Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

βρήκα αυτο το μήνυμα και λεω να δοκιμάσω με βουβαλίσιο γάλα για τον μικρό, αντί για το κατσικίσιο που είναι αρκετα ξινο. Μήπως του κα΄τσει καλύτερα και δεν του κανει σύγκαμα. Τί λέτε?

Να σας θυμήσω οτι εχουμε αλλεργία στο αγελαδινο, και τελευταία του δίνω κατσικίσιο αλλά του κανει σύγκαμα.

σκεφτομουν τοσες μερες να σου γραψω ....

το γαλα νομιχω δεν ειναι οξινο ,δηλ,το οτι κανει συγκαμα δεν οφειλεται στην οξυτητα του αλλα στην αλλεργια η στην δυσανεξια στο γαλα

το μωραακι σου μονο θηλαζει ,δεν τρωει τιποτα αλλο ?

για το βουβαλισιο δεν ξερω ,το πηρα και εγω να το δοκιμασω -φτιαχνω γιαουρτι και μυζηθρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρήκα σε ένα σαιτ,που όμως δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι, οτι το κατσικίσιο έχει ph 7 περίπου, αρα δεν είναι σίγουρα όξινο.

Αλλά είχα παρατηρήσει οτι και το πορτοκάλι που του έβαζα τον χυμό στο φρούτο του, του έκανε σύγκαμα και του το έκοψα, και του πέρασε.

 

βασικά θηλάζει όποτε ζητήσει και είμαι σπίτι, τρώει το φρούτο του το πρωί, όχι πάντα εύκολα αλλά ο άντρας μου τα καταφέρνει να τον ταίσει συνήθως, και μετά ζητάει συνέχεια γάλα κατσικίσιο με βρώμη! αυτά τρώει απο την μεγάλη Πέμπτη. δλδ κοντά 20 μέρες...... θα τρελαθώ........

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν απο ερκετους μηνες ειχα δοκιμασει βουβαλισιο τυρι κανα 2 μερες σε πολυ μικρη ποσοτητα και ο μικρος μου ειχε αντιδρασει ασχημα εκανε αμεσως εκζεμα στο προσωπο ,και ειχε γουλιες και μεγαλη ανησυχια για μια μερα...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρήκα σε ένα σαιτ,που όμως δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι, οτι το κατσικίσιο έχει ph 7 περίπου, αρα δεν είναι σίγουρα όξινο.

Αλλά είχα παρατηρήσει οτι και το πορτοκάλι που του έβαζα τον χυμό στο φρούτο του, του έκανε σύγκαμα και του το έκοψα, και του πέρασε.

το πορτοκαλι ειναι οξινο φρουτο οπως και το λεμονι και το ακτινιδιο ,ερεθιζουν το ηδη ερεθισμενο εντερο

η οξυτητα τους δεν νομιζω να εχει καποια σχεση με την οξυτητα του γαλακτος ,που το ξαναλεω δεν νομιζω να εχει οξυτητα

το κατσικισιο σας το συνεστησε η γιατρος γιατι δεν ειχατε πια κανενα συμπτωμα ?

σας ειπε να το ξεκινησετε με πολυ μικρες δοσεις ?

οσο για το γαλα ,τα 250 μλ ,ειναι παρα πολλα για τις πρωτες φορες ,καλο θα ηταν να ξεκινησετε με μικρη ποσοτητα

 

 

βασικά θηλάζει όποτε ζητήσει και είμαι σπίτι, τρώει το φρούτο του το πρωί, όχι πάντα εύκολα αλλά ο άντρας μου τα καταφέρνει να τον ταίσει συνήθως, και μετά ζητάει συνέχεια γάλα κατσικίσιο με βρώμη! αυτά τρώει απο την μεγάλη Πέμπτη. δλδ κοντά 20 μέρες...... θα τρελαθώ.....
ποιος γιατρος σας παρακολουθει ,τις ειπες για τις αντιδρασεις του παιδιου ,εννοω το συγκαμα?

συγνωμη για τα βιαστικα κειμενα με λιγο ασυναρτητο λογο αλλα δεν εχω χρονο καθολου

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς φαίνεται να τον πειράζει το γάλα το κατσικίσιο. του κάνει κοκκίνισμα στον πωπο... αλλά τρελαίνεται...γμτ...

 

να σε ρωτήσω κατι?

αυτό το γάλα το όλυμπος δεν είναι φρέσκο, είναι μακρας διαρκείας. αρα πού το κατατάσσουμε?

 

επίσης υπάρχει περίπτωση να κάνει απλά το κοκκίνισμα στον πωπό και να μήν έχει άλλο πρόβλημα το παιδί? δλδ αίμα στα κόπρανα κλπ?

 

υπάρχει κανένας τρόπος να μειώσω την οξύτητα του γάλατος, πχ αν το βράσω ή το ανακατέψω να κάτι άλλο?

Όταν ξεκινήσαμε το γάλα η αλλεργιολόγος ήταν απόλυτη να δώσω εβαπορέ (για αγελαδινό) ή σκόνη (για κατσικίσιο). Το φρέσκο τύπου ΕΒΟΛ ή Ολυμπος μας το απαγόρεψε. Τώρα μετά το αυγό μας επέτρεψε να ξεκινήσουμε και φρέσκο μετά από μήνες που δοκιμάσαμε τα γαλακτοκομικά. Οπότε μήπως να δοκίμαζες σκόνη?

 

Για το αίμα μόνο με μάγιερ μπορείς να είσαι σίγουρη. Αλλά το κοκκίνισμα στον πωπό είναι κακό σημάδι...

 

Για το ανακάτεμα αποκλείεται να βοηθήσει αν τον πειράζει το γάλα. Με τον βρασμό θα χάσει πολύτιμα συστατικά και δεν είμαι σίγουρη και αν βοηθάει. Οπότε ξαναπροτείνω την σκόνη, αλλά όχι άμεσα. Άσε λίγο να ηρεμήσει το παιδί και μετά ξεκινάτε πάλι.

 

γεια σας κ χρονια μας πολλα κοριτσακια.

εχω θεμα με τον μικρο κ δεν ξερω τι να κανω.επεσε απο την καμπυλη βαρους.ειναι 10200 και ειναι σχεδον 16 μηνων.δεν ξερω πως να τον παχυνω,τι να κανω.δεν πολυγουσταρει τα φαγητα.ειδικα το κοτοπουλο το σιχαινεται κ το φτυνει.στεναχωρεθηκα πολυ.

Μην στεναχωριέσαι καλές για το βάρος. Μπορεί απλά να είναι λεπτο παιδί. Το ανησυχητικό με το βάρος είναι όταν υπάρχει συνεχής πτώση στις καμπύλες. Το να πέσει μία γραμμή να μην σε φοβίζει.

 

Αν πολτοποιείς το κρέας μόνο για να μην το καταλαβαίνει και πολύ? Λες να πιάσει? Και να δίνεις συχνά σνακς υγιεινά και ό,τι φάει.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια, για να μην τα ξαναγράφω, μπορείτε να δείτε λίγο τί εγραψα εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=89329

και να μου πείτε καμιά γνώμη?

 

Μήπως φταίει η βρώμη? Ποια παίρνεις? Επίσης να την μουλιάζεις όλο το βράδυ με νερό και ξύδι (μηλόξυδο) ή λεμόνι.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

το πορτοκαλι ειναι οξινο φρουτο οπως και το λεμονι και το ακτινιδιο ,ερεθιζουν το ηδη ερεθισμενο εντερο

η οξυτητα τους δεν νομιζω να εχει καποια σχεση με την οξυτητα του γαλακτος ,που το ξαναλεω δεν νομιζω να εχει οξυτητα

το κατσικισιο σας το συνεστησε η γιατρος γιατι δεν ειχατε πια κανενα συμπτωμα ?

 

οχι απλά κάναμε τα πατς τεστς και βγήκαν ελαφρώς θετικά στο κατσικίσιο το μακρας διαρκείας που λεμε, και μας είπε να ξεκινήσουμε. δεν μας είπε με τί δόσεις κλπ

σας ειπε να το ξεκινησετε με πολυ μικρες δοσεις ?

οσο για το γαλα ,τα 250 μλ ,ειναι παρα πολλα για τις πρωτες φορες ,καλο θα ηταν να ξεκινησετε με μικρη ποσοτητα

το θέμα είναι, οτι μόνο αυτό τρώει το παιδί!!! την υπόλοιπη μέρα ΤΙΠΟΤΑ. αν ηταν απλό το θέμα δεν θα είχα πρόβλημα. Θα του έδινα κάτι άλλο να φάει. Αλλά ή αυτό θέλει, ή μένει νηστικός.

 

 

ποιος γιατρος σας παρακολουθει ,τις ειπες για τις αντιδρασεις του παιδιου ,εννοω το συγκαμα?

 

ακόμα δεν την έχω βρει, είναι η Σαξώνη Παπαγεωργίου

συγνωμη για τα βιαστικα κειμενα με λιγο ασυναρτητο λογο αλλα δεν εχω χρονο καθολου

 

Όταν ξεκινήσαμε το γάλα η αλλεργιολόγος ήταν απόλυτη να δώσω εβαπορέ (για αγελαδινό) ή σκόνη (για κατσικίσιο). Το φρέσκο τύπου ΕΒΟΛ ή Ολυμπος μας το απαγόρεψε. Τώρα μετά το αυγό μας επέτρεψε να ξεκινήσουμε και φρέσκο μετά από μήνες που δοκιμάσαμε τα γαλακτοκομικά. Οπότε μήπως να δοκίμαζες σκόνη?

 

θα δοκιμάσω σκόνη. αυτή κυκλοφορεί όλο τον χρόνο? μόνο σε βιολογικά την βρίσκεις?

 

Για το αίμα μόνο με μάγιερ μπορείς να είσαι σίγουρη. Αλλά το κοκκίνισμα στον πωπό είναι κακό σημάδι...

 

Για το ανακάτεμα αποκλείεται να βοηθήσει αν τον πειράζει το γάλα. Με τον βρασμό θα χάσει πολύτιμα συστατικά και δεν είμαι σίγουρη και αν βοηθάει. Οπότε ξαναπροτείνω την σκόνη' date=' αλλά όχι άμεσα. Άσε λίγο να ηρεμήσει το παιδί και μετά ξεκινάτε πάλι.

ναι αλλά τί να το ταίζω που δεν θέλει Τίποτα άλλο?

παρακαλάει λέμε για γάλα! το βλέπεις έτσι και το λυπάσαι και του δίνεις.

 

 

 

Μήπως φταίει η βρώμη? Ποια παίρνεις? Επίσης να την μουλιάζεις όλο το βράδυ με νερό και ξύδι (μηλόξυδο) ή λεμόνι.

 

παίρναμε μια βιολογική, και τώρα αυτη απο το σ/μ νομίζω dr oetker δεν είμαι σίγουρη

όμως συστηματικά έτρωγε βρώμη και παλιότερα, ανακατεμένη με μπανάνα, δεν είχε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο εμας!εχω καιρο να σας πω κ τα δικα μας νεα!η μικρη ειναι μια χαρα τρωει σχεδον τα παντα χωρις κανενα προβλημα<εκτος απο ψαρι αυγο ξηρους καρπους>αν κ αυγο δοκιμασε μεσα σε τσουρεκι που αρπαξε μεσα απο το πιατο κ τρομαξα να το παρω!!!:Pακομη κ λιγη τουρτα σε γενεθλια...απλως επειδη μας αρεσουν τα κατσικισια αποφευγουμε τα αγελαδινα.θηλαζει ακομη αλλα εγω πλεον τα παντα...τσουπ κ τα 6 κιλακια σε χρονο μηδεν:-D:grin:τωρα με ταλαιπωρει μια τραχηλιτιδα κ δεν θελω να ΄παρω τις κολπικες κρεμες...τι να κανω?ααα τα ενζυμα αυτα βρε κοριτσια τα βρισκω σε φαρμακειο?

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκινήσαμε το γάλα η αλλεργιολόγος ήταν απόλυτη να δώσω εβαπορέ (για αγελαδινό) ή σκόνη (για κατσικίσιο). Το φρέσκο τύπου ΕΒΟΛ ή Ολυμπος μας το απαγόρεψε. Τώρα μετά το αυγό μας επέτρεψε να ξεκινήσουμε και φρέσκο μετά από μήνες που δοκιμάσαμε τα γαλακτοκομικά. Οπότε μήπως να δοκίμαζες σκόνη?

 

Για το αίμα μόνο με μάγιερ μπορείς να είσαι σίγουρη. Αλλά το κοκκίνισμα στον πωπό είναι κακό σημάδι...

 

Για το ανακάτεμα αποκλείεται να βοηθήσει αν τον πειράζει το γάλα. Με τον βρασμό θα χάσει πολύτιμα συστατικά και δεν είμαι σίγουρη και αν βοηθάει. Οπότε ξαναπροτείνω την σκόνη' date=' αλλά όχι άμεσα. Άσε λίγο να ηρεμήσει το παιδί και μετά ξεκινάτε πάλι.

 

 

Μην στεναχωριέσαι καλές για το βάρος. Μπορεί απλά να είναι λεπτο παιδί. Το ανησυχητικό με το βάρος είναι όταν υπάρχει συνεχής πτώση στις καμπύλες. Το να πέσει μία γραμμή να μην σε φοβίζει.

 

Αν πολτοποιείς το κρέας μόνο για να μην το καταλαβαίνει και πολύ? Λες να πιάσει? Και να δίνεις συχνά σνακς υγιεινά και ό,τι φάει.[/quote']

οταν λες υγειινα σνακ δηλ?

Link to comment
Share on other sites

επισης το κοτο ειτε το αλεσω ειτε το δωσω κομματακια ψιλα,ειτε το δωσω πιο μεγαλα παντα την ιδια καταληξη θα χουν.θα τα φτυσει οτι κι αν γινει.ψυχωση μου χει γινει πια.ελεος.ολη μερα βαζω τροφες μπροστα του κ τον ταιζω..αλλα τα κιλα σταθερα ιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι απλά κάναμε τα πατς τεστς και βγήκαν ελαφρώς θετικά στο κατσικίσιο το μακρας διαρκείας που λεμε, και μας είπε να ξεκινήσουμε. δεν μας είπε με τί δόσεις κλπ

αφου βγηκαν ελαφρως θετικα γιατι το δοκιμαζετε?

 

 

το θέμα είναι, οτι μόνο αυτό τρώει το παιδί!!! την υπόλοιπη μέρα ΤΙΠΟΤΑ. αν ηταν απλό το θέμα δεν θα είχα πρόβλημα. Θα του έδινα κάτι άλλο να φάει. Αλλά ή αυτό θέλει, ή μένει νηστικός.

κοιτα σε περιοδους επιμονης αποχης απο το φαγητο δοκιμασε και την ΣΙΝΛΑΚ (,ειναι υποαλλεργικη κρεμα δημητριακων χωρις γαλα,) με την βρωμη

την βρισκεις στα φαρμακεια

το δικο μου το παιδι δεν την εφαγε ποτε γιατι ποτε δεν εφαγε κρεμουλες ,δεν τις ηθελε με τιποτα

αλλα με βρωμη ποτε δεν σκεφτηκα να τη δωσω

 

δοκιμασε και το φαγοπυρο ,ο δικος μου το τρωει πολυ καλα ,την βρωμη δεν την τρωει τοσο

 

ακόμα δεν την έχω βρει, είναι η Σαξώνη Παπαγεωργίου
εννουσα εαν ειναι παιδογαστρ,η παιδοαλλ.

γιατι εχουν διαφορετικη τακτικη

ας πουμε η παιδοαλλεργιολογος μας πιστευει οτι το φρεσκο γαλα ειναι ακινδυνο ως αφορα την αλλεργια σε σχεση με το τυρι και το γιαουρτι ,ενω η παιδογαστρεντερολογος πιστευει οτι το κατσικισιο τυρι θα μπει πρωτο ως δοκιμαστικο για την εισαγωγη γαλακτοκομικων

Link to comment
Share on other sites

α την βρωμη μπορεις να την ετοιμασεις πρωτα ,δηλ να την βρασεις ,να φτιαξεις κανονικη κρεμουλα και μετα να την ανακατεψεις με την σινλακ,βεβαια δεν ξερω εαν θα μπορεσεις να το ξεγελασεις το παιδι ετσι ,δεν θυμιζει στη γευση το γαλα ,αλλα δοκιμασε

και οπως λεει και η νεραιδομανα πρωτα να την μουλιασεις

εγω (,δεν το κανω παντα )

Link to comment
Share on other sites

αφου βγηκαν ελαφρως θετικα γιατι το δοκιμαζετε?

γιατί μας είπε οτι τα αποτελέσματα είναι πολύ ασθενή, προς το αρνητικό. γενικά ήταν πολύ χαλαρή σε αυτό το θέμα.

 

κοιτα σε περιοδους επιμονης αποχης απο το φαγητο δοκιμασε και την ΣΙΝΛΑΚ (,ειναι υποαλλεργικη κρεμα δημητριακων χωρις γαλα,) με την βρωμη

την βρισκεις στα φαρμακεια

το δικο μου το παιδι δεν την εφαγε ποτε γιατι ποτε δεν εφαγε κρεμουλες ,δεν τις ηθελε με τιποτα

αλλα με βρωμη ποτε δεν σκεφτηκα να τη δωσω

 

να σου πω οτι και εγω αυτό σκεφτόμουν να κάνω?

να δώσω ένα γάλα ή κάτι αντίστοιχο, υποαλλεργικό ώστε και να το φάει να μην κινδυνεύσει. Επειδή το παιδί ποτέ δεν έχει πιεί γάλα σκόνη, μόνο θηλάζει, δεν έχω ιδέα τί να του δώσω! Υπάρχει καμιά σκόνη υποαλλεργική για την ηλικία του?

Να ρωτήσω την παιδίατρο?

 

δοκιμασε και το φαγοπυρο ,ο δικος μου το τρωει πολυ καλα ,την βρωμη δεν την τρωει τοσο

 

εννουσα εαν ειναι παιδογαστρ,η παιδοαλλ.

γιατι εχουν διαφορετικη τακτικη

ας πουμε η παιδοαλλεργιολογος μας πιστευει οτι το φρεσκο γαλα ειναι ακινδυνο ως αφορα την αλλεργια σε σχεση με το τυρι και το γιαουρτι ,ενω η παιδογαστρεντερολογος πιστευει οτι το κατσικισιο τυρι θα μπει πρωτο ως δοκιμαστικο για την εισαγωγη γαλακτοκομικων

 

δεν μας είπε τπτ σε σχέση με το φρέσκο ή εβαπορέ κλπ

προβληματίζομαι πλεον με αυτά που ζω, για το αν ήταν σωστές οι συμβουλές της...:confused:

Link to comment
Share on other sites

γιατί μας είπε οτι τα αποτελέσματα είναι πολύ ασθενή, προς το αρνητικό. γενικά ήταν πολύ χαλαρή σε αυτό το θέμα.
ειναι παιδοαλλεργιολογος τελικα ?

αυτη ειναι τακτικη αρκετων γιατρων παντως ,δηλ.οταν ειναι πολυ ασθενη τα αποτελεσματα προτιμουν να ξεκινησουν το γαλα, πιστευουν οτι η αποχη απο το γαλα μπορει να προκαλεσει περισσοτερα προβληματα παρα η εισαγωγη του σε ενα παιδακι με μικρη αλλεργια σε αυτο

σε σας επειδη η ιδια η κλινικη εικονα ειναι ενδειξη του οτι δεν ειστε ακομη ετοιμοι για το γαλα μαζι με τα ελαφρως θετικα πατς ,ειναι λογος να μην το πιειτε

βεβαια ενας αλλος λογος ,οπως ειπαμε ,ειναι και η καταναλωση μεγαλης δοσης εξαρχης

καλο θα ηταν να την ενημερωσεις για τις αντιδρασεις του παιδιου

 

 

 

 

να σου πω οτι και εγω αυτό σκεφτόμουν να κάνω?

να δώσω ένα γάλα ή κάτι αντίστοιχο, υποαλλεργικό ώστε και να το φάει να μην κινδυνεύσει. Επειδή το παιδί ποτέ δεν έχει πιεί γάλα σκόνη, μόνο θηλάζει, δεν έχω ιδέα τί να του δώσω! Υπάρχει καμιά σκόνη υποαλλεργική για την ηλικία του?

Να ρωτήσω την παιδίατρο?

το υποαλλεργικο γαλα δεν νομιζω να το δεχτει με την βρωμη ,απο οτι ξερω εχει ασχημη γευση,εγω δεν το εχω δοκιμασει

νομιζω τωρα ο σκοπος σου ειναι να καλυψεις την υπολοιπη διατροφη του παιδιου σου

το γαλα οσο ναναι το παιρνει μεσω του θηλασμου (δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ειναι επαρκες )αλλα πιασε τα πραγματα ενα ενα

 

 

στην τελικη βρες μια διατροφολογο να σε βοηθησει

 

ολες οι κοπελες εχουμε βρεθει πολλες φορες σε αδιεξοδο με το συγκεκριμενο θεμα :(:(, εγω ακομη ειμαι

 

 

σε παρακαλω φιλουδακι κανε παραθεση στα κειμενα ,διαφορετικα μπερδευομαστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν μας είπε τπτ σε σχέση με το φρέσκο ή εβαπορέ κλπ

 

προβληματίζομαι πλεον με αυτά που ζω, για το αν ήταν σωστές οι συμβουλές της...:confused:

πιστεψε με δεν θα βρεις γιατρο που να σε καλυπτει απο ολες τις αποψεις στο συγκεκριμενο θεμα

δεν ξερω ,ισως αυτη της νεραιδομανας

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ Σ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ...Η ΒΡΩΜΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ?Η ΤΟ ΜΗΛΟΞΥΔΟ?

ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΗς ΧΟΛ ΜΟΥΣΛΙ ΧΩΡΙς ΓΑΛΑ ΜΕ ΒΡΩΜΗ,ΡΥΖΙ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΑ.ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες!!

Λοιπον....εμεις εχουμε ως εξης..απο την Κυριακη του Πασχα τρωω τα παντα (εκτος χοιρινου που την πειραζει ακομη) και η μικρη ειναι καλα. Δεν εχουμε αιμα ουτε βλενες, ουτε σπυρια, ουτε μαυρους κυκλους. Κοιμάται πολυ καλα το βραδυ και γενικά ειναι χαρούμενη και ευδιάθετη.

Την Κυριακη του Πασχα λοιπον ειπα..."σημερα θα φαω δεν μπορω αλλο μια μερα ειναι", πηρα και ενζυμα την επομενη ολα καλα και λεω "ας φαω και σημερα" περασαν 2 μέρες και δεν είδα τπτ στη μικρη, καμια αντιδραση.

Λεω λες να περασε ετσι απλά?? Ηπια γάλα περιμενα 2 μέρες όλα καλα. Εφαγα μοσχάρι, ξηρους καρπούς όλα καλα, αυγο ψάρι πάλι καλα όλα.

Στο χοιρινο πέταξε σπυράκια και εκανε λιγη βλενουλα αιμα δεν ειδα.

Ηθελα να γραψω απο καιρο αλλα λεω μην το γρουσουζεψω παλι....

Δεν ξερω τι εγινε, προφανως για τη δικη μου περίπτωση βοήθησαν οι στερεες.

Στην αλλεργιολόγο θα πάμε φυσικα γιατι επειδη τα τρώω εγω δεν ξερω αν μπορει να τα φαει και η μικρη και γενικα θελω να μου πει και εκεινη καποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

Ο μικρός εξακολουθεί να μην τρώει ΤΙΠΟΤΑ άλλο εκτός απο: φρούτα το πρωί, γάλα κατσικίσιο με βρώμη, τζατζίκι, και να θηλάζει.

 

Χτές μίλησα απο κοντά με ψυχολόγο και μου έδωσε κάποιες κατευθυντήριες γραμμές. Μου είπε οτι φαίνεται κάτι να τον έχει επηρεάσει ψυχολογικά και για αυτό να γυρίζει πίσω, στην βρεφική ηλικία, κατα μια έννοια, και να ζητάει μόνο τα γαλακτοκομικά. Η δική μου δε άρνηση σε αυτή του την επιλογή, είναι λάθος. Πρέπει να τον περιμένω να πάρει πάλι μπρος. Να αρχίσει να τρώει χωρίς να τον πιέσω.

Το σημείο καμπής ήταν, με βάση αυτά που της είπα, η Μεγάλη Πέμπτη, οπότε και φύγαμε ταξίδι για καλαμάτα, το πρώτο του ταξίδι, σε ξένο περιβάλλον, χωρίς τα παιχνίδια του και με πολύ κακό ύπνο. Εκεί κόλλησε κυριολεκτικά πάνω μου, θήλαζε σαν βρέφος, πιο πολύ απο όσο τον θήλαζα τότε που ήταν βρεφάκι!!!!

Μου είπε επίσης, οτι και η δική μου ψυχολογία στο θέμα αυτόυ του ταξιδιού έπαιξε ρόλο, δλδ το παιδί είχε καταλάβει την ανασφάλειά μου, πως φοβόμουν πώς θα κοιμαται το παιδί σε ξένο περιβάλλον, πώς θα τρώει εκεί, οτι θα είναι γενικά δύσκολα. Και κατα βάθος δεν το ήθελα αυτό το ταξίδι...(Και ήταν αυτοεκπληρούμενη προφητεία τελικά...)

Μου είπε να του προσφέρω την ώρα του φαγητού πάνω στο τραπέζι ό,τι τρώει τώρα, δλδ φρούτα, και γαλακτοκομικά και να διαλέγει μόνος του άν θέλει κατι απο αυτά. Αλλιώς να τον αφήνω ή να τον θηλάζω αν επιθυμεί.

Αυτό να το κάνω για 3 μέρες, και να δουμε πώς θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ Σ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ...Η ΒΡΩΜΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ?Η ΤΟ ΜΗΛΟΞΥΔΟ?

η βρωμη δεν ανηκει στις αλλεργιογονες τροφες ,βεβαια καθε τροφη υποθετικα μπορει να προκαλεσει αλλεργια

 

ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΗς ΧΟΛ ΜΟΥΣΛΙ ΧΩΡΙς ΓΑΛΑ ΜΕ ΒΡΩΜΗ,ΡΥΖΙ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΑ.ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.
τι φρουτα ,μηπως καποια απο αυτα μπορει να σου δημιουργησουν προβλημα ?

 

κατινακι ετσι μπραβο ,αλλα σιγα σιγα με την εισαγωγη των τροφων

Link to comment
Share on other sites

Ελενίτσα μπράβο! Πολύ ευχάριστα νέα! :P

 

Να συμπληρώσω κάτι που ξέχασα. Αν και μας απαγόρεψε ακόμα τους ξηρούς καρπούς, είπε οκ για αμυγδαλόγαλα.

 

οταν λες υγειινα σνακ δηλ?

Φρούτα, ψωμάκι με ταχίνι και μέλι, χυλό βρώμης με φρούτα αποξηραμένα/αλμυρό, ψωμάκι με βούτυρο καρύδας, λαχανικά/σαλάτες. Γενικά μπούκωνέ το με ό,τι έχεις συνέχεια να μη μένει νηστικό.

 

πιστεψε με δεν θα βρεις γιατρο που να σε καλυπτει απο ολες τις αποψεις στο συγκεκριμενο θεμα

δεν ξερω ,ισως αυτη της νεραιδομανας

Κι εγώ Βάλερι της ίδιας άποψης είμαι. Άσε που ο γιατρός είναι θέμα υποκειμενικό. Συστήνεις κάποιον σαν καλό και στον άλλο μπορεί να μην του κάνει...

 

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ Σ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ...Η ΒΡΩΜΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ?Η ΤΟ ΜΗΛΟΞΥΔΟ?

ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΗς ΧΟΛ ΜΟΥΣΛΙ ΧΩΡΙς ΓΑΛΑ ΜΕ ΒΡΩΜΗ,ΡΥΖΙ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΑ.ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.

Δώστο στο παιδί. Η βρώμη μπορεί να πειράξει αν έχει μεγάλη ευαισθησία στην γλουτένη. Και πάλι όμως σαν δημητριακό έχει πολύ λίγη γλουτένη. Σε αυτήν που πήρες εσύ δεν χρειάζεται μούλιασμα με μηλόξυδο, μην ανησυχείς.

 

Λοιπον,

Ο μικρός εξακολουθεί να μην τρώει ΤΙΠΟΤΑ άλλο εκτός απο: φρούτα το πρωί, γάλα κατσικίσιο με βρώμη, τζατζίκι, και να θηλάζει.

Τζατζίκι?? :shock: Εκτός του ότι είναι γιαούρτι και μάλιστα βαρύ, έχει μέσα αγγουράκι (πολλά σπόρια). Και πιστεύω το δίνεις χωρίς σκόρδο έ?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμας προληπτικα μας εχει απαγορεψει ο παιδιατρος το μελι γμτ...

να του δοκιμασω το αθερμο τι λετε?εγω τρωω μελι και δεν τον πειραζει.Επισης του δωσα λιγο απο κατι μπισκοτακια που εχω ανακαλυψει για μενα και τα τσακιζω που ειναι μπισκοτακια κεχριου με καρυδα και χαρουπι.Αυτα εχουν βιολογικο μελι γραφει μεσα αλλα δεν τον πειραξαν.

Επισης το ταχινι?το φοβαμαι ακομη αλλα καποια στιγμη πρεπει να του το δοκιμασω ε?

Εγω το τρωω.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ χαίρομαι που βλέπω καλά νέα στις περισσότερες από εσάς.

 

Θα σας πρήξω τώρα λίγο, αλλά σας παρακαλώ πολύ αν κάποια από εσάς γνωρίζει κάτι ας μου πει καμιά ιδέα εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=89662

 

Μόλις ματακόμισα και δεν έχω ιντερνετ στο σπίτι και μπορεί να αργήσω να απαντήσω, αλλά κάθε προσφορά δεκτή

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τζατζίκι?? :shock: Εκτός του ότι είναι γιαούρτι και μάλιστα βαρύ' date=' έχει μέσα αγγουράκι (πολλά σπόρια). Και πιστεύω το δίνεις χωρίς σκόρδο έ?[/quote']

 

κανονικό όπως το τρώμε εμείς, με σκόρδο. τώρα πώς γίνεται να του αρέσει? :confused: καλά βέβαια έχει να φάει 2 μέρες.

τα σπόρια όμως απο το αγγούρι, τί πειράζουν?

το γιαούρτι είναι κατσικίσιο.

Link to comment
Share on other sites

εμας προληπτικα μας εχει απαγορεψει ο παιδιατρος το μελι γμτ...

να του δοκιμασω το αθερμο τι λετε?εγω τρωω μελι και δεν τον πειραζει.Επισης του δωσα λιγο απο κατι μπισκοτακια που εχω ανακαλυψει για μενα και τα τσακιζω που ειναι μπισκοτακια κεχριου με καρυδα και χαρουπι.Αυτα εχουν βιολογικο μελι γραφει μεσα αλλα δεν τον πειραξαν.

Επισης το ταχινι?το φοβαμαι ακομη αλλα καποια στιγμη πρεπει να του το δοκιμασω ε?

Εγω το τρωω.

Eλίνα εγώ της τα δοκίμασα κάνοντας πειραματα από μόνη μου και μου τα δέχτηκε μία χαρά. Αν το παιδί εχει μία καλή εικόνα για αρκετό καιρό, νομίζω ότι μπορείς να ξεκινήσεις σιγά σιγά τέτοιες δοκιμές. Μέλι εννοείται άθερμο που είναι και πιο υγιεινό και πιο νόστιμο (γιάμι)

 

κανονικό όπως το τρώμε εμείς, με σκόρδο. τώρα πώς γίνεται να του αρέσει? :confused: καλά βέβαια έχει να φάει 2 μέρες.

τα σπόρια όμως απο το αγγούρι, τί πειράζουν?

το γιαούρτι είναι κατσικίσιο.

Καλέ κόψε το τζατζίκι από το παιδί! Εδώ είναι πολύ βαρύ για εμάς, δεν θα είναι για το στομάχι ενός παιδιού και μάλιστα με αλλεργίες? Άσε που δεν του προσφέρει κάτι σημαντικό.

 

Όσο για τα σπόρια δεν χωνεύονται εύκολα και ειδικά σε ένα προβληματικό εντεράκι μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα. Γι αυτό λέμε στην αρχή τουλάχιστον ακόμα και την ντομάτα χωρίς σπόρια. Το ίδιο ισχύει και για τις φλούδες.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...