Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΧΥΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ???


Recommended Posts

Δήμητρα δεν ξέρω αν κάνει να πιει γάλα το παιδί λόγω της γαστρεντερίτιδας

αλλά σκέφτηκες να του δώσεις από το δικό σου το γάλα σε ένα ποτήρι μπας και το ξεπεράσει πιο γρήγορα?

Λογικά εσύ θα έχεις δημιουργήσει αντισώματα αφού το πέρασε και η μπέμπα..

Μια σκέψη έκανα...:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο δε το σκεφτηκα:shock::shock: μα τι ζωον που ειμαι κ εχω κ θηλαστρο!κ τοσες μερες ζητουσε γαλα το παιδι κ εγω δε του εδινα!πωπω ειμαι τελειως χαζη!μα πως πως δε το σκεφτηκα ρε γμτο!!!!σευχαριστω ρε κοπελα μου (καλα εχω απιστευτα νευρα με τον εαυτο μου τωρα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Εσένα πού να σου μείνει μυαλό βρε Δήμητρα. Από την ταλαιπωρία και τη στενοχώρια, λειτουργείς σαν ρομπότ. Όχι γάλα σου λένε-όχι γάλα κάνεις. Την πέρασα τη φάση και ξέρω. Αλλωστε, γι' αυτό δεν το άνοιξες και το θέμα? Για συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω απιστευτες τυψεις που δε το σκεφτηκα.το καημενο:?

σημερα ειναι η τριτη μερα που ειναι καλα.πιστευω πλεον οτι την ξεπερασε την αρρωστια!απο σημερα μπορουμε να αρχισουμε να τρωμε καπως φυσιολογικα.του εδωσα και γαλα το πρωι κ το ηπιε ουτε καν σε 30 δευτερολεπτα!(εβαλα μεσα κ την σκονη:rolleyes::rolleyes:) παντως εδω κ 2 μερες τρωει καλα δεν εχω παραπονο!αλλα κ εγω μεχρι να φαει εχω καταντησει ο καραγκιοζης του αιωνα:cool:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα!

 

Είμαι και εγώ σε μία αντίστοιχη φάση με τον γιο μου, είναι μέρες που μπορεί να θέλει να τρώει συνέχεια και άλλες που δεν θα θέλει τίποτα..και όταν τον ρωτάω τί θέλει να φάει μου απαντάει: "Τίποτα! αφού έφαγα το μεσημέρι!" γκρρ..

 

Είναι αδύνατος για την ηλικία του με την διαφορα ότι δεν τον ζορίζω να φάει γιατί πιστεύω ότι τα παιδιά αντιδρούν επειδή ξέρουν ότι είναι ένα από τα πράγματα όπου μπορούν να έχουν τον έλεγχο..και δεν θέλω να του γυρίσει τελείως αντίδραση, ή να αρχίσει να μην τρώει συνέχεια για να μου αποσπά την προσοχή..έχει έρθει και το 2ο μέλος στην οικογένεια και είναι λίγο πιο δύσκολη η εποχή τώρα για αντιδράσεις..

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα με στεναχωρούσε αν ήξερα ότι ο σίδηρος του ήταν καλός κλπ. αλλά δεν ξέρω τί γίνεται με αυτό γιατί ποτέ ο παιδίατρος δεν μου είπε να του κάνω εξέταση αίματος(και ας είναι αδύνατος) μιας και είναι αρκετα δραστήριος ο μικρός και δεν δείχνει σημάδια κόπωσης..

Όπως και να έχει μου είπε αν και δεν το κρίνει αναγκαίο να του κάνω να μου φύγει η ιδέα..και είναι κατά των σκευασμάτων για να ανοίξει η όρεξη γιατί μου λέει σκοπός είναι το παιδί να καταλάβει από μόνο του να τρώει σωστά.

 

Μετά από συζήτηση με έναν φίλο μας με το ίδιο θέμα στον γιο του, μου μίλησε για το πρωτόγαλα όπου το παραγγέλνει από την Γερμανία και είχε αποτέλεσμα στον γιο του..δεν το έχεις ακουστά?

 

Θα αρχίσω να του δίνω εγώ και βλέπομε..

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

mariaeva μου σε ευχαριστω και μονο που μου το ειπες ειναι σα να το εκανες κιολας.πηγε η μανα μου χτες κ το αγορασε(και απο οτι μου ειπε το πληρωσε 17 ευρω:shock: ) πολυ με συγκινησες παντως!:-P

 

τόσο ακριβό, ε?????

ότι θες, εδώ είμαι!!!

πήρα και εγώ τη maxijul, γιατί το nutren

είναι σε έλλειψη

δε γράφει όμως πώς το χορηγούμε

του το βάζω στο γάλα και είναι ίδια δόση με τη σκόνη????

help!!!

 

υ.γ. πολύ χαίρομαι που το ζουζουνάκι μας ο Αλέξανδρος είναι καλα!

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω κουκλα μου!!

εγω βαζω ενα ποτ γαλα κ 3 μεζουρες σκονη.το ιδιο κανω κ το βραδυ κ κατα τις 12 το πρωι που του κανω φαριν λακτε του βαζω 200 γρ νερο 7 μεζουρες σκονη νουτρεν κ την κρεμα απο πανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααα ωραία πήρες nutren???

θα τον βοηθήσει ελπίζω!!!!

να δω τι θα γίνει και με εμάς με την έλλειψη ρε γμτ

δε θέλω να του το κόψω

την Τρίτη πάμε παιδίατρο κ τη ρημάδα τη ζυγαριά την τρέμω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι !

και φυσικα το θεμα ...ο γιος μου!

υψος 99 εκ...βαρος...12.5 κιλα ΠΡΙΝ την γαστρεντεριτιδα.τωρα εχει παει 11 !!! 6 μερες εχει γαστρεντεριτιδα!εμετοι κ διαροιες!2 φορες πηγαμε παιδιατρο.σημερα μας εδωσε αλλα υποθετα κ του εκανε κ υπερηχο στομαχου για να αποκλεισουμε ολα τα ενδεχομενα.τα κοκκαλα του στα πλευρα φαινονται ενα προς ενα.στη λεκανη κ στην σπονδυλικη στυλη το ιδιο:( χτες το βραδυ μολις κοιμηθηκανε αρχισα να κλαιω που τον ειδα ετσι κοκκαλιασμενο:( τι να κανω??τα παιδια του τριτου κοσμου ειναι πιο χοντρα απο αυτον!χωρις πλακα!να φανταστητε οτι του φοραω παμπερς μονο στον υπνο κ τις προαλλες ξεμεινα κ του εβαλα ενα παμπερς της μπεμπας!!ναι αληθεια λεω!του ηταν μια χαρα!το νουμερο 3 :cry: πως θα παχυνει αυτο το παιδι?η κορη μου η μεγαλη στην ηλικια του ηταν 15 κιλα :cry: τι προγραμμα διατροφης χρειαζεται?τον ταιζω συνεχεια(τωρα με την γαστρεντεριτιδα οχι αλλα προ αρρωστιας σχεδον ολη μερα με μια μπουκια στο στομα ηταν) ποιες τροφες παχαινουν αλλα δε κανουν κ κακο στην υγεια?εχω πελαγωσει:cry: δε μπορω να τον βλεπω ετσι ποναει η ψυχη μου!

 

σε καταλαβαινω απολυτα....περασε κι η δικια μου γαστρεντεριτιδα για μια βδομαδα κι ειχε σκελετωθει...κι εγω ειχα τρομαξει κι ειχα αγχωθει πολυ μου θυμιζε παιδια της Αιθιοπιας....ομως δεν εκανα κατι υπερβολικο...μολις το ξεπερασε αρχισε σιγα σιγα να τρωει...χωρις να την ζοριζω και σε μια βδομαδα επανηλθε ....τουλαχιστον πηρε λιγο κρεας πανω της....και παλι ειναι αδυνατη αλλα οχι εκεινο το χαλι....

η αρρωστια φταιει....υπομονη μολις συνελθει θα επανελεθει....φιλακια.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οταν ο αδερφος μου ηταν μικρος,επειδη ειχε γενηθει με προβληματα...και συνεχισαν μεχρι την εφηβεια ηταν το πιο σκελετομενο παιδι που ειχα δει ποτε κ τρομερα κοντος...Οι γονεις μου του δινανε βασιλικο πολτο κ τροφες οπως ταχυνι με μελι στο ψωμι κ ομολογω πως μετα απο λιγο καιρο εγινε.......θηριο!Εχω ακουσει κ για μουρονελαιο(?)Τα λεω σαν ιδεα κι ελπιζω να βοηθησει....αλλα απο την αλλη το οτι ειναι αδυνατο πολυ κ κατω απο τα ορια ενα παιδι δε σημαινει τιποτα για το μελλον... ο αδερφος μου στην εκτη δημοτικου ηταν σαν παιδακι πρωτης δημοτικου,ετσι λεγανε ολοι,αλλα τωρα...τιποτα δε θυμιζει το τοτε.Ευχομαι τα καλυτερα και καλη υπομονη!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

ααα ωραία πήρες nutren???

θα τον βοηθήσει ελπίζω!!!!

να δω τι θα γίνει και με εμάς με την έλλειψη ρε γμτ

δε θέλω να του το κόψω

την Τρίτη πάμε παιδίατρο κ τη ρημάδα τη ζυγαριά την τρέμω!

ναι αυτο πηρα γιατι το αλλο δε το βρηκα ουτε εγω!

εγω δευτερα θα τον ζυγισω!ελπιζω να παρει γρηγορα τουλαχιστον τα κιλα που εχασε γιατι λογικα τα εχασε απο υγρα οποτε θα πρεπει να τα παρει αμεσως.εδω που τα λεμε 10.5 κιλα για 99 εκ παιδι ειναι ελαχιστα!

 

σε καταλαβαινω απολυτα....περασε κι η δικια μου γαστρεντεριτιδα για μια βδομαδα κι ειχε σκελετωθει...κι εγω ειχα τρομαξει κι ειχα αγχωθει πολυ μου θυμιζε παιδια της Αιθιοπιας....ομως δεν εκανα κατι υπερβολικο...μολις το ξεπερασε αρχισε σιγα σιγα να τρωει...χωρις να την ζοριζω και σε μια βδομαδα επανηλθε ....τουλαχιστον πηρε λιγο κρεας πανω της....και παλι ειναι αδυνατη αλλα οχι εκεινο το χαλι....

η αρρωστια φταιει....υπομονη μολις συνελθει θα επανελεθει....φιλακια.

η αληθεια ειναι οτι εδω κ 4 μερες τρωει παρα πολυ καλα..φτου μη το ματιασω αλλα σχεδον ολη μερα τρωει κ μαλιστα δε τον ζοριζω αλλα οταν λεει οτι δε θελει αλλο σταματαω αμεσως για να μη το παρει με αναποδο ματι:P

κοριτσια οταν ο αδερφος μου ηταν μικρος,επειδη ειχε γενηθει με προβληματα...και συνεχισαν μεχρι την εφηβεια ηταν το πιο σκελετομενο παιδι που ειχα δει ποτε κ τρομερα κοντος...Οι γονεις μου του δινανε βασιλικο πολτο κ τροφες οπως ταχυνι με μελι στο ψωμι κ ομολογω πως μετα απο λιγο καιρο εγινε.......θηριο!Εχω ακουσει κ για μουρονελαιο(?)Τα λεω σαν ιδεα κι ελπιζω να βοηθησει....αλλα απο την αλλη το οτι ειναι αδυνατο πολυ κ κατω απο τα ορια ενα παιδι δε σημαινει τιποτα για το μελλον... ο αδερφος μου στην εκτη δημοτικου ηταν σαν παιδακι πρωτης δημοτικου,ετσι λεγανε ολοι,αλλα τωρα...τιποτα δε θυμιζει το τοτε.Ευχομαι τα καλυτερα και καλη υπομονη!

ναι λενα μου η μαμα μου μου εστειλε μουρουνελαιο με βασιλικο πολτο μεσα(γιαυτο εκανε κ 17 ευρω μαλλον) επισης το δινω κ ταχινι,φυστικοβουτυρο και κρεμα φουντουκιου.α!αγορασα και χαλβα.καλα εχει τρελαθει με τον χαλβα.εγω βεβαια του ειπα οτι ειναι σοκολατα(ειναι με κακαο):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο πηρα γιατι το αλλο δε το βρηκα ουτε εγω!

εγω δευτερα θα τον ζυγισω!ελπιζω να παρει γρηγορα τουλαχιστον τα κιλα που εχασε γιατι λογικα τα εχασε απο υγρα οποτε θα πρεπει να τα παρει αμεσως.εδω που τα λεμε 10.5 κιλα για 99 εκ παιδι ειναι ελαχιστα!

 

 

η αληθεια ειναι οτι εδω κ 4 μερες τρωει παρα πολυ καλα..φτου μη το ματιασω αλλα σχεδον ολη μερα τρωει κ μαλιστα δε τον ζοριζω αλλα οταν λεει οτι δε θελει αλλο σταματαω αμεσως για να μη το παρει με αναποδο ματι:P

 

ναι λενα μου η μαμα μου μου εστειλε μουρουνελαιο με βασιλικο πολτο μεσα(γιαυτο εκανε κ 17 ευρω μαλλον) επισης το δινω κ ταχινι,φυστικοβουτυρο και κρεμα φουντουκιου.α!αγορασα και χαλβα.καλα εχει τρελαθει με τον χαλβα.εγω βεβαια του ειπα οτι ειναι σοκολατα(ειναι με κακαο):rolleyes:

 

 

Ο σκοπος αγιαζει τα μεσα....Και οι παιδικες κρεμες παχαινουν,οταν εκανα στηβω ιο προπονητες μας συστηναν να τρωμε τετοιες.Απλα θελει προσοχη γιατι καποιες τροφες μπορει να οδηγησουν κ σε παχυσαρκια μακροπροθεσμα ομως.Εαν ενα παιδακι λαμβανει τα αποραιτητα- καθε μερα δε νομιζω οτι ειναι απαραιτητες οι παρεμβασεις.Αν ειναι υγειες,πιστευω,οτι καλυτερα ειναι να μη πιεζουμε καταστασεις γιατι μπορει να κανουμε κακο.Γιατι δε συμβουλεβεστε εναν διατροφολογο,δε κοστιζει ακριβα νομιζω ουτε κι εκει,θα μιλησει με το παιδι να δει τι του αρεσει κ θα φτιαξει ενα ισορροπημενο προγραμμα που θα το βοηθησει,χωρις υπερβολες.Πιστευω αξιζει το κοπο.Πες μας νεα σας....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α!Και κατι ακομα..και οι ετοιμοι χυμοι παχαινουν,οι γνωστοι...του εμποριου,θα αναπληρωσει κ υγρα!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

κοιτα οκ ολα αυτα θα τα κανω μεχρι να παρει λιγο τα πανω του.να φτασει δηλαδη τουλαχιστον τα 14 κιλα.μετα στοπ.οσο για την φαριν λακτε εχω σκοπο να του τη δεινω μεχρι να παρει τα 2 κιλα που εχασε.με διατροφολογο δεν εχω προσπαθησει αλλα ολοι οι παιδιατροι που τον πηγα τις τελευταιες μερες επιμενουν οτι τα 10.600 με υψος 99 εκ ειναι μια χαρα!:shock::evil: καλυτερα ετσι σου λεει παρα παχυσαρκο.εδω δε μιλαμε για παχυσαρκο αλλα για λιποσαρκο πλεον.αυτο μου τη δινει!εχουν φαει τοσο κολλημα που κ 5 κιλα να ηταν πιστευω τα ιδια θα ελεγαν:twisted: τελος παντων...μη τον ματιασω πολυ καλα τρωμε αυτες τις μερες.θα δειξει η ζυγαρια τη δευτερα!και το παιδι το βλεπω εχει ορεξη για φαι.δηλαδη δεν λεει οχι!(μαλλον επειδη στερηθηκε πολλα ενω ηταν αρρωστος 10 μερες) οταν χορτασει κ μου το λεει σταματαω αμεσως δε τον μπουκωνω.ουφ..αντε να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

το πρωι τον ζυγισα νηστικο χωρις ρουχα κ ειναι ακριβως 12 κιλα.εβαλε 1.5 κιλο:P το εβαλε γρηγορα γιατι προφανως τα 2 κιλα που εχασε ηταν υγρα λογω αφαγιας και διαρροιας κ εμετων.οποτε συνεχιζουμε απο δω κ περα σταθερα!παντως εχει ορεξη:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
πρωτογαλα?εγω μονο το προτωγαλα μετα τη γεννα ξερω!τι γαλα ειναι αυτο?

 

καλημέρα!

και εγώ αυτό ξέρω ότι είναι, δεν ρώτησα αν πρόκειται για το ίδιο, αλλά αυτό νομίζω ότι είναι..υποθέτω ότι ένα από τα συστατικά του σκευάσματος θα είναι και αυτό..

πρός στιγμήν το έχω αφήσει και εγώ γιατί άρχισε κατά ένα περίεργο τρόπο να τρώει και μάλιστα μου λέει μόνος του: Μαμά, νομίζω ότι χρειάζομαι φαγητό τώρα..!(πάντα τέτοια εύχομαι!)

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...