Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικοι σταθμοι στη θεσσαλονικη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

demi, εγώ έστειλα την μικρή μου φέτος σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό, ύστερα από αρκετό ψάξιμο αλλά και σύσταση φίλων. Τη στέλνω στο Παιδικόραμα, είναι στο δρόμο Θέρμης - Πανοράματος, έχει τμήματα από 2 ετών μέχρι και το τέλος του νηπιαγωγείου, δηλαδή την προετοιμασία για την πρώτη Δημοτικού. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη σε θέματα ασφάλειας πρώτα απ΄όλα, καθαριότητας, ενημέρωσης των γονέων και φυσικά ενασχόλησης και δραστηριοτήτων των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον μεγάλο μου τον γιο τον στέλνω στην "Μέριμνα του παιδιού" στην Εθνικής Αμύνης. Έκανα αίτηση εκει γιατι πηγαινε το παιδι ενος γνωστου μου και μου ειχε πει τα καλυτερα λογια. Τελικα μετα απο 7 μηνες που πηγαινει εκει, οι εντυπώσεις μου ειναι οι καλυτερες. Συγκεκριμένα δεν ειναι απλώς "παρκινγκ" αλλα κάθε μέρα έχουν δραστηριοτητες. Έχουν προγραμμα αναρτημενο στην εισοδο το οποιο το αναναιωνουν καθε Δευτερα με Σκοπούς στοχους και επιδιώξεις και με ποιο τροπο τα πετυχαινουν αυτα. Καθε Παρασκευη στην τσαντα του βρισκω χαρτακι με το τι εχουν κανει ολη τη βδομαδα. Μια φορα τον μηνα εχουν συγκεντρωση γονεων. Πρωινο τρωνε δικό τους ενω μεσημεριανο μαγειρευω εγω και του δινω ταπερακι. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την εξελιξη του μικρου. Το μονο ομως που δεν μου αρεσει ειναι οτι στις γιορτες τους πχ χριστουγεννα δεν αφηνουν γονεις. Βεβαια ο δικος μου ειναι ακομα μικρος και δεν εχει ρολο στις γιορτες, ομως οταν πει το πρωτο του ποιημα πολυ θα ηθελα να τον καμαρωσω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα ηθελα πληροφοριες για τη μοντεσοριανη στο Πανοραμα... Για τη Μοντεσοριανη στην Νεα Κρηνη παντως δεν εχω ακουσει τα καλυτερα... :?

 

Αυτη η "Μεριμνα του παιδιου" μηπως λεγεται και "Ασυλο του παιδιου?"

 

Ποσο πληρωνεις? Θελει μεσον για να το παρουν το παιδι εκει?

 

Εγω μενω Καλαμαρια αλλα περναω καθε μερα για να παω στη δουλεια απο εκει,θα το δεχτουν ή πρεπει να μενω δημο Θεσσαλονικης?

 

Υπαρχει και ανατολικα καλα ακουσα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ασυλο του παιδιου ειναι διαφορετικο απο την μεριμνα.

Τα ασυλο ειναι απεναντι απο το συντριβανι και και η μεριμνα εθνικης αμυνης.

Εγω το παιδακι μου το παω εδω και 2 χρονια στο ασυλο του παιδιου

Πληρωνω 165 το μηνα. Και η ωρες ειναι απο τις 6.00 το πρωι μεχρι τις 5 παρα τεταρτο. Εγω ειμαι ευχαριστημενη εχουν πολυ καλο φαγητο. Οι παιδαγωγοι αρκετα καλοι.

 

Κανεις αιτηση (πρεπει να παρεις τηλ να ρωτησεις ποτε γινονται νομιζω οτι τωρα γινονται) και αναλογα με την φορολογικη σου δηλωση σε παιρνουν. Ή αν εχεις μεσο.

Link to comment
Share on other sites

Η Franklin ειπε: Αυτη η "Μεριμνα του παιδιου" μηπως λεγεται και "Ασυλο του παιδιου?"

Ποσο πληρωνεις? Θελει μεσον για να το παρουν το παιδι εκει?

 

Όχι η Μεριμνα ειναι διαφορετικη απο το ασυλο. Πληρωνω 160 αλλα αν εισαι στο ικα νομιζω ειναι πολυ φτηνοτερα σε διψηφιο νουμερο αλλα δεν θυμαμαι. Αν σε ενδιαφερει μπορω να ρωτησω. Και στην μεριμνα τα περνουν με σειρα προτεραιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερετε πού μπορω να βρω μια λιστα με ολους τους παιδικους σταθμους της Θεσσαλονικης (ενδιαφερομαι για ανατολικα βασικα απο Πανοραμα μεζρι Θερμη) μαζεμενους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

 

Εμένα η κόρη μου πηγαίνει στο Κοπερτί (επι της Όλγας, πρώην Κοραή).

Είμαι τρομερά ευχαριστημένη και όποια θέλει μπορώ να της δώσω πληροφορίες.

ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ ΠΟΥ ΔΙΩΞΑΜΕ ΑΠ' ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑΜΕ ΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ.. ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΙ ΑΣ ΜΗ ΒΛΕΠΟΥΜΕ, ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

Εμένα η κόρη μου πηγαίνει στο Κοπερτί (επι της Όλγας, πρώην Κοραή).

Είμαι τρομερά ευχαριστημένη και όποια θέλει μπορώ να της δώσω πληροφορίες.

 

Τι ωραιο το κοπερτι!!!!

Καθε φορα που περναω το χαζεω. Ο κηπος του ειναι φανταστικος!!!

Τι φαντασια που εχουν και κανουν τοσο ωραιες διακοσμησεις!!!

Πολυ χαρουμενο κεφατο.

Απο μεσα δεν ξερω, αλλα φανταζομαι το ιδιο θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θα τα πούμε και από κοντά την Κυριακή βέβαια αλλά σας δίνω κάποιες πρώτες πληροφορίες. Κάθε Δευτέρα διοργανώνονται δράσεις γονείς και παιδιά μαζί. Εγώ πήγαινα πέρυσι κάθε Δευτέρα και έτσι κατέληξα ότι είναι ο σταθμός που μας ταιριάζει. Κάθε εβδομάδα υπάρχει διαφορετικό θέμα, διαβάζουμε παραμύθια, και στο τέλος κάνουμε κάποια κατασκευή μαζί με το παιδί. Απλώς πρέπει να δηλώσεις συμμετοχή εγκαίρως γιατί οι θέσεις είναι περιορισμένες. Το κόστος είναι 10 ευρώ γονιός-παιδί.

Οι αίθουσες του σταθμού είναι πολύ ωραίες, αλλά το βασικό είναι οι δασκάλες που είναι πολύ καλές. Η μικρή μου είναι 2,5, ξεκίνησε παιδικό όταν ήταν 23 μηνών και η δασκάλα της με βοήθησε σε όλα. Από το κόψιμο της πιπίλας, από το να κόψουμε τις πάνες και πολλά άλλα. Επίσης σημαντικό, κατά την προσαρμογή ήμουνα μια εβδομάδα μαζί με το παιδί στην τάξη και όποια μέρα θέλω (που δεν θέλω) μπορώ να μείνω με το παιδί στην τάξη. Τα παιδιά πάνε σε ένα αγρόκτημα περίπου μια φορά στους 2 μήνες, έχουνε πάει και θέατρο. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο, απλώς το αναφέρω για όσες μαμάδες θέλουν τα παιδιά τους να κάνουν πολλές δραστηριότητες

ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ ΠΟΥ ΔΙΩΞΑΜΕ ΑΠ' ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑΜΕ ΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ.. ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΙ ΑΣ ΜΗ ΒΛΕΠΟΥΜΕ, ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το Κοπερτι δεν το θελω με τιποτα ..... περναω καθε πρωι για να παω στη δουλεια μου και σκεφτομαι τι καυσαέριο τρωνε αυτα τα παιδακια μεσα στα μουτράκια τους...εκεινη η Ολγας ειναι μονιμως μποτιλιαρισμενη... Καποτε που δουλευα στο κεντρο σε παρομοιο δρομο εκανα μπανιο καθε βραδυ και τα μαλλια μου εβγαζαν μαυρα ζουμια... Ξερετε πώς ειναι να τρως τις εξατμισεις ολης της Θεσσαλονικης στη μάπα?γιατι να πληρωνω κιολας για να ειναι 8 ωρες μεσα στον πιο πολυσυχναστο δρομο της πολης...ενω υπαρχουν τοσοι παιδικοι πιο "εξοχικοι"? Προσωπικα θα επιλεξω προάστιο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι να πληρωνω κιολας για να ειναι 8 ωρες μεσα στον πιο πολυσυχναστο δρομο της πολης...ενω υπαρχουν τοσοι παιδικοι πιο "εξοχικοι"? Προσωπικα θα επιλεξω προάστιο.

 

Ισως επειδή για κάθε γονιό, οι λόγοι που επιλέγει ένα παιδικό σταθμό να είναι διαφορετικοί. Καταρχήν εμένα η δουλεία μου είναι στο κέντρο και μεγάλωσα κέντρο. Οπότε αυτό που λες δεν μου φαίνεται περίεργο. (να σημειώσω πως όταν λουζόμουν δεν έβγαζα μαυρίλες).

Έκρινα πως αυτά που μου προσφέρει το Κοπερτί είναι περισσότερα και πήρα την απόφαση μου. Πηγαίνω εγώ τη μικρή μου, έχω προσωπική επαφή με τη δασκάλα της, με το σχολείο και πολλά άλλα που μπορώ να τα αναφέρω σε κάποιον που ενδιαφέρεται.

ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ ΠΟΥ ΔΙΩΞΑΜΕ ΑΠ' ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑΜΕ ΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ.. ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΙ ΑΣ ΜΗ ΒΛΕΠΟΥΜΕ, ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδή για κάθε γονιό, οι λόγοι που επιλέγει ένα παιδικό σταθμό να είναι διαφορετικοί.

 

Σαφως και ειναι διαφορετικοι... :wink:

 

Για μενα ενα απο τα βασικοτερα κριτηρια για την επιλογη παιδικου ειναι το περιβαλλον και το να βγαλω το παιδι εξω απο το κλουβι του διαμερισματος για να το βαλω σε ενα αλλο διαμερισμα-κλουβί μεσα στην πολη δεν μου λεει κατι... Θελω οπωσδηποτε να ειναι στην εξοχη...και μακρια απο το καυσαεριο...αν δεν υπηρχαν τοσοι παιδικοι με κηπους αρκετων στρεμάτων γυρω μου θα το εβλεπα ως λυση αλλα ως λυση αναγκης... αλλα και παλι ποτέ σε ενα τοσο πολυσυχναστο δρομο με τις εξατμισεις μεσα στη μυτουλα του... :wink:

 

Γνωμη μου ετσι? Καθενας δινει βαρυτητα σε διαφορετικα πραγματα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω περσι τον εστελνα στο παιδικοραμα.Δεν μειναμε κ πολυ , 4-5 μην, μετα σταματησαμε λογω ασθενειων:cry:

Σκεφτομαι να τον στειλω παλι εκει για νηπειαγωγειο του χρονου.

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

mama-mia, όταν λες λόγω ασθενειών εννοείς τις ιώσεις γενικά, ή υπήρχε κάτι στον συγκεκριμένο σταθμό (θέματα υγιεινής ή κάτι άλλο) που σας ανάγκασε να σταματήσετε??? Ρωτώ γιατί εκεί στέλνω την μικρή μου και θα ήθελα να ξέρω. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ασθενειων εννοω επιπλοκες ιωσεων, οχι θεματα υγιεινης του σταθμου.Ισα ισα που θεωρω οτι ειναι ενας απο τους πιο καθαρους σταθμους, αν οχι ο πιο καθαρος :D

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 11 months later...
μηπως γωριζετε για τα Προτυπα Εκπαιδευτηρια?

 

Kαταρχην καλωςηρθες..Τα Προτυπα ειναι πολυ ωραιο σχολειο(πηγα και τα ειδα ολα τα σχολεια πριν γραψω τα παιδια μου στα νηπια).Προσωπικα το παιδικοραμα και η κοκκινοσκουφιτσα (Πανοραμα και τα δυο)θεωρω οτι ειναι εκπληκτικα.Εγω μενω Πανοραμα και τα εστειλα στο δημοτικο παιδικο σταθμο Πανοραματος και ειναι καταπληκτικος.Οσες μενετε Πανοραμα τον συνιστω ανεπιφυλακτα.Απο σχολεια για νηπια και δημοτικο ο Μαντουλιδης ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη με δευτερο τα Προτυπα.Το ανατολια elementary εχει το προβλημα των πυλωνων που για μενα ειναι πολυ βασικο θεμα και δε το συζητησα καν.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...