Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΓΡΙΠΠΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΟ


Sophia

Recommended Posts

Καλησπέρα. Όλοι τους ίδιους ενδοιασμούς έχουμε... και εμένα η κόρη μου είναι 2 χρονών και η γιατρός θεωρούσε δεδομένο τον εμβολιασμό του παιδιού με το αντιγριπικό. Απλά την εμπιστεύτηκα και το έκανε.

Γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων από το περιβάλλον μου, οι οποίοι εμβολιάζονται και οι ίδιοι, θεωρούν υπερβολικά και ανακριβή όλα αυτά που κατά καιρούς κυκλοφορούν για τα εμβόλια. Απλά εύχομαι να έχουν δίκιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα...και μεις το καναμε το εμβολιο αυτο και περυσι και φετος, μαλιστα το καναμε προχθες...περυσι μας βοηθησε πολυ, ενω ηταν συνεχεια με ιωση, σχεδον καθε βδομαδα, και ενω δεν πηγαινε παιδικο, απο τοτε που το καναμε, σχεδον δεν ξαναρρωστησε..τυχαιο;;;; δεν ξερω, αλλα και φετος το καναμε χωρις ενδοιασμο...τωρα τι να πω...και ολα αυτα που ακουγονται δεν τα πολυπιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το κάναμε πρόπερσι λόγω ιστορικού άσθματος, πέρισυ δεν το κάναμε και ήμασταν 5 μηνες άρρωστοι, και κόλλησε και την Η1ΝΙ. Φέτος η παιδίατρος σχεδον μου το επιβάλλει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εμεις δεν θα το κανουμε γιατι η παιδιατρος δεν μας αφηνει λεει οτι δεν χρειαζεται να το κανουνε ολα τα παιδια.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες κατηγορίες ανθρώπων με κάποιες ευαισθησίες π.χ. άσθμα κτλ. στους οποίους να χρειάζεται. Η γιαγιά μου και οι γονείς μου το κάνουν κάθε φθινόπωρο και πριν την γρίπη Η1Ν1. Η κουμπάρα μου-φαρμακοποιός το θεωρεί ανούσιο και άχρηστο για χρήση σε παιδιά χωρίς βεβαρυμένο ιστορικό. Η νέα μας παιδίατρος (κλασσικής ιατρικής) είναι επίσης κατά του εμβολίου της γρίπης για τα υγιή παιδιά χωρίς άλλα προβληματάκια υγείας. Ο ομοιοπαθητικός γιατρός μας είναι κατά των εμβολιασμών γενικά.... Υπάρχουν πολλές απόψεις...Το αντιγριπικό δεν γίνεται για να μην κολλήσουν κάτι αλλά για να περάσουν αυτό που θα κολλήσουν ελαφρύτερα. Σύμφωνα με ειδικούς πάντα, εγώ δεν είμαι ειδικός σε θέματα υγείας. Ξέρω όμως πως έχει υδράργυρο αυτό το εμβόλιο σε ποσοστό παραπάνω από το όριο.

Ό,τι κρίνεις καλύτερο για το παιδάκι σου αλλά θεωρώ πως αφού το έχεις στο σπίτι και δεν πάει παιδικό μπορείς ευκολότερα να το προφυλάξεις από επαφή με άρρωστα παιδάκια και να αποφύγεις το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε σας και στα παιδάκια σας...Είμαι καινούρια στην παρέα σας και προσπαθώ να μάθω ακόμα....

Έχω έναν γιο 2ετων και κατι..και ο παιδίατρος μας έχει προγραμματίσει να κάνουμε αυτό το μήνα το αντιγριπικό εμβόλιο(vaxigrip)...

Μέχρι τώρα όλα έχουν πάει καλά...δεν μου έχει αρρωστήσει...τον προσέχω πολύ...μόνο κατι μυξούλες που και που...παιδικό δεν τον πάω...μαζί μου και τον κρατάνε και οι γιαγιάδες...

Ο γιατρός λέει να το κάνουμε οπωσδήποτε αλλα εγω φοβάμαι ότι θα έχω τύψεις...

Έχει μέσα μια μικρή ποσότητα του Η1Ν1 και δεν θέλω να το κάνει το παιδί μου...Από την άλλη σκέφτομαι ότι κι άλλα παιδάκια λογικά το έχουν κάνει...

Κι αν μου αρρωστήσει? γιατι να μην τον προστατεψω με το εμβόλιο?

Αλλά αν μεγαλώνοντας έχει παρενέργειες?γιατί να το κάνει?

Και γιατί να το κάνει το παιδί μου κι εγώ όχι? Τι να κάνω?

Μήπως ξέρετε κάτι παραπάνω γι'αυτό?Εσείς το έχετε κάνει σε σας και στα παιδιά σας?:oops:

 

Στην περίπτωση σου δεν βρήσκω ούτε έναν λόγο να του κάνεις το εμβόλιο...

Ο μόνος λόγος που θα συμφωνούσα με την παιδίατρο σου είναι αν μας έλεγες ότι το παιδί έχει περάσει κάποια σοβαρή ασθένεια που σχετίζεται με το αναπνευστικό, όπως είπαν η κοπέλες που τα παιδιά τους πέρασαν βρογχιολίτιδες και ασθματα...

Προσωπικά ο γιος μου αρρώστησε 1 φορά από βρογχοπνευμονία 15 μηνών.Εκ τοτε και μέχρι τα 4 του το έκανα κάθε χρόνο...Από τότε και μετά είναι σήμερα 6 ετών δεν έχει αρρωστήσει ποτέ...'Εχει τύχει να περάσει πέρυσι επιδημία από το σχολείο και να είναι το μοναδικό παιδί που δεν κόλλησε...

Αν δεν μου πάθαινε την βρογχοπνευμονία όχι δεν θα του το έκανα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμας ο γιατρος περυσι που τον ρωτησαμε μας ειπε εσεις καντε οτι θελετε, το παιδι δε θα το κανει!Αν και ειναι γιατρος που τα κανει ολα οσα προβλεπονται και στην ωρα τους αυτο δε της το κανει και ειμαστε στην ιδια ηλικια με το γιο σου. Θα ελεγα να μην το κανετε, εφοσον και το δικο σου παιδι ειναι σπιτι οπως και το δικο μου και εφοσον θα εχει ηδη κανει για πνευμονιοκκοκο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Κ εμένα ο γιος μου είναι 28 μηνών και πάει παιδικό σταθμό από το Σεπτέμβρη, και παρόλο που έχω και βρέφος στο σπίτι δεν του έχω κάνει το εμβόλιο. Για να είμαι ειλικρινείς το σκέφτηκα, αλλά αποφάσισα να μην το κάνω. Όπως είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω, δεν έχει κάτι στο ιστορικό του για να επιβάλλετε να το κάνω, το βρεφάκι μου το θηλάζω, και ο θεός βοηθός! ;)

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήγαμε στον παιδοκαρδιολόγο που παρακολουθεί το φύσημα του μικρού μου (εξέταση ρουτίνας) και έτυχε να μου αναφέρει ότι η οδηγία πλέον είναι να εμβολιάζονται όλα τα νήπια, ανεξαρτήτως ιστορικού, παιδικού σταθμού ή υπαρξης άλλων παιδιών στο σπίτι, λόγω των πολλών επιπλοκών που προκαλεί η γρίππη σε αυτές τις ηλικίες, η συνηθέστερη από τις οποίες είναι η πνευμονία. Ειδικά πέρισυ, αν θυμάστε, έγινε ο κακός χαμός, και σε παιδιά και σε ενήλικες, ακριβώς επειδή οι γονείς δεν πήγαν να εμβολιασουν τα παιδιά τους, φοβούμενοι όσα είχαν ακουστεί για τις παρενέργειες του νέου εμβολίου της γρίππης.

 

Το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου δεν προστατεύει από αυτού του είδους την πνευμονία, που εμφανίζεται δηλαδή σαν δευτερογενής λοίμωξη-επιπλοκή της γρίππης.

 

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι ο υδράργυρος δεν χρησιμοποιείται στα εμβόλια εδώ και χρόνια κι έχει αντικατασταθεί με την ουσία θειομερσάλη.

 

Εμείς εμβολιάσαμε για πρώτη φορά τον μεγάλο το 2009, για να προστατέψουμε τον μικρό μου που μόλις είχε γεννηθεί. Έκτοτε το κάνουν και οι δύο και θέμα με γρίππη ή βαριά ίωση δεν είχαμε, ούτε και με παρενέργειες του εμβολίου. Τέλη του μηνός έχω κανονίσει να τους πάω να το κάνουν και φέτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν γνωρίζω.

Πρόπερσι κάναμε ένα απλό αντιγριπικό εμβόλιο στο μικρό και ήταν μια χαρά ολη τη σαιζόν του χειμώνα.

Πέρισυ και πρώτη χρονιά στον παιδικό , δεν το κάναμε , για να πω την αλήθεια αποφασίσαμε να μην κάνουμε αντιγριπικό για να μην επιβαρύνουμε το παιδί και μετά αποφασίσαμε ότι θα πάει παιδικό...αποτέλεσμα: Όλες τις ιώσεις τις κολλήσαμε...

 

Φέτος σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά να το κάνουμε , ο παιδικός ξεκίνησε και αρχές Νοεμβρίου μάλλον θα εμβολιαστούμε!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολουθώ το πρόγραμμα εμβολιασμών για τα παιδιά μου. Όμως, σχετικά με το αντιγριππικό η συμβουλή που πήρα ήταν ότι δεν αξίζει, καθώς δεν προσφέρει "συνεχιζόμενη" ανοσία (δεν είναι ιατρικοί οι όροι, με δικά μου λόγια τα λέω), αλλά κάθε χρόνο πρέπει να επαναλαμβάνεται.

Βέβαια, ως τώρα τα παιδιά δεν είχαν καθόλου θεματάκια, ούτε με το σταθμό. Στο μέλλον ίσως χρειαστεί να το κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο διαφορετικά εμβόλια κατά της γρίπης, ένα εισπνεόμενο με ζώντα, εξασθενημένο ιό, κι ένα ενέσιμο με αδρανοποιημένο ιό.

 

Αυτό με τον αδρανοποιημένο κυκλοφορεί σε δύο εκδοχές, μία με θειομερσάλη και μία χωρίς.

 

Και ξανά, η θειομερσάλη είναι αιθυλική ένωση του υδραργύρου, δεν έχει αποδειχτεί ότι προκαλεί βλάβες, η μεμονωμένη ποσότητα σε κάθε εμβόλιο είναι πολύ λιγότερη από ό,τι παίρνουμε από μια φέτα σολωμού, και πλέον τα περισσότερα παιδιατρικά εμβόλια δεν περιέχουν θειομερσάλη (της γρίπης δεν συγκαταλέγεται στα παιδιατρικά).

 

Ούτε εμείς κάναμε πέρισυ εμβόλιο γρίπης, και μάλλον δεν θα κάνουμε ούτε φέτος.

 

Υπάρχει οδηγία στο εξωτερικό το εμβόλιο με την ονομασία afluria να μην χορηγείται σε παιδιά κάτω των 8 γιατί συνδέθηκε με πυρετικούς σπασμούς σε παιδιά στην Αυστραλία.

 

Για όσα παιδιά έχουν αλλεργία στο αυγό πρέπει να συνεννοηθείτε με το γιατρό σας για το πώς θα γίνει ο εμβολιασμός, γιατί το εμβόλιο περιέχει πρωτεΐνες αυγού.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ!...Δεν ξέρω τι θα κάνω είναι δύσκολο ''μάλλον'' το θέμα! Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα...Η αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής δεν μου έχει αρρωστήσει...μόνο μια αμυγδαλίτιδα με λίγο πυρετό...τι να κάνω..

Μπορεί από εδώ να μας απαντήσει και κάποιος παιδίατρος??

Κι αν τελικά αποφασίσω να μην το κάνω τι θα πω στο γιατρό?

Μετά εγω θα έχω την ευθύνη σωστά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α!κορίτσια εννοώ το απλό εμβόλιο της γρίπης ...το εποχικό...όχι το Η1Ν1!

Απλά τώρα πλέον έχει και μια ποσότητα από το Η1Ν1...

 

δεν έχει ποσότητα, έχει στελέχη του Η1Ν1. Επειδή ο ιός της γρίπης μεταλλάσσεται ταχύτατα, κάθε χρόνο το εμβόλιο της εποχικής γρίπης περιλαμβάνει στελέχη των επικρατέστερων μεταλλάξεων της περασμένης χρονιάς. Φέτος θα έχει και στέλεχος του Η1Ν1 και άλλων περσινών μεταλλάξεων. Αυτό δεν σημαίνει ότι παίρνουν ποσότητες από τα εμβόλια και τις ανακατεύουν όλες μαζί και φτιάχνουν ένα νέο εμβόλιο. Η βασική σύσταση του εμβολίου είναι κάθε χρόνο η ίδια, απλά το φορτίο των στελεχών του ιού είναι διαφορετικό.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε αντιγριπικό την πρώτη χρονιά (0-12 μηνών). Μετά δεν ξανακάναμε και ούτε θα κάνουμε και φέτος (είναι τώρα 30 μηνών), γιατί κι εμείς δεν πιστεύουμε ότι υπάρχει λόγος σε παιδάκια χωρίς βεβαρυμένο ιστορικό. Ό,τι είναι να κολλήσει, θα το κολλήσει και θα το περάσει. Φυσικά τα άλλα εμβόλια τα κάνουμε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε αντιγριπικό τον πρώτο χρόνο (0-12 μηνών). Μετά δεν ξανακάναμε και ούτε θα κάνουμε και φέτος, γιατί δεν έχει βεβαρυμένο ιστορικό. Φυσικά όλα τα άλλα τα κάνουμε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εμας δεν μας ειπε η γιατρος μας να το κανουμε παρα το οτι περισυ ηταν συνεχια κρυωμενοι και οι δυο. Ο μεγαλος μαλιστα ειχε και γριπη (ιατρικη διαγνωση οχι δικια μου). Μας εδωσε κατι καψουλες να πιουμε αλλα μαλλον προλαβαν και κρυωσαν πριν αρχισει να δρα το φαρμακο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εμεις κανουμε αντιγριπικο vaxigrip για τριτη χρονια,λογω παιδικου σταθμου,δεν ξερω αν αυτο βοηθησε αλλα ο μικρος τη πρωτη χρονια στο σταθμο κολησε διαφορες ιωσεις αλλα τις περναγε αρκετα ηπια.περυσι δε σχεδον τπτ!!!!φετος για να δουμε!βασικα ειμαι κατα των πολλων εμβολιων αλλα νομιζω οτι κανω το σωστο!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου είναι 1,5 χρονών και το Γενάρη θα έχω και το κοριτσάκι μου. Η απορία μου είναι να του κάνω το εμβόλιο, ώστε να μη μου αρρωστήσει και μου κολλήσει το μωρό, όχι για κανένα άλλο λόγο. Ο παιδίατρος δε μου το συστήνει, αλλά δε με αποτρέπει κιόλας. Παιδικό δε το στέλνω μόνο και μόνο μη μου φέρνει ιώσεις στο σπίτι και μου κολλήσει τη μικρή.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω αυτο το διλημμα για τα παιδακια μου..5.5 και 2 χρονων.....δεν ξερω ακομη τι θα κανω...

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Εγω πέρισυ πέρασα έναν εφιαλτικο χειμώνα. Τις είχα μονίμως άρρωστες. Φέτος δεν το ρισκάρω πάλι. Θα το κάνω. Ο γιατρός μου είναι υπερ ούτως ή άλλως...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου είναι 1,5 χρονών και το Γενάρη θα έχω και το κοριτσάκι μου. Η απορία μου είναι να του κάνω το εμβόλιο, ώστε να μη μου αρρωστήσει και μου κολλήσει το μωρό, όχι για κανένα άλλο λόγο. Ο παιδίατρος δε μου το συστήνει, αλλά δε με αποτρέπει κιόλας. Παιδικό δε το στέλνω μόνο και μόνο μη μου φέρνει ιώσεις στο σπίτι και μου κολλήσει τη μικρή.

 

Απο που πιστευεις οτι μπορει να κολλησει εφοσον δεν παει παιδικο?

Link to comment
Share on other sites

Απο που πιστευεις οτι μπορει να κολλησει εφοσον δεν παει παιδικο?

Από τα ξαδερφάκια του, έξω που μπορεί να τον βγάλω... Δε τον έχω όλη μέρα μέσα στο σπίτι....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...