Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΓΡΙΠΠΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΟ


Sophia

Recommended Posts

Από τα ξαδερφάκια του, έξω που μπορεί να τον βγάλω... Δε τον έχω όλη μέρα μέσα στο σπίτι....

 

Τα ξαδελφακια οταν θα ερθει το μωρακι θα τα προσεχεις ουτως ή αλλως οπως και τα πολυσυχναστα μερη. Καθως και τους μεγαλους θα προσεχεις. Εμας πχ μεχρι που αρχισαμε τον παιδικο ολα τα μικροβια τα εφερνε ο μπαμπας μας και εξακολουθει και φερνει μια και δουλευει σε γραφειο με aircondition χωρις παραθυρα.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ασχετα με το αν θα εμβολιασεις το πρωτο σου μωρακι δεν προφυλασεις απαραιτητα το δευτερο. Παντως απο την προσωπικη μου εμπειρια επειδη στην αρχη το μωρακι θα ειναι σε "αποστηρωμενο" περιβαλλον δεν θα κινδυνευει τοσο οσο οταν αρχισει να κινειται και να μοιραζονται πραγματα. Εγω οταν ειχα τον δευτερο μωρο με το που εβγαζε την πιπιλα την εβραζα. Την επιανε ο μεγαλος να το τη δωσει? Την επερνα και την εβραζα. Τωρα που θελουν να μοιραζονται τα παντα κολλανε ο ενας τον αλλον...

Βεβαια καλο θα ειναι να μην αρρωστησει ο κουκλος σου και για να μην ταλιπωρηθει αλλα και για να μην κολλησει εσενα που θα ερχεσαι σε πιο αμεση επαφη με το μωρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κι απο εμένα. Είδα φως... και μπήκα...:-D

 

κι επειδή είμαι παθούσα κι εγώ

και φυσάω τη γιαούρτι και δεν κρυώνει

 

θα σας πω τη δική μου εμπειρία

και βγάλτε απο μόνοι σας τα συμπεράσματά σας:

 

Πέρσι που πρωτοξεκίνησε η μεγάλη μου κόρη τον παιδικό σταθμό

ο παιδίατρούλης μας θεώρησε ως σωστό να μας συμβουλέψει να κάνουμε

το εμβόλιο της γρίπης, λέγοντάς μας οτι έτσι θα αρρώσταινε λιγότερο!

 

Εμείς φυσικά ως χαϊβάνια

εντελώς ανενημέρωτα και απροετοίμαστα

τον πιστέψαμε!!

 

Τα αποτελέσματα ποιά ήταν???

 

Το παιδί μου ήταν κάθε μήνα άρρωστο

με τις αντιβιώσεις, τα βρογχοδιασταλτικά, τα αντισταμινικά

και τις κορτιζόνες να πάνε και να έρχονται!!!

(σημειωτέων οτι μέχρι τότε δεν είχαμε ποτέ αρρωστήσει)

 

Το οτι το αντιγριπικό εμβόλιο ΜΠΟΡΕΙ να καλύπτει έναν οργανισμό

απο κάποιο συγκεκριμένο στέλεχος

δεν λέει τίποτα.

 

Το σημαντικό είναι οτι ΡΙΧΝΕΙ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ του οργανισμού!!

 

Εγώ μέχρι τότε δεν είχα ιδέα!!

Δεν είχα ασχοληθεί!

Δεν ήμουν ενημερωμένη για το τι παρενέργειες μπορούν να φέρουν τα εμβόλια.

Εμπιστευόμουν τον γιατρό σαν θεό!!

 

Ευτυχώς όμως που ξύπνησα!!

 

Σας πληροφορώ οτι μετά απο 3-4 μήνες

(που πέρασε η δράση του εμβολίου)

 

και σε συνδυασμό με την ομοιοπαθητική

(άλλου παπά ευαγγέλιο αυτό)

συνήλθαμε και γλιτώσαμε....το νοσοκομείο!

 

Φέτος λοιπόν που είναι η δεύτερη χρονιά μας στον παιδικό σταθμό

και που έχουμε το δεύτερο μωράκι μας (σήμερα 3 μηνών)

 

κάνουμε το σταυρό μας, :-D

προχωράμε χωρίς αντιγριπικά εμβόλια

 

και θηλάζουμε αποκλειστικά το μωρό

για να έχει αντισώματα!!

 

Tο μωρό μιας φίλης μου που θήλαζε

γλίτωσε απο ερυθρά που είχε φέρει στο σπίτι το αδερφάκι του.

 

Τώρα, εαν αρρωστήσει η μεγάλη...

...υπομονή!!

Εμείς προσωπικά έχουμε βρει τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες κατηγορίες ανθρώπων με κάποιες ευαισθησίες π.χ. άσθμα κτλ. στους οποίους να χρειάζεται. Η γιαγιά μου και οι γονείς μου το κάνουν κάθε φθινόπωρο και πριν την γρίπη Η1Ν1. Η κουμπάρα μου-φαρμακοποιός το θεωρεί ανούσιο και άχρηστο για χρήση σε παιδιά χωρίς βεβαρυμένο ιστορικό. Η νέα μας παιδίατρος (κλασσικής ιατρικής) είναι επίσης κατά του εμβολίου της γρίπης για τα υγιή παιδιά χωρίς άλλα προβληματάκια υγείας. Ο ομοιοπαθητικός γιατρός μας είναι κατά των εμβολιασμών γενικά.... Υπάρχουν πολλές απόψεις...Το αντιγριπικό δεν γίνεται για να μην κολλήσουν κάτι αλλά για να περάσουν αυτό που θα κολλήσουν ελαφρύτερα. Σύμφωνα με ειδικούς πάντα, εγώ δεν είμαι ειδικός σε θέματα υγείας. Ξέρω όμως πως έχει υδράργυρο αυτό το εμβόλιο σε ποσοστό παραπάνω από το όριο.

Ό,τι κρίνεις καλύτερο για το παιδάκι σου αλλά θεωρώ πως αφού το έχεις στο σπίτι και δεν πάει παιδικό μπορείς ευκολότερα να το προφυλάξεις από επαφή με άρρωστα παιδάκια και να αποφύγεις το εμβόλιο.

:confused:

για το παιδικο vaxigrip λες?

ποιο ειναι αυτο το συστατικο?

δεν ειμαι ουτε χημικος, ουτε γιατρος. αλλα με ενδιαφερει να μαθω.

 

στο συστατικο φορμαλδεϋδη, αναφερεσαι?

δεν βρισκω κατι αλλο.

 

Υπάρχουν δύο διαφορετικά εμβόλια κατά της γρίπης, ένα εισπνεόμενο με ζώντα, εξασθενημένο ιό, κι ένα ενέσιμο με αδρανοποιημένο ιό.

 

Αυτό με τον αδρανοποιημένο κυκλοφορεί σε δύο εκδοχές, μία με θειομερσάλη και μία χωρίς.

 

Και ξανά, η θειομερσάλη είναι αιθυλική ένωση του υδραργύρου, δεν έχει αποδειχτεί ότι προκαλεί βλάβες, η μεμονωμένη ποσότητα σε κάθε εμβόλιο είναι πολύ λιγότερη από ό,τι παίρνουμε από μια φέτα σολωμού, και πλέον τα περισσότερα παιδιατρικά εμβόλια δεν περιέχουν θειομερσάλη (της γρίπης δεν συγκαταλέγεται στα παιδιατρικά).

 

Ούτε εμείς κάναμε πέρισυ εμβόλιο γρίπης, και μάλλον δεν θα κάνουμε ούτε φέτος.

 

Υπάρχει οδηγία στο εξωτερικό το εμβόλιο με την ονομασία afluria να μην χορηγείται σε παιδιά κάτω των 8 γιατί συνδέθηκε με πυρετικούς σπασμούς σε παιδιά στην Αυστραλία.

 

Για όσα παιδιά έχουν αλλεργία στο αυγό πρέπει να συνεννοηθείτε με το γιατρό σας για το πώς θα γίνει ο εμβολιασμός, γιατί το εμβόλιο περιέχει πρωτεΐνες αυγού.

 

το χωρις θρειομερσαλη (φτου!σκωληκομερμυγκοτρυπα!)

ειναι το vaxigrip.

σωστα καταλαβα? δεν βλεπω θειοαπαυτη στα συστατικα!

 

θαυματακι,

κ εμας η μεγαλη δεν πηγαινε παιδικο,

αλλα καταφερε κ αρρωστησε απο αυτους που την ''κραταγανε'' κ μας εφερε συναχι-γριπη στα νεογετητα διδυμα (τοτε, περυσι το χειμωνα)

 

στο διλλημα κ εγω!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς το vaxigrip κάνουμε και από την εμπειρία μου, έχω καταλήξει ότι ούτε σε σώζει ούτε σε καταστρέφει. Είναι ένα αντιγριππικό εμβόλιο που σε προστατεύει από τον ιό της γρίππης και μόνο. Δεν σημαίνει ότι, αν το κάνεις, θα γλυτώσεις από όλες τις άλλες ιώσεις που κυκλοφορούν, ούτε ότι θα ρίξει την άμυνα του οργανισμού και θα αρρωσταίνεις περισσότερο.

 

Το λέω αυτό γιατί, όπως ανέφερα παραπάνω, ο μεγάλος μου το κάνει από τα 3,5 και ο μικρός από το έτος. Ο μικρός κόλλησε ίωση από τον μεγάλο 20 ημερών, παρόλο που τον θήλαζα και παρόλο που ο μεγάλος είχε καει το εμβόλιο. Κι ο μεγάλος, όταν πήγε πέρυσι πρώτη χρονιά προνήπια, ήταν συνέχεια άρρωστος. Ήταν μεν ήπια τα συμπτώματα, με χαμηλό πυρετό και για λίγες μέρες, αλλα επειδή έχει ευαισθησία στο αυτί, του το γυρνούσε συνέχεια σε ωτίτιδα και την αντιβίωση δεν την γλυτώναμε. :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαίνει ότι, αν το κάνεις, θα γλυτώσεις από όλες τις άλλες ιώσεις που κυκλοφορούν,

ούτε ότι θα ρίξει την άμυνα του οργανισμού και θα αρρωσταίνεις περισσότερο.

 

Βασίζεσαι κάπου και το λες αυτό

ή είναι δικό σου προσωπικό συμπέρασμα?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και σε εμάς βρε κορίτσια. Το αντίθετο. Οπως λέει και η Αγγελίνα, περνούσαν πιο ήπια τις αρρωστιες. Πέρισυ δεν το έκαναν και έλεος, μόνο αυτό μπορώ να πω... Ηταν και πρώτη χρονια στον παιδικο.. αστα.. Φέτος θα το κάνω οπωσδήποτε....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βασίζεσαι κάπου και το λες αυτό

ή είναι δικό σου προσωπικό συμπέρασμα?

 

Δικό μου συμπέρασμα είναι, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ γιατρό (συμβατικής ιατρικής) να λέει το αντίθετο.

 

Νομίζω πως έγινε παρανόηση. Θα τα πω με περισσότερες λεπτομέρειες, για να γίνω πιο κατανοητή.

 

Το 2009 το έκανε ο μεγάλος, 3,5 ετών τότε. Αρρώστησε όλη τη χρονιά 2 φορές.

 

Το 2010 το έκαναν και οι δύο. Ο μεγάλος αρρώσταινε συνέχεια λόγω πρώτης χρονιάς σε παιδικό σταθμό, αλλά με ήπια συμπτώματα. Δυστυχώς λόγω της ευαισθησίας του στο αυτί, πάθαινε συχνά ωτίτιδες, από το απλό συνάχι. Ο μικρός όμως (που δεν πήγαινε παιδικό), κόλλησε όλες κι όλες 2 φορές μόνο, από τα μύρια όσα κουβαλούσε ο μεγάλος. Τη μία φορά πήρε αντιβίωση, τη δεύτερη όχι.

 

Επομένως θεωρώ παράλογο να συμπεράνω ότι το εμβόλιο έριξε το ανοσοποιητικό, διότι μου φαίνεται παράλογο 1ον να έπεσε μόνο το ανοσοποιητικό του ενός και όχι του άλλου, 2ον να συμβαίνει γενικά κάτι τέτοιο και να επηρεάστηκε το μεγαλύτερο παιδί, το οποίο λογικά έχει περισσότερα αντισώματα, κι όχι το μικρότερο και 3ον να συνεβη αυτό στο παιδί μόνο το 2010 κι όχι το 2009, που είχε κάνει το ίδιο εμβόλιο.

 

Βρίσκω πολύ λογικότερη την εξήγηση ότι ο μεγάλος βρέθηκε για πρώτη φορά σε σχολικό περιβάλλον και, απ' ό,τι μου είπαν και η παιδίατρος του, αλλά και οι καθηγητες ΩΡΛ που τον εξέτασαν, ήταν πολύ φυσικό να αντιδράσει έτσι.

 

Εσύ, που ισχυρίζεσαι το αντίθετο, βασίζεσαι κάπου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, να σας πω, ότι τα μικρά μου κάνουν ομοιοπαθητική. Η μικρή εδώ και 2 έτη και ο μικρός από πέρσυ.

 

Έχουμε γλυτώσει πολλή χημεία έτσι.

 

Από την άλλη, με τα εμβόλια έχω θέμα. Φοβάμαι να μην τους τα κάνω. Αφού ξεκίνησαν, τα τηρώ. Τα υποχρεωτικά εννοώ.

 

Το εμβόλιο της γρίπης δεν τους το έκανα ποτέ. Και δεν προτίθεμαι κιόλας.

 

Δεν νομίζω ότι τα προφυλάσει. Προσωπική άποψη.

 

Αν είχα και το σθένος να σταματήσω και τα άλλα.....

 

Στον ευατό μου δεν θα είχα θέμα.

 

Με τα παιδιά όμως ............

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει αυτό το τόπικ, καθώς και όλα τα σχετικά. Θέτει θέματα για προβληματισμό, αλλά προσωπικά δεν βρήκα κάτι που να με ανησυχήσει τόσο, ώστε να διακόψω τον εμβολιασμό των παιδιών μου (ο οποίος, άλλωστε, λόγω της ηλικίας τους, έχει σχεδόν ολοκληρωθεί).

 

Εδώ όμως μιλάμε για ένα συγκεκριμένο εμβόλιο, το vaxigrip, και τη χρησιμότητά του. Εγώ απάντησα στην ερώτηση που μου έκανες. Θα είχες την καλοσύνη, σε παρακαλώ, να κάνεις το ίδιο? Δεν χρειάζεται ολόκληρη ανάλυση, ωστε να μας παραπέμπεις αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχετε αναπτύξει πολυ το θέμα και είναι ενδιαφέροντα όσα λέτε....

Θα σας πω κι εγω την γνώμη μου...

Αν το εμβόλιο το αντιγριπικό δεν είχε στοιχειο απο τον Η1Ν1 θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη...

Πιστεύω ότι κι αυτό είναι όπως όλα τα άλλα που κάνουμε στα παιδιά μας...

Με ανησυχεί ότι έχει στοιχεια του Η1Ν1 γιατί εχουν ακουστεί πολλα...για παρενέργειες και γιατί κι εμεις οι ιδιοι οι γονεις δεν το έχουμε κάνει ποτέ...

Αυτό είναι το πρόβλημα...

Για ομοιοπαθητική δεν ξέρω πολλά αλλά δεν θα έκανα γιατι γενικά δεν τολμώ ευκολα σε θέματα υγείας...

Και γενικά για τα εμβόλια μακαρι να μην κάναμε κανένα στα παιδιά μας, όμως ποιός το ρισκάρει?Αρρώστιες πλέον υπάρχουν πολλές και δεν είναι εύκολο να ρισκάρεις..

Όσοι το κάνουν παίρνουν το ρίσκο...Εσείς????

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η Η1Ν1 δεν ειναι πλεον η νεα γριπη αλλα απλη γριπη γιαυτο και εχει ενσωματωθει στο εμβολιο οπως καθε χρονια ενσωματωνεται η γριπη της προηγουμενης χρονιας

Link to comment
Share on other sites

Eυανθία, και όσοι κάνανε το vaxigrip πέρυσι (ανάμεσα τους και εγώ, η πεθερά και ο πεθερός μου), πάλι είχε στελέχη του Η1Ν1. Η μόνη φορά που κυκλοφόρησαν ξεχωριστά ήταν το 2009, τότε που λέγαμε πως υπήρχε το "απλό" εμβόλιο και αυτό της "νέας γρίππης". Από την επόμενη χρονιά ενσωματώθηκε και έτσι θα συμβαίνει στο εξής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα εμβόλια της πολυομυελίτιδας,του κοκκύτη και της μηνιγγίτιδας

τα έχω κάνει στο παιδί μου

(με βαριά καρδιά....κάνοντας τον σταυρό μου!!!)

 

Αυτά τα εμβόλια...ας πούμε...αξίζουν ένα ρίσκο...

επειδή είναι εμβόλια σοβαρών ασθενειών!

 

Αλλά δεν αξίζει το κόπο να εκθέσω το παιδί μου σε ρίσκο

κάνοντας το αντιγριπικό εμβόλιο

....για να γλιτώσω......τι?........μια γρίπη!! :roll:

 

Μα Σοφία μου ακριβώς αυτό συζητάμε εδώ....

Υπάρχουν ομάδες που το αντιγριπικό είναι απαραίτητο...

Γι'αυτό ρωτήσαμε κάποια πράγματα την θεματοθέτρια....

υ.γ. τα πάντα στη ζωή εμπεριέχουν το ρίσκο τους, απλά επιλέγεις ποιο θέλεις να πάρεις και αν θέλεις να μετανιώσεις για κάτι που έκανες ή που δεν έκανες;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

υ.γ. τα πάντα στη ζωή εμπεριέχουν το ρίσκο τους, απλά επιλέγεις ποιο θέλεις να πάρεις και αν θέλεις να μετανιώσεις για κάτι που έκανες ή που δεν έκανες;)

 

Aχ, πόσο δίκιο έχεις.....

.... ρίσκο πιστεύω είναι και το να μην κάνεις καθόλου εμβόλια.

 

Γιαυτό αποφάσισα τον "επιλεκτικό" εμβολιασμό!......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ευπειθως αναφερω οτι σημερα επιτελους εμβολιαστηκαμε!

τα διδυμα 11 μηνων κ κατι

η μεγαλη 33 μηνων κ κατι.

(κ εγω 35)

 

ολα καλα προς το παρον.

το αγορι, απο τα μωρα εκανε ενα 37 κ τελος.

αν προκυψει κατι νεοτερο θα σας ενημερωσω.

 

υγ: κινκα γλιτωσες το μπιρι μπιρι!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοια τρέλα με τα εμβόλια? Πόσο δύσκολη μπορεί να είναι μια γρίπη, ακόμη και αν συνοδεύεται με πυρετό?

Να διευκρινήσω ότι δεν έχω ιατρικές γνώσεις αλλά σαν μανούλα είμαι υποχρεομένη να ψάξω μερικά πράγματα και έτσι έκανα. Ξέρεται πόσες ουσίες - δηλητήρια περιέχουν τα εμβόλια? Είμαι εναντίων όλων των προαιρετικών εμβολίων (και κάποιων υποχρεωτικών αλλά δεν είναι αυτό το θέμα).

Στο παιδί μου θα έδινα το εμβόλιο της γρίπης ΜΟΝΟ εάν άνηκε σε ευπαθή ομάδα. Ευπαθή ομάδα ΔΕΝ είναι το γεγονός ότι είναι 1 ή 2 ή 3 ετών! Θα το έδινα για παράδειγμα εάν είχε τέτοιο αναπνευστικό πρόβλημα που σε συνδιασμό με μία γρίπη θα απειλούνταν η ζωή του!

Χώρια που πλέον το παλιό εμβόλιο της γρίπης έχει ενσωματωθεί με το εμβόλιο του Η1Ν1. Κάντε μια έρευνα στο internet τι σημαίνει αυτό.

Ας αφήσουμε τους οργανισμούς και το αμυντικό σύστημα των παιδιών μας να αναπτηχθούν ομαλά και να αποκτήσουν αντισώματα με φυσικό τρόπο. Δώστε στα παιδιά βιταμίνες, προς θεού όχι χάπια αλλά με τη μορφή τροφών π.χ. πορτοκάλια, μπρόκολο κλπ και θα το προστατεύσετε καλύτερα απ'ότι με το εμβόλιο της γρίπης.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ακριβως μια εβδομαδα εγω και ο μικρος μου καναμε το εμβολιο. Ακριβως μια εβδομαδα μετα το παιδι αρρωστησε και εχει τωρα 3μερες πυρετο .... πως εξηγειται αυτο??????:(

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοια τρέλα με τα εμβόλια? Πόσο δύσκολη μπορεί να είναι μια γρίπη, ακόμη και αν συνοδεύεται με πυρετό?

Να διευκρινήσω ότι δεν έχω ιατρικές γνώσεις αλλά σαν μανούλα είμαι υποχρεομένη να ψάξω μερικά πράγματα και έτσι έκανα. Ξέρεται πόσες ουσίες - δηλητήρια περιέχουν τα εμβόλια? Είμαι εναντίων όλων των προαιρετικών εμβολίων (και κάποιων υποχρεωτικών αλλά δεν είναι αυτό το θέμα).

Στο παιδί μου θα έδινα το εμβόλιο της γρίπης ΜΟΝΟ εάν άνηκε σε ευπαθή ομάδα. Ευπαθή ομάδα ΔΕΝ είναι το γεγονός ότι είναι 1 ή 2 ή 3 ετών! Θα το έδινα για παράδειγμα εάν είχε τέτοιο αναπνευστικό πρόβλημα που σε συνδιασμό με μία γρίπη θα απειλούνταν η ζωή του!

Χώρια που πλέον το παλιό εμβόλιο της γρίπης έχει ενσωματωθεί με το εμβόλιο του Η1Ν1. Κάντε μια έρευνα στο internet τι σημαίνει αυτό.

Ας αφήσουμε τους οργανισμούς και το αμυντικό σύστημα των παιδιών μας να αναπτηχθούν ομαλά και να αποκτήσουν αντισώματα με φυσικό τρόπο. Δώστε στα παιδιά βιταμίνες, προς θεού όχι χάπια αλλά με τη μορφή τροφών π.χ. πορτοκάλια, μπρόκολο κλπ και θα το προστατεύσετε καλύτερα απ'ότι με το εμβόλιο της γρίπης.

 

Aν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ όλες λίγο πολύ τα ίδια με αυτά που αναφέρεις λέμε;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

H παιδίατρος μας είπε ως παρενέργεις τον πυρετό και την καταρροή, αλλά τελικά ο μικρός δεν παρουσίασε τίποτα. Σαν να μην το εκανε. και παρόλο που το κάναμε βράδυ, ούτε καν ενοχλήθηκε στον ύπνο του.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμείς είχαμε ποτέ παρενέργειες από το συγκεκριμένο. Μόνο του μεγάλου μου γιου και της πεθεράς μου κοκκίνισε και πρήστηκε ελαφρώς την πρώτη ημέρα, αλλά από την επόμενη είχε υποχωρήσει εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...