Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το παραληρημα της ανασφαλειας μιας μανας


Recommended Posts

Απο τοτε που γεννηθηκε η πριγκιπισσα μου 7 μηνες πριν ημαστε αυτοκολλητες...Να φανταστειτε ετρεμα την ημερα που θα γυρισω στη δουλεια επειδη ηταν πολυ δεμενη μαζι μου κ φοβομουν οτι θα σπαραζε οταν θα ελειπα...Στην δουλεια βεβαια δε γυρισα ακομα αλλα εχω ενα τελειως διαφορετικο μωρο! Μεταξυ αστειου κ σοβαρου τα λεω ολα αυτα βεβαια:shock:...Το κοριτσι μου εδω κ ενα μηνα περιπου θελει τους αλλους περισσοτερο απο μενα :το μπαμπα της, τις γιαγιαδες της κτλ! Απο την μια χαιρομαι γιατι καθεται καλα κ ειναι ευχαριστημενη κ κρυφοκοροιδευω ολους αυτους που μου ελεγαν οτι το παιδι θα γινει μαμοθρεφτο επειδη θηλαζει ακομα...Απο την αλλη ντρεπομαι που το λεω -μονο εδωμεσα μπορω να το πω:rolleyes:- πληγωνομαι..Εγω ασχολουμαι ολη μερα μαζι της, την ταιζω την αλλαζω την παιζω κ μολις δει αλλον αμεσως να παει να τα γελια να οι χαρες!Μην την εχω εγω αγκαλια κ περασει ο πατερας της τρελαινεται! Το εξηγω ως εξης: με εχει συνδεσει με τροφη κλπ πχ για να κοιμηθει το βραδι θελει στηθος ενω τον μπαμπα της τον εχει συνδεσει με διασκεδαση καθως επι το πλειστον καθονται στο pc κ βλεπουν τραγουδακια κλπ...Δεν ειμαι καλα!Μηπως εχω ΄υπολειμματά ΄ επιλοχειας καταθλιψης???:shock::-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ολα τα παιδάκια περνάνε αυτή τη φάση, θήλασαν δε θήλασαν. Εμένα είναι καλόβολος και πάει σε όλους τους οικείους του. Οταν δεν ξέρει κάποιον καθόλου κλαίει μόλις τον πειράξει. Οταν χαθώ από το δωμάτιο επίσης κλαίει. Θα μου άρεσε πολύ να μη κλαίει αλλά από την άλλη παίρνω και την ικανοποίηση. Ομως προτιμώ να έχω ανεξάρτητο παιδί παρά μαμόθρεφτο (φόβος μου επειδή τρέχω όποτε θέλει κάτι και δεν τον αφήνω να κλάψει ποτέ), την αγάπη του μου τη δείχνει άλλες ώρες.

Τις φορές που με αναζητά νιώθω άσχημα ότι θα γίνει μαμόθρεφτο, τις φορές που με γράφει νιώθω άσχημα που δε με αναζητά. Και τα δύο είναι τόσο φυσιολογικά ;)

Πάντα με καθυσηχάζει με ένα βλέμα του αναζητώντας με στον χώρο του τύπου "μάνα εσένα ψάχνω κι ας κάθομαι με άλλους".

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το μωρό παίρνει ότι ακριβώς χρειάζεται από τον άνθρωπο που το φροντίζει (δηλαδή εσένα), τότε νιώθει ασφάλεια και επομένως μπορεί άνετα να ριχτεί με όρεξη στην επόμενη δραστηριότητα που είναι η εξερεύνηση του περιβάλλοντος.

 

Αν δε σε ένιωθε "δική της", τότε θα στρεφόταν περισσότερο σε σένα και θα δυσκολευόταν να "φύγει" από κοντά σου, μην τύχει και σε χάσει.

 

Άρα... καλό ακούγεται αυτό που περιγράφεις! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

αχ alcyon τι ωραιο ακουστηκε ολο αυτο! dimmy και μενα με ψαχνει με το βλεμμα της μεσα στο δωματιο..Ειμαι περηφανη που ειναι ανξαρτητη απλα εχω κ αυτο το κρυφο παραπονο, κ μου το λεγε η μανα μου ειναι υδροχοος στο ζωδιο και θα ναι τσαουσα!!

Link to comment
Share on other sites

αχ alcyon τι ωραιο ακουστηκε ολο αυτο! dimmy και μενα με ψαχνει με το βλεμμα της μεσα στο δωματιο..Ειμαι περηφανη που ειναι ανξαρτητη απλα εχω κ αυτο το κρυφο παραπονο, κ μου το λεγε η μανα μου ειναι υδροχοος στο ζωδιο και θα ναι τσαουσα!!
xaxaxaxa κι εμένα Κριός στο ζώδιο το αντράκι μου, ανεξάρτητο!

Θα μεγαλώσει και πολύ θα το χαίρεσαι! Επίσης (για άλλη μια φορά) η Alcyon μας έδωσε και άλλη μια διάσταση, σουπερ υπέροχη! Τελικά είναι ωραία όσα κάνουν, αρκεί να τα βλέπουμε μέσα από το σωστό πρίσμα ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ alcyon τι ωραιο ακουστηκε ολο αυτο! dimmy και μενα με ψαχνει με το βλεμμα της μεσα στο δωματιο..Ειμαι περηφανη που ειναι ανξαρτητη απλα εχω κ αυτο το κρυφο παραπονο, κ μου το λεγε η μανα μου ειναι υδροχοος στο ζωδιο και θα ναι τσαουσα!!
xaxaxaxa κι εμένα Κριός στο ζώδιο το αντράκι μου, ανεξάρτητο! - και ξεροκέφαλο!-

Θα μεγαλώσει και πολύ θα το χαίρεσαι! Επίσης (για άλλη μια φορά) η Alcyon μας έδωσε και άλλη μια διάσταση, σουπερ υπέροχη! Τελικά είναι ωραία όσα κάνουν, αρκεί να τα βλέπουμε μέσα από το σωστό πρίσμα ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρόχειρη αναζήτηση, εντόπισα αυτό. Σε γενικές γραμμές...

http://eidikiagogimeaplalogia.blogspot.gr/2011/03/blog-post_08.html

 

(πιστεύω να σας ενδιαφέρει)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...