Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπολογιστής και παιδιά


Recommended Posts

8 υπολογιστές??? Τόσους δεν έχει ούτε το νετ καφέ της γειτονιάς μου!

dimibo νομίζω επάξια κερδίζεις τον τίτλο miss technology of the year!!:P:p

 

Εμείς είμαστε πολύυυυ μακριά από κάτι τέτοιο..έχουμε μόνο ένα λαπ-τοπ.:?

 

Ναι ναι και φυσικά όσοι είναι στο γραφείο του άντρα μου είναι ανοικτοί 24/7! Βέβαια το σπίτι είναι πολύ μεγάλο για τα ελληνικά δεδομένα (μέτριο για τα αμερικανικά). Οπότε πάμε βολτιτσα κάτι θα σηκωσουμε...

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ ωραία αυτά που είπε η elenik, η πράσινη πρίζα ειδικά είναι τέλεια, και μερικά ακόμη:

http://www.paramithia.net/

http://www.childrensartmuseum.gr/

http://www.imeakia.gr/

http://www.jele.gr/

http://www.paidika.gr/

http://www.mikrosanagnostis.gr/

http://www.poissonrouge.com/poissonrouge.php (δεξιά στο πινακάκι με τα γράμματα, αν πατήσεις το ελληνικό α , διδάσκει το ελληνικό αλφάβητο

και μερικά για μια διασκεδαστική εισαγωγή στα αγγλικά

http://learnenglishkids.britishcouncil.org/

http://www.lespetitsbritish.com/

http://www.bbc.co.uk/cbeebies/

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα για αλλη μια μερα!

Ειμαστε μεσα στη τεχνολογια πια, δε πρεπει να ειμαστε στενομυαλες. Καλυτερα το παιδακι μας να γνωριζει απο μικρο τον υπολογιστη και τι μπορει να κανει με αυτον, για να μη παθει overdose μεγαλύτερο. Εχω δει παιδακια που ξαφνικα στα 7-8 τους βλεπουν υπολογιστη (ακριβως γιατι οι γονεις δεν ηθελαν να το "μαθει απο μικρο" γιατι εχει ακτινοβολια-θα χαλάσουν τα μάτια του και ενα σωρο τετοια) ΚΑΙ το αποτελεσμα ειναι να "χαζευουν" κυριολεκτικα σε αυτον, οταν τον "ανακαλυψουν" οπως και αν τους αγορασεις ξαφνικα ενα playstation απο κει που δεν ειχανε τιποτα.

Πρέπει να καταλαβουν μεγαλωνοντας πως ειναι μεσα στη ζωη τους ενα φυσιολογικο πραγμα οπως πχ το τηλεφωνο η η τηλεοραση, που εχει κουμπακι και κλεινει κ ανοιγει. Αν εχω καταλαβει καλα τωρα τα μαθηματα του σχολειου αρχιζουν και γινονται με υπολογιστες. Δε θα ειναι καλυτερα τα παιδακια μας να ξερουν καπως (οσο μπορουν να το κατανοησουν) τι ειναι αυτο το πραγμα που μπαινει στη καθημερινοτητα της σχολικης τους ζωης πριν πεσουν με τα μουτρα να "μαθουν γραμματα?";)

 

dimibo76 εταιρια εχετε με τοσους υπολογιστες κ σερβερ? εδω ή Αμερική?

Ναι ναι και φυσικά όσοι είναι στο γραφείο του άντρα μου είναι ανοικτοί 24/7! Βέβαια το σπίτι είναι πολύ μεγάλο για τα ελληνικά δεδομένα (μέτριο για τα αμερικανικά). Οπότε πάμε βολτιτσα κάτι θα σηκωσουμε...

αστα...εμας η τελευταια τρελα ειναι οι φωτογραφικες μηχανες (και οχι οι μικρες ή οι φτηνες, κατι γομάρια ναααα!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

sight gia dora kaiola tou nickelodeon http://www.nickjr.com/games/dora-the-explorer/all-themes/all-ages/index.jhtml

 

sight mickey mouse clubhouse kai alla disney http://tv.disney.go.com/playhouse/mmch/games/mousekespotter.html

 

tha epaneltho me alla kai go

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιτρέπω kidepedia, για όσο διαρκεί η μπαταρία του φορητού, και εννοειται οτι έχω βγάλει και το καλώδιο του inernet, έτσι μπορώ να πάρω έναν μεσημεριανο υπνάκο!:P Για σερφάρισμα στο internet μόνο με επίβλεψη και περιορισμένα σιτε. Σιχαίνομαι παιχνίδια τύπου ράλυ, καράτε με κλοτσιες κτλ. γιατί θεωρώ οτι αποβλακώνουν το παιδί. Προτιμώ να ζωγραφίζουν σε χαρτί με πραγματικές μπογές και να παιζουν με "πραγματικά" παιχνίδια όπως τους λέω, γιατί η ηλικία τους είναι μικρή και τώρα αναπτύσσουν τη λεπτη κίνηση για να μάθουν να γράφουν κτλ., τους επιτρέπω τόσο όσο να συμβαδίζουν με την εποχή και να μην υστερούν σε σχέση με αλλα παιδάκια, χωρις υπερβολές, όλα με μέτρο λοιπόν:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον κ εγω την αφηνω μερικες μερες την εβδομαδα να ειναι στο

λαπ τοπ ,4χρονων ειναι η κορη μου αλλα για κανενα μισαωρο το πολυ γιατι δεν θελω την ακτινοβολια.

Αλλα ξερετε κατι εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι στο λαπ-τοπ γινεται επιθετικη πολυ χτυπαει τον μπαμπα της ,νευριαζει με το παραμικρο.

:confused:

Ενω μαθαινει απο την μια ,απο την αλλη παλι αλλαζει χαρακτηρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κ εγω την αφηνω μερικες μερες την εβδομαδα να ειναι στο

λαπ τοπ ,4χρονων ειναι η κορη μου αλλα για κανενα μισαωρο το πολυ γιατι δεν θελω την ακτινοβολια.

Αλλα ξερετε κατι εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι στο λαπ-τοπ γινεται επιθετικη πολυ χτυπαει τον μπαμπα της ,νευριαζει με το παραμικρο.

:confused:

Ενω μαθαινει απο την μια ,απο την αλλη παλι αλλαζει χαρακτηρα.

 

μήπως γιατι ο μπαμπας της θέλει να πάρει το λαπ-τοπ?:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κ εγω την αφηνω μερικες μερες την εβδομαδα να ειναι στο

λαπ τοπ ,4χρονων ειναι η κορη μου αλλα για κανενα μισαωρο το πολυ γιατι δεν θελω την ακτινοβολια.

Αλλα ξερετε κατι εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι στο λαπ-τοπ γινεται επιθετικη πολυ χτυπαει τον μπαμπα της ,νευριαζει με το παραμικρο.

:confused:

Ενω μαθαινει απο την μια ,απο την αλλη παλι αλλαζει χαρακτηρα.

 

Το είχα παρατηρήσει και εγώ στο γιο μου τον πρώτο καιρό που ασχολιόταν! Ίσως, γιατί έπαιζε αρκετή ώρα...;; Δεν ξέρω, πάντως μετά τον αφήναμε για πολύ λιγότερο, 15΄ τη φορά και 2-3 φορές την ημέρα και νομίζω λειτούργησε καλύτερα! Τώρα πλέον ασχολείται πολύ λιγότερες μέρες την εβδομάδα (1-2) και για πολύ λιγότερο χρόνο! Προτιμά να ζωγραφίζει και να γράφει λεξούλες (πάμε νήπια φέτος και μάλλον έχουμε ενθουσιαστεί που αρχίζουμε να γράφουμε λεξούλες).

Link to comment
Share on other sites

elenik, mariazil ωραία τα site,

όμως να ρωτήσω,

δεν φοβάστε να σας χαλάσουν κάτι ή μέρος των εργασιών σας?

Εμένα αυτός είναι ο βασικός μου φόβος! να μην χάσω κανένα αρχείο ή ο σύζυγος τίποτα, γιατί μόλις καθίσουν αρχίζουν να βαράνε πλήκτρα σαν τρελλοί - προσπαθούν να μιμηθούν γρήγορο γράψιμο και εμφανίζονται διάφορα πάραθυρα των windows που δεν είχα ξαναδει!

Σκέφτομαι να "στείσω" κάπου έναν από τους παλιούς μας υπολογιστές για να τους αφήνω να κάνουν ότι θέλουν....

Link to comment
Share on other sites

εμας ο μπαμπας μας ειναι τεχνικος H/Y

με αποτελεσμα απο τα 3 ο μικρος να ανοιγει το κομπιουτερ, να το κλεινει, να χειριζεται αριστα το ποντικι μεχρι και drag and drop, βρεθηκα προ εκπληξεως μια μερα μου ειπε "μαμα βαλε το γιου τουμπ να δω τον υφαντη!!!" ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ! ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙ!

πριν λιγες μερες ο αντρας μου του κατεβασε κατι kidepedia και δεν ξεκολλαει!!!!! ειπαμε τουλαχιστον να κανει κατι επικοδομητικο.

ο παιδιατρος ειπε να βαλουμε διακοπτη να κλεινει σε μιση ωρα - γιατι και τα password τα ξεπεταει ο μικρος- αλλα παιδια το εψαξα πολυ και προσεξτε........

 

!!!!!!!!!!!!πειραζει πολυ να μενει το ματι κολλημενο σε μια οθονη, οχι απλα λογω ακτινοβολιας, αλλα το ματι δεν υγραινεται σωστα και δημιουργουνται προβληματα.........

και επισης απο την επαναλαμβανομενη κινηση του χεριου στο πληκτρο η στο mouse εχουν βρεθει παιδακια που εμφανισαν αργοτερα κινησιακα τικ, ακομα και ΕΠΙΛΗΨΙΑ !!!!!!!!!

 

ΝΑ ΜΗ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΝΑ ΤΑ ΚΑΜΑΡΙΑ ΜΑΣ, ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν η απάντηση είναι (για μας τουλάχιστον) ΓΟΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ των windows. Ασφαλώς ποτέ πάνω από το μισάωρο, άντε 40λεπτο αν είναι κάτι καλό και ΠΟΤΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ στον χώρο που βρίσκεται με τον υπολογιστή.

Εννοείται ότι δεν μπαίνει από το δικό μας λογαριασμό, τον έχουμε κάνει χρήστη με περιορισμένες δυνατότητες για να μην μπορεί να σβήσει αρχεία και γενικά να μη έχει πρόσβαση οπουδήποτε.

Αυτό που λες stella7778 ισχύει ασφαλώς και για κάθε είδους οθόνη και γενικά δεν πρέπει το παιδί να "χάνεται" στο οπτικό ερέθισμα, αλλά αυτό να είναι αφορμή για μάθηση, πχ βλέπουμε κάτι καινούριο (όπως το μάζεμα της ελιάς) στην kidepedia και μετά το συζητάμε, βρίσκουμε σε περιοδικά διαφημήσεις για το λάδι, ζωγραφίζουμε κάτι σχετικό ή κολλάμε φωτογραφίες, γράφουμε τη λέξη "λάδι" και προσπαθούμε να την βρούμε σε κείμενα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει ο καιρός τα παιδιά όλο και πιο μικρά αρχίζουν την επαφή τους με τον υπολογιστή.

 

Όσο πάει και η τεχνολογία γίνεται όλο και πιο προσιτή στον καθένα...

Ακόμα και ένας κυριολεκτικά αγράμματος μπορεί να εξυπηρετηθεί από ένα ηλεκτρονικό σύστημα όλο και πιο εύκολα και αποτελεσματικά.

 

Δεν υπάρχει πλέον νόημα στο να αρχίσει ένα παιδί από πολύ νωρίς τη χρήση του Η-Υ, αφού όταν μεγαλώσει, τα προγράμματα θα έχουν τόσο εξελιχθεί, που θα χρειάζονται πολύ λιγότερη εξοικείωση εκ μέρους του χρήστη.

 

Εάν γίνουν όλοι οι άνθρωποι "προγραμματιστές"...ποιός θα μαγειρεύει;

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

Εχω το labtop στο γραφείο - είναι συνέχεια του καθιστικού /παιδότοπου ανοικτός χώρος, είναι ανοικτό και κάτι κατεβάζω...

Ξαφνικά βλέπω την κόρη μου να βαράει πλήκτρα χαρούμενη

Τι κανεις?

Να εδώ γράφω στο κομπιούτερ σου τέτοιο θέλω να εχω όχι το ψέυτικο το δικο μου, έλα να δεις...

Πηγαίνω και τι βλέπω,

ένα παράθυρο της toshiba (είναι το labtop) που έλεγε "select language"....

καταλαμβαίνετε τώρα οι φόβοι μου γίνονται πραγματικότητα, θα μου άλλαζε την γλώσσα του λειτουργίκου ίσως (αλήθεια ιδέα δεν έχω αν γίνεται αυτό!) και μετά αντε ψάχνε στην άλλη γλώσσα να επαναφέρεις το σύστημα! Της υποσχέθηκα ότι σύντομα ...θα έχουν ένα δικό τους....

Link to comment
Share on other sites

Εχω το labtop στο γραφείο - είναι συνέχεια του καθιστικού /παιδότοπου ανοικτός χώρος, είναι ανοικτό και κάτι κατεβάζω...

Ξαφνικά βλέπω την κόρη μου να βαράει πλήκτρα χαρούμενη

Τι κανεις?

Να εδώ γράφω στο κομπιούτερ σου τέτοιο θέλω να εχω όχι το ψέυτικο το δικο μου, έλα να δεις...

Πηγαίνω και τι βλέπω,

ένα παράθυρο της toshiba (είναι το labtop) που έλεγε "select language"....

καταλαμβαίνετε τώρα οι φόβοι μου γίνονται πραγματικότητα, θα μου άλλαζε την γλώσσα του λειτουργίκου ίσως (αλήθεια ιδέα δεν έχω αν γίνεται αυτό!) και μετά αντε ψάχνε στην άλλη γλώσσα να επαναφέρεις το σύστημα! Της υποσχέθηκα ότι σύντομα ...θα έχουν ένα δικό τους....

 

Εγω παλι δεν με νοιαζει. Της το εχω παραχωρησει με επιτηρηση φυσικα εννοειτε. Και δεν ειναι laptopaki της μαζας. Ειναι mac και ως εκ τουτου ολιγων τσιμπιμενο. Αλλα δεν με νοιαζει τι θα αλλαξει εκει μεσα. Ως γνωστης και εγω και ο αντρας μου δυσκολα καιγομαι πως θα γινει.

 

Βρε Θωδορα......τι λες ......? Ποιος θα μαγειρευει? Τα ρομποτ σε λιγες 10ετιες.....περιμενε και θα δεις...........:lol::lol::lol::lol::lol: Επισης το να ασχολησε απο μικρος με τους υπολογιστες δεν σε κανει στα 30 σου προγραμματιστη. Αυτο ειναι επαγγελμα που το σπουδαζεις για να γινεις (στο λεω γιατι ειμαι).......παρτο ψυχραιμα.......αλλαξαν οι εποχες.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Επισης ως προγραμματιστρια ηλεκτρονικων υπολογιστων εχω να δηλωσω το εξης :

Και εμεις οι προγραμματιστες μαγειρευουμε....ω ναι...επισης σκουπιζουμε,σιδερωνουμε και κανουμε ολα αυτα τα χαριτωμενα που κανετε και οι υπολοιπες θνητες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης ως προγραμματιστρια ηλεκτρονικων υπολογιστων εχω να δηλωσω το εξης :

Και εμεις οι προγραμματιστες μαγειρευουμε....ω ναι...επισης σκουπιζουμε,σιδερωνουμε και κανουμε ολα αυτα τα χαριτωμενα που κανετε και οι υπολοιπες θνητες!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για βοηθειστε λιγο....τι ειναι ο γονικος ελεγχος...εννοω πρπεει να το κατεβασω αποκαπου???το εχω ηδη στα windows....ποιες ειναι οι δυνατοτητες του???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: πρώτα-πρώτα δημιουργείς ένα Λογαριασμό Χρήστη για το παιδί, προσέχοντας να είναι Λογαριασμός Τυπικού Χρήστη και όχι Διαχειριστή.

Κατόπιν οι εντολές είναι:

Πίνακας ελέγχου, Λογαριασμοί χρηστών και Γον. Ασφάλεια, Ρύθμ. Γονικού Ελέγχου, Λογαριασμός παιδιού.

Ξεκινάς από το πιο απλό, τα Χρονικά Όρια.

Έπειτα διαλέγεις Παιχνίδια που επιτρέπεται να παίξει ανάλογα με την ηλικία του, ιστοσελίδες κοκ

Ανάλογα με την εκδοχή των windows που έχεις θα βρεις τις πληροφορίες εδώ:

http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/products/features/parental-controls

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη,

δεν είχα σκοπό να θίξω τις προγραμματίστριες ως νοικοκυρές.

 

Συμφωνώ ότι από τότε που γεννήθηκα εγώ έχουν αλλάξει πάρα πολλά.

 

Για ποιο λόγο πρέπει ένα παιδί στην ηλικία των τριών τεσσάρων ετών σήμερα να ξέρει και να χρησιμοποιεί για τις ανάγκες του (ποιές είναι αυτές;) υπολογιστή;

 

Το ότι κάποιοι γονείς, από αυτούς που είναι αρκετά εξοικειωμένοι με την τεχνολογία, δίνουν τέτοια ερεθίσματα στα παιδιά τους, δεν συνιστά την αιτία στο να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι το παράδειγμά τους.

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη θεοδώρα3 (:shock::lol: -είδες τι γίνεται καμιά φορά θεοδώρα?!) ως προς το ότι είναι νωρίς για να χρησιμοποιήσει ένα παιδί τον υπολογιστή.

 

Έπειδή έχω εμπειρία από συγγενικό πρόσωπο με εθισμό στον υπολογιστή ... ο οποίος ξεκίνησε από 2-3ων ετών να ασχολείται με αυτόν. Άρα είμαι λίγο επιφυλακτική.

 

Όπως το μαχαίρι, που μπορεί το πιτσιρίκι να το πάρει, ίσως και να καταφέρει να κόψει κάτι, δε θα του το δώσω σε αυτή την ηλικία (ακόμα κι αν υπάρχει η δική μου επίβλεψη), έτσι και με τον υπολογιστή.

Θεωρώ πως θα τον μάθει εύκολα αργότερα. Άρα σε αυτές τις ηλικίες ας αναπτυχθεί περισσότερο η αισθητηριακή αντίληψη του παιδιού. Ακόμα και αυτά τα 20 λεπτά, ας χρησιμοποιηθούν για αυτό το σκοπό.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ίσως έχει κάποια πράγματα να τους προσφέρει αυτή η επαφή με τον υπολογισή - αν γίνεται με μέτρο και με "ποικιλία" προγραμμάτων.

Από την άλλη αυτό που φοβάμαι λίγο και δεν θέλω να δω καθόλου μα καθόλου σε 2- 3 χρόνια είναι παιδιά κολημένα στον καναπε με από ένα play station στο χέρι να κάνουν ρομποτικές κινήσεις για ώρες και να μην έχουν επικοινωνία ούτε με τον έξω κόσμό ούτε με τον μέσα!

Link to comment
Share on other sites

 

Για ποιο λόγο πρέπει ένα παιδί στην ηλικία των τριών τεσσάρων ετών σήμερα να ξέρει και να χρησιμοποιεί για τις ανάγκες του (ποιές είναι αυτές;) υπολογιστή;

 

Και παμε......οσο αναγκη εχει ενα παιδι να ακουσει μουσικη, να διαβασει βιβλιο και να δει φωτογραφιες απο ζωα, απο τον ηλιο απο το φεγγαρι, να ακουσει τον ηχο της βροχης και της θαλασσας κοπελα μου. Γιατι αν τον υπολογιστη δεν τον φοβασαι και δεν τον εχεις για τον διαολο της τεχνολογιας ειναι ΜΕΓΑ εργαλειο το οποιο σου προσφερει οσα 10 βιβλια μαζι, με εικονα και ηχο. Και αν τον εκμεταλευτεις σωστα τοτε το παιδι μπορει να παρει ΠΑΜΠΟΛΑ ερεθισματα ηχου και εικονας. Απο το να βλεπει ΠΩΣ παιζεται ενα πιανο και η moonlight sonata του Betthoven, τις διαφορες φασεις του φεγγαριου και πως φαινεται απο ενα τηλεσκοπιο, απο τα σπανια λουλουδια του αμαζονιου και ζωα μεχρι τον ηχο της βροχης.......Βασικες αναγκες δεν ειναι αυτες οχι. Βασικη αναγκη ειναι το φαι, ασφαλεια και προστασια αλλα αμφιβαλλω αν προσφερεις ΜΟΝΟ αυτα στο παιδι σου. Επισης ειναι ενα υπεροχο εργαλειο διασκεδασης οπου εχεις κατω απο τα δαχτυλα σου σχεδον τα παντα. Και τελος επειδη γνωριζω την αξια των υπολογιστων ΟΧΙ μονο στην αγορα εργασιας πλεον αλλα ακομα και στα σχολεια το δικο μου το παιδι ΔΕΝ θα μαθει στο σχολειο να τον χρησιμοποιει, θα ξερει απο πριν και θα ξερει απο καλυτερους και πιο ειδικευμενους απο δασκαλους δημοτικου.

 

Το ότι κάποιοι γονείς, από αυτούς που είναι αρκετά εξοικειωμένοι με την τεχνολογία, δίνουν τέτοια ερεθίσματα στα παιδιά τους, δεν συνιστά την αιτία στο να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι το παράδειγμά τους.

 

Οσο για αυτο παω πασο.....αυτο δεν σημαινει οτι ΔΕΝ πρεπει να μιλαω right?

 

ΥΓ: Βλεπω αρκετα συχνα συγχεετε τα playstation/xbox με τους υπολογιστες. Μην κανετε αυτο το λαθος. Αυτες ειναι ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΕΣ. Οι υπολογιστες ειναι εργαλεια............

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Οι υπολογιστες ειναι εργαλεια............

Αυτή νομίζω ότι είναι όλη η ουσία. Είναι εργαλεία και αυτό πρέπει να περάσει στο παιδί, αυτό το μήνυμα πρέπει να εισπράξει.

Όσο για τον εθισμό, θα έλεγα ότι ξεκινά ακριβώς από την άκριτη χρήση του υπολογιστή, χωρίς περιορισμούς χρόνου ή άλλους. Θέλω να πω, όπως δεν αφήνεις το 4χρονο, 5χρονο να κάνει ό,τι θέλει χωρίς επίβλεψη, έτσι και με τον υπολογιστή. Γι αυτό χρειάζονται οι κανόνες σε μια οικογένεια, τα όρια.

Αν αφήνω τον γιο μου να κάθεται με τις ώρες μπροστά στο pc ή αν δεν του προσφέρω και άλλες εναλλακτικές για διασκέδαση, παιχνίδι, παρέα, ε ναι, εννοείται ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μεγαλώνω ένα μελλοντικά εθισμένο χρήστη κι αυτό είναι λιγότερο σχετικό με την ηλικία που αρχίζει να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή και περισσότερο σχετικό με το πόσο ανικανοποίητος νιώθει σε άλλους τομείς. Θέλω να πω, δεν φταίει το εργαλείο αν εμείς δεν το χρησιμοποιούμε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

ποσο συμφωνω με τις τελευταιες δυο κοπελες....

 

εγω θα τα πω απλα γιατι ετσι ξερω και μιλαω...

 

εμεις ζωγρφιζουμε παρα πολυ καλα με ολου του τυπου τις μπογιες και μαλιστα μεσα στα ορια χωρις να βγαινουμε εξω....διαβαζουμε βιβλια..παιζουμε ...τραγουδαμε...χορευουμε και ναι χρησιμοποιουμε και τονυπολογιστη.... καποιος ειπε κανεις οτι απο το να χρησιμοποιεις τον η/υ καλυτερο ειναι να εξασκειται η αισθητηρια αντιλιψη....δεν ειναι μονο αυτη σε αυτη την ηλικια...οταν βαζεις να παιξει ενα παζλ (που το παιζουμε και στη πραγματικοτητα ) ...οταν παιζει παιχνιδια μνημης..οταν παιζουμε σχολειο και μεσα απο το υπολογιστη μπορω να δειξω τι ειναι αυτες οι πυραμιδες που τοση ωρα λεμε και τι εινια η ερημος και τι η οαση νομιζω οτι αναπτυσεται και το κριτηριο της λογικης της σκεψης της απομνημονευσης και αλλως πολλων που δε μπορω να τα αναφερω...εγω πιστευω οτι αν το μαθεις σωστα απο την αρχη σωστα θα το σρησιμοποιησεις και σοτ μελλον...δε μιλαμε για παιχνιδομηχανες...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...