Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σποράδες(Σκιάθος-Σκόπελος-Αλόννησος)


Recommended Posts

δεν εχω παει Σκοπελο αλλα εχω παει στην Σκιαθο και την θεωρω ΘΕΑ.

Τι πανεμορφες παραλιες και ερημικες και με κοσμο, ωραια μερη, πολυ πρασινο. Εχει και ξενοδοχειο θειος του αντρα μου αν ενδιαφερεται καμια κοπελα.Σιγουρα θα μεινετε ενθουσιασμενες.

 

Η Σκιαθος εχει παρα πολλες παραλιες ενώ η Σκοπελος ενω ειναι μεγαλυτερο νησι εχει πολυ λιγες, ετσι μου εχουν πει. Εντω μεταξυ φευγω στις 24 για τον γαμο της ξαδερφης μου στην Σκιαθο και ανυπομονω!!

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μήπως έχουμε κάποια καλή ιδέα για διαμονή στη Σκόπελο; Ο,τιδήποτε έχετε από προσωπική εμπειρία.

 

Θα περιμένω - Ευχαριστώ!

 

Αντε βρε μανούλες - περνάει ο καιρός και δεν θα βρίσκω τίποτα η καψερή!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

σκοπελος ειναι οικογενειακη φαση!σκιαθος ειναι φοβερα.μια μικρη μυκονος βασικα.αν θελετε ησυχια σας προτεινω σκοπελο κ φυσικα να μεινετε στην χωρα ωστε να μπορειτε να τα εχετε ολα κοντα σας κ φυσικα το κεντρο υγειας!

 

καλες διακοπες!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το 2002 πήγαμε Αλλόνησο (πολύ όμορφα ειδικά η Χώρα- δεν εννοώ το Πατητήρι..) το 2003 Σκόπελο πολύ όμορφο νησί, πολύ πράσινο, πολύ ψάρι άμα ψαρεύετε αλλά και πολύ κουνούπι φίλε μου ! (όπως κατάλαβες θα μου μείνει αξέχαστο..)

Σίγουρα θα συμφωνήσω στο οτι είναι πιο οικογενειακό νησί απο την Σκιάθο που είναι η Μύκονος των Σποράδων όπως πολύ εύστοχα είπε και η φίλη soyzy . Θα μπορούσατε να μείνετε στον Στάφυλο που είναι πολύ κοντά στην Χώρα για να κάνετε καμμιά βολτίτσα το βράδυ. Απο τιμές δεν ξέρω πως είναι τώρα , τότε Ιούλιο σε πολύ ωραία και καινούργια πανσιον πρέπει να είχαμε δώσει γύρω στα 35-40? (Γιάννης Παλαιολόγος). Πολύ όμορφο νησί , κάποιες παραλίες είναι όπως Χαβάϊ .. δεν θυμάμαι ονόματα αν κοιτάξω το άλμπουμ θα τα θυμηθώ.Πάντως στην Γλώσσα (που είναι στην άλλη άκρη απο την Χώρα και 2ο λιμάνι του νησιού) είχαμε πιάσει κάτι Σπάρους αλλά κάτι Σπάρους άλλο πράμα..

 

Υ.Γ. Εσύ βέβαια Κατερίνα μου δεν ρώτησες που είχαμε καλή ψαριά αλλά για την μνήμη των αδικοχαμένων πεντανόστιμων ψαριών όφειλα να στο πώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, θα χρησιμοποιησω το δικο σου Κατερινα...

Θελουμε να παμε αρχες Σεπτεμβρη Σκιαθο. Δεν εχουμε παει ουτε εγω, ουτε ο αντρας μου κ θα εχουμε κ τη μικρη μαζι μας. Οποτε μηπως μπορειτε να με βοηθησετε με οτι πληροφοριες εχετε για το νησι, τις μετακινησεις, τις παραλιες... Που ειναι καλυτερα να μενεις? Θελουμε καπου που να εχει κοσμο κ ζωη, γιατι ετσι κ αλλιως την ημερα θα ψιλογυρναμε κιολας...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω παει σκοπελο κ ειναι φοβερα με καταπληκτικες παραλιες!εκει ναι χρειαζεται αμαξι για να γυρισετε το νησι.

αλλονησος ειναι πολυ πιο μικρο νησι ησυχο.δεν ξερω αν θα χρειαστειτε.μπορει κ να νοικιασετε μηχανακι.

Link to comment
Share on other sites

έχω πάει και στα δύο...φοβερές παραλίες. Χρειάζεστε αυτοκίνητο και για τα 2 νησιά.

αμα αποφασίσετε τελικά σε ποιο απο τα δύο πες μας για να σου προτείνουμε ταβερνάκια και παραλίες. Αχχχχχχχχ διακοπέςςςςςςςςςς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλλόνησος δεν έχει πολλά να δεις, ενώ σκόπελο κάθε μέρα θα βλέπεις κάτι άλλο. Μπορείτε να μείνετε σκόπελο και να πάτε μονοήμερη αλλόνησο! Οπως και νάχει να περάσετε τέλεια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η Αλλόνησος είναι ότι πρέπει για ξεκούραση και χαλάρωση. Υπέροχη, καταπράσινη, πεντακάθαρη (!) και μικρή. Μ' ένα μηχανάκι είστε εντάξει. Δεμ ξέρω τι είδους διακοπές θα κάνετε αλλά προτείνω το κάμπινγκ. Μεγάλο, με σκιές και...ιδιωτική παραλία!!

 

σημ. από εκεί "φέραμε" το μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

Αλλονησο ειχα παει ως νεα κ ελευθερη κ σκυλοβαρεθηκα. δεν ειναι ασχημα σα νησι αλλα δεν εχεις πολλες επιλογες. Βεβαια τοτε ζητουσα αλλα πραγματα. Αν θες ηρεμια μονο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την Κυριακη φευγουμε και εχω αρχισει και σκεφτομαι διαφορα, ειναι οι πρωτες μας διακοπες με παιδι σε νησι και φοβαμαι.

σημερα πειγαμαι παιδιατρο για εμβολιο και εχει και λιγο βηχα και θα κανουμε σπρει για μια εβδομαδα και μου ειπε η παιδιατρος οτι το νησι δεν εχει παιδιατρο ενα κεντρο υγειας μονο και μου ειπε να παρουμε μαζι και μια ενεση κορτιζονης για καλο και για κακο μην τον τσιμπηση καμμια μελισσα γιατι ειναι αλεργικος και απο εκεινη την ωρα με εχουν πιασει φοβιες και αν αρρωστηση τι κανουμε που παμε πως φευγουμε απο εκει με ενα πλοιο την ημερα και αν ανεβασει πυρετο και χιλια αν....

θα κατσουμε 8 μερες και αν βαρεθουμε.... με τον αντρα μου σε νησι δεν εχουμε παει ποτε πανω απο 5 μερες....

στο ιατρειο ενα παιδακι που ηταν μετα απο εμας μαλλον ειχε οστρακια και αν κολλησαμε..

 

δεν μπορω σας λεω τα χω παιξει προσπαθω να χαλαρωσω και δεν μπορω μεχρι και να το ακυρωσω σκεφτομαι και λεω συνεχεια γιατι δεν κλεισαμε στην Σκιαθο που εχει και γιατρους και αεροδρομιο

 

 

please βοηθηστε με να χαλαρωσω γιατι μου εχει χαλασει ολη μου η διαθεση και μουρμουραω και στον αντρα μου συνεχεια......

 

σας ευχαριστω που με ακουσατε, φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί να συμβούν όλα αυτά τα κακά πράγματα? Είναι τέλεια η Σκόπελος, ωραίο νησί για παιδί, και έχουν μεγαλώσει ένα σωρό παιδιά εκεί. Δεν μπορεί να μείνει το δικό σου 8 μέρες?:wink: Να περάσετε ωραία!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, σε καταλαβαίνω... αλλά, δεν ξεκινάμε ποτέ τις διακοπές μας σκεπτόμενοι ότι ίσως κάτι κακό θα συμβεί. Ξεκίνα με καλή διάθεση και θα δεις ότι όλα θα πάνε τέλεια! Είναι πολύ σημαντικές οι πρώτες διακοπές με το παιδί σου. Μετά από χρόνια, θα τις θυμάσαι με νοσταλγία... αλλά και για το μωρό, είναι πολύ σημαντικό να είσαι ήρεμη.

Η Maya έχει δίκιο. Ξέρεις πόσα παιδάκια μεγαλώνουν στην Σκόπελο και ξέρεις πόσα παιδάκια θα πάνε στη Σκόπελο διακοπές??? Θα περάσετε τέλεια !!!:-D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησης ειναι μωρε που ο μικρος απο το Πασχα δεν λεει να γινει καλα περασαμε οστρακια, αμυγδαλιτιδα, ωτιτιδα, βροχιτιδα και τωρα παλι βυχει και για αυτο με πιανουν ανασφαλειες παλι κινητο φαρμακειο θα μαστε...

 

αχ ελπιζω να περασουμε καλα γιατι τελευταια ολο νευρα ειμαι........

Link to comment
Share on other sites

STAUROULA, κούλαρε κορίτσι μου και σκέψου θετικά. Αν τα σκέφτεσαι όλα ασχημα κάτι θα συμβεί. Αν είναι να πάτε διακοπές και από τώρα να σου βγαίνουν ξυνές ποιο το νόημα;

Μεγάλο παιδί είναι το παιδί σου, δε θα πάθει τίποτα και μάλιστα θα περάσει και πολύ όμορφα γιατί θα είναι συνέχεια με τη μαμα και το μπαμπά, θα είναι διακοπές. Τίποτα δε θα του χαλάσει τις διακοπές γιατί δε θα το αφήσει.

Και γω Σκόπελο θα πάω, περιμένω προτάσεις για παραλίες, φαγητό ή ότι άλλο σου έκανε εντύπωση . ο.κ.;

Τυχερούλα φευγεις!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σταυρούλα θα περάσετε τέλεια!

Μην φοβάσαι ! Θα δεις ότι το θαλασσινό αεράκι θα κάνει καλό στον μικρό και θα του περάσει και ο βήχας.

Εμείς η Ελληνίδες μάνες όλο ανησυχίες είμαστε.

Αναρωτιέμαι πόσο χαλαρές είναι η Γερμανίδες, Ιταλίδες και οι Σκανδιναβές που όχι μόνο έρχονται με τα μωρά τους (πολλές φορές και 3 - 4 μηνών) σε μία ξένη χώρα αλλά επιλέγουν και διάφορα νησάκια της άγονης γραμμής για τις διακοπές τους. Αυτές δεν αγχώνονται ρε κορίτσια;

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι πόσο χαλαρές είναι η Γερμανίδες, Ιταλίδες και οι Σκανδιναβές που όχι μόνο έρχονται με τα μωρά τους (πολλές φορές και 3 - 4 μηνών) σε μία ξένη χώρα αλλά επιλέγουν και διάφορα νησάκια της άγονης γραμμής για τις διακοπές τους. Αυτές δεν αγχώνονται ρε κορίτσια;

 

mselini μου εγώ είμαι Ελληνίδα αλλά λειτουργώ όπως και αυτές δεν αγχώνομαι καθόλου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τον λατρεύω...

 

STAURYLA βάλε στο μυαλό σου ότι τιποτα δεν πρόκειται να συμβεί και ότι και να συμβεί κάτι θα αντιμετωπιστεί...έτσι και αλλιώς βρε κοριτσάκι μου η αλήθεια είναι αυτή, μιλάμε για πιθανότητες απιροελάχιστες...

 

πέρυσι το καλοκαίρι πήγαμε Πάρο ο μικρός έπαθε σταφυλόκοκο, πάμε στο κέντρο υγείας και είχε μόνο κάτι μαθητευόμενους άσχετους...πήρα τον παιδίατρο μου του έκανα την αγωγή που μου είπε και όλα οκ...ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΕΛΕΙΑ και ο μικρός όλο για την Πάτο μιλάει...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι, όπως σου είπαν όλοι, δεν θα πας στο φεγγάρι, στην Σκόπελο θα πας. Χαλάρωσε! Έχει και μόνιμους κατοίκους εκεί που αρρωσταίνουν!

Τίποτα δεν θα γίνει κι ΑΝ γινει κάτι αντιμετωπίζεται. Don't panic!!

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και περασαμε τελεια, οποιος θελει πληροφοριες για το νησι μπορω να του πω τα παντα που να παει για μπανιο για καφε για φαγητο οτι θελετε.

 

κριμα που γυρισαμε ηταν υπεροχα και πειγαμε και μια μερα Αλλονησο ο μικρος ξετρελαθηκε ολο το νησι μονο οικογενειες πολυ φιλικοι ολοι ηταν τελεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...