Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΡΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΑΧΝΕΙ.ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΛΑΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΚΑΚΟΣ ΜΠΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΚΡΥΦΤΗΚΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΟΝΕΙΡΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΟΡΙ 3,5 ΧΡΟΝΩΝ??? :? ΕΧΩ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΕΚΦΡΑΣΤΙΚΟΣ-ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΣ. ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΝ ΕΦΙΑΛΤΕΣ, ΣΕ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΑΡΧΙΣΑΝ,ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καγκουρινα :) Απο μωρακια βλεπουν ονειρα... εμενα 4-5 μηνων ηταν και εκλαιγε στον υπνο του πουλακι μου!! Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ασχημα ενιωθα!! Και τωρα καμια φορα το κανει...Την εχω τσακωσει να παραμιλαει κιολας :lol::lol:

Προσπαθησε να μην τον τρομαζετε... δλδ μην του λετε για κακους που θα τον βλαψουν, θα τον κλεψουν κλπ!! Η γιαγια που βλεπει ζει?

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Ίσως παίζουν ρόλο οι εικόνες που βλεπει στην τηλεόραση ακόμη και στα παιδικά,ή κάποιος που του λέει ιστορίες και το τρομάζει..

Ειδική δεν είμαι βέβαια,απλώς μια γνώμη λέω.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΖΕΙ.ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΤΟΣ.50 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites

KANGOO γεια σου,

 

τα παιδια μας ειναι συνομίληκα.Βλέπει και η δικιά μου εφιάλτες το βράδυ γιατί ξυπνάει μέσα στη νύχτα και κλαίει και μου λέει πως φοβάται.Αν δεν κοιμηθώ δίπλα της είναι σε θέση να μην ξανακοιμηθεί μέχρι το πρωί.

Το πρωι όμως της λέω οτι αυτο που είδε ήταν ένα όνειρο κακό και προσπαθω με απλό τρόπο να της εξηγήσω τι θα πει όνειρο.

Αυτό που κάνω όμως είναι να μην βλέπει πολύ τηλεόραση την ημέρα και να την βάλω για ύπνο όσο πιο ήρεμα γίνεται και χωρίς πολλές πιέσεις. :D

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό που βοηθάει τα παιδιά μετά απο ένα τέτοιο ονειρο είναι να μιλήσετε για αυτό

το τι εγινε στο όνειρο

και να προσπαθήσετε εκείνη τη στιγμή να το αλλάξετε συζητώντας και παίζοντας συμβολικά.

 

εάν ήρθε ένας δράκος λετε

τι πράγμα????? ηρθε δράκος? ΤΟΛΜΗΣΕ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΔΡΑΚΟΣ ΕΔΩ? ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΟΥΜΕ.

παμε να διώξουμε το δράκο και να του πουμε να μην ξανάρθει!! να παει σε αλλα μέρη! να του πουμε ΦΥΓΕ!..

( και μιλήστε στον δράκο σαν να ήταν εκεί και να μην τον βλέπετε, για να ακούσει αυτό που του λέτε)

 

 

Το να τους εξηγήσετε για τα όνειρα ότι είναι ψέμματα και όχι πραγματικότητα, τα βοηθάει να καταλάβουν μεν τι συμβαίνει με ένα λογικό τρόπο, δεν βοηθάει όμως καθόλου το συναισθηματικό θέμα,

Δηλαδή δεν τα βοηθάει πολύ να αισθανθούν αλλιώς, μιας και το συναίσθημα είναι αυτό που κυριαρχεί και βγαίνει μέσα απο τα όνειρα και είναι τόσο δυνατο που τα επηρεάζει έτσι. Δηλαδή με την εξήγηση του τι είναι ονειρο απλώς τους δείχνει καποιος πως να παραμερίσει τα συναισθήματα,

το θέμα όμως εδώ ειναι και να εκμεταλλευτεί το γεγονός αυτό ο γονιός, με την έννοια ότι τα όνειρα δείχνουν φόβους του παιδιού, και με αυτό το τρόπο δηλαδή με τη συζήτηση και το συμβολικό παιχνίδι, μπορείτε να βοηθήσετε το παιδί να αντιμετωπίσει τους φόβους του.

 

μπορείτε εκτός της συζήτησης

- να κανετε μια ζωγραφιά, που θα συμβολίζει αυτό που θα κανετε για να αντιμετωπισετε το γεγονός που εγινε στο όνειρο

- να βάλετε τα ζωάκια τα μαλακά και αλλα παιχνίδια σε καποιο μέρος σαν φρούριο/φρουρά κ να φυλάνε το βράδυ για να μην έρχεται ο δράκος να είναι καπως οι στρατιώτες του καλου.

 

θα δείτε οτι σε λίγο καιρό το παιδάκι σας θα δεί αυτό σαν λύση και θα μπορεί και απο μόνο του να τα κάνει αυτά τα πράγματα, και έτσι, να μην νιώθει πια αβοήθητο και ανήμπορο, κάτι που αυτά τα όνειρα προκαλούν.

 

Η περιγραφή απλώς οτι δεν ειναι αλήθεια/ πραγματικότητα, δεν φτάνει για να βοηθήσει ένα παιδάκι, καλό είναι να υπάρχει την πρώτη /πρώτες φορές για να εξηγήσει το λογικό κομμάτι, αλλά μετά να μην επαναλαμβάνεται, μιας και δεν βοηθάει περεταίρω το παιδί στο να διαχειριστεί τα δικά του συναισθήματα με πρακτικό τρόπο, (αντιθετως του μαθαίνει να τα αγνοεί - κάτι που δε βοηθάει και σε όλα τα υπόλοιπα θέματα, πχ ενστικτο, ενστικτώδεις φόβοι που θέλουμε τα παιδιά να έχουν την ικανότητα να τα παίρνουν σοβαρά και να συνειδητοποιούν)

 

ενώ τα συμβολικά θέματα

δηλαδή

-συμβολική συζήτηση

- ζωγραφιά

- χρήση παιχνιδιών σαν συμμάχων

 

θα δώσουν εργαλεία (μαζί με την συνεργασία και τη συμπαράσταση του γονιού) για το πως το παιδί να χειριστεί αυτά που το φοβίζουν.

 

απο την μια ναι να γνωρίζει τι του συμβαίνει δηλαδή, αλλά μετά να ξερει και τι μπορέι να κάνει για αυτό.

 

"αγαπη μου, είδες ονειρο ?! τι εγινε ? ήρθε παλι ο δράκος? απ απ απααπα! "

(και συνεχίζεται η συζήτηση και το συμβολικό παιχνίδι).

 

προσοχή αυτά που θα πείτε στα νευρα σας υποτιθεται όταν λετε για τον δράκο, θα τα ξαναχρησιμοποιήσει το παιδί, πιθανώς και σε καταστάσεις, αργότερα όταν θυμώνει ή φοβάται με άλλα παιδάκια.

χρησιμοποιήστε λοιπον μια ήπια γλώσσα και λέξεις, αλλά με θυμό και συναίσθημα. (μην πειτε πχ λεξεις όπως να πεθάνει, να καει , να ...... κτλ κτλ αλλά να πάει σε άλλη πόλη, εχω θυμώσει μαζί σου δράκε και δεν θέλω να ξαναρθεις στο ονειρο μου γιατι με στεναχωρεις! αν θελεις να ξαναρθεις στο ονειρό μου, να μου φερθείς καλά κια να παίξουμε μαζί. μόνο τότε ξαναέλα. αλλιώς ΞΕΧΝΑ ΤΟ! (με θυμό και πειιιιισσμμαααααα......

:) )

δεν είναι οι λέξεις, είναι ο τρόπος.

τα παιχνίδια φυλακες μπορεί αυτό να κανουν το βράδυ, να ελέγχουν αν "ο δράκος " η όποιος αλλος χαρακτηρας ειναι κακός, έρχονται με κακές διαθέσεις!, και να τους διώχνουν πριν έρθουν στο όνειρο.

 

να είστε σίγουροι/ες οτι μεσα απο αυτό το σενάριο θα προκύψουν και άλλα που θα σας οδηγήσουν σε πολλές απόκρυφες σκέψεις και φόβους του παιδιού σας τους οποίους θα μπορείτε μαζί να καταπολεμήσετε!...

 

(πχ"μαμά ο δράκος εκανε κακο στα παιχνίδια φυλακες και δεν καταφεραν να τον σταματήσουν κλπ κλπ κλπ ")

 

μπορείτε να πειτε ότι θα κοιτάτε καθε λίγο στο δωματιο για το αν τα παιχνίδια φυλακες, είναι στην θέση τους κτλ. και να σιγουρέψετε οτι φυλάνε τα όνειρά του.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Μαρία για την βοήθεια σου :D:D

 

Πιστεύω οτι θα με βοηθήσουν πολύ οι συμβουλές σου

 

και θα τις κάνω πράξη με την πρώτη ευκαιρία. :D:D

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ :D

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΑΦΟΥ ΗΔΗ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΗ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ,ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ.ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ.ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΧΕΙ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΓΙΣΣΑ ΚΑΚΙΑ.ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΤΟΙ ΙΠΠΟΤΕΣ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΞΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ Η ΚΑΚΙΑ ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΕΦΥΓΑΝ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΤΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΑ.ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΝΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΙ ΙΠΠΟΤΕΣ.ΜΕ ΠΗΡΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΜΑ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑ.ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΗΣΥΧΑ ΒΡΑΔΙΑ ΥΠΝΟΥ :) ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ!

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημέρα,

 

και εμένα ο γιος μου που είναι σχεδόν 4 άρχισε να βλέπει εφιάλτες την τελευταία βδομάδα, μέρα παρά μέρα. Μάλιστα τη μία μέρα ξύπνησε με κλάμματα και ήταν κατουρημένος (έχουμε κόψει πάνα από 2 ετών). Εκείνο που με ανησυχεί είναι ότι το πρώτο όνειρο που είδε ήταν ότι πνιγόταν στη θάλασσα ( τρελαίνεται για το κολύμπι) κι εγώ δεν τον έσωσα κι όταν ξύπνησε με κλάματα μου φώναζε γιατί δεν με έσωσες μαμά; Ανησυχώ μήπως κρύβεται κάποια φοβία του, καθώς τον τελευταίο μήνα είχα μια παλίνδρομη κύηση (3 μηνών) και παρόλο που του έχω εξηγήσει ότι δεν θα έρθει τόσο σύντομα το αδερφάκι που τόσο περίμενε ίσως έχει ακόμα ανησυχίες για την εγκυμοσύνη και το καινούργιο μωρό. Το δεύτερο όνειρο ήταν με κάποιο τέρας που είχε κλειστό το ένα μάτι και κέρατα και έναν άνθρωπο που το κοιτούσε. Διαβάζοντας τις παραπάνω συμβουλές σας σχετικά με τα όνειρα, προσπαθώ κάθε βράδι να τον προετοιμάσω για το όνειρο που θα δει π.χ. επειδή έχει τρέλα με τα άλογα, όταν τον κοιμίζω του λέω να κλείσει τα μάτια και να ονειρευτεί ότι τρέχει με ένα όμορφο άλογο στη θάλασσα, προχτές του πήρα ένα σκυλάκι που ήθελε πολύ και κοιμάται με αυτό αγκαλιά για να τον προστατεύει και να μην αφήνει τα άσχημα όνειρα να έρχονται. Ύστερα από αυτά δεν ξαναξύπνησε στον ύπνο του. Σχετικά με το πρώτο όνειρο τι με συμβουλεύετα να κάνω; Εκτός από το ότι τον καθησύχασα εκείνη τη στιγμή (σε λατρεύω, δεν θα άφηνα ποτέ το παιδάκι μου να πνιγεί, ήταν απλώς άσχημο όνειρο) τι άλλο θα πρέπει να κάνω για να αισθανθεί ξανά ασφαλής;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑ 22 ΜΗΝΩΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ Η ΑΠΛΑ ΝΥΣΤΑΖΕΙ,ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΙΓΗ ΩΡΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΡΑΔΙΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ,ΨΑΧΝΕΙ ΤΗ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ.ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...