Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΙΕΣ


andrian

Recommended Posts

Μιας και τα κτηματα μας ειχαν φετος μια απο τις καλυτερες σοδειες σε λαδακι:D,μιας και μαζεψα ελιες για να φτιαξω σας περιγραφω πως.....

 

ΕΛΙΕΣ ΘΡΟΥΜΠΕΣ

 

102022ceb5cebbceb9ceb5c.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Μαζευουμε πεντε κιλα ελιες και τις βαζουμε σε ενα σακι......τις πασπαλιζουμε με 500 γραμμαρια χοντρο αλατι,κλεινουμε το σακι και βαζουμε απο πανω ενα βαρος.....βαζουμε κι ενα ταψι κατω απο το σακι,στο οποιο θα τρεχουν τα υγρα,τα οποια θα πεταμε καθε μερα.

Σε 10 μερες προσθετουμε φλουδες απο ενα λεμονι και μια χουφτα θρουμπι ή και ριγανι......περιμενουμε αλλες 5 μερες και ειμαστε ετοιμοι!!!!

 

Οι ελιες που θα μαζεψετε θα πρεπει να ειναι μαυρες/ωριμες,χωρις να εχουν ψεκαστει....αν δεν ξερετε τα δεντρα,πλυντε τις καλα πριν..

Οταν ειναι ετοιμες μετα απο 15-18 μερες περιπου φυλασουμε σε βαζο ραντισμενες με λιγο λαδακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ βρε andrian τι μου θύμησες ….

Έφτιαχνε και η γιαγιά μου τέτοιες και πράσινες τσακιστές [αυτές με τρελαίνουν]

Μήπως ξέρεις πως φτιάχνονται και αυτές?

Το Σ/Κ θα πάμε στο χωριό;)

Link to comment
Share on other sites

ελιες αρωματικες

 

Υλικά για ½ κιλό πράσινες ελιές:

3 πορτοκάλια

1 σκελίδα σκόρδο

2 δαφνόφυλλα

1 χούφτα φρέσκο δεντρολίβανο

3 κουτ. της σούπας χοντρό αλάτι

ελαιόλαδο

Καθαρίζετε και κόβετε τη σκελίδα του σκόρδου σε λεπτές φέτες. Ξεχωρίζετε τα φυλλαράκια του δεντρολίβανου και βγάζετε το ξύσμα του πορτοκαλιού με το ειδικό εργαλείο που βγάζει μόνο το πορτοκαλί μέρος της φλούδας ή το κόβετε προσεκτικά χωρίς να έχει άσπρη μεμβράνη από το πορτοκάλι.

Βάζετε σε ένα βάζο τις ελιές, το σκόρδο, το δεντρολίβανο, το αλάτι και το ξύσμα. Σκεπάζετε με ελαιόλαδο, κλείνετε το βάζο και το ανακινείτε για να ανακατευτούν τα υλικά. Το αφήνετε για 1-2 ημέρες σε θερμοκρασία δωματίου και στη συνέχεια το διατηρείτε στο ψυγείο. Το λάδι μετά από λίγες ημέρες, είναι ιδανικό για βινεγκρέτ για σαλάτες.

 

το πορτοκαλι μπορει να αντικατασταθει απο λεμονι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε andrian τι μου θύμησες ….

Έφτιαχνε και η γιαγιά μου τέτοιες και πράσινες τσακιστές [αυτές με τρελαίνουν]

Μήπως ξέρεις πως φτιάχνονται και αυτές?

Το Σ/Κ θα πάμε στο χωριό;)

 

Και εμεις μαζεψαμε γυρω στα 12 κιλα εληες απο απο το χτηματακι μας, τις εδωσα στην μικρασιατισσα πεθερα μου, η οποια ειχε βαλει τον αντρα της να τις κοπανησει μια μια (;) με σφυρι, οπως συνηθιζαν οι θειες της απο τη Μικρα Ασια. Γιατι αν τις παρεις και τις βαλεις απλα σε βαζο, αιχμαλωτιζουν ολη την πικραδα τους, σωστα adrian τα λεω;

 

Παντως ολη τη διαδικασια δεν την ξερω ακομη και θα τη μαθω να την κανω και εγω, αλλα αυτο το τσακισμα νομιζω οτι ειναι σημαντικο. Μια φορα με εφερε μια καλοπροαιρετη συγγενης, μεγαλες εληες με βελονα τρυπημενες και φυσικα τις πεταξα, δεν τρωγοντουσαν.

Ενω τωρα εχω κατι εληες, μουρλια, να ζησουν τα πεθερικα...και βιολογικες... αφου φετος μονο απο τυχη δεν επιασαν Δακο!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φετος σε πολλες περιοχες δεν ειχαμε καθολου δακο...αυτο σημαινει λαδι εξαιρετικης ποιοτητας...

οι ξενοι μας παρακαλανε για ενα ντενεκε λαδι για τα gourmet εστιατορια τους...ειναι τρελλο....

πολυ καλα τα λες κοριτσομανα....οι ελιες θελουν τσακισμα ή χαραγμα...και παντα οι βροσιμες πρεπει να ειναι και βιολογικες.Δοκιμαστε να φτιαξετε και παστα ελιας...ειναι φοβερη...εγω φτιαχνω καθε χρονο και τη δινω σε εστιατορια της αραχωβας

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις μαζεψαμε γυρω στα 12 κιλα εληες απο απο το χτηματακι μας, τις εδωσα στην μικρασιατισσα πεθερα μου, η οποια ειχε βαλει τον αντρα της να τις κοπανησει μια μια (;) με σφυρι, οπως συνηθιζαν οι θειες της απο τη Μικρα Ασια. Γιατι αν τις παρεις και τις βαλεις απλα σε βαζο, αιχμαλωτιζουν ολη την πικραδα τους, σωστα adrian τα λεω;

 

Παντως ολη τη διαδικασια δεν την ξερω ακομη και θα τη μαθω να την κανω και εγω, αλλα αυτο το τσακισμα νομιζω οτι ειναι σημαντικο. Μια φορα με εφερε μια καλοπροαιρετη συγγενης, μεγαλες εληες με βελονα τρυπημενες και φυσικα τις πεταξα, δεν τρωγοντουσαν.

Ενω τωρα εχω κατι εληες, μουρλια, να ζησουν τα πεθερικα...και βιολογικες... αφου φετος μονο απο τυχη δεν επιασαν Δακο!

 

η γιαγιά μου τις τσάκιζε με πέτρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Andrian μηπως ξερεις πως με βιολογικο τροπο γλιτωνουν οι εληες απο τον Δακο; Εδω οι γεωπονοι ουτε ξερουν ουτε θελουν να μαθουν, μαλλον μονο με παραγγελια απο ιντερνετ ενος οικολογικου προιοντος σωστα;

Οι παστες σου επισης ειναι λαχταριστες, στο εξωτερικο σε ομογενεις σκεφτεσαι να το επεκτεινεις;

marag μια μια τις τσακιζε τις εληες; Θα ειχες την υπομονη να το κανεις; Εγω δεν ξερω! Αλλα το κινητρο ειναι ελκυστικο, δικες μας εληες, αγνες και απο τα χερακια μας!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

ΔΑΚΟΣ ΕΛΙΑΣ

  • Κρεμάμε στα κλαδιά της ελιάς πλαστικά μπουκάλια νερού πού τους έχουμε ανοίξει στα πλάγια , τρύπες ώστε να μπορεί να μπεί το έντομο . Μέσα στο μπουκάλι βάζουμε νερό όπου έχουμε διαλύσει νιτρική αμμωνία (πουλιέται σαν λίπασμα στα καταστήματα αγροτικών εφοδίων) . Τα έντομα έλκονται , μπαίνουν μέσα αλλά δεν μπορούν να ξαναβγούν
  • Διάλυμα ελκυστικό για τον δάκο
    Διαλύουμε 2 κουταλιές της σούπας ή 20 γραμμάρια λίπασμα νιτρικής αμμωνίας(21-0-0), σε ένα λίτρο νερό και γεμίζουμε τα μπουκάλια μας μέχρι τα ¾ ή μέχρι κάτω από τις τρύπες που έχουμε κάνει. Τα έντομα που μπαίνουν μέσα είναι πολύ δύσκολο να ξαναβγούν και συνήθως πνίγονται σε λίγη ώρα. Την παγίδα την κρεμάμε στην ανατολική μεριά του δέντρου

  • Επισης με νερο και μελασα στην ιδια περιγραφομενη μπουκαλενια παγιδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ! ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΕΙΣΑΙ! ;)

Μα τοσο απλα και μας ετρωγαν οι Δακοι τις ελιτσες μας τοσα χρονια; Να εισαι καλα!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι για το δάκο ξέρω ότι μπορείς να πάρεις ναφθαλίνη και να τη βάλεις μέσα σε τούλι, το οποίο το κρεμάς στα εσωτερικά κλαδιά της ελιάς .

Με τον αέρα το πουγκακι κουνιέται και βγαίνει το άρωμα της ναφθαλίνης το οποίο ο δάκος σιχαίνεται:rolleyes:

 

Όσο για τις τσακιστές ελιτσες ,ναι μια-μια τις τσακίζω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα, βλεπω τα δεντρακια μας στολισμενα σα χριστουγεννιατικα δεντρα, με τουλια και μπουκαλια και οι επισκεπτες να μας κοιταζουν λοξα! Ευχαριστω πολυ και γι' αυτη την πληροφορια και αυτο θα το βαλω, τι χανω; ;)

Και μια μια τις εληες, να γιατι λιγα ατομα ασχολουνται πλεον. Παντως οταν ερθει ο κουνιαδος μου απο Γερμανια ή ερθω σε συνενοηση με ξαδελφο στην Αυστραλια, θα ρωτησω για τα προιοντα που προωθεις, Andrian γιατι αυτα σε χωρες που το λαδι το λενε λαδακι, θα γινει αναρπαστο, ηδη καποιες μεγαλες εταιρειες τα προωθουνε, αλλα με ενα σποντο στις τιμες και με την καλη βιολογικη σου ποιοτητα...Σκεψεις λεω αλλα θα σε στειλω πμ Andrian αν θα εχω καποια κουβεντα με τους συγγενεις μου.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

και μιας που λεμε για παστα ελιας,και μιας που τωρα τις γιορτες ολο και κατι αλμυρο θελουμε να συνοδεψει τα ποτα μας ,φτιαξτε

Στριφτάρια με πάστα ελιάς

 

 

 

Υλικά

1 φύλλο σφολιάτας

πάστα ελιάς

1 αυγό

1 σφηνάκι γάλα

 

 

Εκτέλεση

Ανοίγουμε τη σφολιάτα, βάζουμε αρκετή πάστα ελιάς στη μισή.

Διπλώνουμε να κλείσει και κόβουμε με μαχαίρι στη μέση και μετά σε κάθετες λωρίδες περίπου 1εκ.

Τα παίρνουμε ένα ένα τα στρίβουμε και τα τοποθετούμε στο ταψί μας πάνω σε λαδόκολλα.

Τα περνάμε με ένα πινέλο με λίγο γάλα και αυγό και τα ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 200 μέχρι να πάρουν χρώμα, 15 λεπτά στο περίπου.

 

 

tip

Μπορούμε να τα κάνουμε και να τα βάλουμε στην κατάψυξη, αρκεί μέχρι να παγώσουν να είναι πάνω σε δίσκο, μετά μπορούμε να τα βάλουμε σε σακούλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...