Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 381
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όσον αφορά την πορτοκαλόπιτα, σκέφτηκα το εξής.Τι λέτε να φτιάξουμε ένα διαφορετικό τόπικ και να συγκεντρώσουμε όλες τις αντιαλλεργικές μας συνταγές;

 

Ευχαριστω για τη συνταγη

Συμφωνω με την ιδεα σου αν και δεν ξερω συνταγες ψαξε ψαξε κατι θα βρουμε και θα μας βοηθησει ολες πιστευω.

 

ουπς τωρα ειδα οτι ειναι γ παιδακια απο 2 χρονων κ πανω το θεμα,σορρυ..

 

Οχι βρε και το δικο μου το παιδακι ενος ετους ειναι και αλλα παιδακια οπως θα δεις

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.η Κωνσταντινα μου ειναι ενος ετους κ πριν απο 2 μηνες καταληξαμε οτι εχει αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου ,εκδηλωθηκε με στασιμοτητα βαρους κ αναπτυξης γενικοτερα αν και τα ραστ τεστ ηταν αρνητικα,πινει το αλμιρον πεπτι κ τρωει σινλακ την οποια φτιαχνω με το γαλα της μπας κ παρει καμμια θερμιδα παραπανω.Το πρωι κ το βραδυ πινει πολυ λιγο οποτε κ χανει γευματα απο εκει.ειναι 8545 κ 76 εκ υψος,απο τοτε που ξεκινησαμε το ειδικο γαλα εβαλε συνολικα ενα κιλο,το υψος ομως κ η περιμετρος κεφαλιου αναπτυσεται με αργους ρυθμους κ η παιδιατρος λεει οτι αποδυκνειεται η αλλεργια καθως περιοριζεται η αναπτυξη των οστων ...

Και εμεις είμασταν σε αυτη την κατασταση με την αναπτυξη μας! Χωρις να θέλω να σε τρομάξω θέλω να σου πω για την δική μας περιπέτεια... Ο αλέξης μου στην πρώτη του επαφη με ξένο γάλα 2ml μόνο (έξι μηνων) έπαθε αλλεργικο σοκ. Κάνοντας όλες τις εξετάσεις μπήκαμε κατευθείαν σε γάλα neocate. η ανάπτυξη του όμως ήταν στα χαμηλότερα φυσιολογικα επίπεδα. Αυτο ανυσήχησε τη γιατρό μας και κάναμε τεστ σε τροφές (μπανανα και γλουτένη κ.α.) που μπορουν να επιβραδύνουν την ανάπτυξη ενός παιδιού. Τα αποτελέσματα των rast δείξανε οτι όντως είναι αλλεργικος, άσχετα και αν δεν παρουσίαζε εμφανή συμπτώματα αλλεργίας.

Τώρα ο Αλέξης μου αν και έχει άπειρες τροφικές αλλεργίες μοιάζει με ενα φυσιολογικο παιδακι της ηλικίας του (2 χρονών). Ψαξτο λιγάκι και αυτο... Sorry αν σε κούρασα αλλα μπορώ να μιλάω άπειρες ώρες για αυτά μια και ειναι ρουτινα για μας.

Φιλιά

line_flow3_beg_41_time_1202274000_text_cf20c1ebddeee7f220eceff520e5e9ede1e920.gif
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την πορτοκαλόπιτα, σκέφτηκα το εξής.Τι λέτε να φτιάξουμε ένα διαφορετικό τόπικ και να συγκεντρώσουμε όλες τις αντιαλλεργικές μας συνταγές;

Μέχρι τότε την γράφω εδώ:

 

Ευχαριστούμε πολύ.Μήπώς και καμία δοκιμασμένη για κουλουράκια/μπισκοτάκια;

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις είμασταν σε αυτη την κατασταση με την αναπτυξη μας! Χωρις να θέλω να σε τρομάξω θέλω να σου πω για την δική μας περιπέτεια... Ο αλέξης μου στην πρώτη του επαφη με ξένο γάλα 2ml μόνο (έξι μηνων) έπαθε αλλεργικο σοκ. Κάνοντας όλες τις εξετάσεις μπήκαμε κατευθείαν σε γάλα neocate. η ανάπτυξη του όμως ήταν στα χαμηλότερα φυσιολογικα επίπεδα. Αυτο ανυσήχησε τη γιατρό μας και κάναμε τεστ σε τροφές (μπανανα και γλουτένη κ.α.) που μπορουν να επιβραδύνουν την ανάπτυξη ενός παιδιού. Τα αποτελέσματα των rast δείξανε οτι όντως είναι αλλεργικος, άσχετα και αν δεν παρουσίαζε εμφανή συμπτώματα αλλεργίας.

Τώρα ο Αλέξης μου αν και έχει άπειρες τροφικές αλλεργίες μοιάζει με ενα φυσιολογικο παιδακι της ηλικίας του (2 χρονών). Ψαξτο λιγάκι και αυτο... Sorry αν σε κούρασα αλλα μπορώ να μιλάω άπειρες ώρες για αυτά μια και ειναι ρουτινα για μας.

Φιλιά[/QUOT

 

τον προβληματισμο γ αλλεργια στα δημητριακα τον ανεφερα στην παιδιατρο μα λεει οτι θα ειχε διαρροιες,τι να πω δεν ξερω..δεν υποφερετε η κατασταση,τι αλλες εξετασεις να κανουμε?

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις είμασταν σε αυτη την κατασταση με την αναπτυξη μας! Χωρις να θέλω να σε τρομάξω θέλω να σου πω για την δική μας περιπέτεια... Ο αλέξης μου στην πρώτη του επαφη με ξένο γάλα 2ml μόνο (έξι μηνων) έπαθε αλλεργικο σοκ. Κάνοντας όλες τις εξετάσεις μπήκαμε κατευθείαν σε γάλα neocate. η ανάπτυξη του όμως ήταν στα χαμηλότερα φυσιολογικα επίπεδα. Αυτο ανυσήχησε τη γιατρό μας και κάναμε τεστ σε τροφές (μπανανα και γλουτένη κ.α.) που μπορουν να επιβραδύνουν την ανάπτυξη ενός παιδιού. Τα αποτελέσματα των rast δείξανε οτι όντως είναι αλλεργικος, άσχετα και αν δεν παρουσίαζε εμφανή συμπτώματα αλλεργίας.

Τώρα ο Αλέξης μου αν και έχει άπειρες τροφικές αλλεργίες μοιάζει με ενα φυσιολογικο παιδακι της ηλικίας του (2 χρονών). Ψαξτο λιγάκι και αυτο... Sorry αν σε κούρασα αλλα μπορώ να μιλάω άπειρες ώρες για αυτά μια και ειναι ρουτινα για μας.

Φιλιά[/QUOT

 

τον προβληματισμο γ αλλεργια στα δημητριακα τον ανεφερα στην παιδιατρο μα λεει οτι θα ειχε διαρροιες,τι να πω δεν ξερω..δεν υποφερετε η κατασταση,τι αλλες εξετασεις να κανουμε?

οι παιδιατροι καμια φορα οσο ενημερωμενοι και να ειναι, δεν ειναι καταλληλοι για αυτο το τοσο εξιδικευμενο θεμα. Οποτε θα προτεινα καταρχήν καποιον αλλεργιολογο ή παιδογαστρεντερολογο.Εμεις δοκιμασαμε και τους 2 και μεχρι να βρουμε καποιον να μας εμπνεει εμπιστοσυνη ειδαμε και παθαμε...Οσον αφορα τα rast το σιγουρο ειναι οτι τα δεχομαστε μονο οταν ειναι θετικα. Αν ειναι αρνητικα ομως και υπαρχουν υπονοιες αλλεργιας δεν τα εμπιστευομαστε. Κουλο εε? Κι ομως ετσι ειναι! Παντως ο Αλεξης ετρωγε απο 6 μηνων ψωμι και δεν μου εκανε ποτε διαροια. Το προβλημα ηταν στην αναπτυξη για αυτο και η γιατρος μας μας προτεινε ραστ στη γλουτενη που φυσικα βγηκε θετικο. Αυτος ο γολγοθας θέλει υπομονη και να εχεις τα ματια σου ανοιχτα γιατι η μανα (γονεις) παντα καταλαβαινουν αν κατι παει στραβα με το παιδι τους ακομα και αν ολοι οι γιατροι του κοσμου λενε οτι ολα ειναι καλα.

line_flow3_beg_41_time_1202274000_text_cf20c1ebddeee7f220eceff520e5e9ede1e920.gif
Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα εμεις 1 ετους είμασταν 8545 και 73εκ.Μην ανχωνεσε... ειναι μεχρι να βρειτε εναν γιατρο να απανταει στις ανυσηχιες σας και να κανει σωστα τη δουλεια του μετα θα μπειτε σε σειρα.

line_flow3_beg_41_time_1202274000_text_cf20c1ebddeee7f220eceff520e5e9ede1e920.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω εχω μια συνταγη για κουλουρακια δοκιμασμενη και πολυ νοστιμη:

2 Κουπες Λαδι

1 Φαντα Κουτι

Χυμο απο ενα Πορτοκαλι

1 Μπεικιν

1 Κουταλακι Σοδα

Κανελλα,Γαρυφαλλο,Μοσχοκαρυδο

1 1/2 Κουπα Ζαχαρη

Αλευρι (τοσο ωστε να μη κολλαει η ζυμη)

 

[Μπορειτε να παραβλεψετε τα: κανελλα,γαρυφαλλο,μοσχοκαρυδο]

 

Χτυπαω πρωτα το λαδι με τη ζαχαρη μετα τη φαντα το μπεικιν και βαζω μεσα στο χυμο πορτοκαλι τη σοδα και τελευταιο το αλευρι

 

Ελπιζω να σας αρεσει.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω εχω μια συνταγη για κουλουρακια δοκιμασμενη και πολυ νοστιμη:

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα

Βρε κοριτσια εσεις ειστε πιο ψαγμενες απο μενα και θελω να σας ρωτησω αφου επιτρεπετε να τρωει ο μικρος κατσικακι δε μπορει να φαει και γιαουρτακι και τυρακι κατσικισιο? Θα ρωτησω την παιδιατρο αυτη την εβδομαδα που θα παμε αλλα θελω και τη δικη σας γνωμη.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Βρε κοριτσια εσεις ειστε πιο ψαγμενες απο μενα και θελω να σας ρωτησω αφου επιτρεπετε να τρωει ο μικρος κατσικακι δε μπορει να φαει και γιαουρτακι και τυρακι κατσικισιο? Θα ρωτησω την παιδιατρο αυτη την εβδομαδα που θα παμε αλλα θελω και τη δικη σας γνωμη.

 

Εμένα αυτό που μου είχε πει η αλλεργιολόγος είναι οτι το κατσικίσιο με το αγελαδινό γάλα έχει παρόμοιες πρωτείνες και μπορεί να της πρικαλέσει αλλεργία όπως το αγελαδινό.Καλύτερα όμως σε τέτοια θέματα να εμπιστεύεσαι τον αλλεργιολόγο και όχι την παιδίατρο.Φαντάσου εμάς η παιδίατρος στο πρώτο ξέσαπασμα της αλλεργίας που το παιδί έκανε εμετό ότι γάλα και να του δίναμε μας πρότεινε το ΗΑ και όταν το παιδί δεν δέχτηκε ούτε αυτό, μας απάντησε οτι "τι να σας πω, δεν υπάρχει κάτι άλλο.Μόνη μου έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα το neocate το οποίο δίναμε αρχικά.Η παιδίατρος όταν της το είπαμε δεν το είχε καν ακούσει!!!:?

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που μου είχε πει η αλλεργιολόγος είναι οτι το κατσικίσιο με το αγελαδινό γάλα έχει παρόμοιες πρωτείνες και μπορεί να της πρικαλέσει αλλεργία όπως το αγελαδινό.Καλύτερα όμως σε τέτοια θέματα να εμπιστεύεσαι τον αλλεργιολόγο και όχι την παιδίατρο.Φαντάσου εμάς η παιδίατρος στο πρώτο ξέσαπασμα της αλλεργίας που το παιδί έκανε εμετό ότι γάλα και να του δίναμε μας πρότεινε το ΗΑ και όταν το παιδί δεν δέχτηκε ούτε αυτό, μας απάντησε οτι "τι να σας πω, δεν υπάρχει κάτι άλλο.Μόνη μου έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα το neocate το οποίο δίναμε αρχικά.Η παιδίατρος όταν της το είπαμε δεν το είχε καν ακούσει!!!:?

 

ευτυχως δεν ειμαστε το πρωτο περιστατικο αλλεργιας στην παιδιατρο μας....

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα...εχω εναν μπεμπη 2μιση ηνων που θηλαζει αποκλειστικα κ μαλλον εχει αλλεργια...ακομη δεν ξερω που αλλα απο αυτα που διαβαζω εδω μαλλον στα αγελαδινα...τωρα για αλλα δεν ξερω...

εμφανισε ατοπικη δερματιτιδα η οποια ολο κ φουντωνε κ μετα αρχισαν οι πολυ εντονοι κολικοι ανυσηχια ευερεθιστοτητα κ φαγουρα φυσικα...

πριν λιγεσ μερες ειδα 2 φορες κουκιδα με αιμα στα κακα του...

ξεκινησε ομοιοπαθητικη για την δερματιτιδα κ εγω εκοψα ολα τα γαλακτοκομικα...ομως εκοψα σχεδον ολεσ τισ αλλεργιογονεσ τροφεσ γιατι αγχωθηκα κ θελω να καλυτερευσει το σθντομοτερο...βεβαια δεν ξερω τι ν φαω τωρα αλλα τι να κανουμε...εχετε να μου προτεινετε κανα φαγητο?πικρα αλλα τι να κανω...ειπα να τα βαζω σιγα σιγα στη διατροφη μου να δουμε τι γινεται...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που μου είχε πει η αλλεργιολόγος είναι οτι το κατσικίσιο με το αγελαδινό γάλα έχει παρόμοιες πρωτείνες και μπορεί να της πρικαλέσει αλλεργία όπως το αγελαδινό.Καλύτερα όμως σε τέτοια θέματα να εμπιστεύεσαι τον αλλεργιολόγο και όχι την παιδίατρο.Φαντάσου εμάς η παιδίατρος στο πρώτο ξέσαπασμα της αλλεργίας που το παιδί έκανε εμετό ότι γάλα και να του δίναμε μας πρότεινε το ΗΑ και όταν το παιδί δεν δέχτηκε ούτε αυτό, μας απάντησε οτι "τι να σας πω, δεν υπάρχει κάτι άλλο.Μόνη μου έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα το neocate το οποίο δίναμε αρχικά.Η παιδίατρος όταν της το είπαμε δεν το είχε καν ακούσει!!!:?

 

Kαλησπερα

σε αλλεργιολογο δεν εχουμε παει η παιδιατρος μας ειναι πολυ ενημερωμενη και πολυ προσεκτικη,μου ειπε να του δωσω τυρακι και γιαουρτακι κατσικισιο θα το δοκιμασω γιατι η ραστ που καναμε βγηκε αρνητικη μας ειπανε οτι δεν εχει αλλεγια στο γαλα αλλα αλλεργικη διαθεση φυσικα συνεχιζουμε οπως ειμασταν δε τρωμε κατι παραπανω και βλεπουμε.

Το θετικο ειναι οτι απο αυριο θα πινουμε εξ' ολοκληρου υποαλλεργικο γαλα και κρεμα nutricia HA ειναι ενα βημα και αυτο.

 

ευτυχως δεν ειμαστε το πρωτο περιστατικο αλλεργιας στην παιδιατρο μας....

 

δοξα το θεο ουτε εμεις και ξερει πως να μας αντιμετωπισει.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα...εχω εναν μπεμπη 2μιση ηνων που θηλαζει αποκλειστικα κ μαλλον εχει αλλεργια...ακομη δεν ξερω που αλλα απο αυτα που διαβαζω εδω μαλλον στα αγελαδινα...τωρα για αλλα δεν ξερω...

εμφανισε ατοπικη δερματιτιδα η οποια ολο κ φουντωνε κ μετα αρχισαν οι πολυ εντονοι κολικοι ανυσηχια ευερεθιστοτητα κ φαγουρα φυσικα...

πριν λιγεσ μερες ειδα 2 φορες κουκιδα με αιμα στα κακα του...

ξεκινησε ομοιοπαθητικη για την δερματιτιδα κ εγω εκοψα ολα τα γαλακτοκομικα...ομως εκοψα σχεδον ολεσ τισ αλλεργιογονεσ τροφεσ γιατι αγχωθηκα κ θελω να καλυτερευσει το σθντομοτερο...βεβαια δεν ξερω τι ν φαω τωρα αλλα τι να κανουμε...εχετε να μου προτεινετε κανα φαγητο?πικρα αλλα τι να κανω...ειπα να τα βαζω σιγα σιγα στη διατροφη μου να δουμε τι γινεται...

 

Ελίνα μου μάλλον έχεις δίκιο.Και μένα για αλλεργία στην αγελαδινή πρωτείνη που παίρνει απο το μητρικό μου ακούγεται.Καλό θα ήταν αν απέχεις ένα μήνα απο τα γαλακτοκομικά, και απο τα κρυφά ε;πρόσεχε.Αν θυμάμαι καλά χρειάζεται δυο εβδομάδες να καθαρίζει ο δικός σου οργανισμός και άλλες δύο του μωρού, για αυτό και ο ένας μήνας.Δές λίγο και εδώ ίσως σε βοηθήσει παραπάνω.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40412

και εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21508

σου εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

μανούλες καλημέρα!

επειδή λίγο εως πολύ όλες μας έχουμε το ίδιο πρόβλημα με τα ζουζούνια μας, θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια από εσάς έχει κάνει πρόκληση γάλακτος . Αν ναι, σε ποιά ηλικία (πόσων μηνών), και με ποιό τρόπο (πρώτα γάλα και μετά κρέμα, πρώτα κρέμα και μετά γάλα...).

Εμένα η κόρη μου εμφάνισε "αλλεργία" στο αγελαδινο (όχι επιβεβαιωμένη βάσει rast) όταν ξεκινήσαμε τις κρέμες. Μου είπε λοιπον η παιδίατρος ότι αν συνεχίσει τον θηλασμό μέχρι 1 έτους ενδέχεται να της περάσει η αλλεργία αυτή. Έτσι και έκανα. Τώρα είναι 1 έτους και μου είπε να ξεκινήσω την πρόκληση γάλακτος. Τα συμπτώματα που είχαμε εμείς ήταν άρνηση για φαγητό, μείωση στην πρόσληψη βάρους και πράσινες κενώσεις, όχι κάτι βαρύ αλλά τελικά αρκετά ικανό δείγμα αλλεργίας. Κορίτσια, φοβάμαι πολύ να της κάνω την πρόκληση γιατί φοβάμαι να την δω να ξαναπερνάει τα ίδια. Φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος ή μήπως την ταλαιπωρήσω χωρίς αιτία. Λοιπόν, αν κάποια πιστεύει ότι μπορεί λίγο να με βοηθήσει, την παρακαλώ θερμά να μου απαντήσει ή και να μου στείλει pm.

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και την προθυμία σας...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: ο γιός μου είναι 3 χρόνων, 92 εκ. ύψος και 11 κιλά (εδώ και πολλούς μήνες δεν έχει πάρει γραμμάριο). Γάλα δεν πολυπίνει, με το ζόρι 150 ml το πρωί και το βράδυ max 70-80 ml. Κάποιες φορές το βράδυ κάνει εμμετό μετά το λίγο γάλα που πίνει (και γενικά είναι λίγο εύκολος στον εμμετό, ιδίως με φαγητό εκτός σπιτιού). Οι προληπτικές εξετάσεις για αλλεργία βγήκαν αρνητικές εκτός από την lge που ήταν ιδιαίτερα αυξημένη.

 

Προβληματίστηκα από τα posts, μήπως υπάρχει όντως αλλεργία που παρεμπδίζει και την ανάπτυξη? Να σημειώσω ότι τώρα τελευταία έχει γίνει δύσκολος με το φαγητό και δεν πολυτρώει φρούτα. Επίσης ρουθουνίζει σχεδόν επί μονίμου βάσεως.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, αν υπάρχει καμμία ιδέα, ευπρόσδεκτη!-)

Link to comment
Share on other sites

pontikaki εμεις δεν δινουμε κανενα γαλακτοκομικο...

 

katiapol οχι δεν εχω κανει προκληση ακομα ,κ οι δικες μας εξετασεις ηταν αρνητικες κ με την αφαιρεση βρηκαμε το προβλημα,προκληση θα κανουμε μου ειπε αφου περασουν 6 μηνες που πινει το ειδικο γαλα

 

GeorginaS κανοντας google αναζητηση ειχα βρει ενα ερωτηματολογιο απο ενα Έλληνα γιατρο στην Αμερικη ,συμφωνα με τις απαντησεις σου εβγαζε το τεστ αποτελεσμα εαν υπαρχουν πιθανοτητες το παιδι να ειναι αλλεργικο ,δυστυχως δεν θυμαμαι τη διευθυνση ...

 

κοριτσια θελω τη βοηθεια σας,εδω κ 2 μερες οποιος τρωει τρεχει κ αυτή κ λεει μαμ,εχω φτασει στο σημειο να μην ξερω τι να της δωσω,ωμή ντομάτα δίνεται?γτ της αρεσει πολύ αλλά μια γιατρος μου ειχε πει οτι εαν ειναι αλλεργικη στο γαλα θα εχει κ στη ντοματα,ειναι δυνατον?επισης της δινω βραστη γαλοπουλα σαλαμι,κοιταξα τη συσκευασια στο σουπερ κ δεν εγραφε κατι γ γαλα...κανενα ψωμι τοστ χωρις γαλα υπάρχει?

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

επισης της δινω βραστη γαλοπουλα σαλαμι,κοιταξα τη συσκευασια στο σουπερ κ δεν εγραφε κατι γ γαλα...κανενα ψωμι τοστ χωρις γαλα υπάρχει?

 

 

η βραστη γαλοπουλα αλλαντικο εχει γαλα στο συντηρητικο της...δυστυχως αυτο ειναι σιγουρο, εχε το υποψη σου

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

pontikaki εμεις δεν δινουμε κανενα γαλακτοκομικο...

 

katiapol οχι δεν εχω κανει προκληση ακομα ,κ οι δικες μας εξετασεις ηταν αρνητικες κ με την αφαιρεση βρηκαμε το προβλημα,προκληση θα κανουμε μου ειπε αφου περασουν 6 μηνες που πινει το ειδικο γαλα

 

κοριτσια θελω τη βοηθεια σας,εδω κ 2 μερες οποιος τρωει τρεχει κ αυτή κ λεει μαμ,εχω φτασει στο σημειο να μην ξερω τι να της δωσω,ωμή ντομάτα δίνεται?γτ της αρεσει πολύ αλλά μια γιατρος μου ειχε πει οτι εαν ειναι αλλεργικη στο γαλα θα εχει κ στη ντοματα,ειναι δυνατον?επισης της δινω βραστη γαλοπουλα σαλαμι,κοιταξα τη συσκευασια στο σουπερ κ δεν εγραφε κατι γ γαλα...κανενα ψωμι τοστ χωρις γαλα υπάρχει?

 

Εμένα η κόρη μου τώρα 10 μηνών καταλάβαμε ότι έχει αλλεργία από 4 μηνών, όταν έκανε αίμα στα κακά (μέχρι τότε νομίζαμε ότι οι εμετόί οφείλονταν στην ΓΟΠ). Θήλασα μέχρι 9 και κάτι μηνών και τώρα δίνω Αlfare. Η αλλεργιολόγος μου είπε ότι θα κάνουμε πρόκληση στο γάλα 14 μηνών δηλαδή 6 μήνες μετά τα δερματικά τεστ.

Επίσης μου έχει δώσει μία λίστα με τα άκρως απαγορευτικά τρόφιμα και είναι μέσα η ντομάτα και ειδικά τα σπόρια της και τα αλλαντικά.

Επειδή έχουμε σπαταλήσει άπειρο χρόνο, χρήμα και να μην πω για τον ψυχολογικό παράγοντα να σας συμβουλεύσω το εξής. Όσο καλός και να είναι ένας παιδίατρος ή γεστρεντερολόγος ο πλέον αρμόδιος είναι ο αλλεργιολόγος και σε τέτοια ειδικότητα πρέπει να απευθυνθείτε. Εμείς μόνο με την αλλεργιολόγο μπήκαμε σε μία σειρά και είδαμε τεράστια βελτίωση. Και σε μένα όμως επέτρεψε να τρώω πολύ περισσότερα από πατάτα κολοκύθι κρεμμύδι ρύζι μακαρόνια μηλα αχλαδι μπανανα αρνί και κοτόπουλο - που μου είχαν πει αρχικά - στο διάστημα που θήλαζα.

Ψωμί τοστ έχω βρει μόνο στον Βερόπουλο ένα βιολογικό χωρίς ίχνη γάλατος κλπ.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος,το ψωμι του τοστ που παιρνω απο το λιντλ δεν εχει γαλα...ειναι μια ελληνικη μαρκα,οχι αυτα με το αγαλμα της ελευθεριας,και ειναι πολυ νοστιμο.θα παω αυριο να ψωνισω,και θα σας πω...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου τώρα 10 μηνών καταλάβαμε ότι έχει αλλεργία από 4 μηνών' date=' όταν έκανε αίμα στα κακά (μέχρι τότε νομίζαμε ότι οι εμετόί οφείλονταν στην ΓΟΠ). Θήλασα μέχρι 9 και κάτι μηνών και τώρα δίνω Αlfare. Η αλλεργιολόγος μου είπε ότι θα κάνουμε πρόκληση στο γάλα 14 μηνών δηλαδή 6 μήνες μετά τα δερματικά τεστ.

Επίσης μου έχει δώσει μία λίστα με τα άκρως απαγορευτικά τρόφιμα και είναι μέσα η ντομάτα και ειδικά τα σπόρια της και τα αλλαντικά.

Επειδή έχουμε σπαταλήσει άπειρο χρόνο, χρήμα και να μην πω για τον ψυχολογικό παράγοντα να σας συμβουλεύσω το εξής. Όσο καλός και να είναι ένας παιδίατρος ή γεστρεντερολόγος ο πλέον αρμόδιος είναι ο αλλεργιολόγος και σε τέτοια ειδικότητα πρέπει να απευθυνθείτε. Εμείς μόνο με την αλλεργιολόγο μπήκαμε σε μία σειρά και είδαμε τεράστια βελτίωση. Και σε μένα όμως επέτρεψε να τρώω πολύ περισσότερα από πατάτα κολοκύθι κρεμμύδι ρύζι μακαρόνια μηλα αχλαδι μπανανα αρνί και κοτόπουλο - που μου είχαν πει αρχικά - στο διάστημα που θήλαζα.

Ψωμί τοστ έχω βρει μόνο στον Βερόπουλο ένα βιολογικό χωρίς ίχνη γάλατος κλπ.[/quote']

 

κι εμεις σε αλλεργιολογο θα παμε για να μπουμε σε μια σειρα,προς το παρον εγω τρωω αυτα που ετρωγες εσυ,και απο χθες σταματησα και το αχλαδι,την μπανανα και το κοτοπουλο επιπλεον.για να δουμε...δεν με ενοχλει η διατροφη μου,εχω συνηθισει κ μπορω να πω οτι μου αρεσει κι ολας,αλλα εννοειται οτι θελω μια καθοδηγηση για το τι θα κανω απο εδω και περα στο θεμα της διατροφης του παιδιου μου,δεν ειναι δυνατον να αυτοσχεδιαζω.

ελπιζω να μην με παρεξηγησεις που σε ρωταω,αλλα γιατι σταματησατε να θηλαζετε?σας προετρεψε ο αλλεργιολογος ή ηταν δικη σου αποφαση;γιατι ακουω διαφορα...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια? προκληση γαλακτος τι ακριβως ειναι?

Εμεις ειμαστε αρρωστοι ευτυχως ο μικρος εχει μονο ερεθισμενο λαιμο αλλα πολυ γκρινια δεν κοιμαται το βραδυ συνεχεια ξυπναει ειναι βουλωμενες και οι μυτουλες του και με κολλησε και μενα!!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...