Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

διαβαζω για τα προβληματα στην διατροφη των παιδιων και θελω να κλαψω γιατι μαλον ειμαι η χειροτερη περιπτωση αφου ο μικρος μου ειναι 21 μηνων και εχει να φαει απο τον αυγουστο οπου εφαγε αλεσμενο μονο ομως για λιγες μερεςκαι μετα τιποτα!!!

πινει γαλα κουτι σκονι ,τρωει <εγω ξερω πως>ενα γιαουρτακι ατβανς και μεσα εκει του βαζω τον κροκο απο το αυγο!! κρακερακια , σπιτικα κουλουρακια και ψωμι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΝΟΥ!!εχω δοκιμασει τα παντα το φαγητο η το φτηνει η το κανει εμετο ,τι να κανω?

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπον .....ελεγα ν'ανοιξω και εγω τετοιο θεμα!!!!!

ο δικος μου ειναι 3 1/2 χρονων και ζει με γαλα!!!

απο φαγητο λιγα πραγματα......μονο ψητουρα θελει το ζουζουνι μου και τπτ αλλο!!!ψαρακι, κοτοπουλακι στα καρβουνα....αυτα!!και απο αυτο το σβκ ουτε αυτα!!!

εσυ τον εχεις ενημερωσει τον γιατρο σου;;;τι σου λεει;;;του εχεις κανει εξετασεις για παρακολουθησει;;;για δωστε ιδεες και για μενα!!!τι να κανω για να φαει ο κανακαρης μου;;;;;

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!!!! Να μπω και εγω στο club των μαμαδων οι οποιες θεωρουν την ωρα του φαγητου μαρτυριο μιας και ο πριγκηπας μου (19 μηνων) ζει ουσιαστικα με γαλα και...... τραχανα! Ναι καλα διαβασατε. Τρωμε σχεδον καθημερινα τραχανα μα ολες του τις παραλλαγες, διαφορετικα θα λιμοκτονησουμε!

Link to comment
Share on other sites

Απο την απελπισια μου απευθυνθηκα σε παιδογαστρεντερολογο οπου καναμετα εξης ωραια. Ολες τις αιματολογικες εξετασεις που υπαρχουν και δεν υπαρχουν, διαβαση ανωτερου πεπτικου, Ph-μετρια, μανομετρια και 2 παρακαλω γαστροσκοπησεις (σε ηλικια 4 και 9 μηνων!!!!!!). Τα παντα ηταν καθαρα. Αποτελεσμα ηταν να αποφανθω μονη μου και να το παρω αποφαση οτι εχω ενα πολυ δυσκολο παιδι στο φαγητο και οτι προφανως αφου τρωει τοσο θα χορταινει κιολας, διαφορετικα θα πειναγε και θα ετρωγε παραπανω. Δε γινεται διαφορετικα να φαει, επομενως καθε μερα μαγειρευω τεσσερα διαφορετικα φαγητα για την αφεντια του αλλα στο τελος τα τρωμε εμεις. Υπομονη να μεγαλωσει και να φαει καποια στιγμη απο μονος του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα εγω εχω ενα 11χρονο τωρα που στην ηλικια του μικρου δεν ετρωγε τπτ!!!τοτε με πρηξανε .....να του κανω εξετασεις ....του εκανα ολα καθαρα.....τωρα δεν σταματαει να τρωει[ευτυχως εχει πολυ καλο μεταβολισμο μου ειπε ο γιατρος]και δεν παχαινει.αθλειται κιολας οποτε ολα καλα!!!!οποτε μην αγχωνεσαι και οπως τα λες!!!εγω μου λες γιατι αγχωνομαι σαν πρωταρα αφου ετσι θα γινει και με αυτον;;;με πρηζουν λιγο και οι παππουδογιαγιαδες για εξετασεις....ο γιατρος μου ομως ψυχραιμος...παιδι που δεν χανει βαρος η' ειναι στασιμο δεν εχει προβλημα!!το μονο που μου λεει ειναι να μην του δινω βλακειουλες και του κοβω την πεινα ...και οτι πρεπει να του μειωσω το γαλα!!!σ'αυτη την προσπαθεια ειμαστε αλλα δεν βλεπω φως!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να τον εντάξεις στην διαδικασία του φαγήτου και της προετοιμασίας του?? Εγώ είμαι απίστευτα τυχερή, τρώνε και τα δυο παιδιά (2,5 και ενός) απίστευτα εύκολα και πολύ. Αλλά του αρέσει να ανεβαίνει στην καρέκλα και να με βοηθάει, του δίνω πχ να πλύνει τα κολοκυθάκια και τα καρότα. Τώρα που φτιάχνει και ο καιρός μήπως να έβγαζες ένα τραπεζάκι στο μπαλκόνι και να τρώτε μαζί και να απασχολείται από την κίνηση, τα πουλάκια κλπ?? Μάλλον θέλει υπομονή.... το καλύτερο είναι βέβαια να μη χορταίνει με μπισκότα κι άλλα τέτοια αλλά με κανονικό φαγητό...

Link to comment
Share on other sites

τραχανα και γω, κοριτσια....

 

μ αυτο ζουμε κυριως... απλα, χωνω μεσα και οτι αλλο μπορω.. λαχανικα, κρεας, κοτοπουλο...

 

ψαρι ή αυγο, ουτε καν να τα μυρισει, μου τα πεταει στα μουτρα.. πιανει τη μυρωδια ακομα και στον τραχανα..

 

και γιαουρτακια..

 

δοκιμαστε και ριζογαλο, συνηθως το τρωνε τα δυσκολα παιδια.. εγω παιρνω απο τον φουρνο μας, γιατι οσες φορες εχω φτιαξει εγω, δεν το τρωει... :|

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αυτό που τράβηξαμε εμείς με τη μεγάλη μου κόρη ήταν το κάτι άλλο! Μετά από ένα κάρο εξετάσεις, αναλύσεις αίματος, σπινθηρογραφήματα κ.λ.π. είχαμε πλέον πειστεί ότι δεν υπάρχει κάτι παθολογικό. Το παιδί έμενε όμως σχεδόν νηστικό. Μόνο γάλα πρωί μεσημέρι & βράδυ και αυτό να κάνει να το πιει 1 ώρα με το ρολόι. Αφού πολλές φορές επειδή περνούσε η ώρα, το πετούσαμε και κάναμε άλλο. Με τη στερεά τροφή.... χαμός. Καταρχήν το παιδί δεν έφαγε ποτέ του κρέμες. ΠΟΤΕ! Το φαγητό όσες φορές το έτρωγε έπρεπε να της βάζουμε μέσα και γιαούρτι! Την καημένη τη μαμά μου την είχαν μάθει όλοι στη γειτονιά γιατί για να φάει η μικρή πέρνανε τους δρόμους. Αν δεν το έχεις ζήσει δεν μπορείς να καταλάβεις το μέγεθος του προβλήματος. Αφού στο τέλος όταν ερχόταν η ώρα του φαγητού, αγκομαχούσαμε και "μαλώναμε" για το ποιος δε θα ταίσει! Η δεύτερη μου ήταν πιο εύκολη. Δεν την έλεγες όμως "φαγανή". Αλλά οι αντοχές μας είχαν σωθεί. Την αφήσαμε λοιπόν ελεύθερη να τρώει όποτε ήθελε. Με αυτόν τον τρόπο νομίζω ότι το παιδί δεν καταπιέστηκε και μπορεί να περνούσε και φάσεις αφαγίας αλλά στα κιλά της ήταν πάντα στο μέσο όρο. Πάντως για να σας παρηγορήσω, η τότε γιατρός που είχαμε έλεγε πως παιδί που δεν τρώει μη το φοβάσαι. Να φοβάσαι το παιδί που δε σταματάει να τρώει.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας περνανε μερες οπου ο μικρος ειναι ολη μερα μονο με 1,5 lt γαλα! Σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω μια αγελαδα γιατι με τοσο γαλα που πινει μονο αυτο μας σωζει!:P

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το φοβερο!!!!εχω ενα παιδι που τρωει ολη την ωρα και ευτυχως εχει καλο μεταβολισμο και δεν παχαινει το αλλο τρωει και παχαινει και το μικρο εχει κλεισει το στομα του και δεν τρωει αλλα ειναι σταθερο στα κιλα και σε σχεση και με τους αλλους στην ηλικια του....οποτε ξερω τσαμπα τοσο αγχος!!!!!αλλα ερχεται μονο του τι να κανω;;; και μου μπηκε και αλλη εννοια μηπως δεν πρεπει να πινει τοσο γαλα;;;;μιλαμε πινει πολυυυυυυυυ!!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε κ εμενα στο κλαμπ αλλα με μεγαλυτερο προβλημα οπως το να μην τρωει ΤΙΠΟΤΑ απο 13μηνων εκοψε το γαλα μεχρι τα 2 περιπου,τωρα ζει μονο με γαλα κ τιποτε αλλο,ουτε γλυκα τρωει μονο τα κιντερ ουτε μπισκοτα ουτε τιποτα.ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ.

Εμενα μου ελεγαν αστην νηστικη να πεινασει να δεις πως θα φαει,με το που το ακουγα -ακουω μου γυριζει το ματι,αφου το ξερω το παιδι μου οτι θα μεινει νηστικο γιατι να κανω πειραματα το ειχα κανει οταν ηταν μηνων κ ειχε μεινει 2μερες νηστικια τελειως,κ αυτο απο πιεση του γιατρου,γιατι της ειχα αλλαξει γαλα κ στο τελος μου ειπε ταισε την μην παθει αφυδατωση.

Εχω σκασει πολλες φορες γι αυτο το θεμα πλεον ξερω οτι αυτο δεν προκειται να αλλαξει ποτε οτι κ να κανω,την πιεζω βεβαια αρκετα να τρωει εστω μια μπανανα να πινει εναν χυμο πορτοκαλι να περνει καποιες βιταμινες

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που το παιδι αναπτυσσεται σωστα εστω και με γαλα μην αγχωνεσαι. Προφανως το σκαρι του ειναι φτιαγμενο για να απορροφα ολα τα καλα συστατικα του γαλακτος και να μεγαλωνει. Αυτα τα λεω για να τα ακουω και εγω για το δικο μου το ζουζουνι. Αφου θελει γαλα ας πινει γαλα. Η πιεση απο μερους μου μονο αντιδραση εφερε, οποτε ακολουθω την ορεξη του αποκλειστικα.

Link to comment
Share on other sites

και μου μπηκε και αλλη εννοια μηπως δεν πρεπει να πινει τοσο γαλα;;;;μιλαμε πινει πολυυυυυυυυ!!!!!

Αυτό συζήτησε το αν θέλεις με τον παιδίατρο σου. Αυτό που ξέρω εγώ από τον δικό μας είναι ότι σε παιδιά με ελλειπή σίτηση το γάλα προκαλεί αναιμία. Σε εμάς τουλάχιστον είχε προκαλέσει, γι αυτό μια εξέταση αίματος θα σου έλεινε τις όποιες αμφιβολίες.

 

Εμας περνανε μερες οπου ο μικρος ειναι ολη μερα μονο με 1' date='5 lt γαλα! Σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω μια αγελαδα γιατι με τοσο γαλα που πινει μονο αυτο μας σωζει!:P[/quote']

:lol::P:-D:lol::P:-D:lol::P:-D:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ποτε δεν εχουμε φαει φρουτοκρεμα, χορτοκρεατοσουπα,γιαουρτι, χυμους κλπ. Ξερω οτι ακουγεται εξωγηινο αλλα ειναι αληθεια. Γαλα και παλι γαλα. Σε λιγο θα μουγκρισει απο το πολυ γαλα!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω σε τι παγιδα επεσα εγω,μου λεει ο παιδιατρος αφου δεν τρωει καθολου φαγητο κ πινει μονο γαλα (1 λιτρο την ημερα) θα παρει υπερασβεστιωση κ οχι τωρα στα 20 κ θα εχει προβλημα το παιδι,κ μου συνεστησε να κοψω τελειως το γαλα ωστε σιγα σιγα μηπως φαει φαγητο.Ξερετε τι καταφερα?

να μην πινει τοσο γαλα οσο επινε γιατι μου ζηταγε κ της ελεγα οτι δεν κανει να της δωσω κ να μην τρωει τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!

οποτε χιλιες φορες να πινει γαλα παρα να ειναι τελειως νηστικια

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει για ένα παιδάκι που μέχρι τα 4 δεν έτρωγε τίποτα.

Τελικά, μετά από πολλές εξετάσεις φάνηκε ότι η αιτία ήταν τα κρεατάκια...

Μετά την επέμβαση το παιδί δεν σταμάτησε να τρώει...

Για ψάχτε και λίγο προς τα εκεί...

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

τι να πω τελικα δεν ειμαι η μονη !!

η γιατρος μου λεει να μην το πιεζω και καποια στιγμη θα φαει !!

η πιεση ομως ειναι μεγαλη για μενα και εγω ανχωνομαι αλλα και με πριζουν ολοι στο σοοι!!τι να κανω ?να σας πω τον τραχανα το βραζετε με γαλα και του το δινετε με το κουταλακι?

και μια ιδεα σας καλω ολες στο σπιτι μου με τα μωρα σας μηπως και ζηλεψει το ενα με το αλλο χα-χα το εχω κανει και αυτο αφου το πηγα μεχρι και σε παιδικο την ωρα του γευματος αλλα τιποτα.

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

το εκανα και πετυχε!!δεν θυμαμε πια κοπελα το ειπε αλλα σημερα εβαλα ενα πιατο φαγητα καθησα στον καναπε και αρχισα να μουγκριζω απο ευχαριστιση -τι ωραιο!!τι νοστιμα !!παω λιγο στην κουζινα του ειπα μην φας το φαγητο μου αυτο δεν ειναι δικο σου !!

και τι να δω που κρυφοκοιταζα πηρε το κουταλι και δοκιμασε!!τρελαθικα φοβερο κολπο δεν εφαγε αλλα δοκιμασε για αρχη μου ειναι αρκετο μετα βεβαια ζηταει παλι γαλα μηπως να μην του δωσω και να τον πιεσω λιγω πιο πολυ τι να κανω λετε?

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση...εαν απλα δε τα πιεζετε και δεν υπενθυμιζετε για το φαγητο σας λενε οτι πεινανε???ζητανε κατι για φαγητο???οταν τρωτε εσεις στο τραπεζι (εννοω εσεις και οι αντρες σας ) τι κανουν???η δικια μου εχω παρατηρησει οτι παντα θα δοκιμασει νεες γευσεις πραγματα κλπ μονο οταν τρωμε ολοι μαζι και μας βλεπει να τρωμε .....σιγα σιγα ετσι εμαθε να τρωει σαλατα μαρουλι και αλλα....απλα ρωταω γιατι λενε οτι η πειση στο φαγητο φερνει τα αντιθερα αποτελεσματα...παντως το κολπο μη πιεις ή μη φας απο το δικο μου φαγητο και εμενα ειχε δουλεψει πολλες φορες....ειχε δουλεψει και το αλλο κολπο που καπου διαβασα ...η ΄΄βαφτιση των φαγητων με διαφορετικες ονομασιες...θα βρω το λινκ να σας το βαλω να το διαβασετε μπας και πιασει σε καμια....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

σε μας δυστυχως δεν πιανουν αυτα!!!

και εχω και ολους να μου λενε οτι το παιδι πρεπει να φαει και με παιρνουν τηλ. για να δουν αν εφαγε!!!

και ο γιατρος χωρις αγχος......αλλα θα τον ενημερωσω για το γαλα γιατι εχω αγχωθει με την αναιμια που ειπατε πιο πανω!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Δεν ξέρω αν σας παρηγορεί αυτό που θα σας γράψω. Όταν είχε έρθει η ώρα να ξεκινήσουμε τις στερεές με τον παρά κάτι 7 μηνών γιο μου συζητούσα με ενθουσιασμό μεγάλο το επερχόμενο γεγονός με μια θεία μου. Μου έκοψε τη φόρα ώστε να είμαι προετοιμασμένη για όλα... Και μου μίλησε για τον πρωτοξάδερφό μου ο οποίος μέχρι 3 χρονών έπινε μόνο γάλα! Τπτ δε δοκίμαζε και η θεία μου δεν επέμενε κιόλας... Ακόμα κι ο γιατρός αφού μεγάλωνε κανονικά τα ίδια έλεγε, να μην τον πιέζει!

 

Σας πληροφορώ ότι μια χαρά μεγάλωσε! Και αργότερα πραγματικά τον κυνηγούσε να μην τρώει! Στην εφηβεία και βάλε παλήκαρος σωστός! Τώρα είναι 30 χρονών κοντά 2 μέτρα και κάμποσα κιλάκια παραπάνω από το κανονικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Είχα κι εγώ τεράστιο θέμα με την κόρη μου. Από τη στιγμή που βγήκαμε από το μαιευτήριο. Γεννήθηκε πολύ μικρή (δεν μπήκε όμως θερμοκητίδα) και δεν μπορούσε να φάει πολύ. Από τότε που ήταν 3 μηνών μέχρι και σήμερα είναι σταθερά στο κατώτατο όριο της καμπύλης στο βάρος και στο ύψος. Σύμηερα είναι 2,7 χρονών. Δεν περγράφεται η δυσκολία στο φαγητό. Κλάματα από μέρους μου, θλίψη μεγάλη, άγχος, τσακωμοί...Επέμενα πολύ όμως στο να φάει σωστά. Κι έτσι για κάθε γεύμα (στερεά πλέον τροφή) χρειαζόμασταν τουλάχιστον 40 λεπτά με παιχνίδια τραγούδια, παιχνίδια στον νεροχύτη με νερό (και τί δεν είχαμε σκεφτεί). Σε ΚΑΘΕ γεύμα. Όπως καταλαβαίνετε κάποια στιγμή κλάταρα. Η γιατρός μου έλεγε να μην την πιέζω γιατί φέρνει αντίθετα αποτελέσματα. Γιατί δεν την άκουγα κι εγώ? Γύρω στα δύο και κάτι σταμάτησα. Απλώς ήμουν κάθετη στο ότι θα φάει π.χ. την φρουτόκρεμα. Αν έτρωγε μόνο δύο μπουκιές την ρώταγα: θέλεις λίγο φρουτάκι ακόμα? Αν δεν ήθελε, τέρμα. Έπαιρνα το πιάτο. Κοριτσια τώρα μετά από λίγους μήνες το παιδί τρώει. Τρώει μικρές μερίδες (όπως άλλωστε κι εγώ) αλλά τρώει σωστά. Κάθε μέρα φρούτο, αυγό, γιούρτη, γάλα και φαγητό. Και είναι μια χαρά και η μαμά της :)

Αισθάνομαι πως οφείλω να πω την εμπειρία μου στις μαμάδες γιατί εμείς σωθήκαμε...

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...