Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Mantoux & Φυματίωσης στο Σχολείο


Recommended Posts

Φαίνεται ότι είναι επίκαιρο το θέμα στα μέρη μας. Πολλοί γονείς συζητάμε και αναρωτιόμαστε αν πράγματι χρειάζεται ο εμβολιασμος, ειδικά, της φυματίωσης. Αλλοι παιδίατροι απαντούν θετικά, άλλοι αρνητικά, άλλοι ουδέτερα.

 

Σκέφθηκα να κάνω παραπομπή στη γνώμη του Αναπληρωτή Καθηγητή Παιδιατρικής στο Νοσ.Αγλαϊα Κυριακού, κου Παναγιώτη Σπυρίδη, ο οποίος έχει ανοίξει ιστοσελίδα ειδικά για τη φυματίωση σε παιδιά με πολλές χρήσιμες πληροφορίες για τους γονείς.

 

http://pedtb.gr/maingr.php?i=1&j=1

 

Στην ιστοσελίδα αυτή, υπάρχει μια σελίδα όπου απαντά σε ερωτήματα γονέων γύρω από τη φυματίωση σε παιδιά, και βρήκα αυτό από την ερώτηση ID 550.

 

Το εμβόλιο αυτό [της φυματίωσης] ή θα πρέπει να γίνεται στο μαιευτήριο, πριν την έξοδο του νεογνού , για τα νεογνά που ανήκουν σε ομάδες πληθυσμού αυξημένου κινδύνου να μολυνθούν από το μυκοβακτηρίδιο της φυματίωσης ή θα πρέπει να διακοπεί. Η χορήγηση στην ηλικία των 6 ετών περισσότερο δυσχεραίνει την διάγνωση κάποιας μόλυνσης που θα συμβεί από κάποια επαφή του παιδιού με ενήλικο φυματικό(μεταδοτικό),παρά προσφέρει προστασία. Εάν κάποιο παιδί εμβολιασμένο, μολυνθεί από φυματίωση,χορηγούμε χημειοπροφύλαξη. Γιατί δίνουμε αυτή την αγωγή ενώ το παιδί έχει κάνει εμβόλιο που θεωρητικά θα έπρεπε να το προστατεύει; Με κανένα άλλο εμβόλιο δεν ακολουθούμε αυτή την τακτική.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Belfaccino τα ίδια ακριβώς που αναφέρει ο κ. Σπυρίδης μου είχε πει και ο δικός μου παιδίατρος (ο οποίος εργάζεται κι αυτός στο Αγλαϊα Κυριακού). Τον είχα ρωτήσει τον Σεπτέμβριο γιατί ο γιος μου πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο (όπου συνήθως δεν εμβολιάζουν τα παιδιά για φυματίωση). Πάντως στα δημόσια δημοτικά της περιοχής έχουν ξεκινήσει τον εμβολιασμό από τον προηγούμενο μήνα. Στο δικό σας σχολείο έχει γίνει εμβολιασμός;

Link to comment
Share on other sites

Belfaccino τα ίδια ακριβώς που αναφέρει ο κ. Σπυρίδης μου είχε πει και ο δικός μου παιδίατρος (ο οποίος εργάζεται κι αυτός στο Αγλαϊα Κυριακού). Τον είχα ρωτήσει τον Σεπτέμβριο γιατί ο γιος μου πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο (όπου συνήθως δεν εμβολιάζουν τα παιδιά για φυματίωση). Πάντως στα δημόσια δημοτικά της περιοχής έχουν ξεκινήσει τον εμβολιασμό από τον προηγούμενο μήνα. Στο δικό σας σχολείο έχει γίνει εμβολιασμός;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεις να αρνηθεις να κανει το εμβολιο αυτο στο σχολειο??

 

Ναι το σχολείο ενημερώνει για τον εμβολιασμό και όποιος θέλει κάνει .Δεν έιναι υποχρεωτικό :D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να αρνηθεις να κανει το εμβολιο αυτο στο σχολειο??

 

Ναι το σχολείο ενημερώνει για τον εμβολιασμό και όποιος θέλει κάνει .Δεν έιναι υποχρεωτικό :D:D:D

 

παλι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό σας σχολείο έχει γίνει εμβολιασμός;

Maritsa, όχι ακόμα. Έχω ακούσει, όμως, ότι ενδέχεται να γίνει, χωρίς αυτό να έχει επιβεβαιωθεί.

 

μπορεις να αρνηθεις να κανει το εμβολιο αυτο στο σχολειο??

Αγγελική, φυσικά μπορείς να αρνηθείς. Αν ενημερωθείς ότι πρόκειται να γίνει εμβολιασμός mantoux & φυματίωσης, στέλνεις ένα σημείωμα που να γράφει "η κάτωθι υπογεγραμμένη δεν επιθυμώ να γίνει ο εμβολιασμός της φυματίωσης στο παιδί μου" και γράφεις το όνομα του παιδιού. Ετσι είναι καλυμμένο και το σχολείο και σέβεται την επιθυμία του γονιού.

Link to comment
Share on other sites

Το σχολείο πριν τον εμβολιασμό στέλνει φόρμα που πρέπει να συμπληρώσει ο κηδεμόνας του κάθε παιδιού κι εκεί συμπληρώνει αν επιθυμεί ή όχι τον εμβολιασμό του παιδιού του. :):):):)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΝΤΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΜΒΟΛΙΟ; ΣΕ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ ; ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ Ή ΟΧΙ; :confused: ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μαντού είναι απόλυτα ασφαλές και δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνεις. Εγώ το έκανα στο δικό μου πριν 1,5 χρόνο (ήταν 13 μηνών τότε) γιατί είχε πάθει λοιμώδη μονοπυρήνωση και ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν ήταν φυματίωση. Το μόνο που χρειάζεται είναι για 2-3 μέρες στην περιοχή που έγινε η ένεση να μην πέσει νερό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Σήμερα κάναμε το Mantoux και σε 2 μέρες θα γίνει το BCG. Ποια η γνώμη σας; Τα υπόλοιπα "υποχρεωτικά" εμβόλια έχουν γίνει όλα, για το συγκεκριμένο είμαι μάλλον αρνητικός.

Αν δεν το κάνουμε πως το χειριζόμαστε με τη διευθύντρια; Σήμερα τη ρωτήσαμε αν υπάρχει έγγραφο συγκατάθεσης γονέων και μας κοιτούσε σαν εξωγήινους, τη ρωτήσαμε αν είναι υποχρεωτικό και είπε ότι είναι και ότι πρώτη φορά βλέπει γονείς που να είναι αρνητικοί κλπ...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παντως επειδη συγγενικο μου προσωπο ειχε περασει φυματιωση, ξερω οτι υπαρχει ο φοβος του ιου παντα.

και τωρα με τοσους παρανομους λαθρομεταναστες γυρω μας που ζουν σε αθλιες συνθηκες, η φυματιωση δεν ειναι φανταστικος κινδυνος και το μαντου πιστευω οτι χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν ενστάσεις όσον αφορά το εμβόλιο.......

Τα πράγματα εξαπλουστευμένα έχουν ως εξής.....

Το μικρόβιο της φυματίωσης ανιχνεύεται με το μαντού (βρίσκει αντισώματα στον οργανισμό) που είναι απλά ένα τεστ που το κάνουν όσες φορές θέλουν μικροί και μεγάλοι για να δουν αν έχουν εκτεθεί στο μικρόβιο

Μερικοί κάνουν το εμβόλιο όμως είναι εμβόλιο που δεν προσφέρει πλήρη προστασία όπως άλλα εμβόλια. Ένα εμβολιασμένο παιδί μπορεί να νοσήσει από φυματίωση και για το λόγο αυτό, εάν υπάρχει ενήλικος με φυματίωση στο περιβάλλον σας, πρέπει να ελεγχθούν και τα εμβολιασμένα παιδιά.

Αν όμως σε ένα εμβολιασμένο παιδί γίνει μαντου αυτό δείχνει ότι έχει πρόβλημα ακόμα κι αν δεν υπάρχει γιατί έχει ήδη ορισμένα αντισώματα.....(λόγω του εμβολίου...)

Κ.Ι. αν έχεις κάνει εμβόλιο δεν είναι σίγουρο ότι προστατεύεσαι από την φυματίωση και μετά το μαντου σου είναι αχρηστο

Προσωπικά στα παιδιά μου δεν έκανα το εμβόλιο, πρέπει όμως να είμαστε σχολαστικοί με το μαντου κάθε 3 χρόνια ακόμα και ως ενήλικεςγια να είμαστε σίγουροι ότι είμαστε καλά.........αν βρεθεί εμβόλιο που θα καλύπτει 100% τότε θα είμαι η πρώτη που θα το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Και πως το χειρίστηκες με τους διευθυντές του Δημοτικού; Εμάς μας είπαν ότι όποια παιδιά δεν το κάνουν μεθαύριο, θα πηγαίνουν ανά 7 στο νοσοκομείο και θα το κάνουν υποχρεωτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανένα εμβόλιο δεν είναι υποχρεωτικό από το υπουργείο υγείας, με εξαίρεση τις περιπτώσεις επιδημίας.

 

Αφού το υπουργείο υγείας δεν μας υποχρεώνει, γιατί να το κάνει το υπουργείο παιδείας;

 

Αν αμφιβάλλετε ρωτήστε στο υπουργείο υγείας το οποίο είναι αρμόδιο για την δημόσια υγεία. Το υπουργείο παιδείας δεν είναι αρμόδιο για θέματα υγείας , αλλά για θέματα παιδείας.

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

hariskar, κοιτα εδω, το μηνυμα #8 αναφερει ενα εγγραφο που μπορεις να προμηθευτεις απο το υπουργειο υγειας και να το πας στο σχολειο αν δε θελεις να εμβολιασεις το παιδι σου.

Απλως αναφερε το στη διευυντρια για αρχη, μπορει να μαζευτει και ναμη χρειαστει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχα αυτή τη συζήτηση με μια φίλη και μου είπε ότι στο σχολείο που στέλνει μι άλλη φίλη της το παιδί της................του το κάνανε το εμβόλιο του παιδιού με το ζόρι (τρεις το κρατάγανε λέει) παρόλο που είχει πει και του παιδιού να μην κάτσει.

Και δεν έχω κανένα λόγο να την αμφισβητήσω.

Δηλαδή αν γίνει κάτι τέτοιο εμένα με βλέπω στα κανάλια.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Το μικρόβιο της φυματίωσης ανιχνεύεται με το μαντού (βρίσκει αντισώματα στον οργανισμό) που είναι απλά ένα τεστ που το κάνουν όσες φορές θέλουν μικροί και μεγάλοι για να δουν αν έχουν εκτεθεί στο μικρόβιο

Μερικοί κάνουν το εμβόλιο όμως είναι εμβόλιο που δεν προσφέρει πλήρη προστασία όπως άλλα εμβόλια.

 

 

Κανένα εμβόλιο δεν προσφέρει απόλητη προστασία! Κάνεις το εμβόλιο, αποκτάς κάποια αντισώματα και απο εκεί και πέρα μπορεί και να νοσήσεις. Απλά αν έχεις κάνει το εμβόλιο και νοσήσεις, δεν θα περάσεις την αρρώστια βαριά- θα αποθεραπευτείς ευκολότερα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενω η φυματίωση είναι μια από τις λίγες ασθένειες που πραγματικά φοβάμαι από αυτές για τις οποίες εμβολιάζονται τα παιδιά ακόμα και η κλασσική παιδίατρος που έχουμε (υπερ των εμβολίων) μας είπε ότι το εμβόλιο αυτό BSG δεν είναι αποτελεσματικό, έχει μικρή κάλυψη και αναμένουν καινούργιο να βγει. Το κακό με το εμβόλιο είναι ότι αν το κάνεις θα σου βγάζει πάντα τη μαντού θετική οπότε δεν θα ξέρεις αν το παιδί έχει όντως εκτεθεί στη φυματίωση.

 

Ένα μωράκι γνωστών μας έπαθε φυματίωση 9 μηνών! Οι άνθρωποι ψάχτηκαν όλοι αλλά κανείς δεν βρέθηκε θετικός...ελα πες μου τώρα που το βρήκε :(

Είναι καλά το παιδί απλά έπαιρνε νομίζω για πολλούς μήνες φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα εμβόλιο δεν προσφέρει απόλητη προστασία! Κάνεις το εμβόλιο, αποκτάς κάποια αντισώματα και απο εκεί και πέρα μπορεί και να νοσήσεις. Απλά αν έχεις κάνει το εμβόλιο και νοσήσεις, δεν θα περάσεις την αρρώστια βαριά- θα αποθεραπευτείς ευκολότερα.

 

δεν είμαι κατά των εμβολίων και έχω κάνει ΟΛΑ τα άλλα εμβόλια στα παιδιά μου ΕΚΤΟΣ από αυτό γιατί:

1 δεν παρέχει την υψηλή προστασία (ποσοστό) όπως άλλα εμβόλια για άλλες αρρώστιες ,που μπορεί να μην είναι πλήρη 100% είναι όμως πολύ υψηλή

2 αν γίνει το εμβόλιο, μετά η προσβολή από άλλα στελέχη της φυματίωσης είναι αδύνατο να ανιχνευτεί μέσω του mantou γιατί δείχνει ότι υπάρχουν αντισώματα γενικά (βγαίνει + ) έτσι νομίζεις ότι είσαι προστατευμένος αλλά η φυματίωση επειδή είναι άλλο στέλεχος δουλεύει ανενόχλητη και ΔΕΝ ανιχνεύεται......

3 μετα από συζήτηση με παιδιάτρους το 80% με συμβούλευσε ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ αλλά να ελέγχονται ΤΑΚΤΙΚΑ με το mantou (πραγματικά τακτικά κάθε 3 χρόνια τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα!

να επαναφερω το θεμα μιας και τωρα ζω μια κατασταση απεριγραπτη

εχθες μολις εμαθα οτι η ξαδερφη μου(34 χρονων) νοσηλευεται στο νοσομειο απο φυματιωση δεν εχω μαθει ακομη σε τι σταδιο βρισκεται οπως επισης και η ανηψια μου(23 χρονων) αλλα αυτη δεν νοσηλευτηκε της δωθηκε θεραπεια

μενουνε σε διαφορετικο χωριο του νομου απο οτι μενουμε εμεις

το θεμα ειναι οτι το πασχα μαζευτηκαμε σε εμενα ολο το σοι και φυσικα και τα κοριτσια

αυριο ειναι να παω το μικρο για εμβολιο στο ικα

πηρα εχθες την παιδιατρο και μου λεει το προγραμματισμενο εμβολιο θα γινει κανονικα,απο κει και περα ρωτηστε αν κανουν το μαντου διαφορετικα στο υγειονομικο το κανουν

σημερα το πρωι πηγαμε το μωρο για εμβολιο και μας ειπανε οτι σε τοσο μικρα μωρα δεν κανουν το εμβολιο αυτο και για εμας ειπε οτι με μια αγκαλια και φιλι δεν κολλαει η ασθενεια αυτη και οτι γινετε μονο στους στενους συγκενεις.{εχουμε μια γνωστη εκει και ειπε οτι θα ρωτησει και θα το ψαξει καλυτερα}

εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω...κανω διαφορες σκεψεις και εχει τρελαθει το μυαλο μου

να σημειωσω οτι η μαμα της ανηψιας μου απεβιωσε απο φυματιωση

το χωριο που κατοικουν τα κοριτσια εχει πεσει σε καραντινα και ολοι πηγαινουν για εξεταση

τι να πρωτοσκεφτω:-(:sad::-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...