Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ηλικία εμβρύου: 7 εβδομάδες, Εβδομάδα κύησης: 12η....Γίνεται;


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλημέρα... Χθες επισκέφτηκα τον γυναικολόγο μου ο οποίος δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο κι έτσι μου είπε να τον επισκεφθώ εκεί. Λοιπόν, κάνω το δεύτερο μου υπερηχογράφημα όπου βλέπουμε το μωράκι και ακούμε την καρδιά του, όλα φυσιολογικά και μετρώντας το μωρό μου λέει: Η ηλικία του εμβρύου σου είναι 7 εβδομάδες.Όλα καλά μέχρι εδώ, κατεβαίνω λοιπόν στα εξωτερικά μετά από υπόδειξη του γυναικολόγου μου για να κάνω καρτέλα παρακολούθησης, καθώς είχα κάνει και κάτι εξετάσεις που μου είχε ζητήσει και μετράνε την τελευταία περίοδο (25/9), μέρες κύκλου (34) και μου λένε είστε στην 12η εβδομάδα κύησής...Μα γίνεται;Ειλικρινά δεν είναι και κάτι περί φόβου, αλλά έχω σκάσει, μετράω ξαναμετράω και δεν μου βγαίνει με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!Νομιζω οτι εκαναν λαθος οι αλλοι που σου ειπαν οτι εισαι στην 12η βδομαδα γιατι και εγω τσ μετρησα και δεν βγαινει....Μαλλον αντι να το μετρησουν απο 25/9 μετρησαν απο 25/8 και τους βγηκε ετσι αλλιως δεν ξερω πως το βγαλανε 12 βδομαδες!Οπως και να εχει το λαθος δικο τους ειναι εσυ μια χαρα εισαι στις εβδομαδες σου!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Νομιζω οτι εκαναν λαθος οι αλλοι που σου ειπαν οτι εισαι στην 12η βδομαδα γιατι και εγω τσ μετρησα και δεν βγαινει....Μαλλον αντι να το μετρησουν απο 25/9 μετρησαν απο 25/8 και τους βγηκε ετσι αλλιως δεν ξερω πως το βγαλανε 12 βδομαδες!Οπως και να εχει το λαθος δικο τους ειναι εσυ μια χαρα εισαι στις εβδομαδες σου!

 

Angel306, σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Γιατί κι εγώ δεν μπορούσα να το βγάλω με τίποτα!!!Δεν πίστευα όμως ότι μπορεί να είναι τόσο αφηρημένα τα άτομα..Την άλλη φορά που θα πάω θα τους το πω, να το διορθώσουν, γιατί μπορεί να με βάλουν να γεννήσω αρχές Ιούνη σκεφτόμενοι ότι άργησα κιόλας:shock:!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτοι να τους πεις. Αυτά τα πράγματα τα τσεκάρουν δυο και τρεις φορές. Σήμερα είσαι 7 εβδομάδων και 6 ημερών ακριβώς. Οπότε το μωράκι σου είναι μια χαρά.

Σου εύχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και να το απολαύσεις όσο μπορείς!

CzyLp3.png
Link to comment
Share on other sites

kalispera akrivos to idio thema exw k egw!

sumfona me tin teleutaia periodo eimai simera 11 evdomadon enw ston uperixo to emvruo einai stin 9!

auto sumvainei giati den exw statheri periodo k giati profanos h sullipsi egine kathisterimena!h xoriaki mou stis 14/11 htan 178000!enas theos xerei ti sumvainei!perimanw k egw na xanakanw uperixo!mou exoun kleisei papp-a stis 7/12 enw kanonika htan programmatismeno gia 9/11!

episis o giatros mou(se dimosio k mena episis) mou eipe pos simvainei kamia fora to emvruo na einai mikrotero apo to anamenomeno k den uparxei logos anisixias!

ola kala tha pane min anisixeis!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera akrivos to idio thema exw k egw!

sumfona me tin teleutaia periodo eimai simera 11 evdomadon enw ston uperixo to emvruo einai stin 9!

auto sumvainei giati den exw statheri periodo k giati profanos h sullipsi egine kathisterimena!h xoriaki mou stis 14/11 htan 178000!enas theos xerei ti sumvainei!perimanw k egw na xanakanw uperixo!mou exoun kleisei papp-a stis 7/12 enw kanonika htan programmatismeno gia 9/11!

episis o giatros mou(se dimosio k mena episis) mou eipe pos simvainei kamia fora to emvruo na einai mikrotero apo to anamenomeno k den uparxei logos anisixias!

ola kala tha pane min anisixeis!

Στην κοπελα μπερδεψαν την ημερομηνια δηλαδη την υπολογησαν λαθος οχι οτι το εμβρυο φαινοταν πιο μικρο!Και εμενα η δικια μου ειναι περιπου μια βδομαδα μικροτερη σε σχεση με την τελευταια περιοδο και οπως και σε σενα μαλλον η συλληψη εγινε αργοτερα

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα Κοριτσια και απο μενα.... εχω συμφωνα με την τελευται περιοδο ειμαι 10 εβδομαδων αλλα στον υπερηχο φαινομαι 11 ειναι δυνατον να εγινε η συληψη πριν την περιοδο?

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κοριτσια και απο μενα.... εχω συμφωνα με την τελευται περιοδο ειμαι 10 εβδομαδων αλλα στον υπερηχο φαινομαι 11 ειναι δυνατον να εγινε η συληψη πριν την περιοδο?

απλά το έμβρυο είναι πιό ανεπτυγμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κορίτσια καλημερα!Ειμαι και εγω σχετικα καινουρια στο φορουμ και εχω εκφρασει και εγω προσφατα τις ανησυχιες μου για την δικη μου εγκυμοσυνη και σε αλλα φορουμ!Είμαι βεβαιη οτι ο κυκλος μου ειναι 32 ημερων!Εχοντας το ενστικτο οτι εμεινα εγκυος ,εκανα πρωτη φορα το τεστ εγκυμοσυνης 6-7 μερες μετα απο καποιες επαφες με το συντροφο μου ,γνωριζοντας οτι τα συγχρονα τεστ δειχνουν σχετικα νωρις μετα τη συλληψη!Εννοειται οτι βγηκε αρνητικο!πΡοφανως και βιαστηκα!Παρολ αυτα δεν τα βαλα κατω και ξαναπροσπαθουσα εκεινο το διαστημα!Περιμενα περιοδο 21 Ιανουαριου ,δεν ειδα περιοδο και ετσι μετα απο 3 μερες πηρα το τεστ οπου εδειξε θετικο!Ημουν στην πεμπτη βδομαδα οπου και επισκεφτηκα το γυναικολογο μου που διεγνωσε και για πρωτη φορα την εγκυμοσυνη μου!Στη 2η επισκεψη ο γιατρος αρχισε να ανησυχει οτι κατι δεν παει καλα!Του φανηκε μικρη η αναπτυξη του εμβρυου σε σχεση με την ηλικια κυησης που μεχρι τοτε ηταν 7 εβδομαδες!Την 8η βδομαδα ξαναπηγα και παλι συνεχισε να μου λεει τα ιδια πραγματα και ακομη χειροτερα!Μου μιλησε για αποξιση,για αποβολη,για χρωματοσωματα και ανωμαλιες ,γενικα με εριξε στα πατωματα!Παρολ αυτα δεν τα βαλα κατω και πηγα και σε 2ο γιατρο!Ο 2ος γιατρος με ρωτησε ποσων βδομαδων ειναι ο κυκλος μου και γενικα με εξεταζε αρκετη ωρα!Η απαντηση του ηταν οτι δεν βλεπει κατι το κακο σε αυτη την εγκυμοσυνη,και το γεγονος οτι το εμβρυο δεν συμβαδιζει με την ημερομηνια κυησης οφειλεται στην αργη συλληψη και στο μεγαλο κυκλο περιοδου!Ο 1ος γιατρος ουδεποτε δεν εκατσε να ασχοληθει με τον κυκλο μου ,παρα μονο την πρωτη φορα που απλα με ρωτησε ποσων βδομαδων ειναι ο κυκλος μου!Το Σαββατο θα ξαναπαω να με δει ο πρωτος γιατρος και πολυ φοβαμαι οτι και παλι θα μου πει κακα πραγματα!Ο 2ος γυναικολογος με βαση τις μετρησεις του το εμβρυο ειναι 7 εβδομαδων και 2 ημερων και η ηλικια κυησης 9 εβδομαδων,δεν το βρισκει ομως κακο,απ τη στιγμη που υπαρχει αναπτυξη και εξελιξη και κυριως η καρδιακη λειτουργια βελτιωνεται οσο περνα ο χρονος.Αντιθετα ο πρωτος γυναικολογος μετρα αυτη την κυηση 9 εβδομαδων με βαση την προηγουμενη περιοδο και ουδεποτε δεν μου ειπε ποιας ηλικιας ειναι το εμβρυο και ουτε εκατσε να ασχοληθει γτ θεωρει οτι η εξελιξη της κυησης δεν ειναι αυτη που θα επρεπε απο τη δευτερη επισκεψη !Δεν ξερω ποιον να πιστεψω κοριτσια!Ειμαι σε απογνωση!Είναι δυνατον ενας γιατρος να μπορει να βγαλει συμπερασματα απο την 7η εβδομαδα και να θεωρει οτι η εγκυμοσυνη αυτη ειναι 50-50 για να εξελιχθει.Εσεις τι λετε;Βοηθηστε με!

Link to comment
Share on other sites

Iωάννα-Μαρία εύχομαι να έχεις μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Γιατί δεν μένεις με το γιατρό που σου εμπνέει μεγαλύτερη σιγουριά. Εμένα σε κάποια παλλίνδρομη που είχα, με άφησε και 10 ημέρες περίπου ο γιατρός μου να δει πως θα προχωρήσει, με προειδοποίησε ότι κάτι δεν πάει καλά και όντως είχε δίκιο!

Στη τρίτη μου εγκυμοσύνη είχε περίπου μία εβδομάδα καθυστέρηση η ανάπτυξη του μωρού, στο πρώτο υπέρηχο αλλά μετά εξελίχθηκαν όλα φυσιολογικά. Δηλαδή πήγα για καρδιακή λειτουργία δεν την ακούσαμε και μου είπε "έλα σε καμιά εβδομάδα, μήπως έχει γίνει καθυστερημένη σύλληψη" και πράγματι το μωρό μου για 9 μήνες, έμεινε εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...