Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ε' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ


Recommended Posts

Όχι μόνο άκομψο αλλά και άδικο για τα άλλα παιδάκια ,που ναι μεν προσπαθούν αλλά δεν είναι φωστήρες. Και σίγουρα στα γλυκάκια δεν θα πουν όχι τα παιδάκια! Αν γινότανε στην τάξη της κόρης μου θα είχαμε δράματα. Πάει επίσης Ε δημοτικού, δεν είναι του 10 αλλά διαβάζει αρκετά και προσπαθεί. Και οι μητέρες με ποια λογική , για να μην το πω υπεροψία, έκαναν κάτι τέτοιο? Δηλαδή είπαν στα παιδιά τους "κεράστε την τάξη γιατί είστε οι καλύτεροι???" . Γιατί να μειωθούν τα άλλα παιδάκια, και εννοώ ψυχολογικά... Με την όλη διαδικασία των βαθμών , περνάνε ένα ψυχολογικό στρες. Δεν υπάρχει λόγος να τους το επιτείνουμε πιο πολύ ... Όσο για τη δασκάλα , αν βρέθηκε πρωι-πρωι με κούτες γλυκά , τι να κάνει?? Δεν κατακρίνω την επιβράβευση ενός παιδιού, αλλά υπάρχουν και άλλοι τρόποι να το δείξουμε στα παιδιά μας.Όπως λέει και η φίλη Σοφία , ας το γιόρταζαν σπίτι τους ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλα, τι ηταν τωρα αυτο? Ανεπιτρεπτο!!!! Και το λεω ως μαμα κοριτσιου που παει στην Ε δημοτικου και ειχε ολα 10αρια.

Η βαθμολογια των παιδιων μας ειναι μονο για τα παιδια μας και οχι για να την κανουμε φειγ βολαν μεσα στην ταξη.

Τοση καψα ειχαν πια να δειξουν οτι τα παιδια τους ειναι πρωτα? Μαλλον οι γονεις ειναι κομπλεξικοι, τι να πω πια?

Ειναι κριμα να δημιουργουν προβληματα οχι μονο στα παιδια τους αλλα και στα υπολοιπα.

Θυμαμαι περσι που βγαινοντας απο την ταξη της κορης μου μια μαμα μου τραβηξε τον ελεγχο για να τον δει (και φανταστειτε οτι δεν ειχα καμια σχεση μαζι της).

Προβλημα δεν ειχα να τον δειξω (ολα Α ειχε) αλλα δεν γουσταρω να κρινουν το παιδι μου απο την βαθμολογια του. Ετσι και αλλιως του ειχαν δημιουργησει προβληματα επειδη ειχαμε επιστρεψει απο την Αμερικη και μαλλον το περιμεναν στην γωνια με τις βαθμολογιες.

Τι να πω? Αλιμονο στα παιδακια που εχουν τετοιους γονεις.

Link to comment
Share on other sites

...γιατί ο γιός μου κάθεται στο ολοήμερο. Είναι ο μοναδικός από την τάξη του που κάθεται στο ολοήμερο (πρωϊνό και απογευματινό) οπότε δεν έχω επαφή με κανέναν γονιό για να το συζητήσω. Γενικά με το σχολείο δεν έχω σχέσεις λόγω της δουλειάς μου . Δοπυλεύω σε μία Δημόσια Υπηρεσία που ξεκινάμε από τις 7.00 το πρωϊ και σταματάμε στις 15.00 ,γυρίζω σπίτι κατά τις 16.00 , ίσα /ισα να πάρω τον μικρό από το σχολείο , να φάμε βιαστικά και να αρχίσουμε το διάβασμα. Τον δάσκαλο δεν τον έχω δει ποτέ στη ζωή μου , μόνο έχω μιλήσει μαζί του τηλεφωνικά. Ισως καταφέρω να τον δω την παραμονή της 25ης Μαρτίου (αν η Υπηρεσία μου εγκρίνει την γονική άδεια) .

Φαντάζομαι όμως ότι στον κύκλο των γονέων των μη αριστούχων παιδιών πρέπει να έχει γίνει χαμός. Θα΄χει ξεσηκωθεί θύελλα. Εκτός από τους Αλβανούς γονείς 2 παιδιών Ολοι οι υπόλοιποι γονείς της τάξης (αριστούχων παιδιών και μη) είναι μία μεγάλη παρέα που τα λένε μεταξύ τους, ανταλλάσουν καθημερινά τηλέφωνα , και επισκέψεις. Εγώ είμαι στην απ΄έξω , καθαρά λόγω έλλειψης χρόνου. Σαββατοκύριακο θα μάθω τι έγινε και θα σας πω.

Τόση πιά έλλειψη τακτ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι χανεις και κατι που δεν εχεις επαφη με τους γονεις των υπολοιπων παιδιων. Απο επιλογη εχω επαφη μονο με μια μαμα που τυγχανει να ειναι φιλη μου αρκετα χρονια. Επειδη περσι ειχαμε τα προβληματα που ειχαμε στο σχολειο φετος εκανα μεταγγραφη και ετυχε να ειναι στο ιδιο τμημα με την κορη της φιλης μου.

Στην αρχη πηγε και αυτη να μου περασει κατι σαχλαμαρες περι το ποιος θα ειναι πρωτος στην ταξη αλλα της το ξεκοψα απο την αρχη.

Οι βαθμολογιες για εμενα ειναι χαζομαρες και ποτε δεν θα εμπαινα σε διαδικασια συγκρισης με τα αλλα παιδια. Το καθε παιδι ειναι μοναδικο και εχει τους δικους του ρυθμους. Δηλαδη επειδη ενα παιδι πηρε 7 καπου παει να πει οτι αξιζει λιγοτερο απο ενα παιδι που πηρε 10?

Ειναι κριμα και αδικο να βαζουμε τα παιδια μας σε διαδικασια ανταγωνισμου.

Προσωπικα δεν θα επαιρνα ποτε μερος ουτε σε τετοιο στυλ εορτασμου ουτε στο τι πηρε το δικο σου παιδι, τι πηρε το δικο μου.

Εαν ηθελε το σχολειο θα τα βραβευε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ο δάσκαλος και πέρυσι και πρόπερσι η δασκάλα έδιναν στον Γιωργάκη τους βαθμούς να τους φέρει σπίτι. Εχω ακόσει όμως για κάτι σκηνές απείρου κάλλους τη στιγμή της επίδοσης της βαθμολογίας στους γονείς. Εννοείται ότι τα απογεύματα που ακολουθούν με ταράζουν στα τηλέφωνα , γι α να μάθουν τις επιδόσεις του Γιωργάκη (που σχεδόν πάντα είναι χαμηλές) να συγκρίνουν με αυτές των δικών τους παιδιών και να νιώσουν ωραία. Είμαι πηγή χαράς, τι να κάνουμε! Τώρα που έχουν δημιουργηθεί πολλοί αριστούχοι θα κοντράρονται μεταξύ τους για τη διατήρηση της υψηλής βαθμολογίας. Φαντάζομαι του χρόνου τι έχει να γίνει με τη σημαία στην παρέλαση.!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eιναι φοβερο αυτο που γινεται... δεν ξερω πραγματικα τι να πω.

Δυστυχως φοβαμαι οτι αυτοι οι γονεις που κονταροχτυπιουνται για την πρωτια, καποια στιγμη θα πεσουν απο τα συννεφα.... εχω παραδειγματα στο οικογενειακο και φιλικο μου περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ποστ και φρικάρισα! Είναι με τα καλά τους οι άνθρωποι; Και το επέτρεψε όλο αυτό η δασκάλα και η διεύθυνση; Εξωφρενικό, τι να πρωτοπώ; Αδιακρισία, ρατσισμός, έλλειψη σεβασμού προς τα άλλα παιδάκια, σνομπισμός, είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Συγνώμη εδώ όταν το διάβασα αυτό,

ξεροκατάπια παρα πολύ.

 

Σου δίνουν τον νόμο, που λεει οτι το παιδί σου και εσύ αδικως κουράζεστε,

και οτι αυτό που κανει ο δάσκαλος δεν ειναι σωστό.

 

και εσύ απλώς,

 

επειδή δεν θα μπορούσες με τίποτα να τα αναφέρεις αυτά,

 

ακολουθείς τον λάθος τρόπο?

 

είναι κρίμα αυτό! είναι πάρα πολύ κρίμα,... !

Σύλλογο γονέων δεν έχετε?

Δεν σε ενδιαφέρει να βρείς εσύ, και το παιδί σου και όλα τα άλλα παιδιά ,

 

δίκιο??????

 

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΓΡΑΠΤΗ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ που υπάρχει !

 

γιατί, γιατί, μα γιατί,

δεν κάνεις θέμα.

 

γιατί δεν απαιτείς να κανει σωστά την δουλειά του?

επειδή θα στιγματιστεί ίσως το παιδί σου?

δεν ειναι ετσι τα πράγματα....

 

ο δάσκαλος ειναι που θα στιγματιστεί, και θα αναγκαστεί να αλλαξει τροπάριο

αφου αυτά που λέει και αυτά που κάνει,

 

είναι ΛΑΘΟΣ και ΑΝΤΙΘΕΤΑ με τα όσα υπαγορευει το ίδιο το υπουργείο παιδείας....

 

δηλαδή τι χρειάζεται να γίνει για να καταλαβουν οι γονείς οτι δεν ειναι έρμαια, και οτι οι δασκαλοι ΔΕΝ είναι αυτοί που διατάζουν. ?

 

είπε ο δάσκαλος οτι θα κουραστούν τα παιδιά?... με αυτή τη νοοτροπία ξεκινά? είναι προφανώς ΣΑΔΙΣΤΗΣ.

 

και όμως,.... πρέπει να σου πω ότι περισσότερο θύμωσα με αυτό που γράφεις,

 

παρά με την βλακεία (γιατί περι βλακείας πρόκειται) του δασκάλου....! ....

αυτό δεν ειναι παιδαγωγικό, που κάνει, είναι σαδιστικό.

και σε σένα και στο παιδί σου και άρα

= σε όλη σου την οικογένεια,... και γράφεις ότι δεν θα μπορούσες να τα πείς όλα αυτά?......

 

ρωτάω το εξής, ...

τι θα σε έκανε να μπορέσεις να τα πεις και να το κάνεις θέμα?

 

αφού το χαρτί αυτό που παραθετει πολυ ευγενικά η φίλη μας,

είναι ξεκάθαρο!!!

 

Εμείς έχουμε θέμα γιατί η δασκάλα των ελληνικών έπιασε το παιδί που πηγαίνει στην Ε' Δημοτικού και του είπε ότι θα του αλλάξει τα φώτα στα μαθηματικά και γενικώς τους λέει ότι τους κάνει ύλη Γυμνασίου και διάφορες τέτοιες ηλιθιότητες. Σε μια φωτοτυπία τους ζητούσε να βρουν τον αόριστο β'! Το είπα σε άλλο δάσκαλο και φρίκαρε. Στη γεωγραφία τους έβαλε να μάθουν τα ύψη 10 βουνών απέξω. Μια φωτοτυπία για μαθηματικά και μία για γλώσσα κάθε φορά απαραιτήτως. Και εννοείται επαναλήψεις τα Σαββατοκύριακα και τις διακοπές.

Η δε δασκάλα των αγγλικών τους βάζει κάθε φορά να μάθουν απέξω 5 σειρές κειμένου! Εννοείται ότι κι εγώ κι ο μπαμπάς του είμαστε έξαλλοι και το μόνο που κάνουμε είναι να τον βάζουμε να διαβάζει το κείμενο και να μαθαίνει τις άγνωστες λέξεις.

Το πρόβλημα είναι ότι η μαμά του ακολουθεί όσα λένε οι δασκάλες και το παιδί θα τον τρελλάνουμε στο τέλος. Τον λυπάμαι όμως και σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο τους συμβούλους ανώνυμα μπας και τους βάλουν λίγο "χέρι". Θα γίνει τίποτα ή θα τα κάνω χειρότερα;

(Για τη φωτοτυπία των μαθηματικών που πρέπει κάθε μέρα να την κόβουν και να κολλάνε τις ασκήσεις στο τετράδιο, σας είπα; Δεν μπορεί τουλάχιστον να αντιγράψει τις ασκήσεις η δασκάλα στον υπολογιστή; Έλεος)

ΕΡΩΤΗΣΗ: Η ανωτέρω εγκύκλιος ισχύει και σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Φ.12/ 518 / 61284/Γ1/ 27-5-2011:

«Διδασκαλία ξένης γλώσσας στα δημοτικά σχολεία»

Σύμφωνα με την παραπάνω απόφαση από το σχολικό έτος 2011-2012 η 2η ξένη γλώσσα, η οποία θα διδάσκεται στις Ε & Στ τάξεις των 6/θεσίων και άνω δημοτικών σχολείων, καθώς και των σχολείων με ΕΑΕΠ, θα είναι μόνο μία σε κάθε σχολική μονάδα, Γαλλική ή Γερμανική.

Με αυτήν την απόφαση το ΥΠΔΒΜΘ συνεχίζει να μας εκπλήσσει, δυστυχώς, αρνητικά.

Το ενδεχόμενο του διαχωρισμού των Δημοτικών σχολείων της χώρας σε Γαλλόφωνα και Γερμανόφωνα δεν είχε αναφερθεί σε καμία από τις συναντήσεις μας με τους αρμόδιους του ΥΠΔΒΜΘ.

 

Επίσης, στη συνάντηση των ΔΣ των Επιστημονικών φορέων των καθηγητών Γαλλικής και Γερμανικής με την Υφυπουργό ΠΔΒΜΘ για τα θέματα της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης στις 11/5/2011, η Υφυπουργός μας διαβεβαίωσε ότι πριν προβεί σε οποιαδήποτε αλλαγή θα έχει ακόμα μία συνάντηση μαζί μας. Διαβεβαίωση που τελικά δεν τηρήθηκε.

 

Η Υφυπουργός προχωρεί σε αποφάσεις για τις οποίες έχουμε καταθέσει εγγράφως τις επιστημονικά και εκπαιδευτικά τεκμηριωμένες αντιρρήσεις μας. Το ΥΠΔΒΜΘ ερήμην των εκπαιδευτικών φορέων προβαίνει σε αλλαγές, οι οποίες θα αναστατώσουν τη ζωή των μαθητών/μαθητριών και των οικογενειών τους καθώς και τη λειτουργία των σχολείων.

 

Καλούμε τους γονείς και κηδεμόνες να συμπαραταχθούν μαζί μας για να αποτραπεί η εφαρμογή αυτής της αντιπαιδαγωγικής Υπουργικής απόφασης.

 

Δηλώνουμε ότι θα συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε για την παροχή ποιοτικής και αποτελεσματικής ξενόγλωσσης εκπαίδευσης.

 

Επαναλαμβάνουμε τις πάγιες και τεκμηριωμένες απόψεις μας σχετικά με τη διδασκαλία και περαιτέρω βελτίωση της διδασκόμενης 2ης Ξένης Γλώσσας:

- Υποχρεωτική διδασκαλία 2 ξένων γλωσσών σε Δημοτικό, Γυμνάσιο & Λύκειο.

- Υποχρεωτική διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας από την Δ Δημοτικού.

- Σύνδεση της διδασκαλίας (στο σχολείο) της 1ης και της 2ης ξένης γλώσσας με Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας με επαναφορά των τριών ωρών/εβδομάδα στο Γυμνάσιο

- Διδασκαλία των ξένων γλωσσών σε τμήματα με μικρό αριθμό μαθητών ανά επίπεδο γνώσεων.

 

Οι επιστημονικές ενώσεις των εκπαιδευτικών

Γερμανικής και Γαλλικής Φιλολογίας όλης της χώρας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας

Η ανάγκη για καθημερινή επικοινωνία, κοινωνική δικτύωση,ψυχαγωγία ή η άμεση αναζήτηση απόψεων/συμβουλών για πιο προσωπικά θέματα μπορεί να είναι πολύ μεγάλη.

Διαβάστε το μήνυμά μας, για βρείτε το σωστό σημείο ανάρτησης τέτοιων δημοσιεύσεων ! : - )

-----------------------------------------------------------------

 

Παραπομπή στο ParentsCafe.gr - Καφέ

 

Αγαπητά μέλη

Το forum της ΕΕΕΓ parents.org.gr (με βάση το καταστατικό της http://parents.org.gr/news/a245), βρίσκεται στην διάθεση των μελών για την τοποθέτηση ενημερωτικών θεμάτων και ερωτημάτων/ανταλλαγής πληροφοριών που θα βοηθήσουν μελλοντικούς αναγνώστες/γονείς.

 

Για θέματα που αφορούν την καθημερινή σας συνεννόηση με την διαδικτυακή σας παρέα, ή άλλα μέλη που μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες/αγωνίες με εσάς, παρακαλούμε κάνετε χρήση του parentscafe.gr επιλέγοντας κάποια απο τις ενότητες εδώ:

 

Όλες οι κατηγορίες των Καφέ !

http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=146

ή εδώ:

Cafe ανά ηλικία παιδιού !

http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=19

 

ή επιλέξτε κάποιο άλλο θέμα/ανοίξτε νέο θέμα στο http://www.Parentscafe.gr !

 

Για τους παραπάνω λόγους το θέμα αυτό θα κλειδωθεί και θα μεταφερθεί στο αρχείο

 

Γενικοί κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

 

-----------------------------------------------------------------

Οδηγίες εγγραφής στο Parentscafe.gr :http://parentscafe.gr/showthread.php?t=234

Οδηγίες ανάκτησης κωδικού:

Σημείωση

Αν το θέμα στο οποίο συμμετέχετε κλειδωθεί με την συγκεκριμένη ανακοίνωση παρακαλούμε

α]

μην ανοίγετε νέο θέμα ως συνέχεια του θέματος που συμμετείχατε

β]

μην ανοίγετε ειδικά νέο θέμα στο parent.gr για να ανακοινώσετε την δημιουργία νέου θέματος στο parentscafe.gr.

Μπορείτε αν επιθυμείτε να ενημερώσετε τα υπόλοιπα μέλη με το να τοποθετήσετε την είδηση στην υπογραφή σας ή να κάνετε χρήση των προσωπικών μηνυμάτων.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...