Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

κορίτσια , έχω μπριζοθεί και εγώ τρελά με τον αρτοπαρασκευαστή , θέλω να αγοράσω της Kenwood 450 ο οποίος φτιάχνει κουλουράκια , ψωμάκι , κέικ, ζύμη για πίτσα, τσουρέκια κα. Κοστίζει λίγο ακριβά 150€ αλλά δεν ξέρω μου έχει κολλήσει βρε κορίτσια , εχθές το βράδυ τον είδα στον ύπνο μου , ούτε έγκυος να ήμουνα πια και να μου μύριζε το ψωμάκι του.Ελπίζω να ψήσω τον άντρα και να μου τον πάρει.

φιλιά σε όλες που δώσανε το κίνητρο.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παντως εχτες το βραδυ που εφτιαξα την συνταγη για τα κρουσανακια σκετη αποτυχια

περισσοτερο σαν προζυμι μου ειχε γινει παρα σαν κρουασαν

πριν απο λιγο εβαλα τα υλικα για ψωμι και ο Θεος βοηθος

εχω χασει το βιβλιαρακι με τις συνταγες που ειχε και τβρα δεν θυμαμαι τιποτα παντως εγω εβαλα 4 φλυτζανες χωριατικο αλευρι και 1 ασπρο μιαμιση φλ. λαδι μιαμιση νερο,1κουταλακι ζαχαρη,1 κουταλακι αλατι και εναμιση μαγια τι λετε αχταρμα τα εκανα; τα παιδια περιμενουν ψωμι το μεσημερι !!!!!!!!!!

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

παντως κρουασανακια δεν ξαναπροσπαθησα οσο για το ψωμι εγινε παρα πολυ ωραιο απλα οταν φουσκωσε το εβαλα σε μακροστενη φορμα και το εψησα και επειδη ηταν αρκετο το ζυμαρι εκανα 2 το 1 το αφησα σκετο και στο αλλο εβαλα ντοματουλα,κρεμμυδι ελιες,πιπερια και εγινε μουρλια απο εκεινη την ημερα εχω φτιαξει αλλες 2 φορες ψωμι

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι το αλλαξες φορμα? μια χαρα γινεται και εκει. και μπορεις και εκει να προσθεσεις υλικα. παντως εγω πιστευω οτι σημασια εχει το αλευρι ! ! !

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κιάρα! Εγώ έχω τον Izzy (All bread 1129) που τον αγόρασα για 2 λόγους. 1ον έκανε μόνο 75 ευρώ οπότε λέω και να το μετανιώσω δε θα κλαίω τα λεφτά και 2ον είναι πολύ πιο μικρός από τους άλλους (μέγεθος φριτέζας) και δε θα μου πιάνει πολύ χώρο ούτε στον πάγκο της κουζίνας, ούτε στο ντουλάπι αν χρειαστεί να τον βάλω ποτέ....(Δεν χρειάζεται!! όλο ψήνω!!) Οι kenwood έχουν σχεδόν διπλάσια τιμή και είναι πολύ μεγάλοι. Είμαι πολύ ευχαριστημένη!!! Μέρα παρά μέρα φτιάχνω το ψωμάκι μας που είναι μούρλια! Έχει 12 προγράμματα, φτιάχνει ψωμάκια, κέικ, τσουρέκια κλπ. Μπορείς και να ζυμώσεις μόνο και να ψήσεις. Κάνει και μαρμελάδα. Έχει χρονοκαθυστέρηση για να το βάλεις να είναι έτοιμο ζεστό ότι ώρα θες, 3 επιλογές για ανοιχτόχρωμη, μέτρια η καλοψημένη κόρα και κάνει 750γρ ή 900 γρ ψωμί. Έχει και βιβλίο με συνταγές. Στην αρχή θα το ακολουθείς κατά γράμμα και μετά θα κάνεις τις δικές σου δοκιμές. Αν τον πάρεις τελικά γράψε μου πμ να σου στείλω 2 συνταγές για ψωμάκι που κάνω εγώ και μας αρέσει να το δοκιμάσεις. Ακόμα σε στάδιο δοκιμών είμαι. Κι αν έχεις κάποια απορία σφύρα! :lol:

Καλημέρα, είμαι καινούργια στο forum! Πήρα και εγω τον Ιzzy κι έχω ψήσει 2 φορές. Ωραίο το ψωμί, αλλά δεν τρελάθηκα μπορώ να πω... βέβαια ακόμα δεν έχω πειραματιστεί με τα αλεύρια, υποθέτω θα πετυχω σε λιγο καιρό καλύτερα αποτελέσματα. Ενα θεματάκι εχω μονο: το πανω μέρος μένει λίγο άψητο... δοκίμασα το medium για την κόρα, ενώ εχθές που έβαλα το γρήγορο πρόγραμμα προετοιμασίας ψωμιού (ultra fast I) τον άφησα μετά να ψήσει κι παραπάνω στο πρόγραμμα bake... τότε μου παραψήθηκε στα πλαϊνά και πάνω πάλι έμεινε αψητο... καμια συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει κάποια κοπελιά που έχει τον TEFAL OW5001 XXL να μου πει αν είναι ευχαριστημένη και τι διαστάσεις έχει το συγκεκριμένο μοντέλο γιατί με ενδιαφέρει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Έρχεται στην παρέα σας λοιπόν και μια με αρτοπαρασκευαστή του Lidl!

Διάβαζα τα δικά σας, είχα και την συνυφάδα μου που έχει τον Kenwood και μας έχει τρελάνει με τα μοσχομυρωδάτα ψωμάκια της, και το πήραμε απόφαση! Διαλέξαμε του lidl μιας και είχα βρει κι από αλλού πληροφορίες ότι αξίζει τα (μισά από τους άλλους) λεφτά του.

Κάναμε την πρώτη δοκιμή με το απλό (ιταλικό νομίζω το λέει) ψωμάκι. Νερό, αλάτι, ζάχαρη (δυστυχώς, αλλά θα τα κόψουμε σιγά σιγά), αλεύρι, μαγιά. Το κοίταζα όταν ήταν ακόμα ζυμάρι και παραλίγο να βάλω τα κλαματα... μου φαινόταν χάλια...

Μέχρι που το βγάλαμε από το μηχάνημα... Σούπερ! Ένα φρατζολάκι καλοψημένο, με κρούστα που έκανε κρουτσ, κρούτσ, και μου θύμησε τα παιδικά μου χρόνια που σκάλιζα τη φρατζόλα μέχρι να γυρίσω σπίτι από το φούρναρη! Γευστικότατο!!! Και ξετρελαθήκαμε όλοι, και τα μωρά!!!

Και μετά φτιάξαμε και σταφιδόψωμο!

Τον συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

 

Nicky καλημέρα , μπήκα στο συγκεκριμένο θέμα γιατί μόλις χθες αγόρασα και εγώ τον αρτοπαρασκευαστή του Lidl και επομένως καταλαβαίνεις ότι είμαι τελείως ΑΣΧΕΤΗ.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω

1ον στον συγκεκριμένο αρτοπαρασκευαστή , μπορούμε να φτιάξουμε κέικ και αν ΝΑΙ πως γίνεται αυτό

2ον άλλες συνταγές πέρα από αυτές που έχει το βιβλιαράκι υπάρχουν για να φτιάξουμε;

3ον θα ήθελα να φτιάξω ελαιόψωμο αλλά δεν έχω καμία συνταγή .

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ

Συγνώμή που σας ζαλίζω αλλά θέλω να ξεκινήσω από σήμερα τα πειράματα.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

γιατι το αλλαξες φορμα? μια χαρα γινεται και εκει. και μπορεις και εκει να προσθεσεις υλικα. παντως εγω πιστευω οτι σημασια εχει το αλευρι ! ! !

 

Χαρά μου αν βρεις χρόνο στείλε καμια συνταγούλα γιατί εμένα ο δικός μου δεν έχει πολλές ενδιαφέρουσες συνταγές.

ευχαριστώ.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

μόλις έκανα εγγράφή.. σας διαβάζω αρκετό καιρό αλλά με αφορμή τις συζητήσεις σας για τον αρτοπαρασκευαστή , είπα να μοιραστώ μαζί σας την πρώτη αποτυχημένη χθεσινή μου εμπειρία... το έψησα για 4 ώρες ... κ ενώ απέξω είχε ψηθεί μέσα ήταν ... σκέτη απογοήτευση... δεν φούσκωσε , δεν ψήθηκε , δεν φαγώθηκε...έχω , σημειώσει όλες σας τις συμβουλές και θα τις εφαρμόσω μέχρι να τα καταφέρω... Περιττό να σας πω ότι περιμέναμε να ψηθεί το ψωμί για να φάμε... :-( π ε ι ν ά ω !!! Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κι απο μενα! θα μπορουσε να μου δωσει καποιος μια απαντηση? μολις χθες αγορασα κι εγω τον δικο μου αρτοπαρασκευαστη.... ειναι ο izzy που κοστιζει 74 ευρω. απο χθες λοιπον εχω κανει 3 αποπειρες να φτιαξω κι εγω το δικο μου ψωμακι αλλα.... ολες οι προσπαθειες απετυχαν! την πρωτη ειχα ξεχασει να βαλω τον ζυμωτηρα :-) , τη δευτερη δε φουσκωσε καθολου και μεσα ηταν ωμο και την τριτη φουσκωσε καπως(μεχρι τη μεση του καδου) και μεσα ηταν σχεδον ωμο.... το περιεργο ειναι οτι εκανα με απολυτη προσοχη και ακριβεια καθε βημα της συνταγης! υπαρχει κατι που δε κανω σωστα? ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ακριβως τον ιδιο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Τα υλικα τα εβαλες με την σωστη σειρα? Προσεξες το αλατι να μην ειναι μαζι με την μαγια? Οτι θελεις στην διαθεση σου.

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια & εγώ έχω τον Izzy και μέχρι τώρα έφτιαξα 3 φορές (basic, french,whole-& τις 3 με μαγιά).Xθές όμως είπα να δοκιμάσω το ιρλανδικό ψωμί με μαγειρική σόδα-τρομάρα μου-.Αντί για σταφίδες έβαλα παρμεζάνα και έγινε αποτυχία. 1ον ενώ έβαλα άσπρο αλεύρι το ψωμί έγινε μαύρο σαν του σταφιδόψωμου. 2ον η γεύση της σόδας πολύ έντονη στο στόμα και αρκετά αλμυρό.Όλα τα υλικά ήταν ακριβώς της συνταγής. Ξέρει καμιά να μου απαντήσει γιατί; Και για το κέικ τα υλικά τα βάζουμε όπως στο ψωμί & μόνος του τα ανακατεύει και μετά το ψήνει; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα

 

πηρα αρτοπαρασκευαστη (kenwood) αυτη την εβδομαδα και εχω φτιαξει 2 φορες ψωμι.Βγηκε μια χαρα αλλα εχω μια απορια:

 

Στο χρονο που προβλεπεται για ψησιμο το ψωμι ειναι αψητο και το βαζω αλλη 1/2 ωρα (συνολο πανω απο 3μιση ωρες).Γιατι?

 

Εχετε καμμια συνταγη για κεηκ και σε ποιο προγραμμα να το βαλω.Επισης στο κεηκ παιζει ρολο η σειρα που βαζουμε τα υλικα?

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω αρτοπαρασκευαστή αλλά πολύ θα ήθελα να πάρω. Εχω ακούσει οτι βολεύει πολύ και το ψωμί είναι πεντανόστιμο. Τώρα όμως, διαβάζοντας μερικά απο τα μηνύματα σας, ψιλοαπογοητεύτηκα.

Θέλει 3 ώρες για να κάνει ψωμί?? Μόνο να το ψήσει ή με ζύμωμα μαζί? Επίσης αλήθεια κάνει τσουρέκια και άλλα πράγματα?

Εχει κάνει κάποια απο εσάς, και πως της βγήκαν??

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα παιδια! Ή μηπως να πω κοριτσια? χαχαχα

Επειδη ασχολουμαι με τη μαγειρικη και ζυμωνα παλιοτερα ψωμι με τα χερια, ειπα να παρω εναν αρτοπαρασκευαστη. Πηρα της TEFAL τον XXL (εναν ασπρο) που φτιαχνει μεχρι 1,5 κιλα ψωμι. Η εμπειρια μου απο αυτον? ΜΑΚΡΥΑ !!!!!!! Τον πηρα και εκανε απο την αρχη μια απιστευτη φασαρια σαν γραναζι σπασμενο. Το κακο ομως ειναι οτι δεν την εκανε παντα αλλα μια στο τοσο. Επισης την πανω μερια του ψωμιου την αφηνε αψητη και αν τον εβαζα να ψησει λιγο παραπανω συνεχιζε να τη βγαζει αψητη και ολο το αλλο καρβουνο! Εβαλα μαλιστα να ψησει ενα κεικ και το εκαψε ενω ακομα δεν ειχε τελειωσει το προγραμμα και ελεγε πως ηθελε ακομα 30 λεπτα ψησιμο!

Οσο για το σερβις ειναι του γκρουπ της SEB και ειναι της πλακας! Ασχετοι ολοι! Το πηγα 3 φορες να το φτιαξουν και παντα το γυρναγανε πισω λεγοντας οτι δεν παρουσιασε προβλημα και δεν ακουνε θορυβο! Τους εξηγησα οτι δεν το κανει παντα, μεχρι που τσακωθηκαμε! Τελευταια φορα που εκανε θορυβο το εγραψα με την καμερα σε DVD , πηρα και ενα καρβουνιασμενο κεικ και το πηγα στο σερβις. Η απαντηση απο τον προισταμενο των τεχνικων? Αν δε το δουμε να το κανει μπροστα στα ματια μας δε μπορουμε να αλλαξουμε τη συσκευη! Μα εκανα μονταζ? Δε πιστευουν στο βιντεο? Το καρβουνιασμενο κεικ ηταν απο αλλο αρτοπαρασκευαστη και εγω εχω βιτσιο να γυρναω με ενα αρτοπαρασκευαστη παραμασχαλα στα σερβις? Η απαντηση ηταν οτι η πολιτικη της εταιριας ειναι να μην αλλαζουν τιποτα προληπτικα. Στο τελος θα τον πεταξω και κριμα τα λεφτα....

Αρα παρτε οτιδηποτε αλλο ΕΚΤΟΣ απο TEFAL και μια και που οι ιδιοι τεχνικοι επισκευαζουν και τα KRUPS Lagostina και Moulinex, αν ποτε γινει κατι εντος εγγυησης, την πατησατε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω αρτοπαρασκευαστή αλλά πολύ θα ήθελα να πάρω. Εχω ακούσει οτι βολεύει πολύ και το ψωμί είναι πεντανόστιμο. Τώρα όμως, διαβάζοντας μερικά απο τα μηνύματα σας, ψιλοαπογοητεύτηκα.

Θέλει 3 ώρες για να κάνει ψωμί?? Μόνο να το ψήσει ή με ζύμωμα μαζί? Επίσης αλήθεια κάνει τσουρέκια και άλλα πράγματα?

Εχει κάνει κάποια απο εσάς, και πως της βγήκαν??

 

Εμείς έχουμε έναν no name αρτοπαρασκευαστή (τον είχε αγοράσει ο άντρας μου πριν 6-7 χρόνια από το telemarketing) και κάνει μια χαρά την δουλειά του, βέβαια ο κάδος είναι μικρός και βγάζει περίπου 1 κιλό ψωμί κατά τα άλλα δουλεύει μια χαρά.

Το ψωμί πράγματι κάνει 3 ώρες για να γίνει στο σύνολό του ζύμωμα φούσκωμα ψήσιμο.

Φτιάχνω και τσουρέκια στο πρόγραμμα μόνο ζύμωμα και φούσκωμα 1,5 ώρα (όπως και ζύμη για πίτσα) και σταφιδόψωμα πεντανόστιμα και κείκ έχω φτιάξει εκεί μέσα (καλά δεν είναι το ίδιο με αυτό που φτιάχνεις στο φούρνο) αλλά είναι αρκετά καλό αν δεν έχεις ώρα να ασχοληθείς.

Φτιάχνει και μαρμελάδα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί η ποσότητα που παίρνει είναι μικρή και προτιμώ την κατσαρόλα.

Γενικώς είναι μια ικανοποιητική αγορά ιδίως όταν του πάρεις τον αέρα :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα και απο εμένα! Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα και γω αρτοπαρασκευαστή τον united BM 5126, το μόνο που έφτιαξα είναι ψωμί που πραγματικά εγινε πολύ νόστιμο. Θα ήθελα να δοκιμάσω και τσουρέκια, μπορεί κάποια να μου πει καμια συνταγη?Επίσης υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει τον συγκεκριμένο αρτοπαρασκευαστή? Γιατί έχω κάποιες απορίες:P

KuxCp3.png
Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη συνταγή για τσουρέκι που έχω βρεί, όσον αφορά τις ποσότητες για να βγει σωστά η ζύμη στον αρτοπαρασκευαστή, είναι αυτή που γράφει επάνω στην κίτρινη συσκευασία γνωστής μάρκας αλευριού ειδικό για τσουρέκια, μόνο που εγώ χρησιμοποιώ την μισή δόση γιατί είναι μικρός ο κάδος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

οχι στον αρτοπαρασκευαστή το μυστικό είναι να είναι όλα τα υλικά σε θερμοκρασία δωματίου και το γάλα βούτυρο λίιιγο χλιαρά την μαγιά στο τέλος πάνω από το αλεύρι

η συνταγή για 500γρ αλεύρι είναι (με αυτή την σειρά τα βάζω και στον αρτοπαρασκευαστή

 

100γρ γάλα χλιαρό

100γρ βούτυρο αγελάδας

2 αυγά

125 γρ ζάχαρη

1/2 κ.γ. αλάτι

1 κ.γ. μαχλέπι τριμμένο

1/2 κ.γ. μαστίχα τριμμένη

2 βανίλιες (προαιρετικά)

ξύσμα ενός πορτοκαλιού

500 γρ αλεύρι για τσουρέκι

15 γρ (2 φακελάκια) ξηρή μαγιά

η ζύμη θα πρέπει να έχει μία υφή σαν μαλακή τσίχλα

το βάζω για ψήσιμο στον φούρνο σε βουτυρωμένο ταψάκι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...