Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρισδιαστατος υπερηχος


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. ειμαι νέα στο forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Είμαι στη 15η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και θα ήθελα να κάνω ένα τρισδιάστατο υπέρηχο.μήπως ξέρετε που κάνουν?? μέχρι τώρα πάω στη βιοιατρική για τους κανονικούς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα. ειμαι νέα στο forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Είμαι στη 15η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και θα ήθελα να κάνω ένα τρισδιάστατο υπέρηχο.μήπως ξέρετε που κάνουν?? μέχρι τώρα πάω στη βιοιατρική για τους κανονικούς

 

 

Καλημέρα... Πες μας σε ποια πόλη είσαι για να σου απαντήσουμε ανάλογα;

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι αθηνα και στον 7ο μηνα ποτε θα πρεπει να τον κανω? Δεν ειναι υποχρεωτικος το ξερω αλλα πρεπει να συνενοηθω με το γιατρο μου πρωτα? Γιενται στο μαιευτηριο που θα γεννησω?

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι αθηνα και στον 7ο μηνα ποτε θα πρεπει να τον κανω? Δεν ειναι υποχρεωτικος το ξερω αλλα πρεπει να συνενοηθω με το γιατρο μου πρωτα? Γιενται στο μαιευτηριο που θα γεννησω?

 

Κοίτα για το που δεν μπορώ να σου πώ γιατί μένω Θεσσαλονίκη. Αλλά ο τρισδιάστατος υπέρυχος γίνεται όταν κάνεις τον μεγάλο. Δεν είναι κάτι διαφορετικό απλά είναι καινούριο το μηχάνημα και το βλέπεις το μπεμπέ κανονικά. Αν τώρα εκεί που έκανες τον μεγάλο δεν είχαν τρισδιάστατο δεν σημαίνει ότι πρέπει να πας να κάνεις. Δεν είναι δηλαδή μια ξεχωριστή εξέταση που πρέπει να γίνει. Απλά μιλάμε για ένα μηχάνημα που σου δίνει και αυτή τη δυνατότητα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο β επιπέδου κάνουν σίγουρα αρκεί να έχει ο γιατρός το κατάλληλο μηχάνημα. Απ' ό,τι μας είπε ο υπερηχογραφιστής το τρισδιάστατο βοηθάει στο να δούμε αν το μωράκι μας έχει λαγόχειλο. Κατά τ'άλλα είναι μόνο για εφέ...

Αλλά είναι τέλειο να βλέπεις το μωράκι σου όπως περίπου είναι (γιατί μην πιστεύετε ότι είναι πραγματική απεικόνιση. είναι ειδικοί αλγόριθμοί που προσπαθούν να πλησιάσουν όσο γίνεται πιο κοντά στα πραγματικά χαρακτηριστικά του παιδιού.) Πάντως κι εγώ είχα λυσσάξει να κάνω 3d και ήμουν πολύ τυχερή γιατί εδώ στο Ηράκλειο έχουν φέρει το μηχάνημα το τελευταίο δίμηνο...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι για τον Β επιπεδου? Γιατι τον εκανα στο Ιασω κι εκει σιγουρα ειχαν τετοιο μηχανημα, ειχα δει φωτογραφιες εκει που μου εκαναν εξεταση. Τωρα δηλαδη δε μπορω να κανω? η δεν αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι για τον Β επιπεδου? Γιατι τον εκανα στο Ιασω κι εκει σιγουρα ειχαν τετοιο μηχανημα, ειχα δει φωτογραφιες εκει που μου εκαναν εξεταση. Τωρα δηλαδη δε μπορω να κανω? η δεν αξιζει?

 

Εγώ καί όταν έκανα την αυχενική διαφάνεια και στον Β επιπέδου την είδα τρισδιάστατη μας έδωσαν και dvd. Κοίτα φαντάζομαι αν θες μπορείς να πας και να κάνεις αλλά θα πληρώσεις extra ενώ εκεί ήταν μέσα στην τιμή. Μπορείς να ρωτήσεις το γιατρό σου ή να πάρεις τηλ στο Ιασώ. Το αν αξίζει ή όχι δεν μπορώ να σου το πώ. Είναι ένα λεπτό θέμα....

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα 3d και στην αυχενική και στο β΄επιπέδου, και θα κάνω και σήμερα στο doppler. Πιστεύω ότι αξίζει. πήγα σε εμβρυολόγο που μου σύστησε ο γιατρος μου. Πάρα πολύ καλός και αν θέλεις κάνε μου πμ να σου δώσω τα στοιχεία του!

Link to comment
Share on other sites

αθήνα μένω.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. θα το ψάξω γιατί δεν έχω κάνει ακόμα το β επιπεδου.. εχω τρελαθεί με κάτι φωτο που είδα στο internet και φαίνεται πολύ καλά το μωρό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αθήνα μένω.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. θα το ψάξω γιατί δεν έχω κάνει ακόμα το β επιπεδου.. εχω τρελαθεί με κάτι φωτο που είδα στο internet και φαίνεται πολύ καλά το μωρό....

 

Κοίτα, η προσωπική μου εμπειρία είναι η ακόλουθη: εμείς όταν τελειώνουμε κάθε υπέρηχο στο γιατρό μου, κάνουμε κι έναν τρισδιάστατο πάντα για να δούμε μαγουλάκια, κινήσεις κλπ. πιο πολύ για να τελειώσει η επίσκεψη με λίγο γούτσου-γούτσου παρά γιατί έχει κάποιο νόημα :D Να φανταστείς ότι εγώ ποτέ δεν ζήτησα τρισδιάστατο υπέρηχο γιατί δεν με νοιάζουν πολύ αυτά τα πράγματα παρά τα πιο επιστημονικά (δωσμου νούμερα, μετρήσεις και την καταβρίσκω). Πάντως σε όλους τους τρισδιάστατους υπέρηχους το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο καλό και εξαρτάται από τη θέση και τη στάση του μωρού. Οπότε μην απογοητευτείς αν το δικό σου δεν είναι σαν τη φωτο στο internet, εμείς τέτοια επίπεδα μόνο μια φορά πιάσαμε :cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ δεν ζήτησα τρισδιάστατο κι όμως ο γιατρός μας έβαλε όταν ήταν να δούμε προσωπάκι και να δεί αυτός καλύτερα αλλά και να δούμε πως φαίνεται ! :wink:

 

αλλά εντάξει δεν μου φάνηκε τόσο πια διαφορά, απλά είναι έγχρωμο!

Link to comment
Share on other sites

Στο ΛΗΤΩ ξέρει καμιά αν γίνεται υπερηχογράφημα 3D? Κι αν ναι, πρέπει να το ζητήσω; Θα παω στις 17/7 για το Β' επιπέδου και θα ήθελα να ξέρω...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Τον υπέρηχο 3D ή 4D (ακόμη καλύτερο) μπορεί να το κάνεις σε οποιοδήποτε μαιευτήριο γεννήσεις. Συνήθως ο γυναικόλόγος σου σε στέλνει εκεί για τους μεγάλους υπέρηχους, τον Β' επιπέδου κάπου στον 5ο μήνα και το λεγόμενο doppler κάπου στον 8ο. Εκεί όταν πάρεις να κλείσεις ραντεβού μπορείς να τους ζητήσεις να το συνδιάσεις με τον 3 ή 4D. Οπότε σε κανονίζουν σε μηχάνημα που τα συνδιάζει. Το θέμα είναι ότι απλά πληρώνεις extra. π.χ. εγώ θα κάνω τον 4D σε 10 μέρες περίπου στον έλεγχο doppler που θα κάνω - είναι καλύτερα πιστεύω γιατί το παιδί πια έχει μεγαλώσει και θα φαίνεται καλύτερα - και όταν έκλεισα ραντεβου στο Λητώ που θα το κάνω, τους είπα ότι θέλω και τον 4D. Αντί λοιπόν να πληρώσουμε γύρω στα 80 ευρώ, θα πληρώσουμε 110 ευρώ + 2,50 ευρώ περίπου για το dvd (αν θέλεις να σου το γράψουν ώστε να το έχεις αναμνηστικό).

Ελπίζω να σε βοήθησα :D

Link to comment
Share on other sites

Στο ΛΗΤΩ ξέρει καμιά αν γίνεται υπερηχογράφημα 3D? Κι αν ναι, πρέπει να το ζητήσω; Θα παω στις 17/7 για το Β' επιπέδου και θα ήθελα να ξέρω...

 

εγω που εκανα β επιπεδου στο λητω πριν εναμιση μηνα, δεν μου εκαναν τρισδιαστατο... απλο υπερηχο...

 

ομως στο ντοπλερ κανουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο ΛΗΤΩ ξέρει καμιά αν γίνεται υπερηχογράφημα 3D? Κι αν ναι, πρέπει να το ζητήσω; Θα παω στις 17/7 για το Β' επιπέδου και θα ήθελα να ξέρω...

 

εγω που εκανα β επιπεδου στο λητω πριν εναμιση μηνα, δεν μου εκαναν τρισδιαστατο... απλο υπερηχο...

 

ομως στο ντοπλερ κανουν...

 

 

To είχες ζητήσει να το κάνεις στο Β' επιπέδου και δεν στο έκαναν; Γιατί εγώ στο Β' επιπέδου το σκέφτόμουν και όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι γίνεται.Τελικά αποφασίσαμε με τον άντρα μου να το κάνουμε στον επόμενο υπέρηχο οπότε δεν κλείσαμε για 4D αλλά μόνο για το απλό Β' επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Summerday ήσουν πολύ αναλυτική! Αν κρίνω απο την τιμή που μας είπε ο γιατρός μου για το Β' επιπέδου (γύρω στα 80) κατά πάσα πιθανότητα δεν θα συμπεριλαμβάνει τρισδιάστατη απεικόνιση...Απ' την άλλη βέβαια, λόγω του ιστορικού του Ραφαήλ και δεδομένου ότι θα πάρουμε μέχρι και φωτογραφίες του μαζί ως νεογνού για σύγκριση, ίσως να μας το κάνουν έτσι κι αλλιώς...Απλά, μάλλον θα πρέπει να ρωτήσω απο τώρα για να ξέρω.

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ ΣΤΟΝ 3ο ΜΕΓΑΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ?ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 31 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ,ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΛΗΡΩΣΕ 900 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ! :roll:

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω από μια απλή επίσκεψη. Αν μιλάμε για το doppler, δεν το έκανα μόνο μία φορά, αλλά 7 μέχρι στιγμής, δηλαδή κάθε εβδομάδα για να ελέγχουμε την οξυγόνωση και αιμάτωση του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

εγω πληρωσα γιαυτη την εξεταση 350Ε αλλα δεν ηταν μονο για τον υπερηχο,εκανα εξατασεις αιματος και κολπικη για μικροβιο και δεν πηγα σε καποιο ιδιωτικο ιατρειο αλλα στο ιατρειο του γιατρου μου που εχει ανθρωπο ειδικο που κανει μονο τους υπερηχους.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ ΣΤΟΝ 3ο ΜΕΓΑΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ?ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 31 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ,ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΛΗΡΩΣΕ 900 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ! :roll:

 

γύρω στα 100 - 120

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...