Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κ από μένα! Να σας ρωτήσω κάτι; Η πρόληψη για ραγάδες ξεκινά απ' τον πρώτο μήνα ή αργότερα όταν αρχίζεις να φουσκώνεις;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά οι κρέμες δεν κάνουν τίποτα!! Στην εγκυμοσύνη μου έβαζα τα πάντα. Οποια κρέμα μου έλεγαν την έπαιρνα. Αποτέλεσμα? Μηδέν! Η κοιλιά μου είναι γεμάτη ραγάδες. Ο γιατρός μου το είχε πει πως αν είναι να κάνεις, θα κάνεις!

θα συμφωνησω με την Πενυ..κι εμενα ο γιατρος τα ιδια μου ειπε και εκτος αυτου μου ειπε οτι ειναι και λιγο "κληρονομικο" δλδ αν εχει κανει η μητερα σου το πιο πιθανο ειναι να κανεις κι εσυ..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εγω βάζω PREVENSTRIA FREZYDERM,αλλα και λιγο βαζελινη!!ξεκινησα να φοράω τις κρεμούλες απο την αρχη της εγκυμοσυνης!!ελπιζω να τις αποφύγω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την αρχή του 4ου μήνα χρησιμοποιώ τη Mama Uno της Salba, την οποία μου έδωσε ο γυναικολόγος και τη Synchroelast της Synchroline την οποία μου έδωσε η δερματόλογος μου και δεν έχει και parabens.Και οι δύο βέβαια μου είπαν ότι αν η μαμά μου είχε κάνει ραγάδες τότε θα κάνω κι εγώ,αν όχι, τότε δεν θα κάνω και οι κρέμες δεν παίζουν σημαντικό ρόλο, το αν θα κάνεις ή όχι ραγάδες είναι θέμα ελαστικότητας του δέρματος, κληρονομικότητας κ ορμονών. Αλλά και φίλες μου που έχουν γεννήσει και έχουν κάνει ραγάδες και παστώνονταν διαρκώς μου είπαν ότι οι γιατροί τους τούς είπαν τα ίδια:κληρονομικότητα, ορμόνες κ ελαστικότητα του δέρματος, ακόμη κ γυμνασμένη να είσαι αυτό δεν παίζει ρόλο στις ραγάδες, η απότομη διάταση του δέρματος σε συνδυασμό με τα παραπάνω μπορεί να τις δημιουργήσει.

Η μαμά μου πάντως κ στις δύο εγκυμοσύνες της δεν έκανε ούτε μία κ η κοιλιά της είναι πιο ελαστική από τη δική μου!!Ελπίζω να τη γλιτώσω κι εγώ!

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

.Και οι δύο βέβαια μου είπαν ότι αν η μαμά μου είχε κάνει ραγάδες τότε θα κάνω κι εγώ,αν όχι, τότε δεν θα κάνω

 

Και αυτό σχετικό είναι....

Η μαμά μου είναι γεμάτη, εγώ πάλι δεν έχω κάνει ούτε 1 σε όλες τις εγκυμοσύνες....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω βαζω την prevenstria απο τον τριτο μηνα δυο φορες την ημερα τωρα ειμαι στη 25 εβδ (εχω διδυμα) εχω γεμισει ραγαδες και μαλλον ειμαι ακομα στην αρχη σιγουρα θα κανω κι αλλες..

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό σχετικό είναι....

Η μαμά μου είναι γεμάτη, εγώ πάλι δεν έχω κάνει ούτε 1 σε όλες τις εγκυμοσύνες....

 

ακριβώς!!και μένα η μαμά μου έχει ραγάδες και εγώ δεν έκανα καμμία. έβαζα μόνο βαζελίνη.

xFibp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την prevenstria της frezyderm. Από τον 3ο και όχι κάθε μέρα. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει. Είμαι 16η εβδομάδα. Αν και πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα δέρματος.

Ίσως το νερό να βοηθάει πιο πολύ από όλες αυτές τις κρέμες.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ποια η γνωμη σας για το αμυγδαλελαιο που βαζω εγω??

Θεωρω οτι ειναι οτι πιο αγνο μετα το ελαιόλαδο...Και εγω αυτο χρησιμοποιώ. Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν απορροφαται τελείως :?

Γνωστή μου το χρησιμοποιούσε σε όλη την εγκυμοσύνη κ δεν εκανε ούτε 1 ραγαδα...

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites

το αμυγδαλελαιο ναι δεν απορροφαται τελειως γιατι προσφερει μεγαλη ενυδατωση απο οσο ξερω και ειναι οτι καλυτερο που δεν απορροφαται τελειως γιατι ετσι μενει το δερμα μαλακο και λαδωμενο χωρις ξηροτητα και τραβηγματα απο το ανοιγμα . . . .βαζω καθε βραδυ πριν κοιμηθω και φοροντας απο πανω ενα φανελακι. . .λογω λιπαροτητας........................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και αυτό σχετικό είναι....

Η μαμά μου είναι γεμάτη, εγώ πάλι δεν έχω κάνει ούτε 1 σε όλες τις εγκυμοσύνες....

σε μισω..ουτε μια ρε θηριο?εγω εχω γεμισει..ειπα στον αντρα μου να αρχισει να μαζευει λεφτα οταν αποφασισουμε πως δεν θελουμε αλλα παιδια να κανω πλαστικη και να φυγουν..

αλλα μην ξεχνιομαστε σε μισωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω οταν ρωτησα τον γιατρο που ειχα στη Θεσσαλονικη μου ειπε πως όλες οι κρεμες την ιδια δουλεια κανουν. Αν ειναι να κανεις ραγαδες θα κανεις!!!:cry:

Οι κρεμες βελτιωνουν ελαχιστα την κατασταση απο την πιο ακριβη εως την πιο φτηνη. Εγω παντως αρχισα να χρησιμοποιω baby oil gel και μου αφηνει μια ωραια αισθηση ενυδατωσης. Τωρα το αποτελεσμα θα σας το πω σε εξι μηνες...:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω χρησιμοποιω της Frezyderm την Prevenstria και δεν εχω κανει

αλλα σκεφτομαι να αγορασω και σητελαιο απο μαγαζι με βιολογικα μαλλον γιατι δεν ξερω που αλλου να το βρω!

Βρηκα στα βιβλια της σχολης μου οτι το σητελαιο βοηθα στην επουλουση και ελαστηκοτητα του δερματος!

Επισης μια φιλη μου μου εδωσε μια συνταγη:

2 κουταλιες της σουπας (κ.σ.) αμυγδαλαιλεο

2 κ.σ. σιτελαιο

2 κ.σ. τζελ αλοης

2 μονοδοσεις Βιταμινης Ε

 

Τα ανακατευεις και κανεις επαληψη μετα απο peeling 2 φορες την ημερα!

Τα υλικα νομιζω τα βρισκεις ή σε μαγαζια με βοτανα ή σε βιολογικα!

Η κοπελα μενει Θεσσαλονικη και εγω Αθηνα δεν ξερει που μπορω να τα βρω στην Αθηνα αλλα θα το ψαξω!

Link to comment
Share on other sites

Το αμυγδαλέλαιο από που το αγοράζουμε;[/QU

φαρμακειο-καντο παραγγελια να στο φερουν σε μεγαλο μπουκαλι,συμφερει!εγω πηρα 1λιτρο με 15 ευρω!

 

Σε ευχαριστώ!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!

Είμαι στο τρίτο μήνα, ακόμη ραγάδες δεν έχω εμφανίσει απλά επειδή φαίνεται να υπάρχει μία προδιάθεση (έχω στους γλουτούς από την εφηβεία) ρώτησα σήμερα το γιατρό μου τι να χρησιμοποιώ. Μου πρότεινε τη Prevenstria της Frezyderm. Μήπως γνωρίζετε το κόστος? Οι υπόλοιπες τι τιμές έχουν περίπου? Επίσης, για πόσο περίπου διάστημα αρκεί η συσκευασία?

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...