Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι φυσιολογικο;(παλμοί καρδιάς)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


off topic: κουκλαρα η μαρία σου!

 

 

δηλαδή ειναι κατι που μπορέι να βρεθεί ..... σαν υποψία εστω...... από οτι κατάλαβα με το στηθοσκόπιο;

 

και εχει και αμεση σχεση με τους παλμους;

 

ε ρε γλέντια .... θα ξυπνησει η φελια και θα την κυνηγαω να την μετρησω....

 

Εμας βρεθηκε στην εξεταση του παιδιατρου στο ΙΚΑ για το νηπιο Ο δικος μας ο καραμαμουχαλος κοιμοταν τον υπνο του δικαιου και δεν ειχε παρει χαμπαρι τιποτα :evil::evil: . Το μηνιατικο ηξερε να το παιρνει:evil:

 

Η επιβεβαιωση εγινε με το τριπλεξ καρδιας που του καναμε μετα. Απ οτι λενε ολοι θα το παρακολουθουμε αλλα πιθανοτατα θα φυγει

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο καιρό είχα αναρρωτηθεί και εγώ για τους παλμούς γιατί μου φάνηκαν πολλοί. 3 χρονών που είναι ο δικός μου οι φυσιολογικοί παλμοί είναι 80 - 120 και είχε 100. Φαντάζομαι ότι αν τρέξει παραπάνω θα έχει παραπάνω παλμούς, άρα η ταχυκαρδία σε αυτή την ηλικία δε νομίζω ότι είναι ανησυχητικό!

Link to comment
Share on other sites

η καρδιακη συχνοτητα στα παιδια ειναι ταχυτερη απο οτι στους ενηλικες λογω υψηλοτερου μεταβολισμου και καρδιακης παροχης.

ο μεσος ορος για παιδια απο 2-10 ετων ειναι 80 παλμοι το λεπτο σε ηρεμια και 60-140 σε εγρηγορση.

Ταχυκαρδια σε παιδια θεωρειται η καρδιακη συχνότητα πανω απο 160-180 παλμους το λεπτο.

Καλο θα ηταν ομως τις αποριες να τις συζητησεις με την παιδιατρο σου, που θα εξετασει και θα αξιολογησει καλυτερα το παιδι.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε Abbie τι να σου πω ρε κοπελα μου!! Εισαι θησαυρος. Το δικο μου το χαβα σκεφτηκες μεσα στα δικα σου; Με καθυσηχασες πολυ παντως. Φιλακια στον Ethan!!!

 

 

Κουκλα μου, ειναι το δευτερο σπιτι μας το νοσοκομειο, και οι νοσοκομες ειναι φιλες μας... ετσι πρεπει να το βλεπουμε, γιατι αλλιως θα τρελλαθουμε τελιως!!! :)

καμια φορα εχουμε και transfer.... που το πληρωνει ο φορολογουμενος (ξερεις, αυτο με τα μπλε φωτακια)!!! μη κοιτας που δεν τα γραφω ολα στο φορουμ, προσπαθω να μεταδωσω ενα μηνημα αισιοδοξιας, οτι δεν σου καταστρεφεται η ζωη αν εχεις ενα παιδι με ειδικες αναγκες....

 

Στο θεμα μας, και παλι θελω να σου τονισω οτι αν δεν σου εχει ζητηθει, και δεν εχεις κανει εκπαιδευση στο να παιρνεις καποιες συγκεκριμενες παρατηρησεις, δεν εχει νοημα ουτε να τις παιρνεις, ουτε και να ανησυχεις για τα αποτελεσματα που βγαζεις. Αν χρειαζοταν, θα ειχες μονιτορ στο σπιτι, ετσι δεν ειναι? Η' τουλαχιστον ενα ντοπλερ? Σαν μαμα ξερεις το παιδι σου, και θα καταλαβεις ΑΜΕΣΩΣ αν κατι δεν παει καλα, το λενε μητρικο ενστικτο και δεν κανει λαθος!! Φιλακια στο ζουζουνι σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...