Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ατμομάγειρες (για παιδιά)


Recommended Posts

ναι, εγώ έβαζα λίγο από το ζουμάκι ή λίγο λεμόνι ή λίγη ντομάτα και μία κουταλιά λάδι

αλλιώς η πατάτα το κάνει πράγματι κολλώδες

 

χαχα χαίρομαι που σας δίνω ωραίες ιδέες χαχαχαχαχα

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 658
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

ρε κοριτσια διαβασα ολο το θεμα και να κανω μια ερωτηση? γιατι δεν παιρνετε τους απλους ατμομαγειρες (tefal, kenwood, etc)? δεν κανουν για τα παιδια? ετσι θα ειναι πιο μεγαλος σε χωρητικοτητα θα μπορουμε να μαγειρευουμε και δικα μας φαγητα και θα μας μεινει για αργοτερα και ειναι και πιο φτηνοι...;) θελω και γω να παρω γιατι σε μερικες μερες ξεκιναμε τι λετε? HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!:confused:

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ χαρά πήρα τον κανονικό και μια χαρά με βόλεψε απλά τα κορίτσια λογικά πήραν τους παιδικούς γιατί στο ιδιο μπωλ που μαγειρεύει μετά τα αλέθει κίολας!! Ενώ των ενηλίκων πρέπει να το βγάλεις και να βάλεις μιξεράκι! Βέβαια οι παιδικοι έχουν περιορισμένη χωριτικότητα αλλά περί ορέξεως....!

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω και γω. και τι εγινα ενα μπολ μουλτυ παραπανω για πλυσιμο. ανοιξα και θεμα γιαυτο το λογο. εννοω δεν υπαρχει σημαντικος λογος? δηλαδη δεν ειναι οι κανονικοι ακαταληλλοι για μωρα?

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψαχνω τον συγκεκριμενο ομως δεν μπορω να τον βρω!

Μπορεις να με βοηθησεις?

Απο που τον πηρες?

Ευχαριστω!

 

Τον πήρα από το ίντερνετ 70(!) ευρώ από το μπίμπομάρκετ.

Πήρα τον παιδικό για την ευκολία του αλέσματος στο ίδιο μπώλ............

Ίσως να είναι καλύτερη ιδέα όμως να πάρετε κανονικό να σας μείνει κιόλας;)

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με τους ατμομάγειρες;

 

μήπως ξέρετε τη χωρητικότητα του Chicco και του Beaba?

 

επίσης, ο Beaba που έχετε είναι ο Babycook ή ο Babycook 2?

 

τέλος, αν κατάλαβα καλά, η λογική του να πάρεις τέτοια συσκευή είναι ότι τα κάνει όλα σε ένα και επιπλέον μπορείς να το πάρεις μαζί σου σε ταξίδι... σωστά;

 

ευχαριστώ πολύ!

Be thankful for what you've got

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με τους ατμομάγειρες;

 

μήπως ξέρετε τη χωρητικότητα του Chicco και του Beaba?

 

επίσης, ο Beaba που έχετε είναι ο Babycook ή ο Babycook 2?

 

τέλος, αν κατάλαβα καλά, η λογική του να πάρεις τέτοια συσκευή είναι ότι τα κάνει όλα σε ένα και επιπλέον μπορείς να το πάρεις μαζί σου σε ταξίδι... σωστά;

 

ευχαριστώ πολύ!

Εγώ έχω τον chicco.. η χωρητικότητα δεν πρέπει να ξεπερναει τα 250 μλ.. χωράει περίπου ένα γευμα (δεν ξέρω ακριβώς γιατί η μικρή μου ακόμα δεν τρώει..)

Η λογική είναι α)οτι μαγειρεύει στον ατμο άρα πιο υγιεινα

β) στο ίδιο μπωλ γίνεται κ η ομογενοποιηση (λιγότερα σκευη για πλύσιμο)

γ)γίνεται ευκολα κ γρηγορα άρα μπορείς να φτιαχνεις φρεσκο φαϊ κάθε μέρα

δ)έχει χρονοδιακόπτη άρα δεν πολυασχολείσαι

ε)είναι κομπακτ κ μπορείς να το μεταφέρεις ευκολα σε ταξίδια χωρις να κουβαλας κατσαρολάκια κ μουλτι

στ)ξεπαγώνει

....ουφ τα ειπα όλα..........

βεβαια από την άλλη μπορείς να πάρεις έναν κανονικό ατμομάγειρα κ να σας μεινει αφου θα μαγειρευετε κ για εσάς εκει....

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω τον chicco.. η χωρητικότητα δεν πρέπει να ξεπερναει τα 250 μλ.. χωράει περίπου ένα γευμα (δεν ξέρω ακριβώς γιατί η μικρή μου ακόμα δεν τρώει..)

Η λογική είναι α)οτι μαγειρεύει στον ατμο άρα πιο υγιεινα

β) στο ίδιο μπωλ γίνεται κ η ομογενοποιηση (λιγότερα σκευη για πλύσιμο)

γ)γίνεται ευκολα κ γρηγορα άρα μπορείς να φτιαχνεις φρεσκο φαϊ κάθε μέρα

δ)έχει χρονοδιακόπτη άρα δεν πολυασχολείσαι

ε)είναι κομπακτ κ μπορείς να το μεταφέρεις ευκολα σε ταξίδια χωρις να κουβαλας κατσαρολάκια κ μουλτι

στ)ξεπαγώνει

....ουφ τα ειπα όλα..........

βεβαια από την άλλη μπορείς να πάρεις έναν κανονικό ατμομάγειρα κ να σας μεινει αφου θα μαγειρευετε κ για εσάς εκει....

 

YIOUPI με υπερ-κάλυψες !!! :D :D :D

 

το πήρα μαζί μου πέρσι στις διακοπές και το καταχάρηκα,

εκεί άλεθα και την φρουτόκρεμα.

age.png
Link to comment
Share on other sites

Yioupi σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα το πάρω... αναρωτιέμαι για πόσους μήνες τρώνε αλεσμένα... αν και νομίζω ότι εξαρτάται από το παιδί, δηλ. άλλα αρχίζουν το κανονικό μάσημα πιο νωρίς κι άλλα αργότερα

Be thankful for what you've got

 

 

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι για πόσους μήνες τρώνε αλεσμένα... αν και νομίζω ότι εξαρτάται από το παιδί, δηλ. άλλα αρχίζουν το κανονικό μάσημα πιο νωρίς κι άλλα αργότερα

 

εμείς το χρησιμοποιήσαμε για περίπου 9 μήνες :D

και το περιμένει το επόμενο νινί μας ... :D

age.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι η μικρή δεν τα έφαγε τα αλεσμένα καθόλου....κάναμε τους καυγάδες αλλά τζίφος,δεν έτρωγε επι δυο μήνες με άρνηση μεγάλη και συνέχιζε τα γεύματα με το γάλα....και το γύρισα στα πολύ ψιλοκομμένα μέσα στην σουπίτσα και έφαγεκαι μου έμεινε το πολυμιξεράκι που πηρα για να το χαζεύω...Είναι ανάλογα το παιδί πιστεύω και εγώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Διάβασα όλα τα σχόλια που έχετε κάνει για ατμομάγειρες και θα ήθελα να αγοράσω κι εγώ. Είμαι μεταξύ του ΒΕΑΒΑ και του BEBELICE. Τα έχει και τα δυο το cosy cornet και μάλιστα σε καλύτερες τιμές από άλλα καταστήματα.

 

Μπορεί κάποια μανούλα να μου πει πιο είναι καλύτερο;

 

Μου είπαν κι από ένα μαγαζί στη Ν. Ιωνία για το Petit Terraillon, αλλα μου φαίνεται πραγματικά μικρό σε σχέση με τα δυο παραπάνω μου έχουν χωρητικότητα 600ml.

 

Σας ευχαριστώ πολυ!!:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ πήρα το Avent SCF870 της Philips (δες κι εδώ: http://www.bimbomarket.it/gr/en/2-in-1-combined-steamer-and-blender-P17046.htm ) και το βρήκα καταπληκτικό!

Εχει μέγιστη χωρητικότητα 800ml για στερεά (νομίζω ο κάδος του είναι 1 lt), μικρό σε μέγεθος, είναι ατμομάγειρας και πολτοποιεί κιόλας, πολύ δυνατο μοτέρ, καμία σχέση με τα κοινά μούλτι (είχαμε και απ' αυτό), γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ πήρα το Avent SCF870 της Philips (δες κι εδώ: http://www.bimbomarket.it/gr/en/2-in-1-combined-steamer-and-blender-P17046.htm ) και το βρήκα καταπληκτικό!

Εχει μέγιστη χωρητικότητα 800ml για στερεά (νομίζω ο κάδος του είναι 1 lt), μικρό σε μέγεθος, είναι ατμομάγειρας και πολτοποιεί κιόλας, πολύ δυνατο μοτέρ, καμία σχέση με τα κοινά μούλτι (είχαμε και απ' αυτό), γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη!

 

 

Diladi to proteinis? Giati exo mperdeutei kai de ksero pio na paro metaksy Babycook & Avent. An kai exoume aposteiroti avent kai thermantira kai eimaste euxaristimeni alla me tous atmomageires multi exo mperdeutei entelos.

Link to comment
Share on other sites

εχω προβληματιστει και εγω με το θεμα ατμομαγειρας.

ειδα της αβεντ που ειναι και μπλεντερ και διαβασα μια μανουλα το εχει.

αν και δεν ειμαι σιγουρη για το αν θα πρεπει να τα λιωνω τελειως ή μερικως σκεφτομαι οτι πιανει λιγοτερο χωρο απο εναν κανονικο ατμομαγειρα και σε λιγοτερο χρονο. και μικρη ποσοτητα.

ερωτηση: η πολτοποιηση εχει μια ταχυτητα? ενα μαχαιρι μονο?

αν μπορεις δηλαδη, οπως στα μουλτι να το κανεις στην πρωτη βαθμιδα.

μπορω να το χρησιμοποιησω και για αλλη χρηση εκτος των παιδικων τροφων?

μην το παρουμε και μετα μεινει στο ραφι να το κοιταμε.

απο οσο καταλαβα (ισως κανω λαθος, ακομη δεν μπηκαμε στις στερεες) τρωνε πολτοποιημενα μεχρι τον 9ο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...