Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΣΕ ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ;


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα τις γνώσεις μαμάδων και μπαμπάδων με πρόωρα μωράκια που είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Στις 29 Απριλίου γέννησα τον γιο μου, πρόωρα την 25η εβδομάδα. Σήμερα μου ανακοινώθηκε από την υπηρεσία μου ότι δεν δικαιούμαι τους 2 μήνες άδειας λοχείας πριν τον τοκετό επειδή γέννησα πρόωρα. Έχετε κάποια αντίστοιχη εμπειρία, γνωρίζετε αν υπάρχει και ποια είναι η σχετική νομοθεσία; Ευχαριστώ πολύ

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι 5 μήνες που δικαιούμαστε ως άδεια λοχείας είναι 2 μήνες πριν και 3 μήνες μετά την Π.Η.Τ. Σύμφωνα με την υπηρεσία μου, επειδή γέννησα πρόωρα δεν δικαιούμαι τους 2 μήνες πριν τον τοκετό. Γι΄αυτό ρωτάω μήπως κάποια μαμά έχει αντίστοιχη εμπειρία ή ξέρει την νομοθεσία για να κάνω αν πρέπει ένσταση.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

οι 2 μηνες πριν τον τοκετο (8ος και 9ος) ονομαζονται αδεια κυησης. αδεια λοχειας ειναι οι 3 μηνες μετα τον τοκετο. αν θυμαμαι καλα ειχα βρει παλιοτερα στο http://www.alfavita.gr οτι σε περιπτωση προωρου τοκετου δικαιουμαστε τους 3 μηνες λοχειας. δε θυμαμαι να ελεγε κατι για αδεια κυησης. παντως αν θες κοιτα αυτο το site γιατι κι εγω τα διαβασα πριν καιρο και δεν ειμαι 100% σιγουρη για το νομο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τις γνώσεις μαμάδων και μπαμπάδων με πρόωρα μωράκια που είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Στις 29 Απριλίου γέννησα τον γιο μου, πρόωρα την 25η εβδομάδα. Σήμερα μου ανακοινώθηκε από την υπηρεσία μου ότι δεν δικαιούμαι τους 2 μήνες άδειας λοχείας πριν τον τοκετό επειδή γέννησα πρόωρα. Έχετε κάποια αντίστοιχη εμπειρία, γνωρίζετε αν υπάρχει και ποια είναι η σχετική νομοθεσία; Ευχαριστώ πολύ

 

εάν γεννήσεις πρόωρα οι ημέρες της αδείας κύησης που δεν έλαβες μεταφέρονται και προστίθενται στην άδεια λοχείας. Με λίγα λόγια δεν τις χάνεις.

Αύριο που θα πάω στη δουλειά θα βρω την εγκύκλιο και θα στην γράψω. ¨οτι θέλει ο καθένας μου φαίνεται κάνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβώς όπως τα λέει η eft είναι μη σε κοροϊδέψουν πρόσεχε, το ίδιο κι όταν γεννήσεις μετά την ΠΗΤ παρατείνεται η κύησης όσες μέρες παραπάνω χρειαστεί μέχρι να γεννήσεις και άρα και η λοχείας παρατείνεται όσες μέρες καθυστέρησες να γεννήσεις μετά την ΠΗΤ δεν χάνεται ούτε μία μέρα

Link to comment
Share on other sites

Στις υπαλλήλους που κυοφορούν χορηγείται άδεια μητρότητας τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Όταν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλιστεί συνολικός χρόνος άδειας πέντε (5) μηνών (άρθρο 52, παρ. 2 του Ν 3528/07).

 

Μου συνέβη κι εμενα που γεννησα στην 31η εβδομαδα κι εμεινα σπιτι για 5 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...