Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραγουδια για το τραπεζι της βαφτισης


terreza

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες!

Μεσα στισ πυρετωδεις προετοιμασιες για τη βαφτισι του γιου μου (22 Μαιου) ανακαλυψα οτι πρεπει να σκεφτω κ τη μουσικη που θα εχουμε στο τραπεζι.

 

Σκεφτηκα λοιπον την ωρ του φαγητου να παιζει ελαφρα εντεχνα, Αρβανιτακη, Αλεξιου, Χατζηγιαννη, Τσαλιγοπουλου..... Αργοτερα ομως με τι συνεχιζουμε????

 

Ριξτε καμια ιδεα γιατι δε παιζει ν παρω dj :P

wn7Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ έλεγα την ώρα του φαγητού να έχουμε chill out, στη συνέχεια να περάσουμε σε pop και τέλος disco. Το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως θέλουν τα πεθερικά μου και κανένα λαικό για να χορέψουν. Γενικά στις βαπτίσεις είθισται να χορεύουν?Ή απλά τρώνε και φεύγουν?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να ακολουθήσει χορός πρέπει να μπουν τα απαραίτητα καλαματιανά, νησιώτικα και κανα τσάμικο για τους γονείς. Και Ικαριώτικος θα εκπλαγείς πόσοι ξέρουν να το χορεύουν. Η γλυκερία έχει πολύ ωραία χορευτικά,Νικολάου,Τσέρτος ,Πάριος, Κούκα.

 

Αν έχεις σόι από Κρήτη ή Πόντο οπωσδήποτε μερικά από αυτά.

 

Στο φαγητό και πριν μπορείν να βάλεις ξένα και Ελληνικά στιλ Αρβανιτάκη, Νταλάρας, Jenifer Lopez, Φραγκούλης, Καλλιόπη Βέτα, Ελεονόρα Ζουγανέλη, Ευρυδίκη-Κοριαλάς,Κότσιρας, Γαλάνη, Πρωτοψάλτη (εδώ έχει και χορευτικά-μάμπο κλπ), Θεοδωράκης, Τσανακλίδου,Πινκ Μαρτινι (τέλειοι για φαγητό), Emma Shaplin (από το Carmine meo), Loreena McKennit,Ιωαννίδης...

 

Υπάρχει και η επιλογή της τζαζ για το φαγητό αλλά υτό καθορίζεται αφενός από το γούστο, αφετέρου από το μέρος-Δηλαδή μην πας στην χασαποτεβέρνα της βάρης και βάζεις Herbie Hancock,sonny rollins,stan getz,thelonious monk,nina simone,cassandra wilson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θέλω να εχω ένα πρόγραμμα για τη βάφτιση των παιδιών μου που να είναι στο στυλ το παρείστικο όπως σε κάποιες εκπομπές του Σπύρου Παπαδόπουλου όπου γίνεται ένα πότ πουρί των δεκαετιών 60-70-80.......φυσικά θα υπάρχει και κάποιο λαικό πρόγραμμα για κανά μισάωρο με καλαματιανά κρητικά κλπ αλλά θα μου άρεσε να μην διαρκέσει για πολύ και να μπορεί ο κόσμος να ακούσει μεγάλες επιτυχίες του παρελθόντος...Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τίτλους συγκεκριμένων τραγουδιών και καλλιτέχνες εκείνων των εποχών ας γράψει ή ας μου στείλει πμ...συνενοήθηκα με τον άνθρωπο που θα παίξει αλλά δεν μπορούσα να του πω συγκεκριμένους καλλιτέχνες και συγκεκριμένα τραγούδια και μιλάγαμε λίγο αόριστα....θέλω πολύ γνωστά τραγούδια δεν μιλάω καθόλου για βαριά λαικά τα αποκλείω τελείως.....αν μπορεί κάποιος να μου έφτιαχνε μια λίστα σχετικά με συγκεκριμένα τραγούδια και καλλιτέχνες θα του ήμουν υπόχρεος.....επίσης θυα έχει σίγουρα έντεχνο με πρωτοψάλτη πορτοκάλογλου κλπ της τωρινής εποχής γενικά αλλά δυσκολεύομαι να συγκεκριμενοποιήσω τις εποχές εκείνες δηλαδή ενώ άμα μου βάλεις τραγούδια της τότε εποχής τα ξέρω σχεδόν όλα άμα με ρωτήσεις ποιος τραγουδάει κλπ με πιάνεις αδιάβαστο........κανείς να με βοηθήσει με συγκεκριμένη πρόταση?κανονίστε ένα ένα από τα τραγούδια που θα μου προτείνετε να είναι διαλεχτά..μιλάω για ελληνική μουσική αλλά όχι βαριά λαικά......νέο κύμα πως το βλέπετε π.χ.?και πολλά άλλα..περιμένω απόψεις.......

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό εδώ κάπως θα σε βοηθήσει http://www.tragoydia.net/ αν και θέλει λίγο ψάξιμο

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα:) Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τραγούδι για την εισαγωγή. Δηλαδή την ώρα που θα μπαίνουμε στο μαγαζί εμείς οι γονείς με την νονά. Ψάχνω αλλά δεν έχω βρεί κάτι καλό. Θέλω κάτι που να είναι εύθυμο (οχι παραδοσιακό), αλλά που θα ταιριάζει και στην περίσταση. Ευχαριστώ!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις ενα παιδικο τραγουδακι, το αγαπημενο του παιδιου σου ισως..

ή μπορεις να βαλεις ανα τραγουδι που να αναφερει το ονομα του παιδιου αν υπαρχει..

με το καλο!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα:) Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τραγούδι για την εισαγωγή. Δηλαδή την ώρα που θα μπαίνουμε στο μαγαζί εμείς οι γονείς με την νονά. Ψάχνω αλλά δεν έχω βρεί κάτι καλό. Θέλω κάτι που να είναι εύθυμο (οχι παραδοσιακό), αλλά που θα ταιριάζει και στην περίσταση. Ευχαριστώ!!:wink:

 

υπαρχει ενα παιδικο τραγουδι ο καλυτερος μπαμπας του κοσμου και συνεχιζει με την καλυτερη μαμα του κοσμου...ειναι πολυ γλυκο και ευθυμο τραγουδι...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα σας. θελω ενα τραγουδι για να το χορεψει η μητερα με το γιο.τα καθρεφτακια της μαριας αλιωτη ειναι φανταστικο αλλα το χορεψε στο πρωτο της παιδι..μηπως εχετε κατι στα υποψην τετοιο ειδος τραγουδιου;ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...