Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι πρεπει να ξερουν οταν πανε νηπιαγωγειο?


Recommended Posts

Alcyon τέλεια! Έτσι έχει νόημα για το παιδί, είναι δική του η πρωτοβουλία και άρα και η ευχαρίστηση.

 

Προς θεού όμως, μη βάζετε τα παιδιά σας να αντιγράφουν λέξεις ή γράμματα ή γραμμούλες ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο από αυτές τις ασκήσεις που κυκλοφορούν κατά καιρούς. Είναι ό,τι χειρότερο. Σκεφτείτε την περπατούρα σαν αντιστοιχία και κακό στα ισχία κάνει και το παιδί δεν πρόκειται να περπατήσει αν δεν είναι πραγματικό έτοιμο και ώριμο. Η γραφή και η ανάγνωση είναι δημιουργία δεν είναι μηχανική κίνηση. Όταν τα διδάσκουμε μηχανιστικά μόνο (επανάληψη η μητέρα της μάθησης και της ανίας) το παιδί δεν αντλεί ικανοποίηση, γιατί δε δημιουργεί, άρα είναι πολύ πιθανό να απογοητευτεί και να τα παρατήσει.

 

Επίσης είναι άλλο πράγμα το αναγνωρίζει τα γράμματα και άλλο να μπορεί να τα σχηματίζει. Όσο για τη φορά αποτελεί μεν στόχο μας, αλλά αφότου το παιδί περάσει από άλλα στάδια πρώτα.

 

Όσο για τη συνάδελφο δυστυχώς είναι αρκετές εκείνες που νιώθουν ότι αντλούν κύρος από τη διδασκαλία της ανάγνωσης και της γραφής με πιο παραδοσιακούς τρόπους, ενώ κακά τα ψέματα η νοοτροπία της διδασκαλίας αλλάζει κατά καιρούς. Επιπλέον είναι πάρα πάρα πάρα πολλοί οι γονείς που επιμένουν σε αυτού του είδους την παραδοσιακή διδασκαλία, ακόμη κι αν εξηγήσεις το τρέχον πρόγραμμα αναλυτικά, με αποτέλεσμα πολλοί συνάδελφοι να υποκύπτουν. Το τι ακούω κάθε χρόνο που δε διδάσκω το α ή το 4 όπως στο παραπέρα νηπιαγωγείο( "που έχουν και τετράδιο αν θες να ξέρεις, ενώ εσείς εδώ δεν κάνετε τίποτα όλη μέρα") δεν μπορείτε να φανταστείτε. Όμως έχω τη συνείδησή μου καθαρή, γιατί κάνω αυτό που επιτάσσει η τρέχουσα τάση της επιστήμης μου. Όταν αλλάξει, θα φροντίσω να το πάρω χαμπάρι εγκαίρως και να αλλάξω κι εγώ.

 

Κι ένα τελευταίο. Ένας πολύ μεγάλος αμερικανός παιδαγωγός, ο οποίος έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα με το ζήτημα του γραπτού λόγου, έγραψε κάποτε ότι "ένα παιδί μπορεί να κάνει τα πάντα για να ικανοποιήσει το δάσκαλο ή το γονιό και να τα καταφέρει κιόλας, αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει πράγματι να κάνει τα πάντα".

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να πω κάτι ακόμα.... που δεν περίμενα πως θα το έκανα, αλλά όμως το έκανα. (Σημ.: Τα παιδιά είναι 3.5 ετών τα δίδυμα και 2 ο μικρούλης).

 

Έχοντας διαβάσει όλα αυτά για τα γράμματα και τη γραφή έλεγα δε θα ασχοληθώ με το θέμα. Όταν έρθει ο καιρός, ας πάνε στο σχολειο κτλ.

 

Μια μέρα έβλεπε η μια μου κόρη που έγραφα και με ρώτησε τι κάνω. Της απάντησα πως γράφω γραμματάκια. Της έκανε εντύπωση και μου ζήτησε να κάνει κι εκείνη. Δεν το σκέφτηκα, πήρα το χέρι της και γράψαμε μαζί τα ονόματά μας. Μετά μου ζήταγε κι άλλα ... κι άλλα κτλ.

 

Αυτό επαναλαμβανόταν καθημερινά σχεδόν. Μέχρι που βαρέθηκα να γράφω ξανά και ξανά γραμματάκια. Γιατί παράλληλα έβλεπαν και τα άλλα και μου ζητούσαν κι εκείνα. Κατεληγα λοιπόν να ασχολούμαι με γραφή περίπου 2 ώρες συνολικά (2-3 λέξεις με το ένα, μετά 2-3 λέξεις με το άλλο ... άλλες 2-3 με το τρίτο και μετά ... πάλι από την αρχή!)

 

Τους πήρα μια αφήσα με την αλφάβητο. Με ρώτησαν τι είναι...

Τους είπα τα γραμματάκια. Που έχουν όνομα π.χ. "άλφα", αλλά η φωνούλα που κάνουν είναι "α". Και πως κάνουν παρέα όλα μαζί και μπαίνουν στη σειρά. Όταν μπαίνουν στη σειρά, λένε τη φωνή τους δυνατά.... (έκανα πρακτική στο όνομά τους).

 

Μετά... το άφησα εκεί. Δεν ασχολήθηκα άλλο.

Όταν με έσκασαν πάλι στην αντιγραφή... και δεν άντεχα... Τους πήρα μια ιχνηλασία. Δεν τους είπα τίποτα για το τι να κάνουν. (Ααα μόνο πως είναι "ποταμάκια"=τα ίχνη που μπορούμε να τα γεμίσουμε με "χρωματιστό νερό"=μαρκαδόροι).

 

Η μία που είχε πιο ζωηρό ενδιαφέρον... κάθησε και τα έφτιαξε. :shock: Φυσικα ότι ήθελε, όσο ήθελε και όπως ήθελε.

Η άλλη που δεν την ενδιέφερε και τόσο... τα ζωγράφησε με άλλο τρόπο (π.χ. γέμισε τα "ο" με χρώμα :lol:)

Στον πιο μικρό δεν πήρα ιχνηλασία, αλλά μπλοκ με σκίτσα.

Φυσικά θαυμασμό και επιβράβευση πήραν όλοι! :D Αφού δεν είχα βάλει στόχο, ότι και αν έκαναν ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ! :D

 

Μετα (από πολλεεεεςςς μέρες)... είδα πως μου έφτιαξαν για ζωγραφιά ένα μεγάλο γράμμα!:shock: Φυσικά τις επιβράβευσα, αλλά δεν τους ζήτησα να μου φτιάξουν άλλο.

 

Από τη μια λέω οκ... θα βαριούνται ίσως κτλ... από την άλλη πώς να πω "όχι" σε κάτι που μου ζητάνε και έχουν έντονο ενδιαφέρον; Τα αφήνω να με οδηγήσουν. Δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά αφού εισπράττω χαρά, ικανοποίηση, περιφάνια και γενικά θετική αντίδραση, θεωρώ πως κινούμαι σε καλά πλαίσια. Τώρα για το αν θα βαριούνται στο σχολείο... χμμμμ πιστεύω πως τότε ίσως να επιδωθούν στο να γράφουν... "όμορφα" γραμματάκια.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αλκυον, μια χαρά ακούγονται εχμ διαβάζονται όλα αυτά.Ακριβώς γιατί το ζήτησαν τα παιδιά και δεν τους δόθηκε μανιέρα. Οι δικές μου οι ενστάσεις έρχονται όταν ο Αλέξανδρος ετών 5 τσακωνόταν άγρια με τη μητέρα του κι έβγαζε τρομερή αντίδραση σε όλα, καθώς δεν είχε κάνει την εργασία της ημέρας που του είχε βάλει εκείνη (να γεμίσει μια σελίδα με γραμμούλες που πάνε έτσι /////// και την επόμενη με γραμμούλες που πάνε έτσι \\\\\\) και το χειρότερο ήταν ότι θα τον μάλωνε κιόλας η δασκάλα (ε, ναι εγώ πώς με κόβετε με αυτά που λέω τόσο καιρό) αν δεν το έκανε.

 

Πρώτα πρώτα μη μου βάζετε λόγια στο στόμα μου μαντάμ :) και δεύτερον τι κάθομαι και σκάω με συναντήσεις κόντρα συναντήσεις παραδείγματα και προτάσεις για δουλειά με τα παιδιά στο σπίτιγια να ενισχύσω τον αναδυόμενο αλφαβητισμό, όταν εσύ με ακυρώνεις έτσι. Ε; ε; ε;

(η περίπτωσή μου είναι κλινική το ξέρω, αλλά κάντε λίγο κουράγιο είμαι στον ένατο, θα μου περάσει χε χε)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Άσχετο, αλλά τελικά μου φαίνεται ότι τα αγόρια μαθαίνουν πιο νωρίς τα χρώματα από τα κορίτσια... Εμπειρικά το λέω, δεν ξέρω αν αποδεικνύεται και επιστημονικά....

 

 

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχα και εγω δεν ξερω να σου πω για τις μικρες ηλικίες αλλα στις μεγάλες ........ τελείως σκραπες είναι: 10 χρωματα και αν τα ξερουν (ανοιχτο πρασινο λενε και οχι λαχανι)

εχουμε ρήξει γελιο με την κουμπαρα μου κι τους αντρες μας!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

http://www.letteroftheweek.com/letterA.html'>http://www.letteroftheweek.com/letterA.html

 

δείτε εδώ πως μαθαίνουν τα γράμματα στο εξωτερικό, στο νήπιο.

ένα ένα, ένα κάθε μια δύο ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ....... και είναι λίγα τα θέματα αυτά που γράφει το συγκεκριμένο.

 

http://www.letteroftheweek.com/ εχει πολλές ιδέες, αλλά οι ηλικίες για τα οποία τις γράφει είναι εντελώς εξαρτώμενες και απο την ανάπτυξη του παιδιού. και τα περισσότερα, τα έχει ένα δύο χρόνια νωρίτερα απο ότι στην πραγματικότητα μπορούν και είναι άνετα η πλειοψηφία των παιδιών...

 

 

Πάντα διαβάζω με ενδοιαφέρον τα ποστ σου. Ακόμη μια φορα με εξεπληξες. Διαφωτιστική ιστοσελίδα αλλα απο τα 2 λεπτα που εριξα μια ματια είδα οτι μιλάνε για μάθηση απο 2 ετών????

εσυ θεωρείς οτι σε μια τέτοια δομή θα μπορούσαμε εφόσον και το παιδί το ζητά να δείξουμε κάποια πραγματα στο παιδί μας????

προσωπικα την προηγούμενη βδομαδα εκανα μια βολτα και αγορασα βιβλία που είναι εισαγωγικά στην γραφή και αναγνωση και είναι με αυτοκολλητα, δακτυλομπογιές ζωγραφιές, πλαστελίνες, χαρτοκοπτική και χρειάζεται να ταιριάξεις το ζωάκι με την τροφή του, ή να ενώσεις τελίτσες, ή να λύσεις λαβύρυνθο, κλπ τέτοια. Για αυτα τι εχεις να πεις?

 

ΥΓ: η κορούλα μου είναι 3ετων και 9 μηνών και μου ζητάει απο περισυ να μαθει να διαβάζει μόνη της, φυσικά και δεν μπηκα στην διαδικασία όμως της είπα κάποιες φορές τι "φασαρια" (ηχο) κάνουν κάποια γραμματάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

Η ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ η φαντασία, ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ καλλιεργούνται μέχρι και την νηπιακή ηλικία. ΤΟ ΝΗΠΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΘΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΝΝΟΙΕΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. Στο δημοτικό, ΤΕΛΟΣ με αυτές τις έννοιες. Οτι δουλειά έχει γίνει σε αυτό το επίπεδο στα παιδιά ΕΚΕΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.

 

Προωθούμε την αγάπη του για τα βιβλία και το κάνουμε να καταλάβει και να νοιώσει γιατί αξίζει να μάθει αργότερα (στο Δημοτικό) να διαβάζει. (όχι για να μάθει να διαβάζει!)

 

πως μπορούμε να προσεγγίσουμε και να μεταδώσουμε στο παιδί τα παραπάνω ???? ειλικρινά με ενδοιαφέρει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...