Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνώμη έχετε για τα "πειραματικά" σχολεία;


Recommended Posts

Ναι, έχει ολοήμερο (προς το παρόν τουλάχιστον, γιατί ποτέ δεν ξερεις...) και σχολάνε 4.15.

 

Κάνουν καλή δουλειά εκεί?

Γιατί στα περισσότερα σχολεία έχω ακούσει οτι το ολοήμερο είναι ένα απλό "πάρκινγκ"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 281
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παιδια σόρι να οργανωθούμε γιατι χαθηκα

μπορούμε να βαλουμε μια λίστα με τα πειραματικά σχολεία ????

εγω πχ βγηκα αυτο

http://www.pi-schools.gr/programs/oloimero/oloimero_03_05/pages/drastiriotites.htm

(για να γίνει δλδ και το thread ολίγον χρήσημο απο την αποψη πληροφορίων .... περαν των πολύ όμορφων καταθεσεων εμπειριων )

αλλα ας αρχίσουμε απο τα βασικά

πχ λίστες ...!!! (βοηθατε τη δόλια μανα να οργανωθει )χαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

η δουλεια έχει να κάνει και με το τι έχει στο μυαλό του ο καθένας μας. Κανουν μελέτη για την επομενη μέρα, ηλεκτρονικους υπολογιστές,αγγλικά,καλλιτεχνικά, γυμναστική,χορό, θεατρικό παιχνίδι.Υπαρχουν γονείς που δεν τους νοιάζει και τόσο τι κάνουν τα παιδια εκει ( παρκινκ), άλλοι που είναι ικανοποιημένοι ( όπως εγω) και άλλοι που θεωρούν ότι θα έπρεπε να κάνουν περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αria,

ένα περίεργο πράγμα

βάζω στο google "πειραματικά σχολεία" και μου βγάζει μόνο αυτά που έχω στην παρακάτω παράθεση.

Και με ενδιαφέρει πολύ να βρω ποιά άλλα δημοτικά υπάρχουν Αθήνα-Πειραιά και δεν μπορώ να τα βρώ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

στα δωσα sophie μου

αλλα το ειπα για να συλεξουμε τις πληροφορίες

πχ αν δεις την λιστα απο το λινκ που εβαλα

θα δεις και τα σαιτ να έχει και τα λινκ για τα δημοτικά σχολέια αλλα και όλες τις πληροφορίες για αυτα

(εγω βρηκα το δικό μου και θα παω για ερευνα αυριο )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δουλεια έχει να κάνει και με το τι έχει στο μυαλό του ο καθένας μας. Κανουν μελέτη για την επομενη μέρα, ηλεκτρονικους υπολογιστές,αγγλικά,καλλιτεχνικά, γυμναστική,χορό, θεατρικό παιχνίδι.Υπαρχουν γονείς που δεν τους νοιάζει και τόσο τι κάνουν τα παιδια εκει ( παρκινκ), άλλοι που είναι ικανοποιημένοι ( όπως εγω) και άλλοι που θεωρούν ότι θα έπρεπε να κάνουν περισσότερα.

 

Αφου είσαι ικανοποιημένη, κάτι λέει και αυτό!! :-P

Link to comment
Share on other sites

 

κατα το ΠΙ όλα τα εν λειτουργία πειραματικα΄Δημοτικά σχολεία Ελλάδος !

http://www.pi-schools.gr/programs/oloimero/oloimero_03_05/pages/drastiriotites.htm

Link to comment
Share on other sites

στα δωσα sophie μου

αλλα το ειπα για να συλεξουμε τις πληροφορίες

πχ αν δεις την λιστα απο το λινκ που εβαλα

θα δεις και τα σαιτ να έχει και τα λινκ για τα δημοτικά σχολέια αλλα και όλες τις πληροφορίες για αυτα

(εγω βρηκα το δικό μου και θα παω για ερευνα αυριο )

 

Μετά συγχωρήσεως...

 

ή δεν έχουν βάλει τα πειραματικά του Πειραιά ...

 

ή το λέιζερ της μυωπίας που έχω κάνει δεν πέτυχε!... :|

Link to comment
Share on other sites

το ΠΙ παντως μεχρι πρίν απο λίγα λεπτα αυτα εχει ως πειραματικα δημοτικά σχολεία ....

:D:D:D

(ειδες τις συμβαιενι οταν εχουμε και τα επισημα στοιχεια ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΜΠΑΛΑ ... χμ για να το ψαξουμε λίγο ...μηπως πολλα ΘΕΛΟΥΝ να λεγονται πειραματικα αλλα δεν ειναι ? μηπως πολλά ειναι βαση υλικού και προσωπικού αλλα δεν βαφτίζονατι ετσι ?

με τρομαξες τωρα ...για να οργανωθούμε παιδια !!!!)

Link to comment
Share on other sites

παιδια σόρι να οργανωθούμε γιατι χαθηκα

μπορούμε να βαλουμε μια λίστα με τα πειραματικά σχολεία ????

εγω πχ βγηκα αυτο

http://www.pi-schools.gr/programs/oloimero/oloimero_03_05/pages/drastiriotites.htm

(για να γίνει δλδ και το thread ολίγον χρήσημο απο την αποψη πληροφορίων .... περαν των πολύ όμορφων καταθεσεων εμπειριων )

αλλα ας αρχίσουμε απο τα βασικά

πχ λίστες ...!!! (βοηθατε τη δόλια μανα να οργανωθει )χαχαχχα

 

Να ρωτήσω κάτι ? (με κάθε επιφύλαξη, γιατί πραγματικά δεν ξέρω)το ολοήμερο πειραματικό σχολείο είναι το ίδιο με το πειραματικο σχολειο που έχει φύλαξη και είναι ολοήμερο? Νόμιζα ότι ο όρος "πειραματικό" αφορά στις υποχρεωτικες ώρες διδασκαλίας.Τουλάχιστον για την Ράλλειο. Αδιάβαστη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο όρος πειραματικό αφορα το υλικό και την διδαχθησα πειραματική υλη οχι το ωραριο (αν τυνχανει να ειναι ΚΑΙ ολοημερα εχεικαλως ....)

 

Litsa αυτα που εδωσες ειναι γενικα η λιστα με τα Δημοτικα σχολεια Πειραια (νομίζω )

εδω εξεταζουμε τα πειραματικα !!! κατα το ΠΙ πειραματικα (αν δε κανω λαθος )

(χρησημη η λίστα παντως για τους πειραιωτες χαχχαχ)

Link to comment
Share on other sites

το ΠΙ παντως μεχρι πρίν απο λίγα λεπτα αυτα εχει ως πειραματικα δημοτικά σχολεία ....

:D:D:D

(ειδες τις συμβαιενι οταν εχουμε και τα επισημα στοιχεια ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΜΠΑΛΑ ... χμ για να το ψαξουμε λίγο ...μηπως πολλα ΘΕΛΟΥΝ να λεγονται πειραματικα αλλα δεν ειναι ? μηπως πολλά ειναι βαση υλικού και προσωπικού αλλα δεν βαφτίζονατι ετσι ?

με τρομαξες τωρα ...για να οργανωθούμε παιδια !!!!)

 

Θα σου πω μόνο για το σχολείο που πηγαίνουν τα παιδια μου,γιατι γιαυτο γνωρίζω.

Επόπτης του σχολείου είναι καθηγητής διδακτικής στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Θα ήταν... κουλό να βαφτιζόταν έτσι με τις ευχες του.... ( βεβαια, στην Ελλάδα, ότι δηλώσεις είσαι :) )

αν δεσ θες και εδω :http://www.sgkdralleios.gr/node/39

 

Τελικα η Ράλλειο είναι ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ . Το ολοήμερο δεν είναι πειραματικο. ( ετσι κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

το ΠΙ γιατι δε το χει στη Λίστα γμτ ...

μήπως πληρωνεται ?και δνε ειναι δημόσιο ???

παιδια ειπα ΑΣΧΕΤΗ βοηθατε τη δολια μανα

αλλα κατα τον ορισμό ΠΙ ειναι σχολεία που δεν υπόκειντε στους ¨νόμους ¨των υπουργών και υπουργειων παιδίας αλλα σε αλους πιο προχο εσωτερικόυς εκπαιδευτικόυς νόμους.....

δεν το αμφησβητο οτι ειναι,

προς θεου

μονο σαν όνομα το ξερουμε όλοι αλλα

....γιατι ???...

(τελικα μήπως βρε στην ελλαδα ειμαστε οτι δηλώσουμε???)

Link to comment
Share on other sites

ο όρος πειραματικό αφορα το υλικό και την διδαχθησα πειραματική υλη οχι το ωραριο (αν τυνχανει να ειναι ΚΑΙ ολοημερα εχεικαλως ....)

 

Litsa αυτα που εδωσες ειναι γενικα η λιστα με τα Δημοτικα σχολεια Πειραια (νομίζω )

εδω εξεταζουμε τα πειραματικα !!! κατα το ΠΙ πειραματικα (αν δε κανω λαθος )

(χρησημη η λίστα παντως για τους πειραιωτες χαχχαχ)

εβαλα την λίστα για να δειτε την διαφορα στην ονομασία :

 

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

ρ 210 41 76 135

ρ Αλεξάνδρου 3

 

ρ 11 ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

ρ 210 41 76 135

ρ Αλεξάνδρου 3

 

 

αυτα τα δυο ειναι τα ιδια σχολεια.

η λιστα του ΠΙ αφορα τα Ολοήμερα Πειραματικά Σχολεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ΠΙ γιατι δε το χει στη Λίστα γμτ ...

μήπως πληρωνεται ?και δνε ειναι δημόσιο ???

παιδια ειπα ΑΣΧΕΤΗ βοηθατε τη δολια μανα

αλλα κατα τον ορισμό ΠΙ ειναι σχολεία που δεν υπόκειντε στους ¨νόμους ¨των υπουργών και υπουργειων παιδίας αλλα σε αλους πιο προχο εσωτερικόυς εκπαιδευτικόυς νόμους.....

δεν το αμφησβητο οτι ειναι,

προς θεου

μονο σαν όνομα το ξερουμε όλοι αλλα

....γιατι ???...

(τελικα μήπως βρε στην ελλαδα ειμαστε οτι δηλώσουμε???)

 

Άρια, δεν είναι οτι λείπει μόνο η "Ράλλειος" απο την λίστα

άλλα είναι και άλλα γνωστά που λείπουν:

Iωνίδειος(Πειραιά), Μαράσλειο(Κολωνάκι)...

Link to comment
Share on other sites

αααααααα μπερδευτικα (χαχαχα) θα τους παρω τηλεφωνο (το ΠΙ )

χαχαχαχ

 

Αχ,μπράβο!!

Για πάρε να δούμε, μήπως βγάλουμε καμιά άκρη!!..:|

Σε περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πειρα το ΠΙ η λιστα μας μου ειπαν ειναι αυτη που ειναι αναρτημενη στηνσελιδα μας (αυτη που σας εβαλα) αλλα υπαρχουν και αλλα τα οποία όμως θα πρπει να μαθετε απο το ΥΠΕΘ .... αρα μισό να παρω και την Πρωτοβαθμια του ΥΠΕΘ

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΒΡΗΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΜΙΣΟ

1θ Παιδαγωγικού Τμήματος Πανεπ. Αθηνών ΜΑΡΑΣΛΗ 4 106 76 Κολωνάκι 210 7217065 210 7217065

1θ Πανεπιστημίου Αθηνών ΣΚΟΥΦΑ 43 106 73 Κολωνάκι 210 3610809 210 3610809 1ο Παιδαγωγικού Τμήματος Πανεπ. Αθηνών ΜΑΡΑΣΛΗ 4 106 76 Κολωνάκι 210 7237601 210 7237601

1ο Πανεπιστημίου Αθηνών ΣΚΟΥΦΑ 43 106 73 Κολωνάκι 210 3610527 210 3610527

2ο Παιδαγωγικού Τμήματος Πανεπ. Αθηνών ΜΑΡΑΣΛΗ 4 106 76 Κολωνάκι 210 7210835 210 7210835

3θ Παιδαγωγικού Τμήματος Πανεπ. Αθηνών ΜΑΡΑΣΛΗ 4 106 76 Κολωνάκι 210 7222963 210 7222963

Ειδικό ΜΔΔΕ ΣΟΛΟΜΩΝΙΔΟΥ 68 161 21 Καισαριανή 210 7211289 210 7211289

Ειδικό Παιδαγωγικού Τμήματος Πανεπ. Αθηνών ΜΑΡΑΣΛΗ 4 106 76 Κολωνάκι 210 7240687 210 7240687

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Α ΑΘΗΝΑΣ

λοιπόν για περισσοτερες λεπτομέριες θα μπειτε ξεχωρηστα σε καθε περιφερεια σε αυτο το σαιτ ....

http://attik.pde.sch.gr/pages/sxoleiape.htm

(αρα εχουμε δυο λίστες χαχαχχα)

ειμαι φοβερηηηηηηηηηηηηη!!!!!

χαχαχαχαχχαχα

Link to comment
Share on other sites

Eλα βρε Αria!!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Που ήσουν κι εσύ τόόόσο καιρό

να ξεκαθαρίσεις το τοπίο!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Απο τον Νοέμβριο σας ψάχνω όλες σας........

Link to comment
Share on other sites

να τα χουμε λοιπόν ενδικτηκα σε να ποστ ολα (ειμαι φρικουλας της οργάνωσης ....)

1θ Παιδαγωγικού Τμήματος Πανεπ. Αθηνών ΜΑΡΑΣΛΗ 4 106 76 Κολωνάκι 210 7217065 210 7217065

1θ Πανεπιστημίου Αθηνών ΣΚΟΥΦΑ 43 106 73 Κολωνάκι 210 3610809 210 3610809 1ο Παιδαγωγικού Τμήματος Πανεπ. Αθηνών ΜΑΡΑΣΛΗ 4 106 76 Κολωνάκι 210 7237601 210 7237601

1ο Πανεπιστημίου Αθηνών ΣΚΟΥΦΑ 43 106 73 Κολωνάκι 210 3610527 210 3610527

2ο Παιδαγωγικού Τμήματος Πανεπ. Αθηνών ΜΑΡΑΣΛΗ 4 106 76 Κολωνάκι 210 7210835 210 7210835

3θ Παιδαγωγικού Τμήματος Πανεπ. Αθηνών ΜΑΡΑΣΛΗ 4 106 76 Κολωνάκι 210 7222963 210 7222963

Ειδικό ΜΔΔΕ ΣΟΛΟΜΩΝΙΔΟΥ 68 161 21 Καισαριανή 210 7211289 210 7211289

Ειδικό Παιδαγωγικού Τμήματος Πανεπ. Αθηνών ΜΑΡΑΣΛΗ 4 106 76 Κολωνάκι 210 7240687 210 7240687

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ 'Α ΑΘΗΝΑΣ

λοιπόν για περισσοτερες λεπτομέριες θα μπειτε ξεχωρηστα σε καθε περιφερεια σε αυτο το σαιτ ....

http://attik.pde.sch.gr/pages/sxoleiape.htm

 

 

 

κατα το ΠΙ όλα τα εν λειτουργία πειραματικα΄Δημοτικά σχολεία Ελλάδος !

http://www.pi-schools.gr/programs/oloimero/oloimero_03_05/pages/drastiriotites.htm

ασχετο αλλα υπαρχουν και πειραματικά νηπειαγωγεια ...(λίγα βεβαια αλλα ...χμ ...καλο ακούγεται ..!!!)

Link to comment
Share on other sites

momento perfavore!!!!!!

 

Προσωπικά τα ειχα μια χαρα ξεκάθαρα ξεκάθαρα στο μυαλο μου:

Αθήνα ενα πειραματικό, το Μαράσκλειο διδασκαλειο που ανοικει απευθειας στο Πανεπιστήμιο Αθηνων στο Κολωνάκι, οδος Μαρασλή

 

http://marasleios.flexweb.gr/Contents.aspx?CatId=7〈=gr

 

τωρα μαθαίνω οτι εχει 3 πειριαματικά στην οδο Μαρασλή! Η αλήθεια είναι οτι το εχω δει το κτίριο είναι ακριβως διπλα στον Ευαγγελισμο μεγάλο και παλιο αρχοντικό αλλα δεν είχα φανταστει οτι είναι τοοοοοοσοοοο μεγάλο πόυ είναι 3 σχολεία!

 

Και αυτή η γνωστή μου που κληρώθηκε το παιδάκι της δεν μου είπε οτι πηγε σε 3 κληρώσεις!!!!!!

 

Σαλάτα!!!!! θα της τηλεφωνήσω μπας και βγάλω ακρη γιατι ....μεση δεν βγαζω με τπτ!!!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

http://marasleios.flexweb.gr/Contents.aspx?CatId=51〈=gr

 

 

εβγαλα ακρη

η αρια ειχε δικιο είναι μπολικα σχολεια

 

διαβάστε το παραπανω διοτι εκτος ολων των αλλων λεει οτι το σχοελιο είναι ανοιχτο εως τις 1:30μμ

επισης λεει για τα μονοθεσια κλπ

επισης λεει για τις κληρώσεις

 

καλη επιτυχία στους φετινους κληρωθέντες :D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Φέτος στα δημόσια δημοτικά σχολεία πήγε μια εγκύκλιος όπου όλα τα παιδιά (ανεξαρτήτως βαθμολογίας, διαγωγής, υπηκοότητας, φύλου κλπ.) θα πρέπει να ενημερώνονται για το δικαίωμα συμμετοχής τους σε κληρώσεις "πειραματικών" σχολείων κλπ.

Καθώς, λοιπόν, έχω μια κόρη που δείχνει να είναι πολύ δυνατή και θα ήθελα ενδεχομένως να έχει μια καλύτερη και ουσιαστικότερη παιδεία μπήκα στο τρυπάκι να ερευνήσω τα πρότυπα (όπως τα έλεγαν στον καιρό μου) πειραματικά (όπως τα λέγανε αργότερα οι απατεώνες πολιτικοί μας), ανύπαρκτα όπως είναι σήμερα πια, γυμνάσια και λύκεια.

Δεν θέλω να πω πολλά για όλα αυτά που ήρθαν σε γνώση μου παρά μόνο 2 :

 

1) αν το παιδί το έχει θα φτάσει ψηλά και για να το βοηθήσεις το μόνο που έχεις να κάνεις στο ελλαδιστάν είναι να εξετάσεις πόσο πιο νωρίς μπορείς να το διώξεις από δω και

 

2) όλη η αλήθεια είναι εδώ : http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=114&artid=127624&dt=05/11/2000

 

και εδώ : http://kbourletidis.blogspot.com/2010/06/25.html

 

 

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΟΥΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ, ΝΕΟΠΛΟΥΤΟΥΣ, ΝΕΟΚΟΜΠΙΝΟΜΙΖΑΔΟΡΟΥΣ, ΒΛΑΧΑΔΕΡΑ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΥ 99, ΤΟΥ ΤΖΙΠ ΤΣΕΡΟΚΙ ΤΟΥ 2009 (ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΔΙΑΚΟΠΟΔΑΝΕΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥ 8 ΚΑΙ ΤΟΥ 7) ΚΑΙ ΤΟΥ ΨΕΥΤΟΔΙΛΗΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ 2010 "ΔΝΤ Ή ΧΑΝΕΤΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΑΣ".

 

ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΟΝΕΙΣ ΠΙΑ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...