Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάπι απογαλακτισμού - όλα όσα θα είναι καλό να ξέρετε.


Recommended Posts

Για ποιούς λόγους είναι καλό να χορηγείται το χάπι απογαλακτισμού?

Είναι αναγκαίο?

Έχει παρενέργειες?

Κόβει κάθε πιθανότητα επαναγαλακτισμού που έχει η μητέρα μετά απο μια μακρόχρονη θεραπεία με φάρμακα πχ?

Ποιές εναλλακτικές υπάρχουν?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μετά απο τέσσερις μήνες αποκλειστικού θηλασμού ήρθε εκείνη η απαίσια στιγμή να επιστρέψω στην δουλειά.... Προσπάθησα να βγάλω γάλα με θήλαστρο αλλα τίποτα. Έβγαινε σταγόνα σταγόνα. Η μαία μου, μου πρότεινε ένα ηλεκτρικό θήλαστρο και το αγόρασα αλλα και πάλι τίποτα.. το ίδιο σκηνικό...

Αποφασίσαμε λοιπόν με την παιδίατρο μου να ξεκινήσουμε το ξένο γάλα για όσες ώρες έλειπα απο το σπίτι...

Για μια εβδομάδα πήγε έτσι... στην συνέχεια όμως άρχισα να έχω εγώ πρόβλημα... Στο γραφείο είχα αρκετή δουλειά και πολλές μέρες δεν έκανα το μειωμένο ωράριο, με αποτέλεσμα να πρήζομαι, να πονάω και να μην έχω και τον χρόνο για να πάω στην τουαλέτα να βγάλω λίγο γάλα έτσι ώστε να ανακουφιστώ... Το αποτέλεσμα ήταν κάποιες μέρες να μη έχω γάλα και κάποιες μέρες να πρήζομαι τόσο πολύ ωστε να πηγαίνω κατευθείαν για μαστίτιδα.

Σχεδόν κάθε μέρα πήγαινα στην γυναικολόγο για να σπάσει το πετρωμένο γάλα..

Έτσι μου προτεινε να πάρω το χάπι του απογαλακτισμού και το πήρα (αυτό το λάθος δεν θα το ξανακάνω).

1ον Σταματήσαμε τον θηλασμό μαχαίρι ενώ θα μπορούσα να θηλάσω και άλλο

και

2ον Δεν έπρεπε να βγάλω το γάλα έτσι ώστε να βοηθήσω και εγώ να σταματήσει να κατεβάζει το στήθος με αποτέλεσμα να συνεχίζω να είμαι πρησμένη και να πονάω.

Εκ των υστέρων το μετάνοιωσα πάρα πολύ... αλλα ήταν πλέον αργά :cry:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Mόλις μου είπε μια ξαδέρφη μου που γέννησε πρόσφατα σε δημόσιο νοσοκομείο στο Ρίο, ότι λόγω εξάντλησης δεν μπορούσε να θηλάσει, δεν την συμβούλεψαν και καθόλου προς το αντίθετο και της έδωσαν από την πρώτη μέρα κιόλας το χάπι. :?

 

Μετά από 10 μέρες στο σπίτι πλέον της ήρθε ξανά γαλα...την ρώτησα γιατί δεν θηλαζεις τότε? Μου είπε ότι την έχουν ενημερώσει ότι τώρα μετά την λήψη του χαπιού δεν κάνει να θηλάσει... :?

 

Και το άλλο... οδηγία από γιατρό γυναίκα γυναικολόγο, σύζυγου παιδιάτρου... " δεν γίνεται να ξαναπάρεις χάπι, για να το κόψεις ορίστικα, θα δέσεις το στήθος παρα πολύ σφιχτά με επίδεσμο για 2 μέρες..." όπως και έκανε... :?

 

Μου φαίνονται όλα λάθος... αγλαια, μαρία....αναμένουμε!

 

 

e.gifi.gifr.gifi.gifn.gifi.gif

 

.png

 

dev004pr___.png

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτό το χάπι ειτε το χρησιμοποιούν οι γυναικες που ΔΕΝ θέλουν να θηλάσουν ειτε πολλοι γιατροι το δινουν στις γυναικες που θέλουν να σταματησουν τον θηλασμό.

Κατα την γνώμη μου πολυ λάθος επιλογή.

Για την πρωτη περιπτωση δεν θα το σχολιάσω. ( με βρισκει συμφωνη μονο σε περιπτωση ασθένειας ή όταν η μητέρα πάσχει απο κάτι και μεσω του γαλακτος θα το μεταδωσει στο παιδι)

Για την διακοπη του θηλασμου υπάρχει η πιο φυσικη μέθοδος ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙ.

Απλά ξεκινάς και κόβεις γευματα ανα τρεις με τεσσερις μερες.

Ετσι σιγά σιγά μειωνεται το γάλα και στο τέλος ΚΟΒΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λίτσα γειά σου!

είναι σημαντικό να σχολιάζουμε τα γεγονότα, χωρίς να προσπαθούμε να κρίνουμε ποιον και τι και πως αποφάσισε κάτι, είναι δικαίωμα του καθενός να αποφασίσει ότι θέλει :) .

 

Το θέμα εδώ ειναι το να απαντηθούν όσο γίνεται περισσότερα απο τα ερωτήματα, με συγκεκριμένες παρατηρήσεις και αναφορές σε γεγονότα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ παρόλο που το αγόρασα κάποια στιγμή που αγχώθηκα με το πρησμένο μου στήθος που πονούσε και η μικρή δεν έλεγε να θηλάσει με τίποτα, δεν το πήρα. Διάβασα όλες τις παρενέργειες που έλεγε το χαρτάκι ΄του που φοβήθηκα να το πάρω, παρόλο που μου το σύστησε η γυναικολόγος μου.

 

Μια -δυο φίλες μου όμως που το πήραν, όταν αρρώστησαν και δεν μπορούσαν να θηλάσουν τα μικρά τους, δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα.... Κόπηκε το γάλα αμέσως και δεν είχαν καμιά παρενέργεια...

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Mόλις μου είπε μια ξαδέρφη μου που γέννησε πρόσφατα σε δημόσιο νοσοκομείο στο Ρίο, ότι λόγω εξάντλησης δεν μπορούσε να θηλάσει, δεν την συμβούλεψαν και καθόλου προς το αντίθετο και της έδωσαν από την πρώτη μέρα κιόλας το χάπι. :?

 

Αν επιθυμία της μητέρας ήταν να μη θηλάσει από την πρώτη μέρα θα μπορούσε να αποφύγει το χάπι με επίδεση όπως τη συμβούλεψαν εκ των υστέρων.

 

Μετά από 10 μέρες στο σπίτι πλέον της ήρθε ξανά γαλα...την ρώτησα γιατί δεν θηλαζεις τότε? Μου είπε ότι την έχουν ενημερώσει ότι τώρα μετά την λήψη του χαπιού δεν κάνει να θηλάσει... :?

 

Ο καθένας διαλέγει για υποστήριξη αυτούς που του ταιριάζουν...

Δεν κάνει να θηλάσει όσο παίρνει το χάπι. Μετά από κάποιες μέρες μπορεί να θηλάσει...

 

Και το άλλο... οδηγία από γιατρό γυναίκα γυναικολόγο, σύζυγου παιδιάτρου... " δεν γίνεται να ξαναπάρεις χάπι, για να το κόψεις ορίστικα, θα δέσεις το στήθος παρα πολύ σφιχτά με επίδεσμο για 2 μέρες..." όπως και έκανε... :?

 

Αυτή η οδηγία είναι σωστή. Έκανε πολύ καλά η γιατρός που δεν της ξαναέδωσε χάπια.

 

Όταν μια μητέρα δεν επιθυμεί να θηλάσει τη στηρίζουμε σε αυτή της την απόφαση και τη διευκολύνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Αγλαία...

 

Απλά, μου έκανε εντύπωση 10 μέρες αφού σταμάτησε να παίρνει το χάπι της είπαν ότι τώρα και να θες να θηλάσεις δεν μπορείς...για αυτό ρώτησα...τόσο δυνατό είναι που οι παρενεργειές του διαρκούν μέρες?

 

Εχω τόση λαχτάρα να θηλάσω, έχω αγχωθεί αν θα τα καταφέρω...το θέλω τόσο πολύ...(άσχετο αλλά τελευταία όλη η προσοχή μου έχει στραφεί γύρω από τον θηλασμό στην ενημέρωση και προετοιμασία και λιγότερο στην εγκυμοσύνη!!!) :D

 

 

e.gifi.gifr.gifi.gifn.gifi.gif

 

.png

 

dev004pr___.png

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαία να συνοψίσουμε με λίγα λόγια?

 

Αν πάρει χάπι η μητέρα για χ λόγους, μετά απο κάποιο διάστημα (πχ ένας μήνας) μπορεί να βάλει το μωρό της στο στήθος και να ξεκινήσει απο την αρχή θηλασμό?

 

Να δοκιμάσει δηλαδή, εάν το σύστημα αυτό λειτουργεί?

 

Γνωρίζεις μήπως τις πιθανότητες που έχει μια μαμά να μπορέσει να θηλάσει, μετά απο την χορήγηση αυτού του χαπιού?

 

Είναι αυτό σχετικό με το αν βγάζει μια σταγόνα γάλα ή όχι?

 

 

Εάν αποφασίσει εκείνη ή ο γιατρός ότι δεν κάνει/δεν θέλει να θηλάσει το συγκεκριμένο διάστημα και δεν θέλει να πάρει το χάπι, αλλά ούτε και να πάθει μαστίτιδα

- πρέπει να μην αντλεί το γάλα απο το στήθος της (για να υπάρξει λιγότερη παραγωγή)

- και να δέσει έναν φαρδύ επίδεσμο στο στήθος έτσι ώστε να εμποδιστεί περεταίρω η παραγωγή γάλακτος

 

 

κάνε κοπυ παστε χωρίς quote και συμπλήρωσε και διόρθωσε ανάλογα.

 

ευχαριστούμε εκ των προτέρων!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω κι εγω κατι ? Αν δεν παρουμε χαπι, πως θα καταλαβουμε οτι εχουμε τελειωσει με το θεμα του γαλατος και δεν θα παθουμε καμμια μαστιτιδα κλπ ? Μετα απο ποσες μερες μπορουμε να ειμαστε ησυχες ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίτσα γειά σου!

είναι σημαντικό να σχολιάζουμε τα γεγονότα, χωρίς να προσπαθούμε να κρίνουμε ποιον και τι και πως αποφάσισε κάτι, είναι δικαίωμα του καθενός να αποφασίσει ότι θέλει :) .

 

Το θέμα εδώ ειναι το να απαντηθούν όσο γίνεται περισσότερα απο τα ερωτήματα, με συγκεκριμένες παρατηρήσεις και αναφορές σε γεγονότα.

 

έχεις δικιο Μαρία τώρα που ξαναδιαβάζω την απάντηση μου "ακόυστηκε" διαφορετικά από αυτό που ήθελα να γράψω. (μαλλον επειδή εγραφα και ταυτοχρονα εξυπηρετουσα και πελάτη :oops: ).

Νομιζα ότι καταθέταμε την απόψη μας αλλά και το τι ξέρουμε για το θέμα.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά, μου έκανε εντύπωση 10 μέρες αφού σταμάτησε να παίρνει το χάπι της είπαν ότι τώρα και να θες να θηλάσεις δεν μπορείς...για αυτό ρώτησα...τόσο δυνατό είναι που οι παρενεργειές του διαρκούν μέρες?

 

Πριν απαντήσω θα ήθελα να τονίσω ότι πολλές φορές οι μητέρες που δεν επιθυμούν να θηλάσουν μεταφέρουν παραποιημένα τα λεγόμενα των γιατρών, οπότε καλό είναι να μη δίνετε ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτά που μεταφέρουν. Αν δεν το έχετε ακούσει με τα ίδια σας τα αυτιά, ίσως να έχει ειπωθεί πολύ διαφορετικά...

 

Για τη συγκεκριμένη ιστορία, το γάλα επανήλθε σε 10 μέρες προφανώς γιατί η επίδραση του φαρμάκου ήταν πια αμελητέα. Αν λοιπόν η μαμά πραγματικά ήθελε να θηλάσει, μπορούσε.

 

Αν υπήρχε οποιαδήποτε αμφιβολία για υπολλείματα φαρμάκου στο γάλα, θα μπορούσε η μητέρα να αντλήσει 2-3 φορές το γάλα και μετά να ξεκινήσει το θηλασμό.

 

Η συγκεκριμένη μητέρα προφανώς δεν ήθελε με κανέναν τρόπο να θηλάσει. Αν ήθελε θα μπορούσε να περιμένει να ξεκουραστεί και μετά να συνεχίσει το θηλασμό. Είχε μπροστά της 3 τουλάχιστον 24ωρα στη διάρκεια των οποίων θα μπορούσε να ξεκουραστεί και μετά να αποφασίσει τι θα κάνει.

 

Δεν ξέρουμε τι ζήτησε η ίδια από το γιατρό, ο γιατρός σίγουρα υποστήριξε την απόφασή της και καλά έκανε. Το θέμα είναι ότι η ίδια δεν νιώθει άνετα με την απόφασή της και μεταφέρει κουβέντες που πιθανότατα δεν άκουσε ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Το χρονικό διάστημα που απαιτείται για να μπορεί μια μητέρα να θηλάσει ξανά μετά τη διακοπή της γαλουχίας με χάπια, εξαρτάται από το σκεύασμα. Κάθε σκεύασμα έχει διαφορετικό χρόνο ημίσειας ζωής (μείωση της ποσότητας στο αίμα στο ήμισυ), διαφορετικό μοριακό βάρος, συνδέται περισσότερο ή λιγότερο με τις πρωτεΐνες και τα λίπη. Από όλους αυτούς τους παράγοντες εξαρτάται το αν και κατά πόσο εμφανίζεται στο γάλα.

 

Γενικά το διάστημα των 10 ημερών μπορεί να θεωρηθεί ασφαλές για όλα τα σκευάσματα μια και ο μεγαλύτερος χρόνος ημίσεις ζωής είναι 80 ώρες (carbegoline, dostinex), που σημαίνει ότι σε 10 μέρες η ποσότητα μειώνεται στο 1/6. Στις 13 μέρες μειώνεται στο 1/12.

 

Αν πάρει χάπι η μητέρα για χ λόγους, μετά απο κάποιο διάστημα (πχ ένας μήνας) μπορεί να ξαναθηλάσει.

Θα πρέπει να νοικιάσει ένα νοσοκομειακό θήλαστρο και να κάνει τακτικές αντλήσεις, δηλαδή τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24, 10 λεπτά σε κάθε στήθος. Μετά από κάποιες μέρες εμφανίζονται σταγόνες γάλακτος. Σιγά-σιγά η ποσότητα αυξάνεται.

Το γάλα που αντλεί η μητέρα το δίνει στο μωρό.

Όταν η μητέρα καταφέρει να αντλεί το μισό γάλα που χρειάζεται για να τραφεί τό μωρό τότε μπορεί να ξεκινήσει να βάζει το μωρό στο στήθος για να θηλάσει.

 

Το χρονικό διάστημα που απαιτείται εξαρτάται κυρίως από το διάστημα που η μητέρα δεν έχει θηλάσει. Το σημαντικό είναι ότι το αργότερο σε 15 ημέρες, συνήθως πολύ νωρίτερα, εμφανίζονται οι πρώτες σταγόνες και μετά η ποσότητα σταθερά αυξάνεται.

 

Το πρώτο αυτό διάστημα μπορεί η μητέρα να ακολουθήσει φαρμακευτική αγωγή που θα βοηθήσει να αυξηθούν πιο γρήγορα τα επίπεδα της προλακτίνης.

 

 

 

Εάν αποφασίσει εκείνη ή ο γιατρός ότι δεν κάνει/δεν θέλει να θηλάσει το συγκεκριμένο διάστημα και δεν θέλει να πάρει το χάπι, αλλά ούτε και να πάθει μαστίτιδα

- πρέπει να μην αντλεί το γάλα απο το στήθος της (για να υπάρξει λιγότερη παραγωγή)

- και να δέσει έναν φαρδύ επίδεσμο στο στήθος έτσι ώστε να εμποδιστεί περεταίρω η παραγωγή γάλακτος

 

Εξαρτάται από το πότε ξεκινά ο απογαλακτισμός και ποιο είναι το επίπεδο παραγωγής της μητέρας.

 

Αν η μητέρα πχ πρέπει άμεσα να ακολουθήσει φαρμακευτική αγωγή που αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό (πολύ σπάνιο), τότε ξεκινά να αντλεί στη θέση των θηλασμών.

 

Αν στόχος είναι να διατηρηθεί η γαλουχία μέχρι τη λήξη της φαρμακευτικής αγωγής τότε οι αντλήσεις είναι πλήρεις και συχνές για να διατηρηθεί η παραγωγή σε υψηλά επίπεδα.

 

Αν στόχος είναι η μόνιμη διακοπή της γαλουχίας τότε οι αντλήσεις γίνονται σε μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα, όταν αρχίζει η μητέρα να νιώθει το μαστό υπερφορτωμένο, και φροντίζει να μην αδειάζει το μαστό εντελώς.

 

Αν ο απογαλακτισμός ξεκινήσει πριν την εμφάνιση του μεταβατικού γάλακτος, τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί η περίδεση για να αποτραπεί η έναρξη της γαλουχίας.

 

Οι οδηγίες είναι πολύ γενικές και είναι δύσκολο να καλυφθεί μια μητέρα, το καλύτερο είναι να ακολουθούνται εξατομικευμένες οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρουμε χαπι, πως θα καταλαβουμε οτι εχουμε τελειωσει με το θεμα του γαλατος και δεν θα παθουμε καμμια μαστιτιδα κλπ ? Μετα απο ποσες μερες μπορουμε να ειμαστε ησυχες ?

 

Αν το στήθος δεν έχει πρηστεί το 1ο 24ωρο, δεν θα πρηστεί κανένα επόμενο. Όταν ο αποθηλασμός γίνεται σταδιακά και αργά δεν υπάρχει κίνδυνος μαστίτιδας από υπερσυσσώρευση γάλακτος.

 

Όμως μαστίτιδα μπορείς να πάθεις και χωρίς γαλουχία, μαστίτιδα μπορεί να πάθει και ένας άντρας και ένα παιδί.

Link to comment
Share on other sites

μεταφέρει κουβέντες που πιθανότατα δεν άκουσε ποτέ...

 

το θεωρείς δηλαδή αδύνατο να το είπε ο γιατρός?....? Δηλαδή με όλα αυτά που ακούμε, εμένα και αυτό μιά χαρά πιθανό μου φαίνεται. :shock:

(ότι μετά το χάπι, και να θέλει, μια μητέρα δεν μπορεί να θηλάσει...)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

το θεωρείς δηλαδή αδύνατο να το είπε ο γιατρός?....? Δηλαδή με όλα αυτά που ακούμε, εμένα και αυτό μιά χαρά πιθανό μου φαίνεται. :shock:

(ότι μετά το χάπι, και να θέλει, μια μητέρα δεν μπορεί να θηλάσει...)

 

Δεν το θεωρώ απίθανο αλλά προτιμώ να ακούσω από τον ίδιο πριν του προσάψω κάτι. Δυστυχώς υπάρχουν πολλές περιτπώσεις μητέρων που ζητούν από το γυναικολόγος τους κρυφά χάπια για τη διακοπή της γαλουχίας για να πούνε ότι το γάλα δεν είρθε ποτέ... Στην καλύτερη των περιπτώσεων λένε ότι ο γυναικολόγος τους έδωσε χάπια για κάποιον ανύπαρκτο λόγο που δεν είπε ο γυναικολόγος αλλά το σκέφθηκαν οι ίδιες... Δεν τα γράφω αυτά για να κατηγορήσω κανέναν, απλά με λυπεί το γεγονός ότι αυτές οι μητέρες διαδίδουν πολύ εύκολα ψευδείς πληροφορίες.

 

Δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε με όλες αυτές τις ιστορίες, είμαστε εδώ για να υποστηρίξουμε τις μητέρες που επιθυμούν να θηλάσουν, για να το κάνουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αλλά και για να υποστηρίξουμε αυτές που δεν επιθυμούν να θηλάσουν, για να μπορέσουν να αποθηλάσουν ή να απογαλακτιστούν με τον καλύτερο τρόπο γι αυτές και για το παιδί τους.

Link to comment
Share on other sites

Οσο καιρο ημουν στο νοσοκομειο με την αναιμια (δεκα μερες, ακομα λεχωνα), εβγαζα γαλα με το θηλαστρο γιατι ειχα την εντυπωση οτι θα συνεχιζα να θηλαζω.

Βεβαια λογω του οτι δεν ειναι ιδιο το ερεθισμα, αρχισε να μειω νεται το γαλα. Απο εκει λοιπον που εκανα αντληση 6-7 φορες την ημερα, κατεληξα στις δυο κι αυτες με το ζορι.

 

Μολις βγηκα λοιπον ζητησα απο τον γιατρο μου να κανουμε διακοπη και πηρα το χαπι για δυο μερες και ταυτοχρονα δεθηκα πολυ σφιχτα.

Το εκανα γιατι ηταν ηδη τα νευρα μου σπασμενα που δεν μπορουσα να θηλασω αλλο το μωρακι μου (εμ πως θα γινοταν με τοση κορτιζονη) και επισης δεν αντεχα "το μαρτυριο της σταγονας", δηλαδη να τρεχει καθε τρεις και λιγο γαλα απο το στηθος.

Προσωπικ αουτε παρενεργειες μου εκανε ουτε τιποτα, αλλα μια φιλη μου που εκανε το ιδιο ζαλιζοταν γιατι της επεφτε η πιεση. (βασικη παρενεργεια)

Link to comment
Share on other sites

Ετρεχα σαν τον βλακα βραδιατικα να βρω θηλαστρο για την κυρα Στελλα...και τι καταλαβα? Μια-δυο φορες κι αυτο ηταν! :evil::evil::evil: Δεν κλαιω τα λεφτα,ουτε ειμαι τσιγγουνης,αλλα αυτα τα 15-20€ θα μπορουσαμε να παιρναμε κατι απαραιτητο... :?

Eπειτα απο πιεσεις που δεχτηκα απο την δχση,αφησα ελευθερη την αγελαδιτσα μουυυ να βοσκει στα λιβαδια.Οποιος χασαπης ενδιαφερθει ας επικοινωνησει πριβε μαζι μου για να κανονισουμε τα δεοντα!

Link to comment
Share on other sites

Ετρεχα σαν τον βλακα βραδιατικα να βρω θηλαστρο για την κυρα Στελλα...και τι καταλαβα? Μια-δυο φορες κι αυτο ηταν! :evil::evil::evil: Δεν κλαιω τα λεφτα,ουτε ειμαι τσιγγουνης,αλλα αυτα τα 15-20€ θα μπορουσαμε να παιρναμε κατι απαραιτητο... :?

 

40€ αγάπη μου! :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

40????? Και δεν σου αγοραζα μια αγελαδα,να εχεις φρεσκο γαλα?

Eπειτα απο πιεσεις που δεχτηκα απο την δχση,αφησα ελευθερη την αγελαδιτσα μουυυ να βοσκει στα λιβαδια.Οποιος χασαπης ενδιαφερθει ας επικοινωνησει πριβε μαζι μου για να κανονισουμε τα δεοντα!

Link to comment
Share on other sites

Οσο καιρο ημουν στο νοσοκομειο με την αναιμια (δεκα μερες, ακομα λεχωνα), εβγαζα γαλα με το θηλαστρο γιατι ειχα την εντυπωση οτι θα συνεχιζα να θηλαζω.

Βεβαια λογω του οτι δεν ειναι ιδιο το ερεθισμα, αρχισε να μειω νεται το γαλα. Απο εκει λοιπον που εκανα αντληση 6-7 φορες την ημερα, κατεληξα στις δυο κι αυτες με το ζορι.

 

Το θήλαστρο για να διατηρήσει τη γαλουχία πρέπει να είναι νοσοκομειακό και οι αντλήσεις να είναι τουλάχιστον 8 το 24ωρο και να διαρκεί κάθε άντληση τουλάχιστον 13 λεπτά σε κάθε στήθος.

 

Αλλιώς: για να διατηρηθεί η γαλουχία απαιτούνται τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού σε κάθε στήθος μοιρασμένα σε τουλάχιστον 8 φορές το 24ωρο.

 

Λιγότερες αντλήσεις από 8 το 24ωρο σημαίνει άμεση μείωση της παραγωγής και σύντομα απογαλακτισμός.

 

Βέβαια η διαδικασία είναι αντιστρεπτή. Δηλαδή όπως με λίγες αντλήσεις μειώνεται το γάλα έτσι με πολλές αυξάνεται.

 

 

Το εκανα γιατι ηταν ηδη τα νευρα μου σπασμενα που δεν μπορουσα να θηλασω αλλο το μωρακι μου (εμ πως θα γινοταν με τοση κορτιζονη)

 

Η κορτιζόνη είναι ουσία που δίνεται στο ίδιο το μωρό για θεραπεία αν χρειαστεί. Δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό. Τα περισσότερα φάρμακα που περιέχουν κορτικοστεροειδή είναι είτε εντελώς ασφαλή και δεν παρουσιάζουν καμία παρενέργεια είτε σχετικα ασφαλη, συμβατά με το θηλασμό και απαιτούν παρακολούθηση του νεογέννητου.

 

Λυπάμαι που σε παραπληροφόρησαν με τέτοιο τρόπο.

 

 

και επισης δεν αντεχα "το μαρτυριο της σταγονας", δηλαδη να τρεχει καθε τρεις και λιγο γαλα απο το στηθος.

 

Στην αρχή που το γάλα παράγεται ανεξέλεγκτα οι διαρροές είναι αναμενόμενες. Το σύστημα όμως ρυθμίζεται γρήγορα, συνήθως πριν σαραντήσει μια λεχώνα.

 

Αντλούσες λιγότερο απ' ότι χρειαζόταν για την παραγωγή σου γι αυτό είχες διαρροές. Αν οι αντλήσεις ήταν πιο συχνές θα περιορίζονταν το φαινόμενο στο ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Ετρεχα σαν τον βλακα βραδιατικα να βρω θηλαστρο για την κυρα Στελλα...και τι καταλαβα? Μια-δυο φορες κι αυτο ηταν! :evil::evil::evil: Δεν κλαιω τα λεφτα,ουτε ειμαι τσιγγουνης,αλλα αυτα τα 15-20€ θα μπορουσαμε να παιρναμε κατι απαραιτητο... :?

 

Είτε 15-20 Ευρώ δώσατε είτε 40 σίγουρα κάτι εντελώς άχρηστο αγοράσατε.

Όταν χρειάζεσαι Jeep και παίρνεις κούνια που δεν μπορεί να σε πάει πουθενά, σίγουρα είναι πολύ κρίμα κι ας είναι η κούνια τόσο φθηνή...

Link to comment
Share on other sites

Από τον 6ο ήδη μήνα όταν πίεζα το στήθος μου έβγαινε υγρό κιτρινωπό διάφανο ή και πιο πηκτό, μαζί με αίμα. Το είπα στον γιατρό και μου είπε να μην πειράζω το στήθος μου, μήπως το πλήγωσα επειδή το πίεζα (με συγκινούσε αφάνταστα το γεγονός ότι είχα γάλα... έφερνε την μητρότητα πιο κοντά... :)

 

Αυτό όμως συνέχιζε, το έκανα σπανιότερα, αλλά κάθε φορά η θηλή έβγαζε και γάλα. Προς το τέλος, το είπα και στην μαια και στον γιατρό. Η μαία μου είπε ότι αν έχω αίμα δεν κάνει να θηλάσω και θα πρέπει να το κόψουμε όταν γεννήσω. Ο γιατρός μου είπε 'άσε βλέπουμε'.

 

Όταν με το καλό γέννησα (καισαρική) και σκέφτηκα να θηλάσω, οι μαίες στο μαιευτήριο μου πίεσαν το στήθος και έβγαζε σχεδον μόνο αίμα, μαζί με το διάφανο κιτρινωπό υγρό. Μου είπαν όλοι ότι δεν έπρεπε να θηλάσω.

 

Εγώ συζήτησα με τον γυναικολόγο και είπαμε να βγάζω με το θήλαστρο συνέχεια μήπως στην πορεία καθαρίσει. Έτσι και έκανα. Ανα 2-3 ώρες έβαζα θήλαστρο για να 'καθαρίσει' το στήθος, ακόμα και την νύχτα ξυπνούσα και ζητούσα θήλαστρο. Ότι έβγαινε ήταν αιματηρό, αλλά σιγά σιγά καθάριζε. Έκανα μάλιστα και καλλιέργεια στο γάλα που έβγαινε μήπως είχε κάποιο μικρόβιο αλλα ήταν καθαρό.

 

ΣΥνέχισα έτσι και την τελευταία μέρα από το ένα στήθος είχε καθαρίσει οπότε την θήλασα από εκεί. Το άλλο ήταν σχεδόν ΟΚ. Οπότε γυρίζοντας σπίτι τηνθήλαζα συνέχεια.

 

Όμως, η μικρή δεν είναι καθόλου φαγανή.. έτρωγε λίγο ότι έβγαινε πρώτο πρώτο και μετά έκλαιγε και φώναζε τραβόντας το στήθος μου με δύναμη... προσπαθούσα και με θήλαστρο αλλά δεν έβγαινε τίποτα σπουδαίο. Άσε που το μητρικό στο μπουκάλι δεν το έπινε με τίποτα!!!

Μετά σταμάτησα το θήλαστρο και την θήλαζα συνέχεια και της έφτιαχνα και λίγο συμπλήρωμα ποτε ποτε μήπως θέλει. Άλλοτε το έπινε άλλοτε όχι. Κάθε φορά όμως τη θήλαζα.

 

κάπου εκεί παθαίνω την πρώτη μαστίτιδα. Πυρετός 40!! Δεν μπορούσα ουτε το χέρι μου να σηκώσω. Παίρνω αντιβίωση, σταματάω το θηλασμό, και ξεκινάω ένα πρόγραμμα που εμενα προσωπικά με διέλυσε: θήλαστρο, κομπρέσες ζεστές, μπάνια ζεστά και μαλάξεις. Φάνηκε το στήθος να μαλακώνει. Σταματάω την αντιβίωση και ξανααρχίζω θηλασμό. Η μικρή δεν ήθελε με τίποτα. Με το που πήγαινα να την γύρω στο στήθος φώναζε και έκλαιγε. Λέω θα το βγάζω και θα της το δίνω στο μπουκάλι. Ούτε έτσι. Και εγώ να κάνω όλα τα παραπάνω, με τους 45°C... όλη την ημέρα δεν έκανα τίποτα άλλο παρά αυτό.

 

Μετά από 15 μέρες παθαίνω δεύτερη μαστίτιδα... ε δεν μπορούσα να συνεχίσω άλλο. Αυτά όλα στις 50 μέρες σύνολο. Πήρα γυναικολόγο και μου έδωσε parlodel, που ρίχνει τα επίπεδο της προλακτινης. Το πήρα 15 μέρες, ώστε να κοπεί σιγά σιγά. Ταυτόχρονα έβγαζα με θήλαστρο και με μαλάξεις στο μπάνιο. Τότε ήταν κιόλας που άρχισε μάλλον να εδραιώνεται ο θηλασμός, γιατί άρχισα να βγάζω πολύ περισσότερο γάλα (αντλούσα και από τα 2 στήθη περίπου 120 ml)... πήρα τον παιδίατρο αν μπορώ να σταματήσω το χάπι και να θηλάσω πάλι το παιδί μου ειπε όχι αφού είχα πάρει τα χάπια... πέταξα πολύ μητρικό γάλα και ένιωθα πολύ άσχημα... για καμία εβδομάδα ήμουν γεμάτη τύψεις...

 

μετά όμως έφτιαξε το πρόγραμμα μας, ένιωθα πιο ξεκούραστη, και άρχισα να ευχαριστιέμαι το παιδί μου, αλλαξε τελείως η ψυχολογία μου... οπότε το ξεπέρασα.

Link to comment
Share on other sites

 

Όταν με το καλό γέννησα (καισαρική) και σκέφτηκα να θηλάσω, οι μαίες στο μαιευτήριο μου πίεσαν το στήθος και έβγαζε σχεδον μόνο αίμα, μαζί με το διάφανο κιτρινωπό υγρό. Μου είπαν όλοι ότι δεν έπρεπε να θηλάσω.

 

Ansou να σου ζήσει το μωράκι!

Λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες τόσο χωρίς λόγο...

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην θηλάσεις όταν υπάρχει λίγο αίμα στο γάλα. Συμβαίνει αυτό γιατί σπάνε κάποια αγγεία, αλλά αυτό δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα... Δυστυχώς κυκλοφορεί περισσότερη παραπληροφόρηση από σωστή πληροφόρηση...

 

Εγώ συζήτησα με τον γυναικολόγο και είπαμε να βγάζω με το θήλαστρο συνέχεια μήπως στην πορεία καθαρίσει. Έτσι και έκανα. Ανα 2-3 ώρες έβαζα θήλαστρο για να 'καθαρίσει' το στήθος, ακόμα και την νύχτα ξυπνούσα και ζητούσα θήλαστρο. Ότι έβγαινε ήταν αιματηρό, αλλά σιγά σιγά καθάριζε. Έκανα μάλιστα και καλλιέργεια στο γάλα που έβγαινε μήπως είχε κάποιο μικρόβιο αλλα ήταν καθαρό.

 

Το αίμα δεν έχει σχέση με μικρόβια...

Δεν υπήρχε πραγματικα κανένας λόγος να μπλέξεις σε κάτι τέτοιο...

 

Όμως, η μικρή δεν είναι καθόλου φαγανή.. έτρωγε λίγο ότι έβγαινε πρώτο πρώτο και μετά έκλαιγε και φώναζε τραβόντας το στήθος μου με δύναμη...

 

Πολύ συνηθισμένη συμπεριφορά για νεογέννητο, ειδικά για νεογέννητο που έχει τραφεί με μπουκάλι. Γι αυτό όλες υπάρχουν σε όλες τις παραδόσεις οι 40 μέρες, γιατί χρειάζεται όλος αυτός ο χρόνος για να εδραιωθεί η γαλουχία....

 

 

προσπαθούσα και με θήλαστρο αλλά δεν έβγαινε τίποτα σπουδαίο.

 

Πολλές μητέρες που θηλάζουν αποκλειστικά τα παιδιά τους δεν καταφέρνουν να αντλήσουν με το θήλαστρο. Αν μάλιστα το θήλαστρο δεν είναι νοσοκομειακό (ενοικιαζόμενο) τότε οι πιθανότητες να αντλήσει ικανοποιητικές ποσότητες τις πρώτες μέρες, είναι πολύ μικρές.

 

 

Άσε που το μητρικό στο μπουκάλι δεν το έπινε με τίποτα!!!

Μήπως προτιμουσε τη μαμά;

 

κάπου εκεί παθαίνω την πρώτη μαστίτιδα. Πυρετός 40!! Δεν μπορούσα ουτε το χέρι μου να σηκώσω. Παίρνω αντιβίωση, σταματάω το θηλασμό, και ξεκινάω ένα πρόγραμμα που εμενα προσωπικά με διέλυσε: θήλαστρο, κομπρέσες ζεστές, μπάνια ζεστά και μαλάξεις. Φάνηκε το στήθος να μαλακώνει. Σταματάω την αντιβίωση και ξανααρχίζω θηλασμό.

Λυπάμαι που σου έδωσαν πάλι λάθος οδηγίες...

 

Στη μαστίτιδα, με πυρετό, με λήψη αντιβίωσης, ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά και μάλιστα ξεκινά πάντα από το προσβεβλημένο μαστό για να φύγει πιο γρήγορα η φλεγμονή.

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας διαθέτει ολόκληρο βιβλίο δωρεάν στο διαδίκτυο! Κυκλοφορεί εδώ και χρόνια...

 

 

Mastitis. Causes and Management

 

http://www.who.int/child-adolescent-health/publications/NUTRITION/WHO_FCH_CAH_00.13.htm

 

 

Η μικρή δεν ήθελε με τίποτα. Με το που πήγαινα να την γύρω στο στήθος φώναζε και έκλαιγε. Λέω θα το βγάζω και θα της το δίνω στο μπουκάλι. Ούτε έτσι.

 

Η πλέον αναμενόμενη συμπεριφορά μετά από όσα προηγήθηκαν... :?

 

 

Μετά από 15 μέρες παθαίνω δεύτερη μαστίτιδα...

 

Πιθανότατα να υποτροπίασε η πρώτη μαστίτιδα αν η αντιβίωση δεν ήταν κατάλληλη (αρκετά συχνό....)

 

τον παιδίατρο αν μπορώ να σταματήσω το χάπι και να θηλάσω πάλι το παιδί μου ειπε όχι αφού είχα πάρει τα χάπια...

 

Και όμως μπορούσες να θηλάσεις, απλά έπρεπε να περάσουν μερικές μέρες με αντλήσεις. Για μια ακόμη φορά σε παραπληροφόρησαν.

 

Είναι παράλογο αυτό που σου είπε γιατί κανένα φάρμακο δεν μένει για πάντα στον οργανισμό!!!! Αν είχε τόσο μεγάλη επίδραση το φάρμακο θα έπαιρνες μία δόση και θα συνεχιζε να επιδρά για ένα μήνα, γιατί λοιπόν να το παίρνεις τόσες μέρες....

 

Το θέμα είναι ότι ρώτησες τον παιδίατρο που παίρνει καλά δωράκια από τις εταιρείες με τα γάλατα... Γι αυτόν ο θηλασμός μόνο ζημιά είναι :?

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...