Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για να κάνουμε οικονομία!


mariantinos

Recommended Posts

Ναι βρε εννοειτε...σε ποιον δεν τυχαινουν απροβλεπτα?

Ο συζηγος τον χαζοτράκαρε ενας πριν δυο βδομαδες μου λεει θελω 300 ευρω για να το φτιαξω... ειναι θεμα αισθητικης οχι λειτουργιας..του λεω θα κανεις υπομονη τωρα δεν εχουμε! Εγω περυσι τον φλεβαρη τρακαρα και διελυσα το αμαξι μου....6000ευρω ζημια....ηταν τα μοναδικα λεφτα που ειχαμε στην ακρη! Το φτιαξαμε ομως και με μια εκπτωση δωσαμε 5000ευρω...και μειναμε ταπι και ψυχραιμοι!

Αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα!

Και τωρα παλι ειμαστε σε φαση ταπι και ψυχραιμοι...τα λεφτα μας στην ακρη δεν αγγιζουν καν τα δυο χιλιαρικα....

Αλλα δεν μπορω συνεχεια να αγχωνομαι γιατι χανω τη ζωη μου και αναλώνομαι τζαμπα

Το εχω ριξει στο φλου και λεω εχει ο θεος για να μην περνανε οι μερες οι μηνες και τα χρονια μου στο να αγχωνομαι για ολα αυτα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάπως έτσι είμαστε και μεις.Προσπαθούμε να κόψουμε από οπου μπορούμε αλλά υπάρχουν και στιγμές που λέμε "δε βαριέσαι....." ΄και στο ταβερνάκι μας θα πάμε και το μικρό στο θέατρο και έτσι δεν κάνουμε αποταμίευση αλλά δε μπορώ να ζορίζομαι και τρελά!Ας είμαστε καλά και ας τα φέρνουμε ίσα ίσα!

Απρόβλεπτα έξοδα? Πολλά! Πριν 3 βδομάδες μας σκίστηκε η τέντα και ήρθε και το ΕΤΑΚ μαζί να πληρωθεί εντός 15νθημέρου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ειναι απλο...

δεν τρώμε καθε μερα κρεας....Δυο με τρεις φορές την βδομάδα το πολυ , απο τις οποιες η μια ειναι το κοτόπουλο..! Τρώμε οσπρια, λαχανικά ζυμαρικα...

Δεν ξερω τι εννοεις παντως εγω παω μια φορα το διμηνο στο χασάπη και ξοδευω συνήθως 85-95ευρω!

Και ναι στο σουπερ δινω τη βδομάδα 80 ευρω Για ολους μας εννοειτε.....

Γινεται δεν ειναι ακατόρθωτο!!!

 

Δεν το ρωτησα για κακο ρε συ....γενικα σε διαβαζω και μου αρεσει γιατι εισαι ενημερωμενη και εγω εχω πελαγωσει με τα μωρα,πολλα και τα εξοδα και ρωταω να μαθαινω!!!

Ουτε εμεις καλε τρωμε καθε μερα κρεας (εκτος των μωρων).....ειδα οτι το κοριτσακι σου ειναι μεγαλυτερο απο το δικο μου και εμεις ειμαστε στην φαση που τρωνε 2 μερες μοσχαρακι 2 μερες κοτοπουλο και ψαρακι....οποτε ετσι καταλαβαινω την διαφορα γιατι λεω και εγω?!τοσο σπαταλη δεν ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

Άντε Μafalda μου πες μας πως τα καταψύχεις....!

Λοιπόν, τα κόβω τα καροτάκια κανονικά έτοιμα για χρήση σε ροδέλες και μετά σε polybag. Τα λαχανικά έτοιμα βρασμένα σε τάπερ, πχ μπρόκολα κ κουνουπίδι. Τα έχω δει σε άλλους που καταψύχουν τα πάντα σε φαγητά σε τάπερ κ έχουν έτοιμο φαγητό. Ακόμα καλή ιδέα είναι οι σαλάτες που κάνω έτοιμες σε τάπερ χωρίς λάδια όμως κ άλατι. Σε τάπερ έτοιμες κομμένες και μετά στο ψυγείο και έχω έτοιμες μερίδες σαλάτα όποτε θέλω. Απλά προσθέτω λάδι αλάτι και λεμόνι η ξύδι ανάλογα..Υπόψιν όσο καλύτερο το τάπερ τόσο πιο πολύ διατειρείται η σαλάτα στο ψυγείο. Αυτά που βγάζεις τον αέρα πχ είναι πολύ καλά. Αυτα..αν ξεχασα κάτι θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

EMEIΣ εχουμε μονιμως ενα κουμπαρα του παιδιου ο οποιος δεν εχει ανοιγμα διοτι ''ολοι'' οι προηγουμενοι κουμπαραδες ειχαν ανοιγμα και δυστηχως πολλες φορες πιαναμε απο κει ψιλα!!

Εχω σχεδον αποριψει το κρεας -τρωμε πολλα λαχανικα εποχης και κυριως οσπρια οπου ειναι και πολυ θρεπτικα.

Οταν κανει μπανιο ο αντρας μου(δηλαδη καθημερινα) δεν χρησιμοποιει πλεον μπουρνουζι και πετσετα.Τον ειχε πολυ καλομαθημενο η μανουλα του!!!

Μονο πετσετα .

Πλυντηριο βαζω παντα απο τις 2 μεχρι τις 6 το πρωι. Το ιδιο ισχυει και για το στεγνωτηριο βεβεαια!!!!

Προσπαθω να ανακυκλωνω!!!!!

Φαγητο δεν πεταω ποτε και για κανενα λογω !!!

Ρουχα παντα απο τις εκπτωσεις και σουτιεν ,κιλοτακια ,καλτσες και σλιπ φανελακια μονο παζαριου τα φθηνοτερα!!!!

Ολα τα ειδη προικος που μας καταστρεφοντε τα αντικαταστουμε με ωραιοτατα απο το παζαρι!!!

Δεν παραγγελνουμε απέξω παρα μονο οταν εχουμε κοσμο!!!

Δεν καπνιζουμε τσιγαρο πια!!!Κανουμε στριφτα!!Συμφερει πολυ δοκιμαστε το!!!

Δεν εχω πια γλαστρες για να μην καταναλωνουμε πολυ νερο για φυτα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια !!!πολυ ωραιο τοπικ και επικαιροοοοοοοοοοο!!!!

λοιπον δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα αυτο που εγω κανω (περα απο τα βασικα που εχετε αναφερει )ειναι και ανακυκλωση ρουχων!!δηλαδη για παραδειγμα εχω ενα στραπλες (αφορετο για χρονια) μπλουζακι και ενα φορεμα που το εχω βαρεθει?εεε τα κοβω .τα ενωνω και ....ταραν ταραν ...μεγεια το καινουργιο φορεμα!!!βασικη προυποθεση βεβαια η γνωση ραπτικης...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ακόμα μια ιδέα.δεν κερδίζεις τρελα λεφτά αλλά κάτι είναι κ αυτό.τους τελευταίους μήνες σταμάτησα να παίρνω αλάτι σε συσκευασία.παίρνω σε σακούλακι που είναι πολύ πιο φτηνό!αυτό μπορείτε είτε να γεμίζετε ξανά την παλιά συσκευασία ή να το βάλετε σε βάζακι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εκτος απο τα παραπανω ψωνιζω προσφορες απο σουπερ μαρκετ και χρησιμοποιω κουπονια, επιταγες κλπ

πιστευω στο σουπερ μαρκετ θα με λενε κ Κυρια Κουπονι χαχαχα

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α ρε μαράκι...τα ίδια κάνουμε χαχαχαχαχα

 

XA XA .κ φυσικά μπαχαρικά μόνο απ τις μάρκες που είναι παραγωγή των σ/μ.επίσης ανακάλυψα ότι υπάρχει βαφή μαλλιών της farcom 3 ευρώπOYλα

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα που ''φαίνονται'' περισσότερο σε μια οικογένεια,είναι αυτά που πηγαίνουν στο φαγητό.

Εμείς είμαστε 5 μελής οικογένεια και όμως δεν δίνουμε πάνω απο 300 ευρώ μηνιαίως για σούπερ μάρκετ.Σημαντικός παράγοντας,οι απαγορεύσεις των δύο έφηβων κοριτσιών μου για όλα τα επικίνδυνα και παχυντικά σνάκ.

Τα κοριτσάκια σε αυτή την ηλικία έχουν μια μανία με τα κιλά τους και έτσι οι δύο μικρές μας έβαλαν όλους σε πρόγραμμα.Πατατάκια,γαριδάκια,μπισκοτάκια,αναψυκτικά περνάνε την πόρτα μας μόνο σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις(γιορτές).

Τα μόνα που ψωνίζω πλέον είναι τα Μιράντα της μικρούλας και 2-3 σοκολάτες υγείας.Αναγκαστικά προσαρμόσαμε το οικογενειακό μενού στις επιθυμίες τους.

Το κόστος λιγότερο και το φαγητό μας υγειινότερο.

Αποφεύγω τα ψώνια σε κοντινά μικρά σούπερ μάρκετ στα μέσα της εβδομάδας και πηγαίνω μια φορά την εβδομάδα σε μεγάλο σούπερ μάρκετ μαζί με τον άντρα μου.Αυτά τα ''μικροψώνια'' αν τα υπολογίσουμε είναι σοβαρά λεφτά!

Δεν έχω κόλλημα με τις μάρκες και προτιμώ τα προιόντα που φέρουν στη συσκευασία τους το όνομα του σούπερ μάρκετ και είναι φτηνότερα!Γιατί να πληρώνουμε ακριβότερα το ίδιο προιόν;

Η ζωή είναι μια ανηφόρα,αλλά η θέα είναι υπέροχη

 

Ιωάννα (10/2/94)

Ειρήνη (20/12/97)

Μαριλένα (26/5/09)

Link to comment
Share on other sites

300 ευρώ για 5μελής οικογένεια;!

Μπράβο σου!

Εμάς έφτιαξαν τα πράγματα μ την πεθερά κ αν 15μερο μας φέρνει πολλά κρέατα κ διάφορα άλλα τρόφιμα.το μόνο θετικό τηΣ υπόθεσης :-S

Link to comment
Share on other sites

mariantinos αγοράζουμε αυτά ακριβώς που χρειαζόμαστε.Τίποτα παραπάνω.

Εμένα με βοηθάει και η λίστα σε αυτό όπως και οτι δεν θα πάω σούπερ μάρκετ με 200 ευρώ.Θα υπολογίσω στο περίπου ώστε να μην παρασυρθώ.

Η ζωή είναι μια ανηφόρα,αλλά η θέα είναι υπέροχη

 

Ιωάννα (10/2/94)

Ειρήνη (20/12/97)

Μαριλένα (26/5/09)

Link to comment
Share on other sites

mariantinos αγοράζουμε αυτά ακριβώς που χρειαζόμαστε.Τίποτα παραπάνω.

Εμένα με βοηθάει και η λίστα σε αυτό όπως και οτι δεν θα πάω σούπερ μάρκετ με 200 ευρώ.Θα υπολογίσω στο περίπου ώστε να μην παρασυρθώ.

 

 

συμφωνω, η λιστα στο σουπερ μαρκετ σωζει πορτοφολια!!!!!!

γιατι αν σκεφτουμε ποσες φορες αγοραζουμε πραγματα στο σουπερ που δε χρειαζομαστε και δε θα χρησιμοποιησουμε ποτε..... χεσε μεσα......

γεμιζουμε τα ντουλαπια με αχρηστα πραγματα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά,ασφαλώς δεν αναφέρομαι σε αντικείμενα.Ειδικά αν το σούπερ μάρκετ είναι μεγάλο και έχει πληθώρα από είδη ρουχισμού,στολισμού κτλ φεύγεις ''καμένος''.

Αναφερόμουν στην οικονομία των χρημάτων που δίνουμε για το φαγητό.Εντάξει,μια κονσέρβα ή δύο κουτιά γάλα παραπάνω θα καταναλωθούν :-)

Η ζωή είναι μια ανηφόρα,αλλά η θέα είναι υπέροχη

 

Ιωάννα (10/2/94)

Ειρήνη (20/12/97)

Μαριλένα (26/5/09)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εκτος απο τα παραπανω ψωνιζω προσφορες απο σουπερ μαρκετ και χρησιμοποιω κουπονια, επιταγες κλπ

πιστευω στο σουπερ μαρκετ θα με λενε κ Κυρια Κουπονι χαχαχα

Χα χαχαχαχα!!!!! Παρομοίως!!!!

Επίσης να σας δώσω μια ιδέα απο "κατοχής". Η γιαγιά μου καθεται και χωρίζει τις χαρτοπετσέτες πολυτελείας........ξέρετε αυτές που είναι διπλές όπως των Goody's, τις κάνει 2 μονές!!!!! Τρελό;;;;; Την κοροϊδεύαμε όλοι και απο τότε που κάναμε παιδιά την έχουμε μιμηθεί άπειρες φορές!!!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι μιας και αποκεντρωθηκαμε ειπαμε να φτιαξουμε το κηπο μας.... βαλαμε ολων των ειδων λαχανικα για το καλοκαιρι, αντε να δουμε τι θα φαμε απο αυτα κι αν συμφερει η ιδεα του κηπου.....

 

επισης εδω πηγαινεις σε παιδιατρο του ικα που εχει ιατρειο (δεν υπαρχει ικα κτιριο) κι αν πας στο ωραριο του ικα δε πληρωνεις τιποτα κι η επισκεψη ειναι κανονικη οχι μονο εμβολιο κ τα εμβολια τα εχει στο ιατρειο του, ουτε στο φαρμακειο δε πας.... μεγαλη υποθεση τα 50 ευρω το μηνα που γλιτωνουμε μαζι κι η ταλαιπωρια πηγαινε στο ικα να σου γραψουν το εμβολιο και μετα στο γιατρο σου, αλλιως επρεπε να παμε στο κεντρο παιδιου...

Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι μιας και αποκεντρωθηκαμε ειπαμε να φτιαξουμε το κηπο μας.... βαλαμε ολων των ειδων λαχανικα για το καλοκαιρι, αντε να δουμε τι θα φαμε απο αυτα κι αν συμφερει η ιδεα του κηπου......

 

η ιδέα του κήπου σίγουρα συμφέρει ... τα ξαδέλφια μου που ζουν στην επαρχία και έχουν τον κήπο τους , καταναλώνουν ελάχιστα σε μαναβική (κυρίως και μπορώ να σου πω αποκλειστικά σε φρούτα) και επιπλέον με τα δικά τους πράγματα ξέρουν τι τρώνε...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για διαβάστε το παρακάτω:

(πόσο δίκιο έχει)

 

Καταναλώνω άρα υπάρχω (?)

 

Μερικές φορές θαυμάζω τα νέα προϊόντα που διαφημίζονται την ώρα που θέλω να παρακολουθήσω καμιά ταινία και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι..

 

Ότι άχρηστο και περιττό, έχει μετατραπεί σε ανάγκη, και μάλιστα μερικές φορές σε ανάγκη που αποπληρώνεται σε πολλές "άτοκες μηνιαίες δόσεις"..

 

Παραδείγματα άπειρα όπως...

 

Ατμομάγειρες: Δηλαδή σύμφωνα με τη διαφήμιση, εγώ που δεν διαθέτω τέτοιο μαραφέτι και όταν θέλω να μαγειρέψω κάτι στον ατμό απλά βάζω την τροφή μέσα σε ένα σουρωτήρι, πάνω από το νερό που βράζει μέσα στην κατσαρόλα, χάνω πολλά..

Αντιθέτως νομίζω, αν αναλογιστεί κανείς, την κατανάλωση που έχει η συγκεκριμένη συσκευή, σε σχέση με το μάτι της κουζίνας. Οι αντιστάσεις του ατμομάγειρα είναι μεγαλύτερες (και ίσως περισσότερες) από αυτές που χρειάζεται το μάτι της κουζίνας για να βράσει νερό.

 

Φριτέζες: Το ίδιο και το αυτό! Χώρια που όλες αυτές οι καινοτομίες, είναι καταδικασμένες να πεταχτούν αργά ή γρήγορα επειδή καλύπτονται από καμένα λίπη τα οποία δεν είναι απαραίτητο να έχουν στάξει κάπου.. Και οι λιπαροί υδρατμοί, είναι αρκετοί για να λερώσουν και να διαλύσουν το πλαστικό πλαίσιο.

 

Πρόσφατο δημιούργημα: Η "Υγειινή φριτέζα" που τηγανίζει χωρίς λάδι! Τι μου λέτε κύριε Μαμαλάκη μου! Κατασκευάστηκε τέτοια καινοτομία; Λοιπόν, για να μην τα πολυλογούμε, υγειινές πατάτες τόσο φρέσκες όσο και κατεψυγμένες, εγώ (όπως και πολλοί άλλοι υποθέτω) έφτιαχνα πριν το σκεφτεί η Tefal.

Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να ρίξετε λίγο λάδι πάνω από τις ωμές πατάτες που μόλις έχετε κόψει στο μπωλ, μαζί με ό,τι μπαχαρικό και μυρωδικό θέλετε, να τις ανακατέψετε ώστε να πάει το μείγμα παντού, και να τις ψήσετε σε λαδόχαρτο στο φούρνο για μισή ώρα.

Για να το πάμε ακόμα παραπέρα, μπορείτε να περάσετε τις πατάτες από τρίφτη που τις κάνει chips, να τους ρίξετε ρίγανη, ή ξύδι + αλάτι, ή γιαούρτι σακούλας + κρεμμύδι, ή ό,τι άλλο σας κατέβει, και να ταΐσετε όσους τρελαίνονται για έτοιμα chips του εμπορίου, με κάτι αγνό και σπιτικό.

 

Ηλεκτρικές σκούπες που σκουπίζουν, σφουγγαρίζουν, πλένουν, στεγνώνουν, φτιάχνουν καφέ, και πιθανό να διαβάζουν και τα παιδιά..

Δεν καταλαβαίνω τι κακό υπάρχει στη χειροκίνητη σκούπα και το χειροκίνητο σφουγγάρισμα. Προσωπικά προσπάθησα να χειριστώ αυτά τα θαύματα της τεχνολογίας, και το μοναδικό που κατάφερα ήταν να τραβολογάω πίσω μου και να κοπανάω τα έπιπλα με δαύτο. Πέρα από την πιθανή οικονομία χρόνου, ούτε τα χαλιά καθαρίζουν καλύτερα αν δεν τα τινάζετε αλλά τα "ρουφάτε", ούτε το πάτωμα. Και αν σκεφτεί κανείς πόσο ρεύμα καταναλώνουν αυτές οι "αντικαταστάτριες" των χειροκίνητων εργαλείων, μάλλον θα τρομοκρατηθεί.

 

Συσκευές αρωματισμού χώρου: Σίγουρα είναι απαραίτητες! Αν δε σας φτάνουν όλα τα χημικά που εισπνέετε από τα υπόλοιπα καθαριστικά, την ατμοσφαιρική ρύπανση, και τα καλλυντικά που χρησιμοποιείτε, τότε σίγουρα λίγο τεχνητό άρωμα θα καλύψει τα κενά σας. Εκτός του ότι ΚΑΙ αυτά καταναλώνουν ρεύμα, καταστρέφουν το όζον, είναι ανθυγειινά, δεν έχουν καμία μα ΚΑΜΙΑ σχέση με τα αρώματα που θα μπορούσατε να απολαμβάνετε από ένα φυσικό αιθέριο έλαιο της αρεσκείας σας. Έχουμε φτάσει να πιστεύουμε ότι τα φρούτα μυρίζουν "peach" της Glade, και έχουμε ξεχάσει τις φυσικές μυρωδιές. Χώρια που θέλει και το ανταλλακτικό κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Και η τελευταία μόδα που κυριολεκτικά θερίζει! Δεν είναι συσκευή, είναι προϊόν! Πωλείται παντού! Από καταστήματα ηλεκτρονικών, φαρμακεία, super market, μέχρι και σε καταστήματα ρούχων..

Αν δυσκολεύεστε να μαντέψετε, είναι το αντισηπτικό gel χεριών. Με κύριο απολυμαντικό συστατικό του το οινόπνευμα, αν και κανείς δεν έχει αναρωτηθεί που είναι το κακό στο να χρησιμοποιεί απλό οινόπνευμα. Το οινόπνευμα δεν αφήνει άρωμα. Δεν αφήνει καν μυρωδιά. Είναι φτηνότερο. Κι όσο για την πρόληψη κατά της γρίπης των χοίρων, εγώ αυτά τα ακούω βερεσέ. Δεν ήταν ανάγκη να επινοηθεί καμία γρίπη των χοίρων για να χρειάζεται ο Αθηναίος ένα gel να απολυμαίνει τα χέρια του. Το γεγονός και μόνο ότι μένει στην Αθήνα και χρησιμοποιεί μέσα μαζικών μεταφορών αρκεί.

 

Ελπίζω μετά από αυτό να σκεφτείτε πιο λογικά την αγορά που θα κάνετε επειδή το είδατε να το έχει κάποιος ή το είδατε σε διαφήμιση.. Σκεφτείτε μακροχρόνια, την τσέπη σας και το περιβάλλον, και κυρίως σκεφτείτε τα παιδιά σας και την υγεία σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τους τελευταιους μηνες που καθομαι λογω της κορουλας μου στο σπιτι ειχα το χρονο να ασχοληθω με το ebay κι ανακαλυψα πως αν εχεις το χρονο να ψαξεις βρισκεις τρομερα και φθηνα πραγματα. συγκεκριμενα εχω αγορασει πολλα ρουχα για τα παιδια δευτερο χερι απο ιδιωτες σε πολυ καλη κατασταση και σε τρελλες τιμες! επισης εκανα τρομερη οικονομια στο γαλα της μικρης, το οποιο εδω το πληρωνα 12,40 τα 400γρ. και το εφερα απο Αγγλια με 17 ευρω τα 900γρ μαζι με τα εξοδα αποστολης! προσωπικα για τα παιδια πλεον ψωνιζω κυριως απο εκει, γιατι νομιζω οτι δεν αξιζει να δινεις λεφτα για ρουχα που θα φορεθουν μια σεζον. ασε που με τα λεφτα που δινεις π.χ. στο ζαρα για να παρεις ενα μπλουζακι, απο το ebay μπορει να παρεις ενα diesel ή ενα gap. με λιγα λογια κανεις και το κομματι σου. χα! χα!

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

αν εκμεταλευτεις σωστα, τα δωρα-ρούχα που φερνουν οι συγγενεις στα παιδια κερδίζεις πολλα....

ας πουμε σε μια γιορτη αν φερουν δωρα στο παιδι ρουχα, πας και τα αλλαζεις αν δε του κανουν η δε σου αρεσουν, ή παιιρνεις μεγαλυτερα νουμερα για αργοτερα....

εγω απο τη βαφτιση του μικρου μου δεν αφησα τιποτα ανεκμεταλευτο. τα αλλαξα ολα και μεχρι το φθινοπωρο δε θα χρειαστουμε τιποτα....

αντε κανα παπουτσακι.......

Link to comment
Share on other sites

Για διαβάστε το παρακάτω:

(πόσο δίκιο έχει)

 

Καταναλώνω άρα υπάρχω (?)

 

Μερικές φορές θαυμάζω τα νέα προϊόντα που διαφημίζονται την ώρα που θέλω να παρακολουθήσω καμιά ταινία και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι..

 

Ότι άχρηστο και περιττό, έχει μετατραπεί σε ανάγκη, και μάλιστα μερικές φορές σε ανάγκη που αποπληρώνεται σε πολλές "άτοκες μηνιαίες δόσεις"..

 

Παραδείγματα άπειρα όπως...

 

Ατμομάγειρες: Δηλαδή σύμφωνα με τη διαφήμιση, εγώ που δεν διαθέτω τέτοιο μαραφέτι και όταν θέλω να μαγειρέψω κάτι στον ατμό απλά βάζω την τροφή μέσα σε ένα σουρωτήρι, πάνω από το νερό που βράζει μέσα στην κατσαρόλα, χάνω πολλά..

Αντιθέτως νομίζω, αν αναλογιστεί κανείς, την κατανάλωση που έχει η συγκεκριμένη συσκευή, σε σχέση με το μάτι της κουζίνας. Οι αντιστάσεις του ατμομάγειρα είναι μεγαλύτερες (και ίσως περισσότερες) από αυτές που χρειάζεται το μάτι της κουζίνας για να βράσει νερό.

 

Φριτέζες: Το ίδιο και το αυτό! Χώρια που όλες αυτές οι καινοτομίες, είναι καταδικασμένες να πεταχτούν αργά ή γρήγορα επειδή καλύπτονται από καμένα λίπη τα οποία δεν είναι απαραίτητο να έχουν στάξει κάπου.. Και οι λιπαροί υδρατμοί, είναι αρκετοί για να λερώσουν και να διαλύσουν το πλαστικό πλαίσιο.

 

Πρόσφατο δημιούργημα: Η "Υγειινή φριτέζα" που τηγανίζει χωρίς λάδι! Τι μου λέτε κύριε Μαμαλάκη μου! Κατασκευάστηκε τέτοια καινοτομία; Λοιπόν, για να μην τα πολυλογούμε, υγειινές πατάτες τόσο φρέσκες όσο και κατεψυγμένες, εγώ (όπως και πολλοί άλλοι υποθέτω) έφτιαχνα πριν το σκεφτεί η Tefal.

Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να ρίξετε λίγο λάδι πάνω από τις ωμές πατάτες που μόλις έχετε κόψει στο μπωλ, μαζί με ό,τι μπαχαρικό και μυρωδικό θέλετε, να τις ανακατέψετε ώστε να πάει το μείγμα παντού, και να τις ψήσετε σε λαδόχαρτο στο φούρνο για μισή ώρα.

Για να το πάμε ακόμα παραπέρα, μπορείτε να περάσετε τις πατάτες από τρίφτη που τις κάνει chips, να τους ρίξετε ρίγανη, ή ξύδι + αλάτι, ή γιαούρτι σακούλας + κρεμμύδι, ή ό,τι άλλο σας κατέβει, και να ταΐσετε όσους τρελαίνονται για έτοιμα chips του εμπορίου, με κάτι αγνό και σπιτικό.

 

Ηλεκτρικές σκούπες που σκουπίζουν, σφουγγαρίζουν, πλένουν, στεγνώνουν, φτιάχνουν καφέ, και πιθανό να διαβάζουν και τα παιδιά..

Δεν καταλαβαίνω τι κακό υπάρχει στη χειροκίνητη σκούπα και το χειροκίνητο σφουγγάρισμα. Προσωπικά προσπάθησα να χειριστώ αυτά τα θαύματα της τεχνολογίας, και το μοναδικό που κατάφερα ήταν να τραβολογάω πίσω μου και να κοπανάω τα έπιπλα με δαύτο. Πέρα από την πιθανή οικονομία χρόνου, ούτε τα χαλιά καθαρίζουν καλύτερα αν δεν τα τινάζετε αλλά τα "ρουφάτε", ούτε το πάτωμα. Και αν σκεφτεί κανείς πόσο ρεύμα καταναλώνουν αυτές οι "αντικαταστάτριες" των χειροκίνητων εργαλείων, μάλλον θα τρομοκρατηθεί.

 

Συσκευές αρωματισμού χώρου: Σίγουρα είναι απαραίτητες! Αν δε σας φτάνουν όλα τα χημικά που εισπνέετε από τα υπόλοιπα καθαριστικά, την ατμοσφαιρική ρύπανση, και τα καλλυντικά που χρησιμοποιείτε, τότε σίγουρα λίγο τεχνητό άρωμα θα καλύψει τα κενά σας. Εκτός του ότι ΚΑΙ αυτά καταναλώνουν ρεύμα, καταστρέφουν το όζον, είναι ανθυγειινά, δεν έχουν καμία μα ΚΑΜΙΑ σχέση με τα αρώματα που θα μπορούσατε να απολαμβάνετε από ένα φυσικό αιθέριο έλαιο της αρεσκείας σας. Έχουμε φτάσει να πιστεύουμε ότι τα φρούτα μυρίζουν "peach" της Glade, και έχουμε ξεχάσει τις φυσικές μυρωδιές. Χώρια που θέλει και το ανταλλακτικό κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Και η τελευταία μόδα που κυριολεκτικά θερίζει! Δεν είναι συσκευή, είναι προϊόν! Πωλείται παντού! Από καταστήματα ηλεκτρονικών, φαρμακεία, super market, μέχρι και σε καταστήματα ρούχων..

Αν δυσκολεύεστε να μαντέψετε, είναι το αντισηπτικό gel χεριών. Με κύριο απολυμαντικό συστατικό του το οινόπνευμα, αν και κανείς δεν έχει αναρωτηθεί που είναι το κακό στο να χρησιμοποιεί απλό οινόπνευμα. Το οινόπνευμα δεν αφήνει άρωμα. Δεν αφήνει καν μυρωδιά. Είναι φτηνότερο. Κι όσο για την πρόληψη κατά της γρίπης των χοίρων, εγώ αυτά τα ακούω βερεσέ. Δεν ήταν ανάγκη να επινοηθεί καμία γρίπη των χοίρων για να χρειάζεται ο Αθηναίος ένα gel να απολυμαίνει τα χέρια του. Το γεγονός και μόνο ότι μένει στην Αθήνα και χρησιμοποιεί μέσα μαζικών μεταφορών αρκεί.

 

Ελπίζω μετά από αυτό να σκεφτείτε πιο λογικά την αγορά που θα κάνετε επειδή το είδατε να το έχει κάποιος ή το είδατε σε διαφήμιση.. Σκεφτείτε μακροχρόνια, την τσέπη σας και το περιβάλλον, και κυρίως σκεφτείτε τα παιδιά σας και την υγεία σας.

 

 

Συμφωνω σε ολα εκτος απο την απαξιωση της ηλεκτρικης σκουπας!!

Νομιζω πως εχει βελτιωσει τη ζωη μας πααααρα πολυ!!

Ουτε να σκεφτω δε θελω τι θα γινοταν αν ολοι τιναζανε τα χαλια τους!

 

Παντως το πνευμα του αρθρου μου αρεσε πολυ!!Σιγουρα μας δημιουργουν αναγκες απο το πουθενα!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

αν εκμεταλευτεις σωστα, τα δωρα-ρούχα που φερνουν οι συγγενεις στα παιδια κερδίζεις πολλα....

ας πουμε σε μια γιορτη αν φερουν δωρα στο παιδι ρουχα, πας και τα αλλαζεις αν δε του κανουν η δε σου αρεσουν, ή παιιρνεις μεγαλυτερα νουμερα για αργοτερα....

εγω απο τη βαφτιση του μικρου μου δεν αφησα τιποτα ανεκμεταλευτο. τα αλλαξα ολα και μεχρι το φθινοπωρο δε θα χρειαστουμε τιποτα....

αντε κανα παπουτσακι.......

 

και εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα και δεν θα χρειαστώ τίποτα για φέτος και ελάχιστα για του χρόνου.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...