Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετος χωρις ασφαλιση.


panda

Recommended Posts

Μπορω να γεννησω σε νοσοκομειο χωρις να πληρωσω ή γενναω στο σπιτι μονη μου;;:confused::confused:Τι κρατος ειναι αυτο να μην μπορεις ουτε να γεννησεις χωρις χρηματα;Καπου διαβασα οτι υπαρχει βοηθημα τοκετου απο τη προνοια.Για τι ποσο μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν σε πιάσουν οι πόνοι ή σπάσουν τα νερά σου, παίρνεις ένα τηλέφωνο και μαθαίνεις ποιο νοσοκομείο εφημερεύει. Πηγαίνεις εκεί και γεννάς ωραιότατα με τους γιατρούς του νοσοκομείου τσάμπα.

Το δίλημμα δεν είναι ιδιωτικό μαιευτήριο ή σπίτι, υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις. Για επίδομα τοκετού από την πρόνοια δεν έχω ακούσει κάτι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, και μπορείς να γεννήσεις δωρεάν σε οποιοδήποτε δημόσιο μαιευτήριο. Και όχι μόνο αυτό. Είναι υποχρεωμένοι να σε παρακολουθούν καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Και φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένη να καταβάλεις οποιοδήποτε ποσό στο γιατρό. Να περιμένεις όμως ότι η συμπεριφορά που θα αντιμετωπίσεις θα είναι το λιγότερο ξινισμένα μούτρα και το χειρότερο να προσπαθήσουν να σε διώξουν. Όσο πιο τσαμπουκαλού είσαι και δεν μασήσεις, θα περάσει το δικό σου και θα πάνε όλα μια χαρά. Αρκεί να τους θυμίζεις ότι είναι υποχρεωμένοι να σου παράσχουν τις υπηρεσίες τους και ότι ήδη πληρώνονται γι' αυτό. Να μην ανεχτείς το παραμικρό. Περισσότερο θα ξινίσει ο γιατρός, όταν καταλάβει ότι δεν είσαι διατεθειμένη να του δώσεις μαύρα. Τα παραπάνω δεν είναι απόλυτα. Απλώς, είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά. Υπάρχει όμως και μεγάλη μερίδα γιατρών που είναι ευσυνείδητοι.

Link to comment
Share on other sites

Ομως ο τοκετος στα δημοσια νοσοκομεια κοστιζει καπου στα 800 ευρω νομιζω.Δεν ειναι δωρεαν.Το να παω να γεννησω σε δημοσιο και να πληρωσω τον γιατρο μαυρα δεν θα το εκανα.Πρωτον γιατι δεν εχω και δευτερον και να ειχα καποιο ποσο θα προτιμουσα να το δωσω σε ιδιωτικη κλινικη και να μαζεψω το ποσο για τον γιατρο μου αργοτερα που με ξερει και θα μπορουσα να τον ξεπληρωσω με δοσεις.Για να γεννησω δωρεαν θα πρεπει να βγαλω βιβλιαριο αποριας.Επειδη ομως εχω χρονιο προβλημα υγειας ανανεωνω το βιβλιαριο του ικα και ισχυει μονο για την συγκεκριμενη παθηση.

Γενικα ομως πως λειτουργει το συστημα στα δημοσια;Εχει γεννησει καμια με εφημερευων γιατρο;Καθε φορα δηλαδη στα πρωινα ιατρεια θα με βλεπει και αλλος γιατρος;Και μετα που θα παω σε οποιο εφημερευει θα πρεπει να εχω τον φακελο μου μαζι;Για παραδειγμα εγω δεν κανει να κανω ολικη.Σε περπτωση καισαρικης ομως τι θα κανω αν εκει που παω δεν κανουν επισκληριδιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιδομα μητροτητας απο προνοια

 

Προυποθεσεις:

Χορηγηση εφαπαξ βοηθηματος 440 ευρω(220 προ τοκετου και 220 μετα) σε εργαζομενες μητερες ανασφαλιστες που διεκοψαν την εργασια τους πριν και μετα τον τοκετο και που το μηνιαιο εισοδημα τους δεν υπερβαινει τα 587 ευρω.

 

Δικαιολογητικα:

1)Αιτηση της ενδιαφερομενης προς τη Διευθυνση της Προνοιας για το επιδομα τοκετου (42 ημερες προ του πιθανολογουμενου τοκετου).

2)Υπευθυνη δηλωση του Ν.1599/86 οτι το παιδι βρισκετσι στη ζωη και δεν εχει υποβληθει αιτηση σε αλλη υπηρεσια για επιδομα τοκετου ουτε στον ΟΓΑ και ακομη οτι δεν εργαστηκε 42 ημερες πριν και δεν θα εργαστει 42 μερες μετα τον τοκετο (το εντυπο της υπευθυνης δηλωσης διατιθεται και απο την υπηρεσια μας).

3)Βεβαιωση του εργοδοτη(υπευθυνη δηλωση του Ν.1599/86) για το ειδος της δουλειας, το χρονο και το ποσο της αμοιβης, θεωρημενη για το γνησιο της υπογραφης του εργοδοτη απο την Αστυνομια ή την Κοινοτητα (η βεβαιωση του γνησιου της υπογραφης μπορει να γινει και απο την υπηρεσια μας με βαση την ταυτοτητα ή το διαβατηριο).

4)Πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης ή πιστοποιητικο γεννησης απο τον οικειο Δημο.

 

Διαδικασια:

Υποβολη δικαιολογητικων, ελεγχος αυτων, εκδοση αποφασης αναγνωρισης δικαιωματος και εγκριση καταβολης επιδοματος μητροτητας.

 

Το παραθετω μηπως και φανει χρησιμο σε καποια κοπελα.Εγω παντως δεν το δικαιουμαι....Ωραια προνοια:|

Link to comment
Share on other sites

Ομως ο τοκετος στα δημοσια νοσοκομεια κοστιζει καπου στα 800 ευρω νομιζω.Δεν ειναι δωρεαν.Το να παω να γεννησω σε δημοσιο και να πληρωσω τον γιατρο μαυρα δεν θα το εκανα.Πρωτον γιατι δεν εχω και δευτερον και να ειχα καποιο ποσο θα προτιμουσα να το δωσω σε ιδιωτικη κλινικη και να μαζεψω το ποσο για τον γιατρο μου αργοτερα που με ξερει και θα μπορουσα να τον ξεπληρωσω με δοσεις.Για να γεννησω δωρεαν θα πρεπει να βγαλω βιβλιαριο αποριας.Επειδη ομως εχω χρονιο προβλημα υγειας ανανεωνω το βιβλιαριο του ικα και ισχυει μονο για την συγκεκριμενη παθηση.

Γενικα ομως πως λειτουργει το συστημα στα δημοσια;Εχει γεννησει καμια με εφημερευων γιατρο;Καθε φορα δηλαδη στα πρωινα ιατρεια θα με βλεπει και αλλος γιατρος;Και μετα που θα παω σε οποιο εφημερευει θα πρεπει να εχω τον φακελο μου μαζι;Για παραδειγμα εγω δεν κανει να κανω ολικη.Σε περπτωση καισαρικης ομως τι θα κανω αν εκει που παω δεν κανουν επισκληριδιο;

 

Αυτο που ξερω ειναι οτι οντως θα σε κοιταζει οποιος γιατρος ειναι εκεινη την ωρα, θα σε ξεγεννησει ισως και ειδικευομενος και αν χρειαστεις επισκληριδιο ειναι κανονικα υποχρωμενοι να φωναξουν αναισθησιολογο. Ξερω κοπελες που γεννησαν χωρις δικο τους γιατρο και ελεγαν οτι οντως τις αντιμετωπισαν μερικοι καπως ασχημα. Θυμαμαι μια που επεσε σε ξενο γιατρο ειδικευομενο και ηταν πολυ ευχαριστημενη απο τη συμπεριφορα του. Ειναι και θεμα ανθρωπου. Ολα ειναι σχετικα, μπορεις να πεσεις σε καλη μερα και σε κακη μερα.

 

Δεν ξερω τι γινεται με το θεμα της πληρωμης ομως. Οντως μπορει να μπεις σε εφημερια και να σε ξεγεννησουν αλλα μετα θα σε κρατησουν καποιες μερες και το δωματιο λογικα θα χρεωνεται με τη μερα ακομα και αν δε χρεωθει ο τοκετος.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω ειναι οτι οντως θα σε κοιταζει οποιος γιατρος ειναι εκεινη την ωρα, θα σε ξεγεννησει ισως και ειδικευομενος και αν χρειαστεις επισκληριδιο ειναι κανονικα υποχρωμενοι να φωναξουν αναισθησιολογο. Ξερω κοπελες που γεννησαν χωρις δικο τους γιατρο και ελεγαν οτι οντως τις αντιμετωπισαν μερικοι καπως ασχημα. Θυμαμαι μια που επεσε σε ξενο γιατρο ειδικευομενο και ηταν πολυ ευχαριστημενη απο τη συμπεριφορα του. Ειναι και θεμα ανθρωπου. Ολα ειναι σχετικα, μπορεις να πεσεις σε καλη μερα και σε κακη μερα.

 

Δεν ξερω τι γινεται με το θεμα της πληρωμης ομως. Οντως μπορει να μπεις σε εφημερια και να σε ξεγεννησουν αλλα μετα θα σε κρατησουν καποιες μερες και το δωματιο λογικα θα χρεωνεται με τη μερα ακομα και αν δε χρεωθει ο τοκετος.

Να σου πω την αληθεια οι ειδικευομενοι ειναι πολυ καλυτεροι μερικες φορες απο κατι αλλους φτασμενους γιατρους που αν πας ετσι στο δημοσιο θα σε "ξεπεταξουν".Και καλα λεω ας πουμε οτι παω και γενναω με οποιον ειναι εκει.Η παρακολουθηση πως γινεται;Τα απογευματινα ιατρεια τα πληρωνεις 60 ευρω.Οποτε αν ειναι ετσι παω και στον δικο μου.Στα πρωινα χωρις ασφαλιση δεν ξερω αν μπορω να παω.Και ποιος θα με βλεπει;Οποιος να ναι;Εγω εχω ηδη διαβητη.Αν χρειαστω περισσοτερη προσοχη τι θα κανω;Θα παω σ οποιον να ναι (που καθε φορα θα ειναι αλλος; )Δεν μπορω να εχω εναν μονο γιατρο στο νοσοκομειο που θα με παρακολουθουν;Ενταξει η γεννα γινεται στο εφημερευον ή παρακολουθηση ομως;Αλλαζεις συνεχεια γιατρο;Επισκληριδιο βλεπω εδω στο φορουμ οτι στο Ελενα πχ δεν κανουν γι αυτο το σκεφτομαι κι αυτο το θεμα.

Και ναι πληρωνεις αυτα τα 800 ευρω για το δωματιο.Που σημαινει οτι θα πρεπει να τα δωσω ακομα κι αν δεν εχω...

Η μονη λυση δηλαδη ειναι να βρω δουλεια οσο μου μενει καιρος τωρα που δεν φαινεται οτι ειμαι εγκυος.Ασχετο που 2 χρονια τωρα ψαχνω για δουλεια και δεν βρισκω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια κοπελα που να την παρακολουθουσαν στα πρωινα εξωτερικα ιατρεια σε δημοσιο νοσοκομειο για να με ενημερωσει τι συμβαινει ακριβως και με τα ραντεβου;

Link to comment
Share on other sites

Δραμα ειναι η κατασταση κοπελα μου. Ελπιζω να μας ενημερωσεις καποιος σχετικα και να βοηθηθεις. Αν υπαρχει συγκεκριμενος γιατρος που θα δεχθει να σε παρακολουθησει χωρις να ζητησει λεφτα καλα θα ηταν να σου στειλουν τα στοιχεια του. Υπαρχουν και τετοιοι γιατροι και ειναι πολυ καλοι. Ψαξτο λοιπον λιγο, υπαρχουν πολλες σχετικες συζητησεις εδω. Μηπως κανεις καποια ερωτηση ζητωντας γιατρο που αναλαμβανει τετοιες περιπτωσεις?

 

Αλλιως δεν θα πηγαινεις σε απογευματινα ραντεβου και θα σε παρακολουθει οποιος εχει υπηρεσια εκεινη την ωρα. Μηπως να ρωτουσες στη γραμματεια ενος νοσοκομειου για το θεμα της πληρωμης τοκετου? Θα ξερουν να σου πουν σιγουρα, γιατι αυτα τα πραγματα μεταβαλονται συνεχως. Εχουν ακριβυνει ακι πολυ τα τελευταια χρονια. Εγω πληρωσα πριν 2 μισι χρονια 450 ευρω για δικλινο δωματιο (τα ιδια και στον πρωτο μου γιο το 2007) . Ο γιατρος χωρια.

 

Οταν γεννησα τελευταια φορα (στο Αλεξανδρα) η γυναικολογος με ρωτουσε αν ηθελα επισκληριδιο να το αποφασισω απο πριν γιατι ελεγε τελευταια στιγμη δεν ηξερε αν θα βρισκαμε αναισθησιολογο.

 

Ευχομαι να σου πανε ολα καλα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!Στα απογευματινα μπορεις να διαλεξεις γιατρο ομως πληρωνεις την επισκεψη.Αν θυμαμαι καλα απο αλλους γιατρους που εχω επισκεφτει προπερσι σε δημοσιο νομιζω καπου στα 60 ευρω.Δεν ειναι και λιγα αν σκεφτεις οτι ειναι δημοσιο.Στην ουσια ειναι ιατρεια που λειτουργουν εντος του νοσοκομειου.Τα πρωινα ειναι που μαλλον δεν μπορεις να επιλεξεις(χωρις να ειμαι και σιγουρη γι αυτο ψαχνω να μαθω).Μαλλον θα πρεπει να παω απο εκει να ρωτησω.Το να πληρωσω το δωματιο στα 800 ευρω το θεωρω απαραδεκτο για δημοσιο νοσοκομειο.Ανεβασαν περισι τις τιμες.Αν ηταν για 400 ευρω δεν θα το σκεφτομουν ετσι.Αν προσθεσεις ισως και τα χρηματα που θα δωσεις και στον γιατρο που σε παρακολουθει (αν επιλεξεις καποιον συγκεκριμενο για να σε ξεγεννησει κιολας) που θα ναι καπου στα 1000 φανταζομαι.Συνολο 1800+ ετσι παω κι αλλου να γεννησω!:mad:

Μ αρεσε και το επιδομα απο την προνοια που ειναι για ανασφαλιστες που δουλευουν.Πως γινεται αυτο τωρα δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ντε!

 

Λοιπον πρεπει να σου συστησουν καποιο γιατρο που να δεχθει να σε κοιταζει πρωινα (με δικο σας ραντεβου) χωρις να περιμενει φακελακι. Υπαρχουν τετοιοι. Διαβαζοντας τα τοπικ για γιατρους εδω στο φορουμ ειχα διαβασει τετοια ποστ. Ψαξε λιγο, αν βρεις κατι σχετικο στειλε μηνυμα σε αυτα τα ατομα και ρωτα τους. Γιατι το δικο σου τοπικ μπορει να μη το διαβασουν. Αν βρεις τετοιο γιατρο θα σε βοηθησει και το πολυ να πληρωσεις το δωματιο, αν ειναι υποχρεωτικο. Ρωτα ομως και στα μαιευτηρια να ξερεις την πολιτικη τους.

 

Στην τελευταια μου γεννα η διπλανη μου γεννησε με εφημερευοντα και ηταν πολυ ευχαριστημενη. Ειναι σε ποιον θα πεσεις βεβαια. Υπαρχουν ειδικευομενοι που ψοφανε για καισαρικες για να κανουν εξασκησησ. Θυμαμαι οταν γεννησα το δευτερο και με ειχαν στο φορειο εξω απο την αιθουσα τοκετου να περιμενω ακουγα ειδικευομενους να μιλανε για γυναικες που ηρθαν να γεννησουν ξεμπαρκες και ο κυνισμος τους ηταν απεριγραπτος. Ειναι που θα πεσεις........μπορει ομως να πεσεις σε πολυ καλο γιατρο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τη δικη μου γιατρο στο δευτερο ετσι την εβλεπα, πρωινα που κανονιζαμε μεταξυ μας ραντεβου. Ετσι κανουν ολοι οι γιατροι εκει. Αλλα δε στη συστηνω γιατι ειναι του χρηματος, εμενα ηταν φιλη της μαμας μου και την επιλεξαμε και παλι της δωσαμε καποιο φακελακι (οχι τα τρελα ποσα που ζητανε βεβαια)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τη δικη μου γιατρο στο δευτερο ετσι την εβλεπα, πρωινα που κανονιζαμε μεταξυ μας ραντεβου. Ετσι κανουν ολοι οι γιατροι εκει. Αλλα δε στη συστηνω γιατι ειναι του χρηματος, εμενα ηταν φιλη της μαμας μου και την επιλεξαμε και παλι της δωσαμε καποιο φακελακι (οχι τα τρελα ποσα που ζητανε βεβαια)

Ετσι κανω με το διαβητολογο μου και παω στα πρωινα στο νοσοκομειο.Ομως τον ειχα δει στο ιατρειο του τις πρωτες φορες.Θα πρεπει να βρω καποιον ετσι ομως θα δεχτει αφου μετα θα παω σε εφημερευον;Η θα περιμενει να τον πληρωσω στο τελος;

Επισης πρεπει να ρωτησω αν δεχονται χωρς ασφαλιση στα πρωινα ραντεβου.Για το διαβητολογο εχω θεωρημενο βιβλιαριο που ισχυει μονο για διαβητη.

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα που εγραψες και για τις καισαρικες και τους ειδικευομενους που ψοφανε να κανουν για να μαθαινουν δεν μασαω ικανη ειμαι να του παρω το νυστερι και να κανω χαρακιρι:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω χρειαστηκε να παω στο δημοσιο νοσοκομειο της επαρχιακης πολης που μενω για μια εξεταση γυναικολογικης φυσεως..εκλεισα ραντεβου την μερα που εφημερευε ο γιατρος που ηθελα και ειδα πολλες εγκυους να εχουν ερθει για να τις παρακολουθησει ο γιατρος που ηθελαν απο την αρχη.Νομιζω οτι μπορεις να καταφερεις να σε παρακολουθει ενας συγκεκριμενος γιατρος..τωρα αν γεννησεις σε μερα που δεν εφημερευει,ειναι πιθανον να σε ξεγεννησει αλλος...εγω μετα απο την γεννα μου σε δημοσιο νοσοκομειο το ξεπερασα αυτο αν και η αληθεια ειναι οτι μπορει να πεσεις και σε γιατρο που δεν ειναι και πολυ σοι!!Δεν χανεις τιποτε να πας μια βολτα απο ενα δημοσιο νοσοκομειο και να δεις καποιον γιατρο και να συζητησετε γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κανω με το διαβητολογο μου και παω στα πρωινα στο νοσοκομειο.Ομως τον ειχα δει στο ιατρειο του τις πρωτες φορες.Θα πρεπει να βρω καποιον ετσι ομως θα δεχτει αφου μετα θα παω σε εφημερευον;Η θα περιμενει να τον πληρωσω στο τελος;

Επισης πρεπει να ρωτησω αν δεχονται χωρς ασφαλιση στα πρωινα ραντεβου.Για το διαβητολογο εχω θεωρημενο βιβλιαριο που ισχυει μονο για διαβητη.

 

Κοιτα, αν θελει ο γιατρος κανονιζει να σε ξεγεννησει αυτος. Υπαρχουν τροποι. Νομιζω οτι δεχονται χωρις ασφαλιση απλα πληρωνεις κατιτις. Δεν ξερω βεβαια το νεο συστημα. Μου κανει εντυπωση ομως να απαιτουν τοσα χρηματα απο τον κοσμο. Τι γινεται αν καποιος δεν μπορει να πληρωσει? πιστευω οτι ειναι πολλοι αυτοι. Ειδικα τωρα με την κριση......

 

Περσι ειχα διαβασει νομιζω ενα αρθρο για ζευγαρι που δεν μπορουσε να πληρωσει και δεν τους εδιναν το μωρο απο το νοσοκομειο, και μπηκε στη μεση εισαγγελεας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και γιατροι που ειναι πολυ καλοι ανθρωποι και βοηθουν οσους εχουν αναγκη χωρις να περιμενουν φακελακι. Θα ρωτησω τη μαμα μου μηπως ξερουν οι φιλες της καποιον στο νοσοκομειο που δουλευε και θα σου πω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εγω χρειαστηκε να παω στο δημοσιο νοσοκομειο της επαρχιακης πολης που μενω για μια εξεταση γυναικολογικης φυσεως..εκλεισα ραντεβου την μερα που εφημερευε ο γιατρος που ηθελα και ειδα πολλες εγκυους να εχουν ερθει για να τις παρακολουθησει ο γιατρος που ηθελαν απο την αρχη.Νομιζω οτι μπορεις να καταφερεις να σε παρακολουθει ενας συγκεκριμενος γιατρος..τωρα αν γεννησεις σε μερα που δεν εφημερευει,ειναι πιθανον να σε ξεγεννησει αλλος...εγω μετα απο την γεννα μου σε δημοσιο νοσοκομειο το ξεπερασα αυτο αν και η αληθεια ειναι οτι μπορει να πεσεις και σε γιατρο που δεν ειναι και πολυ σοι!!Δεν χανεις τιποτε να πας μια βολτα απο ενα δημοσιο νοσοκομειο και να δεις καποιον γιατρο και να συζητησετε γενικα.

Πρωι ειχες παει;Θα πρεπει να παω να ρωτησω στη γραμματεια σε καποιο νοσοκομειο γιατι απο το τηλεφωνο δεν θα βγαλω ακρη.Πιο πολυ θα με ενδιεφερε να πηγαινα καπου κεντρικα στην Αθηνα.Τωρα ναι για τον τοκετο οπου θα βρισκεται το εφημερευον και ποιος ξερει και ποσο μακρια θα ειναι απο το σπιτι μου...Εχω φοβηθει με το Ελενα που δεν κανουν επισκληριδιο παντως:|

Νομιζω ομως στην επαρχια οι γιατροι θα πρεπει να εχουν καλυτερη συμπεριφορα στα δημοσια.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τη μαμα μου τωρα και ειπε δυσκολα να βρουμε τετοιο γιατρο (οσους ξερει ειναι σκυλια στο θεμα χρηματων) αλλα θα ρωτησει. Μου πε οτι ισως πρεπει να απευθυνθεις σε αυτο το κεντρο που απευθυνεται σε απορους και ανασφαλιστους και εκει καποιος γυναικολογος θα ξερει να σε κατευθυνει.

 

 

Σιγουρα θα πρεπει να πας απο κει μια βολτα γιατι απο το τηλεφωνο δεν θα σου πουν κατι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και γιατροι που ειναι πολυ καλοι ανθρωποι και βοηθουν οσους εχουν αναγκη χωρις να περιμενουν φακελακι. Θα ρωτησω τη μαμα μου μηπως ξερουν οι φιλες της καποιον στο νοσοκομειο που δουλευε και θα σου πω.

Σ ευχαριστω!:P

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τη μαμα μου τωρα και ειπε δυσκολα να βρουμε τετοιο γιατρο (οσους ξερει ειναι σκυλια στο θεμα χρηματων) αλλα θα ρωτησει. Μου πε οτι ισως πρεπει να απευθυνθεις σε αυτο το κεντρο που απευθυνεται σε απορους και ανασφαλιστους και εκει καποιος γυναικολογος θα ξερει να σε κατευθυνει.

Φοβαμαι να παω σε τετοιες οργανωσεις.Αυτα που ακουω ειναι οτι σε προτρεπουν να δωσεις το παιδι για αναδοχη...Επισης φοβαμαι επειδη εχω σοβαρο προβλημα υγειας μην ανακατευτει κανενας κοινωνικος λειτουργος και κρινει οτι δεν πρεπει να κρατησω το παιδι.Ολα τα κουλα μου περνανε απο το μυαλο...

Link to comment
Share on other sites

Πρωι ειχες παει;Θα πρεπει να παω να ρωτησω στη γραμματεια σε καποιο νοσοκομειο γιατι απο το τηλεφωνο δεν θα βγαλω ακρη.Πιο πολυ θα με ενδιεφερε να πηγαινα καπου κεντρικα στην Αθηνα.Τωρα ναι για τον τοκετο οπου θα βρισκεται το εφημερευον και ποιος ξερει και ποσο μακρια θα ειναι απο το σπιτι μου...Εχω φοβηθει με το Ελενα που δεν κανουν επισκληριδιο παντως:|

Νομιζω ομως στην επαρχια οι γιατροι θα πρεπει να εχουν καλυτερη συμπεριφορα στα δημοσια.

 

ναι πρωι πηγα αλλα η αληθεια ειναι οτι εγω εχω ασφαλεια ΕΟΠΠΥ (και καλα...ασφαλεια του κ#8&ου),πληρωσα 5 ευρω και μετα που επρεπε να παω για μια ληψη δεν πληρωσα τιποτε διοτι πηγα στον γιατρο κατευθειαν!

Μην φοβασαι που δεν κανουν επισκληριδιο...στο μυαλο σου ειναι ολα...ουτε εγω εκανα επισκληριδιο,ολα τα αντεξα!

Link to comment
Share on other sites

ναι πρωι πηγα αλλα η αληθεια ειναι οτι εγω εχω ασφαλεια ΕΟΠΠΥ (και καλα...ασφαλεια του κ#8&ου),πληρωσα 5 ευρω και μετα που επρεπε να παω για μια ληψη δεν πληρωσα τιποτε διοτι πηγα στον γιατρο κατευθειαν!

Μην φοβασαι που δεν κανουν επισκληριδιο...στο μυαλο σου ειναι ολα...ουτε εγω εκανα επισκληριδιο,ολα τα αντεξα!

Τουλαχιστον με τον εοππυ καλυπτεσαι με το επιδομα τοκετου ακομα κι αν δεν εχεις πολλα ενσημα.Κοιτα επειδη εκτος του διαβητη εχω και νευρολογικης φυσεως ασθενεια μου εχουν πει και φυσιολογικο και καισαρικη με επισκληριδιο.Γενικα στη δικη μου κατασταση δεν θα προτιμουσα με τιποτα να γεννησω ετσι με οποιον να ναι αν δεν ημουν τοσο χαλια οικονομικα.Θα πρεπει πραγματικα να παω με ενα σωρο χαρτια στο εφημερευον μιας και δεν θα ξερουν τι εχω για να πραξουν αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξτο λιγο αυτο με τη νευρολογικη ασθενεια, αν οντως θελει οπωσδηποτε επισκληριδιο, θα μπορουσες να ρωτησεις κι εδω στο φορουμ μηπως σε συμβουλευσει καποιος γιατρος. Κι εγω χωρις επισκληριδιο γεννησα δυο φορες, καλα πηγα, οι πονοι γεννας ηταν το μικροτερο απο τα προβληματα που ειχα. Υπαρχουν ανασες και ειδικο μασαζ στη μεση που ανακουφιζει απο πονους. Ασε που η επισκληριδιος μπορει να σου καθυστερησει τον τοκετο

 

Μονη σου εισαι? Υπαρχει πατερας, οικογενεια?

 

Να σου παρουν το παιδι η για αναδοχη δεν το πιστευω. Αλλο δεν εχω λεφτα να πληρωσω γεννα κι αλλο να ζω στο δρομο και να μην εχω να φαω. Ετσι οπως πανε τα πραγματα δεν θα εισαι η μοναδικη με αυτο το προβλημα. Μπορεις να πας μια βολτα και να δεις τι θα προτεινουν. Πιστευω οτι οργανωνονται σιγα σιγα να αντιμετωπισουν τετοια θεματα και να βοηθησουν τον κοσμο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...