Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική στο Νεοgenesis


Recommended Posts

Καλησπέρα Κορίτσια και καλή Χρονιά σε όλες!!!! :lol:

Εύχομαι το νέο έτος να μας βρεί όλες μ'ενα μωρό στην αγκαλιά!!!

Εμείς είμαστε ακόμα στην προσπάθεια. Αποφασίσαμε ν'αφήσουμε τους γυναικολόγους και να πάμε σ΄ένα εξειδικευμένο γιατρό στην υπογονιμότητα. Ετσι πήγα στο Μάμα στη Νεογέννεση...Μου έδωσε Clomiphene για τρείς μήνες και αν δε γίνει τίποτα σπερματέγχυση. Ξέρει καμία για το συγκεκριμένο γιατρό και τη Νεογέννεση? Και αν έχετε πάρει το Climiphene ξέρετε αν έχει περενέργειες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πηρα το clomiphene κοριτσακι ενα μηνα και το σταματησα γιατι μου εκανε κυστη και αυτο γιατι ο γιατρος μου δεν μου ειπε να πηγαινω για παρακολουθηση με υπερηχο!!Τα χαπια αυτα ειναι για πολλαπλη ωορηξια να κανεις πιο πολλα απο ενα ωαριο που ετσι κ αλλιως θα εκανες,ομως πρεπει ο γιατρος να σε βλεπει με υπερηχο και να παρακολουθει τα ωαρια ποτε θα σπασουν για να σου πει να ερθεις σε επαφη,εμενα αυτα δεν μου τα ειπε με αποτελεσμα απο τον πρωτο κιολας μηνα τα ωαρια να μη σπασουν και να γινουν κυστη...μετα πηρα αντισυλληπτικα για ενα μηνα και εφυγε η κυστη.

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το clomiphene κοριτσακι ενα μηνα και το σταματησα γιατι μου εκανε κυστη και αυτο γιατι ο γιατρος μου δεν μου ειπε να πηγαινω για παρακολουθηση με υπερηχο!!Τα χαπια αυτα ειναι για πολλαπλη ωορηξια να κανεις πιο πολλα απο ενα ωαριο που ετσι κ αλλιως θα εκανες,ομως πρεπει ο γιατρος να σε βλεπει με υπερηχο και να παρακολουθει τα ωαρια ποτε θα σπασουν για να σου πει να ερθεις σε επαφη,εμενα αυτα δεν μου τα ειπε με αποτελεσμα απο τον πρωτο κιολας μηνα τα ωαρια να μη σπασουν και να γινουν κυστη...μετα πηρα αντισυλληπτικα για ενα μηνα και εφυγε η κυστη.

 

 

Τόσο καλά!!!Πάλι σε βλάκα γιατρό έμπλεξα ??? Εμένα δε μου είπε κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Κακως που δεν σου το ειπε κ αλλη κοπελα εδω στο forum επαθε οτι και εγω...καλη η θεραπεια με τα clomiphene αλλα θελει παρακολουθηση δεν ειναι ετσι απλο....δες και το τοπικ της mairi1983 Clomiphene και Altermon...

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

Κακως που δεν σου το ειπε κ αλλη κοπελα εδω στο forum επαθε οτι και εγω...καλη η θεραπεια με τα clomiphene αλλα θελει παρακολουθηση δεν ειναι ετσι απλο....δες και το τοπικ της mairi1983 Clomiphene και Altermon...

 

Εσύ πάς σε κάποιο κέντρο?Εχεις κάτι να προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοριτσακι αλλαξα γιατρο μετα απο αυτο που επαθα και πηγαινω στο γιατρο της κολλητης μου,ειναι γυναικολογος χειρουργος με ειδικοτητα στην υποβοηθουμενη γονιμοποιηση... μεχρι στιγμης ολα καλα δηλαδη ειμαι πολυ ευχαριστημενη με εχει βαλει σε ενα προγραμμα ειμαι στον 4ο μηνα προσπαθειας και ευχομαι ολα να πανε καλα τουλαχιστον ηρεμησα...ειναι Αθηνα στο μεγαρο μουσικης κοντα αν θες πεσμου να σου στειλω πμ ονομα

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσακι αλλαξα γιατρο μετα απο αυτο που επαθα και πηγαινω στο γιατρο της κολλητης μου,ειναι γυναικολογος χειρουργος με ειδικοτητα στην υποβοηθουμενη γονιμοποιηση... μεχρι στιγμης ολα καλα δηλαδη ειμαι πολυ ευχαριστημενη με εχει βαλει σε ενα προγραμμα ειμαι στον 4ο μηνα προσπαθειας και ευχομαι ολα να πανε καλα τουλαχιστον ηρεμησα...ειναι Αθηνα στο μεγαρο μουσικης κοντα αν θες πεσμου να σου στειλω πμ ονομα

 

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλες,

 

είμαι καινούρια στο site και παρ' ότι έψαξα στα θέματα σχετικά με τα κέντρα και τους γιατρούς που έχετε επισκεφθεί, δεν βρήκα κάπου απόψεις σχετικα με το κέντρο Neog. και τον κ. Μαμ$α.

 

Εχω ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό σε αυτό το κέντρο και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένη αλλά θα ήθελα τη γνώμη και τις εμπειρίες σας αν κάποια έχει υπόψη της το συγκεκριμένο γιατρό.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω στον συγκεκριμενο εκανα εναν κυκλο σπερματεγχυσης..δεν ειναι κακος, ισα-ισα..

εγω πηγα γιατι κανει μια νεα σπερματεγχυση με ενα εργαλειο που το εχει φτιαξει ο ιδιος(ευρεσυτεχνια)..τελικα δεν ειχαμε τα αναμενομενα αποτελεσματα και απλως δεν ξαναπηγα. Παντως μια χαρα ανθρωπος ειναι.

Την εξωσωματικη βεβαια την εκανα αλλου(Μαστρομηνα)

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Marilina,

 

προτίμησες να κάνεις αλλού την εξωσωματική γιατί είχες καλύτερες συστάσεις ή δεν είχες ακούσει καλά αποτελέσματα για την εξωσωματική στο συγκεκριμένο κέντρο?

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

 

μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες αν γνωρίζετε για το κέντρο Neogenesis? Και αν είστε ευχαριστημένες??

Kαι αν κάποια κοπέλα έχει κάνει εκεί εξωσωματική?

Επίσης αν ναι τι εξετάσεις σας ζήτησαν ή κάνατε στο πρώτο ραντεβού σας?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ θα περιμένω απαντήσεις σας:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γεια σας!

 

Μετά από 1,5 χρόνο προσπαθειών, ψαξίματος και απογοητεύσεων και αφού άκουσα από στόμα εξωσωματικού να μου λέει ότι βάση της ορμονικής μου εικόνας δεν αξίζει να προσπαθήσω με δικά μου ωάρια αποφάσισα να πάω στο neogenesis που υπόσχεται θεαματικά αποτελέσματα σε γυναίκες που έχουν υψηλή FSH.

 

Κατέληξα σε αυτούς γιατί είναι το ένα από τα δύο κέντρα που διαφημίζονται στο ιντερνετ ότι προτείνουν την προορμονη DHEA για να μειώσουν την FSH και λένε ότι έχουν καλά αποτελέσματα. Αλλά επειδή ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει στο internet, σας παρακαλώ γράψτε αν έχετε οποιαδήποτε εμπειρία, εντυπώσεις και αποτελέσματα με το neogenesis και τον κ. Μαμά.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από μια επίσκεψη που είχα κάνει στο ιατρείο του μου φανηκε συμπαθέστατος σαν άνθρωπος. Για τα άλλα δεν έχω γνώμη.

 

Σε ευχαριστώ Sunty για την απάντηση. Συμπαθητικός πράγματι, αν και δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Βέβαια μία φορά δεν είναι αρκετή για να καταλάβεις αν κάποιος θέλει να εκμεταλλευτεί την ανάγκη σου.

 

Εσύ για ποιό λόγο είχες πάει και δεν ξαναπήγες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαιρετος ανθρωπος αλλα αυτο που με εκνευριζε πραγματικα είναι ο χρόνος αναμονής στο ιατρείο του. Επίσης ενω εμεις είχαμε προβλημα σπερματος και καναμε εκει 3 σπερματεγχυσεις απλα μας ελεγε δυστυχως δεν πετυχε,θα προσπαθησουμε και αλλη φορα γιατι το σπερμα δεν είναι καλο αλλα εχετε πολλες πιθανοτητες απο την στιγμη που η γυναικα δεν εχει το ουσιαστικο προβλημα χωρις ομως να μας αναφερει οτι στο σπερμοδιαγραμμα είχε ο συζυγος 98% ανωμαλια αρα ελαχιστες πιθανοτητες να πετυχει η σπερματεγχυση.Τελικα μετα αποφασισαμε με τον συζυγο την εξωσωματικη σε αλλο κεντρο και οχι σε αυτο γιατι αυτο είναι εξειδικευμενο στις σπερματεγχυσεις, εξωσωματικες άρχισε αν θυμαμαι καλα πριν 3-4 χρονια (ημασταν εκει οταν χαίρονταν γιατι "καποιος" πετυχε γιάυτο το θυμαμαι). Αρα για μενα σπερματεγχυση εκει ναι (εχει την μεθοδο με την διπλη ποσοτητα σπερματος με οντως υψηλα ποσοστα),αλλα εξωσωματικη δεν θα το επελεγα,δινω που δινω τα λεφτα μου,παίρνουμε τοσες ορμονες τουλαχιστον να πηγαινουμε καπου πιο σίγουρα...δικη μου γνωμη παντα!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Sunty και zitamar, σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε.

 

Zitamar, με προβληματίζει (για να το πω κομψά και όχι όπως πραγματικά το σκέφτομαι) που με 98% ανωμαλία σας έβαλε στη διαδικασία της σπερματέγχισης. Σαν να ήθελε να αποδείξει ότι ακόμα και με αυτά τα ποσοστά η μέθοδος του πετυχαίνει....Άραγε πόσο αξιόπιστος είναι στις απαντήσεις που δίνει και στις προτάσεις που κάνει? :-(

 

Είναι σημαντικό που μου είπες ότι δεν έχουν πολλά χρόνια στις εξωσωματικές και συμφωνω με αυτό που γράφεις "δινω που δινω τα λεφτα μου,παίρνουμε τοσες ορμονες τουλαχιστον να πηγαινουμε καπου πιο σίγουρα".

 

Για την αναμονή - που είναι το λιγότερο- έχω να πω ότι εγω πήγα 2 φορές, μία βράδυ και άλλη μία πρωί και στις δύο περιπτώσεις ήμουν μόνη μου.

 

Βλέπω από την υπογραφή σου ότι έχεις αποκτήσεις πρόσφατα 2 μωράκια, άρα όλα πήγαν κατ' ευχήν και ανταμείφθηκαν οι κόποι και οι αγωνίες σου. Να σου ζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

sofel μου δεν είναι το 98% που με πειραξε αλλα ότι μας΄ελεγε υπαρχει προβλημα χωρις να μας λεει το ποσοστό και εμεις αφου δεν ξεραμε φυσικα στην αρχη δεν ρωταγαμε το ποσοστο...αλλα θεωρω οτι με τετοιο ποσοστο σιγουρα θα επρεπε να μας πει αλλες προτασεις.Εκει πολλες κοπελες πετυχαν με σπερματεγχυση το ξερω όντως οτι σε αυτο τον τομεα εχει πολλες επιτυχίες΄.Ναι τα μπεμπε μου τα πετυχα με εξωσωματικη σε αλλο κεντρο,ευχομαι σε ολους γρηγορα ένα μπεμπε στην αγκαλια σας. Καλη επιτυχία!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ "ΝΕΟΓΕΝΕΣΙΣ" ΚΑΙ ΤΟΝ Κ.ΜΑΜΑ..ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Η ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ..ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 χρόνια μετά...

Για το συγκεκριμένο κέντρο και συγκεκριμένα για το γιατρό έχω να πω τα χειρότερα.

Μου έκανε σπερματέγχυση χωρίς καμια εξέταση (μετα έμαθα τι χρειαζόταν), 1η εξωσωματικη ενώ είχα πολύποδες (2 είχα 1.2cm και καλά εμφανίστηκαν από τα φάρμακα 15 μέρες μετά την προσπάθεια....)έκανα σαν χαζή και 2ή προσπάθεια εκεί γιατί είχα τα ωάρια μου και όταν τον ρώτησα για πιο λόγο απέτυχε και αυτή η προσπάθεια μου απάντησε κατα λέξη: Τι να κάνουμε? έτυχε. Δεν μου έδινε απαντήσεις για τίποτα, δεν με άφηνε να κάνω εξετάσεις που τον παρακαλούσα με την δικαιολογία ότι ειμαι μικρή 29 και άρα είμαι καλά. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 5 χρόνια μετά...
On 18/6/2011 at 11:40 ΠΜ, sofel είπε:

Κορίτσια γεια σας!

 

Μετά από 1,5 χρόνο προσπαθειών, ψαξίματος και απογοητεύσεων και αφού άκουσα από στόμα εξωσωματικού να μου λέει ότι βάση της ορμονικής μου εικόνας δεν αξίζει να προσπαθήσω με δικά μου ωάρια αποφάσισα να πάω στο neogenesis που υπόσχεται θεαματικά αποτελέσματα σε γυναίκες που έχουν υψηλή FSH.

 

Κατέληξα σε αυτούς γιατί είναι το ένα από τα δύο κέντρα που διαφημίζονται στο ιντερνετ ότι προτείνουν την προορμονη DHEA για να μειώσουν την FSH και λένε ότι έχουν καλά αποτελέσματα. Αλλά επειδή ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει στο internet, σας παρακαλώ γράψτε αν έχετε οποιαδήποτε εμπειρία, εντυπώσεις και αποτελέσματα με το neogenesis και τον κ. Μαμά.

 

Σας ευχαριστώ.

Sofel πηγες στον Μαμα τελικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 19/6/2011 at 10:09 ΠΜ, zitamar είπε:

Εξαιρετος ανθρωπος αλλα αυτο που με εκνευριζε πραγματικα είναι ο χρόνος αναμονής στο ιατρείο του. Επίσης ενω εμεις είχαμε προβλημα σπερματος και καναμε εκει 3 σπερματεγχυσεις απλα μας ελεγε δυστυχως δεν πετυχε,θα προσπαθησουμε και αλλη φορα γιατι το σπερμα δεν είναι καλο αλλα εχετε πολλες πιθανοτητες απο την στιγμη που η γυναικα δεν εχει το ουσιαστικο προβλημα χωρις ομως να μας αναφερει οτι στο σπερμοδιαγραμμα είχε ο συζυγος 98% ανωμαλια αρα ελαχιστες πιθανοτητες να πετυχει η σπερματεγχυση.Τελικα μετα αποφασισαμε με τον συζυγο την εξωσωματικη σε αλλο κεντρο και οχι σε αυτο γιατι αυτο είναι εξειδικευμενο στις σπερματεγχυσεις, εξωσωματικες άρχισε αν θυμαμαι καλα πριν 3-4 χρονια (ημασταν εκει οταν χαίρονταν γιατι "καποιος" πετυχε γιάυτο το θυμαμαι). Αρα για μενα σπερματεγχυση εκει ναι (εχει την μεθοδο με την διπλη ποσοτητα σπερματος με οντως υψηλα ποσοστα),αλλα εξωσωματικη δεν θα το επελεγα,δινω που δινω τα λεφτα μου,παίρνουμε τοσες ορμονες τουλαχιστον να πηγαινουμε καπου πιο σίγουρα...δικη μου γνωμη παντα!!

Πού ειναι πιο σιγουρα? Εγω εκανα 2 προσπαθειες στο embio, αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενη. Σκεφτηκα τον κ. Μαμα επειδη κανει τη θεραπεια με το dhea γιατι εχω υψηλη fsh. Κοριτσια, παντως απο αυτα που διαβαζω κ αυτα που εζησα, καταλαβαινω οτι ολοι το ιδιο ειναι. Τα λεφτα ειναι πισω απ ολα. Πώς επιλεγεις το καλυτερο κεντρο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...