Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΤΕ ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΝΟΥ(κοιμήσου παιδί μου)


olir

Recommended Posts

Αν και εμένα η λύση δινόταν με λίγη παρέα δε θα την έκανα τη μέθοδο, πιστέψτε με! Αν βρήκατε μια φόρμουλα που δουλεύει καλά και είναι εφαρμόσιμη κανένα πρόβλημα!

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια ερώτηση σχετικά με το κλάμα. Η Νεφέλη μου είναι μόλις 1 1/2 μηνών. Οι γονείς μου πολλές φορές μου έχουν πει να την αφήνω να κλαίει π.χ. όταν είναι στο ριλαξ ή όταν κοιμάται αλλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω ακόμα. Εκείνο που με ανησυχεί είναι ότι όταν την αφήνω να κλαίει το παιδί αρχίζει να βήχει σαν να πνίγεται. Να ανησυχήσω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια ερώτηση σχετικά με το κλάμα. Η Νεφέλη μου είναι μόλις 1 1/2 μηνών. Οι γονείς μου πολλές φορές μου έχουν πει να την αφήνω να κλαίει π.χ. όταν είναι στο ριλαξ ή όταν κοιμάται αλλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω ακόμα. Εκείνο που με ανησυχεί είναι ότι όταν την αφήνω να κλαίει το παιδί αρχίζει να βήχει σαν να πνίγεται. Να ανησυχήσω?

Ευχαριστώ

Για να κλαιει σημαινει οτι κατι θελει η κατι την ενοχλει. Το να το αφησουμε το παιδι να κλαιει δεν θα βγαλουμε τιποτα. Εγω παντως δεν θα την αφηνα να κλαει και να φτανει σε σημειο να βηχει. Επισης αυτο που συνηθως λενε οι γονεις μας ειναι οτι¨αστο να κλαψει, μην το παρεις αγκαλια και μαθει χερια¨. Σε αυτη την ηλικια δεν μαθαινει χερια. Αντιθετως του κανει πολυ καλο να νιωθει αυτη την αγκαλια της σιγουριας.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

irene αυτο με το βηχα το εφτιαχνε και η δικια μου απο ενος μηνος μεχρι 1,5 χρονων.και ειχα ρωτησει τον παιδιατρο ο οποιος μου ειπε οτι τα μωρα δεν ειναι χαζα και ξερει οτι μονο αν κανει ετσι θα την παρεις αγκαλια.φυσικα η δικια μου ως 2,5 μηνων κοιμοταν 4 ωρες το 24ωρο(ναι πιστεψτε το :x ) επειδη θηλαζα και δε χορταινε και ουτε σκονες ηθελε για συμπληρωμα.πολυ παλουκι μιλαμε.κοιμοταν κατα τις 5-6 το πρωι μεχτι τις 9-10 και αυτο απο το πολυ το κλαμα η καιμενη.μια φορα ειχε κοιμηθει 3 τα ξημερωματα και ημασταν πολυ χαρουμενοι που κοιμηθηκε <<νωρις>>.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια ερώτηση σχετικά με το κλάμα. Η Νεφέλη μου είναι μόλις 1 1/2 μηνών. Οι γονείς μου πολλές φορές μου έχουν πει να την αφήνω να κλαίει π.χ. όταν είναι στο ριλαξ ή όταν κοιμάται αλλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω ακόμα. Εκείνο που με ανησυχεί είναι ότι όταν την αφήνω να κλαίει το παιδί αρχίζει να βήχει σαν να πνίγεται. Να ανησυχήσω?

Ευχαριστώ

 

 

Αυτό ακριβώς είχε πει και σε 'μένα η πεθερά μου.

Δεν ξέρω τι ισχύει γενικότερα αλλά στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, αν το άφηνα να κλαίει ήταν πολύ χειρότερα.

Τα κλάματα δυνάμωναν και μετά το μωρό δεν ηρεμούσε με τίποτα.

Έχεις καταλάβει τον λόγο για τον οποίο κλαίει;

 

Ωστόσο, άλλο το κλάμα και άλλο η γκρίνια.

Το δικό μου μωρό όταν γκρινιάζει, πηγαίνω πάνω από το ριλάξ και το χαϊδεύω, του μιλάω και προσπαθώ να το ηρεμήσω. Αν και πάλι δεν ηρεμήσει το αφήνω και σε λίγο σταματά από μόνο του.

Αντιθέτως, όσες φορές το πήρα αγκαλιά ενώ γκρίνιαζε, στο τέλος γινόταν ακόμα πιο νευρικό.

 

Σε ότι αφορά το βήχα, και ΄μένα το κάνει πάντα όταν κλαίει, δεν νομίζω ότι είναι ανησυχητικό.

 

Α, και μια συμβουλή: Μην ακούς πάντα τις "αλάνθαστες" συμβουλές των γονιών.

Μπορεί να έχουν τις καλύτερες προθέσεις- κανείς δεν αμφιβάλλει γι' αυτό- αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ό,τι λένε είναι σωστό!

Μου έχουν πει εμένα βλακείες... που δυστυχώς μερικές από αυτές τις άκουσα :evil: .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω ρε κορίτσια! Ο μπαμπάς μου ειδικά επιμένει ότι έχει ήδη μάθει στις αγκαλιές και το κάνει επίτηδες αλλά εγώ δεν μπορώ να την αφήνω να κλαίει έτσι. Νομίζω ότι είναι πολύ μωρουλίνι ακόμα και δεν μπορεί να αντιλαμβάνεται με τέτοια πονηράδα τα πράγματα.

Πάντως απόψε δοκίμασα ένα νέο κόλπο. Ενώ κάναμε μπάνιο στις 9 και έτρωγε τελευταίο γεύμα στις 9.30 αποφάσισα να την ξυπνήσω γύρω στις 12.15 απόψε και να την ταίσω μήπως και γλυτώσω το ξύπνημα στις 3 το πρωί. Από τα 120ml που της έφτιαξα ήπιε το μισό. Τώρα κοιμάται. Θα δούμε.

Ας ελπίσουμε ότι το επόμενο ξύπνημα θα είναι κατά τις 6.

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είχε πει και σε 'μένα η πεθερά μου.

Δεν ξέρω τι ισχύει γενικότερα αλλά στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, αν το άφηνα να κλαίει ήταν πολύ χειρότερα.

Τα κλάματα δυνάμωναν και μετά το μωρό δεν ηρεμούσε με τίποτα.

Έχεις καταλάβει τον λόγο για τον οποίο κλαίει;

 

Ωστόσο, άλλο το κλάμα και άλλο η γκρίνια.

Το δικό μου μωρό όταν γκρινιάζει, πηγαίνω πάνω από το ριλάξ και το χαϊδεύω, του μιλάω και προσπαθώ να το ηρεμήσω. Αν και πάλι δεν ηρεμήσει το αφήνω και σε λίγο σταματά από μόνο του.

Αντιθέτως, όσες φορές το πήρα αγκαλιά ενώ γκρίνιαζε, στο τέλος γινόταν ακόμα πιο νευρικό.

____________________________________________________________

 

Όταν είναι ξύπνια στο ριλάξ συνήθως θέλει παρέα οπότε όσο είμαι κοντά της και της μιλάω είναι καλά. Αμα σηκωθώ μετά απο λίγα λεπτά αρχίζει τη γκρίνια και το κλάμα. Ακόμα μου είναι δύσκολο να ξεχωρήσω το κλάμα της. Νομίζω ότι έχω καταλάβει πότε πεινάει και πότε κλαίει επειδή πονάει. Ξέρεις τι κάνει; Αρχίζει να κλαίει με διαλήματα. Οπότε καταλαβαίνω από αυτό ότι θέλει παρέα. Αυτό είναι το χειρότερο γιατί όταν είναι ξύπνια δεν μπορώ να κάνω βήμα. Για να ηρεμήσω ή να κάνω καμιά δουλειά στο σπίτι πρέπει η Νεφέλη να κοιμάται αλλιώς με έχει αλυσοδεμένη δίπλα της να της μιλάω και να με βλέπει. Αμα με χάσει από το οπτικό της πεδίο αρχίζει το κλάμα.

Αυτό με το πνίξημο μου το κάνει κάθε φορά που την αφήνω να κλαίει παραπάνω είτε γιατί πεινάει, είτει όταν την αλλάζω και εκνευρίζεται...γενικά για οποιονδήποτε λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι ξύπνια στο ριλάξ συνήθως θέλει παρέα οπότε όσο είμαι κοντά της και της μιλάω είναι καλά. Αμα σηκωθώ μετά απο λίγα λεπτά αρχίζει τη γκρίνια και το κλάμα. Ακόμα μου είναι δύσκολο να ξεχωρήσω το κλάμα της. Νομίζω ότι έχω καταλάβει πότε πεινάει και πότε κλαίει επειδή πονάει. Ξέρεις τι κάνει; Αρχίζει να κλαίει με διαλήματα. Οπότε καταλαβαίνω από αυτό ότι θέλει παρέα. Αυτό είναι το χειρότερο γιατί όταν είναι ξύπνια δεν μπορώ να κάνω βήμα. Για να ηρεμήσω ή να κάνω καμιά δουλειά στο σπίτι πρέπει η Νεφέλη να κοιμάται αλλιώς με έχει αλυσοδεμένη δίπλα της να της μιλάω και να με βλέπει. Αμα με χάσει από το οπτικό της πεδίο αρχίζει το κλάμα.

Αυτό με το πνίξημο μου το κάνει κάθε φορά που την αφήνω να κλαίει παραπάνω είτε γιατί πεινάει, είτει όταν την αλλάζω και εκνευρίζεται...γενικά για οποιονδήποτε λόγο.

Link to comment
Share on other sites

εγω για να κανω δουλειες του σπιτιου βαζω τον Αλεξανδρο στον μαρσιπο και τις κανω(αν και με πιο αργο ρυθμο)αλλιως δε γινεται γιατι και ο δικος μου οταν ειναι ξυπνιος δε καθεται ποτε μονος του.του αγορασα και απο αυτα τα περιστρεφομενα για το κρεβατακι αλλα τιποτα.ετσι ειδα και αποειδα και δε μπορω να αφησω το σπιτι ανω κατω και βρηκα αυτη τη μονη λυση...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια.... που να διαβασω τωρα 13 σελιδες!!!

καμια λυση/προταση για μενα εχετε;;; που κουναω στα χερια τον πριγκιπακο μου για να κοιμηθει, αλλα δε μπορω αλλο!! ειναι πια σχεδον 10 κιλά και μπορει να τον εχω στα χερια μεχρι και 30-40 λεπτα!! στην καλυτερη περιπτωση 1 δεκαλεπτο μες το νερό!! και δε μου φτανει αυτο... παρα θελει να περπαταω κιολας!! δεν του αρεσει να ειμαι καθιστη!!!

 

χελπ!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια.... που να διαβασω τωρα 13 σελιδες!!!

καμια λυση/προταση για μενα εχετε;;; που κουναω στα χερια τον πριγκιπακο μου για να κοιμηθει, αλλα δε μπορω αλλο!! ειναι πια σχεδον 10 κιλά και μπορει να τον εχω στα χερια μεχρι και 30-40 λεπτα!! στην καλυτερη περιπτωση 1 δεκαλεπτο μες το νερό!! και δε μου φτανει αυτο... παρα θελει να περπαταω κιολας!! δεν του αρεσει να ειμαι καθιστη!!!

 

χελπ!!

Και εμενα ετσι κοιμοταν μεχρι που βαρυνε τοσο και δεν αντεχα να τον κραταω και να τον κουναω. Ετσι ενα βραδυ τον ξαπλωσα στο κρεβατι μου, πηραμε και ενα βιβλιο, ειπαμε και κανενα τραγουδακι και κοιμηθηκε.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια.... που να διαβασω τωρα 13 σελιδες!!!

καμια λυση/προταση για μενα εχετε;;; που κουναω στα χερια τον πριγκιπακο μου για να κοιμηθει, αλλα δε μπορω αλλο!! ειναι πια σχεδον 10 κιλά και μπορει να τον εχω στα χερια μεχρι και 30-40 λεπτα!! στην καλυτερη περιπτωση 1 δεκαλεπτο μες το νερό!! και δε μου φτανει αυτο... παρα θελει να περπαταω κιολας!! δεν του αρεσει να ειμαι καθιστη!!!

 

χελπ!!

 

Δοκίμασε να τον ξαπλώσεις στο πλάι στο κρεβάτι σας ή στον καναπέ και δώσε του το μαξιλάρι σου μπροστά του να τρίβει τη μουρίτσα του, να το πιάνει και να το χαιδεύει ώσπου να αποκοιμηθεί... αν δεν πιάσει αυτό αγόρασε μια μηχανική αιώρα .... θα σωθείς :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ιrenegr νομίζω ότι το μωράκι είναι αρκετά μικρό για να το αφήνεις να κλαίει.Όσο για τις δουλειές είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και η λύση που είχα βρει ήταν να τον πέρνω με το ριλάξ σε όποιο δωμάτιο είμαι.Δεν τον σήκωνα βέβαια αμέσως αγκαλιά με το που μουρμούριζε αλλά δεν τον άφηνα και να κλαίει.Με το που μουρμούριζε του έβαζα παιδικά τραγουδάκια και τραγούδαγα και εγώ και εκείνος άκουγε την φωνή μου και ηρεμούσε.Οσο για το να μην πονηρεύουν από την προσωπική μου πάντα εμπειρία πιστεύω ότι μετά τον τρίτο μήνα αρχίζουν και πονηρεύουν.

Χrisalis μου όσο για σένα αρχικά προσπάθησε να κάθεσαι και να τον κουνάς και ας κλαίει...η αρχή θα είναι λίγο δύσκολη και μετά θα στρώσει.Και μετά σιγά σιγα μείωνε την ώρα που τον κουνάς :wink: Εγώ έτσι έκανα.Όταν έφτανε η ώρα για ύπνο τον έπαιρνα αγκαλιά και καθόμουν, φυσικά καιέκλαιγε γιατί ήθελε βολτούλα και κούνημα και άρχιζα να τον νανουρίζω και να τον κουνάω καθιστή μέχρι που ηρεμούσε και κοιμόταν.Τώρα πια άντε να τον κουνήσω το πολύ 2 λεπτά.Τον ταίζεις πριν κοιμηθεί?Εμένα πχ συνήθως αποκοιμιέται πείνωντας γάλα οπότε γλιτώνω τελείως το κούνημα αφού έχει ήδη γλαρώσει και τςλςιώνω με ένα νανούρισμα και μετά γλαρωμένο τον βάζω στην κούνια

Link to comment
Share on other sites

Xrysalis εγω τον κοιμιζω ή στο καροτσι ή στο σλινγκ ή στο κρεβατι ξαπνα οι δυο μας...

ειναι αναλογα με τις μερες του.. Τυχαινει μερες που πρεπει να τα κανω ολα εναλλαξ 2 και τρεις φορες..

Και αλλες που με το που τον ακουμπαω στο καροτσι κλεινει τα ματια και κοιμαται.. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ενα παιδι για να κοιμηθει πρεπει πρωτον να νυσταζει και δευτερον να ειναι κουρασμενο.. αυτο ειναι το μυστικο τελικα για τον ευκολο υπνο.

Ο Χαρης απ΄οταν ξεκινησαμε τον παιδικο που τρωει την ταλαιπωρια της ζωης του με τα πηγαινε ελα πεφτει ξερος απο τις 8 το απογευμα..

Τις μερες αυτες που λογω ψυχους καθισε στοσ πιτι μου ταραξε παλι τα νευρα για να κοιμηθει..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ιρενε τα μωρά απ όσο ξέρω μέχρι τον 6ο μήνα δεν έχουν την συνείδηση και την πονηριά του να σε χρησιμοποιήσουν με το κλάμα...

Επίσης αυτά που λέγανε οι παλιοί να μην το παίρνεις αγκαλιά γιατί κακομαθαίνει, πλέον όλες οι νέες έρευνες πάνε κόντρα και λένε ότι τα παιδιά έχουν ανάγκη την αγκαλιά και έτσι νιώθουν σιγουρια...

Σκέψου ότι το μικρό σου ήταν ενσωματωμένο μαζί σου τόσους μήνες και ξαφνικά θέλεις να το μάθεις στην ανεξαρτησία χωρίς να είναι στο υγρό του περιβάλλον, σε ένα κόσμο γεμάτο φωνές αντί για βοες, με πολλά φωτα και δεν έχει ουτε καν τον χτύπο της καρδιάς σου για παρηγοριά...

Να το παίρνεις αγκαλιά και να μην το αφήνεις να κλαίει είναι η άποψη μου... και στο κάτω κάτω χίλιες φορές να κακομάθει παρά να είναι ανασφαλές από έλειψη αγκαλιάς

Ερευνες επίσης λένε ότι το χάδι και η αγκαλιά του γονιου βοηθουν στην σωματική και νοητική ανάπτυξη του παιδιού κατά πολύ περισσότερο απ ότι τα παιδάκια που τα στερούνται.

 

 

Χρυσαλίς εμείς στο παρελθόν βολεφτήκαμε πάρα πολύ το καρότσι του...

στο καρότσι και νανούρισμα εκεί πακετάκι με την πιπιλα του... μόλις συνήθισε κόψαμε το κούνημα και τώρα απλά τον παίρνει ο ύπνος χαλαρά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χrisalis μου όσο για σένα αρχικά προσπάθησε να κάθεσαι και να τον κουνάς και ας κλαίει...η αρχή θα είναι λίγο δύσκολη και μετά θα στρώσει.Και μετά σιγά σιγα μείωνε την ώρα που τον κουνάς :wink: Εγώ έτσι έκανα.Όταν έφτανε η ώρα για ύπνο τον έπαιρνα αγκαλιά και καθόμουν, φυσικά καιέκλαιγε γιατί ήθελε βολτούλα και κούνημα και άρχιζα να τον νανουρίζω και να τον κουνάω καθιστή μέχρι που ηρεμούσε και κοιμόταν.Τώρα πια άντε να τον κουνήσω το πολύ 2 λεπτά.Τον ταίζεις πριν κοιμηθεί?Εμένα πχ συνήθως αποκοιμιέται πείνωντας γάλα οπότε γλιτώνω τελείως το κούνημα αφού έχει ήδη γλαρώσει και τςλςιώνω με ένα νανούρισμα και μετά γλαρωμένο τον βάζω στην κούνια
Μωρε τον τελευταιο καιρο ειχα βρει την υγεια μου!! κοιμοταν πανω στο στηθος... αλλα παει πια αυτο! στη δευτερη ανασα... το ματι γαριδα!! το σιγουρο ειναι πως δε θελω να μαθει το καροτσι... τι θα γινει αν παω καπου επισκεψη πχ;;; αρχιζω να σκέφτομαι τη μηχανική αιώρα ή να φτιαξω κανενα σλνιγκ!! οχι τιποτε αλλο, αλλα με τοσο κουνημα και νανουρισμα, στο τελος κοιμαμαι ορθια!! :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

[Μωρε τον τελευταιο καιρο ειχα βρει την υγεια μου!! κοιμοταν πανω στο στηθος... αλλα παει πια αυτο! στη δευτερη ανασα... το ματι γαριδα!! το σιγουρο ειναι πως δε θελω να μαθει το καροτσι... τι θα γινει αν παω καπου επισκεψη πχ;;; αρχιζω να σκέφτομαι τη μηχανική αιώρα ή να φτιαξω κανενα σλνιγκ!! οχι τιποτε αλλο, αλλα με τοσο κουνημα και νανουρισμα, στο τελος κοιμαμαι ορθια!! :lol::lol::lol:

 

δεν ξέρω αλλά εμάς πολύ μας βολεύει όταν πάμε κάπου επίσκεψη να έχουμε το καρότσι του μαζί και να έχει ουσιαστικά μαζί του το καρεκλακι του, το κρεβατάκι του, την άνεση του τέλος πάντων και να μην είναι και συνεχώς αγκαλιά μας!

Σημερα παράδειγμα, πήγαμε σε μια Θεια μου... κάτσαμε κάτι ώρες!

Είναι όντως μαθημένος να κάθεται και στο σπίτι στο καρότσι του οπότε δεν ήταν κάτι σπουδαίο ή διαφορετικό για αυτόν... καθόταν ήρεμος ήρεμος και διασκεδάζαμε κι εμείς κι αυτός ήταν μια χαρά πασάς!

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το ιδιο κανουμε με το καροτσι.. οπου παμε τοπαιρνουμε μαζι και τελειωνει το θεμα..

Δηλαδη αν θα μαθει το παιδι να κοιμαται σε μηχανικη αιωρα (που δεν καταλαβα ακριβως τι ειναι) θα την παιρνεις μαζι σου συνεχεια? Ο χαρης κοιμαται παντου στο καροτσι.. Και μας βολευει ιδιαιτερα στις βολτες (ειδικα το καλοκαιρι) γιατι τον σερνω παντου μαζι μου, ξεροντας οτι το παιδι δεν θα κουραστει και οτι θα κοιμηθει μια χαρα στο καροτσακι του.. Ακομα και στην παραλία

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το ιδιο κανουμε με το καροτσι.. οπου παμε τοπαιρνουμε μαζι και τελειωνει το θεμα..

Δηλαδη αν θα μαθει το παιδι να κοιμαται σε μηχανικη αιωρα (που δεν καταλαβα ακριβως τι ειναι) θα την παιρνεις μαζι σου συνεχεια? Ο χαρης κοιμαται παντου στο καροτσι.. Και μας βολευει ιδιαιτερα στις βολτες (ειδικα το καλοκαιρι) γιατι τον σερνω παντου μαζι μου, ξεροντας οτι το παιδι δεν θα κουραστει και οτι θα κοιμηθει μια χαρα στο καροτσακι του.. Ακομα και στην παραλία

για την αιωρα εχεις δικιο!! και για το καροτσι βεβαια... απλα υπαρχουν μερικοι γνωστοι που μας βαζουν να βγαζουμε τα παπουτσια μας, τοο καροτσι θα βαλουν μεσα;;; :lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν θα μαθει το παιδι να κοιμαται σε μηχανικη αιωρα (που δεν καταλαβα ακριβως τι ειναι) θα την παιρνεις μαζι σου συνεχεια?

 

Εννοείται πως μαθαίνεις στο παιδί να έχει εναλλακτικές ώστε να μην ζορίζεται αν αλλάξει για κάποιους λόγους το πρόγραμμά του. Ας πούμε κατά βάση την κοιμίζω στην αιώρα, αλλά πολλές φορές συνειδητά την κοιμίζω στο κρεβάτι αγκαλιά με το μαξιλάρι ή στο καρότσι της ή στην αγκαλιά μου ώστε να είμαστε οκ αν πρέπει να κοιμηθεί κάπου έξω. Των φρονίμων τα παιδιά ... :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

με καροτσι ή χωρις μια χαρα παμε...

πριγκιπας ο δικος μου... πασας ο δικος σου.... :lol::lol::lol:

χαλαρά όμως :lol::lol::lol:

 

 

 

 

για την αιωρα εχεις δικιο!! και για το καροτσι βεβαια... απλα υπαρχουν μερικοι γνωστοι που μας βαζουν να βγαζουμε τα παπουτσια μας, τοο καροτσι θα βαλουν μεσα;;; :lol:

 

 

ααααααααααα υπάρχει λύση!!!:oops:

επειδή κι εμείς όταν μπαίνουμε σπίτι μας βγάζουμε παπούτσια :oops: (αν και οκ δεν υποχρεώνουμε κανέναν άλλον, απλά τα βγάζουν όλοι οικιωθελώς :lol: ) λες στους φίλους σου ότι ξέρεις... θα φέρω και το καρότσι! έχε μου έτοιμο βρεγμένο πανάκι να κάνω κατευθείαν τις ρόδες πριν το βάλω μέσα!

κι εμείς όταν γυρίζουμε απ εξω βόλτα, πρώτη δουλειά είναι να καθαρίσουμε τις ρόδες μας :oops:

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις βγάζουμε τα παπουτσια μας αλλα δεν αναγκαζουμε τους αλλους να τα βγαλουν.. Βεβαια οι πολυ κοντινοι μας που ερχονται και πιο συχνα το ξερουν οποτε μας εχουν φερει και τις παντοφλες τους στο σπιτι .. :P

Τωρα για τους αλλους που θα ερθουν μια φορα το χρονο δεν υπαρχει και ιδιαιτερο προβλημα.. δεν προκειτε να λερωθει το σπιτι με μια φορα που θα πατησει καποιος..

Απλα περυσι δεν αφηνα κανεναν να παταει στο δωματιο του μικρου. Φετος αφηνω εφοσον ο μικρος δεν καθεται ποτε στο δωματιο του.. Μαλλον στο σαλονι δεν θα επρεπε να παταει κανεις.. Αλλα και παλι μεσα σε 4 μηνες τα χαλια μου εχουν γινει τοσο βρωμικα που αν δεν φοραμε παντοφλες λερωνουμε τις καλτσες μας.. :P .. Μονο εγω λειπω απο κατω και δεν ειναι βρωμα απο παπουτσια.. ειναι απο αυτα που πεταει ο μιρκος που οσο και να τα καθαριζεις, αμα δεν σηκωσεις το χαλι να το πλυνεις δεν καθαριζουν..Και φανταστειτε οτι μια φορα το μηνα τα περναει με καρπεξ η καθαριστρια.. που να μην το εκανε κιολας..

 

Αλλα τωρα ρε παιδια εμενα ποτε δεν μου ειπαν να μην βαλω το καροτσακι μεσα σε σπιτι, ουτε και γω απαγορευσα ποτε σε κανεναν.. Απλα φροντιζουμε να καθαριζουμε τις ροδες.. στην τελικη και με 5-6 μωρομαντηλα την κανεις τη δουλεια σου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Irenegr, οι απόψεις τον ειδικών διίστανται για πολλά θέματα, σε ένα όμως συμφωνούν όλοι. Δεν αφήνεις ένα βρεφάκι να κλαίει. Προσπαθείς να καλύψεις την ανάγκη που του προκαλεί το κλάμα και νομίζω πως η ανάγκη για παρέα και προσοχή δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη.

Εμείς περάσαμε και κολικούς και μέχρι 4 μηνών περίπου ήταν κυριολεκτικά κολλημένος πάνω μου. Δεν νομίζω ότι κακόμαθε καθόλου. Το αντίθετο μάλιστα. Αυτή τη στιγμή μπορεί να κάτσει αρκετή ώρα μόνος και να παίζει με τα παιχνιδάκια του και ελάχιστα ζητάει αγκαλιά και κυρίως από τον μπαμπά του που δεν τον βλεπει πολύ ενώ εμείς όλη μέρα ξεθεωνόμαστε στο παιχνίδι. Υπάρχουν βέβαια και οι μέρες με περισσότρεη γκρίνια αλλά όπως λέει και η renik η λύση είναι να τον παίρνω μαζί μου με το ριλάξ αν θέλω να κάνω κάτι.

 

Xrysalis δοκίμασες αυτό που λέει η renik (σε όλα συμφωνούμε;; :) )

Εγώ το εφάρμοσα ως εξής: τον κουνούσα λίγο όρθια και όταν γλάρωνε καθόμουν. Σταδιακά μείώσαμε το πέρα δώθε και κάποια στιγμή το κόψαμε τελείως. Να σου πω και το εξής. Επειδή του δικού μου δεν του αρέσει καθόλου η κλασική αγκαλιά (ανάσκελα), η στάση που τον είχε βολέψει στον ύπνο ήταν καθιστός στα πόδια μου με το κεφαλάκι του πάνω στο στήθος μου. Και για να σε εμψυχώσω λίγο :), βλέπεις ότι χρησιμοποιώ παρελθόντα χρόνο γιατί πλέον ή θα αποκοιμηθεί μόνος του τελειώνοντας το γάλα του ή αν δεν νυστάζει πολύ θα τον βάλω στην κούνια και αφού του διαβάσω λίγο και τον χαιδέψω λίγο στην πλατούλα (γύρω στο τέταρτο μας παίρνει), κοιμάται. Έχουμε βέβαια και πισωγυρίσματα (ειδικά όταν επεμβαίνουν οι παπουδογιαγιάδες) αλλά αυτά αφορούν πλέον το να θέλει αγκαλιά, όχι όμως βόλτες. Προσπάθησέ το και δεν θα το πιστεύεις όταν θα συμβεί.

 

Επίσης και στις δυο σας θα πρότεινα να εφοδιαστείτε με sling.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...