Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιστροφή στο χωριό!!


zoivrana

Recommended Posts

Ξεχασα και το πιο σημαντικο.Η προσβαση σε νοσοκομειο και το κεντρο υγειας!!

 

Ενα βραδυ,εμενα Αθηνα τοτε,με επιασε ενας απιστευτος πονος δεξια χαμηλα.Πηγα εκτακτως στον Ερυθρο.Μεχρι να με δει γιατρος,ειχαν περασει 3 ωρες και ο πονος ειχε εξαφανιστει.Οποτε εφυγα!Με ρωτησαν γιατι πηγα στα εκτακτα και τι συμπτωματα ακριβως εχω και αναλογα με την κατασταση του καθενος,φωναζαν και τα ονοματα!!Απο τοτε και μετα,με επιασε πανικος μην τυχει και ξαναρωστησω και ξαναχρειαστει να περιμενω....με τις ωρες!!

 

Ευτηχως εδω,εχουμε κεντρο υγειας που αντιμετωπιζει ελαφρα περιστικα και αν χρειαστει αναγκη το νοσοκομειο ειναι κοντα.Υπαρχει αναμονη εκει,αλλα οχι το χαος της Αθηνας.Δυστηχως ομως,παρατηρω και εδω πολλες ελλειψεις,που λογω κρισης υποψιαζομαι ειναι παντου.Πχ δεν εχουν οινοπνευμα,δεν εχουν γιαουρτι για ολους τους ασθενεις που νοσηλευονται,δεν εχουν βαμβακι!

 

Τουλαχιστον ομως θα σε δει γιατρος αμεσα!

 

Και αν θες να πας σε ιδιωτη πανω κατω,ξερεις ποιος γιατρος ειναι ο καλυτερος...σε μια κλειστη κοινωνια ολα μαθαινονται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξεχασα και το πιο σημαντικο.Η προσβαση σε νοσοκομειο και το κεντρο υγειας!!

 

Ενα βραδυ,εμενα Αθηνα τοτε,με επιασε ενας απιστευτος πονος δεξια χαμηλα.Πηγα εκτακτως στον Ερυθρο.Μεχρι να με δει γιατρος,ειχαν περασει 3 ωρες και ο πονος ειχε εξαφανιστει.Οποτε εφυγα!Με ρωτησαν γιατι πηγα στα εκτακτα και τι συμπτωματα ακριβως εχω και αναλογα με την κατασταση του καθενος,φωναζαν και τα ονοματα!!Απο τοτε και μετα,με επιασε πανικος μην τυχει και ξαναρωστησω και ξαναχρειαστει να περιμενω....με τις ωρες!!

 

Ευτηχως εδω,εχουμε κεντρο υγειας που αντιμετωπιζει ελαφρα περιστικα και αν χρειαστει αναγκη το νοσοκομειο ειναι κοντα.Υπαρχει αναμονη εκει,αλλα οχι το χαος της Αθηνας.Δυστηχως ομως,παρατηρω και εδω πολλες ελλειψεις,που λογω κρισης υποψιαζομαι ειναι παντου.Πχ δεν εχουν οινοπνευμα,δεν εχουν γιαουρτι για ολους τους ασθενεις που νοσηλευονται,δεν εχουν βαμβακι!

 

Τουλαχιστον ομως θα σε δει γιατρος αμεσα!

 

Και αν θες να πας σε ιδιωτη πανω κατω,ξερεις ποιος γιατρος ειναι ο καλυτερος...σε μια κλειστη κοινωνια ολα μαθαινονται!

 

Το έχεις προσωποποιήσει πολύ το θέμα. (με την καλη την εννοια) Εγώ δε θα μετακομίσω στο δικό σου το χωριο!!

Οταν εγω χρειάστηκα γιατρό για τη μικρή μου, η οποία ήταν τότε δυο μηνών και ήμασταν στο χωριο, χρειάστηκαν σχεδόν 2 ώρες μεχρι να πάμε στη βέροια στο κοντινότερο νοσοκομείο. Μεχρι να τη δει ΄ογιατρος ή θα έσκαγε το μωρό η θα γινόταν κάλα.. ευτυχώς έγινε καλα... και ο γιατρος δεν είδε ποτέ τι της είχε συμβει..( έχει πάθει αναφυλαξία. φούντωσε ολοκληρο το μωρό και οσο περνούσε η ωρα χειροτέρευαι. μας εστειλε η παιδιατρος τηλεφωνικά στο πλησιεστερο νοσοκ, μην τυχών και παθει αλεργικό σοκ. ηταν μωράκι ακόμα... αλλα ευτυχως μεχρι να φτάσουμε ηρέμησε)

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλημέρα, και καλή χρονιά!!!! :D:D:D

 

Ναι, βεβαίως, αν είχαμε κάτι να μας κρατάει σε κάποιο χωριό(...κοντά στην πόλη, όμως!!!:P) , θα γυρίζαμε!!!! Το ρωτάς;

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις προσωποποιήσει πολύ το θέμα. (με την καλη την εννοια) Εγώ δε θα μετακομίσω στο δικό σου το χωριο!!

Οταν εγω χρειάστηκα γιατρό για τη μικρή μου, η οποία ήταν τότε δυο μηνών και ήμασταν στο χωριο, χρειάστηκαν σχεδόν 2 ώρες μεχρι να πάμε στη βέροια στο κοντινότερο νοσοκομείο. Μεχρι να τη δει ΄ογιατρος ή θα έσκαγε το μωρό η θα γινόταν κάλα.. ευτυχώς έγινε καλα... και ο γιατρος δεν είδε ποτέ τι της είχε συμβει..( έχει πάθει αναφυλαξία. φούντωσε ολοκληρο το μωρό και οσο περνούσε η ωρα χειροτέρευαι. μας εστειλε η παιδιατρος τηλεφωνικά στο πλησιεστερο νοσοκ, μην τυχών και παθει αλεργικό σοκ. ηταν μωράκι ακόμα... αλλα ευτυχως μεχρι να φτάσουμε ηρέμησε)

 

 

Ναι,ναι συγνωμη εχεις δικιο.Το εχω προσωποποιησει,αλλα το εκανα για να σου δειξω την ζωη στο δικο μου χωριο και να σκεφτεις τι συμβαινει στο δικο σου μερος και να συγκρινεις τι ειναι καλυτερο για σενα και την οικογενεια σου,απο την στιγμη που δεν ξερω πως ειναι το δικο σου χωριο.Συγνωμη και παλι!!!

 

Αρα,βρηκαμε ενα μειον.Προσβαση στο νοσοκομειο,που ειναι πολυ σοβαρο θεμα.Αν θες ενα 2ωρο στο νοσοκομειο.......

 

Παρε παραδειγμα απο την ζωη που σου εγραψα και ψαξε να βρεις θετικα και αρνητικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Bρε Cooker έτσι όπως τα λες θέλω να σαλτάρω με τη μίζερη ζωή μας στην Αθήνα! Σπιτάκι τόσο δα, εγώ άνεργη και έγκυος, δουλεύει μόνο ο άντρας μου, και να έχουν καταργηθεί και τα δωρεάν μαθήματα επιμόρφωσης του δήμου Αθηναίων ενώ εκεί απ' ό,τι διαβάζω γίνονται φοβερά δωρεάν σεμινάρια... άδικο!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bρε Cooker έτσι όπως τα λες θέλω να σαλτάρω με τη μίζερη ζωή μας στην Αθήνα! Σπιτάκι τόσο δα, εγώ άνεργη και έγκυος, δουλεύει μόνο ο άντρας μου, και να έχουν καταργηθεί και τα δωρεάν μαθήματα επιμόρφωσης του δήμου Αθηναίων ενώ εκεί απ' ό,τι διαβάζω γίνονται φοβερά δωρεάν σεμινάρια... άδικο!

:-(:-(:-(Συγνωμη,δεν ηθελα να ακουστω καπως!Ουτε να μιλησω ασχημα για την ζωη στην Αθηνα.Εμενα δεν μου εκανε,γιατι ειχα μαθει αλλιως και ενιωθα πολυ αβολα!

 

Ενιωθα πολυ εξω απο τα νερα μου!Αλλα οπως ειπα,εζησα και εκανα πραγματα που δεν ειχα την ευκαρια να τα κανω στο δικο μου χωριο!Συγνωμη,παρασυρθηκα απο τον ενθουσιασμο μου...:(

Link to comment
Share on other sites

και εμενα με ψιλοαπογοήτευσες cooker.... δεν ξερω αν εμεις εχουμε τέτοια οργανωση και αν ο δήμος μας εκει θα έχει τετοια οικονομική δυνατοτητα γα τοσα καλα..... Αυτα που ειπες γινονται ακομα και σημερα???? εσυ τελικά που μένεις? στο χωριο ή στη πολη διπλα στο χωριο?

white_rose πολύ ενθαρρυντική η άποψή σου!!

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

και εμενα με ψιλοαπογοήτευσες cooker.... δεν ξερω αν εμεις εχουμε τέτοια οργανωση και αν ο δήμος μας εκει θα έχει τετοια οικονομική δυνατοτητα γα τοσα καλα..... Αυτα που ειπες γινονται ακομα και σημερα???? εσυ τελικά που μένεις? στο χωριο ή στη πολη διπλα στο χωριο?

white_rose πολύ ενθαρρυντική η άποψή σου!!

 

 

Ενθουσιαστηκα με το χωριο και προσπαθησα να μην σας τρομαξω,οτι μετακομιζωντας σε ενα χωριο θα νιωθατε σαν "εξωγηινοι" γιατι και εκει η ζωη ειναι νορμαλ....Συγνωμη,θα σταματησω εδω!

 

Εγω μενω τωρα στην πολη,15 λεπτα απο το χωριο λογω εργασιας του αντρα μου και γιατι δεν εχουμε δικο μας σπιτι για το χωριο.

 

Ο δημος του χωριου ειναι οντως οργανωμενος και ολα αυτα που περιεργραψα (σεμιναρια για γυμναστικη,εκδρομες,υπολογιστες,πανυγηρια,χορο κτλ),συλλογοι γυναικων ειναι στο χωριο.Μπορει πχ το μαθημα να μην γινεται στο χωριο το δικο μου αλλα στο διπλα χωριο.Εκει ο δημος,βαζει το λεωφορειο για δωρεαν μεταφορα δημοτων απο και προς το σημειο των μαθηματων.Και ναι,γινονται ακομα και σημερα.Ειναι προγραμματα απο την Ε.Ενωση και καλα προς επιμορφωση των γυναικων του χωριου.Οποτε λογικα πρεπει να γινονται σε καθε δημο.Επειδη ο δημος μας ειναι σε καθαρα αγροτικη περιοχη,υπαρχει και καποια επιδοτηση για αγορα υπολογιστη για ενα παιδακι σε καθε οικογενεια απο 14χρ και πανω!Αυτο δεν ξερω αν ισχυει για ολους τους δημους!

Link to comment
Share on other sites

Cooker, μπράβο στο δημο σας που οργανώνει τόσες πολλές δραστηριότητες. Ο δικός μας δήμος παρολο που ειναι πολυ μεγαλύτερος από το δικό σας( δεύτερο πόδι Χαλκιδικής) σπανίως γίνονται τέτοια πράγματα.

Και για να μιλήσω για τον εαυτό μου, και σύμφωνοντάς με την cooker, ειναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας. Έμενα χρόνια στη Θεσ/νικη και πάντα ήθελα να γυρίσω πίσω. Παω στη Θεσσαλονίκη μόνο μια δυο φορές το μήνα για βόλτα. Η αδερφη μου πάλι... το αντίθετο, με τίποτα στο χωριο.

Η συνάδελφος μου που ηρθε απο την Αθηνα λογω δουλειάς του άντρα της, μου λέει ότι δεν αλλάζει την ζωή της στο χωριό για να γυρίσει πίσω στην Αθήνα με τίποτα. Σημείωση: ειναι γέννημα θρέμμα Αθηναια, που σημαίνει ότι δεν ήξερε τίποτα από αυτή τη ζωή που κανει τώρα και παρόλα αυτά της αρέσει περισσοτερο κι ας μην έχει όλα αυτά που είχε.

Όπως επα και πιο πάνω, θέμα ιδιοσυγκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα,

 

Φύγαμε και εμείς πριν 2,5 χρόνια απο Αθήνα για επαρχία και είμαστε πολύ ικανοποιημένοι. Η ζωή μας άλλαξε προς το καλύτερο!

 

Ομως κατά την γνώμη μου κορίτσια παίζει σημαντικό ρόλο η επαρχία που θα πας.

 

Κατά πόσο δηλαδή βρίσκεται σε μεγάλα αστικά κέντρα, τι σου παρέχει κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο αντρας μου μου εχει πει πολλες φορες να παμε στο χωριο.εγω με τιποτα.το σπιτι εκει ειναι πολυ παλιο με πολλα προβληματα που δεν μπορουν 2 μικρα παιδια να ζησουν μονιμα εκει.περα απο αυτο εγω δεν ειμαι καθολου παιδι του χωριου...δεν μου αρεσει να ασχολουμαι με χωραφια και τα σχετικα.....ισως αν τα πραγματα φτασουν στο απροχωρητο να το ξανασκευτω,δεν ξερω...

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εφτασε η ωρα να πάρω την μεγάλη απόφαση!!! Η αποταμίευση τελέιωσε!!!!! Αν είχαμε φύγει απο πέρισυ με τα χρήματα της αποταμίευσης θα είχαμε φτιάξει το σπίτι στο χωριο!! Απο τώρα αρχίζουμε να μπάινουμε μέσα οικονομικά και θα αρχίσειννα καθυστερεί η εξόφληση των λογαριασμών!!! Αν φύγουμε, όπως τα υπολογίσαμε στο χαρτί , θα έχουμε μια αποταμίευση των 600,00 το μήνα!! Πρέπει μόνο να πάρω την αποφάσει να νοικιάσω σε άλλους το ωραίο μου σπιτάκι και να συμβιβαστώ στη συμβίωση με τα πεθερικά και σε ενα σπίτι του '67 μαυρισμένο απο υγρασία!!!! Και έχω και μια κορούλα σχεδόν 4 που όταν ειμαστε πολλές μέρες στο χωριό μου ζητάει να γυρίσουμε σπίτι μας!!

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...