Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες μέρες μετα τη συλληψη δείχνει η χοριακη;


Recommended Posts

Γεια σας σε ολους...ήθελα να κανω μια ερωτηση....έχω 2 μέρες καθυστερηση ...εκανα τεστ εγκυμοσυνης την μερα που θα μου ερχοταν η περιοδος (πριν 2 μερες)και βγηκε αρνητικο και σκεφτηκα να κανω εξεταση για χοριακη...λετε να δειξει κατι? ή να περιμενω ακομη?

 

και κατι ακομη....αν κανω μια εξεταση θα ξερω αν ειμαι εγκυος ή όχι ή θα πρέπει να επαναλαβω την εξεταση μετα απο καποιες μερες?

 

πρεπει να παω πρωι να κανω την εξεταση ή οποιαδηποτε ωρα της ημέρας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να πας να κανεις. με 2 μερες καθυστερηση θα βγει σιγουρα αν εισαι.εγω εκανα 2 μερες πριν την μερα της περιοδου κ ειχε βγει θετικη.η συλληψη επισης ξερω ποτε εγινε γιατι μονο μια φορα ειχα επαφη χωρις προφυλαξη κ ειχε γινει 14 μερες πριν κανω χοριακη

Link to comment
Share on other sites

Aν κάνεις τώρα εξέταση β' χοριακής εφόσον έχεις δύο μέρες καθυστέρηση θα σου δώσει ένα ασφαλές αποτέλεσμα καθώς είναι πιο έγκυρη σε σχέση με τα απλά τεστ εγκυμοσύνης που ανιχνεύουν την ορμόνη hcg μέσω των ούρων και είναι λιγότερο ευαίσθητα (γι΄αυτό κι προτείνεται η χρήση του το πρωί οπότε και υπάρχει μεγαλύτερη συγκέντρωση της ορμόνης στα ούρα).

Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε ίσως να σου δώσει παραπλανητικά αποτελέσματα η αιματολογική εξέταση β'χοριακής είναι η χρήση κάποιων φαρμάκων που ενισχύουν τη γονιμότητα ή μια πολύ πολύ καθυστερημένη σύλληψη.

Η εξέταση αυτή μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ώρα κι όχι απαραίτητα μόνο πρωί.

 

Σου εύχομαι από καρδιάς να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς!!!

*

Link to comment
Share on other sites

η β-χοριακη βγαινει θετικη για κυημα 10 ημερων τουλαχιστον και μετα

υπολογισε ποτε ειχες επαφη που πιθανον να εγινε η συληψη και μετρα

σου ευχομαι να ειναι θετικο

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες. πριν απο 4 μήνες εκανα διακοπή κύησης για ιατρικούς λογους και το θέμα μου βρίσκεται στις δύσκολες στιγμες του φόρουμ. επειδή από τις εξετάσεις που είχα κάνει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης φανηκε ότι δεν είχα αντισώματα για την ερυθρα αποφάσισα να κανω το εμβόλιο για να εκμεταλευτω τον 'ανενεργο' χρόνο. απο τη στιγμή που έκανα το εμβόλιο επρεπε να περιμενω ακριβώς 3 μήνες μεχρι να ξεκινήσω τις ελευθερες επαφες. 3 μηνες ακριβως μετα ξεκινήσαμε στην 15 μερα χάνοντας την γόνιμη μερα του κύκλου μου (την 14η). χτες στις 16 περίμενα να αδιαθετήσω. δεν αδιαθετησα. τρεχω στο φαρμακειο παιρνω τεστ και το κανω (απογευμα όμως) και βγήκε αρνητικο. σημερα και πάλι και δεν αδιαθέτησα. έχω πάρει ένα ακομα τεστ για να το κάνω αυριο με τα πρωινά ούρα αλλα εχω πολύ αγωνία. εν τω μεταξύ δεν εχω και συμπτωματα εγκυμοσύνης. λετε να τα έχουμε καταφερει παρ ολο που χάσαμε την γόνιμη μέρα? τι προτείνετε να κανω για να βεβαιωθώ σε περιπτωση που είμαι εγκυος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2-3 ημέρα καθυστέρησης η β χοριακή το δείχνει, μπορείς να την κάνεις όποια ώρα θες απλά συνήθως πάμε το πρωί και μέχρι το μεσημέρι έχουν βγεί τα αποτελέσματα. Κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ. Καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να τα είμαι και εγω σε αυτη την κατηγορία και να εχω μείνει εγκυος μετα την 14η μερα! ευχαριστω για την αμεση απαντηση μου δινει αισιοδοξια!

 

Πριν μείνω έγκυος, τον προηγούμενο μήνα είχα κάνει υπέρηχο και το αυγό ήταν εκεί την 15η μέρα! Τότε φεύγαμε διακοπές και δεν θέλαμε να το εκμεταλλευτούμε αλλά μόλις γυρίσαμε έγινε το θαύμα:)

Σου εύχομαι ολόψυχα ένα θετικό τεστ!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σε όλες. πριν απο 4 μήνες εκανα διακοπή κύησης για ιατρικούς λογους και το θέμα μου βρίσκεται στις δύσκολες στιγμες του φόρουμ. επειδή από τις εξετάσεις που είχα κάνει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης φανηκε ότι δεν είχα αντισώματα για την ερυθρα αποφάσισα να κανω το εμβόλιο για να εκμεταλευτω τον 'ανενεργο' χρόνο. απο τη στιγμή που έκανα το εμβόλιο επρεπε να περιμενω ακριβώς 3 μήνες μεχρι να ξεκινήσω τις ελευθερες επαφες. 3 μηνες ακριβως μετα ξεκινήσαμε στην 15 μερα χάνοντας την γόνιμη μερα του κύκλου μου (την 14η). χτες στις 16 περίμενα να αδιαθετήσω. δεν αδιαθετησα. τρεχω στο φαρμακειο παιρνω τεστ και το κανω (απογευμα όμως) και βγήκε αρνητικο. σημερα και πάλι και δεν αδιαθέτησα. έχω πάρει ένα ακομα τεστ για να το κάνω αυριο με τα πρωινά ούρα αλλα εχω πολύ αγωνία. εν τω μεταξύ δεν εχω και συμπτωματα εγκυμοσύνης. λετε να τα έχουμε καταφερει παρ ολο που χάσαμε την γόνιμη μέρα? τι προτείνετε να κανω για να βεβαιωθώ σε περιπτωση που είμαι εγκυος?

αφου εχεις το τεστ καντο με τα πρωτα πρωινα ουρα.μη βιαστεις κ το κανεις βραδυ η απογευμα.κανε υπομονη ως αυριο.αλλα αν δε σου ερθει κ αυριο ακομα κ αν βγει αρνητικο πηγαινε για μια χοριακη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα!εγω εκανα 2 τεστ στις πρωτες 4 ημερες καθυστερησης και βγηκαν αρνητικα:(.πριν 5 ημερες(41 ημερα απο κυκλο 33 ημερων) εκανα χοριακη και βγηκε και αυτη αρνητικη.:(:(:(η γυναικολογος μου ομως μου εδωσε ελπιδες λεγοντας μου να επαναλαβω την χοριακη σε 6-7 ημερες αν δεν εχει ερθει η καταραμενη γιατι υπαρχει περιπτωση καθυστερημενης συλληψης.εχουν μεινει 2 ημερες για την εξεταση και ακομα τιποτα!λετε να εχει δικιο?εχει συμβει σε καμια απο εσας?

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ισως εχει δικιο ο γιατρος σου...ο κυκλος σου ειναι σταθερος η εχεις γενικα καθυστερησεις?

 

πριν την γεννηση της κορης μου ειχα πολυκυστικες ωοθηκες.ειχα ρυθμισει τον κυκλο μου με αντισυλληπτικα τα οποια ομως διεκοψα 1 χρονο πριν την εγκυμοσυνη.σε γενικες γραμμες ηταν σταθερος.απλα μεγαλος σε διαρκεια(33-35 ημερες).μετα την γεννα,εδω και 1 χρονο,ακομα πιο σταθερος στις 31-33 ημερες στανταρ.τωρα προσπαθουμε για το δευτερο παιδακι.περασα την πικρα στα 2 τεστ και στην πρωτη χοριακη...θελω πολυ να την πιστεψω αλλα φοβαμαι πολυ το αρνητικο αποτελεσμα:(ποναει πολυ να εχεις ελπιδες και στο τελος να διαψευδονται.:( 1 ημερα εμεινε!την δευτερα πρωι πρωι στο μικροβιολογικο!!!αχ ας εχει δικιο και να βγει θετικη....

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα!εγω εκανα 2 τεστ στις πρωτες 4 ημερες καθυστερησης και βγηκαν αρνητικα:(.πριν 5 ημερες(41 ημερα απο κυκλο 33 ημερων) εκανα χοριακη και βγηκε και αυτη αρνητικη.:(:(:(η γυναικολογος μου ομως μου εδωσε ελπιδες λεγοντας μου να επαναλαβω την χοριακη σε 6-7 ημερες αν δεν εχει ερθει η καταραμενη γιατι υπαρχει περιπτωση καθυστερημενης συλληψης.εχουν μεινει 2 ημερες για την εξεταση και ακομα τιποτα!λετε να εχει δικιο?εχει συμβει σε καμια απο εσας?

 

νομιζω 1 εβδομαδα μετα δειχνει

Link to comment
Share on other sites

εγραφε οτι ηταν <1 με οριο για θετικο >5.δεν ξερω τι να πω.αυριο θα λυθουν ολες οι αποριες μου...

υπομονη μεχρι αυριο!

να σου δωσω μια ελπιδα παντως στην δευτερη εγκυμοσυνη μου ειχα κανει 1 μερα πριν την καθυστερηση και ηταν 1,7 και την δευτερη μερα καθυστερησης 52!

ασχετα αν δεν προχωρησε....

σε αυτην δεν εκανα καθολου

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σε ολους.....Χρειαζομαι τη βοηθειας σας!Εχω κα8υστερηση 18 ημερες και την 14μερα εκανα τεστ βγηκε ομως αρνητικο!Οι γονιμες μερες μου ειναι 5-12 Σεπτεμβρη!Ειχαμε επαφη 6-7-8 απο τοτε δεν ξαναεκανα τεστ!Δεν εχω κανενα σημαδι περιουδου.Θελω πολυ να ειμαι εγκυος.Το τεστ ομως που εκανα την 14 μερα κα8υστερησης βγηκε αρνητικο!τι να κανω?

QVXsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.....Χρειαζομαι τη βοηθειας σας!Εχω κα8υστερηση 18 ημερες και την 14μερα εκανα τεστ βγηκε ομως αρνητικο!Οι γονιμες μερες μου ειναι 5-12 Σεπτεμβρη!Ειχαμε επαφη 6-7-8 απο τοτε δεν ξαναεκανα τεστ!Δεν εχω κανενα σημαδι περιουδου.Θελω πολυ να ειμαι εγκυος.Το τεστ ομως που εκανα την 14 μερα κα8υστερησης βγηκε αρνητικο!τι να κανω?

Κανε και αλλο τεστ αλλωστε το λεει και το κουτι στην περιπτωση που βγει αρνητικο και δεν ερθει η ανναμενομενη περιοδος επαναλαβετε το τεσ και για καλυτερα κανε μια β χοριακη και παρε τηλ τον/την γιατρο σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.....Χρειαζομαι τη βοηθειας σας!Εχω κα8υστερηση 18 ημερες και την 14μερα εκανα τεστ βγηκε ομως αρνητικο!Οι γονιμες μερες μου ειναι 5-12 Σεπτεμβρη!Ειχαμε επαφη 6-7-8 απο τοτε δεν ξαναεκανα τεστ!Δεν εχω κανενα σημαδι περιουδου.Θελω πολυ να ειμαι εγκυος.Το τεστ ομως που εκανα την 14 μερα κα8υστερησης βγηκε αρνητικο!τι να κανω?

 

Σου ευχομαι καλη επιτυχια αλλα απο το να αγχωνεσαι και να περιμενεις πανε σε γιατρο ή παρε τηλ να σου πει τι θα κανεις παντως η γνωμη μου ειναι να κανεις μια β χοριακη ειναι οτι πιο εγκυρο!

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι καλη επιτυχια αλλα απο το να αγχωνεσαι και να περιμενεις πανε σε γιατρο ή παρε τηλ να σου πει τι θα κανεις παντως η γνωμη μου ειναι να κανεις μια β χοριακη ειναι οτι πιο εγκυρο!

 

 

Αν κανω τωρα τη χοριακη θα μου δειξει αν ειμαι?

  • Μου αρέσει 1
QVXsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω τωρα τη χοριακη θα μου δειξει αν ειμαι?

 

 

Ναι θα σου δειξει η ορμονη αυτη φαινεται απο την πρωτη ημερα καθυστερησης!

Καλη επιτυχια

Α και δεν χρειαζεσια ραντεβου κανει 20 ευρω απο οσο ξερω και θελει μια μερα να βγει οποτε καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα σου!

παρε και κανενα τηλ τον γιατρο σου εμενα η γυμαικολογος μου με βοηθησε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γεια σας,εχω 10 μέρες καθηστερηση,στις 2 μέρες που ειχα καθ.εκανα ενα τεστ και βγήκε αρνητικο.Εχω κύκλο 30-31 ημερών.Τελεθταια περίοδος 16-09-2010.Βέβαια έχω ένα αγοράκι 2,5 ετων,και θυμάμαι οτι και στην 1η μου εγκυμοσίνη είχα κανει τεστ απ το φαρμακείο με 5-6 μέρες καθ. και ειχε βγει αρνητικο.Πόσο να περιμένω να για να κανω β χοριακη;;;:? Μου εχουν σπασει τα νεύρα..γιατι εχω συμπτώματα αλλα δεν μπορω να τα ξεχωρίσω απο της εγκυμοσίνης..help...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...