Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για Ζάκυνθο


milou

Recommended Posts

Σκεφτόμαστε για Ζάκυνθο φέτος . Κοιτάμε ειδικά για διαμερίσματα με 2 κρεβατοκάμαρες .

Μπορείτε αν έχετε πάει να μας δώσετε πληροφορίες για περιοχές κατάλληλες για ήμερες διακοπές με 2 παιδιά ; Ποιες παραλίες είναι ιδανικές ( ηρεμία , ρηχά νερά , άμμος ) για παιδιά ; Ψάχνω μέρες στο internet αλλά παντού παρουσιάζουν όλες τις παραλίες τέλειες . Θα ήθελα προσωπικές σας απόψεις ... είναι πάντα ανεκτίμητες /

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eμείς είχαμε πάει πέρσι στη Ζάκυνθο και είχαμε μείνει στον Αλικανά. Είχαμε μείνει σε κάποια τελείως παραθαλάσσια μονόχωρα δωμάτια τα οποία είχαν χωρισμένη την κουζίνα με πάσο και ήταν επιπλωμένα με έπιπλα με σουηδικό ξύλο και χωρίς τηλεόραση. Ήταν μεγάλα όμως και είχαν δική τους βεράντα με τραπέζι και καρέκλες. Ήταν καθαρά και είχε και πισίνα και μας το έδωσαν 50 ευρώ τη βραδιά τέλος Ιουλίου. Η παραλία ήταν καθαρή και με άμμο και όσο μείναμε εκεί ήταν τελείως ήρεμη η θάλασσα, αλλά νομίζω ότι έτσι είναι όλες οι παραλίες εκεί. Είχε και ξαπλώστρες στην ακτή, οι οποίες όμως χρεώνονταν κανονικά. Επίσης υπήρχαν κάποιες ταβέρνες στην περιοχή. Το αρνητικό για μένα ήταν ότι ο οικισμός ήταν κάπως μακριά από την πόλη κι έτσι αν ήθελες λίγη κίνηση παραπάνω έπρεπε να οδηγήσεις 20 -30΄. Πάντως τα παιδιά μου το καταευχαριστήθηκαν. Έκαναν μπάνιο το πρωί στη θάλασσα και το απόγευμα στην πισίνα, έπαιζαν με τα κουβαδάκια τους και δεν ήθελαν τίποτε άλλο. Ένα άλλο αρνητικό και θετικό μαζί είναι ότι όλα τα ξενοδοχεία σχεδον είναι ανοικτά και για πελάτες εκτός ξενοδοχείου. Αυτό σημαίνει ότι αν δε μένεις σε κανένα πολύ σπουδαίο ξενοδοχείο μπορείς να μπεις σε ένα άλλο και να κάνεις μπάνιο στην πισίνα του, να πιεις το ποτό σου κλπ. Αν όμως μένεις εκεί δεν έχεις καμιά ασφάλεια γιατί μπαίνει όποιος να' ναι και κάνει ό,τι θέλει. Αυτά! κι αν χρειαστείς κάτι μου λες.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε κλέισει φέτος στην Ζάκυνθο, έξω από τον Λαγανά χρησιμοποιώντας τα εισιτήρια του Κοιν. Τουρισμού γι' αυτό δεν ξέρω να σου πω τιμές.

 

Πάντως καλό θα ήταν ν' αποφύγεις μέσα στον Λαγανά γιατί γνωστοί μου είπαν ότι γίνεται πολύ φασαρία από τους Άγγλους που πάνε ακόμα και μέσα στα ξενοδοχεία και δεν μπορείς ούτε να κοιμηθείς. Επίσης μου είπαν όσο πιο βόρεια τόσο το καλύτερο.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε πάει Ζάκυνθο πριν 3 χρονιές. Περάσαμε ωραία. Εχει καλές παραλίες, ωραία νερά και ήταν ωραία που πηγαμε με το φέρυ μπόατ στο ναυάγιο. Δεν θυμάμαι πώς λέγανε την περιοχή που μέναμε, αλλά ήταν καλή και ήσυχη.

Ο Λαγανάς ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ!!!!!!! Εμείς περάσαμε μεσημέρι με κλειστά παράθυρα, μετά από όλα όσα ακούσαμε. Παρ"ολο που ήταν μεσημέρι, οι περισσότεροι που κυκλοφορούσαν ήταν μεθυσμένοι. Οι υπόλοιποι, ήταν έτοιμη να μεθύσουν κρατώντας μεσημεριάτικα, μπύρα στα χέρια τους κατευθυνόμενοι προς την παραλία.

Η Ζάκυνθος είναι μεγάλο νησί και δεν είναι ιδιαίτερα γραφικό το κέντρο της, όπως τα μικρά νησιά, γιατί μετά την καταστροφή που υπέστη το νησί, έφτιαξαν πολλά κτίρια από την αρχή. Το κέντρο σου θυμίζει πόλη. Ωραία είναι όταν διασχίζεις περπατώντας το λιμάνι στο κέντρο και βλέπεις κάτι σκάφη που ούτε στη φαντασία σου δεν κυκλοφορούν!!

Γενικά ήταν όμορφα και οι διακοπές μας εκεί ήταν ωραίες!!!

Καλά να περάσετε!!! :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ !!! Ευτυχώς που μου είπατε για τov Λαγανά γιατί στους τουριστικούς οδηγούς αναφέρεται απλώς ως κοσμοπολίτικο !

Θα συνεχίσω το ψάξιμο :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαφήμιζαν χθες σε μια εφημερίδα ή του Σάββατου ή της Κυριακής ότι θα έχει ένθετο και για τη Ζάκυνθο. Σόρρυ που ξέχασα το όνομα της εφημερίδας και τη μέρα αλλά αν ρωτήσεις ή ψάξεις στο περίπτερο θα σου πούνε! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

πηγαινουμε πολυ συχνα ζακυνθο γιατι ειναι η γιαγια μου απο εκει,το καλαμακι ειναι ωραια και μεγαλη παραλια,ο γερακας επισης εχει πολυ ωραια νερα.

αν εχετε αμαξι μπορειτε να πατε απο ψηλα και να δειτε το ναυαγιο,βγαινοντας σε μια μικρη εξεδρα και κοιτωντας κατω τα καταγαλανα νερα,επισης μπορειτε να πατε με καραβακι στο ναυαγιο και στις γαλαζιες σπηλιες,ειναι μαζι η διαδρμη.οι ανω βολιμες (που ειναι στο δρομο για το ναυαγιο)ειναι πολυ ωραιο χωριουδακι.ο λαγανας εχει πολυ ρηχη και ζεστη θαλασσα αλλα η παραλια δεν ειναι καλη ειναι μικρη και περνανε αμαξια.επισης μπορειτε να πατε με καραβακι απο το κερι στο μαραθωνησι και να δειτε και απο το κερι ψηλα το η,ηλιοβασιλεμα,ειναι φανταστικο!

βολτα στην χωρα να κανετε και μπορειτε να πατε και με τις αμαξες βολτα.επισης στα βορεια του νησιου εχει ενα παρκο με ζωα ,αλλα δεν θυμαμι πως λεγεται.

μερικες φωτο,οι αλλες απο δευτερα. :D

34.jpg

 

57.jpg

 

102.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι όλες σχεδόν οι παραλίες είναι έτσι στη Ζάκυνθο! Και μόνο που τις βλέπουμε μας φτιάχνει το κέφι. Μόνο μία ένσταση έχω. Η διαδρομή για το ναυάγιο είναι πολύ δύσκολη. Εμείς πήγαμε και ανακατευτήκαμε και οι τρεις, στο δρόμο δεν μπορούσαμε κάπου να κάνουμε αναστροφή και να γυρίσουμε πίσω παρά μόνο όταν είχαμε φτάσει αρκετά κοντά οπότε δε μας συνέφερε πια. Φτάσαμε έκεί σαν κοτόπουλα, αφού μας παραπλάνησαν οι ταμπέλες, και σε μια μικρή εξέδρα που χωράει δύο άτομα σταθήκαμε και είδαμε ένα ναυαγισμένο καράβι. Τα παιδιά γκρίνιαζαν, υποθέταμε ότι θα βρίσκαμε εκεί κοντά καμιά παραλία για μπάνιο, αλλά δε βρήκαμε, ξαναγυρίσαμε πίσω στη βάση μας μετά από τρεις ώρες περιπλάνηση και αναγκαστήκαμε να κάνουμε μπάνιο μεσημέρι, κάτι που αποφεύγουμε γενικώς. Ήταν η πιο άτυχη στιγμή μας στη Ζάκυνθο!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω φετος θα ξαναπαω στη ζακυνθο και απ΄οτι φαινεται θα πηγαινω εκει καθε χρονο... πηγα πριν 3 χρονια και κολλησα πραγματικα..

Αν εξαιρεσεις το Λαγανα που ειναι γεματος μεθυσμενους τουριστες (κατι χειροτερο από την χερσονησο στην Κρητη φανταστείτε) και το κεντρο που ειναι οντως πολη ολο το υπολοιπο νησι ειναι υπεροχο..

Περυσι μειναμε στις Αλικες.. συμπαθητικα ήταν .. σχεδον ολες οι τουριστικες περιοχες ειναι παρόμοιες.. Απλα εκει δεν ξετρελαθηκα με τη θαλασσα. Αν επιλεξεις αυτη την πλευρα του νησιου στον Αλικανα ειναι καλύτερα.. φετος θα μείνουμε στο Καλαμακι που το προτιμω που εχει και κοντα πολυ μεγαλη παραλία αλλα εχει το καλό οτι ειναι μολις 5 λεπτα απο τοο κεντρο και γενικα ειναι πολυ κεντρικο σημειο αν θελεις να γυρίσεις το νησι.. (περυσι δεν βρηκα εκει γιατι θελαμε 15αυγουστο)

Παντως ειναι προτιμότερο να πας εστω τελος Ιουλίου παρα Αυγουστο.. τον Αυγουστο σκανε ολα τα γκρουπ με τους τουριστες και γινεται το αδιαχώρητο. Φαντασου οτι πολλα ξενοδοχεια τοτε δεν δινουν καν δωματια σε Ελληνες .. (βασικα ετσι ειναι τα συμβόλαια τους με τα γραφεια τους δεσμευουν να μην κρατανε καθολου δωματια δικα τους τον Αυγουστο για να τους στελνουν γκρουπ ολη τη σεζον)

Παντως εγω προτιμω ξενοδοχειο απο ενοικιαζομενα.. στο ξενοδοχειο μπαινει η καθαριστρια και το κανει λαμπικο ενω στο ενοικιαζομενο πρεπει να καθαριζεις μονη σου.. ε μια βδομαδα θα παμε διακοπες μην τρελαθουμε κιολας..

περυσι προτιμήσαμε ενοικιαζομενο για να εχει κουζινα κλπ (που σπανια θα βρεις σε ξενοδοχειο να εχει κουζινακια μεσα) για να φτιαχνουμε φαγητο για το Χαρουλη και τελικα τσαμπα πηγε γιατι ο μικρος βολευτηκε με κρεμουλες γιαουρτακια και φαγακι που ειχαμε μαγειρεψει πριν φυγουμε και το ειχαμε καταψυξει... Αυτο το ζεσταινεις και με ενα γκαζακι απο το σπιτι σου αν παρεις..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια ! Δυστυχώς , είχα τόσες δουλειές σήμερα , που μόλις τώρα άνοιξα τον Η/Υ μου , οπότε και έχασα το Έθνος . Αλλά και πάλι βασίζομαι περισσότερο σε προσωπικές μαρτυρίες . Έχω τώρα μια καλύτερη εικόνα των πραγμάτων .

Το ξενοδοχείο είναι καλή φάση αλλά αναγκαστικά ήμαστε όλοι σε ένα δωμάτιο ... και θέλουμε οπωσδήποτε κάποιες στιγμές να ήμαστε μόνοι :wink: .Τώρα να δούμε αν θα βρούμε κιόλας .

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

milou για δες λίγο αυτό ...

 

 

http://www.seacastle-zante.com/

 

... πήγαμε προπέρυσι τον Αύγουστο και πάθαμε πλάκα ... ένα θα σου απλά καταπληκτικό, κάναμε ονειρεμένες διακοπες ... είναι όπως φαίνεται στο site και ακόμα καλύτερο. Πρόκειται για αυτόνομα διαμερισματάκια, ξεφεύγει από την λογική του ξενοδοχείου δεν υπάρχει τραπεζαρία κτλ, σου φέρνουν το πρωινό σου εκεί αλλά θέλεις μπορείς να μαγειρέψεις μόνος σου τα πάντα γιατί ειναι φουλ εξοπλισμένα ... μέχρι και προιόντα κορρε στα μπάνια ... και από τιμές σούπερ ... εμεις πληρώναμε για δίπατο διαμερισματάκι με δύο μπάνια και σαλονάκι 100 ευρώ την βραδιά, Αύγουστο μήνα έτσι... αφού το είχαμε κλείσει από το ιντερνετ τελευταία στιγμή και είμασταν προετοιμασμένοι να φάμε ήττα ... όμως ενθουσιαστήκαμε τελικά ...

 

Το μοναδικό μειονέκτημα που έχει είναι ότι η θάλασσα που είναι ακριβώς από κάτω δεν είναι ιδιαίτερα φιλική σε μικρά παιδιά (πέτρες), αλλά αν έχετε σκοπό να γυρίζετε στο νησί για μπανάκι τότε στο συστήνω ανεπιφύλακτα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις θα παμε εδω... http://www.hoteldaniel.co.uk/

Το ειχα γραψει καπου και περυσι .. ειναι πολυ ωραιο ξενοδοχειο (αν και οι φωτο το αδικουν λιγο)

Και το βασικο οτι οι ιδιοκτητες ειναι πολυ φιλικοι που δεν υπαρχει περιπτωση αν πατε μια φορα να μην κολλησετε..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα.

Εγώ μένω Ζάκυνθο και απλά να σας πω ότι όλες οι πληροφορίες που δώσατε είναι σωστές για το νησί και δεν έχω να προστέσω κάτι διαφορετικό.Ελπίζω να έρθετε και να περάσετε τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Ντόρα τώρα μπήκα στο φορούμ γιατί όλη μέρα τρέχω με τις προετοιμασίες της βάπτισης του μικρού Γιωργάκη.Μένω στο Καταστάρι 15 χλμ έξω απο την πόλη κοντά στον Αλυκανά.Αν έρθετε να σας στείλω με πμ το τηλ να συναντηθούμε.Θα χαρώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μένω στο Καταστάρι 15 χλμ έξω απο την πόλη κοντά στον Αλυκανά.

 

Α κοίτα μικρός που είναι ο κόσμος.

Μένουμε στο Καταστάρι τουλάχιστον δυό φορές το χρόνο, Μάιο και Οκτώβριο συνήθως. :D

Link to comment
Share on other sites

Kαλά σοβαρά μιλάς?Έχετε συγγενείς εδώ?Λες να σε γνωρίζω?Αν θέλεις πέσμου κάτι για σένα και που ξέρεις στο τέλος μπορεί να είμαστε και συγγενείς.

Το σπίτι μας είναι στον μέσα δρόμο που βγάζει στη διασταύρωση με το παντοπωλείο στα δεξιά, δεν ξέρω ονόματα οδών, πάντως μένει μόνιμα η πεθερά μου εκεί.

Δεν είμαστε Ζακυνθινοί, αλλά έχουμε καλούς φίλους εκεί τόσα χρόνια πια :cool:

Link to comment
Share on other sites

Λες το παντοπωλείο που είναι απέναντι απο το δημοτικό σχολείο στην κεντρική εκκλησία?Σίγούρα θα την ξέρω γιατί εγώ μένω πιο πάνω απο την εκκλησία προς Χαρτάτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εχουμε ενα αγορακι 13 μηνων και ενα αγορακι 12 χρονων.Θα θελαμε πολυ πληροδοριες για ξεονοδοχεια η δωματια στην ζακυνθο φιλικα και επιλεγμενα απο σας.Φιλια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...