Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ας φτιαξουμε τα γλυφιτζουρια μονες μας!


angi

Recommended Posts

Λοιπον,επειδη παιδευομαστε με τα γλυφιτζουρια που κυκλοφορουν:

Ποσο μεγαλα,πολυ μικρα,ακριβα,κινεζικα,πολλα Ε κτλ,σας παραθετω συνταγη για σκληρα γλυφιτζουρια της Αλεξιας Αλεξιαδου.

Τα εχω φτιαξει και μπορω να πω οτι τα καταφερα καλα.

 

Λοιπον μανουλες:

ΥΛΙΚΑ για 8 lollipops

-2/3 κουπας νερο

-2 κουπες ζαχαρη

-1/4 κουταλακι κρεμοριο

-Μερικες σταγονες κοκκινο χρωμα ζαχαροπλαστικης

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

1.Στρωστε ενα επιπεδο ταψι,που χωραει στο ραφι του ψυγειου,με αλουμινοχαρτο.Ακουμπηστε επανω το ενα διπλα στο αλλο 8 κουπ πατ σε διαφορα σχηματα με διαμετρο 8 εκ. περιπου.Ψεκαστε τα κουπ πατ και το αλουμινοχαρτο με σπρει λαδιου ή αλειψτε τα με πινελο με λιγο λαδι.Ανασηκωστε το αλουμινοχαρτο ολογυρα ωστε να μην χυθει η καραμελα στο ταψι προσεχοντας ομως να μην δημιουργηθουν ζαρες στο χαρτι που βρισκεται μεσα στο κουπ πατ.

2.Σε καθαρη και στεγνη αντικολλητικη κατσαρολα βαλτε το νερο,την ζαχαρη και το κρεμοριο.Ανακατεψτε με ξυλινο κουταλο επανω σε δυνατη φωτια.Σταματηστε να ανακατευετε και αφηστε το σιροπι να βρασει.Μολις αρχισει να βραζει,ριξτε το χρωμα.Μην ανακατεψετε καθολου το σιροπι.Μετρηστε 12 λεπτα ακριβως και η καραμελα σας ειναι ετοιμη.Ενα πειραμα για να δειτε αν η καραμελα ειναι ετοιμη ειναι να βουτηξετε σ'αυτη ενα καθαρο στεγνο κουταλι,να παρετε λιγη και να την αδειασετε αμεσως σε ενα ποτηρι με νερο.Αν σχηματιστει μπαλιτσα τοτε ειμαστε ετοιμοι.

3.Κατεβαστε την καραμελα απο την φωτια και αδειαστε αμεσως στα κουπ πατ.Δεν πειραζει αν τρεξει κατω απο τα κουπ πατ στο αλουμινοχαρτο,αρκει να γεμισουν τα κουπ πατ μεχρι την μεση περιπου.Βαλτε την καραμελα στο ψυγειο για 20 λεπτα.

4.Βγαλτε τα απο το ψυγειο και με προσεχτικες κινησεις ξεχωριστε την καραμελα απο τα κουπ πατ.Τα κομματια απο ενδιαμεσα σπαστε τα προσεχτικα και ξαναλιωστε τα.Αραδιαστε τις καραμελες επανω σε καθαρο επιπεδο ταψι με λαδοκολλα και ακουμπηστε στο καθενα ενα στικ αφου πρωτα το βυθισετε στην υπολοιπη καυτη καραμελα που ξαναλιωσατε.Αφηστε στο ψυγειο αλλα 10 λεπτα.Διατηρουνται σε δροσερο χωρο 1 εβδομαδα.

Επισης μπορουμε να χρωματισουμε επιπλεον καραμελα με αλλα χρωματα και χρησιμοποιοντας μια συριγγα (χωρις την βελονα) να κανουμε σχεδια επανω στα lollipops.

Σημειωση:εγω αντι για κουπ πατ χρησιμοποιησα τις φορμες για μικρα κεκακια.Εκοψα κυκλικα το αλουμινοχαρτο,το εστρωσα στο πατο και λιγο πιο ψηλα γυρω γυρω.Ψεκασα με σπρει λαδιου (το οποιο εφτιαξα μονη μου,βαζοντας το λαδι σε ενα βαποριζατερ σαν και αυτο που ψεκαζουμε τα φυλλα απο τα λουλουδια).Οταν στεγνωσαν τα γυριζα,τα εβαλα σε λαδοκολλα και στηριξα τα στικς.

Κοριτσια καλη επιτυχια!

Ενημερωστε με! :D:D:D:D:D

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι,για στικ μπορουμε να χρησιμοποιησουμε καλαμακια για σουβλακια και μνα κοψουμε την μυτη.

Μπορουμε επισης να αφησουμε την μυτη και να τα καρφωσουμε σε ενα στατω απο φελιζολ στο welcome table.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το κρεμοριο ειναι σε σκονη.

Θα το βρεις στο σουπερ μαρκετ στο ραφι με τα μπαχαρικα που ειναι σε σακουλακι.Ειναι οπως το ξινο.

Κουπ πατ ειναι τα φορμακια, τα σιδερενια τσερκια, που κοβουμε ζυμη απο κουλουρακια σε διαφορα σχεδια.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

th_SV101622.jpg

 

εμενα μου βγηκαν πολυ ευγευστα πάντως!! και πολυ ευκολο... (το μονο που με παιδεψε ηταν το πλυσιμο της κατσαρολας...)

 

μονο που στη βαφτιση μου λιωσαν στη ζεστη και φοβιθηκα να τα δωσω στα παιδακια....

Link to comment
Share on other sites

Ποια συνταγη έκανες; Σκεφτομαι να φτιαξω κι εγω. Σε τι θερμοκρασια σου έλιωσαν; στους καυσωνες ή με 25-30 βαθμούς; Γιατι αν λιωνουν τοσο ευκολα δεν ειναι για βαφτιση, για παιδικο παρτυ μονο που ελεγχουμε τη θερμοκρασια πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

εκανα τα υλικα που δινει ο παρλιαρος ..

 

μονο που εγω εβαζα αλουμινοχαρτο στο στομιο απο ενα σφηνακι να παρει στρογγυλο σχημα και μετα τρυπουσα με το ξυλακι το αλουμινοχαρτο. Εβαζα με ενα σπρευ λιγο λαδι (γιατι την πρωτη φορα δεν ειχα βαλει λαδι και δεν ξεκολουσε το αλουμινοχαρτο..) και εριχνα εκει μεσα το μιγμα..

 

επειδη σιγουρα δεν θα εχετε θερμομετρο ζαχαροπλαστικης, εγω που εκανα τη μιση δοση εκανε περιπου 8 λεπτα να γινει. Νομιζω οτι για ολοκληρη θελει περιπου 12..

 

οταν φυγαμε για τη βαφτιση ηταν μια χαρα αλλα μεχρι να τελειωσει το μυστηριο ειχαν λιωσει. Τα ειχα φτιαξει για να τα βαλω πανω στο τραπεζι ευχων αλλα δεν τα εδωσα καθολου γιατι απλωσαν μεσα στη ζελατινα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα το δοκιμασω... Στη χειροτερη περιπτωση να τα φαμε μονοι μας, δε θα μας κακοπεσει! Αλλα θα παρω μαλλον θερμομετρο πρωτα. Ποσα περιπου βγαινουν με τη μιση δοση;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν κάνει για τις συγκεκριμένες συνταγές αλλά επειδή καραμελένια στικς ή σχέδια φτιάχνω καμιά φορά προκειμένου να στολίσω τα γλυκά μου, απλώνω την καραμέλα πάνω σε λαδόκολλα χωρίς να βάλω λάδια κλπ. Ξεκολλάει μια χαρά μόλις κρυώσει. Δοκιμάστε το πριν όμως γιατί μπορεί, αν η συνταγή σας είναι για πιο μαλακή καραμέλα έστω και λίγο, να μην ξεκολλάει από το λαδόχαρτο. Εγώ πάντως φτιάχνω καραμέλλα με λίγο νερό, ζάχαρη και σταγόνες λεμονιού. Για άρωμα και γεύση μπορεί κάποιος να αντικαταστήσει το νερό με χυμό πορτοκαλιού (σουρωμένο όμως!!! ) ή βάζοντας νερό να χρησιμοποιήσει μέρος σιροπιού από κάποια κονσέρβα. Το έχω κάνει με ζουμί από κονσέρβα βύσσινο και εκτός του ότι το χρώμα ήταν άκρως εντυπωσιακό η γεύση ήταν πολύ καλή! (βέβαια παίζει, έστω και με την ζάχαρη να ξινιστούν τα πιτσιρίκια...! )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς φτιάξαμε για την βάφτιση γλιφιτζούρια μα την συνταγή του Παρλιάρου!:)

Το βίντεο είναι κατατοπιστικότατο, το ειχα βρει κάπου αλλού στο ιντερνετ αλλά είναι το ίδιο που έχει παραθέσει η Lena+Sourloulou. Με βοήθησε πολύ να καταλάβω πότε έβρασαν και είναι έτοιμο το μίγμα. Τα βάλαμε όπως δείχνει πάνω σε λαδόκολλα. Θέλει λίγο προσοχή. Απλώς δεν βγήκαν όλα το ίδιο μέγεθος. πάντως στρογγυλά ήταν. Εντάξει, στην αρχη μερικά θα χαλάσουν αλλα δεν πειράζει.

 

Η ιδέα με τους διάφορους χυμούς, σιρόπια είναι πολύ καλή! Την επόμενη φορά..:)

 

Εμείς που κάναμε την βάφτιση Σάββατο απογευμα Ιούνιο δεν έλιωσαν, είχαν όμως μαλακώσει λίγο..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτη η καραμελα εμενα μου φαινεται οτι πικριζει λιγο...

 

κι αν δεν το προσεξεις πικριζει πολυ!!!!

 

Η καραμέλα πικρίζει αν την κάψεις. Αν την αφήσεις να σκουρήνει πολύ δηλαδή. Δεν χρειάζεται να γίνει τόσο σκούρα όμως για να στερεοποιηθεί. Μπορείς απλά να μειώσεις την ποσότητα του νερού ή του χυμού που θα χρησιμοποιήσεις και κρυώνοντας θα δεις ότι στερεοποιήται. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ρε κορίτσια έκανα αυτα http://www.sintagespareas.gr/component/option,com_kunena/Itemid,132/func,view/id,818/catid,4/#820 έχουν περάσει 5 ώρες κ ακόμα δεν κρυώσαν.τι λάθος μπορεί να έκανα;πόση ώρα χρειάζονται περίπου να κρυώσουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπον, σημερα εφτιαξα 5 γλυφιτζουρια δοκιμαστικα. Γιναν φοβερα. Mariantinos, μου κρυωσαν σε 10 λεπτα, το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι μηπως εφταιγε η θερμοκρασια. Εγω πηρα θερμομετρο για να ειμαι σιγουρη.

 

ΑΛΛΑ, παροτι λαδωσα το αλουμινοχαρτο αφησε κομματακια στο σημειο επαφης με το stick. Την πατησα... Ασε που εφευγε απο κατω, δεν γιναν στρογγυλα αλλα ηταν ομορφα. Αν μπορουσα να ξεκολλησω τα κομματακια... Εχει δει κανεις φορμα για γλυφιτζουρια;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπον, εχω νεα... Την κυριακη βαφτιζουμε την μικρη και εφτιαξα καμια 100στη γλυφιτζουρια. Γιναν ΥΠΕΡΟΧΑ!!! Πηρα θερμομετρο (ενα απλο καραμελας κανει 10ε, τα πιο καλα μπορει να φτασουν 35ε) αλλα ειναι απαραιτητο και τα εβγαλε τα λεφτα του... Για καλουπια χρησιμοποιησα τελικα θηκουλες σαν κι αυτες http://www.vefashouse.gr/vefashouse/product1.asp?dept%5Fid=7⊂%5Fdept=59&pf%5Fid=30255&flaglist=0 που τις λαδωσα κι εβαλα καλαμακι για σουβλακι και ζαχαρωτα για σχεδιακι.

 

Θα σας πω απο εβδομαδα εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχω νεα... Την κυριακη βαφτιζουμε την μικρη και εφτιαξα καμια 100στη γλυφιτζουρια. Γιναν ΥΠΕΡΟΧΑ!!! Πηρα θερμομετρο (ενα απλο καραμελας κανει 10ε, τα πιο καλα μπορει να φτασουν 35ε) αλλα ειναι απαραιτητο και τα εβγαλε τα λεφτα του... Για καλουπια χρησιμοποιησα τελικα θηκουλες σαν κι αυτες http://www.vefashouse.gr/vefashouse/product1.asp?dept%5Fid=7⊂%5Fdept=59&pf%5Fid=30255&flaglist=0 που τις λαδωσα κι εβαλα καλαμακι για σουβλακι και ζαχαρωτα για σχεδιακι.

 

Θα σας πω απο εβδομαδα εντυπωσεις.

 

Που βρήκες ζαχαρωτά για να τα στολίσεις;

 

Πόσε μέρες αντέχουν; Νερό και ζάχαρη είναι ... αλλά δεν ξέρω.Εγώ λέω να τα κάνω προπαραμονή...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...