Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΨΙΜΟ ΑΒΓΩΝ!


sardelaki

Recommended Posts

• Βράσιμο αβγών

 

Ένα μυστικό για να μην σπάσουν τα αβγά κατά το βράσιμο , είναι να βάλετε τα αβγά μαζί με το νερό σε σιγανή φωτιά από την αρχή, τοποθετώντας μαζί μια μεταλλική κουτάλα. Το μέταλλο που θα εξέχει από την κατσαρόλα απορροφά την επιπλέον θερμοκρασία και έτσι υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να σπάσουν τα αβγά

 

• Βάψιμο αβγών – Γαλάζιο, Μπλε χρώμα

 

Βράστε τα αυγά σας, σε μια κατσαρόλα, μαζί με κόκκινο λάχανο, νερό και ξύδι.

 

• Βάψιμο αβγών – Κίτρινο χρώμα

 

Τυλίξτε τα αυγά σας σε ξερά φλούδια κρεμμυδιών και στερεώστε τα βάζοντας τα μέσα σε κάλτσα νάιλον και δένοντας τα με κόμπο. Βραστέ τα με νερό και το ανάλογο ξύδι

 

• Βάψιμο αβγών – Πράσινο χρώμα

 

Βράστε 1 κιλό σπανάκι σε τρία λίτρα νερό. Στο ζωμό που θα μείνει, θα βράσουμε τα αυγά μας προσθέτοντας το ανάλογο ξύδι

 

• Βάψιμο αβγών - Κόκκινο χρώμα

 

Ρίχνουμε σε μία κατσαρόλα 4 φλιτζάνια ψιλοκομμένα παντζάρια, 1 μικρό φλιτζάνι ξύδι, τα αυγά και ρίχνουμε νερό μέχρι να τα καλύψουμε. Τα αφήνουμε να βράσουν όλα μαζί.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα έβαψες κιόλας;

Εγώ αύριο, όπως έχει το έθιμο :wink:

άντε περιμένουμε φώτο

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον για οσες ενδιαφερονται να μαθουν την περιφημη τεχνικη χχαχα

 

Τα εβαψα κανονικα με μπογιες εμποριου (δεν βρηκα βιολογικες :( ) και μετα πηραμε τα πινελα μας και τις νερομπογιες και αφιερωσαμε.... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας ανεβάσουν τα κορίτσια που έχουν κάνει κάτι ξεχωριστό τις φώτο τους...εμένα μου αρέσουν μόνο τα κόκκινα αβγά κι έτσι τα έβαψα κιόλας γιαυτό δεν ανεβάζω φώτο μιάς και είναι πολύ κλασσικά και τα ξέρετε όλες! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα!

 

κι εμένα μου αρέσουν τα κόκκινα αλλά ο γιος μου επέμενε κι έτσι βάψαμε και μπλε και κιτρινα ,ζωγράφισε κιόλας,κολλήσαμε και χαλκομανίες,πλάκα είχε :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ κόκκινα τα έβαψα.Κλασσικά πράγματα.Τα γυάλισα και με το λαδάκι τους κι έτοιμα!

Μια συνάδελφος τα κάνει με χρωματιστές μεταξωτές κλωστές και βγαίνουν πανέμορφα,σαν πίνακας ζωγραφικής (αφηρημένης τέχνης).

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

http://www.sintagespareas.gr/sintages/bapsimo-aygon-me-kalson.html

βάψιμο αυγών με καλσόν κ φύλλα απο λαχανικά :)

http://www.sintagespareas.gr/sintages/bapsimo-abgon-me-kalson-kai-skorda.html

βάψιμο αυγών με καλσόν κ φύλλα σκόρδου :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Για εκείνον τον ωραίο τρόπο με τις κλωστές φλος, τα αυγά τα τυλίγουμε ωμά με κλωστές + αλουμινόχαρτο; Δεν υπάρχει κίνδυνος να σπάσουνε;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριλίνα εάν τα αυγά είναι σε θερμοκρασία δωματίου δεν θα σπάσουν.

Εμένα όσες φορές μου έχει σπάσει το αυγό που βράζω του παιδιού είναι γιατι κατευθείαν απο το ψηγείο το έχω βάλει για βράσιμο.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε επίσης να δείτε εδώ:

 

Πασχαλινές ιδέες, κατασκευές και βαφές αυγών και έθιμα

http://parents.org.gr/events/a293

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...