Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καισαρικη- μεγαλη αιμοραγια 20 μερες μετα


xionatoula

Recommended Posts

Μετα την καισαρικη ειχατε μεγαλη αιμοραγια τις επομενες μερες? Εμενα αρχικα μου ειχε σχεδον σταματησει και 20 μερες μετα ξεκινησε μεγαλη αιμοραγια, πολλες φορες με πηγματα και με ηπιο πονο χαμηλα.

Ειναι φυσιολογικο αυτο? Εχει συμβει σε καποια αλλη κοπελα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!ο γιος μου ειναι σχεδον 4....να ναι καλα το μωρο μου!δεν θα ξεχασω ποτε τους πονους που ειχα για αρκετο καιρο μετα απο καισαρικη(με ολικη ναρκωση) για αρκετο καιρο και ιδιαιτερα τις αιμοραγιες!για να καταλαβεις για 47 ημερες ασταματητο αιμα με ατελειωτες ωρες θηλασμου...και στις 60 ημερες που ηρθε περιοδος κανονικα....την ημερα που φευγαμε για διακοπες σε camping!τι εχεις να πει?κουραγιο και υπομονη ειναι κατι απολυτα φυσιολογικο....

Link to comment
Share on other sites

Μετα την καισαρικη ειχατε μεγαλη αιμοραγια τις επομενες μερες? Εμενα αρχικα μου ειχε σχεδον σταματησει και 20 μερες μετα ξεκινησε μεγαλη αιμοραγια, πολλες φορες με πηγματα και με ηπιο πονο χαμηλα.

Ειναι φυσιολογικο αυτο? Εχει συμβει σε καποια αλλη κοπελα?

 

Ναι είναι φυσιολογικό!Δεν σου είπε ο γιατρός σου?εμένα με είχε προειδοποιήσει..μέχρι να περάσουν οι 40 μέρες θα έχεις αίμα λιγότερο φυσικά και μετά θα αδιαθετήσεις!και εγώ σε περίοδο λοχείας είμαι τώρα για δεύτερη φορά!μην ανησυχείς!!!!!

labc81

Link to comment
Share on other sites

Μετα την καισαρικη ειχατε μεγαλη αιμοραγια τις επομενες μερες? Εμενα αρχικα μου ειχε σχεδον σταματησει και 20 μερες μετα ξεκινησε μεγαλη αιμοραγια, πολλες φορες με πηγματα και με ηπιο πονο χαμηλα.

Ειναι φυσιολογικο αυτο? Εχει συμβει σε καποια αλλη κοπελα?

 

καλο θα ηταν να το αναφερεις στο γυναικολογο ο οποιος σε χειρουργησε και να ζητησεις να σε δει.θα επρεπε να σου μειωνεται και οχι να εχεις μεγαλη αιμορραγια.επειδη ολα ειναι σχετικα με την ποσοτητα του αιματος,το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να σε δει ενας γυναικολογος

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

έκανα κι εγω καισαρική και δεν είχα καθόλου λόχεια, ώσπου ξύπνησα ένα πρωί και τρόμαξα, τα είχα κάνει όλα χάλια. Ο γιατρός λεέι οτι ήταν απο συσπάσεις (αν θυμάμαι καλά) και μου έδωσε ένα χαπάκι και σταμάτησε αμέσως. 1/12 γέννησα και πρωτοχρονιά αδιαθέτησα :mad: Δεν ειχα σκεφτεί οτι θα αδιαθετούσα 1/1 και έκανα προγραμματισμένη καισαρική και δεν θήλασα καθόλου (αυτα τα αναφέρω μώπως σε βοηθήσουν). Λογικα δεν είναι κάτι ανησυχητικό, ωστόσο πρέπει να επικοινωνήσεις αμέσω με τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...38 ημέρες λόχια..με αρκετό αίμα και στις 45 ημέρες από την καισαρική αδιαθέτησα κανονικότατα :( (με αποκλειστικό θηλασμό)!!!!:rolleyes:

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν νομίζω ότι είναι κάτι για το οποίο πρεπει να ανησυχείς.

Ωστόσο καλό θα ήταν να επικοινωνησεις και με το γιατρό σου...

Μήπως κουράστηκες και λίγο παραπάνω...;;;

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

η κοπελα μιλαει για <<μεγαλη αιμορραγια>> οποτε καλο θα ηταν να επικοινωνησει με το γυναικολογο της και αυτος θα κρινει τη σοβαροτητα της αιμορραγιας.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 3 καισαρικες...μου ειναι γνωριμο φαινομενο.....μιλαμε για πλυμμηρα....!!!!!δεν προλαβαινα να αλλαζω σερβιετες....τις χοντρες για την ακρατεια......

Να επικοινωνησεις με τον γιατρο σου και μαλλων θα σου δωσει κατι χαπακια τα μητρογκαν νομιζω τα λενε....και μολις τα παρεις θα μειωθει η ποσοτητα αιματος.....και θα επανελθει σε φυσιολογικη ροη....οφειλεται στο οτι η μητρα σου μετα την γεννα δεν εχει ακομα επανελθει ....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα αίμα για 3 μηνες μετά την γέννα. Αλλες φορες αυξανοταν αλλες μειωνοταν. Είχα πονάκια κ θυμάμαι οτι πονουσα οταν ξαπλωνα μπρουμυτα κ καπου κάπου είχα σουβλιες ηπιες.Πηρα χάπια για να σταματησει αλλα δεν σταματούσε. Τελικα πηγα με ειδε κ ειχα πάθει υπερπλασια ενδομητριου, οποτε την αλλη μέρα μπηκα για αποξεση.

Εσυ εισαι λίγες μέρες μετά την καισαρική, οποτε μπορει να είναι τα λόχεια.Πηγαινε να σε δει καλύτερα, για να μην αναρωτιεσαι. Ευχομαι να να μην ειναι τπτ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, είμαστε ήδη 3 μηνών και η περίοδος δεν λέει να σταματήσει. Αρχικά είχα τα λόχεια, σε ανεκτή έως μικρή ποσότητα για 40 μέρες. Ε τις υπόλοιπες 50 μέρες όλο περίοδο έχω, τελειώνει η μία έρχεται η άλλη! Μάλιστα οι πρώτες με αιμορραγία (φορούσα πάνες ακράτειας :shock:)

Εχει συμβεί σε κάποια κοπέλα?

>Ενδιάμεσα καταφέραμε και κάναμε υπέρηχο, σήμερα έκανα και εξετάσεις κι ας ήμουν αδιάθετη, προς το παρόν όσες εξετάσεις βγαίνουν είναι ΟΚ. (κολπικά αιματολογικές παπ κτλ).

Θηλάζαμε 30 μέρες.

Τί άλλο να αναφέρω μήπως κάποια κοπέλα συμπάσχει και νιώσω καλύτερα? Δουλεύω πολύ αλλά δεν κάνω χειρονακτική εργασια, το αποφεύγω για τώρα.

Με έχει πάρει αποκάτω, νιώθω χάλια με το αίμα :( σαν άρρωστη!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 3 καισαρικες...μου ειναι γνωριμο φαινομενο.....μιλαμε για πλυμμηρα....!!!!!δεν προλαβαινα να αλλαζω σερβιετες....τις χοντρες για την ακρατεια......

Να επικοινωνησεις με τον γιατρο σου και μαλλων θα σου δωσει κατι χαπακια τα μητρογκαν νομιζω τα λενε....και μολις τα παρεις θα μειωθει η ποσοτητα αιματος.....και θα επανελθει σε φυσιολογικη ροη....οφειλεται στο οτι η μητρα σου μετα την γεννα δεν εχει ακομα επανελθει ....

μπράβο μια από τα ίδια! Ξέρω είναι παλιό το μήνυμα σου αλλά αναθάρρησα κάπως! Ναι κι εμένα ο γιατρός προς εκεί κλίνει, ότι δεν είναι κάτι και θα επανέλθω. Είπε συμβαίνει. Μου ανέφερε και τα χαπάκια αλλά προς το παρόν τα αποφεύγουμε.

 

Με ρωτάει αν πονάω κτλ αλλά ευτυχώς όχι! Διάβασα και την μπλου μπλου αποπάνω και με πήγε 3 και 1!

Κάποια κοπέλα με αντίστοιχη εμπειρία με τη δική μου?:confused:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια, μηπως κανατε πολυ ζεστο ντουζ;;;;Εμενα μου ειχε σχεδον σταματησει η αιμορραγια μεχρι να βγω απο το νοσοκομειο και τη μερα που μου ειχε πει ο γιατρος οτι μπορω να κανω κανονικα ντουζ, μπηκα και εκαναμε πολυ ζεστο νερο και ετσι ξεκινησε η αιμορραγια παλι και πολυ εντονη.Ηταν τελικα απο αυτο, με χλιαρο νερο θελει προς κρυο μη σας πω οχι πολυ ζεστο...εγω πηρα αλλες δυο μερες Methergin αλλα μειωθηκε απλα,αργησε να σταματησει τελειως, μια βδομαδα πριν σαραντισω σταματησε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπελα μου θα πεσεις κατω απο την ε3αντληση , αιμα τοσες μερες δεν και οτι καλυτερο . Ο αιματοκριτης σου πως ειναι ?? μηπως ειναι τελικα καποια ορμονικη διαταραχη και χρειαζεται οντως να παρεις τα χαπακια , τα 3ερω παρολιγο να τα επερνα και εγω οταν μετα την πρωτη παλλινδρομη και απο3εση δεν σταματουσε η αιμοραγια αλλα τελικα συνηλθα καταλαβαινω ποσο χαλια ειναι , σε ριχνει πολυ ψυχολογικα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

dimmi και εγω ειχα το ιδιο για πενηντα μερες. πηγα στο γιατρο με εξετασε κολπικα με υπερηχο, ειχε μεινει ενα κομματι πλακουντα και εκανα αποξεση. την ιδια μερα σχεδον σταματησε το αιμα. εισαι σιγουρη οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο? γιατι εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι μεχρι τις σαραντα μερες το θεωρουν φυσιολογικο το αιμα, μετα ομως κατι γινεται. σου ευχομαι τα καλυτερα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ξανα-αδιαθέτησα :mad: ευχαριστώ κορίτσια. Πλέον πάει αλλού το πράγμα. Θα τον πάρω το πρωί, γιατί έτσι χάλια ψυχολογικά που είμαι τώρα άμα τον πάρω θα ζητήσω τα χάπια.

Viki35 Ο αιματοκρίτης ευτυχώς ΟΚ. Ολα βασικά οκ μέχρι στιγμής :( και ο κολπικός υπέρηχος ΟΚ toufakos. Θα δω αύριο τί θα μου πεί. Απόψε έχω βαλθεί να κλαίω, ευτυχώς με καταλαβαίνετε εσείς πόσο χάλια φάση είναι. Νιώθω άρρωστη βρε κορίτσια :(

Το πρωί την σκαπούλαρα λίγο από τη δουλειά, εκανα περιποίηση νυχιών, μαγείρεψα μετά. Το μεσημέρι πρησμένα τα στήθη μου πάλι. Λέω του άντρα μου έχει γούστο. Ε να που ξανα...μετά ούτε δουλειά πήγα ούτε διάθεση να βγω βόλτα είχα. Κλαίω τη μοίρα μου ένα πράγμα :?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια, μηπως κανατε πολυ ζεστο ντουζ;;;;Εμενα μου ειχε σχεδον σταματησει η αιμορραγια μεχρι να βγω απο το νοσοκομειο και τη μερα που μου ειχε πει ο γιατρος οτι μπορω να κανω κανονικα ντουζ, μπηκα και εκαναμε πολυ ζεστο νερο και ετσι ξεκινησε η αιμορραγια παλι και πολυ εντονη.Ηταν τελικα απο αυτο, με χλιαρο νερο θελει προς κρυο μη σας πω οχι πολυ ζεστο...εγω πηρα αλλες δυο μερες Methergin αλλα μειωθηκε απλα,αργησε να σταματησει τελειως, μια βδομαδα πριν σαραντισω σταματησε.

αυτό το χάπι δεν το πήρα όλο γιατί η σύμβουλος θηλασμού είπε θα επηρέαζε το γάλα μου (έκανα αντλήσεις).

Επίσης λόχεια είχα 39 μέρες. Τώρα δεν είναι πια λόχεια. έχουμε κλείσει 3μηνο...

Για το ντουζ ισχύει, το ζεστό τα επιδεινώνει όλα. ΑΛλά πίστεψε με αν έχεις αιμορραγία λίγο πάνω λίγο κάτω δε κάνει διαφορά το ντουζ στην ποσότητα...

Λόχεια δεν είχα μεγάλη ποσότητα ούτε κι γω.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...