Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΝΕΑ ΜΗΤΕΡΑ


Recommended Posts

Kalispera se olous i mallon kalimera. Eimai se poli diskoli katastasi psixologika. Exw mia iperoxi koroula 25 imerwn. To paidi gennithike 3100 kai exei ftasei sta 4000gr aisiws. Afou ta thalasswsa me to thilasmo giati paradwthika se osa mou eipan apo to meieftirio gia ton iktero kai tis edwsa kseno gala opote oute na akousei gia stithos apo tin 5i mera, twra trexw me kolikous. I mikri klaiei aparigorita kai paaaara poli gia treis ores kathe mera treis to mesimeri me eksi to apogevma edw kai tries meres. Xthes episis paradwthika kai tis edwsa infacolic an kai tis dinw kathe gevma me xamomili anti gia nero. To paidi de revetai para spania, tin krataw 10 lepta ston omo alla de thelei kai telika ti vazw katw. Vgazei kathe 3-4 gevmata kai apo 5-10ml sto sentonaki tis alla ti na kanw? Apo tis 4-5 kathe prwi einai anisixi stn ipno tis i thelei megali voitheia na koimithei (pipiles, aggalia ktl) mexri tis 9-10 opote koimatai kseri os tis 3 (me diakopes gia fagito) pou arxizoun oi kolikoi. Vlepw pws tin enoxloun aeria. Einai normal ola afta????? Exw apelpistei, eimai kai moni mou giati o antras mou einai odigos, fevgei stis 3 ti nixta kai to mesimeri me tous kolikous prepei na koimithei ki aftos ligaki. Den antexw, nomizw ta kanw ola lathos me to paidi, den mporw na koimithw, tremw tin wra pou tha ksipnisei mipws kai arxisei to martirio. Ksrew pws ola afta den eprepe na ta skeftomai alla den eimai kala kai de xairomai to paidi mou pou to iperagaw, tipseis kai apo ekei. Sas parakalw, ta fwta sas...

a luz de minha vida -30/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου amarag76, να σου ζήσει το μωράκι σου!

Είναι κρίμα να ταλαιπωρείται το καημένο από κολικούς και να μη μπορείς να το βοηθήσεις. Αν θέλεις να προσπαθήσεις πάλι με το θηλασμό, να ξέρεις ότι δεν έχεις χάσει ακόμα το παιχνίδι και το γάλα σου μπορεί να το βοηθήσει να ξεπεράσει πιο ανώδυνα αυτή τη φάση των κολικών. Αν το θέλεις μπορείς να ζητήσεις βοήθεια για αυτό εδώ στο φόρουμ, στήν ενότητα Θηλασμός.

Αν δεν το επιθυμείς αυτό και θέλεις να συνεχίσεις με το ξένο γάλα, τότε θα πρέπει να σκεφτείς να αλλάξεις το γάλα που του δίνεις. Είχε παρόμοιο πρόβλημα μια φίλη μου που γέννησε πριν από λίγους μήνες και από ότι μου είπε βελτιώθηκε η κατάστασή της όταν άλλαξε παιδίατρο και αυτός της σύστησε άλλο γάλα.

Μην ανησυχείς, υπάρχει φως στο τούνελ, απλά θα πρέπει να πάρεις αποφάσεις για να βοηθήσεις τη μικρούλα σου!;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα . Να ζησει το μωρακι σου να ειναι παντα γερο και ευτυχισμενο . Αυτα που περιγραφεις λιγο πολυ ολες τα εχουμε περασει . Πολλα μωρα εχουν κολικους και εγω τελικα με infakolic τους αντιμετωπισα αφου δεν γινοταν τιποτα με το χαμομηλι ( δεν σου προτεινω να κανεις το ιδιο αν μπορεις να το αποφυγεις θα ηταν καλο) . Ετσι ειναι τις πρωτες μερες αμα ειναι και το μωρο ανησυχο νιωθεις πελαγωμενη . Σιγα σιγα θα βελτιωθει και ο ωραριο και εσυ θα ηρεμησεις λιγο . Αν εχεις τη δυνατοτητα να αφησεις λιγο το μωρο βγες καμια βολτιτσα να ξεσκασεις . Μην εχεις τυψεις για αυτα που νιωθεις ειναι πολυ φυσιολογικα , ειναι πολυ μεγαλη η αλλαγη που φερνει ενα μωρο και η μαμα θελει το χρονο της για να προσαρμοστει στη νεα κατασταση αλλα και για συνελθει σωματικα απο την ταλαιπωρια της γεννας.

Link to comment
Share on other sites

Sas efxaristw poli gia tin amesi antapokrisi. Den perimena apantiseis prwi prwi. To palevw, den kserw an kanei pou tis dinw kai xamomili me kathe gevma, ti na pw. To infacolic pou to edwsa apo xthes vradi fainetai na psilovoithaei, toulaxiston ti nixta koimatai isixi kai oxi olo anataraxes kai goggita opows toses meres. Katalavainw pws tin enoxloun aeria, kathe fora pou thelei na kanei kakakia i pou exei aeria kai thelei na ta vgalei fainetai na ipoferei. Paratirisa oses fores tin taisa ti nixta pws den griniaze se paromoia katastasi isws na voithise to farmako. Lete na einai toso kako to infacolic???? Tha doume to mesimeri an tha ksanaerthoun oi kolikoi me tin idia entasi. Oso gia to thilasmo, tha prospathisw, an kai eixa poli diskoli genna kai apo to agxos, an kai tin evaza sto stithos sinexeia tis treis protes meres (kai mexri na vgoume apo to maieftirio diladi) kapo 15 lepta me misi wra, apo gala tipota. Pira kai to symphony tis mendela apo tin klinikum kai prospathousa kathe 2 wres gia 8-9 meres alla pali tipota. O giatros mou eipe pws stressaristike o organismos mou sti genna kai me toso agxos den katevasa gala, den kserw an isxioun kai afta, tosa exw akousei. Genika, enw imoun mia xara kai eixa panefkoli egimosini meta ti genna ola xalia mou fainontai... Mporei na ftaei to oti eixa frixtous ponous sti genna, 10 wres i mikri me opisthia provoli kai telika ti gennisa xwris episkliridio alla etrema 4 wres meta. Akoma ston ipno mou vlepw ti genna, 5 maies itan mesa na me voithisoun, misi wra rammata mou ekanan meta, den kserw ki egw an ipervalw i an ontws itan toso diskola, mporei na min antexw oso nomiza...

a luz de minha vida -30/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, οπίσθια προβολή...

Έτσι ακριβώς γέννησα και εγώ την πρώτη μου, επίσης χωρίς επισκληρίδιο:? Θυμάμαι φριχτούς πόνους στο κάτω μέρος της μέσης μου και οι μαίες να μην μ' αφήνουν να στρίψω λίγο το σώμα μου προς τα πλάγια για να ανακουφιστώ λίγο...

Και όμως μέχρι σήμερα γέννησα άλλα δύο παιδιά χωρίς ποτέ να κάνω στη ζωή μου επισκληρίδιο. Οι άλλες δύο γέννες, από τις πιο ωραίες εμπειρίες στη ζωή μου. Στα λέω για να τα έχεις υπόψη σου για τα επόμενα.:wink:

 

Πάντως μίλα με το γιατρό σου και για το γάλα του μωρού σου. Αν του προκαλεί κολικούς, καλό θα ήταν να δοκιμάσετε και κάτι άλλο. Στο λέω λόγω της εμπειρίας που έζησα μέσω της φίλης μου. Ήταν κι εκείνη σε τραγική κατάσταση, μου τη θύμισε το post σου, αλλά όταν πήρε ένα άλλο γάλα λίγο ακριβό από ό,τι μου είπε αλλά δεν γνωρίζω όνομα, είδε τεράστια διαφορά. Ρώτησε το γιατρό σου και αν έχεις τη δυνατότητα ρώτα και δεύτερο γιατρό.

 

Σχετικά με το θηλασμό, σκέψου το, κάνε μια βόλτα και στην ενότητα του θηλασμού να διαβάσεις πέντε πράγματα και πάρε τις αποφάσεις σου όπως εσύ νομίζεις.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!να σου ζήσει!

Καταρχήν μην αγχώνεσε γιατί περνάς την νευρικότητα στο μωρό.

Εμείς ξεπεράσαμε το πρόβλημα με το sanilac ac ΜΑΣ ΤΟ ΈΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΌΣ!

Για το ρεψιμο...20 λεπτά πρέπει να κρατάς το μικρό σου κ αν δεν ρευτει κρατα το κ άλλο.κ εγώ δεν ήξερα κ το άφηνα κ ο καημένος έβγαζε συνέχεια γάλα.

Γραφε με ελληνικα πεζα αν γίνετε...

Όλα θα περάσουν κ θα τα θυμάσαι κ θα γελάς

Link to comment
Share on other sites

Ax, kai pali efxaristw. Ola afta einai poli parigora, eidika ta osa mou les gia tis alles 2 gennes! Telos pantwn skeftomai (twra pou ksimerwse :-)) pws isws ola na einai kanonika me ti mikroula mou kai pws isws egw na eimai i provlimatiki kai i iperevaisthiti. Tha parw tin paidiatro na rwtisw gia to gala kai tha dw kai tin enotita me to thilasmo. Mia matia pou eriksa exei poli pliroforia!

a luz de minha vida -30/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και κουράγιο....σε καταλαβαίνω απόλυτα...Εμένα ο δικός μου για τρεις ολόκληρους μήνες ήταν μέσα στα βογγητά...περιτό να σου πω πως αν και όταν κατάφερνε να κοιμηθεί λιγάκι..έκανε σαν άλογο...μουγγριζε φοβερά...με αποτέλεσμα εγώ να μένω αύπνη..πώς να κοιμηθείς με το μωρό να κάνει έτσι; Το βράδυ όλο ξυπνούσε...είχε κολικούς...τι πιστολάκι για τα μαλλια του έβαζα να ακούει...δεν λέγεται (τον ψιλοηρεμούσε κ κοιμόταν λιγάκι έτσι ...καθώς λέγεται πως ο ήχος του είναι παρόμοιος με αυτον που άκουγε στη κοιλιά μας..) Ενα πιστολακι ειχα συνεχεια κ δουλευε....οχι πανω του...στο πάτωμα...να ακουει τον θορυβο!

Και είχα κ τη παιδιατρο (μια που μου συστησαν οι γιατροι του Μητερα- δουλευει και εκει...) να μου λεει ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΠΤ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ...μονο χαμομηλακι..κ για να κοιμαται λιγο τίλιο...Το τηλιο ψιλοβοηθησε...το χαμομηλι δεν το ηθελε καθολου...του το εδινα στο γαλα ομως πρεπει να του ερχοταν βαρυ...και του εβαζα μονο τηλιο. Εκ των υστερων πιστευω πως επρεπε να αλλαξουμε γαλα...κατι που δεν καναμε ποτε...απο την αρχη μεχρι που σταματησε να πινει σκονη γαλακτος...πιναμε το ιδιο...και βασικα νομιζω πως επρεπε να αλλαξουμε και παιδιατρο...καθως η συγκεκριμενη...ηταν πολυ στη κοσμαρα της...! Κατοπιν βεβαια...αλλα οταν το μωρο ηταν 7 μηνων αλλαξα και παιδιατρο!

Συμβουλές που έχω να σου δώσω...χμμμ..για να δουμε..εκ πειρας σου λεω υπομονη...ξαφνικα μια μερα θα σταματησουν ολα...θα ησυχασει το μωρακι σου...ετσι εγινε κ με το δικο μας...δες και για το γαλα..συζητησε το με τον παιδιατρο σου..μηπως της ερχεται βαρυ...Και εμενα αυτο με τα αερια το ειχε...γιαυτο μηπως θελει γαλα που θα τη βοηθησει πιο πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες.

Είμαι και εγώ σε δύσκολη θέση με το αγοράκι μου να υποφέρει και να κλάιει κατα διαστήματα,να μαζεύει και να τεντώνει τα ποδαράκια του συνέχεια και να σφίγγεται τόσο πολύ που γίνεται κατακόκκινος ο καημένος με αποτέλεσμα να κάνει συνέχεια γουλιές :( και μεγάλες που και που,αυτοί είναι οι κολικοί? έχω φοβηθεί είναι η αλήθεια.

Πίνει το almiron pepti που είναι για τους κολικούς αλλά και για την μέτρια ΓΟΠ που έχουμε και ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά 10 μέρες που ξεκίνησε το γάλα αυτό εδώ και 4 μέρες τώρα μου κάνει όλα τα παραπάνω και ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

amarag76, να σου ζήσει και ψυχραιμία!

Καταρχήν όπως είπε και η Μαρία να αφήνεις το παιδί να ρεύεται γύρω στα 20λεπτά, μην το βάζεις να ξαπλώσει έτσι! αλλά παιδάκια ρεύονται αμέσως και άλλα πιο δύσκολα. Και ο δικός μου στα 20 λεπτα ρευόταν και μερικές φορές στα 25 λεπτα.

Τώρα για το χαμομήλι καλό θα ήταν να μην υπερβαίνεις τις 2 φορές. Η πιαδίατρος εμάς μας έδωσε μετά τις 40 μέρες να πιεί ένα ρόφημα βοτάνων της ΚΙΝΤΕΡΤΕ το οποίο τον βοήθησε. 1 μεζούρα στα 120ml γάλακτος. Όχι σκέτο χαμομήλι είναι πολύ μωρό.

Ίσως το μωρό να έχει παλινδρόμηση, έτσι ήταν και ο γιός μου και πήραμε ειδικό γάλα. Με τα αέρια είχαμε και εμείς τεράστιο πρόβλημα! μετα τους 6-7 μήνες υποχωρούν να ξέρεις. Το γάλα επηρέαζει πολύ σε αυτό από ότι μου είχε πεί η παιδίατρος.

Επίσης όταν κλαίει βάζε τον να ακουμπάει στο στήθος σου,ακόμα και να θηλάζει και ας μην έχεις γάλα. Και εγώ αυτό έκανα δεν είχα πολύ γάλα αλλα ηρεμούσε, κυρίως όταν άκουγε την καρδιά μου.

Κάνε υπομονή μετα τις 40 μέρες ηρεμούν κάπως και φυσικά συμβουλέψου παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η παιδίατρος μου είπε να της βάζω χαμομήλι ακόμα και σε όλα τα γεύματα! Λες να είναι κακό; Η αγκαλιά δεν πιάνει, από κάποιο σημείο και μετά κλαίει γοερά- κατακόκκινη-δεν μπορεί να ανασάνει ακόμα και αγκαλιά. Όλα σταματούν μετά το γεύμα των 18:00 για να ξαναρχίσουν ελαφρά τα ξημερώματα με ανησυχία τρελή στον ύπνο της. Θα δοκιμάσω τα πάντα, δεν αντέχω να τη βλέπω έτσι, και είμαι ακόμα στην αρχή...

a luz de minha vida -30/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και να σου ζησει το μωρακι σου!!!

Ειχαμε κι εμεις θεμα με κολικους, γουλιτσες και τελικα αλλαξα το γαλα. Πηραμε ΗΑ, ειναι πιο ευπεπτο.

Επισης σηκωσε λιγο το στρωματακι με 2 3 βιβλια.

Να κρατας το μωρακι σου ορθιο μεχρι να ρευτει. Αν δεις οτι δεν, αστην 2-3 λεπτα κατω και ξανασηκωσε την.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ σε καταλαβαίνω...

Αφου σου είπε ο παιδίατρος σε κάθε γέυμα κάνε αυτό. Επίσης όπως έγραψε η φίλη μας πιο πάνω δημιούργησέ της μια κλίση κάτω από το στρώμα της.

Κάνε λίγο υπομονή, θα ηρεμήσει που θα πάει! κοίταξε και για παλινδρόμηση όπως σου είπα και ρώτησε τον γιατρό για το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια προσπαθήστε να κάνετε υπομονή...είναι δύσκολα στην αρχή.

η κλίση στο κρεβάτι θα βοηθήσει για τις μπουκιές.

πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό για το γάλα,αν μπορείς να το αλλάξεις,γιατί όταν είχα ρωτήσει,μου είχε πει δεν είναι εύκολο να αλλάζεις γάλα,εκτός κι αν υπάρχει λόγος σοβαρός.

αλλά ο γιατρός ξέρει καλύτερα.

πολλά παιδάκια δεν ρεύοντε και βγάζουν μπουκιές.

όσο για τους κολικούς θέλει πολλές αγκαλιές και δεν τους περνάει ούτε με χαμόμηλι,μόνα τους το ξεπερνάνε.

 

βρήκα ένα άρθρο....

(Το βρέφος σας μπορεί να κλαιει για ώρες, ιδιαίτερα το απόγευμα, και η μητέρα εξουθενωμένη να κλαιει και η ίδια, αφού δεν ξέρει τι να κάνει για να καθησυχάσει το παιδί της. Όταν όμως ένα βρέφος, καθόλα υγιές, κλαιει με αυτόν τον τρόπο, η πιθανότητα να έχει το βρέφος κολικούς είναι αρκετά μεγάλη.

 

Τι είναι βρεφικοί κωλικοί και ποια η αιτία τους;

 

Βρεφικοί κωλικοί είναι το κατά διαστήματα έντονο κλάμα, αγνώστου αιτιολογίας, μεγάλης διάρκειας,. Εκδηλώνονται συνήθως σε βρέφη 2-3 βδομάδων και υποχωρούν μετά την ηλικία των τριών μηνών. Οι βρεφικοί κωλικοί είναι μια κατάσταση που εμφανίζεται σε βρέφος που σιτίζεται καλά, αλλά είναι ιδιαίτερα ιδιότροπο, που ρεύεται με δυσκολία και αρχίζει το έντονο κλάμα αμέσως μετά το φαγητό. Το βρέφος είναι ανήσυχο και κινεί τα χέρια και τα πόδια του. Διπλώνει τα πόδια του, τα φέρνει στην κοιλιά του και ύστερα τα τεντώνει σε ευθεία, προσπαθεί μάλιστα να διπλώσει το κορμάκι του. Με αυτή τη στάση του σώματός του, προσπαθεί να απαμβλύνει τον πόνο στην κοιλιά του. Ενώ τα ικανοποιημένα και ευχαριστημένα βρέφη μετά από το φαγητό σχεδόν αμέσως παραδίνονται στον ύπνο, τα βρέφη με κολικούς αρχίζουν σχεδόν αμέσως το κλάμα και θα κοιμηθούν αφού πρώτα εξαντληθούν από το κλάμα. Στην αρχή η μητέρα θα πρέπει να βεβαιωθεί ότι το παιδί που κλαιει τόσο έντονα δεν είναι άρρωστο. Ένα βρέφος με κωλικούς θηλάζει καλά και έχει όρεξη για φαγητό. Σε αυτά τα βρέφη αρέσει να τα χαϊδεύεις και να τα κρατάς στα χέρια σου (σταματούν για λίγο το κλάμα). Αντίθετα τα άρρωστα βρέφη δε θηλάζουν ικανοποιητικά, δυσανασχετούν όταν τα κρατάς και δε σταματούν να κλαινε.

Τα αίτια των βρεφικών κωλικών δεν είναι γνωστά, γι` αυτό δεν υπάρχει ούτε και το "μαγικό" φάρμακο. Οι γιατροί πιστεύουν πως οι κωλικοί συμβαίνουν σε βρέφη με ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία, (δηλαδή το "έχουν" να κάνουν κολικούς) και αυτό συνεχίζεται μέχρι να ξεπεράσει το βρέφος τον τρίτο μήνα ζωής.

Πιθανά αίτια είναι τα πολλά αέρια στα έντερα, το βρεγμένο πανάκι, βρέφος που ζητά προσοχή κλπ. Πολλοί υποστηρίζουν ότι αγχώδεις μητέρες μεταφέρουν το άγχος τους στο βρέφος, που εκδηλώνεται με κολικούς. Τέσσερις υποθέσεις προσπάθησαν να εξηγήσουν τους κολικούς χωρίς όμως καμία να έχει τεκμηριωθεί.

1. Οι κολικοί είναι αποτέλεσμα πόνου στα έντερα (αλλεργία στο γάλα, πολλά αέρια)

2. Είναι πρόβλημα συμπεριφοράς. Δεν υπάρχει η κατάλληλη σχέση μεταξύ μητέρας και βρέφους.

3. Αποτελούν απλά το ένα άκρο του φυσιολογικού κλάματος.

4. Είναι αποτέλεσμα πολλών καταστάσεων που δεν έχουν ακόμα εξακριβωθεί.

 

Πιο κάτω αναφέρονται μερικές συμβουλές, που οι μητέρες θα πρέπει να προσέξουν όταν ταίζουν το βρέφος τους, έτσι ώστε να περιορίσουν στο ελάχιστο την εμφάνιση των κωλικών.

· Όταν θηλάζετε ή δίνετε μπιμπερό στο παιδί σας θα πρέπει να διαλέγετε ένα απομονωμένο και ήσυχο μέρος στο σπίτι, χωρίς να ενοχλείσθε από τους άλλους. Η επαφή με το παιδί σας πρέπει να είναι ολοκληρωτική έτσι ώστε να του δίνει ηρεμία.

· Προσέξετε όταν το βρέφος θηλάζει, το στόμα να εφαρμόζει καλά στη θηλή του στήθους ή του μπιμπερού. Αλλιώς θα καταπίνει μεγαλύτερη ποσότητα αέρα από τα πλάγια των χειλιών του.

· Αν είναι λαίμαργο να διακόπτετε πιο συχνά τη σίτιση για να δώσετε την ευκαιρία στο βρέφος να ρευτεί. Επίσης αποφεύγετε να ανοίγετε μεγαλύτερη τρύπα στη θηλή του μπιμπερού.

· Αποφεύγετε να δίνετε τον αφρό του γάλακτος που απέμεινε στο μπιμπερό.

· Παρά το γεγονός ότι δεν έχει τεκμηριωθεί απόλυτα ο συσχετισμός της διατροφής της μάνας με τους κολικούς μπορείτε πειραματικά, για λίγες μέρες να αποφύγετε τα ακόλουθα φαγητά: καφέ, τσάι, τα καρυκευμένα (μπαχαρικά) φαγητά και όλα τα αεριούχα ποτά.

· Κρατάμε για λίγη ώρα όρθιο το παιδί στην αγκαλιά.

· Δοκιμάζουμε ελαφρές κυκλικές μαλακτικές κινήσεις στην κοιλιά του. βρέφους, από δεξιά προς στα αριστερά.

· Μπορούμε να τοποθετήσουμε ζεστά επιθέματα για μερικά λεπτά στην κοιλιά του βρέφους.

· Μπορούμε να του κάνουμε ένα σύντομο περίπατο με το αυτοκίνητο. Ίσως οι κραδασμοί του οχήματος βοηθήσουν το βρέφος να ηρεμήσει.

· Εάν υπάρχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας ή δεν έχει αφοδεύσει μέχρι και 4 ημέρες, τότε βοηθούμε με υπόθετο γλυκερίνης.

· Δοκιμάζουμε απαλή μουσική στο δωμάτιό του.

· Ένα ζεστό μπάνιο συνήθως τα χαλαρώνει και κοιμούνται.

· Πολλά φάρμακα έχουν χρησιμοποιηθεί για την αντιμετώπιση των κολικών. Κανένα δεν είναι απόλυτα αποτελεσματικό. Το πιο αθώο "φάρμακο" είναι λίγο τσάι. Πάνω από όλα πρέπει να είστε υπομονετικοί. Δεν είστε εσείς υπεύθυνοι γιατί το παιδί σας έχει κωλικούς. Είναι κάτι που θα ξεπεραστεί και δεν θα αφήσει καμία βλάβη στο παιδί σας. Εάν πάλι δεν μπορείτε να αντιμετωπίσετε την κατάσταση τότε επισκεφθείτε τον παιδίατρό σας. Οι περισσότεροι από τους γιατρούς θα σας συμβουλεύσουν να δοκιμάσετε ένα φάρμακο από σταγόνες, που σκοπό έχει να προλάβει τη δημιουργία αερίων στα έντερα του βρέφους. Δε θεραπεύει ειδικά αυτή την κατάσταση αλλά πολύ πιθανό να επιφέρει μια ανακούφιση στο παιδί και να καλυτερεύσει την όλη ψυχολογική κατάσταση της μητέρας.

 

Θα πρέπει όμως να θυμάστε πως το βρέφος που κλαιει έντονα δε σημαίνει πως έχει πάντα κωλικούς, ιδιαίτερα όταν το κλάμα συνοδεύεται από ανορεξία, εμετούς, πυρετό, ή οποιαδήποτε αλλαγή συμπεριφοράς του. Τότε θα πρέπει αμέσως να συμβουλευθείτε το γιατρό σας.)

 

ελπίζω να σε βοηθήσουν.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα..δεν εχω να σου δωσω κάποια συμβουλή απλώς να σου πω και εγω την εμπειρία μου κυρίως για να χαλαρώσεις γιατί δεν φταις εσυ σε καμιά περίπτωση γι αυτό που περνάει το μωρό σου!!!!!εγω θα σου πω πως δεν πιστεύω καν οτι ευθύνεται το οτι δεν θηλάζεις και το λέω με βάση τη δική μου εμπειρία που η μικρή μου υπέφερε απο αφόρητους πόνους μέχρι που έκλεισε τον τρίτο μήνα αλλά ποτέ δεν είχε πιει ξένο γάλα ή οτιδήποτε απο μπιμπερό μιας και θηλάζαμε αποκλειστικά μεχρι και τον 6ο μήνα(ακόμη θηλάζουμε 13 μήνες)..αυτό που την ανακούφιζε λίγο στους δυνατούς πόνους ήταν να της έχω ζεστά τα ποδαράκια με καλτσάκια που εβαζα στο καλοριφερ για να είναι ζεστουτσικα και σιδέρωνα πανάκια τα οποία τα έβαζα στην κοιλίτσα της ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΑ! αυτά παρατήρησα πως τη βοηθούσαν, αεριζόταν και λιγο ανακουφιζόταν..κάνε επισης ασκησούλες..σήκωνε τα ποδαράκια λυγισμένα στην κοιλίτσα για να μπορεί να βοηθάει να φεύγουν τα αέρια..συζήτησε το θέμα του γάλακτος με τον παιδίατρο γιατί εχω διαβάσει εδω στο φορουμ οταν ειχαμε και εμεις τον εφιάλτη των κολικών οτι ορισμένες μάρκες επιβαρύνουν την κατάσταση..και τέλος οσον αφορά στο infacolic...είσαι σίγουρη οτι βοηθάει τόσο; οτι δεν είναι τυχαίο; γιατί είναι κρίμα τοσο μωρό να παίρνει φάρμακο..οσο ακινδυνο και αν λέγεται οτι είναι δεν παύει να είναι φάρμακο..καλή δύναμη και ελπίζω να σας περάσουν το συντομότερο...

μια συμπάσχουσα μαμά....

Link to comment
Share on other sites

Εαν αλλαξεις γαλα και ανακουφιστει το μωρο σου, σημαινει οτι δεν ειναι κολικοι, αλλα παλινδρομηση ή και ευαισθησια στο συγκεκριμενο γαλα.

 

Οι κολικοι δεν εχουν αιτια, δε φταιει η διατροφη ουτε του παιδιου ουτε της μητερας. Το ινφακολικ δεν ειναι παρα σοδα με γευση πορτοκαλι και δεν κανει τιποτα στους κολικους.

 

Το χαμομηλι υπαρχουν καποιες προσφατες ερευνες που λενε οτι βοηθαει. Οχι βεβαια σε οσες θηλαζουν.

 

Ο,τι περιγραφεις τα εχω περασει με την κορη μου και εξ οσων γνωριζω ειναι απολυτως φυσιολογικα.

 

Και οι κολικοι περνανε με το τελος του 3ου μηνα και η ελαφρια παλινδρομηση φευγει μεχρι τον 7ο (αν ηταν σοβαρο το προβλημα, πιστεψε με θα το καταλαβαινες) και φυσικα το βραδυ ειναι πιο ηρεμη. Συνηθως ετσι γινεται.

 

Και βεβαια ειναι πολυ φυσιολογικο να νιωθεις υπερευαισθητη μετα τη γεννα, ειδικα οταν ειναι δυσκολη και ειδικα οταν εισαι μονη σου αφου ο αντρας σου λειπει. Και τιποτα να μην εκανε, η παρεα βοηθαει.

Δεξου και καμμια επισκεψη απο καμια φιλη ή συγγενη.

Η κουβεντα και η παρεα βοηθανε πολυ.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!

μην απελπίζεσαι,μέρα με την μέρα τα πράγματα θα είναι καλύτερα!!

άλλαξε γάλα...

όσο για το χαμομήλι εγώ από 10 ημερών της έδινα κίντερτε..μπορεί και 3 φορες την ημέρα..αμέσως ηρεμούσε!!!

αν μπορείς προσπάθησε πάλι με το θήλαστρο!!πιες πολλά υγρά,σουπίτσες,ηρέμησε και προσπάθησε..ποτέ δεν ξέρεις!!

περιμένουμε νεακια σας...

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κι εμείς τα ίδια. Κι εγώ δεν θήλασα, γιατί συνηθισε μπιμπερό στη μονάδα.

Κι εγώ πανευκολη εγκυμοσύνη και επιπλοκή στη γέννα (εγώ τελικά επειγουσα καισαρικη)

Κι εγώ κλάμματα και όλα μαύρα μου φαίνονταν. Και μέσα σ' όλα οι κολικοί.

Λοιπόν σωθήκαμε, αλλά κυριολεκτικά σωθήκαμε, όταν αλλάξαμε γάλα.

Κάθε βράδυ, από τις 8 ως τις 12 έκλαιγε. Και αγκαλιά, τίποτα να μη γίνεται.

Τον πάω στο γιατρό στις 40 μέρες και το λέω, χωρίς να ελπίζω κάτι. Μου λέει όπως μου το περιγράφεις, είναι μάλλον κολικοί. Και μου αλλάζει το γάλα. Από φριζολάκ, μου το πάει σε φριζολάκ κόμφορτ. Και μου λέει, να κάνεις όμως υπομονή 5-6 μέρες, γιατί τόσο θέλει για αν δεις αποτέλεσμα. Ε, τι 5-6 μέρες, το μεσημέρι του δίνω πρώτη φορά πό το νέο γάλα, το ίδιο βράδυ, λες κι έγινε το θαύμα... το μωρό δεν πόναγε, ήταν τόσο ήρεμο!

Πάρε τηλ. το γιατρό και ρώτα τον, θα σωθείτε! Γατί είναι που ναι η ψυχολογία χάλια, όταν κλαίει, έκλαιγα κι εγώ μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταληξεις αν ειναι πραγματι κολικοι, πρεπει πρωτα να αλλαξεις γαλα, γιατι εαν φταιει το γαλα, δεν προκειται για κολικους αλλα για καποια δυσανεξια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες μου, είστε απίστευτες! Τόση ανταπόκριση και βοήθεια δεν την περίμενα. Και μόνο τα όσα υποστηρικτικά διαβάζω με βοηθούν πολύ. Θα πάρω τη μητέρα μου να έρχεται τουλάχιστον για παρεούλα τα πρωινά και θα μιλήσω και με καμιά φίλη να έρθει για καφέ. Δε θέλω να επιβαρύνω κανέναν, γι' αυτό δε ζητώ βοήθεια. Περάσαμε ένα ελαφρύ κολικό που σταμάτησε μόλις πήρε το φαρμακάκι και έφαγε. Τώρα θα δούμε αν την ξαναπιάσει. Το θήλαστρο τηw Mendela το έχω ακόμα, λέτε να ξαναπροσπαθίσω; Την Αγλαϊα που βλέπω πως είναι απίστευτα σχετική με τα του θηλασμού πώς μπορώ να τη βρω, γνωρίζει κανείς;;;;

a luz de minha vida -30/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Να της στειλεις πμ, θα σε βοηθησει πολυ.

 

Κι εγω τετοια ημουν παντα, δε ζητουσα βοηθεια ποτε μην και επιβαρυνω κανεναν.

Και κοντεψα να τρελλαθω εγω.

 

πιες κανενα καφεδακι, πες κανενα κουτσομπολιο στο τηλεφωνο, ασε και λιγο τις δουλειες και το τελειο σπιτι και απολαυσε.

Το μωρακι και τη ζωη σου.

 

Εξαλλου γι αυτο μας λενε λεχωνες και 40 μερες δεν σε αφηναν παλια να κανεις τιποτα. Γιατι το μωρο φτανει και περισσευει.:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ιδια ιστορια κι εγω...

 

Πανευκολη εγκυμοσυνη, τρομακτικα δυσκολη γεννα.. Προσωπικη προβολη εμεις.... Ποναγα 18 ωρες, εκανα μια μικρη δοση επισκληριδιου που με επιασε για μιση ωρα μονο... Ραψιμο γυρω στα 40 λεπτα και γενικα νομιζα οτι δε θα τη βγαλω καθαρη... Μολις γεννησα αρχισα να τρεμω σαν το ψαρι και το μονο που ελεγα ηταν οτι αλλο παιδι δε θα ξανακανω ποτε! Τετοιο σοκ περασα...

 

Στο θεμα μας. Ο μικρος μου παιδευτηκε με κωλικους μεχρι 4 μηνων. Μεχρι τους τρεις μηνες τον θηλαζα, μετα εξαντληθηκα. Το κλαμα ξεκιναγε στις 4 το μεσημερι και τελειωνε κατα τις 8 το βραδυ που τον εβαζα για μπανιο. Αυτο καθε μερα για 4 μηνες. Χαμομηλι δε με αφηνε ο παιδιατρος να του δωσω, το θεωρουσε περιττο. Ουτε κιντερτε, ουτε ινφακολικ. Τεσσερις ωρες εκλαιγα κι εγω μαζι του. Γαλα δε μου εκοψε να του αλλαξω, οχι οτι το προτεινε και ο παιδιατρος βεβαια. Ειχε και μια ελφρια ΓΟΠ που τον εξαντλουσε χειροτερα.

 

Με βοηθησε πολυ το πιστολακι, δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις τιποτα...

Και οι πολλες αγκαλιες. Ειχα βεβαια και τους γονεις μου και για 4 ωρες ανταλλαζαμε τον μικρο απο αγκαλια σε αγκαλια.

 

Με τα πολλα κατεληξα στο εξης. Το μωρο ειχε κωλικους σαφως, ομως το γεγονος οτι εγω ημουν τοσο αγχωμενη και τοσο εξαντλημενη, του εκανε χειροτερο κακο. Τα μωρα μας νιωθουν. Καταλαβαινουν την ενταση μας. Κι εγω τη δικη μου ενταση την περναγα στον μικρο. Και αυτο ηταν το πιο μεγαλο λαθος. Προσπαθησε να εισαι λιγο πιο ηρεμη, σκεψου οτι δε θα κρατησει για παντα, θα ερθει μια μερα που το μωρο δε θα ξανακλαψει. Κρατα το στην αγκαλια σου, τραγουδησε του με ηρεμια, μιλησε του, ηρεμησε εσυ πρωτα απ' ολα και ολα θα πανε καλα! Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο γρηγορα περναει ο καιρος οταν εχεις ενα μωρο...

 

Και για την ιστορια και τη γεννα και το διαστημα των κωλικων τα εχω ηδη ξεχασει... Και θα κανω κι αλλο παιδακι, και ειμαι σιγουρη οτι τοτε θα μπορεσω να διαχειριστω τους κωλικους του πολυ καλυτερα. Με ηρεμια! Αυτη ειναι η λεξη κλειδι! Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαμε ένα μιαμισάωρο αυτή τη φορά (16:30 με 18:00) αγκαλίτσα να λαγοκοιμάται και παρέα με το φόρουμ! Είχε τρεις κρίσεις κλάμματος του 10λεπτου σε αυτήν την περίοδο. Λέτε να είναι το πρώτο παιδί που θα περάσει τους κολικούς διαβάζοντας parents.gr;;;;;:P Περιμένουμε και θα δούμε. Κάναμε πιο πράσινα κακάκια σήμερα δυο φορές, άντε να δούμε...

a luz de minha vida -30/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...