Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ+ΣΚΑΛΑ...ΤΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους...

Συλλογιζόμενη πως σε λίγους μήνες ο καιρός "ανοίγει" και μαζί με αυτόν θα ανοίξουν και οι μπαλκονόπορτες μας...έχω μπει στην διαδικασία να σκέφτομαι τι να βάλω στα μπαλκόνια για προστασία... Βλέπω αυτά που είναι σαν σίτες τα πράσινα πλαστικά...αλλά δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη...τα θεωρώ ευλίγιστα...υπάρχουν κάποια που είναι πιο πυκνή η πλέξη τους...και είναι σε πιο διακριτικά χρώματα...Ξέρετε, γενικά που μπορώ να βρω τέτοια είδη; Σε χρωματοπωλεία τα πουλάνε; (άσχετη τελείως). Επίσης, μένω στον 2ο όροφο και θέλω πορτάκι για την σκάλα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...(όσο γίνεται δηλαδή). Η σκάλα απο την μια μεριά είναι τοίχος αλλα απο την άλλη είναι κάγκελο (το λεγόμενο "φανάρι"της σκάλας). Τα πορτάκια που έχω δει είναι για σκάλες που έχουν αριστερά και δεξιά τοιχο..έχουν κάτι σαν βίδες που "τεντώνουν" την πόρτα και εφάπτονται καλά... Τώρα για την δική μου περίπτωση τι να πάρω; Επιπροσθέτως, στην ταράτσα έχουμε roof garder και ως επι το πλείστον το καλοκαίρι θα είμαστε εκεί...Η ταράτσα κάτω έχει πλακάκια...και φοβάμαι μην σκοντάφτει πουθενά ή αν ακόμη μπουσουλάει νομίζω πως θα είναι επίπονο για τα γονατάκια του... Πώς μπορώ να τον περιορίσω λιγάκι..αλλά λιγάκι...γιατί αν ήταν πολύ..τον έβαζα μέσα στο πάρκο να παίζει... Σκέφτηκα να βάλουμε αυτά τα αφρωδη μεγάλα παζλ που ήδη έχουμε...αλλά πώς να τον περιορίσω σε αυτά τα πλαίσια...να μην περάσει δηλ. την νοητή γραμμή των πάζλ;

Προβληματισμούς που τους έχω πρωί πρωί...έλεος..

Σας ζάλισα πάλι ε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Στο δικό μας μπαλκόνι, στα κάγκελα δεν έχουμε βάλει δίχτυ, το θεωρώ αντι-αισθητικό, αλλά μια πλαστική διαφάνεια αρκετά σκληρή! Είναι αόρατη τόσο από το δρόμο, όσο και από εμάς που μένουμε σπίτι. Είναι πολύ διακριτικό! Πιάνει από κάτω και έχει όσο ύψος θέλω εγώ.

Όσον αφορά τη σκάλα, επειδή μένω σε μεζονέττα, έχουμε εσωτερική σκάλα. Πήγα στα ΙΚΕΑ και βρήκα ένα προστατευτικό πορτάκι και μπαίνει στην αρχή και στο τέλος της σκάλας!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Θαυματακι...το ειχα ξαναδει που το ειπες αυτο...για τα μπαλκονια λεω...

Ερωτηση:Αφου το 'πλαστικο" ας το πουμε ετσι ειναι εκει μονιμα....πως το καθαριζεις...την επιφανεια που μπορει να βρεχεται,σκονιζεται κλπ...??

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Θαυματακι...το ειχα ξαναδει που το ειπες αυτο...για τα μπαλκονια λεω...

Ερωτηση:Αφου το 'πλαστικο" ας το πουμε ετσι ειναι εκει μονιμα....πως το καθαριζεις...την επιφανεια που μπορει να βρεχεται,σκονιζεται κλπ...??

Μια χαρά καθαρίζεται βρε συ.... Με ένα βρεβμένο vitex ''τζάμι'' γίνεται!:-D

Φαντάσου το σα τζάμι, μόνο που δεν είναι γυάλινο, αλλά πλαστικό....;)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Thaumataki απο που το εχεις παρει?παει με το μετρο?ερχονται κ στο τοποθετουν

Ο άντρας μου το 'χε πάρει από μια αποθήκη με χρώματα κι όλα τα συναφή στη Βαρυμπόμπη.... Την άλλη βδομάδα, που έρχομαι Ελλάδα θα κοιτάξω τη κάρτα και θα σου στείλω π.μ. με όλα τα σχετικά στοιχεία εάν ενδιαφέρεσαι. Ναι, με το μέτρο πάει!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά καθαρίζεται βρε συ.... Με ένα βρεβμένο vitex ''τζάμι'' γίνεται!:-D

Φαντάσου το σα τζάμι, μόνο που δεν είναι γυάλινο, αλλά πλαστικό....;)

 

 

και απο που το αγοραζουμε αυτο αν επιτρεπεται.εγω μενω επαρχια και τα πραγματα,οσο να ναι, ειναι πιο περιορισμενα εδω.

Link to comment
Share on other sites

και απο που το αγοραζουμε αυτο αν επιτρεπεται.εγω μενω επαρχια και τα πραγματα,οσο να ναι, ειναι πιο περιορισμενα εδω.

Θα ενημερωθώ Στελλίτσα και θα σου πω και σένα, εφόσον μένεις επαρχία!:D

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ,ναι ενδιαφερομαι παρα πολυ,γιατι θελω να βαλω στο μπαλκονι,κ στην εσωτερικη σκαλα εχω βαλει πορτακια αλλα στον 2οροφο που εχω καγκελα ανετα σκαρφαλωνει ο μικρος κ απο κατω ειναι μαρμαρινη σκαλα,οποτε αντι να βαλω καγκελα νομιζω οτι θα ηταν οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στείλε μου κι εμένα πμ για το πλαστικό! Εγώ έχω δίχτυ όμως θέλει ανακαίνιση γιατί μετά από 3 χρόνια το έχει κάψει ο ήλιος:( Έχω σκοπό να το αντικαταστήσω μόλις ανοίξει ο καιρός.. Να σε ρωτήσω, πώς στηρίζεται αυτό το πράγμα; Είναι μονοκόματο ή σε "φύλλα"; Βλέπεις έχω τέντες και στο δίχτυ έχω ανοίξει 2 τρύπες για να περνάει το χέρι μου και να τις δένω, μ' αυτό πώς γίνεται;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Ό,τι στοιχεία έχω θα τα αναφέρω τότε εδώ, εφόσον ενδιαφέρεστε πολλές!:D(Ελπίζω να μη θεωρξθεί όμως διαφήμιση... :roll:)

Roary, εμένα επειδή είναι πολλά μέτρα το μπαλκόνι, είναι ''χωρισμένο'' σε τρία ίσα τμήματα το πλαστικό. Κάθε τμήμα ενώνει με το άλλο όπως ενώνονται οι πόρτες με τη κάσα (δε ξέρω πως τα λένε, ελπίζω να κατάλαβες...:() Το ύψος το καθορίζεις εσύ, άμα δε θες να έχει πρόβλημα με τις τέντες σου!;)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Θαυματακι...εισαι θαυμα!!!

Δεν νομιζω οτι θα θεωρηθει διαφημιση!

Γραψε στοιχεια,υλικο γιατι κι εγω επαρχια ειμαι...και το θελω για να μην βαζω καγκελα στο καινουργιο σπιτι...

Δεν μου λες...το εχεις πιαμενο απο κατω...

Να σε βαλω σε ενα ξτρα κοπο???

Αν εχεις ορεξη και χρονο δεν μας βγαζεις μια φωτο ενα μερος απ το μπαλκονι σου???Να δω πως φαινεται??

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Θαυματακι...εισαι θαυμα!!!

Δεν νομιζω οτι θα θεωρηθει διαφημιση!

Γραψε στοιχεια,υλικο γιατι κι εγω επαρχια ειμαι...και το θελω για να μην βαζω καγκελα στο καινουργιο σπιτι...

Δεν μου λες...το εχεις πιαμενο απο κατω...

Να σε βαλω σε ενα ξτρα κοπο???

Αν εχεις ορεξη και χρονο δεν μας βγαζεις μια φωτο ενα μερος απ το μπαλκονι σου???Να δω πως φαινεται??

Οκ, θα σε καλύψω!!!:P Από Παρασκευή όμως που θα 'μαι Ελλάδα!!!!!:D

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

ενδιαφερομαι κι εγω για το διαφανο σκληρο διαφανες πλαστικο για τα μπαλκονια, αν βρηκατε καμια ακρη στειλτε και σε μενα πμ ή βαλτε το στο θεμα να διαβασουμε!:D

ανοιγει ο καιρος και ετοιμαζουμε τις βεραντες....καταλαβαινετε...:D

Link to comment
Share on other sites

Κ για τις σκαλες οταν απο τη μια ειναι τοιχος αλλα απο την αλλη οχι? Εχετε κατι να προτεινετε? Γενικα σε ποια μαγαζια ειναι καλυτερα να απευθυνθω? Το mothercare η το Λητω ειναι επαρκη? Επισης εχουμε κηπο κ μια σκαλα αναμεσα στον κηπο που καταληγει στην κυρια εισοδο αλλα στην αρχη της δεν εχει καθολου τοιχο (λιγο μπερδεμενα το περιγραφω ε?). Γενικα ειναι τοσα τα σημεια που πρεπει να προσεξουμε....εσεις καλυψατε τα παντα? Απο το σαλονι για να πας στην τραπεζαρια υπαρχει ενα σκαλακι (ειναι σε υπερυψωμενο επιπεδο). Εχει κμ παρομοια περιπτωση? Ουφ...Ευχαριστω πολυ¨)

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ για τις σκαλες οταν απο τη μια ειναι τοιχος αλλα απο την αλλη οχι? Εχετε κατι να προτεινετε? Γενικα σε ποια μαγαζια ειναι καλυτερα να απευθυνθω? Το mothercare η το Λητω ειναι επαρκη? Επισης εχουμε κηπο κ μια σκαλα αναμεσα στον κηπο που καταληγει στην κυρια εισοδο αλλα στην αρχη της δεν εχει καθολου τοιχο (λιγο μπερδεμενα το περιγραφω ε?). Γενικα ειναι τοσα τα σημεια που πρεπει να προσεξουμε....εσεις καλυψατε τα παντα? Απο το σαλονι για να πας στην τραπεζαρια υπαρχει ενα σκαλακι (ειναι σε υπερυψωμενο επιπεδο). Εχει κμ παρομοια περιπτωση? Ουφ...Ευχαριστω πολυ¨)

εχω τετοια εσωτερικη σκαλα μεσα στο σπιτι (απο τη μια τοιχος αλλα απο την αλλη οχι).

χρησιμοποιησα πορτακι απο το ΛΗΤΩ και ξεκιναει απο το 3ο σκαλι. απο εκει και πανω υπαρχει τοιχος εκατερωθεν. δεν υπηρχε αλλη λυση, το ειχαμε ψαξει αρκετα..

 

για το ενα σκαλακι τραπεζαρια-σαλονι δεν νομιζω οτι αξιζει να κανεις κατι..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Eve. Κ εμας απο το τριτο σκαλι ξεκιναει τοιχος απο τη μια κ τζαμι απο την αλλη οποτε μαλλον εκει θα βαλω το πορτακι (ελπιζω να πιανει). Θα παω στα Λητω να δω τι υπαρχει. Το πιο επικινδυνο παντως ειναι ο κηπος που ειναι σε ανισα επιπεδα κ προς το παρον δε βλεπω κμ λυση....

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 χρόνια μετά...
Στο δικό μας μπαλκόνι, στα κάγκελα δεν έχουμε βάλει δίχτυ, το θεωρώ αντι-αισθητικό, αλλά μια πλαστική διαφάνεια αρκετά σκληρή! Είναι αόρατη τόσο από το δρόμο, όσο και από εμάς που μένουμε σπίτι. Είναι πολύ διακριτικό! Πιάνει από κάτω και έχει όσο ύψος θέλω εγώ.

Όσον αφορά τη σκάλα, επειδή μένω σε μεζονέττα, έχουμε εσωτερική σκάλα. Πήγα στα ΙΚΕΑ και βρήκα ένα προστατευτικό πορτάκι και μπαίνει στην αρχή και στο τέλος της σκάλας!

 

 

Πόσο έκανε;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο έκανε;

 

Πορτούλες βρίσκεις από 30? και μπορεί να φτάσει η τιμή τους και πάνω από τα 100? που το βρίσκω υπερβολικό.

 

Candy 1234 για το μπαλκόνι έχεις σκεφτεί τα πρόσθετα προστατευτικά κάγκελα? Εγώ τέτοια έχω βάλει + καλάμια για να μην πετάγονται πράγματα από κάτω! Το δίχτυ και μένα δεν μου αρέσει.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...