Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΟΜΑΤΙΤΙΔΑ?


Recommended Posts

Καλημέρα πριν λίγο ξύπνησε η κόρη μου με πολύ γκρίνια και είδα ότι έχει εμφανίσει στα χειλάκια της μικρές φουσκαλίτσες και η γλώσσα της είναι άσπρη.Λέτε να είναι στοματίτιδα?Θα πάρω και τη παιδίατρο πιο μετά αλλά έχω αγχωθεί αρκετά που είναι έτσι.Έχετε παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 months later...

ξερει κανεις πως ανακουφιζεται η στοματιτιδα? η κορη μου εχει γεμισει φουσκες παντου στο στομα μεχρι και τον ουρανισκο,εχει να φαει 4 μερες και ο γιατρος λεει αστο να κανει τον κυκλο του. η μικρη σφαδαζει απο τον πονο.ΒΟΗΘΕΙΑ:!! :

Link to comment
Share on other sites

Στοματίτιδα

 

Η στοματίτιδα στα νεογέννητα και βρέφη είναι ένα συχνό φαινόμενο. Οφείλεται στον μύκητα Candina Albicans. Παρουσιάζεται κυρίως στα βρέφη που παίρνουν γάλα με το μπιμπερό, όταν αυτά δεν αποστειρώνονται καλά. Μπορεί να παρατηρηθεί και σε μωρά που πήραν για μεγάλο χρονικό διάστημα αντιβιοτική αγωγή. Η αντιβίωση αλλάζει τη χλωρίδα του στόματος (χλωρίδα είναι το σύνολο των μικροβίων που ζουν φυσιολογικά στο στόμα) και προδιαθέτει στην ανάπτυξη των μυκήτων.

Η μητέρα αντιλαμβάνεται πρώτη τη στοματίτιδα βλέποντας μέσα στο στόμα του μωρού άσπρα στίγματα να είναι κολλημένα πάνω στη γλώσσα, τα μάγουλα, τον ουρανίσκο και γενικά σε όλη τη στοματική κοιλότητα. Τα στίγματα αυτά σου δίνουν την εντύπωση ότι είναι γάλα, αλλά αν προσπαθήσετε με το χέρι σας να τα διώξετε από την περιοχή θα διαπιστώσετε ότι είναι κολλημένα και δε φεύγουν.

Η θεραπεία είναι πολύ εύκολη και γίνεται με ειδικές αλοιφές ή σταγόνες που περιέχουν αντιμυκητιασικά φάρμακα. Γι’ αυτό πρέπει να επισκεφθείτε το γιατρό σας για να επιβεβαιώσει τη διάγνωση και να σας συνταγογραφήσει το κατάλληλο για το παιδί σας φάρμακο. Αν θηλάζετε το παιδί σας τότε θα πρέπει να θυμάστε ότι πρέπει να βάζετε φάρμακο και πάνω στις θηλές σας.

 

 

επισης διαβασα οτι το μελι βοηθα και ειναι καταπραυντικο στη στοματιτιδα

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η Κάτια αυτές τις μέρες έχει αύθες στο στόμα και η γιατρός μου μας είπε πως σε τόσο μικρό παιδί δεν μπορεί να δώσει τίποτα :(

 

πόσο είναι η δική σου;;;

 

επίσης το μέλι μέχρι τον ένα χρόνο δεν επιτρέπεται (σύμφωνα πάντα με τη δική μου γιατρό)

το μόνο που είπε σε μένα είναι να αποφεύγω τα όξινα φαγητά και να της δίνω αλεσμένα και σε μέτρια θερμοκρασία

age.png
Link to comment
Share on other sites

και μεις είχαμε στοματίτιδα, δεν είχε φτάσει όμως στο σημείο να γίνουν φουσκάλες και η παιδίατρος είχε χορηγήσει ένα στοματικό gel, daktarin. το άπλωνα στο στοματάκι της και σε λίγες μέρες είχε περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τη στοματίτιδα την αντιμετωπισαμς με ντακταριν τζελ και άλλη μια φορά που είχε βγάλει αφτρες της έβαλα πιραλβέξ.Είναι πάντως πολύ ζόρικο δε μπορουν να φάνε τα καημένα...........περαστικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς με dactarin στοματικό gel καταπολεμούμε τη στοματίτιδα.

 

Το μέλι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ μέχρι 1 έτους.

Πήρε το αυτί μου πως ένα βρέφος μικρότερο του έτους, μπήκε πριν λίγες μέρες στην εντατική αφού του είχε δώσει η μαμά του μέλι.

Το έχει ακούσει κανείς σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

Επειδή αντιμετωπίζω χρόνια πρόβλημα με αφθες, πήγα πέρισυ σε ειδικό στοματολόγο....

Αφού με εξέτασε μου είπε ότι δυστυχώς δεν ξέρουν που οφείλονται (για παράγοντες εκτός φαγητού- εβγαζα και σε περιόδους αγχους) και δεν ξέρουν πως να τις θεραπεύσουν :(

Πυραλβεξ μην τους βάζετε γιατι δεν κάνει τίποτα και ίσα που τα κάνει να υποφέρουν. Ο γιατρός μου είπε ότι τα πληγιάζει χειρότερα....

Ελέγξτε τον αιματοκρίτη του παιδιού -και σε περιπτώσεις αναιμίας εμφανίζεται.

Υπάρχει ένα προϊον που κάνει κρούστα Aloclair gel αλλα δεν ξέρω αν κάνει για παιδιά... :?

Εχω δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο αλατόνερο :shock: , αλατοξυδόνερο :shock: , μέλι, σόδόνερο :? κλπ....

Ακόμα και το ντακταρίν αλλά τζίφος :(

Θέλει υπομονή..........

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2761&highlight=%F3%F4%EF%EC%E1%F4%DF%F4%E9%E4%E1#top

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11806&highlight=%F3%F4%EF%EC%E1%F4%DF%F4%E9%E4%E1

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12039&highlight=%F3%F4%EF%EC%E1%F4%DF%F4%E9%E4%E1

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων

αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες

σελίδες της κατηγορίας

 

ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση" περισσοτερες πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ :

http://parents.org.gr/news/a309

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας

θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες

τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 11 months later...

Παιδια γεια σας,θα ηθελα να μαθω και να μου πειτε αν εχω στοματιτιδα...εχς μερικες αυθρες τα ουλα μου εχουν φουσκοσει και μια πληγι τιν οποια ειχα δαγκοσει και ειχε μινει ανιχτει τωρα αυτη ποναει και ειναι καπωσ ασπρη,και οσο νανε με πιανει και λιγο πονο στα δοντια αυτα :) ο γιατρος μου εδωσε dektarin αλλα ειναι στοματιτιδα??

 

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατι θα ήθελα να κάνω κάποιες ακόμη ερωτήσεις. Εψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι το σχετικό...1ον η γλωσιτσα και τα χειλάκια μπορει να ασπρίζουν λόγω του ότι έβαλε κάτι βρώμικο στο στόμα.... ????

Η μικρή μου...(1 ετους) προχθες έβαλε στο στόμα ενα σφουγγαράκι που σβύνει τις κυμολίες ο μεγάλος.... για μια στιγμουλα ισα που τ' ακουμπησε...είνα συμπτωση ή οχι...

2ον κολλάει??? παιδικο συνεχίζουμε κανονικα? γιατι μας πήραν τηλ. και πήγε και την πήρε ο Σώτος... θα κολήσει και τον μεγάλο?

ευχαριστώ προκαταβολίκα για τις απαντήσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν είχε πάθει η μπέμπα 4 μηνών μου είχε πει η παιδίατρος οτι μάλλον με κάτι βρόμικο που έβαλε στο στόμα της σχετίζεται ή τα χέρια της. Μου είχε πει ότι δεν είναι κάτι κολλητικό,είναι μόλυνση της στοματικής κοιλότητας όχι ιος,που κολλάει. Δε μπορώ να πω με απόλυτη ασφάλεια, έτσι μας είχε πει εμάς. περαστικά σας

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάει εκτός αν θηλάζεις και τότε πρέπει να κάνεις κάτι για τις θηλές-θα σου πουν οι ειδικες του θηλασμού..από τα ανήψια μου ξέρω κρύα φαγητάκια και daktarin κατόπιν υπόδειξης του παιδιατρου..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Περασε βαρβάτη ίωση ο μεγάλος μου γιος (3.5 ετών) με 39.5 πυρετό κλπ., κ λίγο πριν το τέλος της, αρχίζει να παραπονιέται για πόνο στη γλώσσα. Δεν τον πίστευα, γιατί για να φάει μας βγάζει την πίστη, αλλά όταν μου την έδειξε, κατάλαβα.. Πέρασε μετα από 5 μέρες τελικά, (δεν δέχτηκε ούτε pyralvex, dactarin, σοδόνερο) απλά κόψαμε όλα τα φάρμακα (εισπνεόμενα, singulair κλπ) κ κρατήσαμε μόνο το depon σαν παυσίπονο.. Και 3 μέρες μετά εμφανίστηκε (σήμερα δλδ) στον μικρό που κόλλησε την ίδια ίωση (2 ετών) κ στην κοπέλα που έχουμε σπίτι και μας βοηθάει!!!! Τρελό?????? Δεν ξέρω.. Κ ο μικρός δε δέχεται τίποτα από φάρμακα.. Δεν ξέρω τί 8α κανω.. Μου έδωσε η παιδίατρος την εξής συνταγή (διάλυμα που παρασκευάζει ο φαρμ/ός κ το λένε αναισθησίνη: εχει 50ml απεσταγμ. νερό, 50γρ γλυκερίνη, 1 gr xylocaine, και 50000 PNC (πεννικιλίνη). Υποτίθεται ότι βοηθάει.. Του βούτηξα την πιπίλα γιατί με μπατονέτα δεν το δέχτηκε αλλά κ πάλι, καθε 30' ξυπνάει απόψε.. Αντε να δούμε.. Αν έχετε τίποτα άλλο να προτείνετε..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μεχρι τωρα αποστειρωνω τα μπιμπερο του μικρου και τις πιπιλες οχι βεβαια τοσο συχνα οσο οταν ηταν μικροτερος,επισης υπαρχουν στηναγορα ειδικα δαχτυλακια με πανακι που τα φοραμε στο δαχτυλο μας και μετα απο το γαλατακι καθαριζα γυρω γυρω το στοματακι οποτε δεν ειχαμε τετοια προβληματα,καλες ειναι και οι γαζες οι αποστειρωμενες τις βαζουμε μεσα σε σοδονερο και καθαριζουμε την στοματικη κοιλοτητα,αυτα εκανα εγω,,,περαστικα στα μικρουλια σας:):)

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟΜΑΤΙΤΙΔΑ ΠΙΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑ DACTARIN ΓΕΛΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΩ ΑΚΟΜΑ ΠΙΠΙΛΕΣ ΚΑΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΑ ΒΡΑΖΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ :P

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εκπέμπω SOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Από την Δευτερα αρχισε η γκρινια, η αδιαθεσια, και να μην τρωει ουτε μια μπουκια και αρχισε να εχει και υψηλο πυρετο. ειμασταν διακοπες και πιστεψαμε οτι ισως ειχε καμια γριπη.

 

δεν καταλαβαμε οτι ειναι στοματιτιδα. την τριτη ειδαμε κατι σπυρια στο στομα της και εξακολουθουσε να μην τρωει τιποτα. ειπαμε τα σπυρια ειναι απο τον πυρετο, αλλα δεν φανταστηκαμε οτι ειναι στοματιτιδα.

 

την τεταρτη πηγαμε σε γιατρο αφου ο πυρετος εξακολουθουσε (αφου γυρισαμε αρων των αρων απο τις διακοπες μας) και μας ειπε στοματιτιδα που φτανει μεχρι τις αμυγδαλες.

 

το θεμα ειναι οτι σημερα ειναι πεμπτη και εχει να βαλει μπουκια απο την κυριακη το απογ. ο πυρετος καθε μερα υπαρχει, η παιδιατροσ ειναι πολυ ηρεμη, αλλα το παιδι πολυ καταβεβλημενο. η μικρη μου τωρα ειναι 20 μηνων. με το ζορι της δινω λιγο νερο. η γιατρος δεν μας εδοσε καμια αλοιφη. και ειπε μονο οτι αν αφυδατωθει θα παμε νοσοκομειο.

 

αναμενω τις συμβουλες σας..................

Link to comment
Share on other sites

εμενα η κόρη μου είχε στοματίτιδα κ ο γιατρός μου έδωσε μια συνταγή με κάποιο υγρο το οποίο μου το φτιαξανε στο φαρμακείο κ με μια γαζα την περναγα το στομα παντού 20 λεπτά πριν από το φαγητο. αυτό κατα καποιο τρόπιο αναισθητοποιει το στομα κ έτσι το παιδί μπορεί να φαει χωρίς να ποναει. οτι άλλο θες είμαι στην διαθεση σου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...