βράση.

 

Μετά παίρνεις ένα ταψί του φούρνου (ένα πυρέξ, ότι σε βολεύει τελος πάντων) το αλείφεις με λίγο βούτυρο και απλώνεις τα ¾ της ζύμης (για να κάνεις τον πάτο). Ρίχνεις απο πάνω την μαρμελάδα και κάνεις μπαστουνάκια την υπόλοιπη ζύμη και την βάζεις απο πάνω σταυρωτά.

 

Μετά στον φούρνο. Μόλις ψηθεί η ζύμη την βγάζεις και την αφήνεις να κρυώσει.

 

Μόλις κρυώσεις παίρνεις το ταψί κάθεσαι μπροστά στην TV ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΛΑΠΑΚΙΑΖΕΙΣ. (ΠΗΝΕΛΟΠΗ αυτό το σχόλιο το άφησα, χαχαχαχαχα)

 

Αυτή είναι...............

 

Αντε και καλές επιτυχίες!!!!!!!!!!!!!!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

 

 

Θα θέλα να δοκιμάσω αυτή την συνταγή, όμως δεν έχω κονιακ, να βάλω ουίσκι?

Link to comment
Share on other sites

Ε.Σ καλημέρα , όσο αφορά τα Πιροσκί , πλάθουμε το ζυμάρι μας σε ρολό και κόβουμε κομμάτια τα οποία ανοίγουμε σε χοντρά φύλλα, βάζουμε μια κουταλιά γέμιση ή το λουκάνικο που λές και τα κλεινουμε προσεκτικά.

Το αλέυρι θα πρέπει να είναι τύπου "μαλακό" και όσο αφορά το φούρνο ... δεν ξέρω , ξέρω μόνο πως το πιροσκί θέλει το τηγάνι του ...

 

Η παραπάνω συνταγή δεν είναι δική μου , αλλά την έχω δοκιμάσει και ειναι πολύ καλή!

 

Επίσης πιστευώ πως θα μπορούσες να αντικαταστησεις το κονιάκ με ουίσκι.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ε.Σ καλημέρα , όσο αφορά τα Πιροσκί , πλάθουμε το ζυμάρι μας σε ρολό και κόβουμε κομμάτια τα οποία ανοίγουμε σε χοντρά φύλλα, βάζουμε μια κουταλιά γέμιση ή το λουκάνικο που λές και τα κλεινουμε προσεκτικά.

Το αλέυρι θα πρέπει να είναι τύπου "μαλακό" και όσο αφορά το φούρνο ... δεν ξέρω , ξέρω μόνο πως το πιροσκί θέλει το τηγάνι του ...

 

Η παραπάνω συνταγή δεν είναι δική μου , αλλά την έχω δοκιμάσει και ειναι πολύ καλή!

 

Επίσης πιστευώ πως θα μπορούσες να αντικαταστησεις το κονιάκ με ουίσκι.

 

Τελικά τα πιροσκί έγιναν παρα πολυ ωραία!! Καποια με τυρι μου άνοιξαν, αλλα κατα τ'αλλα ΤΕΛΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ!!!

 

Σέυχαριστω πολυ!!!

Ελενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι γιατί νομίζατε οτι δεν θα έγραφα εγω!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Την έχω στείλει και στην ΠΗΝΕΛΟΠΗ αλλα με διάφορα σχόλια!! Σ'εσάς την βάζω σκέτη!!! χαχαχαχαχαχαχα

 

Η ΠΑΣΤΑ (Φλώρα) ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΥ

 

ΥΛΙΚΑ

Ζύμη

2 κούπες φαριν απ (καλά γεμάτες)

1 κούπα (ίδια με το φαριν απ) λιωμένο βούτυρο αλμυρό (κοινώς ΒΙΤΑΜ)

2 αυγά

2 κουταλιές της σούπας ζάχαρι

½ ποτηράκι κονιάκ

 

γέμιση [/color](λέμε τώρα.......)

1 κουτί μαρμελάδα (μπο μαμα βάζω εγώ) οτι γεύση ΘΕΤΕ!!!

Λίγο κονιάκ

 

 

Εκτέλεση

βάζεις οοοοοοοολα τα υλικά για την ζύμη μαζί σε μια λεκανίτσα και τα πλάθεις μέχρι να ξεκολλάει η ζύμη απο τα χέρια. Δηλαδή αν χρειαστεί βάλε λίγο ακόμα αλεύρι (φαριν απ). Μολις γίνει μια ωραία ζύμη την αφήνεις στην ΛΕΚΑΝΙΤΣΑ για κανένα 20λεπτο.

 

Προθερμαίνεις τον φούρνο στους 180!!!!!!!!

 

Σε ένα μικρό κατσαρολάκι, βάζεις μέσα την μαρμελάδα μαζί με το κονιάκ να πάρουν μια βράση.

 

Μετά παίρνεις ένα ταψί του φούρνου (ένα πυρέξ, ότι σε βολεύει τελος πάντων) το αλείφεις με λίγο βούτυρο και απλώνεις τα ¾ της ζύμης (για να κάνεις τον πάτο). Ρίχνεις απο πάνω την μαρμελάδα και κάνεις μπαστουνάκια την υπόλοιπη ζύμη και την βάζεις απο πάνω σταυρωτά.

 

Μετά στον φούρνο. Μόλις ψηθεί η ζύμη την βγάζεις και την αφήνεις να κρυώσει.

 

Μόλις κρυώσεις παίρνεις το ταψί κάθεσαι μπροστά στην TV ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΛΑΠΑΚΙΑΖΕΙΣ. (ΠΗΝΕΛΟΠΗ αυτό το σχόλιο το άφησα, χαχαχαχαχα)

 

Αυτή είναι...............

 

Αντε και καλές επιτυχίες!!!!!!!!!!!!!!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

Μια ερώτηση οταν λες, ½ ποτηράκι κονιάκ, εννοείς του φλυτζανάκι του καφέ,?

Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

η sabrina ζητησε κολοκυθοτυρόπιτα! της θείας ήταν σπέσιαλ, ακούστε τη συνταγή και με λίγες δοκιμές θα πετύχουμε την τελειότητα! :wink:

Κολοκυθοτυρόπιτα θειας με σπιτικό φύλλο

 

 

Υλικά για το φύλλο:

Για την ζύμη

• 1κιλό αλεύρι

• 3 κ. σ. λάδι

• 2κ. σ. ξύδι

• 2 κούπες νερό

• 1 κ. σ. αλάτι

 

Για τη γέμιση:

• Περίπου 1 και μισό κιλό κολοκύθια πράσινα ξυσμένα

• 2. κ. γλ. Αλάτι

• 200 γρ. τυρί φέτα γλυκιά (π.χ. Δωδώνης) ή 150 φέτα και 100 γρ. ανθότυρο.

• μισό φλιτζάνι τσαγιού σιμιγδάλι ψιλό

• 2 φλιτζανάκια καφέ ρύζι

• ½ φλιτζάνι τσαγιού ελαιόλαδο

• 4 αυγά

• 1 ποτήρι γάλα

• λίγο πιπέρι

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Τρίβουμε στο χοντρό τρίφτη τα κολοκύθια αποβραδίς και τα αλατίζουμε με το 1 κ. γλ. αλάτι, αμέσως τους αλλάζουμε πιάτο στραγγίζοντας το τριμμένο κολοκύθι με τις χούφτες μας να φύγουν τα υγρά τους, έπειτα από 10 λεπτά ακολουθούμε την ίδια διαδικασία στραγγίζοντας τα κολοκύθια με τις χούφτες μας και τοποθετώντας τα μέσα σε σουρωτήρι και σκεπασμένα στο ψυγείο μέχρι την επομένη. Σκοπός αυτής της διαδικασίας είναι να μη μείνουν τα υγρά από το τριμμένο κολοκύθι.

Την επόμενη μέρα αφού ζυμώσουμε τα υλικά για το σπιτικό φύλλο, κόβουμε έξι μπαλίτσες και αφήνουμε για λίγο να φουσκώσουν.

Στο μεταξύ για τη γέμισή μας παίρνουμε το τριμμένο κολοκύθι και στραγγίζοντάς το για μια ακόμα φορά το τοποθετούμε σε βαθιά γαβάθα, προσθέτουμε ένα κουταλάκι γλ. αλάτι, λίγο πιπέρι, το τυράκι μας, τα αυγά, το σιμιγδάλι, το ρύζι, το γάλα και 2 κ. σούπας από το λάδι μας. Ανακατεύουμε καλά.

Στο μεταξύ ανοίγουμε φύλλο και αφού λαδώσουμε το βαθύ ταψί της κουζίνας μας, τοποθετούμε εναλλάξ φύλλο, λαδώνουμε, φύλλο, λαδώνουμε και τρίτο φύλλο, ξαναλαδώνουμε. Ρίχνουμε το μισό υλικό μας πάνω από το φύλλο και μετά τοποθετούμε ένα ακόμα φύλλο και το λαδώνουμε. Τέλος ρίχνουμε την υπόλοιπη γέμιση και τελειώνουμε με τα δυο τελευταία φύλλα που τα τοποθετούμε και αυτά λαδώνοντάς τα. Βρέχουμε με ελάχιστο νεράκι την επιφάνεια και λίγο λάδι. Ψήνουμε στους 180, σε προθερμασμένο φούρνο για μια ώρα περίπου, μέχρι να ροδίσει η επιφάνεια.

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

αχ tao μου σε ευχαριστω πάρα πολυ!!!!καλε σε μεγάλο κοπο σε έβαλα......

πόση ωρα εγραφες :oops: !!!!

πανεύκολη φαινεται η συνταγή!!!ότι εχει σχεση με κολοκύθι τρελαινομαι :D

τυπώνω κατευθειαν κ εντος 15νθήμερου ενημερώνω για το αποτέλεσμα :cool:

κ παλι ευχαριστω :D

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις, την εγραψα στο word για να την έχω γιατί η θεία μου μου την είπε προφορικά, και εγώ ανυπομονώ να μου πεις το αποτέλεσμα, αλλά και να την φτιάξω -- :lol: -- προσοχή στο στράγγισμα, μη μείνουν υγρά απο το κολοκύθι!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

εκανα προχτες σπανακοπιτα με συνταγη για παραδοσιακο φυλλο και μου αρεσε πολυ!φοβομουν αν θα πετυχει η οχι αλλα τελικα εγινε πολυ καλο!με βοηθησε πολυ η βεργα που ηταν της γιαγιας μου που πεθανε το 1996 90 χρονων!την εχω κρατησει γιατι ημασταν πολυ δεμενες!τη συνταγη μου την εδωσε η πεθερα μου!

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΦΥΛΛΟαλευρι για ολες τις χρησεις μισο πακετο

λιγη σοδα

λιγο λαδι

λιγο ουζο

λιγο αλατι

ανακατευουμε ολα τα υλικα!προσπαθουμε να μην γινει πολυ σφιχτη η ζυμη.ανοιγουμε σιγα-σιγα ενα πολυ λεπτο φυλλο.βαζουμε οτι γεμιση εχουμε προτιμηση.ανοιγουμε ακομα ενα φυλλο απο πανω!κοβουμε σε κομματια!ριχνουμε λαδακι και ψηνουμε μεχρι να ροδισει!τοσο απλα και πολυ νοστιμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κοριτσια με εχετε τρελλανει με τις πιτες σας!!!!!!!!!

Μου τρεχουν τα σαλια καλε...

κ δεν μπορω να φτιαξω γμτ...

τρελλαινομαι για πιτες...

 

Μου ειπε η Ελεονωρα μια ευκολη τυροπιτα χωρις φυλλο...αλλα εχασα την συνταγη..κ περιμενω αν μπορεσει να μου την πει πάλι!

 

Εσεις ξερετε?

 

νιαμι..νιαμι..!:P

lamlamsdg20100211_-6_My+child+is.png

 

Θαυματάκι μου...σε λατρευω..εισαι ολη μου η ζωή!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπον την βρηκα στο νετ κ 2 μερες τρωμε πιτσα!!!ειναι πολυ πολυ απλη αλλα πολυ καλη!Δεν εχω δοκιμασει αλλες να πω την αληθεια.αλλα επειδη ειναι τοσο απλη και γρηγορη την εκανα κ μας αρεσε

 

500 γρ.αλευρι για ολες τις χρησεις

400 ml νερο ΧΛΙΑΡΟ...ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΚΑΥΤΟ!

1 κουταλια γλυκου αλατι

1 κουταλια γλυκου ζαχαρη

2 φακελακια μαγια

 

Βαζουμε τα υλικα σε ενα μεγαλο μπολ εκτος απο το νερο.Τα ανακατευομε με το χερι.

Ριχνουμε ολο το νερο και ανακατευουμε με το ΠΙΡΟΥΝΙ μεχρι να αναμιχτουν.

ΜΕτα βαζουμε χερι και μαλλον θα χρειαστει να ριξετε ακομα λιγο αλευρι.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΠΟΛΥ.Αρκετη για να μην κολλανε τα χερια μας.Αν χρειαστει βαζουμε κ αλλο.Αλλα λιγο λιγο για να μην το κανουμε πολυ σκληρο.

Λοιπον.Αλευρωνουμε μια επιφανεια και ζυμωνομε

Την κανουμε μπαλιτσα και την βαζουμε την ζυμη μας ξανα στο μπολ και σκεπαζουμε με μια πετσετα για μια ωρα.

Μετα οταν περασει η μια ωρα το ξανα ζυμωνουμε και ριχνουμε 2-3 κουταλιες σουπας ελαιολαδο.

Η ποσοτητα φτανει για 2 λεπτες κ μια πιο χοντρη πιτσα.

αν θελετε να κανετε μονο μια μεγαλη με 8 κομματια θα βαλετε ακριβως τα μισα υλικα.

 

αυτα

καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...