Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λουλούδια-φυτά γλάστρες-κήπος και συμβουλές.


Recommended Posts

Καλές μου μανούλες και σχετικές με την κηπουρική, καλησπέρα.

Μου ήρθε δώρο το Πασχα μια ανεπανάληπτη ορτανσία μπλεμόβ ΤΕΕΕΕΕΛΕΙΑ

Μαζί με την γαρδένια είναι το λουλούδι που παθαίνω πλάκα

Το θέμα είναι πως δεν γράφει οδηγίες χρήσης και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΑΡΑΘΕΙ...

Παρακαλώ...τα φώτα σας...

Την μεταφυτεύω;;;

Που την τοποθετώ; (σκιά ή ήλιο, μέσα ή έξω)

Πόσο συχνά την ποτίζω και θέλει και κανα ματζουνι συμπληρωματικά;;;

 

Η ορτανσία είναι φυτό εξωτερικού χώρου, τουλάχιστον όσο δεν έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

Θέλει τακτικό πότισμα(άυτή την εποχή 1~2 φορές την εβδομάδα, εξαρτάται από το χώμα που είναι φυτεμένη) και λίγο φως, προσοχή όμως έχει ανάγκη έστω και λίγο φως.

Εγώ έχω δύο ορτανσίες μπλε και ροζ και είναι από τα αγαπημένα μου φυτά.

Οι οδηγίες που σου γράφω είναι αυτές που είχαν τα φυτά όταν τα αγόρασα, μέχρι τώρα τηρώντας τις οδηγίες έχω θεαματικά αποτέλεσματα ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό με τα σκουλήκια στην γλάστρα ισχύει και για τα παρτέρια :?::?:

Γιατί μου είχαν πει οτι αν βρω σκουλήκια στο χώμα σε παρτέρι σημαίνει οτι το χώμα είναι καλό και πρόσφορο για φύτεμα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

mide βαλε και φρεσκο χωμα ειδικο για γαρδενιες....

 

 

για το χωμα τωρα δεν παιζει....

 

αφηστε με κοριτσια...σημερα το πρωι κοντεψε να με βαρεσει εγκεφαλικο...

ειμαι για να φουνταρω...

 

βγηκα το πρωι να δω τη γαρδενια μου κ να την ψεκασω με λιγο σαπουνονερο κ οινιοπνευμα...κ τι να δω.....

ενα απο τα 4 gold crest που εχω(κ ειναι κ το μεγαλυτερο παναθεμα το) ειναι γεμαααατο απο αυτα τα ιδια ζουζουνια που εχει κ γαρδενια μου..

οταν λεω γεματο σε καποια σημεια ο κορμος δε φαινεται.....

θα πεθανω...

 

valiagz βαμαβακιαση κ ψωρα ειναι το ιδιο ζουζουνι?

γιατι εμενα για την γαρδενια μου ειπαν οτι εινια μαλλον ψωρα λευκη...

τα ιδια ακριβως λευκοροζ χοντρα ζουζουνια με πολλα μικρα ποδαρακια σαν ψειρες εχει κ το goldcrest μου....μονο που εκει δεν εχει το χνουδι οπως στην γαρδενια μου...εκει ειναι ελευθερα...δε ντρεποντε καθολου κ δεν κρυβοντε πουθενα σε κανενα χνουδι τα ατιμα...ξεδιαντροπα το ενα πανω στο αλλο...με ανατριχιασαν πρωι πρωι..δεν τα ειχα παρει χαμπαρι...

 

αν κ δεν ειμαι των χημικων ο πλυθησμος τους ειναι σαν της κινας...κ τους εριξα ,,alert....θα κανει δουλεια σε αυτα τα ατιμα...???

το ξερετε αυτο το φαρμακο...τα εξοντωνει???

please....heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp..!!!!

Link to comment
Share on other sites

ψαχνοντας για φωτο στο ιντερνετ τελικα διαπιστωσα κατα 99% γιατι δεν φαινεται καλα η φωτο οτι το gold cret και η γαρδενια μου εχουν λευκη ψωρα η ασπιδιωτο οπως το λενε...

 

κανει το alert (abamectin 1.:cool: που εβαλα ? η να τα πεταξω απο το δευτερο να ξεμπερδεβω ???

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται οταν το λεμονονοκυπαρισσο μας απο ωραιο λαχανοπρασινο χωμα γινεται πρασινοκαφε σαν ξερο? πως να το ξαναζωντανεψω?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι γινεται οταν το λεμονονοκυπαρισσο μας απο ωραιο λαχανοπρασινο χωμα γινεται πρασινοκαφε σαν ξερο? πως να το ξαναζωντανεψω?[/quote

 

καταρχην απο ποτισμα ειναι οκ?(οχι καθε μερα αλλα οχι κ καθε 10..εγω τα ποτιζω καθε 3 περιπου μερες..

 

απο λιπασμα τους εχεις ριξει ποτε?

 

αν καποια κλαδακια σου ξεραθηκαν εντελως κλαδεψε τα λιγο γυρω γυρω ομοιομορφα...

 

λιγη φροντιδα κ θα παρει τα πανω του..εκτος κ αν εχει καμια αρρωστια...κ αρχιζει κ πεθαινει...

φροντισε το λιγο με νερακι κ λιπασμα κ αν δεις οτι χειροτερευει ψαξτο μην εχει κανενα μυκητα..

 

α κ κατι ακομα σε γλαστρα ειναι η κατω? λεω μηπως εχει μεγαλωσει πολυ κ ειναι μικρη η γλαστρα...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καμιά κοπέλα πως φροντίζουμε τις βεγόνιες??

Μου έχουν πει οτι είναι πολύ ευαίσθητο φυτό και χαλάει εύκολα.

Αν ξέρει καμμιά κοπέλα ας βοηθήσει παρακαλώ διότι βλέπω τις 2 από τις 3 που έχω να παιρνουν την κάτω βόλτα.

 

Και να ξαναρωτήσω αυτό που γράφετε για τα σκουλήκια στη γλάστρα που είναι κακό ισχύει και για σκουλήκια σε χώμα σε παρτέρια?

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θα ηθελα να ζητησω την γνωμη σας για την περιποιηση του Δυοσμου και του Βασιλικου. Παντου ακουω και διαβαζω οτι και τα δυο δεν χρηζουν ιδιαιτερης προσοχης και μεταχειρισης και οτι ειναι σχετικα φυτα ευκολα να αναπτυχθουν. Εγω προσπαθω να κανω πρασινο το μπαλκονι μας, αλλα οχι με μεγαλη επιτυχια. Εχω παρει βασιλικο απ'ολων των ειδων 3 φορες, τον εχω στον ηλιο, τον ποτιζω αρκετα και η καταληξη ειναι παντα η ιδια, πρωτα αρχιζουν να μαυριζουν οι ριζες και μετα να ξεραινεται το φυλλωμα οσο νερο και να του ριξω. Σημειωση οτι τον ειχα σε πλαστικες γλαστρες και επειδη ακουω οτι θελει αρκετο νερο, τελικα ποσο ακριβως ειναι το αρκετο νερο?1-2-3 ποτηρια?

Οσον αφορα στο Δυοσμο, μεχρι τωρα πηγαινε καλα, αλλα ξαφνικα επιασε κατι πρασινα πολυ μικρα μυγακια σαν μικρα κουνουπακια και το χειροτερο ειναι οτι αυτα επεκτεινονται και στα φυλλωματα απο τις διπλανες γλαστρες!!!

Πολυ θα εκτιμουσα καποια συμβουλη σας, γιατι ειμαι σιγουρη πλεον οτι κατι δεν κανω σωστα!!!

Ευχαριστω

:mrgreen:
Link to comment
Share on other sites

ΜΙDE, οχι λιπασμα δε του χω βαλει και η γλαστρα ακομη του ειναι ευρυχωρη...ευχαριστω για τις συμβουλες..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Katerina T απομάκρυνε τα άρρωστα φυτά από τα υπόλοιπα. Αραίωσε σε ένα ψεκαστήρι: 3 μέρη νερό, ένα μέρος μπλε οινόπνευμα και λίγες σταγόνες υγρό απορρυπαντικό πιάτων. Ανακινείς καλά και ψεκάζεις πολύ καλά, και κάτω από τα φύλλα. Αυτό το κάνεις μια φορά την εβδομάδα και για όσο διάστημα το κάνεις, διατηρείς τα φυτά στη σκιά.

 

Αν θέλεις κάτι χημικό και πιο γρήγορο, κόβεις ένα δυο φύλλα από τα άρρωστα φυτά και τα πηγαίνεις σε γεωπόνο ή φυτώριο για να σου δώσουν το κατάλληλο φάρμακο.

 

Κι εμένα ο δυόσμος μου αρρώστησε από κάτι μαύρα σαν ψειρίτσες, κι άρχισα κι εγώ σήμερα το σαπουνόνερο...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Katerina T απομάκρυνε τα άρρωστα φυτά από τα υπόλοιπα. Αραίωσε σε ένα ψεκαστήρι: 3 μέρη νερό, ένα μέρος μπλε οινόπνευμα και λίγες σταγόνες υγρό απορρυπαντικό πιάτων. Ανακινείς καλά και ψεκάζεις πολύ καλά, και κάτω από τα φύλλα. Αυτό το κάνεις μια φορά την εβδομάδα και για όσο διάστημα το κάνεις, διατηρείς τα φυτά στη σκιά.

 

Αν θέλεις κάτι χημικό και πιο γρήγορο, κόβεις ένα δυο φύλλα από τα άρρωστα φυτά και τα πηγαίνεις σε γεωπόνο ή φυτώριο για να σου δώσουν το κατάλληλο φάρμακο.

 

Κι εμένα ο δυόσμος μου αρρώστησε από κάτι μαύρα σαν ψειρίτσες, κι άρχισα κι εγώ σήμερα το σαπουνόνερο...

 

Σ'ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη!! Θα την εφαρμοσω αμεσα!!

:mrgreen:
Link to comment
Share on other sites

:P μία μικρή εικόνα από το μικρόκηπο μου (στη βεράντα), δυστυχώς ξάνθισαν τα ζουμπουλάκια μου, τα κυκλάμινα και οι περισσότερες φρέζιες... (δεν έχω βγάλει ακόμα έξω κάποια λουλούδια)

 

20725136.th.jpg 58692462.th.jpg 96003804.th.jpg 88599551.th.jpg 85952831.th.jpg 36195619.th.jpg

 

 

43726842.th.jpg 65332413.th.jpg 43846677.th.jpg 91636955.th.jpg 81884473.th.jpg 81599803.th.jpg 35500009.th.jpg 85458672.th.jpg

 

 

 

48502697.th.jpg 28071118.th.jpg 95518477.th.jpg 54353452.th.jpg 45298326.th.jpg 20952141.th.jpg 40430956.th.jpg

 

 

δυστυχώς η αροκάρια μου "από μέσα" έχει αρχίσει να ξεραίνεται... :-(

καμιά συμβουλή??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος ο μικρόκηπος σου νούφαρο, μου άρεσε πολύ.

Αλλά μου άρεσε και η επιλογή γλαστρών και κασπώ που δίνουν έναν ακόμη πιο όμορφο τόνο στη βεράντα σου.

Μπράβο σου!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ:oops::oops:

 

το δύσκολο είναι να τα "σώσω" το χειμώνα (δε γίνεται λόγω "όγκου-ποικιλίας" να τα μετακινώ) γιατί εδώ που μένω (πολύυυυυυ βόρεια) είναι δύσκολα το χειμώνα με τα κρύα και τις παγωνιές...

 

 

 

Γι' αυτό και τα αγαπώ τόσο πολύ και χαίρομαι διπλά κάθε άνοιξη....:D

Link to comment
Share on other sites

Η ορτανσία είναι φυτό εξωτερικού χώρου, τουλάχιστον όσο δεν έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

Θέλει τακτικό πότισμα(άυτή την εποχή 1~2 φορές την εβδομάδα, εξαρτάται από το χώμα που είναι φυτεμένη) και λίγο φως, προσοχή όμως έχει ανάγκη έστω και λίγο φως.

Εγώ έχω δύο ορτανσίες μπλε και ροζ και είναι από τα αγαπημένα μου φυτά.

Οι οδηγίες που σου γράφω είναι αυτές που είχαν τα φυτά όταν τα αγόρασα, μέχρι τώρα τηρώντας τις οδηγίες έχω θεαματικά αποτέλεσματα ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

 

Ειμαι αχρηστη ...παει...τελειωσε...

ΤΗΝ ΜΑΡΑΝΑ...ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΑ ΤΟ ΦΥΤΟ:-(

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

νουφαρο πολυ ομορφη πραγματικα η βεραντα σου!!

να εισαι γερη να συντηρεις τα ομορφα φυτα σου!:wink::D

και να τα χαιρεστε με τον ομορφο τσιμπομαγουλακια σας!

οπως καταλαβες σου εστειλα ενα μηνυμα μεσα στην ομορφια!:lol::wink::-D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aggeloudia μην κλαις! Δεν φταις εσύ, τα σημερινά λουλούδια είναι στην πλειοψηφία τους υβρίδια από την Ολλανδία, και είναι ψιλοευαίσθητα, δεν αντέχουν και πολλά. Σκέψου, πώς άντεχαν τα λουλούδια των μαμάδων και κυρίως των γιαγιάδων μας. Ήταν παλιές ποικιλίες, και άντεχαν στις κλιματολογικές συνθήκες και το περιβάλλον της χώρας μας. Αν σκεφτείς δε και το καυσαέριο και τον ήλιο που καίει άσχημα πια λόγω της τρύπας του όζοντος, πόσο ν' αντέξουν τα καημένα!

 

Τα καλύτερα λουλούδια είναι τα παλιά, αυτά που βρίσκονται στις αυλές των χωριών και των παλιών σπιτιών. Αν πάρεις από εκεί μόσχευμα και σου πιάσει, θα έχεις ένα φυτό κατά πολύ ανθεκτικότερο από αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ενας γεωπονοσ μου ειχε πει καποτε να βαλω υγρο πιατων με νερο και να ψεκασω με αυτο...ααα ηθελα να αγορασω ενα πευκακι και μου ειχε πει οτι φωλιαζει καποιεσ φορες ενα ειδοσ αραχνης και αυτος ηταν ο πιο οικολογικος τροπος για να φυγει αμα πιανει στις αραχνες δεν θα πιανει και στις ψειρες????

Link to comment
Share on other sites

το οινοπνευμα αποτελεί το φάρμακο..το υγρο πιατων χρησιμοποιειται σαν προσκολλητική ουσία...αλλα μπορει να χρειαστούν παραπάνω εφαρμογες...και προσοχη στην ποσοτητα του οινοπνευματος μην καει το φυτο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...