Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γέννησε η γυναίκα μου ένα υγιέστατο αγοράκι και ενδιαφερόμαστε για την συνέχεια των επιδομάτων από εδώ και πέρα.

Πριν γεννήσει, με το χαρτί του ιατρού της(με την ΠΗΤ), εισπράξαμε τις 57 ημέρες πριν.

Τώρα με την ληξιαρχική πράξη, πάμε πάλι στο ΙΚΑ και εισπράτουμε τις επόμενες 67 ημέρες?

Εκτός την ληξιαρχική πράξη΄και το βιβλιάριο υγείας της συζύγου, τι άλλο χρειάζεται?

Παίρνουμε χρήματα και από τον ΟΑΕΔ?

Το επίδομα τοκετού, που είναι κάπου στα 970 ευρώ, το παίρνουμε και αυτό από το ΙΚΑ?

Ταυτόχρονα με τις 63 ημέρες?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιάννη να σας ζήσει το υγιέστατο αγοράκι σας!

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου απαντήσω, καθότι δημ. υπάλληλος.

Καλή ευκολία να έχετε!

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το αγοράκι σας.

 

Σου βάζω το link του ΙΚΑ όπου λέει τι χαρτιά χρειάζονται. Ταυτόχρονα με το επίδομα της λοχείας (τις 63 ημέρες) θα πάρεις και το επίδομα τοκετού που είναι 990 ευρώ. Απλώς έχουν πει πολλές κοπέλες ότι άμα γράψεις το παιδί στο βιβλιάριο νομίζω της μητέρας(ΙΚΑ) και μάλιστα πριν ανέβεις στον όροφο που είναι να σου γράψουν τα επιδόματα και να εισπράξεις συνήθως εισπράτεις 10% παραπάνω. Επίσης με τα χαρτιά του ΙΚΑ θα πάς και στον ΟΑΕΔ όπου θα πάρεις ένα ποσό.

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πας με τη ληξ. πραξη να δηλωσεις το παιδι στο μητρωο.Συνηθως μπαινει στου πατερα διαφορετικα θα πρεπει εκεινος να κανει υπευθυνη δηλωση οτι δεχεται το παιδι να το ασφαλισει η μητερα.

Αφου σου εκδοσουν το βιβλιαριο προστατευομενου μελους πας στις Παροχες οπου υποβαλεις τα χαρτια της γεννας και σου δινουν το ποσο των 63 ημερων.

 

Απο τον ΟΑΕΔ σου δινουν ενα εντυπο το οποιο πρεπει να συμπληρωσει ο εργοδοτης και δηλωνει ποτε σταματησε η γυναικα απο την εργασια της. Καταθετεις τη βεβαιωση αυτη μαζι με καποιο αποκομα ενσημων που θα σου πουν...

ΠΡΟΣΕΧΕ...στη βεβαιωση αυτη δε σου γραφει μονο ποτε ηταν η ημερ/νια για να σταματησει να εργαζεται η γυναικα αλλα την ακριβη ημερ/νια που το εκανε.

πχ. αν ηταν να σταματησει την εργασια της 25/6 ΑΛΛΑ λογω προβληματων σταματησε 1/4 ο ΟΑΕΔ σου δινει καποιο ποσο και για το υπολοιπο διαστημα

line_test_beg_minie_time_1170565200_text_546f205374656c6c696e616b69206d6f752065696e6169.gif

 

 

enCup3.png?InVDjopT

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ειμαι και εγω μια μελλουσα μαμα σε απογνωση με τοσα που ακουω και πολλα που δεν ακούω, σε 3 μέρες μπαίνω στο μήνα μου, δουλευω απο το 2002 και ξέρω ότι δικαίούμαι το 6μηνο απο οαεδ,οι προβληματισμοί μου όμως είναι οι εξής,.

1ον πηγα στο ικα και με πλήρωσαν για τισ 53 μέρες του τοκετού (τα λεφτα!!!).

καπου ακουσα ότι σου δίνει και ο οαεδ καποια χρήματα για τον τοκετο, όμως τα δινει πριν ή καταθετεις τιποτα χαρτιά και μετά σου δίνουν.

Είμαι πολύ μπερδεμένη και φοβάμαι ότι απο αυτες τισ υπηρεσίες δεν σε βοηθαει κανεις για να τα βάλεις σε μια τάξη και να ξέρεις τελικά τι πρεπει να κάνεις για να μην τουσ τα χαρισεισ.

αν υπάρχει καποια κοπέλα να μασ τα πει αναλητικα θα το εκτιμούσα πολύ.

ευχαριστώ πολύ και καλή λεφτερία σε όσες περιμένουν και σε αυτεσ που γέννησαν να τουσ ζήσουν τα μωρακιά τους, όσες ακόμα δεν έχουν μείνει εγκύες να μήν ανησυχούν και όλα θα πάνε καλα.

φιλιά σε όλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαρα,με το καλο το μωρακι σου...τα χρηματα απο τον ΟΑΕΔ τα περνεις αφου γεννησεις προσκομιζοντας τις πληρωμες απο το ικα την ταυτοτητα σου, βιβλιαριο της εθνικης και κατασταση απο το ικα των ενσημων σου..εχεις προθεσμια 90 μερες απο την γεννηση του παιδιου για να καταθεσεις τα δικαιολογητικα..ελπιζω να μην παρελειψα κατι

Link to comment
Share on other sites

χαρα,με το καλο το μωρακι σου...τα χρηματα απο τον ΟΑΕΔ τα περνεις αφου γεννησεις προσκομιζοντας τις πληρωμες απο το ικα την ταυτοτητα σου, βιβλιαριο της εθνικης και κατασταση απο το ικα των ενσημων σου..εχεις προθεσμια 90 μερες απο την γεννηση του παιδιου για να καταθεσεις τα δικαιολογητικα..ελπιζω να μην παρελειψα κατι

 

βιβλιαριο εθνικής?πρεπει να ανοιξω λογαριασμό στην εθνική?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα πρεπει να ανοιξεις λογαριασμο στην εθνικη εκει θα μπαινουν και τα χρηματα του εξαμηνου.

 

Ναι δίκιο έχει η popchris. Και μάλιστα αν συνεχίσεις στη δουλειά σου μπορείς να κρατήσεις το λογαριασμό ανοιχτό για το επίδομα παιδιών από τον ΟΑΕΔ.

 

Πριν γεννήσεις πήγαινε στο ΙΚΑ που ανήκεις και ζήτησε να σου δώσουν ένα χαρτί που γράφει τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι και ζήτα τους να σου εξηγήσουν την όλη διαδικασία.

Ένα παιδί σου ζωγραφίζει τη μέρα με χαρούμενα χρώματα. Ένα παιδί σου κουβεντιάζει, και νομίζεις πως κάτι διαφορετικό συμβαίνει στον κόσμο. Σου τραγουδά και θαρρείς πως είσαι ακόμα παιδί. Σου φέρνει μια σακούλα γέλιο και σου την αδειάζει απλόχερα μπροστά σου. Μα εκείνο που πραγματικά κερδίζεις από ένα παιδί είναι ο άδολος τρόπος που σκέφτεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΝΣΥΜΑ.Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ,ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ, ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΙΚΑ ΟΑΕΔ?ΤΟ 6 ΑΜΗΝΟ ΤΟ ΠΕΡΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΑΙΝΑ, ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗ ΔΕΧΤΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΒΓΑΛΕΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΛΥΣΗ! ΕΑΝ ΣΕ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠ ΤΟ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΕΝΕΡΓΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΑΝΑΠΡΟΣΛΑΒΕΙ Κ ΝΑ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ.ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ.640 € ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ, ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ, ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ ΚΥΡΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ Κ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΙΩΞΕΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ Κ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ!!!!!ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΤΑΖΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΜΕ ΤΑ ΑΣΤΡΑ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ. ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΧΕ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Κ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα... έχω κ εγώ μια απορία να εκφράσω. ήμουν ωρομίσθια καθηγήτρια που απολύθηκε κανονικά τον ιούνιο με το πέρας της σχολικής χρονιάς. επομένως τώρα παίρνω ταμείο ανεργίας. τον νοέμβριο γεννάω και τότε συνήθως ειδοποιούν και για προσλήψεις αναπληρωτών, στους οποίους κατά πάσα πιθανότητα να συγκαταλεγώ και εγώ φέτος.

 

επομένως 2 σενάρια: να μην προσληφθώ και να παραμείνω με ταμείο ανεργίας, ή να προσληφθώ νοέμβριο με πλήρες ωράριο.

 

οι απορίες μου είναι οι εξής:

αν είμαι με ταμείο ανεργίας τι κάνω με επιδόματα; τα παίρνω κανονικά;

και αν προσληφθώ την εποχή που γεννάω, τι κάνω όσον αφορά στην άδεια; οι μέρες που δικαιούμαι θα είναι οι 50κάτι που δίνουν μετά, και χάνω τις πρίν;

 

αν κάποια μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων!!!

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια φιλη εγκυος στον 6ο μηνα αυτην την στιγμη , τις ειπαν μολις μπει στον 7ο θα σταματησει να πηρωνεται απο το ικα (ξεχασα να αναφερω οτι ειναι στο κρεβατι με εντολη γιατρου) και θα μπει στον οαεδ. Επειδη μου φαινεται παραλογο και προσωπικα δεν μου συνεβει κατι τετοιο δεν γνωριζω. Αν γνωριζει καποια κοπελα κατι ας βοηθησει.

Μπας και ηρεμησει

Ευχαριστω εκ των προτερων.

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.ειμαι στον πεμπτο και θα ηθελα να μαθω τι δικαιουμε απο το ικα οταν με το καλο γεννησω.ειμαι ταμειο ανεργειας απο τον ιουλιο 2009 μεχρι τον μαρτιο του 2010.ρωτησα στο ικα αλλα μου τα ελεγαν πολυ μπερδεμενα,μου φανηκε οτι ουτε οι ιδιοι δεν ηξεραν ακριβως.αν καποιος γνωριζει θα ηθελα να με βοηθησει.ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΑΠ'ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟΝ 7ο ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΣΟΥ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ.

ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ! ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙΣ 56ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΗΤ,ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΣΕ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια. Μια σοβαρη διευκρίνιση γιατι καπου διαβασα εδω στο φορουμ αυτο και μπερδευτηκα. Για να παρεισ τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας πρεπει να εχεις 200 ενσημα πριν την ΠΗΤ τα τελευταια δυο χρονια η 200 ενσημα 2 χρονια πριν την Πητ? Γιατι διαβασα οτι δεν μετρανε τα ενσημα το διαστημα που εισαι εγκυος...Ειναι δυνατον? Ας απαντησει καποια αν ξερει....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι. Είμαι στην 26η μέρα εβδομάδα κύησης, πότε πρέπει να πάω στο ΙΚΑ για να βγάλω την άδεια?

sto ika mou eipan na paw 2 mhnes prin, me xarti giatrou gia thn PHT. dhladh 52 meres prin einai h adeia, esu 8a pas mia bdomada nwritera, h kai perissotero gia na mhn ka8usteries me grafeiokratia kai na kanoniseis.

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Μια σοβαρη διευκρίνιση γιατι καπου διαβασα εδω στο φορουμ αυτο και μπερδευτηκα. Για να παρεισ τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας πρεπει να εχεις 200 ενσημα πριν την ΠΗΤ τα τελευταια δυο χρονια η 200 ενσημα 2 χρονια πριν την Πητ? Γιατι διαβασα οτι δεν μετρανε τα ενσημα το διαστημα που εισαι εγκυος...Ειναι δυνατον? Ας απαντησει καποια αν ξερει....

 

phga sto ika gia thn idia akribws aporia kai mou eipan 200 enshma ta 2 teleutaia xronia. metrane kai ths kuhshs, an einai dunaton na mh metrousan.

 

exw k egw mia aporia. otan paroume adeia, plhrwnomaste ton mis8o mas kanonika apo ton ergodoth h apo to ika? kai to epidoma pou dikaioumaste einai allo? h oxi?

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.anaconda.gr/HTMErgatika/MitrotitaToketos.htm

 

νομιζω οτι εδω τα λεει ολα!!!! στην αρχη λεει για τον εργοδοτη και στις τελευταιες σελιδες ειναι για ικα και οαεδ

τα ευχαριστω στη φιλεναδα που το ανακαλυψε!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας εχω ενσημα 9 ετων μεχρι των δεκεμβριο του 2008 δικαιουμαι να παρω καποιο επιδομα τοκετου?απο το 2009 και μεχρι το ν ιανουαριο του 2010 που θα γεννησω θα περνω και το επιδομα ανεργιας

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα

 

στις 25/10 βγαινω σε αδεια κυοφοριας και σημερα μιλησα με το ικα για το τι δικαιουμε. μου ειπαν να υπολογιζω τα επιδοματα με βαση την μεικτη μισθοδοσια του Δεκεμβρη 2008. δεν μπορουσαν ομως να μου πουν περισσοτερα ( δηλ να τα υπολογισω μονη μου). το θεμα μου ειναι το εξης τωρα. εμενα στο ικα δεν μου εβαζαν επιδομα γαμου μεχρι τον Ιουνιο. το ειχε ξεχασει η λογιστρια με την οποια συνεργαζομαστε. οποτε δεν μπορω να ζητησω τα σπασμενα απο το αφεντικο. ο μεικτοσ μισθος τον 12/08 φαινεται 701 ?. μπορει καποια να μου πει τι επιδομα κυοφοριας και λοχειας θα παρω? επισης κατι αλλο που μου ειπαν και με χαλασε τρομερα. μου ειπαν οτι δωρο χριστουγενων και πασχα θα παρω με αναλογια οτι βγαινει απο τον εργοδοτη και τπτ αλλο. δηλ εγω που γενναω μεχρι 20/12 δεν δικαιουμε ολοκληρα τα δωρα αφου θα λειπω με αδειες. και το ικα δεν δινει κατι επιπλεον.

 

ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ. βλεπω οτι πολλα κοριτσια εχουν γνωσεις του θεματος. ξερω οτι ακουγομαι απιστευτα γκρινιαρα. μπαινει την τριτη ο αντρας μου χειρουργειο για μεση και μου εχουν πεσει ολα μαζεμενα. λεφτα δεν υπαρχουν και απο οτι καταλαβαινω ουτε απο τα επιδοματα θα κανουμε δουλεια. παιρνω 750 καθαρα αλλα σημερα εμαθα οτι αυτα δεν φαινονται καπου. φαινονται πολυ λιγοτερα. και ειμαι πολυ στεναχωρημενη για ολα αυτα.

 

αν μπορει καποια να βοηθησει........σας ευχαριστω που με διαβασατε

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

μπορει εστω καποια να μου πει αν εχουν αλλαξει οι ασφαλιστικες κλασεις απο περσι? βρηκα του 2008 αλλα δεν ξερω αν ισχυουν ακομη. στο ικα δεν ξερουν τι τους γινεται. τους τα βγαζει ο υπολογιστης αυτοματα

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήξερα να σου απαντούσα κι εγώ. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο.

Το επίδομα τοκετού που πέρνουμε είναι συγκεκριμένο; Δηλαδή, πώς καθορίζεται; Από όσο ξέρω είναι σύμφωνα με το μισθό αλλά αν πούμε ότι ο μισθός μου ο μικτός είναι 1650 ευρώ, καθαρά 1275, πόσο είναι το επίδομα τοκετού και λοχείας;

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...