Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πληρης ανυπακοη...η δικη μου συνειδηση δεν θα το αντεχε με τιποτα...κ ακομα χειροτερα να πω ψεματα του παπα....με τιποτα....!δεν θα κοιμαμαι ησυχα πια...

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

χαχαχα!!σοκαρα ε??:rolleyes:

 

μα αυτη ειναι η αληθεια μου!!να μαθω οτι δεν γινεται κ μετα ν'αλλαξω εκκλησια??στο πισω μερος του μυαλου μου θα το εχω συνεχεια οτι κατι δεν κανω καλα!!

κ απ'την αλλη να πω ψεματα??δηλαδη να παω να βαφτισω κ να εχω ηδη διαπραξει την αμαρτια του ψευδους στον παπα??με τη ψυχη??ε δεν μπορω βρε κοριτσια....κ παντα προσωπικα μιλαω,χωρις να κρινω καμια!!εγω για τον εαυτο μου δεν θα το αντεχα!!:oops::oops:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα....αυτό με την υπεύθυνη δήλωση δεν το είχα ξανακούσει.

Μάλλον είναι θέμα παπά.

Μήπως μία ερώτηση στην Αρχιεπισκοπή της περιοχής σου θα έλυνε την απορία σου;

Το καλύτερο νομίζω είναι να πας επί τόπου.

 

Εμείς, όσον αφορά το θέμα γάμου Ορθόδοξου με αλλόθρησκη είχαμε διαφορετικές εκδοχές από διαφορετικούς παπάδες.Οι μεν έλεγαν δεν κάνουμε γάμο αν δεν κατηχηθεί και δεν βαφτιστεί Ορθόδοξη η κοπέλα.Εκείνη όμως δεν ήθελε.

Τελικά βρέθηκε παπάς που του το ζήτησαν,δεν τον κοροϊδεψαν φυσικά,αλλά του είπαν πώς έχουν τα πράγματα και τους πάντρεψε κανονικά και ορθόδοξα και χωρίς να εξαναγκαστεί η κοπέλα να αλλάξει θρήσκευμα.Ίσως μέτρησε ότι η κοπέλα χριστιανή ήταν, αλλου δόγματος όμως.Σόρρυ για το οφ τόπικ.

 

Κανονικά,θα έπρεπε η Εκκλησία να έχει ΜΙΑ θέση σε τέτοια ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, άλλο οι κανόνες της εκκλησίας, στους οποίους ούτε η πλειοψηφία των ιερέων δεν είναι κολλημένοι, και άλλο το νομοθετικό πλαίσιο.

ο κανόνας είναι ότι όλοι μπορούν να παντρευτούν με θρησκευτικό γάμο και όλοι να παντρέψουν και όλοι να βαφτίσουν. η άρνηση του παπά σε νονό ή κουμπάρο είναι παράνομη και το γνωρίζει ή αν βρείτε τα σκούρα να του το πείτε.

επίσης, για να μην τρελαινόμαστε τζάμπα, δεν χρειάζεται να δηλώσετε τίποτα, αν δεν σας ρωτήσει κανείς.

μην βγάζετε μόνοι σας τα μάτια σας με ερωτήσεις!

 

ο παπάς που βάφτισε την κόρη μου, μόνος του μας ενημέρωσε να κάνουμε μπάνιο την αγαπούλα από την πρώτη ημέρα της βάφτισης. απλά να κρατήσουμε τα νερά από το μπάνιο και το πλύσιμο των ρούχων της βάφτισης. λογικό και το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα....αυτό με την υπεύθυνη δήλωση δεν το είχα ξανακούσει.

Μάλλον είναι θέμα παπά.

Μήπως μία ερώτηση στην Αρχιεπισκοπή της περιοχής σου θα έλυνε την απορία σου;

Το καλύτερο νομίζω είναι να πας επί τόπου.

 

Εμείς, όσον αφορά το θέμα γάμου Ορθόδοξου με αλλόθρησκη είχαμε διαφορετικές εκδοχές από διαφορετικούς παπάδες.Οι μεν έλεγαν δεν κάνουμε γάμο αν δεν κατηχηθεί και δεν βαφτιστεί Ορθόδοξη η κοπέλα.Εκείνη όμως δεν ήθελε.

Τελικά βρέθηκε παπάς που του το ζήτησαν,δεν τον κοροϊδεψαν φυσικά,αλλά του είπαν πώς έχουν τα πράγματα και τους πάντρεψε κανονικά και ορθόδοξα και χωρίς να εξαναγκαστεί η κοπέλα να αλλάξει θρήσκευμα.Ίσως μέτρησε ότι η κοπέλα χριστιανή ήταν, αλλου δόγματος όμως.Σόρρυ για το οφ τόπικ.

 

Κανονικά,θα έπρεπε η Εκκλησία να έχει ΜΙΑ θέση σε τέτοια ζητήματα.

Ρηνουλα, σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Φοβαμαι, πως αν του πουμε πως θα ειμαι παντρεμενη με πολιτικο, θα αρνηθει και θα δημιουργηθει πανικος τελευταια στιγμη.

Σεβουλα, αυτο ηθελα να ξερω, αν ειναι ΝΟΜΙΜΟ να ζητανε αποδειξεις για την οικογενειακη κατασταση του κουμπαρου. Απτη στιγμη που δεν ειναι νομιμο και δεν τους κατοχυρωνει κανεις, ξερω πως θα το χειριστω. Σε ευχαριστω και σενα!

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.η δικη μου συνειδηση δεν θα το αντεχε με τιποτα...κ ακομα χειροτερα να πω ψεματα του παπα....με τιποτα....!δεν θα κοιμαμαι ησυχα πια...

 

καλε αυτα που κανουν οι παπαδες, το οτι κλεβουν λεφτα απο την ιδια την εκκλησια τους, το οτι μιλανε λες και ειναι μην πω τι...τι συνειδηση:shock:...αυτοι εκει πρωτα να αποκτισουν συνειδηση και μετα εμεις...που τετοιες στιγμες κοιτανε πως να βγαλουν περισσοτερα χρηματα απο εμας....

ο χριστος ειπε να ζουμε λητη ζωη...σε τι ειναι λητη η ζωη των παπαδων....αν κυκλοφορουν με πολυτελη αμαξια και φορα 100κιλα χρυσα πανω τους..... ας μην μιλαμε για συνειδηση....

Link to comment
Share on other sites

καλε αυτα που κανουν οι παπαδες, το οτι κλεβουν λεφτα απο την ιδια την εκκλησια τους, το οτι μιλανε λες και ειναι μην πω τι...τι συνειδηση:shock:...αυτοι εκει πρωτα να αποκτισουν συνειδηση και μετα εμεις...που τετοιες στιγμες κοιτανε πως να βγαλουν περισσοτερα χρηματα απο εμας....

ο χριστος ειπε να ζουμε λητη ζωη...σε τι ειναι λητη η ζωη των παπαδων....αν κυκλοφορουν με πολυτελη αμαξια και φορα 100κιλα χρυσα πανω τους..... ας μην μιλαμε για συνειδηση....

 

αχ!!βρε ελενα!!πραγματικα δεν με νοιαζει καθολου πως ζουν οι παπαδες κ τι κανουν στην προσωπικη τους ζωη!!ουτε θα τους κρινω...κρινονται απο ψηλα ετσι κ αλλιως!!ουτε με αφορα πως ειναι η συνειδηση τους μετα απο οσα μπορει να κανουν!!η δικη μου ομως δεν μου επιτρεπει να πω ψεματα στον παπα κ μετα ολο χαρες κ γελια να βαφτισω το παιδι μου!!!επειδη εκεινοι κανουν διαφορα κατα καιρους κ δηλητηριαζουν την ψυχη τους,πρεπει να το κανω κ γω??οχι βεβαια!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ!!βρε ελενα!!πραγματικα δεν με νοιαζει καθολου πως ζουν οι παπαδες κ τι κανουν στην προσωπικη τους ζωη!!ουτε θα τους κρινω...κρινονται απο ψηλα ετσι κ αλλιως!!ουτε με αφορα πως ειναι η συνειδηση τους μετα απο οσα μπορει να κανουν!!η δικη μου ομως δεν μου επιτρεπει να πω ψεματα στον παπα κ μετα ολο χαρες κ γελια να βαφτισω το παιδι μου!!!επειδη εκεινοι κανουν διαφορα κατα καιρους κ δηλητηριαζουν την ψυχη τους' date='πρεπει να το κανω κ γω??οχι βεβαια!![/quote']

 

Να σου πω, κι εγώ ένα μικρό σοκ το έπαθα με αυτά που έγραψες παραπάνω, κι ήμουν έτοιμη να στην πω, αλλά η αλήθεια είναι πως φαίνεσαι πολύ συνειδητοποιημένη και καθόλου παράλογα δεν είναι αυτά που γράφεις τελικά. Εφόσον εσύ τα πιστεύεις και θέλεις να είσαι εντάξει με τον εαυτό σου και τη συνείδησή σου, μπορεί νομίζω από όλους να γίνει σεβαστό.

 

Πάντως εγώ προσωπικά κανένα πρόβλημα δεν θα είχα να πω ψέματα για κάτι που θεωρώ τόσο μα τόσο παρωχημένο, το αντέχει η συνείδησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, κι εγώ ένα μικρό σοκ το έπαθα με αυτά που έγραψες παραπάνω, κι ήμουν έτοιμη να στην πω, αλλά η αλήθεια είναι πως φαίνεσαι πολύ συνειδητοποιημένη και καθόλου παράλογα δεν είναι αυτά που γράφεις τελικά. Εφόσον εσύ τα πιστεύεις και θέλεις να είσαι εντάξει με τον εαυτό σου και τη συνείδησή σου, μπορεί νομίζω από όλους να γίνει σεβαστό.

 

Πάντως εγώ προσωπικά κανένα πρόβλημα δεν θα είχα να πω ψέματα για κάτι που θεωρώ τόσο μα τόσο παρωχημένο, το αντέχει η συνείδησή μου.

 

 

α!!τη γλυτωσα στο τσακ ε??ετοιμη ησουν...χχαχαχαχα!!!!:-P:razz:βαζω τον εαυτο μου σ'αυτη τη θεση να με ρωταει ο παπας εισαι παντρεμενη??ναι!!με θρησκευτικο??ναι!!:oops::oops:κ να με κοιταει μες τα ματια...απαπαπαα!!!θα βαλω τα κλαματα με το που θα πω το ψευτικο ναι!!ασε που μετα θα πρεπει να το εξομολογηθω κιολας οτι ειπα ψεματα κ σε ιερεα μαλιστα!!!:oops::oops:

δεν λεω οτι εγω ειμαι η τελεια κ οσες το λενε δεν ειναι!!προς θεου!!καμια σχεση!!η ψυχη κ η συνειδηση μου ομως χτυπανε το καμπανακι!!δεν μπορω!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σε ό,τι αφορά την εκκλησία είμαι τόσο μα τόσο αρνητική που αναρωτιέμαι καμιά φορά τι παιδιά θα μεγαλώσω...............

 

Πάντως, για να επανέλθω στο τόπικ μας, μερικές φορές οι παπάδες παραπληροφορούν. Για παράδειγμα, εμείς όταν ήταν να βαφτίσουμε τα δίδυμα θέλαμε να τα βαφτίσει η ίδια κοπέλα και τα δύο. Ο παπάς μας είχε πει ότι αυτό απαγορεύεται. Όταν όμως πήρα τηλέφωνο στη μητρόπολη μου είπαν - μετά από διαβουλεύσεις - ότι δεν απαγορεύεται. Και τελικά μας τα βάφτισε η ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι σε ό,τι αφορά την εκκλησία είμαι τόσο μα τόσο αρνητική που αναρωτιέμαι καμιά φορά τι παιδιά θα μεγαλώσω...............

 

Πάντως, για να επανέλθω στο τόπικ μας, μερικές φορές οι παπάδες παραπληροφορούν. Για παράδειγμα, εμείς όταν ήταν να βαφτίσουμε τα δίδυμα θέλαμε να τα βαφτίσει η ίδια κοπέλα και τα δύο. Ο παπάς μας είχε πει ότι αυτό απαγορεύεται. Όταν όμως πήρα τηλέφωνο στη μητρόπολη μου είπαν - μετά από διαβουλεύσεις - ότι δεν απαγορεύεται. Και τελικά μας τα βάφτισε η ίδια.

τα παρουσιαζει οπως θελει ο καθενας. Θα παρουμε τηλ στην αρχιεσκοπη αθηνων να ρωτησουμε, γιατι αν παμε στον παπα κατευθειαν μετα δεν με βλεπω να κουμπαριαζω με την φιλεναδα μου...:rolleyes:

Αλικη, ειμαι τοσο αρνητικη οσο εισαι και συ, και κατι παραπανω...;)

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο θεμα αφορά μονο το μυστηριο της βαπτισης και οχι του γαμου..δεν αφηνουν καποιον που εχει κανει πολιτικο γαμο να βαπτισει...το θεμα ειναι σε τι παπα θα πεσεις...εαν σε ρωτησει απλα,εαν σου ζητησει πιστοποιητικο οικογενειακης κατατασης....η δεν ασχοληθει καθόλου με το θεμα.....

Παντως πριν μερικες βδομαδες καπου διαβασα πως παπας δεν αφησε να γινει βαπτιση επειδη ο νονος είχε κανει πολιτικο γαμο......

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το θέμα είναι πως ο περιορισμός για να είναι παντρεμένος ο νονός με θρησκευτικό γάμο αναγράφεται επίσημα στα χαρτιά που σου δίνουν από την εκκλησία (αυτά που περιλαμβάνουν τα δικαιολογητικά και τους κανονισμούς), τα οποία συνήθως τα εκδίδουν οι μητροπόλεις. Εκεί δεν ξέρω ακριβώς τι μπορείς να κάνεις, δλδ δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν είναι μόνο ιδιοτροπία του παπά.... Για παράδειγμα βρήκα αυτό:

 

http://www.imalex.gr/BBA538AB.el.aspx

 

Αφορά την μητρόπολη Αλεξανδρούπολης, αλλά φαντάζομαι ότι και άλλες μητροπόλεις έχουν παρόμοιες πληροφορίες στα σάιτ τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μαθεις τι γραμμη ακολουθει η εκκλησια εμας η Αγια Φιλοθεη μας ζητησε ληξιαρχικη πραξη βαπτισης του νονου η ληξιαρχικη πραξη γαμου για να αποδειξει οτι ειναι Χριστιανος Ορθοδοξος

Η καθε εκκλησια εχει τα δικα της οποτε καλο ειναι να μαθεις προτου βρεθεις προ εκπληξεως

Link to comment
Share on other sites

προς θεου οχι ...απλα μην αναφερει η φιλη σου την σχεση σας και τελος...εγω το 2007 βαφτισα αγορακι ημουν παντρεμενη με πολιτικο και δεν το ξεραμε οτι δεν αφηνουν οι παπαδες, αλλα επειδη δεν ρωτησαν βαφτισα το μωρακι χωρις προβληματα...τωρα μαθαινω οτι δεν κανει....παιξτε το κινεζακια....

 

ακριβως το ιδιο ,εγω βαφτησα κοριτσακι πριν 5μιση χρονια.

δε το ηξερα ,αλλα δεν ειπαμε και κατι...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, Μόλις πήρα ένα γνωστό μου παπά edit admin Μου είπε ότι επισήμως έτσι είναι. Δεν μπορεί με πολιτικό γάμο, αλλά άν κοιτάξουν και "μιλήσουν όμορφα" στον παπά, υπάρχουν μερικοί που δέχονται. Μου είπε αστειευόμενος: εμ, να μην μυρίζουν και λίγο λιβάνι οι νονοί?

 

αυτά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βαφτισα αν και παντρεμένη με πολιτικό γάμο.Δεν με ρωτησε και δεν ειπα τίποτα στον παπά.Για την ακρίβεια είχα βγάλει και τη βέρα μου.Αλλα ήταν ένας υπέροχος ανθρωπος ο ιερέας και αν με είχε ρωτήσει μπορεί και να του είχα πει την αλήθεια. Πάντως επειδή και εγώ κανω γάμο και βάπτιση μάζι ο παπάς δεν είχε πρόβλημα αν δεν κάναμε γαμο πρίν ο νονός ομως έπρεπε να ειναι με θρησκευτικό γάμο

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα σε ολους σας!!!!

 

Μολις εμαθα οτι η νονα που ειναι να βαφτισει το μικρο μου γιο..δεν μπορει να κανει τη βαφτιση γιατι ειναι παντρεμενη με πολιτικο γαμο...:(

 

Το ειχαμε κανονισει απο μικρες να γινει νονα στο δευτερο παιδι μου...και μας ειπε ο παπας του χωριου οτι επειδη δεν εκανε θρησκευτικο γαμο...απαγορευεται...

 

Εγω ζω γερμανια και δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα στην ελλαδα...

 

Μηπως ξερει κανεις απο σας...τι γινεται και κατα ποσο ισχυει αυτο;

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά έλεος...

Τί να πω βρε κοπέλα μου για τα αίσχη;;;;

Εδώ λένε δε σου βαφτίζουν το παιδί, εάν έχεις παντρευτεί με πολιτικό γάμο!

Ήμαρτον!!!

Και μετά εάν ''φεύγεις'' από την εκκλησία στη λένε κι από πάνω.

 

Όλα είναι σκευάσματα της εκκλησίας και είναι όλα θέμα, σε τί παπά θα πέσεις...

 

 

''θελω να πω κατι που μου εκανε εντυπωση και για να πω την αληθεια με προβληματισε παρα πολυ εστειλα γραμμα στο μοναστηρι της παναγιας της μαλεβης λεγωντας τον καημο μου και ζητωντας να προσευχηθουν και για μενα και μου απαντησαν στελνοντας μου μυρο και την εσταυρωμενη την κλωστη.πριν την βαλω ομως επρεπε να κανω καποια πραγματα οπως να νηστεψω και να κοινωνησω....εγω ομως ειμαι παντρεμενη με πολιτικο γαμο και απαγορευεται να κοινωνησω μου το ειπε παπας!ετσι πηρα στο μοναστηρι και μου ειπαν πως πρεπει να κανω θρησκευτικο γαμο διαφορετικα και να βαλω την εσταυρωμενη κλωστη δεν θα γινει τιποτα!ρε κοριτσια δεν ειναι καπως περιεργο?δηλαδη αν δεν παντρευτω με θρησκευτικο δεν θα κανω ποτε παιδακι?γιατι? αφου πιστευω...δεν ξερω τι να σκεφτω και τι να κανω...απελπιστηκα!''

 

Τα λόγια μιας κοπέλας, από ένα παρόμοιο θέμα μέσα στο forum....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μια φίλη μου αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα και ενώ σε μια μεγάλη εκκλησία της Καλαμαριάς της είπαν πως δεν της το βαφτίζουν χωρίς θρησκευτικό,στην Μητρόπολη Καλαμαριάς που ρώτησα μου είπαν πως δεν έχουν πρόβλημα.Ο νονός/νονά όμως πρέπει να έχει τελέσει θρησκευτικό και αν είναι ανύπαντρος/η νομίζω πρέπει να το υποσχεθεί.Ο παπάς οποιουδήποτε χωριού πάντως,δύσκολο να αλλάξει απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει επειδή ο νονός /νονά ως πνευματικός γονιός ,για την εκκλησία είναι εκείνος που αναλαμβάνει να διδάξει στο παιδί τα της πίστης και του Χριστιανισμού. Άρα ένας άνθρωπος που για την εκκλησία δεν αποδέχεται τη θρησκεία και τα μυστήρια της εκκλησίας (πολιτικός γάμος) δε μπορεί να αναλάβει αυτό το ρόλο.

Αν το ψάξετε πάντως σε άλλη εκκλησία υπάρχουν και παπάδες που δε ρωτάνε κάν.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Θαυματάκι αυτό που λες πλεόν δεν υφίσταται πουθενά. Εφόσον ο γονιός θέλει να βαπτισει το παιδί του χριστιανό ορθόδοξο, ο ιερέας είναι υποχρεωμένος να τελέσει το μυστήριο ανεξάρτητα από το είδος του γάμου των γονέων ή ακόμη και το αν είναι παντρεμένοι ή όχι.

Για την κοπέλα και το μοναστήρι, έχω απαντήσει στο σχετικό θεμα.

Ως προς τα υπόλοιπα, με κάλυψε η gavrias.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως,όταν μιλώντας με κάποιον υπεύθυνο σε εκκλησία,είπα ότι κάποιος μπορεί να μην θέλει να κάνει θρησκευτικό λόγω κόστους και όχι πεποιθήσεων,μου είπε πως γίνεται και "δωρεάν" γάμος,του οποίου την ημερομηνία και ώρα καθορίζει ο παπάς(και υποθέτω θα τελειώνει σε 5 λεπτά;)).Άρα,δεν υπάρχει δικαιολογία κατά την γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω, επειδη γνωριζει ο ιερεας την κατασταση γι'αυτο συμβαινει. αν επιθυμειτε να γινει σε αλλη εκκλησια, ειμαι σιγουρη οτι θα βρεθει παπας να μην ρωτησει καν. εμας παντως δεν μας ειχαν ρωτησει για τους κουμπαρους μας ουτε στο γαμο, ουτε στη βαφτιση.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα παπά.

Κι εγώ Γερμανία μένω,έχω παντρευτεί με πολιτικό γάμο και πριν ενα χρόνο βάφτισα ένα παιδάκι στην ορθόδοξη εκκλησία μιας γειτονικής πόλης.

Δεν είχα κανένα τέτοιο πρόβλημα,ο δε παπάς επειδή η άλλη νονά δεν ήταν καν ορθόδοξη όταν του το είπαμε μας είπε ότι "το θέμα είναι που βρέθηκαν νονοί" (εννοώντας ότι εδώ οι επιλογές να βρεθεί νονός ή νονά είναι ακόμα δυσκολότερο πράγμα).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...