Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΡΟΖΙ MOY ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΟΙΦΗ ΧΩΡΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ.ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΑΝΤΑ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ..ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ?SOS ΚΑΝΩ ΚΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..

:(

 

 

Protopic. Δεν έχει κορτιζόνη αλλά έχει μια άλλη δραστική ουσία (tacrolimus) με ανοσοκατασταλτικές ιδιότητες - καταστέλλει κυρίως την κυτταρική ανοσία.

 

Τη συγκεκριμένη αλοιφή δεν την προτείνουν οι δερματολόγοι με την ίδια συχνότητα στην Ελλάδα όπως τη Dovobet και άλλες κορτιζονούχες διότι απλά δεν την πουσάρουν οι φαρμακευτικές εταιρείες.

Εγώ την ανακάλυψα πριν από πάρα πολλά χρόνια σε ένα παγκόσμιο forum για την ψωρίαση (psoriasis-help.org.uk) όταν έψαχνα κάτι που να μπορώ να χρησιμοποιώ στο πρόσωπο, γιατί η κορτιζόνη στο πρόσωπο απαγορεύεται. Εκεί ανακάλυψα πως τη συγκεκριμένη τη χρησιμοποιούν στο πρόσωπο και γύρω από τα αυτιά οι ψωρισιακοί εδώ και χρόνια.

 

Δολεύει εξίσου γρήγορα στο να εξαφανίζει τα σημάδια και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλες τις ευαίσθητες περιοχές. Είναι λιπαρή και διάφανη ( όπως η παλιά Dovobet και σαν τη βαζελίνη)

Μόνο αυτές οι κρέμες δουλεύουν που 'κολλάνε' πάνω στο δέρμα και μένουν εκεί χωρίς να χαθούν στα ρούχα.

Βάζεις μικρή ποσότητα ίσα ίσα να καλύψεις το σημάδι. Όχι υπερβολές.

 

Ζήτησε αν θέλεις πληροφορίες από το δερματολόγο σου. Η αλοιφή αυτή δε χρειάζεται ιατρική συνταγή όπως οι περισσότερες του είδους αλλά καλύτερα να σου τη γράψει ο γιατρός γιατί δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις όλο το ποσό ( κοστίζει όσο και η dovobet). Επίσης είναι παχύρευστη και χρησιμοποιείς ελάχιστο οπότε το ένα σωληνάριο θα σου κρατήσει για πάρα πολύ καιρό.

1-2 φορές την ημέρα για θεραπεία αν τα σημάδια έχουν φουντώσει και θέλεις να τα εξαφανίσεις. Μετά μία εφαρμογή αν ξαναχρειαστεί για συντήρηση.

 

Στην ομοιοπαθητική απαγορεύεται η χρήση κορτιζόνης ακόμα και σε αλοιφές και δεν ξέρω αν απαγορεύεται και η χρήση ανοσοκατασταλτικών αλοιφών επίσης. Νομίζω πως όχι. Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι ευαίσθητα γι'αυτό υπάρχουν τόσο πολλές απαγορεύσεις κατα τη διάρκεια της θεραπείας.

 

Έκανα κι εγώ ομοιοπαθητική στο παρελθόν για 9 μήνες περίπου. Περνάει καιρός μέχρι να δεις αν όντως δουλέυει για ΄σενα και καλό θα ήταν για να είναι πιο αληθινά και ουσιαστικά τα αποτελέσματα να μη χρησιμοποιείς τίποτε άλλο κατά τα διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rozi

    rozi 77 δημοσιεύσεις

  • Haris1977

    Haris1977 20 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 12 δημοσιεύσεις

  • voula2

    voula2 11 δημοσιεύσεις

rozi μου σε ευχαριστω ,ψαχνω καιρο κατι να βοηθαει και αμεσα αλλα και χωρις κορτιζονη...ελπιζω να δω αποτελεσμα.οταν την παρω θα σου πω.μπορω να βαλω και στο λιγο κομματι μου εχω χαμηλα στα μαλλια η δεν κανει?εσυ λογικα την εχεις χρησιμοποιησει... ε?ειχα παρει και την ciposal που δεν εχει κορτιζονη την πρωην propiocalic(λογικα την ξερεις) αλλα μου το χειροτερεψε μπορω να πω.δεν την ξαναβαζω...

Link to comment
Share on other sites

rozi μου σε ευχαριστω ,ψαχνω καιρο κατι να βοηθαει και αμεσα αλλα και χωρις κορτιζονη...ελπιζω να δω αποτελεσμα.οταν την παρω θα σου πω.μπορω να βαλω και στο λιγο κομματι μου εχω χαμηλα στα μαλλια η δεν κανει?εσυ λογικα την εχεις χρησιμοποιησει... ε?ειχα παρει και την ciposal που δεν εχει κορτιζονη την πρωην propiocalic(λογικα την ξερεις) αλλα μου το χειροτερεψε μπορω να πω.δεν την ξαναβαζω...

 

Η ciposal είναι μόνο για συντήρηση και αμφιβλάλλω αν κάνει ακόμα και γι'αυτό. Είναι σαν τη Dovone-x που δεν έχει κορτιζόνη αλλά δεν είναι ανοσοκατασταλτική γι'αυτό δε δουλεύει από μόνη της.

Αυτές συνήθως τις δίνει ο δερματολόγος συνδυαστικά, δηλαδή ciposal/dovonex καθημερινά Δευτέρα-Παρακευή και σ/κ κορτιζονούχα ή το ανάποδο για ένα διάστημα θεραπείας.

 

Την protopic τη χρησιμοποιώ χρόνια όποτε χρειάζεται και ναι τη βάζω και στο πρόσωπο γύρω γύρω από τα μαλλιά, πολλές φορές και μέσα στα μαλλιά γύρω από την περιοχή. Με μια εφαρμογή θα δεις άμεσα διαφορά και οτι υπάρχει στα μαλλιά ( λέπι) θα αποκολληθεί άμεσα με μια εφαρμογή.

Όλες αυτές οι λιπαρές αλοιφές είναι καλό να μένουν όλη τη νύχτα στο δέρμα και πριν λουστείς πλυθείς κτλ. σκούπισέ τες με ένα χαρτομάντηλο να φύγει η πολύ λιπαρότητα για να μη χρειαστεί να περάσεις και άλλο χέρι σαμπουάν. Ελάχιστο μασάζ στο κεφάλι με ένα χέρι σαμπουάν και έχει φύγει εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Την protopic τη χρησιμοποιώ χρόνια όποτε χρειάζεται και ναι τη βάζω και στο πρόσωπο γύρω γύρω από τα μαλλιά, πολλές φορές και μέσα στα μαλλιά γύρω από την περιοχή. Με μια εφαρμογή θα δεις άμεσα διαφορά και οτι υπάρχει στα μαλλιά ( λέπι) θα αποκολληθεί άμεσα με μια εφαρμογή.

Όλες αυτές οι λιπαρές αλοιφές είναι καλό να μένουν όλη τη νύχτα στο δέρμα και πριν λουστείς πλυθείς κτλ. σκούπισέ τες με ένα χαρτομάντηλο να φύγει η πολύ λιπαρότητα για να μη χρειαστεί να περάσεις και άλλο χέρι σαμπουάν. Ελάχιστο μασάζ στο κεφάλι με ένα χέρι σαμπουάν και έχει φύγει εύκολα.

 

Γειά σου επειδη σε βλέπω ειδική,έχω και εγώ ψωρίαση,στο κεφάλι και στην φτέρνα,κάνω θεραπεία αλλά δεν είναι και πολύ αποτελεσματική,αυτό στην φτέρνα με ενοχλεί,τι να βάλω;ευχαριστώ.......

Link to comment
Share on other sites

Την protopic τη χρησιμοποιώ χρόνια όποτε χρειάζεται και ναι τη βάζω και στο πρόσωπο γύρω γύρω από τα μαλλιά, πολλές φορές και μέσα στα μαλλιά γύρω από την περιοχή. Με μια εφαρμογή θα δεις άμεσα διαφορά και οτι υπάρχει στα μαλλιά ( λέπι) θα αποκολληθεί άμεσα με μια εφαρμογή.

Όλες αυτές οι λιπαρές αλοιφές είναι καλό να μένουν όλη τη νύχτα στο δέρμα και πριν λουστείς πλυθείς κτλ. σκούπισέ τες με ένα χαρτομάντηλο να φύγει η πολύ λιπαρότητα για να μη χρειαστεί να περάσεις και άλλο χέρι σαμπουάν. Ελάχιστο μασάζ στο κεφάλι με ένα χέρι σαμπουάν και έχει φύγει εύκολα.

 

Γειά σου επειδη σε βλέπω ειδική,έχω και εγώ ψωρίαση,στο κεφάλι και στην φτέρνα,κάνω θεραπεία αλλά δεν είναι και πολύ αποτελεσματική,αυτό στην φτέρνα με ενοχλεί,τι να βάλω;ευχαριστώ.......

 

Χυμός λεμονιού σε ζεστό νερό και ποδόλοτρο για κανένα 20λεπτο. Το λεμόνι μαλακώνει το σκληρό δέρμα και μετά με μια καλή ελαφρόπετρα μπορείς να το αφαιρέσεις εύκολα.

Από τις πιο καλές που έχω χρησιμοποιήσει είναι η μπλε της hansaplast.

 

Για να μην επανέλθει το πρόβλημα ή γίνεται χειρότερο θέλει ενυδάτωση. Ειδική ενυδατική ποδιού (hondos-super marker ή φαρμακείο) ή λάδι & λεμόνι ή βαζελίνη το βράδυ και μετά κάλτσες (βαμβακερές) για τον ύπνο. Η θερμότητα βοηθάει στην απορρόφηση και δεν ξηραίνει τα πόδια.

 

Για πολύ δύσκολες περιπτώσεις υπάρχουν δυνατά χημικά υγρά που απολεπίζουν ή εργαλεία με λεπίδες που κόβουν το σκληρό δέρμα αλλά όλα αυτά σε ένα πόδι ψωρισιακού θα κάνουν το πρόβλημα χειρότερο στο μέλλον και επίσης μπορούν να δημιουρήσουν εύκολα μόνιμα σημάδια στο δέρμα.

 

Μετά το ποδόλουτρο και την ελαφρόπετρα, βάλε ενυδατική. Αν χρειαστεί κάθε φορά όταν έχεις τελειώσει το μπάνιο σου και τα πόδια έχουν μαλακώσει από το νερό βάλε baby oil ή απλό αφρόλουτρο ή κρέμα μαλλιών και χρησιμοποίησε την ελαφρόπετρα ξανά. Αν βλέπεις οτι χρειάζεται μπορείς να το κάνεις αυτό κάθε φορά που κάνεις μπάνιο. Είναι βασικό να μην ερεθίζουμε το υγιές δέρμα και να αφαιρούμε μόνο το νεκρό σκληρό κομμάτι για να επανέλθουν τα πέλματα.

 

Το καλοκαίρι με τα πέδιλα τα πέλματα γίνονται πιο σκληρά και χειρότερα γιατί δεν υπάρχει η ζέστη και η λιπαρότητα στο πόδι από το κλειστό παπούτσι, εκεί βοηθάνε οι κάλτσες στον ύπνο, μόνο βέβαια αν το πρόβλημα είναι μεγάλο. Αλλιώς δε χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

koritsia sas paraklw epeigon enan paidodermatologo gia to koritsaki mou! einai 5 etvn to trelaname stis aloifes elocon kai enidatkes mou lene den kseroun akomh ti einai aal isos einai kai psoriash. kapoios na moy pei ipefthina ti exei to paidaki mou kai ksefloudizoun ta xerakia ths kanoun rogmes idronei poli tsouzei kai klaei alla siga siga paei kai sto allo kai sto parallo daxtilaki. sas parakalw me exoun trelanei kai to xeiorotero to koritsaki mou klaei kai den mporw na thn boithiso kapoionkalo paidoderm,atologo onomakai thl eimai kainourgia den kserw pos na xiristw afto to site

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας παρακαλω εμενα το κοριτσακι μου 5 ετων ξεφλουδιζει στα δαχτυλα ειναι σαν να την τρυπησεσ με καρφιτσα βεβαια τα βαζει και στο στομα το θεμα ειναι οτι μου λενε ισω ειναι και ψωριαση. πως γινεται η διαγνωση που να την παω στο συγγρου? ποναει η εξεταση για να διαπιστωθει?πρεπει να ξερω τι εχει. σας παρακαλω ενα καλο παιδοδερματολογο

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας παρακαλω εμενα το κοριτσακι μου 5 ετων ξεφλουδιζει στα δαχτυλα ειναι σαν να την τρυπησεσ με καρφιτσα βεβαια τα βαζει και στο στομα το θεμα ειναι οτι μου λενε ισω ειναι και ψωριαση. πως γινεται η διαγνωση που να την παω στο συγγρου? ποναει η εξεταση για να διαπιστωθει?πρεπει να ξερω τι εχει. σας παρακαλω ενα καλο παιδοδερματολογο

 

Στο Συγγρός θα πρέπει να πάτε. Υπάρχει και ειδικό παιδοδερμαρτολογικό τμήμα για βρέφη και μικρά παιδιά αν και δε νομίζω οτι θα το χρειαστείτε.

 

Οι επιλογές είναι 3. Είτε στα επείγοντα περιστατικά (πρώτα ένα τηλέφωνο για να δείτε αν εφημερεύει το νοσοκομείο την ημέρα που θα πάτε).

 

Είτε καλείτε στο 1535 για ραντεβού στα τακτικά πρωινά εξωτερικά ιατρεία.

 

Είτε καλείτε στο 210 7258477, για απογευματινό ιατρείο με γιατρό της επιλογής σας. Έχει κόστος κάπου στα 60-70 ευρώ. Οι προηγούμενες λύσεις δεν κοστίζουν.

Εξαιρετική γιατρός και διευθύντρια στον τομέα της κ. Ποτουρίδου.

 

Αν δεν είναι κάτι εμφανές (στο Συγγρός είναι οι πλέον πεπειραμένοι) και χρειαστεί βιοψία θα γίνει επίσης στο Συγγρός. Η διαδικασία είναι ανώδυνη. Χορηγείται τοπική αναισθησία στο σημείο που θα ληφθεί το δείγμα, η περιοχή μουδιάζει και ένα δείγμα δέρματος αφαιρείται με ειδικό εργαλείο. Μετά μπαίνει γάζα ή ένα ραμμα αν χρειαστεί το οποίο αφαιρείται σε μια εβδομάδα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Γειά σου επειδη σε βλέπω ειδική,έχω και εγώ ψωρίαση,στο κεφάλι και στην φτέρνα,κάνω θεραπεία αλλά δεν είναι και πολύ αποτελεσματική,αυτό στην φτέρνα με ενοχλεί,τι να βάλω;ευχαριστώ.......

 

Χυμός λεμονιού σε ζεστό νερό και ποδόλοτρο για κανένα 20λεπτο. Το λεμόνι μαλακώνει το σκληρό δέρμα και μετά με μια καλή ελαφρόπετρα μπορείς να το αφαιρέσεις εύκολα.

Από τις πιο καλές που έχω χρησιμοποιήσει είναι η μπλε της hansaplast.

 

Για να μην επανέλθει το πρόβλημα ή γίνεται χειρότερο θέλει ενυδάτωση. Ειδική ενυδατική ποδιού (hondos-super marker ή φαρμακείο) ή λάδι & λεμόνι ή βαζελίνη το βράδυ και μετά κάλτσες (βαμβακερές) για τον ύπνο. Η θερμότητα βοηθάει στην απορρόφηση και δεν ξηραίνει τα πόδια.

 

Για πολύ δύσκολες περιπτώσεις υπάρχουν δυνατά χημικά υγρά που απολεπίζουν ή εργαλεία με λεπίδες που κόβουν το σκληρό δέρμα αλλά όλα αυτά σε ένα πόδι ψωρισιακού θα κάνουν το πρόβλημα χειρότερο στο μέλλον και επίσης μπορούν να δημιουρήσουν εύκολα μόνιμα σημάδια στο δέρμα.

 

Μετά το ποδόλουτρο και την ελαφρόπετρα, βάλε ενυδατική. Αν χρειαστεί κάθε φορά όταν έχεις τελειώσει το μπάνιο σου και τα πόδια έχουν μαλακώσει από το νερό βάλε baby oil ή απλό αφρόλουτρο ή κρέμα μαλλιών και χρησιμοποίησε την ελαφρόπετρα ξανά. Αν βλέπεις οτι χρειάζεται μπορείς να το κάνεις αυτό κάθε φορά που κάνεις μπάνιο. Είναι βασικό να μην ερεθίζουμε το υγιές δέρμα και να αφαιρούμε μόνο το νεκρό σκληρό κομμάτι για να επανέλθουν τα πέλματα.

 

Το καλοκαίρι με τα πέδιλα τα πέλματα γίνονται πιο σκληρά και χειρότερα γιατί δεν υπάρχει η ζέστη και η λιπαρότητα στο πόδι από το κλειστό παπούτσι, εκεί βοηθάνε οι κάλτσες στον ύπνο, μόνο βέβαια αν το πρόβλημα είναι μεγάλο. Αλλιώς δε χρειάζεται.

 

tha mporouses na mou doseis to til.apo tou anthropou apo ti serres rozi mou?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

Σας θυμίζω είμαι ο δερματολόγος που είχα επέμβει και παλιότερα.

Επεμβαίνω και πάλι διότι διαβάζω μερικές ανακρίβειες και διότι πάλι βλέπω να αναφέρονται ονόματα, αυτή τη φορά συναδέλφων μου. Επειδή είμαι δίκαιος, σας θυμίζω ότι δεν είναι σωστό να αναφέρονται ονόματα δημόσια. Μπορείτε να στέλνετε ΠΜ και όλα θα είναι μια χαρά.

 

Τώρα σε ότι αφορα τη δίαιτα στην ψωρίαση :

 

Η ΑΠΩΛΕΙΑ βάρους βοηθάει. Η ψωρίαση εχει συσχετιστεί με το μεταβολικό σύνδρομο.

Τα ΨΑΡΙΑ κάνουν καλό. Τα Ω3 που περιέχουν, καταστέλλουν τη φλεγμονή στο δέρμα και βέβαια, δρούν αγχολυτικά και αντικαταθλιπτικά, πράγμα που κι αυτό βοηθά όπως ξέρετε.

Το ΑΛΚΟΟΛ, ναι, εχει υποστηριχτεί ότι κάνει κακό. Προσωπικά συνιστώ μόνο ένα ποτήρι κόκκινο κρασί την ημέρα. Ατο βοηθά ΚΑΙ στην απώλεια βάρους!

ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ, επιβαρύνει τη νόσο.

 

Για τις υπόλοιπες τροφές που αναφέρθηκαν δεν έχει αποδειχθεί το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω το φορουμ εδω κ καιρο για τα προβληματα εγκυμοσυνης που εχω κ δεν περιμενα να βρω θεμα ψωριαση....μια κ το βρηκα ομως....εγω εχω ψωριαση απο 5 χρονων κ ειμαι 32,εχω κανει οοολες τις θεραπειες κ εχω περασει ολα τα σταδια απο γεματη σε οοολο το σωμα με χρι τωρα που εχω λιγο στους αγκωνες κ στην ευαισθητη περιοχη...δυστηχως εχω ψωριασικη αρθριτιδα που ειναι τρομακτικα επιπονο,περσι εμεινα εγκυος σε διδδυμα κ ξαφνικα αρχισα να περπαταω κανονικα κ το δερμα μου να καθαριζει,πετουσα κ ετσι πηρα χαμπαρι την εγκυμοσυνη,δυστηχως εχασα τα διδδυμακια μου 5 μηνων οποτε η ψυχολογια μου εφτασε πατο παρολα αυτα το δερμα ηταν σχετικα καλα αλλα τα κοκαλα χαλια,τωρα ειμαι παλι εγκυος κ 6 μηνες ηδη ξαπλα με παρα πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη κ πεδευομαι να κρατησω το παιδακι μου το οποιο ευχομαι κ παρακαλαω να μην παρει τα κακα μου γονιδια......ωστοσο τα κοκαλα μου πονανε αλλα ειναι κ απο την ακηνισια κ πεθαινω ολη νυχτα στη φαγουρα στην ευαισθητη περιοχη κ δεν ξερω τι να κανω,δεν κοιμαμαι απο τη φαγουρα γιατι εχω κ αγχος με την εγκυμοσυνη,αν καποιος ξερει κατι να με βοηθησει???οσον αφορα την ψωριαση στη ζωη μας που την εχω πια αποδεχτει εχω αποφασισει να μην παιρνω φαρμακα....το κολπο ειναι καλη διατροφη,οχι τσιγαρο κ αλκοολ,θαλασσα!οσο για την ψυχολογια αυτο εξαρταται απο τι παιχνιδια σου παιζει η ζωη γιατι ευκολα λεμε μην εχεις αγχος αλλα ελα που καμια φορα δεν το ελεγχεις!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη, πολύ εύκολα και χωρίς κίνδυνο, μπορείτε να βάζετε μια κρέμα flixotide κάθε βράδυ, μετά από πλύσιμο για μερικές μέρες. Με το καλό το παιδάκι! Μετά τον θηλασμό, μπορείτε να αντιμετωπίσετε την ψωριασική αρθρίτιδα με βιολογικούς παράγοντες, επισκεπτόμενη ενα δερματολόγο έμπειρο σε αυτές τις θεραπείες.

 

διαβαζω το φορουμ εδω κ καιρο για τα προβληματα εγκυμοσυνης που εχω κ δεν περιμενα να βρω θεμα ψωριαση....μια κ το βρηκα ομως....εγω εχω ψωριαση απο 5 χρονων κ ειμαι 32,εχω κανει οοολες τις θεραπειες κ εχω περασει ολα τα σταδια απο γεματη σε οοολο το σωμα με χρι τωρα που εχω λιγο στους αγκωνες κ στην ευαισθητη περιοχη...δυστηχως εχω ψωριασικη αρθριτιδα που ειναι τρομακτικα επιπονο,περσι εμεινα εγκυος σε διδδυμα κ ξαφνικα αρχισα να περπαταω κανονικα κ το δερμα μου να καθαριζει,πετουσα κ ετσι πηρα χαμπαρι την εγκυμοσυνη,δυστηχως εχασα τα διδδυμακια μου 5 μηνων οποτε η ψυχολογια μου εφτασε πατο παρολα αυτα το δερμα ηταν σχετικα καλα αλλα τα κοκαλα χαλια,τωρα ειμαι παλι εγκυος κ 6 μηνες ηδη ξαπλα με παρα πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη κ πεδευομαι να κρατησω το παιδακι μου το οποιο ευχομαι κ παρακαλαω να μην παρει τα κακα μου γονιδια......ωστοσο τα κοκαλα μου πονανε αλλα ειναι κ απο την ακηνισια κ πεθαινω ολη νυχτα στη φαγουρα στην ευαισθητη περιοχη κ δεν ξερω τι να κανω,δεν κοιμαμαι απο τη φαγουρα γιατι εχω κ αγχος με την εγκυμοσυνη,αν καποιος ξερει κατι να με βοηθησει???οσον αφορα την ψωριαση στη ζωη μας που την εχω πια αποδεχτει εχω αποφασισει να μην παιρνω φαρμακα....το κολπο ειναι καλη διατροφη,οχι τσιγαρο κ αλκοολ,θαλασσα!οσο για την ψυχολογια αυτο εξαρταται απο τι παιχνιδια σου παιζει η ζωη γιατι ευκολα λεμε μην εχεις αγχος αλλα ελα που καμια φορα δεν το ελεγχεις!
Link to comment
Share on other sites

σας παρακαλω και εγω θελω το τηλ του ανθρωπου απο τις σερρες εχουμε μεγαλο θεμα με ψωριαση

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη, πολύ εύκολα και χωρίς κίνδυνο, μπορείτε να βάζετε μια κρέμα flixotide κάθε βράδυ, μετά από πλύσιμο για μερικές μέρες. Με το καλό το παιδάκι! Μετά τον θηλασμό, μπορείτε να αντιμετωπίσετε την ψωριασική αρθρίτιδα με βιολογικούς παράγοντες, επισκεπτόμενη ενα δερματολόγο έμπειρο σε αυτές τις θεραπείες.[/QU

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση,η αληθεια ειναι πως αυτη τη κρεμα δεν την εχω ξαναβαλει κ γενικα οτι κρεμα εβαζα εκει απλα μετα ειχα τσουξιμο πολυ φαγουρα κ δεν εβλεπα κ διαφορα....εχω να παω σε δερματολογο χρονια γιατι με ειχε αναλαβει ο ρευματολογος μου με τον οποιο καναμε βιολογικους παραγοντες κ κορτιζονη τα οποια σταματησα οταν αποφασισα να κανω παιδι...η ιδια κρεμα κανει κ για τις θηλες?γιατι στη προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα βγαλει εκει κ φοβαμαι μην βγει κ σ αυτη κ εμποδισει το θυλασμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Στο Συγγρός θα πρέπει να πάτε. Υπάρχει και ειδικό παιδοδερμαρτολογικό τμήμα για βρέφη και μικρά παιδιά αν και δε νομίζω οτι θα το χρειαστείτε.

 

Οι επιλογές είναι 3. Είτε στα επείγοντα περιστατικά (πρώτα ένα τηλέφωνο για να δείτε αν εφημερεύει το νοσοκομείο την ημέρα που θα πάτε).

 

Είτε καλείτε στο 1535 για ραντεβού στα τακτικά πρωινά εξωτερικά ιατρεία.

 

Είτε καλείτε στο 210 7258477, για απογευματινό ιατρείο με γιατρό της επιλογής σας. Έχει κόστος κάπου στα 60-70 ευρώ. Οι προηγούμενες λύσεις δεν κοστίζουν.

Εξαιρετική γιατρός και διευθύντρια στον τομέα της κ. Ποτουρίδου.

 

Αν δεν είναι κάτι εμφανές (στο Συγγρός είναι οι πλέον πεπειραμένοι) και χρειαστεί βιοψία θα γίνει επίσης στο Συγγρός. Η διαδικασία είναι ανώδυνη. Χορηγείται τοπική αναισθησία στο σημείο που θα ληφθεί το δείγμα, η περιοχή μουδιάζει και ένα δείγμα δέρματος αφαιρείται με ειδικό εργαλείο. Μετά μπαίνει γάζα ή ένα ραμμα αν χρειαστεί το οποίο αφαιρείται σε μια εβδομάδα περίπου.

Καλημερα,

εκφραζω εντονα την αντιθεση μου για το παιδοδερματολογικο στο συγγρος!

αλλα θα ηθελα να πω την εμπειρια μου πρωτα απο το παιδοδερματολογικο στο συγγρος!

1) αν χρειαστει καποιος να παει για επανεξεταση το παιδι του θα δει καθε φορα και αλλο γιατρο που θα του δωσει και αλλη θεραπεια!

2) αν ειναι κατι σοβαρο δεν νοσηλευουν αλλα σε στελνουν για νοσηλεια στα παιδων

3) τις περισσοτερες φορες βλεπεις γιατρους ειδικευομενους και οχι εμπειρους ειδικευμενους,ενω υπαρχουν ειδικοι γιατροι αλλα ειναι στα γραφεια τους τον περισσοτερο χρονο αντι για τα εξεταστηρια!!!!

4) την κορτιζονη τη δινουν με τους τονους με το καλημερα και αν τυχει και ξαναπας το παιδι και δεν εχουν περασει τα συμπτωματα τοτε καταληγεις και σε μια βιοψια δερματος!!!!!!:shock:

Πηγα 3 φορες αυτο το καλοκαιρι στο παιδοδερματολογικο να βοηθησω μια αλβανη μητερα γειτονισσα που δε μιλουσε ελληνικα και ο μικρος της ειχε βγαλει καποια ελκη στο προσωπο του.

Ειδα το χαος με τα ματια μου εκει! την πρωτη φορα ειπαν σταφυλοκοκκος (αντιβιωση εδωσαν), τη δευτερη φορα ειπαν μυκητες (κρεμες εδωσαν), την τριτη φορα ειπαν φωτοευαισθητο εξανθημα η μη ειδικο ψωριασιομορφο εξανθημα (μαζι με την καθηγητρια)!!!

Το μονο που δεν ειπαν ηταν λεισμανιαση δερματος που το βρηκαν στο παιδων αγια σοφια οι παιδιατροι και οι παιδοδερματολογοι και το νοσηλευσαν εκει το παιδι για θεραπεια!

Ολα αυτα βεβαιως γιατι δεν υπηρχε ενας αλλα διαφορετικος γιατρος καθε φορα. Ανοργανωσια στο μεγαλειο της! Συμπερασμα στο συγγρος υπαρχουν πολλα τμηματα και ειναι πολυ καλοι μονο για τους ενηλικες.Στα παιδων μαλλον ειναι πιο ειδικοι για ολα τα παιδιατρικα θεματα (δυσκολα η μη)γιατι εχουν ειδικους και εμπειρους στα παιδια γιατρους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Έχει κάποια / ος γιατρό την κυρία Χριστίνα Αντωνίου-Βρεττού? Μου την πρότειναν και είπαν ότι ασχολείται μόνο με θέματα ψωριάσεως. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Η κ Αντωνιου ειναι η καθηγητρια δερματολογιας στο συγγρος. Ειναι παρα πολυ καλη και παρακολουθει τον αδελφο μου στο ειδικο ιατρειο για ψωριαση. Αυτο ειναι το ειδικο αντικειμενο της και παρακολουθει μονο μεγαλους. Στο Αγια σοφια οι παιδιατροι/παιδοδερματολογοι (τσιβιτανιδου και αλεξοπουλος) ειναι παρα πολυ καλοι για παιδια και παρακολουθουν παιδια και με ψωριαση.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα,

Εμφανισα ψωριαση στην εφηβεια μου αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι ηταν ενα μικρο σημαδακι μονο στο ποδι λιγο πιο πανω απο τον αστραγαλο.

Τωρα στα 25 μου εχω σε αρκετα σημεια μικρα σημαδακια.Εμφανισα προσφατα μια κοκκινιλα στο προσωπο που 99% ειναι απο την ψωριαση.Τοτε αρχισα να αγχωνομαι.Εχω χρησιμοποιησει κατι κρεμες κατα καιρους οι οποιες κανουν λιγη δουλεια αλλα για οσο τις χρησιμοποιω.

Το ερωτημα μου ειναι αν αξιζει να παω σε καποιον γιατρο ιδιωτη καθως αυτην την στιγμη δεν ειμαι ασφαλισμενος.

Επισης μεσω ενος γνωστου στην Κορινθο (μενω αθηνα) (ειναι παθολογος ο γνωστος) θα μου στειλει κατι χαπια τα οποια ειναι ισχυρα.Εχει χρησιμοποιησει κανεις χαπια?Ακουω ειναι αποτελεσματικα αλλα εχουν παρενεργειες στο συκωτι και στα νεφρα.

Τριτη και τελευταια ερωτηση.Η μεθοδος με τις βιολογικες ενεσεις ειναι ακριβη?Γνωριζει καποιος τιμες και που θα μπορουσα να τις κανω?Τις καλυπτει καποιο ταμειο?

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εμφανισα ψωριαση στην εφηβεια μου αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι ηταν ενα μικρο σημαδακι μονο στο ποδι λιγο πιο πανω απο τον αστραγαλο.

Τωρα στα 25 μου εχω σε αρκετα σημεια μικρα σημαδακια.Εμφανισα προσφατα μια κοκκινιλα στο προσωπο που 99% ειναι απο την ψωριαση.Τοτε αρχισα να αγχωνομαι.Εχω χρησιμοποιησει κατι κρεμες κατα καιρους οι οποιες κανουν λιγη δουλεια αλλα για οσο τις χρησιμοποιω.

Το ερωτημα μου ειναι αν αξιζει να παω σε καποιον γιατρο ιδιωτη καθως αυτην την στιγμη δεν ειμαι ασφαλισμενος.

Επισης μεσω ενος γνωστου στην Κορινθο (μενω αθηνα) (ειναι παθολογος ο γνωστος) θα μου στειλει κατι χαπια τα οποια ειναι ισχυρα.Εχει χρησιμοποιησει κανεις χαπια?Ακουω ειναι αποτελεσματικα αλλα εχουν παρενεργειες στο συκωτι και στα νεφρα.

Τριτη και τελευταια ερωτηση.Η μεθοδος με τις βιολογικες ενεσεις ειναι ακριβη?Γνωριζει καποιος τιμες και που θα μπορουσα να τις κανω?Τις καλυπτει καποιο ταμειο?

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

καλη σου μερα....λοιπον δεννομιζω οτι αξιζει να παρεις χαπια για ενα κομματι κ ας ειναι στο προσωπο,τετοια χαπια εγω επαιρνα οταν ειχα σε ολο το σωμα,μιλας για τα neoral,οπως επισης για τις ενεσεις χωρις ασφαλιση ειναι πανακριβες κ παλι εχουν παρενεργειες,για μενα για ενα μικρο κομματι κ δυο κ τρια οχι σε φαρμακα.μουρουνελαιο,καλη διατροφη,οχι αλκοολ,οχι τσιγαρο κ καθημερινη ενυδατωση του σημειου κ πανω απ ολα μην της δινεις σημασια της ψωριασης εννοω εχω απο τα 5 κ ειμαι 32 χρονων!οτι θες στη διαθεση σου....αν εχεις φεισμπουκ εδω ειναι μια σελιδα που ανταλασεις αποψεις κ θεραπειες κ εμπειριες.πανω απ ολα ψυχραιμια!https://www.facebook.com/groups/54727133444/ κ να συμπληρωσω οτι οι βιολογικες ενεσεις καλυπτονται απο ταμεια αλλα μονο σε περιπτωση που υπαρχει μεγαλο ποσοστο ψωριασης στο σωμα,τουλαχιστον εμενα μονο σε πολυ ασχημες φασεις μου τις χορηγουσαν κ χρειαζεσαι επειτα συχνες εξετασεις αιματος κ ουρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εμφανισα ψωριαση στην εφηβεια μου αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι ηταν ενα μικρο σημαδακι μονο στο ποδι λιγο πιο πανω απο τον αστραγαλο.

Τωρα στα 25 μου εχω σε αρκετα σημεια μικρα σημαδακια.Εμφανισα προσφατα μια κοκκινιλα στο προσωπο που 99% ειναι απο την ψωριαση.Τοτε αρχισα να αγχωνομαι.Εχω χρησιμοποιησει κατι κρεμες κατα καιρους οι οποιες κανουν λιγη δουλεια αλλα για οσο τις χρησιμοποιω.

Το ερωτημα μου ειναι αν αξιζει να παω σε καποιον γιατρο ιδιωτη καθως αυτην την στιγμη δεν ειμαι ασφαλισμενος.

Επισης μεσω ενος γνωστου στην Κορινθο (μενω αθηνα) (ειναι παθολογος ο γνωστος) θα μου στειλει κατι χαπια τα οποια ειναι ισχυρα.Εχει χρησιμοποιησει κανεις χαπια?Ακουω ειναι αποτελεσματικα αλλα εχουν παρενεργειες στο συκωτι και στα νεφρα.

Τριτη και τελευταια ερωτηση.Η μεθοδος με τις βιολογικες ενεσεις ειναι ακριβη?Γνωριζει καποιος τιμες και που θα μπορουσα να τις κανω?Τις καλυπτει καποιο ταμειο?

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

Καλημέρα κ απο μένα. Κοιτά η ψωριαση ειναι καθαρά ψυχοσωματικο!!! Είχε κ εχει κ ο σύζυγος μου!!!!τρεχαμε σε ιδιωτικούς γιατρούς είχαμε πληρώσει ενα σωρό χρήματα για χάπια, αλοιφές κ τέτοια! Μέχρι που πήγε στο Συγγρο!!! Εχει τους καλύτερους δερματολογους εκει. Του έδωσαν κάτι αλοιφές κ χάπια όχι πολυ ακριβά κ του πέρασε σε 2 μήνες! Κ είχε κ σε πολλα σημεία! Ωστισο όμως του είπαν πως απ τη στιγμή που εμφανίσεις κάτι τέτοιο το έχεις μια ζωή μετα. Απλα κάνοντας την αγωγή το ( κοιμιζεις) μέχρι να εμφανιστεί ξανά!κ οταν ξανά έρθει ξανά την αγωγή. Δυστυχώς ειναι κάτι που το παντρευεσαι. Ελπίζω να βοήθησε κ αν χρειαστείς κάτι εδω ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας παιδια.

Να ρωτησω , στο συγγρος μπορω να παω χωρις βιβλιάριο;αμα παω στα εφημερεύοντα θα με δεχτούν;καθημερινές πρωινά δουλεύω και δεν μπορω να παω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας παιδια.

Να ρωτησω , στο συγγρος μπορω να παω χωρις βιβλιάριο;αμα παω στα εφημερεύοντα θα με δεχτούν;καθημερινές πρωινά δουλεύω και δεν μπορω να παω[/QUOT

τα ιατρεια ειναι παντα πρωινα κ για να σε δει γιατρος για την ψωριαση παιρνεις νουμερακι κ τετοια εχει πολυ κοσμο...μπορεις να πας σαν επειγον αλλα δεν νομιζω να σου κανουν κατι αφου ξερουμε οτι ειναι ψωριαση κ ναι μαλλον χρειαζεσαι βιβλιαριο αλλιως πας κ ιδιωτικα...εχω φαει χρονια εκει μεσα...μην πανικοβαλεσαι......θα δεις μολις ηρεμησεις θα φυγει...βαλε λιγη αλοη κ με ηρεμια θα βρεις την ακρη...αν σου πουν για νεοραλ παντως σκεψου το....πες μας νεα σου....!καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χαιρετώ και πάλι :)

Με θυμάστε? Είμαι εκείνος ο τύπος που ούρλιαζε το καλοκαίρι και παραπονιόταν οτι ανακάλυψε πως έχει ψωρίαση και η φαγούρα δεν το άφηνε να κοιμηθεί.

Εκείνος λοιπόν.....

Αφού λοιπόν παιδιά με ξεπάστρεψε η φαγούρα, δεν άντεξα άλλο και στράφηκα προς τα γνωστά σε όλους τους ψωριασικούς φάρμακα.

Αφού λοιπόν όπως θα θυμάστε κάποιοι δοκίμασα κάθε ,γνωστό σε εμένα, υπαρκτό σκεύασμα για να ρίξω λίγο τα συμπτώματα, χωρίς κανένα αποτέλεσμα, τέλη του Αυγούστου κατέρευσα σωματικά και ψυχικά, μετά απο περίπου 45 μέρες χωρίς ύπνο (κατα μέσο όρο 3 ώρες την ημέρα, και ορισμένες φορές 24-36 ώρες ξύπνιος) και ανέλαβαν δράση οι γονείς μου (οι οποίοι δε γνώριζαν τίποτα μιας και ζουν σε νησί και δεν τους το είχα πει για να μην ανησυχήσουν). Πήγα ξανά λοιπόν σε δερματολόγο, εξετάσεις αίματος φουλ, για τα πάντα, βιοψία δέρματος (η οποία ήταν απο ασαφής μέχρι και όμοια χρησμού του μαντείου των δελφών) και όλα τα συναφή και καλωσόρισα "με πίπτοντα σάλια" (όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μου) στη ζωή μου την κυκλοσπορίνη. Θαύμα! Ένα απίστευτο εργαλείο στα χέρια των γιατρών! Μια ανακάλυψη που σώζει ζωές! (κάπως έτσι λανσάρεται η κυκλοσπορίνη στα διάφορα φόρουμ και ιστοσελίδες). Ναι, μέσα σε δύο βδομάδες ήμουν περδίκι. Φυσιολογικός άνθρωπος. 18ωρα ύπνου, άφθονο σεξ, φυσιολογική ζωή.

Θλίβομαι που υπάρχει κόσμος, ΑΝΘΡΩΠΟΙ, γιατροί, νοήμονα όντα που διαβάζουν όλα τα ανωτέρω και πιστεύουν (ή θέλουν να πιστεύουν) πως καλά τα λέω. Έτσι..... φάρμακα , φάρμακα, φαρμακα..... φάρμακα.

ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ , ΣΤΟ ΤΈΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΣΤ ΜΟΥ. ΦΑΣΚΩ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΑΣΚΩ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟ.

Έξι ολόκληρους μήνες ξέχασα πως είμαι ψωριασικός. Απόλυτη χαλαρότητα. Κανένα πρόβλημα. Μοναδικό μου πρόβλημα ήταν πως σιγά σιγά άρχισα να νιώθω ενόχληση στα νεφρά μου. Αργά αλλά σταθερά.

Στο μεταξύ, όλους αυτούς τους μήνες ΔΙΑΒΑΣΑ. Έψαξα όσο μπορούσα. Οτιδήποτε. Βότανα για ψωρίαση, υγρά για ψωρίαση, στερεά για ψωρίαση, κόπρανα για ψωρίαση (χαχααχχαχαχα) τα πάντα όλα. Άρθρα, μελέτες, κουκουλωμένες ανακαλύψεις, ευρύματα, μαρτυρίες.

Τι βρήκα?

Βρέθηκα μπροστά σε έναν ανοικτό πόλεμο.

Φαρμακοβιομηχανία εναντίον φύσης.

Βρήκα πως τα φάρμακα είναι ο πιο έξυπνος τρόπος να κρατήσεις κάποιον στη φυσιολογική ζωή, καθιστώντας τον παράλληλα όμηρο της ίδιας του της ασθένειας, η potential ασθενή κάποιας άλλης ασθένειας που θα του προκαλέσει το φάρμακο που πήρε για να ξεφύγει απο την υπάρχουσα ασθένεια.

ΠΕΛΑΤΕΣ.

Αυτό βρήκα.

Βρήκα ανθρώπους απο ολόκληρο τον πλανήτη, εξαναγκασμένους σε μια πελατειακή σχέση με τις φαρμακοβιομηχανίες.

Πήρα κορτιζόνη πέρυσι τον Μάιο για να "θεραπευτώ" απο την ψωρίαση. Τι μου ξέφυγε όμως? Μου ξέφυγε το γεγονός οτι η ίδια η κορτιζόνη.... προκαλεί ψωρίαση! χαχαχαχαχαχαχαχα ναι γαμώ το κέρατο μου και δεν το ήξερα. Γιατί αν το ήξερα δεν θα την έβαζα ποτε μέσα μου. Ξέρω τώρα θα πεταχτούν γιατροί και νοσοκόμοι να μου πουν πως είναι απαραίτητη. Ναι, είναι. Ένα βήμα πριν το θάνατο είναι. Σε άλλες καταστάσεις, κατηγορηματικά ΟΧΙ. Σκατά στη μάπα των φαρμακοβιομηχανιών. Αυτό έχω να πω.

Εδώ πρέπει να αναφέρω πως μέσα απο αυτό το site αν θυμάμαι καλά ή απο κάποιο άλλο φόρουμ σχετικό με ψωρίαση, είχα μάθει για μια κηραλοιφή απο τον Ροδόκηπο των Φιλόσοφων (μου φαίνεται, δεν είμαι σίγουρος για την ονομασία τους), την οποία τότε είχα πάρει και είχα δοκιμάσει, με θετικά αποτελέσματα, πλην όμως η κατάστασή μου ήταν τόσο προχωρημένη που δεν άντεξα και στράφηκα στην κυκλοσπορίνη. (σημείωση: δυστυχώς η μυρωδιά της αλοιφής ήταν τόσο έντονη που ειδικά στη δική μου περίπτωση που έπρεπε να τη βάζω σε όλο μου το σώμα, με κούρασε ιδιαίτερα. Αν το διαβάσει αυτό κάποιος απο τους ανθρώπους που ασχολούνται με την παρασκευή της αλοιφής, ας το βελτιώσουν λίγο)

Έμαθα λοιπόν πως κανείς δεν θεραπεύτηκε απο την ψωρίαση με φάρμακα γιατί φυσικά η ψωρίαση δεν θεραπεύεται, διότι δεν έχουν κατανοήσει ακόμα πλήρως το μηχανισμό που τη δημιουργεί.

Πέρασα απο πολλούς γιατρούς έξι μήνες και άκουσα οτι μπορείς να φανταστείς..... ένιωσα σχεδόν σαν καταδικασμένος σε θάνατο.

Πριν απο 2 βδομάδες σταμάτησα την αγωγή με κυκλοσπορίνη γιατί ήμουν εντελώς καθαρός και ο οργανισμός μου πλέον είχε επιβαρυνθεί.

Είχα την τύχη μέσα σε αυτό το εξάμηνο να μιλήσω με ανθρώπους απο ολόκληρο τον κόσμο, σχετικά με το θέμα της "θεραπείας" ή αλλιώς της μόνιμης ύφεσης της ασθένειας.

Μαντέψτε.......

Το μυστικό απέχει πολύ απο τα θαυματουργά όπλα της ιατρικής. Έτη φωτός.

Διατροφή.

Άκουσα αρκετούς γιατρούς να μου λένε "διατροφή...??? φάε ο,τι θέλεις και όσο θέλεις, η διατροφή δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο, μη διαβάζεις αυτά που γράφει ο καθένας στο ιντερνετ".

Ναι, κι όμως..... η Γη σύμφωνα με κάποιους γιατρούς ΔΕΝ γυρίζει. Φήμες!

Μόλις έληξε η φάση της ζωής μου με την κωδική ονομασία "Neoral Santimmun" (παραδόξως η εταιρία που μας ταΐζει ανοσοκατασταλτικά έχει αρπάξει τόσο μεγάλο μερίδιο της αγοράς που σε λίγο θα πίνουμε ένα νεοραλ την ημέρα για λόγους lifestyle. Η ίδια εταιρία πριν το Νεοράλ για την ίδια δουλειά είχε θέσει στην κυκλοφορία αλοιφή η οποία περιείχε σαλικυλικο οξύ (+κορτιζόνη), την οποία όμως απέσυρε παρά το γεγονός οτι ξαπόστελνε την ψωρίαση σε μια βδομάδα max, γιατί λέει είχε παρενέργειες η παρατεταμένη χρήση.... και ήταν και πολύ φτηνή (αυτό το λέω εγώ)..... και.... κάτι μου βρωμάει) επανήλθε δυναμικά η φάση "Σας παρακαλώ βοηθήστε με", με βρήκε όμως διαβασμένο και τσαμπουκαλεμένο απο τη μια και απο την άλλη βέβαιο πως ακόμα κι αν οτιδήποτε άλλο δεν πετύχαινε θα μπορούσα πάντα να επιστρέψω στo σωτήριο (φυλακή δε) "Neoral". Τότε λοιπόν , πριν απο δύο βδομάδες, απευθείας μόλις πήρα την τελευταία μικρή δόση Νεοραλ, επανήλθε η κόλαση. Μέσα σε 2 μέρες. ΑΠοφάσισα λοιπόν να βαδίσω, με τη θέληση μου πλέον (μιας και υπάρχει πάντα ένα Νεοραλ ως απομηχανης θεός να με σώσει σε πιθανή αποτυχημένη προσπάθεια) τον δύσκολο δρόμο. Να το αφήσω να ξεσπάσει και να το κοπανήσω με τσαμπουκά όπου και όσο μπορούσα με νέους τρόπους που έμαθα διαβάζοντας.

Απευθύνθηκα αμέσως σε ομοιοπαθητικό. Συνδυαστική μέθοδος ομοιοπαθητικής και ορθομοριακής διατροφής (ξέρω, γιατροί και νοσοκόμοι θα σκεφτούν "τι ορθομοριακή και μ.....κίες μωρέ.....", θα τους απευθύνω την ερώτηση όμως: πετάξατε ποτέ εκτός ατμόσφαιρας και αντιληφθήκατε με τις δικές σας αισθήσεις οτι η Γη γυρίζει? Οχι. Είδατε βίντεο, τηλεόραση και πλέον το θεωρείτε δεδομένο. Το είδατε όμως εσείς? Κι αν κάποιοι άλλοι το δημιούργησαν για εσάς ώστε να το πιστεύετε? Όπου Γη βάλτε ψωρίαση. Όπου "γυρίζει" βάλτε "δε θεραπεύεται με καμία μέθοδο").

Παράλληλα εφάρμοσα όσα διάβασα απο εδώ και απο κει απο ανθρώπους που κάποτε ήταν στη θέση μου και τα κατάφεραν χωρίς ίχνος κυκλοσπορίνης και κορτιζόνης.

Διατροφή. Ζάχαρη, αλάτι, γλουτένη, αλκοόλ, τσιγάρο, καφεΐνη, κόκκινα φρούτα, συντηρητικά τέλος. Διατροφή τύπου "τρώγε ο,τι γουστάρεις, μη σταματάς πουθενά" πήρε πόδι για τον αγύριστο.

Αποφάσισα να επιβληθώ στο σώμα μου ή μάλλον για να το θέσω καλύτερα, να επιτρέψω στο σώμα μου να επιβληθεί και να τσακίσει αυτή τη μπούρδα μέσα μου.Άλλαξα εγώ τη ζωή μου πριν μου την αλλάξει η ψωρίαση.

Βότανα. Αποτοξινωτικά, ανοσοενισχυτικά, τα πάντα όλα. Όλα καλοδεχούμενα με μέτρο.

Ω3 λιπαρά οξέα. Αυτά , ναι, είναι όπλο. Είναι απο τα ισχυρότερα οπλοστάσια στη φύση. Πολύ πιο sophisticated απο την κυκλοσπορίνη. Έχουμε πυρηνικά όπλα γύρω μας και παλεύουμε τον εχθρό με σφεντόνες. Αυτό κανει η φαρμακοβιομηχανία. Και φυσικά δε μιλάω για σοβαρότατες περιπτώσεις , όπου υφίσταται θέμα ζωής και θανάτου. Εκεί παν μέσον αναγκαίο.

Τα αποτελέσματα? ικανοποιητικότατα. Έφτιαξα ΜΟΝΟΣ μου κρέμα για τη φαγούρα. ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ. Και όχι απλά σταμάτησε, εξαφανίστηκε. Δεν το παίζω γιατρός στον εαυτό μου. Πειραματίζομαι ΕΓΩ στον εαυτό μου κατεπιλογήν και αρνούμαι να πειραματιστεί άλλος πάνω μου.

Έμαθα λοιπόν το εξής: Ίσως να μην υπάρχει θεραπεία για την ψωρίαση. ΙΣΩΣ. Υπάρχει όμως τρόπος η νόσος να διατηρηθεί σε ύφεση μέχρι να πεθάνεις. Ναι, οκ, δεν έχει τα άμεσα αποτελέσματα της κορτιζόνης ή των ανοσοκατασταλτικών ή των βιολογικών παραγόντων. Η φύση όμως έτσι λειτουργεί. Κάνω υπομονή και σταδιακά μέρα με τη μέρα βλέπω αποτελέσματα που κατά τον επιστημονικό κόσμο...μόνο με κυκλοσπορίνη και το λοιπό συναπάντημα θα έβλεπα.

Έμαθα λοιπόν πως ο σύγχρονος τρόπος ζωής μας έκανε να ξεχάσουμε πως είμαστε "πολεμιστές" με αρετές και προερχόμαστε απο τη φύση, απο την οποία έχουμε αποκοπεί ΤΕΛΕΙΩΣ, πληρώνοντας "φυσικά" το τίμημα, όποιο κι αν είναι αυτό. Έχουμε αφεθεί παθητικά όμηροι ενός συστήματος παραγωγής πλούτου και ασθενειών, το οποίο μην ξεχνάτε σε πολλές περιπτώσεις "φροντίζει" και για τη διατήρηση του παγκόσμιου πληθυσμού σε "ανεκτά" (όπως το αντιλαμβάνονται κάποιοι....) επίπεδα. Ο νοών νοείτω.

Μέσα απο την αναζήτησή μου αποφάσισα να δημιουργήσω ένα site όπου θα συγκεντρώσω όλες τις πληροφορίες σχετικά με την ψωρίαση. Επιστημονικές και μη. Όλες τις πλευρές. Οι ψωριασικοί έχουμε επιλογές και είναι καλό για εμάς να τις γνωρίζουμε.

Δεν υπάρχει λοιπόν μόνο η ιατρική, η επιστήμη , η τετράγωνη λογική. Υπάρχουν κι άλλα πράγματα παραπέρα. Παρεπιπτόντως για όσους ενδιαφέρονται, τη στιγμή που μιλάμε βρίσκονται στο στάδιο α,β ή γ δοκιμών περίπου 15 φάρμακα για την αντιμετώπιση της ψωρίασης, άλλα με αξιοθαύμαστα αποτελέσματα, άλλα με λιγότερο ικανοποιητικά. Το πρώτο εξαυτών με πολύ καλά αποτελέσματα κατα τη φαση των δοκιμών κυκλοφόρησε απο την εταιρία Pfizer, θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα το 2014. Υπομονή λοιπόν. Ίσως βρισκόμαστε κοντά στη λύση του προβλήματος στα επόμενα χρόνια.

Ευχαριστώ που με διαβάσατε. Να έχετε πίστη στον εαυτό σας και να δίνετε ευκαιρίες στην υγεία σας. Τίποτα δεν είναι μονόδρομος. Δεν υπάρχουν αδιέξοδα, εκτός των καταστάσεων που επιφέρουν σίγουρο θάνατο.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας το καλοκαίρι του 2012.

Τάσος.

 

Γειά σου Τάσο.Αποφάσισα να σου γράψω μιας και είδα οτι το καλύτερο κέιμενο που γράφτηκε στο φόρουμ έμεινε αναπάντητο.Πολύ ωραία τα λες.Πράγματι η λύση πρέπει να είναι κρυμμένη στην Μητέρα Φύση.Αυτή έχει προνοήσει για τα πάντα.Απλά εμείς έχουμε μάθει να καταναλώνουμε λάθος πράγματα.Τρεφόμαστε με λάθος τροφές,κατεργασμένες με λάθος τρόπο (υπερβολικές ποσότητες κρέατος,πιτόγυρα,γαριδάκια,πατατάκια,σοκολάτες και ότι άλλο μπορεί να βάλει ο ανθρώπινος νους),πίνουμε λάθος ποτά με λάθος τρόπο(αλκοόλια που πολλές φορές βασίζονται σε χημείες) αποφεύγουμε τις βασικές και αναγκαίες πηγές βιταμινών κτλ.Επίσης έχουμε μάθει να αντιμετωπίζουμε τα όποια προβλήματα υγείας με αποκλειστικό στόχο την καταπολέμηση των συμπτωμάτων αδιαφορώντας για την αιτία εμφάνισής τους.Παίρνουμε ασπιρίνη όταν μας πονάει το κεφάλι για να σταματήσει ο πόνος.Δεν εξετάζουμε τι μπορεί να προκαλεί τον πόνο.Σίγουρα στην περίπτωση της ψωρίασης υπάρχει προδιάθεση,όμως σε μεγάλο βαθμό υπάρχουν παράγοντες που καθορίζουν την εξάπλωσή της και τον βαθμό επιδείνωσης.Η διατροφή νομίζω είναι ο κύριος παράγοντας.Και το άγχος.Και σίγουρα ο κνησμός!!!ΌΣΟΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ,ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΙΝΕΣΤΕ!!!-Εγώ αντιμετωπίζω την ψωρίαση μόνο με ομοιοπαθητική και με σωστή διατροφή.Και λειτουργεί.Δεν εξαπλώνεται και παραμένει σε ύφεση.Οι αλοιφές,κορτιζονούχες και μη απλά περιορίζουν το σύμπτωμα.Αυτό συνεπάγεται επίσης και την πιθανότητα υποτροπής και εξάπλωσης της ψωρίασης.Είναι για μένα περίεργο το μονοπάτι αυτό.Και δεν πρέπει να ξεχνάμε και τα συμφέροντα των φαρμακοβιομηχανιών που είναι πολλά και μεγάλα.Αυτά απο μένα.να ευχηθώ σε όλους καλή τύχη και καλό κουράγιο. :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα,

 

ο αντρας μου πασχει απο ψωριαση, σταγονοειδη.

Έιχε ενα σπυρι μεγαλο στη γαμπα το καλοκαιρι, και στο φρυδι, και στο κεφαλι λιγο.

πηγαμε σε δερματολογο , του εδωσε propiosalic για το κεφαλι λοσιον, σαμουαν topiderm και propiosalic για την γαμπα. Τα εβαλε, καθαρισε, σιγα τα πολλα΄,και μετα το καλοκαιρι, εβγαλε στους αγκωνες μικρες εστιες.Έβαλε butavate και επειδη δεν τηρουσε σωστα τις οδηγιες, δεν εκανε σωστη θεραπεια δηλαδη, γεμισε παντου.

Και εκανε και το μεγα λαθος, εβαλε και στο προσωπο με αποτελεσμα να γεμισει παντου στογονες με λεπια!!

Εχει τρελαθει, πηγαμε στον δερματολογο παλι και του εδωσε χαπια νεοραλ.

Τα εχει παρει 3 μερες τωρα, καμια βελτιωση, ειναι νωρις βεβαια, αλλα εχω μεγαλη αγωνια για τις παρενεργειες.

Τουλαχιστον αν τα παρει να καθαρισει να ανεβει λιγο η ψυχολογια του, και μετα βλεπουμε τι θα κανουμε.

Ξερει κανεις για τα χαπια αυτα?

Υπάρχει περιπτωση να ξαναφουντωσει σε τετοιο βαθμό παλι ή θα ξαναβγαλει αλλα πιο λιγα αυτη τη φορα?

Αν δεν ειχε στο προσωπο, ισως να μην επαιρνε τα χαπια, αλλα και παλι έχει σε όλο του το σωμα, και στην πλατη ειναι 2-3 σπυρια πολυ μεγαλα, με παχυ λεπι απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...