Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


καλημερα κουκλιτσα!!

κι εγω εδινα το ιδιο γαλα στα μωρακια μου....ειναι πολυ καλο!!τουλαχιστον εμενα δεν μου παρουσιασε καποιο θεμα......αλλεργια, δυσκοιλιοτητα κλπ κλπ

θηλαζα κιολας και το εδινα εξαρχης σαν συμπληρωμα στα μωρα μου ......

και η παιδιατρος μας ειπε, εφοσον τους αρεσει και το πινουν δεν αλλαζουμε....

φιλια στο μπουλουκακι σου!!!!να σου ζησει!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εμεις του διναμε το ιδιο γαλα με το δικο σου,αλλα μας παρουσιασε δυσκοιλιοτητα και ετσι του το αλλαξαμε και του δωσαμε το Novalac IT 1 και εν συνεχεια μετα τον 6ο το 2!!Αν δεις κατι που δεν σου αρεσει,συμβουλεψου τον παιδιατρο σας για τυχον αλλαγη γαλακτος!Να σας ζησει το μωρακι σας!! :)

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

Εγω όσες φορές χρειάστηκε έδωσα το S26 Gold. Η κουμπάρα μου που είναι φαρμακοποιός μου είπε ότι είναι το πιο κοντινό στο μητρικό γάλα. Ο καημένος μου ότι και να του δώσω το πίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

μηπως ξερετε ποιο ειναι το καλυτερο γαλα σκονη?εγω επειδη δεν μπορεσα να τον θηλασω του δινω σκονη απο 7 ημερων το aptamil της milupa.ξεκινησε με το PRE αλλα δε τον χορταινε γιατι πεινουσε ανα 2 ωρες και εδω και μια 5 μερες του δινω το νουμερο 1 που κανει για αυτη την ηλικια και τον πιανει καλυτερα.τωρα πειναει καθε 3 με 3,5 ωρες.η κορουλα μου το απταμιλ δε το επινε αν και ειχα γενικα προβληματα με το ξενο γαλα απο 3 μηνων που σταματησα να τη θηλαζω.της ειχα αλλαξει πολλα γαλατα.ειχα παει το aptamil μετα το NESTLE μετα το Milumil και τελικα κατεληξε στο ALETE(δε ξερω αν υπαρχει στην ελλαδα ειναι της νεστλε αι αυτο) εσεις ξερετε κανενα καλυτερο γαλα?απο οσο ξερω το καλυτερο ειναι το απταμιλ

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπανε απο το νοσοκομειο το Aptamil και ο παιδιατρος μου ειπε οκ και να μην το αλλαξουμε!!!

ειναι καλο γαλα αν και του κανω μονο 1 γευμα την ημερα με ξενο.

:D:D:D:D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυ προβλημα αυτες οι σκονες παντως!οταν εγινε η κορη μου 10 μηνων και μου ειπε ο παιδιατρος οτι μπορει να αρχισει το φρεσκο γαλα ειχα παρει μεγαλη ανακουφηση!!!ειναι και πιο οικονομικο εκτος απο το οτι ειναι πολυ πιο καλο απο τη σκονη!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια εγώ τη σκόνη την έχω βολευτεί πολύ ιδίως για το βράδυ. έχεις έτοιμο το νερό στο θερμαντήρα, βάζεις η σκόνη και έτοιμο. Ενώ το άλλο άντε να ζεσταίνεις με το ένα μάτι κλειστό....!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιουσα το Nativa και ημουν πολυ ευχαριστημενη.. Ολες οι σκονες το ιδιο ειναι.. δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο..

Τωρα μου ειπε και μενα ο παιδιατρος για φρεσκο αλλα ο μικρος δεν το θελει.. Οσες φορες κι αν δοκιμασαμε.. Καλα δεν με πολυνοιαζει κιολας.. εγω μεγαλωσα με ζαχαρουρο απο 3 μηνων γιατι δεν επινα τιποτα αλλο, το εβαπορε θα μας πειραξει? Γενικα δεν ειμαστε και πολυ της υγιεινης διατροφης στο σπιτι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω τελικά ότι υπάρχει καλύτερο και χειρότερο βρεφικό γάλα... όλα λίγο πολύ στα ίδια είναι, το μόνο που αλλάζει μπορεί να ειναι ίσως η γεύση του. Αυτό το λέω γιατί εμείς αφού δοκιμάσαμε όλα τα γάλατα που υπάρχουν στην αγορά ήπιαμε μόνο το Guigoz και απο εκεί που δεν μας άρεσε το γάλα γίναμε γαλατούδες :lol::lol::lol: για αυτό λέω ότι μάλλον είναι και κάπου θέμα γεύσης.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

.. Ολες οι σκονες το ιδιο ειναι.. δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο..

...

 

Κι εμάς ο παιδίατρος το ίδιο μας είπε...όλα το ίδιο είναι και αλλάζει μόνο η γεύση οπότε του ερέσει και το πίνει είναι οκ :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως εχει δοκιμασει καμια απο σας το aptamil comfort?δεν ξερω αν υπαρχει στην ελλαδα.γραφει οτι ειναι για τους κολικους των πρωτων μηνων και το αγορασα σημερα γιατι ο μπεμπης εχει πολλους κολικους και ξενυχταμε απο τις 2 το βραδυ ως τις5 το πρωι!δε το δοκιμασε ακομη γιατι θα του το δωσω πριν τον βαλω για υπνο.αν το εχει παρει καμια απο σας μπορει να μου πει αν ειδε διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει δοκιμασει καμια απο σας το aptamil comfort?δεν ξερω αν υπαρχει στην ελλαδα.γραφει οτι ειναι για τους κολικους των πρωτων μηνων και το αγορασα σημερα γιατι ο μπεμπης εχει πολλους κολικους και ξενυχταμε απο τις 2 το βραδυ ως τις5 το πρωι!δε το δοκιμασε ακομη γιατι θα του το δωσω πριν τον βαλω για υπνο.αν το εχει παρει καμια απο σας μπορει να μου πει αν ειδε διαφορα?

 

εμείς!!! το παίρνουμε εδώ και πολύ καιρό!

aptamil digestive comfort! αυτό λες?

το παίρνουμε για τη δυσκοιλιότητα εμείς κι έχουμε σωθεί...

γενικώς κολικούς εμείς δεν είχαμε να πω την μαύρη μου αλήθεια...

ίσως όμως όντως έπαιξε ρόλο το ότι έπινε αυτο το γάλα γιατί το πίνει από 40 ημερών!

 

λάβε υπόψη σου ότι όταν το ετοιμάζεις πρέπει να βγαίνει γυρω στα 10 Ml Περισσότερο, θα βάζεις λιγο περισσότερο νερο

αν διαβάσεις και στο πλαι στο κουτι λέει πχ 6 μεζούρες 180 ml Νερο, δίνουν 200 Ml γάλα...

 

επίσης να σε προϊδεάσω... κάνει πράσινα κακά και ΠΟΛΥ βρωμερά!

μιλάμε όμως για ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολύ βρώμα :lol:

 

 

να προσθέσω επίσης ότι με αυτό το γάλα χορταίνει το παιδί καλά και σύντομα μπήκε σε καλή σειρά γευμάτων :wink:

Link to comment
Share on other sites

αληθεια?χαιρομαι παρα πολυ με οσα ειπες!ειδικα το οτι χορταινει!οσοο για τα κακα δε με πειραζει αν ειναι να γλυτωσουμε τα μεταμεσονυχτια γλεντια!!!θα δω πως θα παει αποψε και θα σου πω αυριο.ελπιζω να κοιμηθω παραπανω γιατι κοιμαμαι 3-4 ωρες τη μερα :(

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια εγώ τη σκόνη την έχω βολευτεί πολύ ιδίως για το βράδυ. έχεις έτοιμο το νερό στο θερμαντήρα, βάζεις η σκόνη και έτοιμο. Ενώ το άλλο άντε να ζεσταίνεις με το ένα μάτι κλειστό....!!!! :lol:

 

Θεμα συνηθειας ειναι Τονια μου.

Και εγω το ιδιο ελεγα αλλα οταν αρχισα το φρεσκο γαλα διαπιστωσα οτι ειναι ακομα πιο ευκολο. Μπορεις να εχεις ετοιμο το γαλα στο μπιμπερο η οπου αλλου το βαζεις για να το ζεστανεις μεσα στο ψυγειο και οταν ειναι να το δωσεις στο ζουζουνι σου να το βαλεις στο θερμαντηρα. Ετσι κανω και εγω.

Επισης ο γιατρος μου ειπε οτι δεν εχει νοημα το βρεφικο γαλα μετα το χρονο. Χρειαζεται να πινει φρεσκο γαλα πλεον για να παιρνει και το παχος του γαλακτος.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

αληθεια?χαιρομαι παρα πολυ με οσα ειπες!ειδικα το οτι χορταινει!οσοο για τα κακα δε με πειραζει αν ειναι να γλυτωσουμε τα μεταμεσονυχτια γλεντια!!!θα δω πως θα παει αποψε και θα σου πω αυριο.ελπιζω να κοιμηθω παραπανω γιατι κοιμαμαι 3-4 ωρες τη μερα :(

 

μην περιμένεις άμμεσα να δεις την αλλαγή.... αλλά σε μερικές μέρες

θέλει μερικές μέρες να το συνηθίσει το παιδί καθώς και ο οργανισμός του

 

επίσης κάνε σύστημα να του δίνεις αργά το βράδυ ένα μπουκάλι γάλα ΕΝΩ κοιμάται χωρίς να το ξυπνήσεις

Link to comment
Share on other sites

τελικα το δοκιμασα χτες και κημιθικα 2 ωρες παρα πανω :lol: δεν ξερω αν ηταν τυχαιο αλλα ισως και να εκανε δουλεια :o παντως τα κακα του το πρωι ηταν οντως βρωμερα και πρασινοπα :x αυτο το συστημα με το γαλα στον υπνο το εφτιαχνα στην κορη μου και κοιμοταν σερι 14 ωρες.μαλλον θα το δοκιμασω και σε αυτον...

Link to comment
Share on other sites

τελικα το δοκιμασα χτες και κημιθικα 2 ωρες παρα πανω :lol: δεν ξερω αν ηταν τυχαιο αλλα ισως και να εκανε δουλεια :o παντως τα κακα του το πρωι ηταν οντως βρωμερα και πρασινοπα :x αυτο το συστημα με το γαλα στον υπνο το εφτιαχνα στην κορη μου και κοιμοταν σερι 14 ωρες.μαλλον θα το δοκιμασω και σε αυτον...

 

μάλλον δεν ήταν και τόσο τυχαίο :lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια να σας ρωτησω...ειναι φυσιολογικο ενα μηνων να πινει 150-180γρ γαλα??η κορη μου 150 επινε 3 μηνων!!!φοβαμαι μη βαρυστομαχιασει η μη κανει εμετο!προσπαθω να τον ξργελασω με τσαι η με παιχνιδια αλλα τιποτα....ουρλιαζει μεχρι να του δωσω κιαλλο...

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια να σας ρωτησω...ειναι φυσιολογικο ενα μηνων να πινει 150-180γρ γαλα??η κορη μου 150 επινε 3 μηνων!!!φοβαμαι μη βαρυστομαχιασει η μη κανει εμετο!προσπαθω να τον ξργελασω με τσαι η με παιχνιδια αλλα τιποτα....ουρλιαζει μεχρι να του δωσω κιαλλο...

 

ναι αλλά πόσα γευματα κάνει? κάνει 7-8 γεύμετα των 180?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...