Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη & αυτοάνοσο νόσημα


Recommended Posts

Καλησπέρα !

Υπάρχει καμία που να προσπαθεί για παιδακι και να εχει αγκυλοποιητικη σπονδυλοαρθριτιδα ;;;; Δεν παιρνω αγωγη καθως ειναι σε αρχικό στάδιο και ειμαι απλα υπο παρακολουθηςη! Ομως επειδη ο άντρας μου εχει αζωοσπερμια απο χημειοθεραπείες προσπαθούμε με εξωσωματικη για μπεμπακι! Μετα απο 3 χρονια κόπους και βάσανα με το σπερμα, καταφέραμε να κανουμε την πρωτη εξωσωματικη που τελικα απέτυχε! Τελικα τα αυτοανοσα δυσκολεύουν την εμφυτευση του εμβρύου;;; Η ρευματολογος μου λεει οχι! Ο εξωσωματικος λεει οτι μπορει.... Τι γινεται;;; Αυτο μας έλειπε! Τα ειχαμε χύμα μας ήρθαν και τσουβαλάτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου, μαγισσα,

στα αυτοανοσα προτεινουν συνηθως κορτιζονη για την εξωσωματικη, τις δοσεις τις ρυθμιζει ο ρευματολογος. επισης και αλλα φαρμακα. αν δεν επαιρνες τιποτα, υπαρχει περιπτωση να μην γινεται εμφυτευση (με καθε επιφυλαξη το λεω). η δικη σου παθηση ομως ισως και να μην ειναι εμποδιο, αλλα να παιζουν ρολο αλλοι παραγοντες στην αποτυχια - προβληματα στο σπερμα, χρ/μικες ανωμαλιες κ.λ.π.

 

http://www.elire.gr/info_det.php?di=24

Link to comment
Share on other sites

γεια σου, μαγισσα,

στα αυτοανοσα προτεινουν συνηθως κορτιζονη για την εξωσωματικη, τις δοσεις τις ρυθμιζει ο ρευματολογος. επισης και αλλα φαρμακα. αν δεν επαιρνες τιποτα, υπαρχει περιπτωση να μην γινεται εμφυτευση (με καθε επιφυλαξη το λεω). η δικη σου παθηση ομως ισως και να μην ειναι εμποδιο, αλλα να παιζουν ρολο αλλοι παραγοντες στην αποτυχια - προβληματα στο σπερμα, χρ/μικες ανωμαλιες κ.λ.π.

 

http://www.elire.gr/info_det.php?di=24

 

 

Καλημέρα! Έπαιρνα κορτιζονη στην προσπαθεια ! 5mg που μου τα σύστησε ο εξωσωματικος! Η Ρευματολογος μου ειχε πει οτι προχωράω κανονικα για εξωσωματικη σαν να μην εχω τιποτα και πως δεν δημιουργεί δυσκολίες στην εμφυτευση! Για την ακρίβεια μου ειπε πως υπαρχουν φήμες αλλα δεν εχει αποδειχθεί μεσω έρευνας! Παράγοντες για την αποτυχία μπορει να ειναι το οτιδηποτε....δεν παλεύουμε και με απλα προβλήματα αλλωστε! Απλα ανησυχω μηπως εκτος απο ολα τα αλλα παιζει και αυτο τον ρόλο του και τοτε....κλάφτα Χαράλαμπε!

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι σχετικα μικρη στην ηλικια, δεν παιζει μεγαλο ρολο η παθηση που εχεις (απο αυτα που εχω ψαξει). εξαλλου, πολλες φορες και μεγαλυτερες γυναικες με σοβαρα προβληματα υγειας μενουν εγκυες. και σε σενα το ευχομαι πολυ συντομα.

ρωτησε μηπως χρειαστει να παρεις παραπανω κορτιζονη στην επομενη προσπαθεια σου. αντι για 5, ισως 10mg. συζητησε το με τον γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι σχετικα μικρη στην ηλικια, δεν παιζει μεγαλο ρολο η παθηση που εχεις (απο αυτα που εχω ψαξει). εξαλλου, πολλες φορες και μεγαλυτερες γυναικες με σοβαρα προβληματα υγειας μενουν εγκυες. και σε σενα το ευχομαι πολυ συντομα.

ρωτησε μηπως χρειαστει να παρεις παραπανω κορτιζονη στην επομενη προσπαθεια σου. αντι για 5, ισως 10mg. συζητησε το με τον γιατρο σου.

 

 

30 είμαι....μικρη αισθανομαι! Χαχχαχαχα...

Ναι θα ρωτησω για αυτο που λες....!!!! Και βλέπουμε.....

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους... Θα ήθελα τη βοήθεια σας για κάτι το οποίο πραγματικά δεν έχω ιδέα! Είμαι 24 χρονών και μετά από μια παλινδρόμη και μια αποβολή δεύτερου τριμήνου είμαι ξανά έγκυος κ συγκεκριμένα στην 14 εβδομάδα! Μετά από κάποιες εξετάσεις βρέθηκε θρομβοφιλια και ενεργός ΣΕΛ. Πότε δεν είχα καταλάβει κάτι κ το βρήκαμε τελείως τυχαία! Απ' ότι μας είπε ο γιατρός είναι ενεργός αλλά κλειδωμένος! Κάνω ενέσεις υπαρρινης κάθε μέρα για τη θρομβοφιλια. Το θέμα είναι, ότι ο εμβρυολογος που μας έκανε την αυχενική μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε μια εξέταση για τα αντισώματα anti-ro & anti-la γιατί αν υπάρχουν λέει μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στη καρδιά του εμβρύου! Ο γιατρός μας πάλι λέει πως δεν είναι απαραίτητο να γίνει αυτή η εξέταση! Γνωρίζει κάποια αν ισχύ όντως αυτό ? Η κάποια με ενεργό λύκο που να ξέρει ? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα pink!!! Εχει δίκιο ο έμβρυολογος σου πρέπει να τα κανείς τα αντισώματα αυτά . Κ επισης να ξέρεις οτι ο λύκος απαιτεί εξετασεις κ έλεγχο στην εγκυμοσυνη καθε μηνα ενδελεχή . Δεν στο εχει πει ρευματολογος ;; Το ξέρω γιατί εχω παραπλήσιο νόσημα ρευματοειδή αρθριτιδα κ ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδάκι μου στην 14η εβδομαδα κ τις έκανα ήδη αυτές τις εξετασεις από την 10η εβδομαδα . Εύχομαι καλή εγκυμοσυνη κ ολα θα πανε καλα !! Να προσεχείς κ να κανείς τις εξετασεις σου .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Όχι δεν με έχει παρακολουθησει ρευματολογος γιατί ποτέ δεν είχε εκδηλωθεί ο λύκος ως τώρα. Δεν το ήξερα καν να φανταστείς,τώρα στην εγκυμοσύνη το έμαθα . Αυτά τα αντισώματα για να καταλάβω πρέπει να μην τα έχω για να μην κινδυνεύει το μωρό σωστά ? Εξετάσεις εκτός από τις γνωστές που κάνουμε όλες κάθε μήνα κάνω και την D-dimmer. Γνωρίζεις αν συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται και κάποια άλλη ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόνον pink να πας σε ρευματολόγο τωρα ειδικα που είσαι εγκυος να βάλετε μια σειρά . Οταν κάποια αντισώματα ειναι υψηλά απαιτείται συνήθως θεραπεία με κορτιζόνη ακόμα κ κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης κ να ξέρεις επισης αν τα αντισώματα αυτά ειναιυψηλα πολλές φορες οι ρευματολογος συστήνουν υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρυου κατα την 22-26 εβδομαδα για να δουν οτι ολα ειναι καλα. Το έκανα κ εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη στο Ωνάσιο για να να δούμε την καρδουλα του εμβρυου . Ελπιζω να βοήθησα οσο μπορούσα . Οτι άλλο χρειαστείς εδώ ειμαι !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας!

Πολύ συχνά διάβαζα το φόρουμ αλλά διστάζω να πω την ιστορία μου. Διαγνώστηκα λύκο στην ηλικία των 15 από τότε δεν έχω ηρεμήσει ποτέ. Είμαι 35 ετών και μόνο τα τελευταία 2 χρόνια η ασθένεια είναι σε ύφεση. Τα πρώτα χρόνια ο λύκος είχε χτυπήσει τα νεφρά, μετέπειτα έπαθα θρομβοπενια (με αφαίρεση σπληνας), και τελευταία έδειχνε υψηλούς υπατικους δείκτες. Δυστυχώς αναγκαστικα να κάνω διακοπή κύησης γιατί τα υπατικα ανεβαιναν τρομακτικά .Ο ρευματολογος μου συνεργάζεται συνέχεια με το γυναικολόγο αλλά ήταν αδύνατον να συνεχιστεί η κύηση. Τώρα μετά από τρία σχεδόν χρόνια επιθυμώ να ξαμαδοκιμασω αλλά ο ρευματολογος φοβάται και φοβίζει και εμένα. Μου επισήμανε ότι μόνο το Αλεξάνδρα μπορεί να βοήθησει,αλλα δεν γνωρίζω κανέναν γιατρό εκεί. Θέλω να μάθω αν γνωρίζετε κάποιος γυναικολόγο που έχει καποια εμπειρία έστω σε άτομα με λυκο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

Δε γνωρίζω κάποιο γυναικολόγο στο Αλεξανδρα.

Ήθελα απλα να σου πω καλη δύναμη και ευχομαι να τα καταφέρεις.

Γυναίκες με λύκο πλέον μπορούν να κυοφορησουν και να γεννήσουν με τη κατάλληλη παρακολούθηση.Μη το βάζεις κάτω.Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ....... Είναι παρήγορο να νιώθεις ότι δεν είσαι μόνος.Ελπιζω όλες οι εξετάσεις που έχω κάνει να είναι καλές ώστε η προσπάθεια να πετύχει... Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ....... Είναι παρήγορο να νιώθεις ότι δεν είσαι μόνος.Ελπιζω όλες οι εξετάσεις που έχω κάνει να είναι καλές ώστε η προσπάθεια να πετύχει... Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!

 

Να σαι καλα.

Καλη επιτυχια και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια μου χαιρομαι πολυ που βρηκα συνοδοιπορισες με αυτοανοσα.Πασχω κι εγω απο Ρ.Α οροαρνητικη.Μετα απο πολλες πεντακαθαρες εξετασεις καιαλλαγη τουκαχιστον 4 γιατρωνκι εννοειται πολυ τρεξιμο(που ακομα συνεχιζω) σε αυτο κατεληξε η ρευματολογος μου και η προτελευταια γιατρος στο λαικο που πηγα.Με ι=μεθοτρεξατη απο περυσι τον Ιουλιο την οποια κι εχω κοψει απο το Φεβρουαριο ,γιατι προσπαθω κι εγω για παιδακι.Αγχωνομαι πολυ....Περιμενω καποιες απαντησεις για αντισωματα LA-RO καιι ΤSH ΛΙΓΑΚΙ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΗ.Μου ειπε η γατσρεντερολογος μου μολις αρω τις απαντησεις να παω κι ενδοκρινολογο πιθανον εκτος απο Ρ.Α εχω και θυροειδη.Εχει τυχει σε καποια αλλη κοπελα θυροειδη Ρ.Α και πως το αντιμερωπισε?Σας παρακαλω αν εχει καποια αναλογη εμπειρεια ας μου απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου χαιρομαι πολυ που βρηκα συνοδοιπορισες με αυτοανοσα.Πασχω κι εγω απο Ρ.Α οροαρνητικη.Μετα απο πολλες πεντακαθαρες εξετασεις καιαλλαγη τουκαχιστον 4 γιατρωνκι εννοειται πολυ τρεξιμο(που ακομα συνεχιζω) σε αυτο κατεληξε η ρευματολογος μου και η προτελευταια γιατρος στο λαικο που πηγα.Με ι=μεθοτρεξατη απο περυσι τον Ιουλιο την οποια κι εχω κοψει απο το Φεβρουαριο ,γιατι προσπαθω κι εγω για παιδακι.Αγχωνομαι πολυ....Περιμενω καποιες απαντησεις για αντισωματα LA-RO καιι ΤSH ΛΙΓΑΚΙ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΗ.Μου ειπε η γατσρεντερολογος μου μολις αρω τις απαντησεις να παω κι ενδοκρινολογο πιθανον εκτος απο Ρ.Α εχω και θυροειδη.Εχει τυχει σε καποια αλλη κοπελα θυροειδη Ρ.Α και πως το αντιμερωπισε?Σας παρακαλω αν εχει καποια αναλογη εμπειρεια ας μου απαντησει

 

Αν αναφέρεσαι στη ρευματοειδή αρθρίτιδα εχω να σου πω ότι μία πολύ καλή μου φιλη γεννησε πρόσφατα ενα υγιέστατο μωρακι ενώ μία άλλη έχει κανει ηδη δυο παιδάκια. Αν σε παρακολουθούν στενά καλοί γιατροί τότε όλα θα πάνε καλα! Αυτοανοσία θυρεοειδους ειχα κι εγω (υπερθυρεοειδισμό graves). Παιρνω το χαπάκι μου, είμαι ρυθμιςμένη και ειμαι καλυμμένη σε μια πιθανή εγκυμοσυνη!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σευχαριστω πολυ Charra να σαι καλα που μου απαντησες τοσο γρηγορα!!!Ελπιζω ολα να πανε καλα και να ναι και οι τελευταιες εξετασεις που κανω!!!!

 

Σου το ευχομαι!!!! Αμ χρειαστείς κάποια επιπλέον πληροφορία στείλε μου προσωπικό μηνυμα να ρωτήσω τα κοριτσια! Επιπλέον, να ξέρεις οτι τα αυτοάνοσα συνηθως καταστέλλονται στην εγκυμοσυνη.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Σου το ευχομαι!!!! Αμ χρειαστείς κάποια επιπλέον πληροφορία στείλε μου προσωπικό μηνυμα να ρωτήσω τα κοριτσια! Επιπλέον, να ξέρεις οτι τα αυτοάνοσα συνηθως καταστέλλονται στην εγκυμοσυνη.

 

Τα αυτοάνοσα συνήθως καταστέλλονται στην εγκυμοσύνη , όχι πάντα βέβαια, και συνήθως ξεσπάνε μετά την εγκυμοσύνη, όχι πάντα βέβαια. Αλλά ο γιατρός είναι αυτός που πρέπει να κατευθύνει τον ασθενή και να τον βοηθήσει σε όλα.

Προσωπικά εγώ δεν έχω γνώρισει κανέναν γιατρό που να μου δίνει το οκ να προχωρήσω σε εγκυμοσύνη σε σχέση με το δικό μου αυτοάνοσο. Ελπίζω εσείς να είστε πιο τυχερές!

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοάνοσα συνήθως καταστέλλονται στην εγκυμοσύνη , όχι πάντα βέβαια, και συνήθως ξεσπάνε μετά την εγκυμοσύνη, όχι πάντα βέβαια. Αλλά ο γιατρός είναι αυτός που πρέπει να κατευθύνει τον ασθενή και να τον βοηθήσει σε όλα.

Προσωπικά εγώ δεν έχω γνώρισει κανέναν γιατρό που να μου δίνει το οκ να προχωρήσω σε εγκυμοσύνη σε σχέση με το δικό μου αυτοάνοσο. Ελπίζω εσείς να είστε πιο τυχερές!

 

ΜΑΡΙΤΑ εξαρτάται από το νόσημα προφανως... Ας πούμε οι θυρεοειδίτιδες είναι πολύ κοινές καταστάσεις. Δε γνωριζω ποιό είναι το δικό σου αυτοάνοσο κι αν πραγματι είναι τόσο απαγορευτικό αλλά εύχομαι όλα να σου πάνε καλά! Υπομονή και καλή δύναμη!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΤΑ εξαρτάται από το νόσημα προφανως... Ας πούμε οι θυρεοειδίτιδες είναι πολύ κοινές καταστάσεις. Δε γνωριζω ποιό είναι το δικό σου αυτοάνοσο κι αν πραγματι είναι τόσο απαγορευτικό αλλά εύχομαι όλα να σου πάνε καλά! Υπομονή και καλή δύναμη!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Και βέβαια εξαρτάται από το νόσημα, αλλά και από το γιατρό και από το χαρακτήρα του καθενός. Αν δεν είχα κανένα παιδί πιθανότατα θα το τολμούσα και ας μη με αφήνανε οι γιατροί. Τώρα που έχω ήδη ένα όμως δε μπορώ να πάρω το ρίσκο. Πρέπει να είμαι καλά για το παιδί αυτό πρώτα από όλα.

Απλά στη δική μου περίπτωση οι γιατροί δε με αφήνουν έτσι και αλλιώς.

Δύσκολες καταστάσεις αυτές για τη γυναίκα! Μακάρι όλες να έχουμε τα επιθυμητα αποτελέσματα. Κουράγιο σε όλες μας λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Μαριτα μου σου ευχομαι να πανε ολα κατ ευχην!!Εγω εχω σταματησει τις προσπαθειες αναγκαστικα μεχρι να περασει ο χρονος που πρεπει..Λογο του οτι επερνα μεθοτρεξατη..Και καθε μηνα τρεμω στην ιδεα οτι μπορει να εχω μεινει εγκυος κι ας το θελω τοσο πολυ....Κανω υπομονη 5 μηνες μεινανε.Τουλαχιστον ετσι διαβασα και απο αλλες κοπελες που περνανε μεθοτρεξατη...Δε θελω να μεινω και το μωρακι μου να μου πεθανει πριν καν το γνωρισω ουτε καν να διαννοηθω για τερατογενεση....Δυσκολα κοριτσια αλλα με υπομονη και στηριξη πιστευω ολα καλα θα πανε!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σου το ευχομαι!!!! Αμ χρειαστείς κάποια επιπλέον πληροφορία στείλε μου προσωπικό μηνυμα να ρωτήσω τα κοριτσια! Επιπλέον, να ξέρεις οτι τα αυτοάνοσα συνηθως καταστέλλονται στην εγκυμοσυνη.

 

Να σαι καλα κοριτσαρα μου!!!Απλα αγχωθηκα γιατι και θυροειδης και ρευματοειδη αρθριτιδα μου κατσανε βαρια εστω και σαν ιδεα...Τωρα αρχισα να ζω με και να συνηδητοποιω τι γινεται με την αρθριτιδα...Κι αρισανε να βγαινουνε κι αλλα ...Εχει ο Θεος θα δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα.

 

Πριν ένα μήνα διαγνώστηκα με λύκο. Η γιατρός μου ήταν πολύ καθησυχαστική και μου μίλησε για μια πολύ ήπια μορφή της ασθένειας. Εκτός από τις εξετάσεις που εδειξαν ότι νοσώ, δεν έχω κανένα ιδιαίτερο σύμπτωμα. Στην ουσία, αν δεν είχα κάνει τις εξετάσεις δεν θα το ήξερα ακόμα. Ωστόσο, η γιατρός μου συνέστησε το plaquenil λόγω της πιθανότητας να θελήσω να κάνω παιδί στο μέλλον. Συγκεκριμένα, μου είπε χαρακτηριστικά ότι δεν θα μου έδινε τίποτα προς το παρόν. Ειδικά αν ήμουν άντρας....

 

Παρά το γεγονός ότι μου είπε να μην με αγχώνει, δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι. Θα ήθελα να μάθω, από κάποιον / κάποια που παίρνει το συγκεκριμένο φάρμακο αν έχει παρατηρήσει κάποιες παρενέργειες... γενικά αν έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα λόγω του φαρμάκου. Και επίσης σε περίπτωση εγκυμοσύνης το φάρμακο διακόπτεται; γιατί εμένα η γιατρός μου είπε ότι το συνεχίζεις κανονικά, αν και στο χαρτάκι που υπάρχει μέσα στο κουτί λέει το αντίθετο. 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι απο εμενα.Μολις χθες ακουσα την καρδια του παιδιου,εμαθα οτι εχω λυκο χωρις να εχω συμπτώματα ( βαση των εξετάσεων) και το χειροτερο οτι εχω anti ro θετικα που ευθυνονται για καρδιοπαθεια στο βρεφος,αν βεβαια μεχρι τοτε δεν εχω αποβαλλει οπως μου τονισε ο ρευματολογος.αρχισα απο σημερα κορτιζονη,πλακενιλ και σαλοσπιρ και περιμενω αποτελεσματα για αντιφωσφολιδικο  συνδρομο..μεχρι πριν δυο μερες νομιζα οτι θα ζουσα μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη, τωρα νιωθω πως ειμαι προ τετελεσμενου.εχει περασει καποια σας αναλογη εμπειρια;;ειδικα αυτο με τα αντισωματα ρο με εχει τσακισει. Χρειαζομαι και αιματολογο η με καλυπτει ο ρευματολογος;;σας ευχαριστώ  για το χρονο σας,ελπιζω να μη σας μαυρισα..ο Θεουλης να μας βοηθαει ολες μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...