Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

βασικα στο ικα απο οτι καταλαβα δεν τους νοιαζουν τα καθαρα. τους νοιαζει ο μεικτος μισθος και με βαση αυτον ανηκεις σε καποια ασφαλιστικη κλαση. με βαση αυτην την ασφαλιστικη κλαση θα πληρωθεις. αν φυσικα στα εχουν δηλωσει ολα κανονικα στο ικα. εγω την πατησα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα

 

μπορει εστω καποια να μου πει αν εχουν αλλαξει οι ασφαλιστικες κλασεις απο περσι? βρηκα του 2008 αλλα δεν ξερω αν ισχυουν ακομη. στο ικα δεν ξερουν τι τους γινεται. τους τα βγαζει ο υπολογιστης αυτοματα

 

ευχαριστω

 

 

διαβασα σε ενα σαιτ οτι :τα ορια των ημερησιων μισθων και των τεκμαρτων ημερομησθιων των ασφαλιστικων κλασεων απο 1/1/09 εως 31/12/09 παραμενουν ως ειχαν διαμορφωθει στις 31/12/08.και οντως μεχρι και τον σεπτεμβρη που ειχα αναρρωτικη με πληρωνανε με του 2008 την κλαση.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήξερα να σου απαντούσα κι εγώ. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο.

Το επίδομα τοκετού που πέρνουμε είναι συγκεκριμένο; Δηλαδή, πώς καθορίζεται; Από όσο ξέρω είναι σύμφωνα με το μισθό αλλά αν πούμε ότι ο μισθός μου ο μικτός είναι 1650 ευρώ, καθαρά 1275, πόσο είναι το επίδομα τοκετού και λοχείας;

 

giota το βοηθημα τοκετου ειναι συγκεκριμενο και ειναι αν θυμαμαι καλα 991,20 ευρω.το επιδομα κυοφοριας και λοχειας ειναι βαση μισθου.

σου βαζω λινκ για να διαβασεις τι γραφει το μελος mammyblue για να δεις πως βγαινουν τα αλλα 2 επιδοματα.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24640

 

το επιδομα λοχειας μπορεις να το παρεις προσαυξημενο κατα 10%.οταν θα πας στο ικα να πληρωθεις την λοχειας πρωτα θα πας στο μητρωο να γραψεις το παιδι στο βιβλιαριο σου και μετα θα πας να εισπραξεις.με αυτο τον τροπο θα εχεις προστατευομενο μελος και θα παρεις λιγα χρηματα παραπανω,οπως σου ειπα 10%.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, λοιπον εγω δουλευω σε μια εταιρια απο τις 16-10-06 στις 27-03-08 βγηκα με αδεια ασθενειας λογο επιπλοκων εγκυμοσυνης και πληρονωμουν απο το ικα. μετα πειρα την αδεια του ικα τοκετου-λοχειας, μετα την 6μηνη αδεια μητροτητας και τρεις μηνες αδεια ανεφ αποδοχων απο την δουλεια μου. το προβλημα ειναι οτι τωρα ειμαι παλι εγκυος 6 εβδομαδων και ειδα λιγο αιμα και γιατρος μου μου ζητησε να κατσω σπιτι λογο επιβαρυμενου ιστορικου. αρα εχω να δουλεψω απο της 27-03-08 θα πληρονομαι απο το ικα και παλι? θα εχω τα επιδοαματα απο το ικα και τον οαεδ? την 6μηνη αδεια???? τι γινεται με τα 200 ενσημα? χρειαζομαι βοηθεια αν ξερει καποια ας βοηθησει

mamax4

Link to comment
Share on other sites

το επιδομα λοχειας μπορεις να το παρεις προσαυξημενο κατα 10%.οταν θα πας στο ικα να πληρωθεις την λοχειας πρωτα θα πας στο μητρωο να γραψεις το παιδι στο βιβλιαριο σου και μετα θα πας να εισπραξεις.με αυτο τον τροπο θα εχεις προστατευομενο μελος και θα παρεις λιγα χρηματα παραπανω,οπως σου ειπα 10%.

 

sofaki για να γράψω το μωρό στο βιβλιάριό μου τι χαρτιά χρειάζονται?

Να φανταστώ ληξιαρχική πράξη γέννησης??Και τι άλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τιποτα doraki μονο την ληξιαρχικη πραξη γεννησης.ισως,εαν ο αντρας σου ειναι και αυτος ασφαλισμενος στο ικα,να του ζητησουνε βεβαιωση οτι δεν εχει προβλημα που το παιδι θα γραφτει στο δικο σου βιβλιαριο(μαλακιες,σορυ κιολας).τον αντρα σου θα στειλεις για την αδεια λοχειας και το επιδομα?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

sofaki και ο άντρας μου στο ΙΚΑ είναι,αλλά προκειμένου να πάρουμε το +10% το παιδάκι θα πάει στο δικό μου βιβλιάριο,κι εμείς έτσι είμασταν στης μαμάς μου,στο ΤΣΑΥ...

Δεν ξέρω ακόμα αν θα πάει ο άντρας μου,εξαρτάται πώς θα είμαι,πώς θα είναι ο καιρός,αν θα θέλω να βγω από το σπίτι.

Ξέρω ότι χρειάζεται μια εξουσιοδότηση για να μπορέσει να τα πάρει.Αυτή την παίρνω από το ΙΚΑ όταν πάρω το επίδομα κυοφορίας εεε??

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, λοιπον εγω δουλευω σε μια εταιρια απο τις 16-10-06 στις 27-03-08 βγηκα με αδεια ασθενειας λογο επιπλοκων εγκυμοσυνης και πληρονωμουν απο το ικα. μετα πειρα την αδεια του ικα τοκετου-λοχειας, μετα την 6μηνη αδεια μητροτητας και τρεις μηνες αδεια ανεφ αποδοχων απο την δουλεια μου. το προβλημα ειναι οτι τωρα ειμαι παλι εγκυος 6 εβδομαδων και ειδα λιγο αιμα και γιατρος μου μου ζητησε να κατσω σπιτι λογο επιβαρυμενου ιστορικου. αρα εχω να δουλεψω απο της 27-03-08 θα πληρονομαι απο το ικα και παλι? θα εχω τα επιδοαματα απο το ικα και τον οαεδ? την 6μηνη αδεια???? τι γινεται με τα 200 ενσημα? χρειαζομαι βοηθεια αν ξερει καποια ας βοηθησει

mamax4

Link to comment
Share on other sites

sofaki και ο άντρας μου στο ΙΚΑ είναι,αλλά προκειμένου να πάρουμε το +10% το παιδάκι θα πάει στο δικό μου βιβλιάριο,κι εμείς έτσι είμασταν στης μαμάς μου,στο ΤΣΑΥ...

Δεν ξέρω ακόμα αν θα πάει ο άντρας μου,εξαρτάται πώς θα είμαι,πώς θα είναι ο καιρός,αν θα θέλω να βγω από το σπίτι.

Ξέρω ότι χρειάζεται μια εξουσιοδότηση για να μπορέσει να τα πάρει.Αυτή την παίρνω από το ΙΚΑ όταν πάρω το επίδομα κυοφορίας εεε??

 

σε ρωτησα γιατι ειναι καλυτερα να παει ο αντρας σου σε περιπτωση που τον ρωτησουν αν εχει αντιρρηση που το παιδι θα μπει στο δικο σου βιβλιαριο.η φιλη μου ειχε στειλει τον μπαμπα της με εξουσιοδοτηση αλλα θελανε να παει ο αντρας της για να δηλωσει οτι δεν εχει αντιρρηση που το παιδι θα μπει στο βιβλιαριο της.οταν πας για την κυοφοριας παρε και εξουσιοδοτηση απο το ικα για τα λοχειας-τοκετου,εχουν μια ετοιμη φορμα στο ικα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ntina-mpempis η περίπτωσή σου είναι λίγο μπερδεμένη,μάλλον θα ήταν καλύτερα να πας στο ΙΚΑ και να ρωτήσεις γιατί και από το τηλέφωνο ακόμα μπορεί να μπερδευτούν!!

 

sofaki λες καλύτερα να στείλω τον άντρα μου ε?

εξουσιοδότηση θα πάρω όπως και δήποτε,ακόμα κι αν τελικά πάμε και οι 2 μας,ή μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ntina-mpempis πρεπει να εχεις 100 ενσημα για να βγεις αναρρωτικη και 200 για τα απιδοματα.Στο λεω γιατι και εγω ειμαι στην ιδια φαση και πρεπει να δουλεψω μεχρι τον εβδομο μηνα για να παρω τα επιδοματα και το εξαμηνο για δευτερη φορα.Το εχω ρωτησει απειρες φορες στο ικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια!Θελω και εγω να σασ ρωτισω κατι......Δουλευω 6 χρονια σε εστιατοριο σαν εποχιακοσ υπαλιλοσ διλαδι με 110 ενσιμα το χρονο και μετα τη σεζον μπενο ταμειο ανεργειασ οποσ και τωρα.......μονο που τωρα ειμαι ενγειοσ 5 μηνων διλαδι γενναω 1/3/10 και δεν ξερω τι πρεπει να κανω τι επιδοματα δοικεουμαι και απο που.Εχω μπει ηδι ταμειο ανεργειασ πριν μια ευδομαδα και η προτι πληρομι θα γινει στην 8/12/09

Πειτε μου αμα ξερετε κατι.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια να ρωτησω και γω κατι γιατι δεν εχω ιδεα τι θα παρω απο το ικα βοηθεια!!!!!!!!εχω ραντεβου στις4/11 για να μου γραψουν την αδεια και 6/11 σταματαω απο τη δουλεια.εκτος απο τα επιδοματα θα πληρωθω και τους μηνες που καθομαι απο το ικα;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια να ρωτησω και γω κατι γιατι δεν εχω ιδεα τι θα παρω απο το ικα βοηθεια!!!!!!!!εχω ραντεβου στις4/11 για να μου γραψουν την αδεια και 6/11 σταματαω απο τη δουλεια.εκτος απο τα επιδοματα θα πληρωθω και τους μηνες που καθομαι απο το ικα;

 

οχι kassiani εχεις να παρεις 3 επιδοματα απο το ικα.επιδομα κυοφοριας-επιδομα τοκετου-επιδομα λοχειας,ουτε απο τον εργοδοτη σου θα πληρωνεσαι ουτε θα παρεις κατι αλλο απο το ικα.οταν εισπραξεις τα επιδοματα τοκετου και λοχειας και πας με τις αποδειξεις στον οαεδ θα σου δωσει καποια διαφορα που προκυπτει σε σχεση με το μισθο σου.απο τον εργοδοτη σου θα πληρωθεις ενα ποσο σε περιπτωση που δεν εχεις παρει αναρρωτικη μεσα στο χρονο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

βρε κοριτσια,πηρα το το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας του ΟΑΕΔ και ειναι 167,89!!!ΕΛΕΟΣ!!!μονο τοσα????μια συναδερφος του αντρα μου πηρε γυρω στα 1000 ευρω και επειδη εγω δουλευω ημιαπασχολιση σκεφτηκα οτι μπορει να μου δωσουν γυρω στα 500.αλλα 167,89?????!!!!!!

μπορει καμια να μου πει αν εχει γινει λαθος? εχει παρει καμια σας τοσα λιγα χρηματα???

ykm0p2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ακουσει για τοσα λιγα λεφτα αλλα ξερω απο 2 συναδελφους οτι υπαρχουν μεγαλες διαφορες, η μια πηρε 1200 και η αλλη 700.και ειναι στην ιδια δουλεια!υποτιθεται οτι τους δινεις τα χαρτια που πληρωθηκες απο το ικα και σου δινουν την διαφορα,τα λεφτα που θα επαιρνες αν δουλευες κανονικα.ποσα πηρες συνολο ικα και οαεδ?ειναι οι μισθοι 4 μηνων?????

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

απο το ικα πηρα συνολο 1316 και 167 απο τον ΟΑΕΔ.ο μισ8ος μου ειναι 400 ευρω. δεν ξερω,πρωτη φορα ακουω να δινει τοσα λιγα ο ΟΑΕΔ. :-( σωστα ειναι?

 

φαινομενικα ειναι σωστα.πηρες λιγο λιγοτερο απο τους μισθους 4 μηνων(1316+167=1483 αντι 4*400=1600).δωσε μου λιγο χρονο να μιλησω σε μια φιλη που εχω την εντυπωση οτι ειχε παρει 200 ευρω απο οαεδ και θα σου πω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

sofaki, η φιλη σου φαινεται να ''αδικηθηκε'' περισσοτερο απο μενα.δεν ξερω πως τα υπολογιζουν.και περιμενα πως και πως αυτα τα λεφτα...που να φανταστω οτι θα ειναι τοσα λιγα... :-(

ykm0p2.png
Link to comment
Share on other sites

ουτε και εγω ξερω πως τα βγαζουν.παντως δεν περιμενω να παρω κανενα τρομερο ποσο και εγω γιατι κυοφοριας-τοκετου-λοχειας μου βγαινουν σχεδον οι μισθοι 4 μηνων.ισως κυμανθω και εγω στα δικα σου λεφτα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...