Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιτυχης εγκυμοσυνη και καφε υγρα


Recommended Posts

Κοριτσάκι μου γλυκό εύχομαι να πάνε όλα καλά, ο θεούλης ξέρει τι είναι το καλύτερο για όλους σας έχε του εμπιστοσύνη, πάντως οι γιατροί δεν είναι παντογνώστες με τις πιθανότητες μιλάνε οπότε αυτό που μένει είναι μόνο η υπομονή , έχεις άλλωστε τρόπο να απασχοληθείς μέχρι να μάθεις τα αποτελέσματα , το μωρουλίνι σου!!! :wink::wink::wink:

 

Συμφωνω απόλυτα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ελα ντε?Αυτη την απορια εχω και εγω και τελικα αυτο που ειχαμε δει στην αρχη δεν ηταν σακος γιατι εχθες δεν ειδαμε τιποτα!!

Καλημέρα και πάλι,

Θα σου πω τη γνώμη μου κι αν θες την ακους κι αν θες την πετάς.

-Το πρώτο που δεν πάει καλά είναι το θέμα με το γιατρό. Δεν ξέρω αλλά γιατρός που βλέπει σάκο με 118 μονάδες χοριακή, πρέπει να είναι μάγος. Δεν είμαι γιατρός αλλά ...

- Νομίζω ότι η δεύτερη χοριακή είναι μια χαρά, αφού φυσιολογικά κάθε δύο μέρες διπλασιάζεται. Έτσι δεν είναι;

- Στην δική μου περίπτωση με χοριακή 720 (Παρασκευή θυμάμαι ήταν), πηγαίνω την Κυριακή στο γιατρό και δεν βλέπει τίποτα. Μου είπε τότε ότι η τιμή της χοριακής -δεδομένου πάντα ότι κατ'εκείνον όλα θα πήγαιναν καλά- είναι οριακή (720x 2=1440 ) για να δούμε σάκο και να ξαναπάω την Πέμπτη. Την Πέμπτη, που πήγα, είδε το σάκο μου με το φασολάκι, που τώρα είναι κοτζάμ άντρας. Τα θυμάμαι όλα πολύ καλά γιατί φοβόμουν ότι δε θα πήγαινε καλά η εγκυμοσύνη, που κύλισε ρολόι. Η σκέψη μου λοιπόν είναι ότι την τετάρτη, που θα ξαναπάς μπορεί πάλι να μη φανεί τίποτα (αν και ολόψυχα σου εύχομαι το αντίθετο) γιατί η χοριακή σου θα είναι οριακή (654x2=1308).

- Νομίζω λοιπόν ότι είναι απαραίτητη και η γνώμη ενός δεύτερου γιατρού, πριν προχωρήσεις σε κάτι δραστικό. Σκέφτομαι τώρα τον εαυτό μου στη θέση σου εκείνη την Κυριακή, που πήγα στο γιατρό στη αρχή της εγκυμοσύνης μου, να μου έλεγε κάτι τέτοιο και τρελαίνομαι. Το φασολάκι μου όχι μόνο αναπτύχθηκε φυσιολογικά αλλά στην κοιλίτσα μου η ανάπτυξη του ήταν ιλλιγιώδης ,μετά από αυτό, και μάλιστα στο τέλος ήταν πάντα δύο βδόμαδες μεγαλύτερη η αναπτυξη του απο την ηλικία της κύησης! Γι' αυτό σου λέω ζήτα και δεύτερη γνώμη από τώρα, για να ξέρεις που βαδίζεις!

Βέβαια αυτό που δεν ξέρω είναι το αν η τιμή 654 είναι καλή για την ηλικία της κύησης στην οποία βρίσκεσαι, αλλά και πάλι παίζει να έγινε η σύλληψη αργά στον κύκλο.

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, να πάνε όλα καλά.

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου καλα, η κολλητη μου φιλη που λογω ξαπλας στο σπιτι σας παρακολουθεις μεσω εμενα,εχει αυτα τα καφε υγρα που λεει η katd που αλλωτε ειναι λιγοτερα αλλωτε περισσοτερα αλλα ειναι λεει ελαχιστα.η β χοριακη ηταν 61 το σαββατο και 100 την δευτερα.Θελουμε να ρωτησουμε καταρχην εσας που γνωριζετε πως βλεπετε τα επιπεδα της χοριακης γιατι την εχουν τρελλανει αλλα της λενε στο κεντρο στη θεσ/νικη και αλλα στην αθηνα και κατα δευτερον ποσο επικυνδινα ειναι αυτα τα υγρα αν σηκωθει και κινηται κανονικα.να σημειωσω οτι της ζητησαν να ξαναεπαναλαβει τη χοριακη την πεμπτη.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου καλα, η κολλητη μου φιλη που λογω ξαπλας στο σπιτι σας παρακολουθεις μεσω εμενα,εχει αυτα τα καφε υγρα που λεει η katd που αλλωτε ειναι λιγοτερα αλλωτε περισσοτερα αλλα ειναι λεει ελαχιστα.η β χοριακη ηταν 61 το σαββατο και 100 την δευτερα.Θελουμε να ρωτησουμε καταρχην εσας που γνωριζετε πως βλεπετε τα επιπεδα της χοριακης γιατι την εχουν τρελλανει αλλα της λενε στο κεντρο στη θεσ/νικη και αλλα στην αθηνα και κατα δευτερον ποσο επικυνδινα ειναι αυτα τα υγρα αν σηκωθει και κινηται κανονικα.να σημειωσω οτι της ζητησαν να ξαναεπαναλαβει τη χοριακη την πεμπτη.

 

εμενα η γιατρός μου, με καφέ υγρά στην αρχή μου εδωσε ουλτροτζεστάν και μία βδομάδα εντελώς ξάπλα, μετά με είδε, μου είπε να σηκώνομαι σιγά σιγά και την 3η εβδομάδα πια μου είπε να συνεχίσω κανονικά τη ζωή μου..με προσοχή βέβαια..τώρα για τις τιμές της χοριακής, η άποψη μου είναι να ξανακάνει την χοριακή την πέμπτη, να παει να την δει η γιατρός και να πράξει ανάλογα..

katd εύχομαι το καλύτερο γλυκειά μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!Αχ αν δεν ειχα και εσας!!Αυτο που μου συμβαινει το ξερουν μονο ο αντρας μου φυσικα, η μαμα μου, η 1 θεια μου και η 1 γιαγια μου.Καμια φιλη μου δεν το ηξερε μεχρι που ειπα να το πω στην "κολλητη" μου και κουμπαρα μου!!Της το ειπα καθως μιλαγαμε στο msn και η αντιδραση της ηταν απλα να πει οτι ειναι ευχαριστα τα νεα!!!Απο εκει και περα ουτε με πηρε τηλ να μαθει τις εξελιξεις ουτε τιποτα!!Εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!!!Και απο την αλλη εχω εσας που ενδιαφερεστε καθημερινα να μαθαινεταε νεα μου!!Σας ευχαριστω ολες!!

Σημερα το πρωι εκανα χοριακη και το μεσημερι θα παρω τα αποτελεσματα!!Αν το απογευμα που θα παω στο γιατρο μου πει για λαπαροσκοπηση τοτε θα κανετε να με ακουσετε πολυ καιρο!!(εχω και αδεια 3 βδομαδες οποτε..)Αν παλι τα νεα ειναι καλα θα τα μαθετε αυριο απο πρωτο χερι!!Πριν σας χερετησω προληπτικα θα σας πω το μεσημερι το νεο αποτελεσμα τις χοριακης!!

Dalia οσο για την φιλη σου αυτα που της ειπαν ειναι τα σωστα!Επαναληψη της χοριακης!!Υπομονη και καλη επιτυχια ευχομαι!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μολις πηρα το αποτελεσμα της χοριακης!!!Ειναι 1.476!!Απο την μια χαρηκα πολυ και απο την αλλη αγχωθηκα γιατι αν δεν δουμε κατι σημερα θα θελει να με βαλει για λαπαροσκοπηση και εγω δεν θελω!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύχομαι να δείτε το μπουμπουκάκι σας σήμερα!!!Ο γιατρός σου πρέπει να είναι πολύ καλός και προσεκτικός.Λαπαροσκόπηση θέλει να κάνει γιατί φοβάται για εξωμήτριο κύηση.Ακριβώς αυτό είχα πάθει εγώ με χοριακή 4.500 δε φαινόταν τίποτα και είχα καφέ υγρά.Δε σημαίνει ότι σου συμβαίνει αυτό αλλά είναι καλό που έχεις ένα γιατρό που σκέφτεται όλα τα ενδεχόμενα, για να σε προστατεύσει.Εύχομαι να μην είναι κανένα από τα άσχημα σενάρια και όλα τα πάνε κατ'ευχήν!!!Καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια η χοριακή , το πρώτο βηματάκι έγινε , δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα !!!! Προχωράμε λοιπόν και πάντα θα κοιτάμε μπροστά . Φιλάκια

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μολις πηρα το αποτελεσμα της χοριακης!!!Ειναι 1.476!!Απο την μια χαρηκα πολυ και απο την αλλη αγχωθηκα γιατι αν δεν δουμε κατι σημερα θα θελει να με βαλει για λαπαροσκοπηση και εγω δεν θελω!!!

Εύχομαι όλα να πάνε πολύ καλά και να μάθουμε τα καλά νέα σου σύντομα katd. Να προσέχεις πολύ τον εαυτό σου!!!!! Φιλιά πολλά

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.

Τελικά τα νέα είναι ευχάριστα!!!

Πήγα χθες στον γιατρό και είδαμε το σακουλάκι, μου έδωσε utrogestan και ξεκούραση.

Από σήμερα έχω ξεκινήσει τις διακοπές μου και επιστρέφω 11 Αυγούστου.

Θα τα πούμε τότε.

Εύχομαι σε όλους καλές διακοπές και όταν επιστρέψω να μάθω πολλά ευχάριστα!

 

Φιλάκια πολλά. Σας ευχαριστώ όλες!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΡΑΑΑΑΑΑΒΟ katd, ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ. ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΡΗΣΚΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΣΤΟ ΡΕΤΙΡΕ!!!! ΑΝΕΒΗΚΕΣ ΕΚΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ, ΘΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΜΟΝΗ Η΄ ΘΑ ΣΕ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ????

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ΝΕΑ κοριτσάκι μου, μπράβο σας καλές διακοπές και τα λέμε στην επιστροφή σου. Να προσέχεις τον ευτό σου , είστε πολλοί εκεί "μέσα" μην το ξεχνάς!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλημερα.ειμαι 7 εβδομαδων κ το ιδιο προβλημα εχω κ εγω.πηγα εχθες στον γυναικολογο κ μου ειπε καπου εχει ξεκολησει το παιδι κ οτι τα ροζ υγρα ισως ειναι κ απο την αλλαγη του μηνα...μου εδωσε amoxil k salospir κ utrogestan εγω ομωσ φοβαμαι πολυ κ καλα το utrogestan to παιρνω τα αλλα ομως φοβαμαι να τα παρω...εχει καμια σας παρομοιο προβλημα?:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια καλησπέρα.

 

Είμαι ολοκαίνουργια στο φόρουμ και θα ήθελα να με βοηθήσετε με τις πολύτιμες συμβουλές και την εμπειρία σας γιατί έχω αγχωθεί πολύ...

 

Με τον σύντροφό μου ήρθαμε ελεύθερα σε επαφή στις 04/08 και μέχρι και σήμερα στις 16/08 (δηλ. 12 ημέρες μετά) έχω τρελή συχνοουρία! Επίσης, είχα κάτι πονάκια κάτω αριστερά χαμηλά, σε ακαθόριστες ώρες, καθώς και στην κοιλιά και πλάγια στη μέση. Το στήθος μου έχει αρχίσει να πρήζεται όπως όταν περιμένω να αδιαθετήσω. Ξέχασα να σας πω ότι η προηγούμενη περίοδός μου ήταν στις 24/07 και τώρα περιμένω στις 22/08 περίπου (ο κύκλος μου δεν είναι και πολύ σταθερός).

 

Σήμερα που πήρα τουαλέτα είχα απειροελάχιστα καφέ υγρά (δηλ. την 12 ημέρα από τότε που ήρθα με τον σύντροφό μου σε επαφή).

 

Γενικώς, νιώθω ένα πρήξιμο απροσδιόριστο και μια δυσπεψία γενικότερα.

 

Είναι πολύ νωρίς να πάρω ένα self clear; (Αυτό δεν είναι 3ης γενιάς που δείχνει πριν την καθυστέρηση;). 'Εχω αρχίσει να αγχώνομαι με τα απειροελάχιστα καφέ υγρά που είδα. Μήπως είναι το έμβρυο που εμφυτεύεται; (Μακάρι!!!).

 

Δεν σας είπα ότι σήμερα ήρθαμε σε επαφή, αλλά όχι ελεύθερα (συγγνώμη για τις λεπτομέρειες).

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Είναι πολύ νωρίς για χοριακή και τεστ; Κοντεύω να σκάσω από την αγωνία μου, βρε κορίτσια!!!! Λέτε να είμαι τόσο τυχερή και να έγινε το θαύμα με τη μία φορά;

 

Περιμένω με αγωνία της απαντήσεις σας.

Αναστασία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μακάρι να είσαι τόσο τυχερή και να είσαι έγκυος τόσο σύντομα! όλα αυτά που πειγράφεις είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης, αλλά ένα τεστ εγκυμοσύνης δε θα είνα τόσο αξιόπιστο απο τόσο νωρίς που θές να το κάνεις! Θα πρέπει να περιμένεις να έχεις 1,2 μέρες καθυστέρηση και μετά να το κάνεις για μεγαλύτερη σιγουριά έτσι ώστε να μη σε απογοητευσει αδικως αν δείξει αρνητικό! Αν και κατά τη γνώμη μου να κάνεις μια χοριακή για 100% σωστά αποτελέσματα! Και αυτή μπορείς να τη κάνεις και λίγο πρίν τη αναμενόμενη σου περίοδο!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν ήξερα αν έπρεπε να περιμένω απαντήσεις εδώ και άνοιξα ξεχωριστό θέμα...:?

 

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση! Ξέρω είναι πολύ νωρίς, αλλά ακούγονται τόσα που έχω αγχωθεί ότι θα μου συμβεί κάτι άσχημο. Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι έχω εμπρόσθια μήτρα και ότι θεωρητικά ίσως είναι δύσκολο να μείνω έγκυος, γι' αυτό και σκάω!

 

Θα περιμένω με αγωνία τις επόμενες μέρες και θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.

 

Μακάρι όλες να έχουμε μια υγιή εγκυμοσύνη και να γίνουμε μανούλες. :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Koritsia kalhspera eimai kainouria edw alla xreiazomai apegnwsmena thn boh8eia sas.... eimai pantremenh edw k ena 1 xrono kai me ton antra mou exoume hdh ksekinhsei prospa8eies gia paidi mataia omws..... exw polukustikes wo8hkes opote einai liiiiigo pio duskolo.... o kuklos mou parolo tis polikustukes einai sxetika sta8eros , h teleutaia periodos mou htan 08/01 opote perimena na mou er8ei alla apo tis 08/02 (4 meres dhladh) exw mono kafe ugra otan skoupizomai k liga panw sto servietaki mou... exw angw8ei para polu ti me sumbouleute?????? na parw test , na kleisw rantevou me to giatro h' apla na perimenw???????????????

Link to comment
Share on other sites

περιμενε καποιεσ μερουλεσ κ κανε μια χοριακη καλυτερα....εγω ειχα πολυκυστικες απο 15 χρονων κ ημουν τοσα χρονια με αντισυλληπτικα...κ παντα 54 κιλα!! εδω κ 4 χρονια που ζω με τον αντρα μου μαζι, επαιρνα κιλα κ ετρωγα πολλα γλυκα....πηγα 65 κιλα!!!!παω σε ενδοκρινολογο, μου λεει θα παθεις διαβητη κ κανω καμπυλη ζαχαρου....στα υψη!!!κανω διατροφη κ παιρνω χαπια για το ζαχαρο για 6 μηνες!!!!και ναι, αυτα τα χαπια φτιαχνουν κ τις πολυκυστικες!!!!!!γιατι συνδεεται το ζαχαρο με αυτες!!!κ το παχος!!!!τελικα, εφτιαξε ο κυκλος μου και τωρα ειμαι 4 μηνων εγκυοσ!!!!αλλα ειχα καφε υγρα την 3η βδομαδα της εγκυμοσυνης!!!!αρα περιμενε λιγο, μια δυο μερες και μιλα με το γιατρο σου η κανε εξεταση αιματος, β-χοριακη λεγεται,,,,εγω πηγα πρωι κ το βραδυ ηταν ετοιμη!!!καλη επιτυχια ευχομαι!!!!!απο μια συμπασχουσα που εχει ταλαιπωρηθει με πολυκυστικες εδω και 13 χρονια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...