Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναπτυξιολογος?


Recommended Posts

Μετα απο πολυ σκεψη και παρατηρηση στην νοητικη αναπτυξη της μικρης μου αποφασισα να τη παω σε αναπτυξιολογο.Δεν ηξερα καποιον συγκεκριμενο γι'αυτο και βρηκα μια μεσω διαδυκτιου,αν εχετε καποιον/α να μου προτεινετε θα το εκτιμουσα.Θα κλεισω ραντεβου το συντομοτερο.

Για να μην μακρυγορω η μικρη δεν γεννηθηκε προωρα (αν και διδυμακι με τον αδερφο της).

Για ακωογραμμα δεν εχω παει ακομα γιατι στο παιδων μου κλεισαν ραντεβου το Φλεβαρη...τεσπα δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα αφου της διαφημισεις και τα τραγουδακια στη τν μια χαρα τα παρακολουθει.

Το θεμα ειναι πως δεν εχει πει ακομα ουτε μια λεξουλα (ουτε καν μαμα) παρα μονο συλλαβες (πα-πα, τα-τα κλπ).

Δεν διχνει με το δαχτυλο ουτε αναγνωριζει πραγματα αμα τις ζητησω να μου φερει (π.χ. μπαλα)

Σωματικα ειναι μια χαρα καθως και να αναφερω οτι περπατησε σε normal ηλικια (12 μηνων)

Παιζει κανονικα με τα παιχνιδια της και γελαει αμα παιζουμε (αντιλαμβανεται το παιχνιδι)

Με τον αδερφο της δεν εχει καποιο κωδικα επικοινωνιας (κωδικας διδυμων) ισα ισα που επειδη τσακωνονται δεν θελει να παιζει μαζι του.

Δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα για το τι συμβαινει.

Εχετε καποια αποψη να με βοηθησετε :confused:?

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν έχω άποψη να σε βοηθήσω δυστυχώς αλλά θα ήθελα να ρωτήσω

ο διδύμος αδερφός κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από την αδερφούλα

του? δηλαδή μιλάει, δείχνει κτλ.?

 

μήπως είναι θέμα χαρακτήρα? είναι ντροπαλή και κλειστή?

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

καλό μου κοριτσάκι και το αγοράκι φίλων μας, μίλησε 2 ετών, μέχρι τότε τπτ και είναι μια χαρά...

 

εμείς αργήσαμε παρα πολύ να κάτσουμε, 9 μηνών και 18 ημερών έκατσε.

9 μηνών και 4 ημερών σε συνεννοηση με την παιδίατρό μας, επισκεφτήκαμε αναπτυξιολόγο...

 

Μας σύστησε λοιπόν τον Γιουρούκο, αλλά δυστυχως ο άνθρωπος έλειπε εκτός Ελλάδος εκείνο το διάστημα και εγώ δεν άντεχα να περιμένω... καταλήξαμε στον Δαμιανό, ο οποίος δέχεται στο Μητέρα (εκεί πηγαμε εμείς) και σε ένα άλλη παιδιατρική που τώρα δεν θυμάμαι... (αν θες νομίζω κάπου έχω και στοιχεία του ιατρείου του)

 

σε καταλαβαίνω που ανησυχείς για το παιδάκι σου και μαζί σου θυμήθηκα την εποχή εκείνη... σας εύχομαι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Nα 'στε καλα κοριτσια για τις απαντησεις σας.Μου δινεται κουραγιο με τις απαντησεις σας.Πηρα πριν λιγο και εκλεισα ραντεβου στη Κων/να Γκολτσιου για της 22/11.Δυστυχως δεν ειχε για πιο συντομα...:(

Ελπιζω να ειναι καλη γιατρος γιατι το μονο που ειδα ειναι το site της.

Θελω να βλεπω ψυχραιμα τα πραγματα και αν ειναι κατι να το αντιμετωπισουμε σε οσο το δυνατο μικροτερη ηλικια.

Οσο για το αν ειναι ντροπαλη, δεν θα το ελεγα.Με τους ξενους ας πουμε αδιαφορη θα τη χαρακτηριζα παρα ντροπαλη.

Δεν ξερω τι να πω...

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

...........

 

Μας σύστησε λοιπόν τον Γιουρούκο, αλλά δυστυχως ο άνθρωπος έλειπε εκτός Ελλάδος εκείνο το διάστημα και εγώ δεν άντεχα να περιμένω... καταλήξαμε στον Δαμιανό, ο οποίος δέχεται στο Μητέρα (εκεί πηγαμε εμείς) και σε ένα άλλη παιδιατρική που τώρα δεν θυμάμαι... (αν θες νομίζω κάπου έχω και στοιχεία του ιατρείου του)

 

.........

Αγαπητή 4U,

 

Είμαι 1.000% βέβαιη πως ο κος Γιουρούκος είναι παιδο-νευρολόγος και όχι αναπτυξιολόγος επειδή τον έχουμ εεπισκεφθεί !

Για τον κο Δαμιανό που αναφέρεις, δεν γνωρίζω....

 

 

Nα 'στε καλα κοριτσια για τις απαντησεις σας.Μου δινεται κουραγιο με τις απαντησεις σας.Πηρα πριν λιγο και εκλεισα ραντεβου στη Κων/να Γκολτσιου για της 22/11.Δυστυχως δεν ειχε για πιο συντομα...:(

Ελπιζω να ειναι καλη γιατρος γιατι το μονο που ειδα ειναι το site της.

Θελω να βλεπω ψυχραιμα τα πραγματα και αν ειναι κατι να το αντιμετωπισουμε σε οσο το δυνατο μικροτερη ηλικια.

Οσο για το αν ειναι ντροπαλη, δεν θα το ελεγα.Με τους ξενους ας πουμε αδιαφορη θα τη χαρακτηριζα παρα ντροπαλη.

Δεν ξερω τι να πω...

 

Διδυμο-μανούλα,

Από προσωπική εμπειρία, εμείς είχαμε επισκεφθεί την κα Αντωνοπούλου (ΑΤΤΙΚΟ) που δυστυχώς όμως δεν ιδιωτεύει, πράγμα που σημαίνει μεγάλη αναμονή στα ραντεβού τους ! 5-6 μήνες σίγουρα !

Το ίδιο ισχύει και για την κα Θωμαϊδου στο Παίδων, που, όπως έχω πληροφορεί από γνωστούς και μέσω φόρουμ είναι αξιόπιστη/καλή.

 

Σας εύχομαι πραγματικά καλά νέα μόνο να έχετε !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tωρα καταφερα να γραψω γιατι γινοταν χαμος μεχρι τωρα με τα μικρα.

Σημερα προσπαθησα να κλεισω ραντεβου με τη Κα Θωμαϊδου.Λογω του οτι δεν καταφερα πουθενα να βρω το τηλ. του ιδιωτικου της ιατρειου (αν εχει) πηρα στο Αγλαϊα Κυριακου και μου ειπαν για Οκτωβριο του 2012 :shock:.

Οποτε θα παω στη Γκολτσιου που ειχα κλεισει εξ αρχης και ας ελπισω να ειναι καλη.Αν εχει καποια κοπελα εμπειρια απο τη συγκεκριμενη γιατρο θα ημουν πραγματικα υποχρεη να μου πει

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

έχει απόλυτο δίκιο η Love 4 four... ζητώ την κατανόησή σας...

 

και ο Δαμιανός παιδονευρολόγος είναι... τώρα γιατί εγώ τους "βαπτισα" αναπτυξιολόγους... τι να πω...

 

ζητώ συγνώμη για την παραπληροφόρηση!

Link to comment
Share on other sites

Eμείς είχαμε πάει το έναν μας δίδυμο στον Ντινόπουλο. Είναι στο Αττικό και έχει και ιδιωτικό ιατρείο. Αν θες κάτι πες μου. Είναι πιο νέος από τον Γιουρούκο, ηταν διευθυντής σε νοσοκομείο στην Αμερική και θεωρείται κορυφή.

Εύχομαι να είναι όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Και ο Ντινοπουλος ειναι παιδονευρολογος!

Στο Αττικο αναπτυξιολογος ειναι η Αντωνοπουλου οπως ανεφερε παραπανω η λαβ.

Η Θωμαιδου εχει ιδιωτικο ιατρειο, ετσι κι αλλιως προκειμενου να σε δει εκεινη στο Παιδων πρεπει να κλεισεις απογευματινο ραντεβου επι πληρωμη, αν εχεις κλεισει πρωινο ραντεβου θα σε δει ατομο της ομαδας της. Δεν γνωριζω ομως το τηλεφωνο της, δυστυχως εμαθα για το ιδιωτικο ιατρειο της αφου ειχα βρει ακρη στο Παιδων και μου εκλεισαν ραντεβου νωρις...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα αγορακι που μιλησε μετα τα δευτερα γενεθλια του Μεχρι τοτε ελεγε ελαχιστα αλλα σε ολα τα αλλα ηταν οκευ. Εδωσα ενα χρονικο περιθωριο στο παιδι μεχρι τα δυομιση για να το ψαξω και τωρα που ειναι δυομιση λεει σχεον τα παντα ξαφνικα μια μερα πηρε μπρος μετα τα δυο.

 

Ηταν προωρος αλλα δεν ειχαμε αλλο θεμα με την προωροτητα περπατησε 11 μηνων και επικοινωνουσε μια χαρα αλλα δεν μιλουσε μεχρι τα δυο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πήγαμε στην κ. Νικολάου στο Παίδων Πεντέλης. Όταν έψαχνα τον Ιούλιο είχα διαβάσει σε παλαιότερο θέμα στο forum και από τις εμπειρίες των άλλων μαμάδων είχα συγκρατήσει το όνομα αυτό καθώς και της κ. Θωμαίδου. Τον Ιούλιο που πήρα τηλέφωνο μου έκλεισαν τον Οκτώβριο για την κ Νικολάου και τον Σεπτέμβριο μου είπαν να πάρω τηλέφωνο για την κ. Θωμαίδου. Πήρα τον Σεπτέμβριο και είχαν ραντεβού για Ιανουάριο του 2012 απογευματινό. Τέλος πάντων να μην μακρυγορώ πήγαμε στην κ. Νικολάου η οποία ήταν πάρα πολύ καλή με τον μικρό, ο μικρός συνεργάστηκε άψογα μαζί της ( δεν ξέρω τι τους κάνουν, σε μένα αν του ζήταγα να κάνει αυτά που του ζήτησε θα με έγραφε κανονικότατα ). Δεν ξέρω να σου πω για το συγκεκριμένο θέμα της μικρής σου, εμείς πήγαμε για να πάρουμε μια εκτίμηση εάν χρειάζεται λογοθεραπεία, απλά μου έκανε πολύ καλή εντύπωση σαν άνθρωπος και ο τρόπος που πλησίασε τον μικρό.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο φορουμ ομως υπαρχουν τα στοιχεια της... Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις! Συγκεκριμενα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20496

 

Αυτο το τηλ.που βρηκα εκει δυστυχως δεν ισχυει πια.

Εχω διαβασει αλλου οτι πλεον δεν διατηρει καποιο ιδιωτικο ιατρειο.

Κατι που δεν ανεφερα πιο πανω ειναι οτι ο αντρας μου εχει δυσλεξια.

Ξερω οτι μπορει να κληρονομηθει αλλα δεν γνωριζω αν θα μπορουσε να εχει καποια συμπτωματα απ' αυτη την ηλικια.

Κατα τα αλλα ομως και οι δυο μιλησαμε σε νορμαλ ηλικια.

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι δεν προσπαθει να συμπληρωσει την ελλειψη λογου με κινησεις μιμισης.Εχθες προσπαθουσα περιπου 1 ωρα οι δυο μας ,σε δωματιο χωρις τηλεοραση να της αποσπαει τη προσοχη, να της μαθω που ειναι τα μαλλακια.Δεν καταφερα απολυτως τιποτα...ηθελε μονο να παιξουμε.Εκανε οτιδηποτε αλλο εκτος απο το να προσπαθησει.

Με τα παιχνιδια παιζει κανονικα π.χ. ταϊζει το μωρο,κανει σχηματα με τα τουβλακια κλπ.Απο αυτη τη πλευρα εχει μια καθ'ολα φυσιολογικη συμπεριφορα.

Οσον αφορα τις εκδηλωσεις συναισθηματισμου προς την οικογενεια ειναι απολυτως φυσιολογικες εκτος απο τους ξενους που οτι και να της κανουν δεν προκειτε να χαμογελασει.Ισως αυτο ομως να ειναι και θεμα χαρακτηρα.

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...