Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιμαγγείωμα


Recommended Posts

ναι, ελλάκι μου, καταλαβαίνω τους λόγους που το αναβάλλει ο Σ.

όμως αφού είναι κάτι που θα γίνει, γιατί να μην επιλέξω να απαλλάξω το παιδί από ψυχολογικά προβλήματα με το να την κοροιδέυουν, να της πιάνουν τη φραουλίτσα....

έχω δει κ έχω ακούσει πολλά.

τα παιδιά αντιλαμβάνονται την απόρριψη κ δεν θέλω με τίποτα να το ζήσει το κοριτσάκι μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 332
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalhspera ..meta apo kairo....eixa grapsei sthn arxh me poly agxos gia to aimaggeiama poy eixe h koroyla moy katw akribws kollhta sto mataki ths....

 

Exafanisthke xwris na to katalavw!!!!!!!

 

ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΞΑΦΝΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα....

και τα 2 μου παιδια εχουν αιμαγγειωματα...

 

η μεγαλη (4 χρονων) εχει ενα στο λαιμο σταθερο ολα αυτα τα χρονια...δεν μεγαλωενει και δεν ειναι φουσκωμενο η αναγλυφο....η παιδιατρος λεει να μην το πειραξουμε...ενας φιλος χειρουργος λεει οτι αφου κανουμε μαγνητικες εγκεφαλου και υπερηχους κοιλιας για να αποκλεισουμε κατι κακο να κανουμε λειζερ....

 

η μικρη εχει ενα στο χερι...και σε εκεινη ο χειρουργος προτεινει να γινουν τα ιδια...εξετασεις δηλαδη και μετα λειζερ....

 

αν εχετε καποιον γιατρο δερματολογο ή χειρουργο που να ειδικευεται σε τετοια θεματα, θα ηθελα να παρω μια δευτερη γνωμη.

 

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

με τα αιμαγγειωματα στα παιδακια ασχολουνται δερματολογοι και παιδοχειρουργοι.

υπαρχει διαφορα σε οτι λεμε αιμαγγειωματα- αυτα που εχει το παιδακι απο τη γεννηση λεγεται αγγειακη δυσπλασια και οντως αν εχει μη επιθυμητο αισθητικο αποτελεσμα αντιμετοπιζεται με λαιζερ.

τα αιμαγγειωματα σαν ορος ειναι αυτα που εμφανιζονται στους πρωτες μηνες ζωης και εχουν ταση να μεγαλωνουν. αυτα συνηθως αν ολα πανε καλα και δεν μεγαλωνουν γρηρορα, δεν πιεζουν οργανα και δεν ματωνουν τα παρακολουθουν και οι δυο ειδικοι και σε αυτα παρατηρειται αυτοματη υποχωριση μεχρι 5 ετων περιπου. αν μεγαλωνουν και αλλαζουν συμπερηφορα- η θεραπαια ειναι αλλη.

σε πια πολη ζεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fysalida,

θα μπορουσα να σε βοηθησω αν ησουνα Θεσσαλονικη.

δεν πειραζει ομως, θα βρεις μια ακρη.

μηπως να πηγαινες σε κανεναν δερματολογο-ακουω για Κατσαμπα, και αυτος θα σε συνεστουσε καποιον ιατρο εξειδικευμενο σε αυτα τα θεματα.

παντως , μην πας τυχαια οπου ακους για λειζερ-πρεπει να ειναι ιατρος με εξειδικευση στα παιδικα αιμαγγειωματα

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείς να μου δώσεις καμία γνώμη;Θεσσαλονίκη είμαι και ο μικρός έχει ένα αιμαγγείωμα ή δυσπλασία από τη γέννησή του.Δεν είναι ανάγλυφο,αλλά δεν είμαι και σίγουρη ότι είναι και εντελώς ίσιο. Σκουραίνει ή ανοίγει το χρώμα του,ανάλογα με τις μέρες

Link to comment
Share on other sites

τα αιμαγγειωματα σαν ορος ειναι αυτα που εμφανιζονται στους πρωτες μηνες ζωης και εχουν ταση να μεγαλωνουν. αυτα συνηθως αν ολα πανε καλα και δεν μεγαλωνουν γρηρορα, δεν πιεζουν οργανα και δεν ματωνουν τα παρακολουθουν και οι δυο ειδικοι και σε αυτα παρατηρειται αυτοματη υποχωριση μεχρι 5 ετων περιπου. αν μεγαλωνουν και αλλαζουν συμπερηφορα- η θεραπαια ειναι αλλη.

Εμένα ο δικός μου έχει δυο αιμαγγειώματα στο πρόσωπο, ένα στο μέτωπο που δεν προεξέχει και φαίνεται ελάχιστα και ένα στο πάνω χείλος που φαίνεται πολύ έντονα. Το είδε παιδίατρος-δερματολόγος και μου είπαν αυτά ακριβώς. Εκτός από χειρουργική αφαίρεση, μπορεί να δωθεί και φαρμακευτική αγωγή, αλλά μου είπαν επειδή το μωρό είναι μικρό ακόμα, να μην το ταλαιπωρήσουμε αλλά να το παρακολουθήσουμε και αναλόγως με την εξέλιξη που θα έχει να αποφασίσουμε για την κατάλληλη αγωγή. Αν δεν δημιουργεί πρόβλημα, μου σύστησαν να το αφήσω να περάσει μόνο του. Ας ελπίσουμε να μην γίνει ακόμα πιο έντονο, γιατί κι εγώ δεν θέλω να τον ταλαιπωρώ με εισαγωγές στο νοσοκομείο, αναισθησίες κ.λπ.

 

Πάντως δεν ξέρω γιατί τρελλαίνεστε όταν σας ρωτάνε τι έχει το παιδί. Φυσικό δεν είναι όταν υπάρχει μια ορατή και προφανής δυσπλασία να θέλει κανείς να μάθει σε τι οφείλεται; Εγώ το εξηγώ πριν καν με ρωτήσουν, γιατί οι περισσότεροι από τακτ δεν το αναφέρουν, αλλά σίγουρα αναρωτιούνται. Τα παιδάκια που τον βλέπουν όταν τον πάω στο πάρκο, ρωτάνε στα ίσια "τι έχει το στοματάκι του" και τους λέω ότι είναι σημαδάκι που θα φύγει "όταν γίνει μεγάλος σαν εσένα". Η επόμενη ερώτηση είναι αν τον πονάει. Σίγουρα τα παιδάκια δεν ρωτάνε από έλλειψη τακτ αλλά από περιέργια και ενδιαφέρον. Όταν τους διαβεβαιώνω ότι δεν πονάει, λένε α! και δεν ασχολούνται πια.

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείς να μου δώσεις καμία γνώμη;Θεσσαλονίκη είμαι και ο μικρός έχει ένα αιμαγγείωμα ή δυσπλασία από τη γέννησή του.Δεν είναι ανάγλυφο,αλλά δεν είμαι και σίγουρη ότι είναι και εντελώς ίσιο. Σκουραίνει ή ανοίγει το χρώμα του,ανάλογα με τις μέρες

 

 

θα ψαξεις στον καταλογο τηλεφωνο και διευθυνση -Ματσουκας Γεωργιος. ειναι δερματολογος που ασχολειται με τα αιμαγγειωματα (λειζερ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδί μιας φίλης μου είχε αιμαγγείωμα στον λάρυγγα. Η διάγνωση έγινε στο παίδων Μητέρα. Το παιδί νοσηλεύτηκε με σοβαρό πρόβλημα στην αναπνοή. Η φίλη μου πήγε να τρελαθεί γιατί συζητούσαν και για επέμβαση στον λάρυγγα ( μια εγχείρηση πολύ δύσκολη ). Εκεί μετά από σύσκεψη παιδιάτρων, ωριλά, δερματολόγων του δώσανε μια καινούργια θεραπεία με ένα φάρμακο και το παιδί γλύτωσε την επέμβαση. Μήπως πρέπει και σεις να το δοκιμάσετε για να αποφύγεται την επέμβαση- laser που μπορεί να αφήνουν και σημάδι....

Link to comment
Share on other sites

Εκεί μετά από σύσκεψη παιδιάτρων, ωριλά, δερματολόγων του δώσανε μια καινούργια θεραπεία με ένα φάρμακο και το παιδί γλύτωσε την επέμβαση. Μήπως πρέπει και σεις να το δοκιμάσετε για να αποφύγεται την επέμβαση- laser που μπορεί να αφήνουν και σημάδι....

Ναι, κι εμάς μας είπε ο παιδίατρος γι' αυτό το φάρμακο (προπρανολόλη). Αν κατάλαβα καλά, δίνεται κυρίως σε ενήλικες για τη θεραπεία της στηθάγχης και της υπέρτασης, αλλά θεραπεύει και τα αιμαγγειώματα στα παιδιά. Έχει όμως παρενέργειες και γι' αυτό αποφεύγουν να το δίνουν σε πολύ μωρά και επίσης χρειάζεται εισαγωγή στο νοσοκομείο για την έναρξη της θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...

Κορίτσια τα φώτα σας pls.

 

Η μικρή μου γεννήθηκε με ένα επίπεδο κόκκινο σημάδι σαν ιδρωτσίλα που καλύπτει όλο το κέντρο του μέτωπού της. Δλδ ξεκινάει από το κεφάλι και φτάνει μέχρι ανάμεσα στα φρύδια και είναι γύρω στα 2cm πλατύ. Είναι πολύ άσχημο... Δε θέλω να μείνει με αυτό για πάντα ... δε λέει να φύγει ή να μειωθεί με τίποτα ενώ η γιατρός μας είχε πει ότι μέχρι το χρόνο θα φυ΄γει. Μη σας πω ότι φαίνεται και πιο πολύ!!! Καμιά εμπειρία έχετε εσείς? Πότε φεύγει? Κι αν δε φύγει φεύγει τουλάχιστον τελείως με Laser. pls help γιατί κοντεύω να σκάσω!

 

Νομίζω αυτό το αιμαγγείωμε το συγκεκριμένο που ενφανίζεται στο μέτωπο και είναι επίπεδο κάπως λέγεται...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....

και τα 2 μου παιδια εχουν αιμαγγειωματα...

 

η μεγαλη (4 χρονων) εχει ενα στο λαιμο σταθερο ολα αυτα τα χρονια...δεν μεγαλωενει και δεν ειναι φουσκωμενο η αναγλυφο....η παιδιατρος λεει να μην το πειραξουμε...ενας φιλος χειρουργος λεει οτι αφου κανουμε μαγνητικες εγκεφαλου και υπερηχους κοιλιας για να αποκλεισουμε κατι κακο να κανουμε λειζερ....

 

η μικρη εχει ενα στο χερι...και σε εκεινη ο χειρουργος προτεινει να γινουν τα ιδια...εξετασεις δηλαδη και μετα λειζερ....

 

αν εχετε καποιον γιατρο δερματολογο ή χειρουργο που να ειδικευεται σε τετοια θεματα, θα ηθελα να παρω μια δευτερη γνωμη.

 

ευχαριστω...

 

 

γιατί μαγνητικές εγκεφάλου??? Υπάρχει περίπτωση να σημαίνει κάτι το αιμαγγείωμα το εκγεννετοις που δεν μεγαλώνει και είναι επίπεδο???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας ο γιατρος μας εβαλε να κανουμε υπερηχο κοιλιας λόγω του αιμαγγειοματος που ειχε ο ενας γιος μου στο προσωπο διπλα απο το χειλακι του. Συνδεεται μου ειπαν με αιμαγγειοματα στο συκωτι , σπληνα κ.α. Ολα ομως ηταν οκ.

 

Τωρα στο θεμα του μεγεθους και χρωματος με τα χρονια(τωρα ειναι 6) εχει γινει πιο μικρο και ροζ. Μας ειπαε ο χειρουργος πως αν θελουμε μπορουμε με λειζερ να το αποχρωματισουμε σε καποια στιγμή, ααλα εγω δεν θα το πειραξω γιατι δεν ειναι αντιαισθητικό στη δικη μας περιπτωση. Ισα ισα ετσι ξεχωριζει απο τον διδημο αδελφο του. (ετσι τα ξεχωριζα απο νεογεννητα)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εμενα ειχαν και τα δυο μου παιδια και μεχρι τα 2 & 3 αντιστοιχως ειχαν εξαφανιστει. Της αδερφης μου ομως χρειαστηκε να παει σε ειδικο δερματολογο-εξειδικευμενο σε laser ΚΑΙ σε παιδια.

Αριστα αποτελεσματα. Στην Αθηνα ειναι. Δεν ξερω αν πρεπει να γραψω τ'όνομα του. Αν θελεις στο στελνω με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Εμας ο μικρος γεννηθηκε με αιμαγειωμα στο χερι. Η παιδιατρος μας ειπε οτι δεν ειναι κατι που πρεπει να μας ανησυχει κ θα εξαφανιστει μεχρι τα 3. Εμεις σαν νεοι γονεις θελαμε να παρουμε κ αλλη γνωμη. Στο μητερα παιδων που το πηγαμε στους δυο μηνες ο δερματολογος μας συνεστησε laser κ μαλιστα μας εδωσε κ την καρτουλα της κλινικης του που εχει στο κολωνακι. Τα πηρα στο κρανιο ναβαλω το παιδι δυο μηνων για laser; Πηρα κ τριτη γνωμη τη δερματολογο που μου ειχε αφαιρεσει μια ελια.Μου ειπε να μην ανυσηχουμε κ θα φυγει με τον καιρο.Οτι δλδ μας ειχε πει κ η παιδιατρος. Πριν μερικες μερες που του εκοβα τα νυχακια παρατηρησα οτι το αιμαγγειωμα εχει εξαφανιστει παντελως.Ο μικρος ειναι 20 μηνων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εμενα ειχαν και τα δυο μου παιδια και μεχρι τα 2 & 3 αντιστοιχως ειχαν εξαφανιστει. Της αδερφης μου ομως χρειαστηκε να παει σε ειδικο δερματολογο-εξειδικευμενο σε laser ΚΑΙ σε παιδια.

Αριστα αποτελεσματα. Στην Αθηνα ειναι. Δεν ξερω αν πρεπει να γραψω τ'όνομα του. Αν θελεις στο στελνω με πμ.

 

Θα ήθελα ναι. Τα δικά σου παιδιά τι αιμαγγείωμα είχαν? Στυο μέετωπο σαν τη δικιά μου???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί μαγνητικές εγκεφάλου??? Υπάρχει περίπτωση να σημαίνει κάτι το αιμαγγείωμα το εκγεννετοις που δεν μεγαλώνει και είναι επίπεδο???

Δεν ξέρω να σου πω. Εμένα ο δικός μου έχει και από τα δύο είδη, δηλαδή και επίπεδο που δεν μεγαλώνει και εξογκωματάκι που μεγαλώνει (το λεγόμενο σηραγγώδες). Τον έχουν δει δύο παιδίατροι, ένας παιδοδερματολόγος και ωριλάς. Μας είπαν ότι ενδέχεται να υπάρχουν εσωτερικά αιμαγγειώματα, αλλά δεν ξέρω αν αυτό το συμπεραίνουν από το είδος του αιμαγγειώματος ή από τη θέση του. Από εξετάσεις μας σύστησαν υπέρηχο εγκεφάλου, αλλά είχαμε κάνει για άλλο λόγο και βγήκε καθαρός, και εξέταση λάρυγγα, αλλά ο ΩΡΛ είπε όχι σε τόσο μικρό μωρό γιατί χρειάζεται αναισθησία, και αν υπάρχει αιμαγγείωμα στο λάρυγγα θα το καταλάβουμε από το βήχα του.

 

Ο ένας παιδίατρος λέει όταν μεγαλώσει λίγο το μωρό να κάνουμε θεραπεία με προπρανολόλη, οι άλλοι γιατροί είπαν να μην κάνουμε τίποτα και να το αφήσουμε να απορροφηθεί μόνο του. Η δερματολόγος θα μας ξαναδεί στο δίμηνο για επανεξέταση, πάντως κανείς δεν είπε τίποτα για εγχείρηση ή λέιζερ.

 

Βέρα, νομίζω ότι η γιατρός σου ήταν πολύ αισιόδοξη. Εμένα όλοι μου είπαν ότι μεγαλώνει τους πρώτους 6-12 μήνες και συνήθως φεύγει μετά τους 18 μήνες, αλλά μπορεί να κάνει και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Βέρα, νομίζω ότι η γιατρός σου ήταν πολύ αισιόδοξη. Εμένα όλοι μου είπαν ότι μεγαλώνει τους πρώτους 6-12 μήνες και συνήθως φεύγει μετά τους 18 μήνες, αλλά μπορεί να κάνει και χρόνια.

 

 

Χρόνια???? Πω πω .... μη μου λες τέτοια και δε μπορώ να το βλέπω εκεί στο μέτωπο. Της χαλάει όλη τη φατσούλα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, είναι αντιαισθητικά αυτά τα αιμαγγειώματα στο πρόσωπο. Αλλά σίγουρα υπάρχουν και χειρότερα, αυτό να σκέφτεσαι! Γιατί δεν την πας σε παιδοδερματολόγο να σου πει μια γνώμη; Ίσως να σου προτείνει θεραπεία με φάρμακο, που απ' ό,τι μας είπαν είναι αποτελεσματική στο 99% των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, είναι αντιαισθητικά αυτά τα αιμαγγειώματα στο πρόσωπο. Αλλά σίγουρα υπάρχουν και χειρότερα, αυτό να σκέφτεσαι! Γιατί δεν την πας σε παιδοδερματολόγο να σου πει μια γνώμη; Ίσως να σου προτείνει θεραπεία με φάρμακο, που απ' ό,τι μας είπαν είναι αποτελεσματική στο 99% των περιπτώσεων.

 

Γιατί μου έχει πει η παιδίατρος να περιμένουμε γιατί συνήθως φεύγει μόνο του κι έτσι κι άλλιώς και να πάω σε δερματολόγο μου είπε, το ίδιο θα μου πει. Οπότε περιμένω ... :-(

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας μετα απο τοσο καιρο μπηκα στο forum ξανα..

διαβασα το θεμα που ανοιξα πριν απο τρια χρονια και απλα θα ηθελα να σας ενημερωσω το αιμαγγειωμα μας εξαφανιστηκε τελειως, οποτε πριν παρετε γρηγορες αποφασεις κανετε μεγαλη υπομονη γιατι μπορει να υποχωρησει μονο του

οποτε κουραγιο

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...